JEUGDHERBERGEN. Het trekseizoen begint. ACHTER HET NET GEVISCHT. Zaterdag 4 Juni 1932. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9083 Vacantieplannen zijn in de maak. Een doode herleeft. Een feest ftiet een droef slot Aanwinst voor „Artis". DE NIEUW TE BOUWEN JEUDHERBERG JDE ZEVENSPRONG" BIJ PETTEN. De mogelijkheid, dat de Hollandeche jeugd haar eigen land zal leeren kennen... en liefhebben, is aanmerkelijk grooter geworden sedert de ontwikkeling der jeugdher bergen, ook in Nederland de laatate jaren zoo'n groote rlucht genomen heeft. Bij den aanvang van het treksei- coen, nu vele vacantieplannen in de maak zijn. en de Nederlandsche Jeugdherbergcentrale gereed staat om de vele jongeren in de bij haar aangesloten jeugdher bergen te ontvangen, is het misschien niet onaardig om iets van dit instituut te vertellen. Of laten we liever prof. R. Casimlr, de bekende Nederlandsche paedagoog aan het woord. Deze zegt o.m.: De jeugdherbergbeweging is zeker een symptoom van onzen tijd: meer zelfstandigheid, d.wx meer losgemaakt zijn uit het gezinsverband van onze jeugd, minder ver dieping in een klein stuk werkelijkheid, groote belang stelling voor het uitgebreide, streven naar eenvoud, so berheid, zakelijkheid, zucht om iets aan te pakken en naar vrijheid van den dagelijksohen gang van 't leven men vindt dit ook op andere terreinen en dit alles be hoort tot de geestelijk-economische structuur van onzen tijd- En dat alles ls niet onverdeeld gunstig, wat de mo derne tijd ons te zien geeft VIE KUNNEN W PC JflWHCRMMCN «WUHKMAJtEN A1LE JCUJDK5EN TUJSCHEN tO EN 21 MA. L7MIUJOCN. OPGESTELD N ttyCN VAN 4. MET 1NCTW. TU55CHENRUIHTE VORMEN ZE EEN JIDETVAN 437 KILOMETER;, TVÜT 15 VAN SLLflS TOT PElfZ'JL 'VIE MAKEN van dc jeugdherber gen ocdruk? 11000 JEUGDIGEN Opgesteld ais wer&o. VEN 0HSO4REVEN. VORMEN TC EEN J10CT VAN SLECHTS S& KILOMETER. CAT U VAN AmtSPODW TOT HOEVELAKEN. Sprekende cijfers! De jeugdherbergen zijn echter, als men eenmaal haar tegenzijde aanvaardt (die naar ik geloof samenhangt met den geheelen economischen bouw van ons huidig samenleven) wel de uitdrukking mee van het beste, dat er leeft .in de jeugd van dezen tijd. Ze zoekt frissóhe lucht voor 't werk, niet door te blijven hangen in ééD omgeving, die niet meer prikkelt, maar door te trek ken, zich In fce spannen. Zij stelt geen elsohen van hoog gemak, zij laat zich niet leven, maar zij is tevreden met het voldoende en goede noodzakelijke. Zij is niet bedacht op veel geld uitgeven, maar stelt er haar eer in. met weinig ver te komen. Ze wil zich niet slechts opsluiten in eigen sfeer, maar ontmoet ook van tijd tot tijd gaarne anderen: anderen van richting, van beroep, van afkomst en geestelijken aard, een gezonde objectiviteitszin. Ze zoekt de natuur en ls noch bang voor den zonneschijn, noch voor den regen van onzen zomer. Dat zoekt ze en vindt ze in de jeugdherbergen, grootendeels door haar eigen medewerking ontstaan en in stand gehouden. Ze reist en vindt overal haar huls. Voor de oudere is dit ook een groote gerustheid: ze weten dat de kinderen komen in een omgeving wier samenstelling niet geheel willekeurig is, in een huls waar een leiding is die niet op winst maar op zorg ls bedacht, waar de drankverlei ding niet bestaat, noch de weeldeverleidlng. Het jeugdherbergwezen maakt tenslotte ook voor min der bedeelden een reis In de vacantle mogelijk. Daarom, en om dit laatste niet in het allerminst, is het zoo'n verheugend feit, dat er thans gesohreven kan worden over de ontwikkeling van het Nederlandsche Jeugdher bergwezen. Wat zUn Jeugdherbergen? In verband met de actie om een nieuw te bouwen Jeugdherberg te Petten „De Zevensprong-", ver zoekt de heer Willem Wiese, secretaris van die inrichting ons opname van het volgende: Wat zijn jeugdherbergen? Deze vraag zullen vele men schen zich stellen, wanneer zij zoo nu en beridh- ten lezen over de opening van de een of andere nieuwe jeugdherberg. Welnu, om te beginnen heeft een jeugd herberg niets te maken met ons begrip heiberg, want de naam is een letterlijke vertaling van het Duitsche woord Jugendherberge. Jeugdherbergen zijn goede en goed- koope overnachtingsgelegenheden voor de Jeugd, onge acht richting of geloof, gelegen op de mooiste plekken In het land en onder voortdurend toezicht van de her- bergouders. Een eenvoudige jeugdherberg bestaat daar om uit twee gescheiden slaapvertrekken, voorzien van stroozakken. kussens en dekens; twee dito waschgeie- genheden, eventueel met douche, en bovendien een dag- verblijf, een keuken en een woning voor de herberg- ouders. Jeugdherbergen zijn goedkoop. Inderdaad, want be houdens eenige kleine verschillen bedragen de overnach- tingsprijzen20 ets, voor scholieren der lagere scholen. «0iet. voor de jongeren tot 21 jaar, en 40 ct voor een eder, die ouder is. Terwijl broodmaaltijden geleverd kun nen worden voor 25 cent en warme maaltijden voor 50 rif vKunnen wt>rden- Ja- want vaak willen de groepen zelf hun eten klaar maken, wat toegestaan wordt, In dien zy zelf allés weer opriumen en schoonmaken en bovendien een kleine vergoeding voor 't gebruik van de kèuken geven (IC ct). Thee en dergelijke zijn eventueel verkrijgbaar voor 5 ct. per kop en wanneer men het zelf kaar maakt, wordt de prijs nog lager, want de pomp is geduldig. In het dagverblijf eet men en vermaakt men zich wanneer het weer verder reizen onmogelijk maakt. Wat is nu het doel van deze jeugdherbergen? Wel. het doel is. om alle jongeren in staat te stellen er op uit te trekken naar andere onbekende oorden. De jongens, en meisjes van de scholen vinden hierin een prachtige gelegenheid om schoolreisjes te maken, die mooier en veel goedkooper kunnen zijn. De fabrieksarbeidersfstersf zijn in staat om de natuur in te trekken en hun weinige vacantiedagen dan volop te genieten. De Jongens en meisjes van het platteland kunnen nu trekken naar de steden en naar andere 6treken. Zij allen kunnen gébruik maken van de jeugd herbergen en ze zullen daarbij leeren op hun tochten om zich zelf te behelpen, ze zullen daar bovendien bij leeren om samen te zijn met zeer verschillende Jonge menschen uit ieder milieu, van iedere richting. En ondanks dat die groote verschillen er zijn. zullen zij zich In een goede jeugdherberg thuis voelen. Zij hebben op hun voet- cff fietstochten mee to ne men hun laken of slaapzak, welke verplicht is, maar hebben geen bagage aan tenten of dekens. Dat een ieder zonder meer niet in een jeugdherberg kan komen is natuurlijk duidelijk. Men dient daarvoor een kaart te hebben van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale, welke kaart toegang geeft. De prijzen hiervan zijn f 1 of f 3. Bij moeilijkheden worden deze kaarten Ingehouden en ia de toegang tot de jeugdherbergen dus ontzegd. In de Jeugdherberg zelf zijn natuurlijk ook bepaalde regels, waarvan de voornaamste zijn: 1. In een Jeugdherberg worden geen alcoholhouden de dranken verkocht of gebruikt. 2. In een Jeugdherberg wordt niet gerookt 3. In een Jeugdherberg is 10 uur bedtijd en 7 uur opstaan. Mede door deze regels heeft de Jeugdherberg een eigen geest, een eigen stemming en in de practijk ko men er dan ook zeef zelden moeilijkheden voor. De bezwaren, die men ons dan ook soms tegen werpt van de eeuwige trekker, de zwerver, zijn in werkelijkheid zoo gering, dat ze stellig als algemeen bezwaar geen beteekenis hebben. Wel hebben de jeugdherbergen de groote voordeelec van eenvoud en kameraadschappelijkheld onderling er, het feit dat Jeugdherbergen thans bijna in ieder land te vinden zijn, maakt dat de jonge menschen van vreemde landen elkaar over en weer persoonlijk leeren kennen en in hen ook gewone, normale menschen ont dekken, die precies dezelfde behoeften hebben als zij. maar die alleen een andere taal spreken en andere gewoonten hebben. Maar ook in die andere menschen zal men de vriend leeren zien, en dit zal een zeer be langrijke factor kunnen worden voor de toenadering der volkeren. WIM WIESE. DE FRLESOHE JEUGDHERBERG. Ds Boerlage te Gorredijlt (Fr.) schrijft: Doch nu is door de opening van een jeugdher berg en wat voor één te Hemrik in den Zuid- Oosthoek van Friesland een andere 6treek vol natuur schoon voo rde Holalndsche jeugd ontsloten. De Zuid- Oosthoek van Friesland strekt zich uit ten Oosten van de lijn SteenwijkWolvega—Heerenveen tot de provinciegrenzen. Het landschap biedt een rijke afwis seling van natuurtafereelen. Hier is het lage vlakke weiland, met hier en daar boerderijen, die zoo bij uit stek passen in het raam van het wijde land en de hooge luchten. Hier is weer het wonderlijke spel van Hollands wolkenluchten, anders, heel anders als bij de Jeugdherberg „Wolkenland", maar toch met zijn eigen bekoring, voor hem, die gevoelig is voor de heerlijke harmonie van kleur en lijn. Hier is de frissche wijdte, die het hart rustig stemt en blij. Zoo is het langs TJonger en Linde, en langs de Boorn, waar die de hoogere zandgronden verlaten. Hier is het land van hei en bosch, in verrassende afwisseling. Die bosschen zijn nog niet het toevlucht geworden voor de dagjesmenschen. Naald- en loofbosch wisselen af met wei- en bouwland, helde grenst aan struikgewas en dennen. Fietspaden doorkruisen naar alle zijden het gebied, leiden langs de mooiste plekjes van dit deel van Friesland. Aardige vriendelijke dorpjes liggen verspreid langs weg en vaart, kerktorentjes spitsen op tusschen het geboomte door. De riviertjes de Boom, Tjongei en de Linde doorsnijden den Zuid-Oosthoek van het Oosten naar het Westen, en doorloopen een breed uitgeschuur- de oude stroombedding. De Opsterlandsche en Schoten landsche Compagnonsvaarten dringen door tot diep in het vroegere hoogveen, en vormen thans een typische bekoring eenere schilderachtige streek. En wie zou niet graag kennis maken met de bosschen van Beetster- zwaag en Bakkeveen en Oldeberkoop? Of met de hei van Beetsterzwaag en de landduinen van Bakkeveen? Temidden van dit alles liggen de groote dorpen Drachten, Beetsterzwaag, Gorredijk en Oosterwolde. Aan de tramlijn van Gorredijk naar Oosterwolde ligt de nieuwe Jeugdherberg, op geen minuut afstand van de halte Hemrik. Van den weg gescheiden door een groot grasveld, met op den achtergrond een sparre- bosch, ligt "It Swellenest" het „Zwaluwennest" te wachten op Hollaad's jeugd. Lang en moeizaam heeft het bestuur van de Stichting, die de jeugdherberg beheert, moeten werken om het zoover te krijgen dat thans begin Juli alles klaar is. Veel steun heeft men daarbij ontvangen van de zijde van het bestuur der Nederlandsche Jeugdherberg Centrale te Amsterdam en ook van de Stichting „Friesland". Door krachtige medewerking van jeugdorganisaties van verschillende richting, verliep ook de Inrichting vlot van stapel. Vijf tig jongeren kunnen in de jeugdherberg overnachten. Beneden is het dagverblijf met de lichte ruime serre. Voorts is ook de meisjesslaapzaal beneden. Er is geen speciale trekkerskeuken, waar de bezoekers hun eigen ..potje" kunnen klaarmaken. De Jeugdherberg ,Jt Swellenest" Hemrik (Fr.) ligt In een prachtige natuurstreek. Het „land- huls" zal duizenden jongeren een prettig, goedkoop, en veilig onderdak verschaffen. Boven is de jongensslaapzaal met waschgelegenheid, terwijl ook de vertrekken van de jeugdherbergouders boven gelegen zijn. Een groote prachtige tuin omgeeft het landhuis. Voor alle trekkers in den lande zal Hem rik gemakkelijk te bereiken zijn. Voor de „Hollandsche" trekkers is de HollandFrieslandlijn naar Lemmer de eenvoudigste weg. Binnen afzienbaren tijd zal het ook mogelijk zijn via den nieuwen afsluitdijk Fries land van uit Zuid- en Noord-Holland te bereiken. En van den anderen kant zullen de trekkers uit Overijsel en Gelderland via de Jeugdhergen te Oldebroek en KampenZwolle zeker ook dit prachtige gedeelte van Friesland gaan bezoeken en er prettige herinneringen aan hun bezoek van bewaren. Dat de nieuwe Jeugd herberg een gezellig nest voor alle trekkers zal wor den, daaraan wordt geen oogenblik getwijfeld. OPENING NIEUWE JEUGDHERBERG. Hedenmiddag 4 Juni, om 8 uur, wordt de nieuwe Jeugdherberg te Zaandam, 'beheerd door de Zaansche Vereeniging voor Jeugdherbergen, officieel geopend. De Jeugdherberg ls als tijdelijke Jeugdherberg ingericht in de barakken aan de Parkstraat en biedt plaats aan 24 personen. Zij ls bereikbaar voor kano's. Des avonds vindt een propaganda-avond plaats, waar de heer W. Wiese uit Petten zal spreken. Verder muziek en dans. De Hongaarsche Industrieel, die er nog zoo graag een lintje bij won hebben en er tenslotte den professor mee zag strijken. Boedapest. Het gebeurde in Hongarijehet kon net zoo goed ergens anders gebeurd zijnWant overal is de mensch ijdel, of hij nu wit, geel, bruin, zwart, of rood van huidskleur is. Een voornaam Boedapester industrieel wiens naam in de kranten zóó anonym is weergegeven, dat iedereen hem weet aan te wijzen had In den loop der jaren een zoodanige activiteit ten toon gespreid, dat de man al vereerd was met alle eereteekenen die de Hongaarsche regeering heeft „uitgevonden". De va- derlandsche voorraad was werkelijk uitgeput. Maar zijn verdiensten waren nog lang niet voldoende erkend. Als overal loopen er trouwens zoovele slecht beloonde weldoeners door Boedapest's straten. Zijn borst ver toonde nog vele kale plekken, die ook eenige ,aan- kleeding" vereischten Hij peinsde en peinsde... daar kreeg hij de reddende gedachte! Een naburige Balkanstaat, laat ons zeggen, Bulgarije, werd door een watersnood getroffen en verzamelde gelden voor de gedupeerde bevolking. In het hart van onzen Hongaarschen vriend ontbrandde eensklaps een vurig medelijden met de slachtoffers van het natte element, geheel spontaan en anonym betuig de hij zijn deelneming in een gebruikelijke cheque. Een professor aan de universiteit te Sofia belastte zich wel willend met de doorzending van de geldsom... en met het binnenhalen van de helaas niet te omzeilen er kenning van de belanglooze weldaad... het lintje. De Bulgaarsche regeering stelde dit Hongaarsche blijk van medeleven op buitengewoon hoogen prijs. De „Koningsbosch", een model-jeugdherberg zonder luxe. door steun van Ged. Staten van Noord- Holland gebouwd in het mooie duinlandschap van Bakkum. bevolking verheugde zich ten zeerste over de zoo be reidwillig verleende hulp. De professor wreef zich ver genoegd in de handen, eindelijk eens in de gelegenheid te zijn, zijn landgenooten en zijn verren vriend een zoo gewichtlgen dienst te kunnen bewijzen. En ook onze Hongaarsche vriend was in zijn nopjes en wachtte vol belangstelling de komende gebeurtenissen af! Maar o hé, onze industrieel had dit keer wel wat lang te wachten. Het kan zijn, dat de Bulgaarsche regee ring andere gewichtige beslommeringen had te doen dan de tastbare erkenning van een weldaad. Het kan ook zijn, dat zij van meening was dat goede wijn geen krans behoeftMen werd in Boedapest ongeduldig, de professor werd te hulp geroepen, zachte en vele wenkjes werden gegeven. De moeite werd eindelijk beloond. Men zag te Sofia blijkbaar in, dat het toch niet aanging dergelijke on zelfzuchtige weldaden onbeloond te laten: gri, en gul als steeds deelde men een vrij hooge orde uit. Maar een vergissing is menschelijk, ook zelfs de ge woonlijk zoo uitgeslapen leden van een regeering kun nen met een zoo gewichtige wel te overwegen daad als de toekenning van een ridderorde een slaperigf?) oogenblikje hebben. De zoo vurig verbeide ridderorde werd uitgereikt aanden professor persoonlijk „als blijk van erkentelijkheid voor de vele edele en onzelf zuchtige diensten, door hem aan den staat bewezen. De Hongaarsche Industrieel kreeg een doodstuip! En beweert niet minder dan dat de professor met z ij n zuurverdiende penningen het lintje heeft gekocht. Ook met een professor die blijkbaar niet aan pro fessorale verstrooidheid lijdt is het slecht visschen... □aar een lintje. De Hongaarsche industrieel kan er van meep raten, nu hij achter het net heeft gevischt." Dood verklaarde Juffrouw te Amsterdam meldt zich aan. Lastig, geval voor de politie. Donderdagmiddag vervoegde een juffrouw zich aan een der loketten van den Burgerlijken Stand aan den Singel te Amsterdam, die te kennen gaf, dat zij haar papieren in orde wilde laten maken. De ambtenaar ging tusschen de paperassen zoeken en wie schetst zijn verbazing toen hij ontdekte, dat de bewustee vrouw bij hem ingeschreven stond als overleden. Dit was in Januari van dit jaaar reeds geschied. Het was voor den ambtenaar een lastig geval en teneinde raad belde hij het politiebureau Raampoort op om nadere inlichtingen. De politie begon toen on middellijk haar bescheiden na te zien en na eenig zoeken kwam inderdaad aan het licht, dat zij de be treffende juffrouw als verdronken had opgegeven aan den Burgerlijken Stand. Het lijk werd in Jan. uit den Buitensingel opgehaald en pertinent door den wettigen echtgenoot en eenige familieleden van de vrouw herkend. Ter verduidelijking moet hier wor den bijgevoegd, dat de vrouw reeds geruimen tijd van haar man gescheiden leefde. Om zich nu wettelijk van haar man te kunnen scheiden, wilde de juffrouw nu bij den Burgerlijken Stand haar papieren in orde laten maken. De taak van de politie, om na te gaan wie er dan wel verdronken is, is niet erg gemakkelijk, daar er reeds na de begrafenis een half jaar vei-streken is. Het eenige houvast voor haar schijnt de sprekende ge lijkenis, tusschen de levende en de verdronken vrouw. Een van de vele fragedle's die zich in de wereldstad Londen afspelen. De wereldstad Londen produceert, allerlei drama's. Dat leeren ons de bioscoop, de courant en de shilling- shoker. Maar de courant is toch de rijkste bron van wereldstad-drama's. De Engelschc bladen staan thans weer vol met berichten over een tragedie in het stadsdeel Knightsbridge. Een mevrouw Baraey gaf te haren huize een partijtje, waar stevig gedronken werd. Onder de gasten was ook een bekende figuur uit de uitgaande wereld Michael Scott Stephen. De heer Barney, een zanger is in het buitenland. Na af loop van de partij hoorden menschen die in de buurt woonden, revolverschoten, het bmken van glaswerk en de angstkreet van een vrouWv'Men drong het huis binnen en vond daar den heertfitophen dood liggen met een kogeiwond in de borst. Er waren twee scho ten gelost, een kogel zat. in den vloer. Toen het. par tijtje ten huize van mevrouw Bc.ney was afgeloo- pen, was het gezelschap nog even naar een nacht restaurant geweest, doch mevrouw Barney en den heer Stephen waren daarna teruggekeerd. Het geval is nog niet geheel opgehelderd. Mevrouw Barney is uit een deftig gezin; hcar vader is Sir John Ashlev Mullens, die vele jaren makelaar was geweest voor beurs-transacties in dienst an de regeering. Ook de familie Stephen is zeer bekend. De vermoorde man had een groote bekendheid vtnvorven als ontwerper van japonnen, de laatste maanden had hij geen vaste werkzaamheden meer verricht. Hii was een uiterliik knappe man en een druk bezoeker van danszalen en nachtgelegenheden. De gasten op de partij waren voor het meerendeeJ geïnteresseerd bij wedrennen en andere sportaangelesrenhcden. Een Jonge Afrikaansche olifant aange komen. Met een transporiauto van uit de Rotterdamsche haven arriveerde als groote zeldzaamheid een jonge Afrikaansche olifant in „Artis". Waar men er sedert ruim 30 jaar geen meer in de levende have gekend heeft, was de vreugde groot, toen de alleraardigste olifantenbaby in gezelschap ven een kolossaal gehorenden Watoesi-stir, de hek ken van den tuin binnenreed. Het was een behouden aankomst na een land- en een zeereis van uit. de binnenlanden van aequatoriaal Oost-Afrika, waar hot dier benoorden den Meroeberg gevangen en naar de farm van den bekenden dierenvanger en filmer Ckr. Schulz overgebracht werd. Zoo heeft het Koninklijk Zoölogisch Genootschap dan nu naast jonge, reeds krachtig ontwikkelde exemplaren van den Afrikaanschen Neushoorn, ook weer de Afrikaansche olifant in zijn levende have opgenomen, waar het jeugdige speelsche en vertrou welijke dier wel spoedig de harten 0er Ariis-bczoe- kers ral hebben gewonnen op zijn dagelijksche wan deltochten door den tuin. in zijn omgang met kin deren. onder behoorlijk toezicht wel te verstaan van zijn bekwamen oppasser. Ook de prachtige Watoessie-stier met zijn veel meer dan raeterlange horen, is een sieraad van de zoo veelzijdige uitbreiding der dierverzameling van „Artis" en opent de mogelijkheid op een fokstam de zer zoo interessante steppenrundersoort.

Schager Courant | 1932 | | pagina 13