OPVOEDINGSPROBLEMEN EENIGE PRAKTISCHE HANDWERKEN. OVER KARAKTERVORMING Wat mogen onze jongens lezen? Oude dames Klagen er wel eens over, dat .het handwerken, dat zij in hun jeugd zoo- fveel deden en zoo'n gezellige bezigheid von den, eigenlijk uit den tijd geraakt is. Onge twijfeld is dat eenigen tijd het geval geweest, doch juist onder den invloed der Amerikaan- ■ehe vrouw is er de laatste jaren weer een groote voorliefde voor handwerken ontstaan, vooral wanneer het erom gaat, Iets te maken voor de verslering van het huis, van de vestibule af tot de keuken toe. Gordijnen, kleedjes, vingerdoekjes, keukendoeken, bed- desprei'en, kleeren bij alles komt tegen woordig handwerk te pas. Enkele voorbeelden, waarvan de plaatjes op de pagina voorkomen, worden hierbij gegeven. Voor het kruikezakje van de baby wordt een overtrek gemaakt van zachte wollen stof, waarop een haasje wordt geappliqueerd. Deze figuurtjes kan men voor weinig geld kant en klaar koopen. Daaronder ziet men een linnen kussen-overtrek, dat altijd frisch blijft* omdat het dikwijls gewasschen kan worden. Vooral wanneer het kussen bestemd is om bij een open haard te worden neerge legd, is dit van groot belang. Het afgebeelde kussen is zeer modern versierd met stukjes gekleurd linnen en geeft een aardig denk beeld van de verschillende manieren, waar op men restjes stof kan verwerken. De gordijnen en kussens, die tezamen een geheel vormen, zijn werkelijk artistiek en de moeite waard om er aan te beginnen. Men kan grof graslinnen nemen en dit met stijve bloempjes en blaadjes borduren in wol van vroolijke kleuren. Onder aan het gordijn komt dan een breede rand van effen linnen. Men zou het geheel in herfsttinten kunnen houden: geel, oranje, bruin, goud, rood en wat groen op een beige achtergrond met een bruinen rand, doch koningsblauw, donker geel, groen en zwart op een naturelkleurigen ondergrond staat ook zeer goed, evenals oranje, bruin, roodbruin en donkergroen op een lichtgroenen achtergrond met een don kergroenen rand. ONGEWENSCHTE GASTEN. WAT KUNNEN WIJ EB TEGEN DOEN 1 Dikke krijtstrepen en onaangename luchtjes Het gaat hier om de kleine, zeer interes sante diertjes, waarvan men een zeer groot aantal soorten heeft, en die een eigen ge ordende staat hebben, maar die ons, men- schen, zeer veel last veroorzaken, wanneer zij onze huizen binnendringen, vooral wan neer zij een aanval op de provisiekamer doen.... de mieren. In de maand Juni kan men dan ook van alle kanten de vraag hoorenWat moeten wij doen tegen de mieren Vooral zomer huisjes of kamers die gelijkvloers met den tuin liggen hebben vaak van grootere of kleine invallen van mieren te duchten, die buitengewoon onaangenaam zijn, omdat zij vaak zelfs tot in de bedden doordringen en door hun steken, waarbij zij z.g. mierenzuur afscheiden, een onaangenaam -gezwel ver oorzaken. Het eenvoudigste middel tegen de overvallen van deze kleine hardloopers, is om overal waar zij een inval wagen dikke krijtstrepen aan te brengen; hiervoor schij nen de diertjes een groot respect te hebben. Verder reageeren mieren op verschillende „luchtjes". Zij vluchten b.v. voor sterke vischlucht, zwavel, tabak, terpentijn, petro leum. Heel dikwijls gebeurt het dat men ze verjaagt door het neerleggen van vischres- ten, hetgeen echter voor de bewoners zelve minder aangenaam is, verder door het strooien van zwavelpoeder, het dweilen van dorpels met tabakswater. Kieren of openin gen in den buitenmuur, stopt men weer dicht met in terpentijn gedrenkte lapjes, of men strooit in de spleten onderaan de muur, die men vooral vaak bij steenen tuintrapjes heeft, zwavelpoeder en maakt daarna de spleten dicht met cement en gips. Vindt men tabakslucht minder aange naam, dan dweilt men dorpels en vloeren met een aftreksel van kolokwint appelen of wel men voegt aan het werkwater lysol of salmonlak toe, terwijl men om de mieren nesten, fijne kamfer, naphtaline of insecten poeder strooit. Hebben wij in de provisie- of keukenkast last van mieren, dan is het aan te bevelen de vloer en de planken met een sterke aluin oplossing af te nemen en om de verschillende spijzen kransjes van kervel te leggen, daar de mieren op de reuk hiervan niet bijzonder gesteld zijn. G. C. M. Sch. Bonten bolero's. Heel veel worden de korte aansluitende bonten bolero's gedragen, evenveel echter •ook de veel minder kostbare korte fluweelen en imitatie Astrakan en breitschwanz jasjes; de astrakan Jasjes ziet men ook veel in een grijze kleur. Kleine pelerines worden over mantels en japonnen gedragen en voor degenen, wie het te kostbaar is ze van bont te laten maken, kan evengoed een imitatie nemen en ver genoegt zich dan met een smal randje van goedkoop bont Een zwart fluweelen pelerine met een smal randje wit bont staat bijv. zeer gedistingeerd op een zwarte avondjapon. Men kan even goed fluweelen pelerines in de tint der japon kiezen en afzetten met een bijpassend bont randje. NIEUWE PATRONEN. AARDIGE VLOTTE MODELLEN. Hoe te bestellen Deze week beelden wij enkele aantrekke lijke modellen af. We hebben zoowel aan zwaardere als aan slankere figuren gedacht. Vooral de slankmakende japon voor zwaar dere figuren kunnen wij aanbevelen. Van de genummerde modellen zijn deze week wederom zéér billijke knippatronen verkrijg baar tegen inzending van een bedrag van f 0.58 per postwissel of in postzegels aan de Moderedactrice van dit blad, Joan v. Maet- suyckerstraat 96, den Haag. De maat (heupwijdte en borstwijdte) en het nummer van het gewenschte model moe ten met Uw naam en adres op het postwis selstrookje of in brief worden vermeld. Regen en Zonneschijn in het kinderleven DOOR Dr. J. W. FRANS. Bij de opvoeding der kinderen speelt het temperament of de aard der kleinen zeer zeker een gewichtige rol. Ieder temperament heeft zijn licht- en schaduwzijde en bij de een zal dit verzacht, bij den ander versterkt moeten worden. De meeste temperamenten zijn echter lang niet altijd gemakkelijk te leiden. Treden de lichtzijden in den aard der impulsieve kinderen op den voorgrond, dan zullen di^ opgewekte, gemoedelijke en voor andere medegevoelende kinderen zijn, d<5ch een schaduwzijde, die in den regel hier mede gepaard gaat, is, dat zij vaak vluchtig en ongedurig zijn, hetgeen dikwijls storend werkt. Ernstige menschen kunnen zeer rustig en verkwikkend op hun omgeving werken, helt deze ernst echter over naar het melancho lische of zijn zij ongevoelig voor humor, dan zullen zij deprimeerend op hun omge ving werken. De denkkracht van een driftige natuur toont reeds van af de kinderjaren een zekere diepte en scherpzinnigheid; hij heeft groote wilskracht, is openhartig en prettig in den omgang; de schaduwzijde van zijn temperament is echter, dat hij tam^ijk aanmatigend is en indien zijn wil niet ge schiedt, hij buitengewoon opvliegend kan zijn hetgeen in de kinderjaren met tact en ge duld echter nog in zeer goede banen geleid kan worden. Flegmatici zijn verdraagzaam en geduldig doch bij deze naturen moet men trachten te voorkomen dat hun neiging tot gemakzucht niet in geestelijke plompheid ontaardt. Om in het werkelijke leven niet met an deren in botsing te komen, is een juiste ver houding van temperament noodig. In het maatschappelijk leven moet de een zich naar den ander weten te voegen. Even min hebben driftige naturen het recht, met geweld hitp zin door te drijven als flegma tische menschen er met de meeste gemak zucht moeten trachten te komen. We kunnen het leven nu eenmaal niet al tijd alléén van den mooisten kant bezien, evenmin als het noodig is alles even awaar op te nemen. Regen en zonneschijn zijn twee natuur-elementen die afwisselend optreden, Zoo gaat het ook in het leven Ouders en opvoeders kunnen echter in de kinderjaren nog zeer regelend werken bij het kind en zoo noodig de harde kantjes nog wat schaven en polijsten. Bij de kleine „gevoelsmensch" moeten zij het uithoudingsvermogen grooter trachten te maken en er op staan, dat hij hetgeen hij begint ook volvoert en maar niet spontaan doet wat in zijn jeugdige brein opkomt. Jong gewend is oud gedaan. Bij de opvoeding van melancholisch aan gelegde kinderen ,is zeer veel liefde en ge duld noodig; deze kleintjes zijn gauw in den put en voelen zich licht achteruit gesteld; zij zien alles te zeer door de donkere bril en moeten op het vele mooie rondom hen ge wezen; vooral de natuur met zijn bloemen en vogels leert hen zooveel moois zien en genieten. Flegmatische kinderen moeten niet ineens gedrongen worden tot het doen van te groote dingen, daar zij dan hun wilskracht geheel en al verliezen uit vrees, dat zij hetgeen hen opgedragen wordt, niet kunnen volvoeren. Geleidelijk aan kan men hun grooter op drachten geven en de omgang met kinderen van hun eigen leeftijd is voor hen het beste. Zij. sluiten zich vanzelf aan, hetgeen niet anders dan hen ten goede kan komen. Kinderen gevoelen heel gauw, als zij be spot worden door hun makkertjes, hetgeen allicht het geval is, als zij maar blijven toe zien bij het spel der anderen. Ook van de school kan een groote invloed ten goede op de kinderen uitgaan. Melan cholische kinderen vinden hier geen tijd zich aan sombere gedachten over te geven, daar zij door hun lessen in beslag worden genomen en de vroolijke omgang met de klasse-genootjes zal niet nalaten de gedach ten in andere banen te leiden. Ziet een kleine driftkop, dat de andere kinderen zich door hem niet laten overheer- schen, dan zal hij wel genoodzaakt zijn zich in te binden en zich naar anderen leeren voegen. Vooral moeten de ouders letten op de lec tuur hunner kinderen, daar deze zeer zeker van grooten invloed is op de karakter-vor ming. Geestelijke inspanning is noodig voor den flegmaticus en evenzeer voor de weinig poë tische melancholicus. Hen zal de lectuur niet zóó opwinden als dit het geval is bij impul sieve kinderen, waarom in het bijzonder bij de laatste prikkelende lectuur verboden moet worden. Wij zien dus van hoeveel belang de keuze van het spel. de omgang met kinderen van gelijken leeftijd en ten slotte het toezicht op lectuur en bezigheid der kinderen is en hoeveel deze kunnen bijdragen om het tem perament van het kind gelijkmatiger te maken, waardoor wij mede werken om de levensweg der jonge menschen te verlichten. Tact. liefde en geduld moeten samen gaan en zullen zeker niet weinig bijdragen om ook de jeugdjaren van het kind gelukkiger te maken. Slankmakende middagjapon ook voor gezette figuren. Deze Japon van gewerkte stof kan zoowel van wollen georgette als van mousseline of kunstzijde gemaakt worden; Ie ruimte aan de schouders wordt door smalle plooitjes aan de binnenzijde weggewerkt, terwijl de over tollige ruimte aan de taille ingehaald en verdeeld wordt, totdat de wijdte van het 7*05 aansluitende heupstuk is verkregen en dit daarna aan elkander gestikt wordt; het heupstuk wordt .op de klokrok gestikt; de revers en het vest zijn va» effen soepele crêpe of zijde, terwijl twee knoopen op het vest als garneering dienen; de mouw is vrij glad, doch heeft boven de pols eenige ruimte waardoor als het ware een gladde manchet gevormd wordt. Deze japon met effen revers kan zoowel door slanke als door meer gezette figuren gedragen worden; de schuine punt van het heupstuk alsmede de vrij breede effen revers kleeden af. Heel aardig is dit japonnetje voor slanke figuren van effen stof en vest en revers van een gekleurde streep, zooals men die tegenwoordig in moderne tinten voor garneering ziet dragen. Geschikt voor maten tot en met 50. Wees voorzichtig met Jodium. RAADPLEEG UW HUISDOKTER! Bij vele menschen bestaat een overgevoe ligheid voor jodium, die tot bedenkelijke storingen kan leiden, wanneer zij op ondes kundige wijze jodium gebruiken. Deze sto ringen zijn juist de laatste Jaren opvallend toegenomen, vooral bij oudere menschen, die jodium gebruiken als middel tegen aderver kalking. Weliswaar is het reeds lang bekend, dat jodium een goed middel tegen aderver kalking is, doch tegen het vrije of gealkali- seerde jodium bestaan tal van bezwaren, in tegenstelling met jodium, dat in organische verbindingen voorkomt. Vrij jodium kan slechts moeilijk verteerd worden; het grootste gedeelte verlaat het lichaam weer en wordt dus niet opgenomen. Nu hebben sommige lijders aan aderverkalking getracht, dit goed te maken, door des te meer Jo dium in te nemen, doch het gevolg darm en maagvergiftigingen, kan dan wel niet uit blijven. Bovendien worden door het ondes kundig gebruik van jodium ook de zenuwen van maand tot maand steeds meer aange daan; de patiënten worden prikkelbaar en vertoonen andere onaangename nevenver schijnselen. In den laatsten tijd heeft men nu de nadeelen van het niet organisch ge bonden jodium trachten te ondervangen met preparaten, die een verbinding van jo dium met lecithine bevatten. Deze zijn ge makkelijker verteerbaar, terwijl bovendien het zenuwstelsel als geheel wordt versterkt. Het gebruik van vrij jodium is dus volstrekt niet meer noodig. Wat de jodiumzouten betreft, over het al gemeen bestaan er tegen het gebruik daar van geen bezwaren, doch voorzichtigheid is geboden, wanneer gevoelige personen ge regeld jodiumzouten gebruiken. Hoe laag het jodiumgehalte ook is, toch kan het op den duur schadelijk zijn, zelfs in die mate, dat de gevolgen nog jarenlang gevoeld worden. MEDICUS. Jongedames iapon. Deze zeer gekleede japon is geus een dunne wollen zomerstof en hee het kleine boleiotje, dat in het mij met twee punten geknipt is, die juist raken en met een klein haakje verbonden worden, een allerliefste blouse van een nieuw wollen weefs$ mak eiga; vest op c zat borlt Dc etral ze, met llntji goud glaz< band een ,X de »G 'dertj flehie terei E Jt aa! ten Si-pa. Jfoori over elkander vallende kleine ruch! hetgeen een bijzonder apart gehed modewinkels ls deze stof van h« verkrijgen; ook wollen kantstof aardig. Het kleine pofmouwtje smal boordje afgewerkt; de rok met punten geknipte voorbaan en tuur van de stof der japon met j voorj kleur der blouse. Voor blonde jongedames ls een van rood met wit wollen blous terwijl voor donkere typen een I japonnetje met wollen blouse in t^e! of geel zeer flatteus is. Geschikt voor de maten 42 toti We fiet [och itaat Het moderniseeren van uw öcn DIS. 1 Een aardig model. kadde Hierbij geven wij een idee hoe tenmi; staande japon door een afstekend! ,e]<je op voordeelige wijze gemodernise worden, terwijl het patroon even# 5 kan doen voor een nieuwe japon, lende combinaties zijn mogelijk. !eloov Ons voorbeeld geeft een geffleflft» te zien, die uit drie gedeelten besta tusschenstuk en rok; het effen heeft een punthals, die evenals da der mouw afgebiesd is met de ge*1 of zijde der japon; de ruimte 1» wordt weggewerkt door eenige plooitjes, zoodat het lijfje eenigS sluit. Een andere aardige japon ls te rok en tusschenstuk van effen zijd' wollen stof te maken en het bovei zijde in dezelfde tint met eenj de hals met effen zijde afgebies kleine pofmouw of lange aansluite* van de gemoesde zijde. Wat ook bijzonder elegant staat, tweedeellge japon te maken met^ witte stip en het bovenstuk blauwe stip, bijv. van zijden crep of andere kunstzijde. Wij zouden nog door kunnen verschillende aardige combinaties maar met een weinig smaak patroon 'n bijzonder aardig geheel De d Als s Dacht En h Wim, Ging Zei, i; Niet

Schager Courant | 1932 | | pagina 16