IJselmeer. Marktberichten. Zware nederlaag der Chineezen. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. HET DRAMA TE PUTBROEK. Mislukte Oceaanvluchten. Vuurwapens aan boord van een stoomschip. Jacht op een autodief. 1 OVte iemblj htpail ie Zoaj erij fnigia een se spr» CA LIANTSOnn JDL Mi vraj en uil Opening; badseizoen. Zondag J.1. vond de opening plaats van het badsei zoen in onze badplaats. Hoewel dit niet gebeurde met officieels toespraken, was er toch aan de drukte te merken, dat de eerste Zondag van het badseizoen was aangebroken, 'a Morgens om half elf deed de voor hoede van de gymnastiekvereniging „Lycurgus" uit Schagen haar intocht en een halfuur later heerschte er op het strand een gezellige drukte. Hier en daar verrezen tenten. In het strandpaviljoen van de heeren De Haan en Voa hield des middags een orkestje de bezoekers aangenaam bezig. Enkelen namen reeds een bad. Ook de veteranen-voetbalvereeniging droeg 't hare bij om de gezelligheid te verhoogen. Des middags speelden zij een wedstrijd tegen het veteranen-elftal uit Lutjewinkel. Met een 21-zcge nam Lutjewinkel de door den heer P. de Haan uitgeloofde medaille mee naar huis. 's Avonds was er gelegenheid totdansen in het lo kaal van den heer P. de Haan. Deze openingszondag mag ons zeker een goed begin toelijken van het badseizoen te Callantsoog. Oefen big reddingsboot. Zaterdagmiddag werd een oefening gehouden met de alhier ge stat ionn eerde reddingsboot van de N.- en Z.H.- Reddingmaatschappij. Ook ditmaal kwam men niet voor verrassingen te staan. Alles verliep in de beste orde.Boot en beman ning waren Jn prima conditie! Uitstapje „Zanglust". Donderdag a.s. maakt de dameszangvereen. „Zanglust" haar jaarlijksche uitstapje. Ditmaal gaat de tocht naar 't Gooi. Wij wenschen de dames een prettigen dag! W I E R I N 0 E N .Pz.. li aagde hinist van 1 notorlii de -rijder, van vicht De tooneelvereeniging „Nieuw Leven" gaf Zondagavond in Concordia van Jb. Bruul te Hippolytushoef een open bare uitvoering. De zaal was flink bezet. Opgevoerd werd: „Broeder of Vijand", drama in vier bedrijven, door Haij. en „De verliefde Schoorsteenveger", blijspel in bedriif. Er was dus gezorgd voor ernst en luim. voor >lk- wat wils. En de aanwezigen konden genieten. Het was een mooien avond, waarop „Nieuw Leven" en de leider de heer B. Loevens met trots op kunnen terug zien. Een gezellig bal na besloot den avond. s geëind zijn ui >t niet .50 soa 4 St. >k ïltur 2. Succesnleuws. Heden, Dinsdagavond a.s. speelt Succes 1 te Den Hel- o der tegen Zeemacht 1 voor de nederlaagwedstrijden, •en hoo «relke gehouden worden voor het Marine-sanatoriumfonds tomen, m Herwonnen levenskracht. Vertrek kwart voor zeven chade. lAanvang half acht. AMSTERDAM. 30 Mei 1932. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f 13.25, id. blau- en f 0.703, ld. roodstar f 1.252, id. blauwe poters 1-1.25. id. bonte poters f 1—1.25, LJpolder Beve- Pancrai ®der8 f 1L50, Per H.L.; Andijker muizen f 1415 er 10 K.G.; Noordholl. roode star f 11.50 per H.L. u ijper muizen f 1415 per 100 K.G., Anna Paulowna nndaardappelen f 1.251.50, Texelsche roode f 1.25 I Ban uiteen 'u*zen f 1&—20 per 100 K.G.; Drentsche eigenheimers 1—1.25 per H.L.; Winter Malta f 7-fl. zomer Malta 13,50—14 per 100 K.G.; Friesche borgers f 1—1.50, id. Kxistar f 1.50-2, id. De Wets f 0.70—1 per H.L. denAMSTERDAM. 30 Mel 1932- Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 396 vette eien, waarvan de prijzen waren: le kw. 7480 ct„ kw. 6266 ct„ 3e kw. 4056 ct., mindert soorten —37 ct.. en 20 stieren 4263 ct.. per Kg. slachtge- cht; 108 melk- en kalfkoeien f 180275, 165 vette eren le kw. 4655 ct, 2e kw. 3545 ct., 3e kw. -34 ct per Kg. levend gewicht; 68 nuchtere kalve- f 36, 53 schapen f 1416, 245 lammeren f 710, vleeschvarkens 90110 Kg. 2830 ct., zware var- ns 2627 ct-> vette varkens 2325 ct, per Kg. jehtgewiebt; 46 paarden f 60100. Aan het abatoir werden aangevoerd 6 wagons ge- chte nanderen uit Denemarken. hoewel ideelnej lat dat het in prijs is hopen werk ii bü h« winkels velen moeten 1 N K een ma t o.a. w ouden irachtigi mogen nheid te verwi or niet de uitgezo geen bij ve onze helgeel s opgei» la! npany [tapinrit perceel kombest L0V Du (afsta: niging 1. Jb 3 en nderd ans. een re van zig juwers. id. zandaardapelen f 0.701.25 per H.L.; Westl. ALKMAAR. 30 Mei. Aardbeien per doos 1035 cent; andijvie f 4%305. bloemkool I f 15—20. II f 10—14, kropsla f 1.90—3.10, 2e soort 1 0.401.20, komkommers f 1519, perziken f 7—13 per 100 stuks, prei f 4, rabarber f 1—5, raapste len f 1.20—2, radijs f 1—5.10. selderie f 3.50—5.20. worte len f 715 per 100 bos, peulen f 4852, per 100 pond, postelein 10—26 cent; spinazie f 0.30—0.86 per bak. BROEK OP LANGENDIJK. Aanvoer: 18000 Kg. tomaten: A f 38—40.10, B f 35.50, C f 38.50-38.60, CC f 28.30. ALKMAAR. 28 Mei. Aanvoer: 310000 kipeieren: 5860 Kg. f 2.302.50, —62 Kg. f 2.40—2.70, 62—64 Kg. f 2.60—3.30, kleine eieren 50—57 Kg. f 2—2.40, 70000 eendeieren f 1.80—2. ALKMAAR. 28 Mei. Op de heden gehouden piepkuikenmarkt waren aan gevoerd 61 kisten en 5 korven, prijs 8092% cent per Kg. Handel goed. ALKMAAR. 28 Mei. Op de heden gehouden veem rak t waren aanvoer en prijzen als volgt: 19 paarden f 100300, 32 melkkoeien f 130230, pinkstieren f 90125, 54 nuchtere kalveren slacht t 3—10, fok f 10—18, 156 schapen, vette f 10—13. Overhouders f 1416.50; 325 lammeren f 59. slacht f 8 13, 53 schrammen f 614, 42 biggen (10 weken) f 4 7, 9 bokken en geiten f 48, kleine bokjes f 0.503. Handel matig. ALKMAAR. 30 Mei. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 43 vette koelen f 165300, 15 vette kalveren f 30—70, vette kalveren per Kg. 5080 cent, 57 nuchtere kalveren slacht f 312, 631 vette varkens zware per Kg. 1824 cent en zouters 1617 ct., handel goed. AMSTERDAM. 30 Mei. Rogge f 66.50, chev, gerst f 6.25—6.75, haver f 6.25— 6.75, duiveboonen f 9—10, groene erwten f 1113, alles per 100 Kg. karwijzaad f 10.25—10.75, en blauw maan zaad f 1416 per 50 Kg. Duizenden dJOoden en gewonden. V.D. verneemt uit Londen: Volgens Japansche berichten hebben de Chineesche vrijscharen onder bevel van generaal Ma bij Charbln een groote nederlaag geleden. De Chineesche troepen zouden, naar van Japansche zijde verluidt, eenlge duizenden dooden en gewonen hebben verloren. Nader wordt nog gemeld: Het Japansche oppercommando wil troepen zen den naar het Noorden van Mandsjoerije in de buurt van de Siberische grens. Verklaard wordt, dat troepen daar de orde moe ten herstellen en het gezag van de nieuwe regeering moeten bevestigen. Zoodra dit doel ls bereikt, zullen de troepen weer teruggetrokken worden. De geruchten, dat deze troepen eventueel ook Oost- Siberië zullen binnenrukken, worden geheel onge grond genoemd. In Rusland wekken deze troepenbewegingen groote bezorgdheid en het Russische regeerlngsorgaan waar schuwt Japan voor het ondernemen van militaire avonturen ln Siberië. MISLUKT AVONTUUR. De 18-jarige P. M.. loopknecht te Groningen en de 17-jarige H. D., losse arbeider, zijn een paar dagen geleden de wijde wereld ingetrokken. Zij maakten gebruik van fietsen, die zij uit Assen terugzonden en zijn daarna verder getrokken. De ouders deden aan gifte bij de politie en toen bleek, dat M. zich van reisgeld had voorzien door beslag te leggen op onge veer f25 van zijn patroon. Beiden zijn thans te Zwolle gearresteerd en op transport gesteld naar Groningen. Of :i< 3«5 345. Wim vloog met 'n boogje weg na zulk 'n trap, Zoo bang nog als een wezel. En hij kwam, alsof hij clrcustoeren deed, Terecht op een oude ezel. Ja, Wim wat wel toevallig was, Op een grauwtje terecht gekomen. Dat bij de circustent heel rustig stond, Te suffen en te droomen. na de zoo vreestelijke straf, erden ze naar een cel gezonden, ?en donker hol, vuil en zonder licht, Ervoor twee wachters stonden. moeten, zei Pim, hier vandaan, ben bang voor mijn leven, Jdoovende sigaretten heb ik, 'c ?3l ik hun straks geven. dl RECHTZAKEN. Heden behandeling voor de rechtbank te Roermond. Zeer bezwarend materiaal verzameld. Bloedvlekken onder roode inktvlekken verborgen. Heden werd voor de rechtbank te Roermond een aanvang gemaakt met de behandeling van de straf zaak tegen de beide jachtopzieners, vader en zoon. Zij worden ervan verdacht in den nacht van Vrijdag 27 op Zaterdag 28 November van het vorige jaar in de nabijheid van Putbroek, een gehucht bij Roermond, den 27-jarigen F. Werens, den 19-jarigen M. Kersten en diens 27-jarigen broer W. Kersten vanuit een hin derlaag te hebben neergeschoten met een jachtge weer en een parabellum. Zij zouden hun slachtof fers hebben begraven op een plek in het bosch, dicht in de nabijheid van den weg waar 't misdrijf plaats vond. De beide jonge mannen waren op den bewusten avond uitgegaan, waarschijnlijk om strikken na te zien. Zij kwamen nooit terug De ouders deden aangifte bij de politie en de bos- schen werden grondig afgezocht. Eindelijk had dit onderzoek resultaat In een kuil van ongeveer een meter diep werden de lijken van de drie vermisten gevonden nadat op die plaats was gegraven. Bij de sectie bleek, dat de slachtoffers vanuit een hinderlaag lafhartig waren neergeveld op nog geen kilometer afstand van de woning. Met man en macht werd een grondig politieonder zoek ingestled. Weldra werd een spoor gevonden; het resultaat was, dat de 55-jarige jachtopziener H. v. d. E. en zijn 22-jarigen zoon M. v. d. E., politieagent te Posterholt, in hechtenis werden genomen. Te hunnen huize werden vijf revolvers en vier geweren in be slag genomen. In hetzelfde dorp werd sedert eenige maanden een 23-jariee jongeman, Roebroek ge naamd, vermist. Politie en bewoners trokken op on derzoek uit en ook zijn lijk werd gevonden. Dit laat ste geval is de beide verdachten niet ten laste gelegd- Tijdens het vooronderzoek hebben beide verdachten hardnekkig ontkend ook maar iets met het geval uitstaande te hebben. Zij worden verdedigd door Mr. P. C. G. Tripels, advocaat te Roermond. Door het 0. M. zijn 35 getuigen en deskundigen ge dagvaard. Bij de behandeling van dit drama zal als voor- naamsto en eonig zakelijk bewijsmateriaal dienen het door den politiedeskundige, den heer van Wa- geningh te Maastricht uitgebracht deskundig rapport." De beide verd. v. d. E.. zoowel vader als zoon heb ben tot dusver geen bekentenis afgelegd en gedroe gen zich volkomen naar de door hun raadsman mr. Tripels te Roermond uitgestippelde gedragslijnen. Hierdoor was van de zijde der verdachten niet het geringste aanknoopingspunt te krijgen, hetgeen lei den kon tot de kennis van het verloop van dit schok kend drama. Omtrent hot deskundigenrapport kunnen we mee- doelen, dat hierin zeer bezwarend bewijsmateriaal is vervat. Omtrent den vermoorden Roebroek kan goen bewijsmateriaal worden verzameld. Al is het onderzoek van den deskundige door te laat in beslag nemen van terzake dienende voor werpen,'zeer bemoeilijkt, toch zijn er aanwijzingen verzameld, die in hoogc mate bezwaren. Immers werd op in beslag genomen kleeren aan de verdach ten toebehoorende, onder roode inktvlekken aan stof- vezels bloed geconstateerd. De aandacht viel op de roode inktvlekken, die blijkbaar opzettelijk op de broekspijpen waren aangebracht. Bij zeer werkzaam en nauwlettend onderzoek heeft men toen de ver rassende ontdekking gedaan, dat op deze wijze bloed vlekken verborgen waren. Voorts werden nergens anders Legia-patronen ge vonden dan ten huize van den jachtopziener v. d. E. Sr. Deze zelfde patronen werden geconstateerd bij de lijken der vermoorden. Getuigen uit een naburig Duitsch plaatsje ver klaarden, gekerm als van gewonden te hebben ge hoord. Men heeft op een zelfde tijdsuur en met dezclfdi windrichting proeven genomen, waarbij men con stateerde, dat dit inderdaad het geval kan zijn ge woest. Er zijn vermoedens, dat nog een derde persoon als verdachte mede aangemerkt moet worden, daar volgens oordeel van deskundigen het vrij onmoge lijk is, dat de lijken op de wijze als geschied, werden geborgen. Het Schijnt, dat deze'derde persoon reed? aangehouden geweest is. doch op vrije voeten gela ten werd. Uit de stukken zou men nu reeds kunnen vaststellen, dat moeilijk moord zal kunnen bewezen worden, daar in uiterste instantie de verdediging zich niet onwaarschijnlijk op zelfverdediging gaat beroepen. LUCHTV AART Hausner geeft op en keert terug. Browne start voor Tokio. Reuter meldde Zaterdag uit New York dat de Pool Stanley Hausner Zaterdag uit Linden in den staat New Jersey vertrokken is in een Bellanca eenvlak. Het was, naar hij had te kennen gegeven, zijn be doeling. naar Parijs of Londen te vliegen. De poging is echter niet gelukt, daar hij na een uur of zes reeds terug was omdat er aan het vliegtuig iets haperde. Ofschoon Hausner had verklaard dat Londen of Pa rijs zijn doel waren, nam men veelal aan, dat hij den tocht had willen uitstrekken tot Warschau. Het punt van vertrek was het Floyd Bennett vliegterrein. Hij had benzine aan boord voor 'n tocht van vijftig uur. Een tweede vliegtocht, waarmede een vermetel doel was nagestreefd, mislukte eveneens in eersten aan leg. Ditmaal vertrok de vlieger, n.1. Nat Browne, van de Westkust der Ver. Saten, Hij had uit Seattle in den staat Washington naar Tokio willen vliegen. Een gebroken olieleidingbuis dwong hem tot den terug keer. Bovendien had de vlieger b:: het opstijgen moeite om op vlodoendc hoogte te komen. Hij had dus al dadelijk brandstof over boord moeten gooien'. De vliegende cowboy neergestort. V.D. verneemt uit New-York: De vroegere cowboy Browne. die in Seattle gestart was voor een oceaanvlucht naar Tokio, is kort na den start met een in brand gevlogen toestel neergestort. Browne, zoowel als de meevliegende mechanicien Brooks werden gered. Het ongeluk van Browne en Brooks. Naar nader wordt gemeld, is het vliegtuig van Browne. een roode Fokker-eendekker, tijdens het innemen van benzine in de lucht, neergestort. Het ongeluk geschiedde ongeveer een half uur na den start, boven Elliot Bay Browne en Brooks spron gen met hun parachute naar beneden en werden door een politieboot opgepikt. Het vliegtuig zelve is ln zee neergekomen. De Roemenesche vlieger Chika dood ge vonden. Uiet Boekarest: De bekende Roemeensche vlieger Ghika, die kort geleden een nonstopvlucht Boekarest-Saigoon heeft gemaakt, is gister dood in zijn auto op een landweg gevonden. Naar het schijnt heeft hij door vergif een eind aan zijn leven gemaakt. Over de motieven is niets bekend. 250 revolvers en 25.000 patronen gevonden. Een Chinees gearresteerd. Toen de recherche van de invoerrechten en accijn zen te Amsterdam, gisteren aan boord van het zoo juist gearriveerde a.s. „Meerkerk" van de H.O.A.L. het gebruikelijke onderzoek instelde, ontdekte ze in een kabelgat onder een hoop zeil en touw eenige pak- en. Na opening bleken deze niet minder dan 250 re volvers en 25000 patronen te bevatten, welke gevaar lijke voorwerpen onmiddellijk in beslag werden ge nomen. Zooals gewoonlijk wist de ter verantwoording geroepen bemanning niets van deze vuurwapenen af. De verdenking viel echter nao nderzoek op een lid der Chineesche equipage, welke gearresteerd werd en overgebracht naar bureau J. D. Meijerplein om daar nader ondervraagd te worden. De wapens en patronen, afkomstig van eer. Ham- burgschen handelaar waren vermoedelijk voor vecht- lustigen in China bestemd. BIJ HET SCHOONMAKEN VAN EEN GEWEER. Zich een oog. uitgeschoten. Bij het schoonmaken van een geweer had Zater dagavond de heer C. de G. aan den Hoofddorperweg te Haarlemmermeer de onvoorzichtigheid niet vol doende te controleeren of het wapen geladen was. Onverwachts ging een schot af, waarbij een der ha gelkorrels den heer de G. in het rechteroog trof. Dit werd reeds Zondagmorgen verwijderd. De Zuiderzee is IJselmeer, Het laatste gat is dicht, En eind'loos loopt de zware dijk Tot ver uit het gezicht! En wie het ziet is diep verbaasd, Vervuld van groot ontzag, Voor 't geen het menschelijk verstand, En mensohenhand vermag! Dag in dag uit, van week tot week, Ja zelfs van jaar tot jaar. Greep alles als een raderwerk Onfeilbaar in elkaar, Tot eindelijk de trotsche zee, Onmetelijk van kracht. Zich ln een laabsten wanhoopssprong Toch boog voor d'overmacht! Dit is een stuk oud-Hollandsch werk. Met stalen wil gebouwd, En aan betonnen energie Als grondslag toevertrouwd. Dit blijft een machtig monument, Door vele eeuwen heen, Voor 't kernbeginsel van ons ras, Dat ls van ons alleen! Maar we verloochenen ons niet, Dat hoort zoo bij ons werk, We zijn te doodeenvoudig soms, Al ls ons wezen sterk. We zeggen rustig en terloops, Met een gewoon gezicht: „O ja, die afsluitdijk is klaar, „Het laatste gat is dicht!" 28 Mei 1932. (Nadruk verboden). Onder verzet gearresteerd. Gistermiddag had de bestuurder van een personen auto te Amsterdam zijn wagen enkele oogenblikken onbeheerd laten staan, omdat hij ergens een bezoek moest brengen. Hij werd slechts enkele minuten op gehouden en aan die gelukkige omstandigheid dankte hij het. dat hij net precies op tijd kwam omeen ander met zijn auto er vandoor te zien gaan. De eigenaar van den wagen bezat genoeg tegen woordigheid van geest om zich hierdoor niet te laten overbluffen. Hij sprong in een anderen auto en zette daarmee den autobandiet na. Deze had nle.' onmid dellijk in de gaten, dat hij achtervolgd wefd en daar door was het den rechtmatigen eigenaar dan ook mo gelijk, zijn geleend artikel dwars voor zijn eigendom op den weg te zetten. De dief zag, dat zijn opzet verijdeld was en daar het per auto nu eenmaal moeilijk meer kon, probeerde hij per pedes apostolorum, oftewel op z'n beenen, te ont komen. Een politieagent, die naderbij geschoten was, verijdel de echter dit plan door den man in zijn kraag te pak ken. Hoewel door woorden en gebaren duidelijk te ken nen gevend, dat hij het niet con amore deed, volgde hij den agent, die assistentie had gekregen van een voor bijganger, naar het politiebureau Singel. GASUITSTROOMING IN EEN BELGISCHE FABRIEK. Eén arbeider gedood, zes in levensgevaar. In de fabriek Ougrés Marihaye -te Ougrés bij Luik raakte gistermorgen een gasketcl lek en werden elf arbeiders door het uitstroomende gas vergiftigd. Eén der arbeiders is reeds overleden, terwijl zes anderen in hopeloozen toestand verkceren. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Johannes, zoon van Gerardus Hendrik Brink en Jacoba Feenstra. Jacob Adriaan. zoon van Jonkheer Hendrik Joan van Kretschman van Veen en Johanna Wilhelmina de Haas. POLITIE. Gevonden: Een rozenkrans; een portemonnaie.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7