Prinses Juliana in de Wieringermeer Donderdag 26 Mei 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9077 rs. EEN BLIJDE NAMIDDAG IN DE WIERINGERMEER. GROOTE BELANGSTELLING. Waar al dagen achtereen over gesproken ia en herhaal delijk berichten over in de pers zijn verschenen, heeft dia gister. Woensdag 25 Mei 1932, plaats gehad. n.1. iet bezoek van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Jnliana aan den Wieringermeerpolder om in de in aan bouw zijnde Nederlandsch Hervormde Kerk in Sloot- dorp (voorheen genaamd Sluis I) een gedenksteen aan te brengen. Wanneer wij 's middags bij Nieuwesluis den Wierin germeerpolder willen inrijden, zien wij vanuit de verte reeds de driekleur wapperen, als teeken dat er vandaag iets bijzonders aan de hand ia Van niet-officieele zijde was ons, medegedeeld, dat de Prinses dezen middag te- ips zou openen die nieuwe brug, die te Nieuwesluis sgang 'zal geven tot den Wieringermeer en we ver- htten duF een brug. wier afsluiting wacht op de (t van H.K.H. Doch van een afsluiting is niets te ipeuren en waar we aan een gloednieuwe brug als rbindingsobject nog altijd de voorkeur geven boven (en pont, zijn we. voordat de brugwachter er erg in heeft, met onze auto's de brug reeds over. Zouden we bier reeds de primeur hebben? We betwijfelen het wel. doch in ieder geval we zijn in de nieuwe provincie en voor zoover de nieuw aangelegde straatweg een behoor lijk gangetje toelaat, trekken we naar Slootdorp'. Zeer primitief in uitvoering, doch daarom niet minder wel kom zijn de wijzers, die ons in dit nieuwe land den weg wijzen. En wat een verschil bij een zestal weken terug, toen wij de „Meer" bezochten en daar een dorre vlakte aantroffen, en nu een groen landschap, heerlijk door de zon beschenen en waarin prima vee rustig loopt te grazen. Reeds onderweg rijden we verscheidene fietsers voor bij. uit de omgeving afkomstig, die evenals wij, getuige willen zijn van de ontvangst die H.K.H. te beurt zal vallen. Op vele gebouwen van het ln aanbouw zijnd dorp wappert de vlag. daarmee uiting gevend aan de blijdschap over dit bezoek. Temidden van 't Brinkplein tien we de door het Prov. Waterleidingbedrijf versier de standpijp. Straks zal de Prinses hier het bedrijf in werking stellen en zullen de bezoekers het „provinciaal water" uit een fontein dertig meter hoog de lucht in tien spuiten. Het podium voor de Nederl. Herv. Kerk zoowel als de standpijp en het fontein heeft een mooie versiering en aankleeding ontvangen, welke versiering door de firma Kruit te Schagen werd geleverd. Het is al druk en bewegelijk in het dorp. Prof. Slote- tt&ker de Bruine en meerdere autoriteiten geven nog de laatste bevelen, de politie geeft reeds aanwijzing om trent het kampeeren der auto's, oranjelinten en -strik jes worden te koop aangeboden, kortom het is te be speuren dat we staan voor een interessant gebeuren. Ruim 2 uur komt van Mevrouw Roebroek het telefo nisch bericht dat de Prinses Alkmaar gepasseerd is. In middels zijn reeds verschillende autoriteiten aangeko men, ook vele belangstellenden per autocar, auto of De aankomst, van de Prinses. Bij de fontein zal de ontvangst van H.K.H. plaats vin den. Het is prompt op tijd, ongeveer 3 uur, als de Prin ses met haar gevolg, per auto rechtstreeks vanuit Den Haag, arriveert en de ontvangst plaats vindt door de heeren Prof. Slotemaker de Bruine in zijn kwaliteit van Voorzitter van het Zuiderzeefonds der Ned. Hervormde Kerk en Ir. Alph. Roebroek, lid der Wieringermeerdl- rectie. De Prinses begroet onderwijzeres en schoolkinderen (school ln de Kerkstraat). fiets, zoodat er reeds een gezellige drukte heerscht in Slootdorp. Dankbare stemmen hooren we het mooie roemen, wat een tegenstelling met den dag van gister. Ook een groot aantal fotograven en filmoperateurs is aanwezig, terwijl er zoo langzamerhand ook een behoor lijke politiemacht present is, die gedurende den middag een prijzenswaardige orde wist te scheppen. Aan de or demaatregelen wordt streng de hand gehouden. De Prinses ia gekleed in een fratsen mantel, wit hoedje met roode veer, witte schoentjes en beige kousen. Na de verwelkoming werden aan H.ICH. voor gesteld de heeren Ir. V. J. P. delBlocq van Kuffeler, di recteur-generaal van Zuiderzeewerken, L. C. Kolff, bur gemeester van Wieringen, P. Chr. J. Peters, burgemees ter van Medemblik, de beide gemeenten waartoe het nieuw gewonnen land grootendeels behoort. Ook worden dino. i uw. Br ei- lhorn. et oogenbHk waarop de Prinses de waterleldingk raan opende en de fontein onder het gejuich der olking 30 M. hoog opspoot. Naast Haar rechts ,de Directeur van het Waterleidingbedrijf, de heer San Oldenborch en Ir, Roebroek, De Prinsis bezichtigt de maquette van Slootdorp, onder deskundige leiding van Ir. Rcebroek, lid der Wieringermeerdirectie; naast Haar Prof. Slotemaker, schuin achter Directeur-Generaal De Block van Kuffeler. De Prinses verlaat het kerkgatouw na plaatsing gedenksteen; naast Hare Kon. Hoogheid gaat Prof. Slotemaker De Bruine. De Prinses verlaat het kerkgebouw aan het einde der Kerkstraat. aan H.K.H. voorgesteld de leden van de dorps commissie n.1. Mevr. Theunisse en de heeren J. Addens. Pastoor P. Braak, Ds. K. O. Finkensleper, I. Harshagen. Dr. Hoog kamer. A. v. Laar. Ds. Wielinga en H. van 't Wout/ Ds. Finkensleper heet de Prinses namens de bewoners van Sluis I hartelijk welkom. De standaard van H.K.H. wordt omhoog geheschen daar omheen scharen zich de met vlaggetjes voorziene schoolkinderen en onder leiding van den heer C. Chr. Dun. Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspec tie Den Helder, wordt het „Wilhelmus" gezongen. De maquette van het dorp wordt vervolgens door den heer Ir. Roebroek aan de Prinses getoond en toegelicht en daarna geldt het bezoek de Nederl. Hervormde kerk, waarvoor een podium is opgericht en op welk podium, toegedekt door vlaggedoek, de gedenksteen, die door de Prinses aan het kerkgebouw zal worden aangebracht, De rede van Prof. Slotemaker de Bruine. Als de gasten van de Nederl. Hervormde kerk aan de binnenzijde van de afrastering van het kerkterrein heb ben plaats genomen richt de heer Prof Slotemaker de Bruine de volgende woorden tot H.K.H. Prinses Juliana: Het zij mij allereerst veroorloofd. Uwe Koninklijke Hoogheid onze warme erkentelijkheid uit te spreken voor het feit, dat U wel heeft willen besluiten, aan het eerste gebouw van de Ned. Herv. Kerk in het nieuwe Zuiderzee-gebied een gedenksteen te willen aanbrengen. Als ik dit zeg, spreek ik uit naam van allen, die vanwege deze kerk op dit oogenblik U omringen: de Algemeene Synodale Commissie en de Commissie vanwege de Synode voor de geestelijke belangen in het Zuiderzeegebied, het Provinciaal Kerkbestuur van Noord- Holland. het Classicaal Bestuur van Hoorn, den consu lent der nieuwe gemeente. Daarnaast het bestuur van het Zuiderzeefonds, en de classicale commissies, dia vanwege dat bestuur zijn gevormd. Bovendien de Fede ratie van Diaconieën en de stichting Huizen van Wel dadigheid en Barmhartigheid. Toen de drooglegging der Zuiderzee met energie ter hand genomen werd, heeft de Vereeniging van Kerk voogdijen aanstonds zich herinnerd, dat het nieuwe ter rein wat de Ned. Kerk aangaat, niet „een land zonder tempel" zou mogen wezen. Zij heeft het initiatief geno men tot de stichting van een organisatie, die de gelden verzamelen zou, noodig voor het oprichten van kerke lijke gebouwen. Deze organisatie, het Zuiderzeefonds, beleeft heden den blijden dag, dat zij dit eerste kerkgebouw als wel dra voltooid U. Koninklijke Hoogheid, mag toonen. De Federatie van Diaconieën heeft zich aanstonds herinnerd, dat op het terrein van ziekenverpleging in het nieuwe grondgebied voor de kerk een taak zou kunnen liggen; en als eerste uitwerking van die overtui ging heeft de Federatie in nahwe samenwerking met de stichting Huizen en Weldadigheid een gelijken blij den dag, nu zij Uwe Kon. Hoogheid het Wijkgebouw mag toonen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5