Drie Vorsten bij eigen gratie. u Brieven over Engeland. - Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Nvv"°' ANTOINE TOUNENS. BARON NEÜHOF. JAQUES LEBAUDY. Een trotsche droom is het. die soms een heel men- eehenleven duurt, soms ten einde loopt, wanneer de jeugdfantasieën plaats maken voor den ernst des le vens: zich zelf een rijk te veroveren en onbeperkt heer- scher te worden over millioenen gewillige en trouwe on derdanen. Enkelen is het gelukt dezen droom in werkelijkheid om te zetten en korten of langen tijd heben zij gere geerd als stamden zij uit een eeuwenoud geslacht van koningen. Drie van de meest fascineerende figuren on der hen zijn Tounens, Neuhof en Lebatfdy, allen mannen die voor geen kleintje vervaard waren, zooals den lezer zal blijken uit het volgende. De koning van Araucanië. Antoine Tounens werd op 12 Mei 1825 geboren in La Chaise, in het Fransche departement Dordogne. als zoon van een welgestelden boer, die zich vast had voor genomen om zijn kinderen „iets beters" te laten worden dan hijzelf was en daarom zijn zoon in de leer deed bij «en notaris. Maar de jonge, vlijtige, opgewekte Antoine was niet tevreden met het vertrouwen, dat zijn leer meester hem schonk, evenmin stelde hij het erg op prijs, dat zijn patroon hem chef van zijn kantoor maakte. Het land zijner droomen was Araucanië. een streek in Zuid-Amerika. De daar levende Indianen waren in staat geweest om eeuwen lang hun zelfstandigheid te bewa ren en alleen door de oneenigheden met naburige stam men en den voortdurenden oorlog, die daarvan het ge volg was, waren zij in een zeer hachelijke positie ge raakt. Toen het rijkje op het punt stond geheel ten onder te gaan, verscheen plotseling Tounens, die het zich in zijn hoofd had gehaald. Araucanië voor dat lot te bewaren. In het jaar 1860 betrad hij voor de eerste maal de Arau- canischen gropd en werd door de opperhoofden, met wie hij zich tevoren al schriftelijk in verbinding had gesteld, zeer hartelijk ontvangen. Zijn plan om een machtige Araucanische republiek te stichten vond min der bijval, zoodat Tounens be sloot zijn republikeinsche prin cipes er aan te geven en zio'n tot koning te laten uitroepen. Op den 17den November 1860 onderteekende hij zijn eerste oorkonde als Orclio Antoni I. ORELIO ANTONI I. Drie dagen daarna voegde de nieuwe vorst Patagonië bij zijn rijk (op verzoek van de Patagoniërs zelf). De pogingen van Tounens om Frankrijk te bewegen de nieuwe staat te erkennen, faalde echter volkomen en het is onverklaarbaar dat Tounen's geboorteland zich het buitenkansje liet ontgaan om zonder slag of stoot op een vruchtbaren streek beslag te kunnen leggen Tevergeefs ook trachtte Tounens leeningen te sluiten, met behulp waarvan hij aan den opbouw van zijn rijk zou kunnen werken. Niemand wilde hem helpen. Toen hij in '61 terugkeerde van 'n korte reis naar Frankrijk werd hij in Canglo voor 't eer§t ontvangen met de nieu we vlag: blauw-wit-groen. Dat was evenwel de laatste triomph, dien hij vierde. Eén van zijn bedienden verried hem aan een afdeeling Chileensche politie, die er op uit was gestuurd om hem gevangen te nemen. In September 1862 verklaarde het opperste gerechts hof in Chili hem voor waanzinnig en de Fransohe con sul slaagde er nog maar juist in om hem het land uit te ..smokkelen". Maar zelfs in zijn vaderland, dat hem uitlachte om 7 THEODOOR 1. het Zuidamerikaansch avontuur, bleef Araucanië hem vervolgen en in 1869 stak hij nogmaals den oceaan over. Zijn onderdanen ontvingen hem met groote geest drift, maar Chili lag op den loer en de Chilenen maak ten hem het leven zoo zuur, dat hij als een gebroken man zijn rijk verliet, ditmaal voor goed. Theodoor I, koning van Corsica. Theodoor I werd in 1686 geboren te Metz als zoon van een edelman, zekeren baron Neuhof. Reeds op jongen leeftijd was hij kapitein in het re giment de la Marck. maar de snelle promotie bevredig de hem toch niet. Hü begaf zich naar Zweden en wist zich de gunst te verwerven van graaf Görtz. den Zweed- schen minister-president tijdens Karei XII. Talrijke di plomatieke opdrachten kreeg hij in dien tijd uit te voe ren. Hij zwierf rond in Engeland en Spanje zonder dat intusschen zijn eerzucht werd bevredigd. Plotseling gebeurde er toen iets. dat over het lot gan Neuhof besliste.. Koning Karei XII werd in een veldslag gedood en dit beteekende den val van graaf Görtz. De ze laatste werd tenslotte terdood gebracht en Neuhof wendde zich tot Spanje. Hij trouwde met de lievelingshofdame van de koningin: Lady Sars- field en begon aldus als 't ware zijn loopbaan voor de tweede maal. Spanje werd hem even eens te eng, toen hij zijn heele vermogen verloor met speculeeren. Het was zijn vriend Law, de aarts- zwendelaar, die hem dezen slag toebracht. Opnieuw zwerft hij door heel Europa en in 1732 vin den wij hem plotseling terug in Florence, nu als stad houder van Keizer Karei VI. Thans slaagt hij er in een koningstitel te verwerven. Hij moedigt Corsica aan, dat strijd voert tegen Genua en houdt vol, dat dit eiland een onafhankelijk rijk dient te worden, waarvan hij, Neuhof, dan wel vorst zou wil len zijn. Het zoo zeer begeerde koningschap valt hem inderdaad ten deel, maar de oorlog tegen Genua verliest hij. In 1736 is hij gedwongen zijn rijk te verlaten. In 1738 tracht hij het eiland te heroveren, maar ook nu trekt hij aan het kortste eind en zijn derde poging in 1743 heeft al niet veel meer succes. Met den konings- droom is het afgeloopen. In het jaar 1756 sterft Theodoor I. ex-koning van Corsica in de mistige stad Londen. Jacques I, Keizer van de Sahara. De grappigste majesteit uit de heele wereldgeschie denis is deze koning der woestijn, die den leeuw zijn grondgebied wilde betwisten en zich keizer noemde. Jacques Lebaudy werd rijk geboren. Hij had een millionair tot vader en geloofde het met zoo'n ouden heer wel tot 20ste eeuwsche Napoleon te kunnen bren gen. Een werelddeel te veroveren leek hem wat onge makkelijker. en riskant, daarom kocht hij liever een stuk grond van een negeropperhoofd en trok met ze ventien man en zeventien geweren naar het hartje van de Sahara. Daar werd een hoofdstad gesticht die men Troja noemde, en Jacques zette I achter zijn naam en noemde zich Keizer der Sahara. Daar Troja wat men noemt een benauwd, warm stadje was. prefereerde de Keizer het 't rijk vanuit Las Palmas te besturen De meest buitensporige decreten werden uitgevaardigd en de heele wereld vermaakte zich met de heldendaden van Jacques den terooten. Vijf matrozen had de Keizer aangesteld om de hoofdstad Troja te bewaken. Toen vier hunner op zekeren dag door een Arabischen Sheik werden meegenomen, welke laatste nu losgeld verlang de, wilde de keizer een strafexpeditie uitrusten, maar nu greep Franrijk in en verbood Jacques om verder on deugend te zijn. De keizer vluchtte met mejuffrouw Marguerite Pel- lière, een operette-diva. eerst naar Engeland en toen naar Amerika, waar hij in zijn slot op Long-Island werd vermoord net als een echte CeasarAlleen was het in dit geval Marguerite die voor Brutus speelde, omdat ze, zooals ze verklaarde, geen leven bij hem had. JACQUES I TE PAARD. 28 Mei 1932. IN Londen, ten Zuiden van de Theems, staat de bekende Anchor Brouwerij van de firma Bar- cley, Perkins en Co. Ltd., waarschijnlijk de eenige brouwerij op de geheele wereld, die zich heeft mogen verheugen in de bezoeken van vor sten en duizenden beroemde en bekende personen. Laat ik beginnen met te zeggen, dat ik er zelf ook geweest ben. Ik laat het aan de beleefdheid van de lezers van de Schager Courant over om uit te maken, tot welke van de drie genoemde groepen zij mij wil len rekenen. De brouwerij, die nu reeds honderd een en vijftig jaar in handen is van de firma BacklayPerkins, zal over eenige jaren, als ik het goed heb, haar twee honderd vijftigjarig bestaan kunnen vieren. Ik meen, dat ze werd opgericht in 1690, maar mogelijk is ze nog ouder. Ze beroemt er zich op, een twintig of meer soorten bier te brouwen, stuurt haar brouwsel niet al leen Engeland door, maar naar alle mogelijke deelen van de wereld, en is in alle opzichten een beroemd heid onder haar soortgenooten. Toch is dat niet de voornaamste reden, waarom de Anchor Brouwerij zooveel bezoekers trekt. Ik kan oprecht verklaren, dat ik niet in het minste geïnte resseerd ben in de wijze, waarop bier wordt gefabri ceerd, wat waarschijnlijk zijn oorzaak vindt in het feit, dat ik sinds mijn zestiende jaar al „van den drank af ben". De reden, waarom ik de brouwerij ve le jaren geleden bezocht heb en de reden, waarom ze waarschijnlijk door duizenden bezocht wordt, is het feit, dat meer dan drie honderd jaren geleden Sha- kespeare's schouwburg, de Globe Theatre, stond op de plaats, of beter gezegd, op een gedeelte van de plaats, die nu door de brouwerij wordt ingenomen. In den muur van. de Anchor Brouwerij staat een gedenktee- ken met Shakespeare's beeltenis, en de woorden: Hier stond de Globe Schouwburg van Shakespeare van 1598 tot 1613. Deze steen, en het stuk onmiddellijk daaraan gren zende stuk van den muur, is dan ook het eenige, dat ik van de Anchor Brouwerij gezien heb. Maar de vorstelijke, beroemde en bekende personen, over wie ik straks sprak, gaan bij hun bezoeken toch een stapje verder. Anders zouden zij niet vermeld kun nen staan in het boek. waarin de brouwerij al haar bezoekers hun handteekening laat neerschrijven. Een heel onschuldige gewoonte, zoo op het eerste gezicht. En toch een, die bijna een oorlog had kun nen veroorzaken, die in elk geval de goede verstand houding tusschen twee groote landen eenigen tijd lee- lijk in de war heeft gebracht. Het spreekt vanzelf, dat het nieuwtje: die of die beroemdheid bezichtigt op het oogenblik de brouwerij, gauw rond gaat. Niet zoodra heeft een, laten we zeggen, Marconi, of Einstein. of Lindberg het vreem- delingenboek geteekend, of de klerk, die met een' be leefde buiging de pen heeft aangeboden, heeft het bericht doorgegeven aan den portier, die natuurlijk in een minimum van tijd voor verdere verspreiding zorgt. We behoeven er geen oogenblik aan te twijfelen, of dit is het geval geweest, toen Bismarck zijn hand teekening plaatste, of Gustave Doré, of Jenny Lind, om nog maar niet eens te spreken van Prins Albert, de gemaal van koningin Victoria, koning Edward VII, en Napoleon III. Maar het had ook plaats in het Jaar 1850. toen de Oo sten rij ksche generaal Haynau zijn handteekening neerzette in het boek van de brouwe rij. De inkt was nog niet droog, of de klerk had den naam gelezen, en twee minuten later wist de geheele brouwerij, dat de meest beruchte man van Europa, dat de hyena, zooals hij werd genoemd, op het ter rein aanwezig was. Nu zal het eerst noodig zijn. dat ik iets vertel van Julius Jacob Haynau. wiens beruchtheid sinds het jaar 1850 begrijpelijkerwijze in het vergeetboek is ge- raat. Hij was een Oostenrijker, zooals ik reeds zei. (j. boren in het jaar 1786 had hij juist gelegenheid mej vechten in de Napoleontische oorlogen, gewond te wt, den in den slag bij Wagrarn, zich te onderscheiden volgende slagen, en geleidelijk op te klimmen tot hoogen rang. Tot dusver is op zijn gedrag nog nie; bijzonders aan te merken. Maar Haynau had een buitengewoon woest karakfc dat hij nooit de minste moeite nam te beheerschen te verbergen. Toen in 1848 een opstand uitbrak in lië werd Haynay er heen gestuurd als aanvoerder vt de Oostenrijksche troepen. De manier, waarop hij die gelegenjjeid de bevolking van Brescia tot rei heeft gebracht en de manier, waarop bij het volge-j jaar de Hongaren aan het verstand bracht, dat ze delijk behoorden te zijn, deed een schreeuw van grijzen door geheel Europa gaan. En die man waa# het in 1850 de brouwerij van BarclayPerkins te fc zoeken, en openlijk aan het vreemdelingenboek met deelen. dat hij er was. Als hij de gemoedsgesteldheid van de brouwers q sleepers van de Anchor Brouwerij gekend had zou Bu gert nau waarschijnlijk niet zoo onvoorzichtig zijn gewet*, tik1 In twee minuten was het nieuwtje rond gegaan, en drie minuten was het werk op de brouwerij stil gele?-; Hoe vaak Jiadden de stoere sleepers van Barclay—Pm, kins, bij het lezen van Haynau's daden, de vuisten bald, en gedacht: Als ik dien kerel eens onder mi; handen kon krijgen. En hier was hij, in hun midden. Het moet voor Haynau een vreemde gewaarwordl zijn geweest, bij het betreden van de binnenplaats n de brouwerij eensklaps een troep pootige kerels tegi over zich te zien. die hem ontvingen met den krt „Sla hem neer, den Oostenrjjkschen slager!" Er niets anders op dan een smadelijke vlucht, de brouw uit, en langs den Theemsoever, een vlucht, waarbij generaal een geweldig pak rammel opliep, voor hij in het café „George" in voorjoopige veiligheid wist stellen. De onmiddellijk gewaarschuwde politie hem hier te verlossen, en per politieboot langs Theems verder aan de handen van zijn vervolgen onttrekken. Ik weet niet, of de zaak nog met een sisser b kunnen afloopen, als Punch niet een gedicht had oj| nomen in zijn volgend nummer, dat hoogst onsym; thiek was tegenover Haynau. Maar misschien zou zonder dat de Oostenrijksch regeering wel stapp hebben genomen. En ook nu had de zaak gemakkelijk genoeg ge* kunnen worden. Een regeering is toch niet ver# woordelijk voor het gedrag van een aantal brouwers sleepers. Maar de Engelsche minister van Bulk landsche Zaken, Lord Palmerston, liet bjj deze gelegi heid zijn persoonlijke gevoelens meer spreken, dan nisters van Buitenlandsche Zaken, meen Ik, gewt zijn te doen. Op de officieele klacht van Oost< zond hij een antwoord naar Weenen, zonder op de ga keuring van koningin Victoria te wachten. Waarschijnlijk vermoedde Lord Palmerston. dat I die goedkeuring niet zou ontvangen, wanneer hij er wachtte, en, eenmaal verzonden is verzonden. De ningin was zeer verontwaardigd, en deelde Lord R merston mee. wat zij over zijn nota dacht. Maar zijn antwoord aan Hare Majesteit nam de minla alles behalve een blaadje voor zijn mond. Hij sprak or het woest en onmenschelijk optreden van Haynau' Brescia, en verklaarde, dat de .brouwers slechts 1 gevoelens hadden uitgedrukt, over wat zij beschon den als een onmenschelijk gedrag van iemand, die J schouwd werd als een groot zedelijk misdadiger". De koningin zond dit schrijven door aan den Efi sten Minister, Lord John Russell, en, nadat Lord merston eerst nog met ontslagname had gedral eindigde de zaak ten slotte met het zenden van verbeterden brief naar Weenen. Desniettegonsta# bleef Oostenrijk zoo boos, dat het bij den dood van Hertog van Wellington geen vertegenwoordiger de begrafenis liet deelnemen. En over dit feit dn koningin Victoria daarop weer haar verontwaï ging uit. Maar de sleepers van de brouwerij werden op den September 1850 openlijk gehuldigd op een bijeenko i:i Fari Sngdon Hall, en Punch wijde aan dit feit week zijn politieke plaat. hel I het jon asp SeF D gen van Piel hoe' geëi aan w-er dat H vroe woo beet „lat( geni niet D< geen aanc D( acht terst De ging geni; De mees veldï De de z He EE De 23 li W, •wijze blijve te gi boete apeci; Eei Jaar, 19-jai maar laten «pook toebe! een i baar VOOR DEN POLITIERECHTER» OPENB. ZITTING VAN MAANDAG 30 MEI. WARMENHHIZEN VOORUIT. De laatste Meiblommetjes van dit jaar werden he den geplukt door den Politierechter, alhoewel, om in den toon der bloementaal te blijven, de arbeider Cor- nelis Sp. uit Warmenhuizen beter kon worden verge leken met een Primula Veris, aangezien hij op 29 Februari alreeds voor den Politierechter verscheen, niet ten onrechte beschuldigd zich te Uitgeest het rijwiel van den heer J. v. d. Akker wederrechtelijk te hebben toegeëigend. In overleg met den heer J. H. Wiggers werd alstoen besloten deze affaire aan te houden tot heden 30 Mei en dan nog eens de moge lijkheid eener voorw. veroordeeling te oevrwegen. In deze zaak opponeerde als verdediger mr. Joze- phus Jitta, die ook nu aanwezig was. Gehoord werd de heer Wiggers, welke reclasseeringsambtenaar zich niet voldaan kon verklaren omtrent de medewerking van den verdachte candidaat-reclassant. Hij kon nog maar steeds geen afstand doen van zijn twee favori- tes. biertjes drinken en cafébezoek. De heer Officier had niet veel meer te praten -en requireerde alzoo 5 maanden gev. onvoorwaardelijk. Dit slachtoffer van een onvoldoend afgelegd examen, wat betrof den voorproeftijd, werd na een sympathiek woord van den verdediger, die gaarne voordeeliger voorwaarden zag bedongen, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en f 11 schadevergoeding aan de be nadeelde partij. ALS DE ROEDE IN DE ROMMELKAST IS GE BORGEN, IS DE KASTIJDING VERGETEN. De arbeider Jan R. te Den Helder, die voornamelijk als gevolg van „kwaden drank" meermalen in aanra king kwam met politie en justitie en wien steeds bui tengewoon veel consideratie werd betoond, had zich ook op 1 Juli 1930 weer aan de strafwet vergrepen, door zich schuldig te maken aan mishandeling met daarop gevolgde ernstige wederspannigheid tegen de politie. Want Jan R. is een sterke kerel, in alcohol- opwinding vooral woest, onverschillig en moeilijk te bedwingen. Ondanks zijn weinige hoop op de toekomst gevend strafblad, werd hem, in verband met zijn goede voornemens en heilige beloften, andermaal nog eens 'n kans gegeven en Jan R. op 5 Januari 1931 veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maan den met 3 proefjaren, gedurende welken proeftijd het hem niet was geoorloofd alcoholische dranken, in welke samenstelling ook, te consumeeren. Een tijd lang scheen het spook van het dreigende spinhuis den reclassant te dwingen, zich correct aan de voorwaar den te houden, doch op 'n gegeven moment was het weer heelemaal mis en moest politiehulp worden ont boden om den opgewonden man tot kalmte te ani- meeren. Bovendien had de voorwaardelijk veroordeelde en tot geheel-onthouding verplichte een bezoek gebracht aan het naburige Alkmaar en van deze mooie gele genheid, waar niemand hem in de smiezen had, ge bruik gemaakt, zich een formidabel stuk in zijn kraag te drinken, zoodat de politie genoodzaakt was hem in te rekenen, welke ambtshandeling wonder bo ven wonder geen verzet uitlokte. Aangezien we echter op den Geestersingel zooiets als een administratie hebben, bleven deze voor een reclassant bovenal ver derfelijke buitensporigheden niet onder het deksel van den doofpot en werd besloten op de politiezitting van heden den heer J. R. over een en ander eens degelijk te onderhouden. Op den veroordeelde, niet present, zal No. Nos. Nos, Nos. Nos. 13718 3 de voorw. straf ten uitvoer worden gelegd. Een nis dat onherroepelijk en niet voor hooger beroep baar is. EEN ZAAfv OM WEINIG MEER VAN TE ZEGCI Omtrent den ruim 60-jarigen heer W. B., een AI maarsch makelaar, die ten nadeele van een cliënt Zaandam handelingen had gepleegd, dewelke op gr van de artikelen 32122 Strafrecht niet als gw loofd konden worden beschouwd en te dier zakt 14 Maart j.1. terecht stond, werd door den poM rechter Mr. Krabbe, op grond van het advies, uit) bracht door den heer Wiggers. een psychiatrisch port gelast. De heer D. toonde zich bereid hle.1 mede te werken en werd* de zaak gesteld in hanl van den Rechter-Commissaris. IEDERE MEDAILLE HEEFT HAAR KEERZIJ! Niet alleen de wijdgepantalonneerde hengelaan bot en spiering uit ons nationaal reclamedorp Vól dam ondervinden de minder aangename keerzijde drooglegging van onzen vaderlandschen haringvijï maar ook de strafrechter heeft al heel wat zittisj uurtjes moeten verspillen om de min of meer in tw ten natuurstaat opgegroeide medewerkers tot het meeren der met zooveel geestdriftige woorden en i tane jubelklanken begroette twaalfde provincie, i van ongetwijfeld ons nog ongeboren nageslacht in de schoonste vruchten zal plukken, tot de orde roepen, punt. Zoo hadden we onder meer de vorige week de achte familie Wilkens uit Medemblik op de zondl bank ter zake mishandeling, gepleegd op hun arbeider in den wijngaard der Wieringermeerpol directie, de heer Jan Vriesema, terwijl heden tel stond de grondwerker Popke Jacob Vr. en daarenö de heeren Freek, Jan en Hendrik Wilkens in de gewaardeerde positie van kroongetuigen tegen g den heer Popke Jacob V. optraden. Genoemde heer Popke V., wonende te Twisk, volgens dagvaarding den getuige Fr. Wilkens, wt de te Opperdoes, op 19 Maart een slag op zijn toegebracht. De verdachte was voorheen bij WiU in den kost geweest, met het droevige gevolg, datr geheele huishouden is ontwricht. En werd de niet ten onrechte zwaar gekrenkte vader om den kroon op het werk te zetten* nog' geranseld op den koop toe! Het feit was gepleegd onder een jenever; welke versnapering vele polderjongens niet afl zijn. Gevorderd werd f 40 boete of 40 dagen. De spraak viel niet gunstig uit- f 40 boete of 40 De civiele vordering werd afgewezen, dat wal minste één gelukje. MET KORTJAN GEWERKT, TOT SCHADE VAK DEN UITVERKORENE. 18 De 30-jarige arbeider Hendrik H. te Den Helder j00nen in den nacht van 10 op 11 April in niet al te frissent- toestand den bloemen venter, thans los werkman 101! 104! 112! 119.' 1261 135! 1381 140: 150( 155< 163( 169< 1773 186S 193C 1975 2021 Huijsman uit Anna Paulowna, met een mes in linkerboezem gestoken. De 'aanleiding tot dit blo^ jeen tijd optreden was de molestatie van een broeder v verdachte, waarvan de hloemenventer ten onrcct' werd verdacht. Het geheele drama speelde zich af in of nabij café van den heer P. J. van Nimwegen. De op mes van verdachte geprikte getuige reclameerde schade voor arbeidsverzuim. De heer H. kon zich dien eisch niet vereenigen. Getuige had één dag gewerkt en de overige dagen zoek gebracht bloemen venten, decreteerde de verdachte. Als =et werd ook nog gehoord brigadier Horstman, die lijk en zonder omwegen vertelde hetgeen hij wW i IJ r. Cll Uiuncgc» v v vuur CJ ten dien aanzien verricht had. Hierdoor bleek daarvi dat de getuige Huijsman werkelijk in zijn gedwoc! vacantie met bloemen had gevent. arbeidei dienen, berken van we °ok niel wewet. ais fflaa *an ziel ^O.A.p. revoluti door de versterk al meer

Schager Courant | 1932 | | pagina 6