Allerhande. Tl Waarnaar men luistert Partij 11-16 tstreekst k zijn analj ie finea studeert een gaü ater wi iurt n< begint •wee 11 zoek wekt, en. geschi ggen ll ze 4 ir op* frankrijk als geldschieter. Van 1919 af tot 1932 zat Frankrijk ruim in het geld en het leende in dien tijd uit: 12.677 millioen francs. Hiervan gingen o.a. naar Duitschland 2825 millioen, naar Groot-Brittannië 2500 millioen, naar Polen 2000 millioen. naar Roemenië 2090 millioen, naar Joego slavië 925 millioen, naar Hongarije 574 millioen, naar Turkije 770 millioen, naar Oostenrijk 316 millioen, naar Bulgarije 175 millioen. Eigenlijk is het niet juist gezegd, als we beweren, dat zoo en zooveel millioenen naar die verschillende landen gingen. Heel dikwijls bleven die millioenen in Frankrijk en kregen de „leeners" waren voor hun geld. En wat voor waren! Oorlogstuig, te leveren door den machtigen wapenfabrikant Schneider te Creusot. Wat de Fran- sche wapenindustrie verdient aan de binnenlandsche leveringen, dus aan het eigen vaderland, wordt geschat op 800 millioen frans per jaar. Voeg daarbij wat aan vreemden wordt verdiend, die straks Frankrijks vij anden kunnen zijn en het is te begrijpen, welke reus achtige belangen de wapen-industrie heeft bij oorlogs stemming, oorlogsvoorbereiding en oorlog. Op al deze dingen is nog pas in de Fransche Kamer gewezen door den socialist Paul Fraure. die volgens het maandblad „Vrede" de regeering-Tardieu aldus te lijf ging: De wapenfirma's hebben ertoe bijgedragen de oorlogs bedreiging te vergrooten; hun landen genoopt een strijdlustige politiek te voeren en hun bewapeningen te vergrooten: deze firma's hebben verschillende ambte naren in hun dienst genomen; zij hebben valsche rap porten verspreid over de militaire programma's van de verschillende landen ten einde deze te dwingen hun bewapeningen op te voeren en daardoor nieuwe bestel lingen uit te lokken. En dit is door niemand minder uitgesproken dan door minister Briand, Uw voorganger. Deze heeft toch in Genève bij de ontvangst van een delegatie der pacifistische vrouwenverenigingen het volgende gezegd: „Ik geloof dat geen enkel volk, geen enkel gouver nement den oorlog wenscht; maar wat de huidige toestand zoo moeilijk maakt is dat er zoo veel belangen tegen den vrede werken; die tegen ons zijn, zijn zij. die van oordeel zijn, dat de afschaffing van den oorlog hun materieels belangen zal schaden: de fabrikanten van munitie en oorlogstuig werken tegen den Volken bond, tegen het Kellogg-Pact, en zij betalen de pers campagne die voortdurend al onze pogingen dwars boomt. 9 De Artikelen tegen den vrede worden geschreven met een pen. gemaakt van hetzelfde staal als de kanonnen en de granaten." Verder zei hij o.a.: Jk leg U hierbij over de lijst van de Fransche lee ningen en telkens als een vreemde mogendheid een inpenbestelling in Frankrijk deed, is die bestelling ge volgd door een geldleening, geautoriseerd door de re geering en het is met Fransch geld dat de Fransche kanonnen, geleverd aan een vreemde mogendbeid, worden betaald: terwijl het zeer waarschijnlijk is dat het Fransche volk het doelwit zal zijn waarop die ka nonnen zullen worden afgeschoten, zooals dat reeds meermalen is gebeurd Maar het blijft niet bij geldleeningen en kanonnen. Ik kan U aantoonen met bewijzen in de hand dat de Fransche wapenfabrieken explosiestoffen en nog wel zeer geheime explosiestoffen leveren aam de Mauser- fabrieken te Leipzig en aan Japan .Uit vrees dat dit bewijsmateriaal mij ontnomen zal worden, heb ik het laten fotografeeren. Waar blijft bij dit alles het belang van ons volk? „Als gij thans de milliarden bezat die gg hebt weg gesmeten aan het mllitairisme, wat zou daar dan een Vijfjaarsplan om een modewoord te gebruiken mee uitgevoerd kunnen worden! Gedurende vijf jaren .zou al dat verloren geld besteed kunen worden aan den opbouw van ons volk. En nu? „Gij hebt geen geld voor het onderwijs; op onder wijsgebied zijn wij bijna het meest achterlijke volk van Europa. Gij hebt geen geld voor de werkloozen; gij hebt geen geld voor de ouden van dagen; gij hebt geen geld voor de electrificatie van het platteland, voor de sanatoria van de tuberculosen; gij organiseert de bede larij der kinderen met Uw anti-tuberculose postzegels..." Bij ons is het iets minder erg. doch ook hier geldt, dat de crisis-moeilijkheden heel wat makkelijker te overwinnen zouden zijn, indien de groote slokop van defensie slechts sterk gerantsoeneerd werd. Naar zijn heilig huisje mag echter nauwelijks gewezen worden en onderwijl weten boer noch zakenman, noch arbeider het hoofd boven water te houden. duur en gevaarlijk. Duitschland is ontwapend, niet waar? Zoo wilde het t Vredesverdrag van Versailles en dus Onlangs lazen wü in Het Volk deze gegevens over onze Oostelijke buren: gezien, toen deze hem in de deur van zijn huisje aan het poetsen was en zijn begeerte om het kostbare voor werp te bezitten was maar al te duidelijk geweest. Kolo nel Baxter op dit punt maakte zijn dochter zich niet de minste illusies was er de man niet naar om voor Iets terug te deinzen, als hij kans meende te zien geld •f een waardevol stuk machtig te worden. Maar aan den anderen kant betwijfelde ze toch of haar vader hoe slecht hij ook was, in koelen bloede een oude man sou vermoorden. Misschien in drift, wanneer -de koster getracht had den schat, die aan zijn hoede was toever trouwd. te verdedigen. Maar wanneer Tollhurst in een diepen opium-slaap gedood was. dan wist ze zeker, dat haar vader onschuldig moest zijn. Zóó laf en laaghartig was hij niet... ..Het is verschrikkelijk, juffrouw Baxter", begon de ^eer des huizes bedrukt. „U hebt het natuurlijk al van hij Almer gehoord: de oude Tollhurst geworgd en de beker Verdwenen... Het lijkt wel..." juffro nond. enen.' mak« iame, ing wil ur bij i was qr te hij kwal modi vort en vort stijf terug ok c gezie» lenscheft te wone» oolÉ i mened gebeurt m jong* verdw* rouw P* dan W hter lid ek, aken t gingf terw vroeg f itstaanf i hand«! „Praat u er alsjeblieft niet verder over. meneer Daw son", viel de jonker hem in de rede, bezorgd naar Ani- ta's bleek, ontsteld gezicht kijken. „Juffrouw Baxter is al heelemaal van streek. We moeten haar en juffrouw Pamela er zooveel mogelijk buiten houden." ..Neen, dat is absoluut niet noodig; ik kan er wel te gen," verklaarde Anita snel, „en juffrouw Pamela ook. Ze is zich op het oogenblik aan het kleeden. Maar de kinderen moeten uit de buurt van het huisje blijven." Meneer Dawson geheel vervuld van de vreeselijke mis daad, die hem zoo wreed uit zijn rustig wereldje van studie en geleerden arbeid had gerukt, keek verstrooid op. ..Waar zijn ze eigenlijk? Wacht eens. nu herinner ik toe. dat ik ze het grasveld zag oversteken, toen ..Dan zijn ze naar het huisje gegaan", onderbrak de gouvernante hem verschrikt, terwijl ze snel naar de deur '®P- „Ik moet ze dadelijk achterna! Ze mogen het lijk ni«t zien..." «Julius heeft het al gezien," merkte de jonker droog ®P- ..Hij is met zijn vader meegeloopen, toen Almer «wam vertellen, dat de oude vermoord was." ..Is het werkelijk moord vroeg Anita, terwijl ze een 008®fiblik bij de deur bleef staan. ..Wat kan het anders zijn?" meende Dr. Dawson. „Tol- urat is in zijn slaap geworgd met een zakdoek. De oeker is verdwenen..." «Hetgeen bewijst dat diefstal het motief van' den Er zijn 42 generaals, 108 kolonels, 196 luitenant-kolo nels, 379 bataljons-commandanten voor 7 divisies infan terie en 3 divisies cavelerie. Negen regimenten hebben 2 kolonels. 4 hebben twee luitenant-kolonels, en zoo ver volgens. En dat in het berooide Duitschland! Er is meer. De Duitsche artillerie bestaat uit 540 vuur monden. Hun onderhoud kost aan het Rijk 7.800.000 mark per jaar, 14.444 mark per kanon. Aan het onder houd van 1936 zware en lichte machinegeweren wordt jaarlijks besteed 4.306 mark per stuk. Ieder geweer kost aan onderhoud per jaar 51 mark, terwijl eeQ nieuw geweer 154 mark kost. Als Hitier er de vrije hand kreeg, kon de hel meteen losbarsten. DE LUCIFERS. Jarenlang schenen de lucifers in handen van hun ko ning Kreuger, een onuitputtelijke bron van zuiver goud. Hij werd geëerd, bewonderd en aangebeden. Zijn spel was echter valsch. Hij kocht wie hij noodig meende te hebben: in zijn vaderland de communistische pers; in Duitschland Hitier, in Spanje den thans gevluchten ko ning en wie weet welke grooten nog meer. Nu zitten duizenden kleine lieden met Kreugers „waar- de"-papieren in hun maag en hun vloek treft zijn na gedachtenis. Zullen zij verstandiger zijn geworden, wanneer straks een nieuw „genie" op staat en als een modern alchimist goud belooft voor zilver, koper of ander minderwaardig goed? Een Fransch journalist, André Bouton. schreef o.m.: „Een eerbiedige ontroering volgde op Kreugers zelf moord, die eigenlijk niets anders was dan een bekente nis. Men was gewoon hem voor te stellen als een zorg- zamen, scrupuleuzen, gewetensvol zakenman. Men gaf vele en treffende bijzonderheden over zijn weldadigheid en zijn geregeld, sober leven, gevuld slechts door de zorgvolle leiding van tachtig ondernemingen, met een gezamenlijk kapitaal van milliarden franks. Men schreef, dat zijn verdwijning de schuld was van vele Staten, die hem in den steek hadden gelaten, en hun verplichtingen niet nakwamen. Men maakte van Kreuger een martelaar, zooals vele kleine renteniers dat bij ons zijn geworden door de val van den franc, en die van honger omkwamen naast hun Russische fondsen en andere altijd als buitengewoon solide beschouwde waarden. „Bijna alle zakenreuzen na den oorlog zijn op de zelfde wijze verdwenen. Enkelen hebben zelfmoord ge pleegd, anderen zijn de gevangenis ingegaan of naar de galeien gestuurd; weer anderen kwamen in een krank zinnigen-gesticht terecht, of vielen terug in de naam- looze menigte. Van de weinigen, die zich nog handhaven zijn de meesten „verdacht" en men verwachte te een of anderen tijd hun val. Er zal er waarschijnlijk geen en kele van overblijven. Solide milliardairs zijn de vertegen woordigers van een voorbijgeganen tijd." RATTEN. Over deze ongenoode, dure en gevaarlijke gasten zegt het jaarverslag van den proeftuin te Aalsmeer het vol gende: Ratten zijn groot-afnemers van land- en tuinbouwpro ducten. Ratten zijn goedkooper te bestrijden dan te onder houden. Ratten zün verspreiders van besmettelijke ziekten. Ratten zijn dieven en bevuilen levensmiddelen. Ratten zijn er in ons land meer dan menschen. Ratten zijn vrienden van slordige lieden. Wat doet g ij tegen Ratten??? ZONDAG 5 JUNI. HILVERSUM (296 M.) V.A.R.A.: 8.15 Lichaamsoefeningen; 8.50 Postduiven- berichten en Voetbalmededeelingen; .00 Tuinbouwhalf- uurtje: „Bestrijding van Onkruiden"; 9.30 VARA-Or- kest o.l.v. Hugo de Groot; 10.00 Voordracht; 10.20 Vervolg <?oncert; 11.00 Zondagmorgentoespraak door G. J. Zwertbroek; 11:20 Vervolg concert. A.V.R.O.: 12.00 Tijdsein en Reislezing door W. P. F. van Deventer: „Onze Noordzeekust"; 12.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep; 2.00 Boekenhalfuurtje; 2.30 Omroeporkest; 3.00 Studio-opvoering van „Een goede buur is beter dan...", spel in drie bedrijven, opvoering door het „Schouw- tooneel"; 4.30 Gramofoonmuziek; daarna Sportuitslagen van Vaz Dias. V.A.RA.: 5.00 Hllversumsche Mond- accordeon-vereeniging „De Nachtegaal"; V.P.R.O.: 6.00 Halve uren met boeken; 6.45 Wijdingsuur. A.V.R.O.: 8.00 Tijdsein en Persberichten van Vaz Dias; 8.15 Kamer Orkest o.l.v. Louis Schmidt, m.m.v. Carl Heinz, tenor; 9.00 Causerie door W. Vogt; 9.15 Aansluiting met het Concertgebouw. Orkest o.l.v. Eduard van Beinum; 10.05 Clinge Doorenbos leest eigen versjes; 10.0 Kovacs La- jos en zijn orkest; 11.10 Gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.30 Morgenwijding. NCRV.: 9.30 Orgelbe speling door B. Hoogeveen; 9.50 Kerkdienst uit de Ge- ref. Kerk te Amsterdam. K.R.O.: 12.15 Sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer; 1.30 Lezing: „De crisis en de land- en tuinbouw"; 2.00 Lezing: „Sociale studie en Sociale actie"; 2.20 Interlandvoetbalwedstrijd R.K. Nederland R.K. Duitschland, op het Vitesse-terrein te Aftihem. N.C.R.V.: 5.00 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Oost-Zaandam. K.R.O.: 7.45 Lezing 8.10 Voetbaluitsla gen; 8.15 Orkest oJ.v. Johan Gerritsen; 9.15 Pers berichten van Vaz Dias; 10.40 Epiloog. brussel (509 m.) 5.20 Concert door het Radio-orkest; 6.20 Gramofonpla- ten; 8.20 Concert; 10.30 Concert. kalundborg (1153 m.) 3.50 Concert; 9.40 Concert; 10.40 ld; 11.20 Dansmuziek. berlijn (418 m.) 3.35 Populair concert; 5.00 Idem; 6.35 idem; 8.20 Ope ra-uitzending. HAMBURG (372 M.) 2.00 Concert: 3.20 Militair concert; 5.20 Koorconcert; 10.50 Dansmuziek; 11.30 Dansmuziek. langenberg (472 m.) 1.20 Concert 4.50 Vesperconcert; 8.20 Vocaal en Instru mentaal concert; 10.50 Dansmuziek. daventry (1554 m.) 1.20 Concert; 2.35 Gramofoonmuziek; 3.20 Concert;. 9.25 Concert; 9.50 Epiloog. moord is," vulde Fanshaw aan. „Ik heb het huisje altijd een onveilige bewaarplaats gevonden, vooral nu de oude man zich den laatsten tijd aan opium is te buiten ge gaan. Ik voor mij ben overtuigd, dat hij vennacht weer in een diepen roes is geweest en in zijn verdooving ge worgd werd door een of anderen landlooper, die wist, dat de beker in de eikenhouten kast geborgen was." .Iedereen wist, dat hij zich daar bevond en toch is nooit tevoren een poging gedaan om hem te stelen," bracht de geleerde op peinzenden toon in het midden. En daarop: „ga je even met me mee naar mijn kamer, Lionel? Ik wilde een brief schrijven aan den inspecteur van politie in Terhaven; misschien kun je me op enkele punten advies geven. Veldwaohter Dorkins staat bij het huisje op post, maar het is toch beter zijn chef er direct bij te halen." „Dan hoop ik maar, dat Dorkins de kinderen niet naar binnen heeft laten gaan," zei Anita. Ze verliet de kamer en spoedde zich door de laan, die ze den eersten avond van haar verblijf op „de Olmen" reeds met den heer Dawson en de kinderen was gegaan, naar het huisje van Tollhurst Haar geest hield zich onafgebroken bezig met de raadselachtige misdaad; haar verdenkingen tegen den kolonel waren nog niet geheel verdwenen, ofschoon Fanshaw's meening, dat een landlooper de moordenaar moest zijn, haar wel wat geruststelde. En terwijl ze steeds peinsde over dit probleem, stond ze plotseling van aangezicht tot aangezicht met haar vader, die door het laantje in de richting van het dorp wandelde. Anita slaakte een kreet, bleef toen met een ruk stil staan en keek den kolonel scherp a?~ Maar hij zag er even kalm en opgewekt uit als altijd. „Zoo", begroette Baxter haar met een knikje, „dus je bent ook op weg naar het tooneel van het drama? Het heele dorp is er. Als die boerenkinkels evenveel moorden hadden gezien als ik in Guatemala, zouden ze zich niet zoo opwinden!" „De beker is weg en de oude man is geworgd." merkte Anita veelbeteekenend op, hem tegelijkertijd doordrin gend aanziende. ,De beker is weg en de oude man is gewurgd," her haalde haar vader lachend. „Wat zeg je dat spookachtig! Wil je me er misschien van beschuldigen?" informeerde hij welgemoed. ,U u maakte er een toespeling op, dat de beker groote waarde had." parijs-eiffel (1446 m.) 1.45 Concert; 8.50 Concert. parijs-radio (1725 al) I.20 Gramofoonmuziek; 6.05 Idem; 8.20 Concert. ad laan (331 m.) 8.35 Populaire muziek; 9.20 Oprea-uitzending. rome (441 m.) 9.05 Operette-uitzending. weenen (517 m.) 8.00 „Mamseil Angot". opera in drie bedrijven 11.00 Dansmuziek. warschau (1411 m.) 4.25 Koorconcert; 5.20 Populair concert; 6.40 Concert; II.30 Dansmuziek. beromunster (460 m-) 10.05 Concert door het Omroeporkest. MAANDAG 6 JUNI. hilversum (298 m.) A.V.R.Ó.: 8.00 Tijdsein en Gramofoonmuziek; 10.00 Mórgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor lezen door Truus Hooyer; ll.ÖÖ Orgelconcert door Frans Hasselaar; 12.00 Kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt; 2.15 Rustpoos zender; 2.30 Causerie door Max Tak; 3.00 Concert uit Hotel Atlanta te Rotterdam; 4.30 Kinderuur; 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest; 7.00 Boe kenhalfuur; 7.30 Kamermuziek door het Helmann-trio; 8.00 Tijdsein en Omroeporkest 8.45 Gramofoonmuziek; 9.15 Omroeporkest; 10.00 Vaz Dias; 10.10 Omroeporkest;. 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein en Sluting. huizen (1875 m.) N.C.R.V.: 8.00 Tijdsein en Schriftlezing; 8.15 Morgen concert 10.30 Korte Ziekendienst; 11.00 Lezen van Chr. Lectuur; 11.30 Gramofoonplaten; 12.00 Politieberichten; 12.30 Orgelconcert; 2.00 Gramofoonmuziek 2.45 Causerie over gezinsvoeding en over de voedingsmiddelen; 3.15 Cursus knippen; 3.45 Verzorging zender; 4.00 Zeemans uurtje; 5.00 Concert: 6.30 Vragenuurtje, 7.30 Politiebe richten; 7.45 Persberichten Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Concert o.l.v. Frits Schuurman; 9.00 Lezing; 9.30 Ver volg Concert; 10.00 Vaz Dias; 10.30 Gramofoonmuziek. brussel (509 m.) 12.20 Gramofoonplatenconcert; 1.00 Idem; 1.20 Concert 5.20 Concert. kalundborg (1153 m.) 12.20 Uitzending uit restaurant „Wivex"; 3.10 Gramo foonmuziek; 3.50 Concert; 7.50 Orkestconcert. berlijn (419 m.) 4.50 Zang van Eva Johnn-Fehrmann. sopraan; 5.10 Kamermuziek; 9.30 Vocaal en Instrumentaal concert; 11.00 Dansmuziek. „En ik had het bij het rechte eind." verklaarde Baxter schouderophalend. „Ik wil zelfs niet ontkennen, dat ik dien beker graag zou hebben gehad duizend pond is warempel geen kleingheid. Maar ik geloof toch niet, dat ik zelfs voor duizend pond een ouden man in zijn opium roes zou vermoorden." „Hoe weet u, dat hij opium rookte?" vroeg Anita plot seling. Baxter maakte een hoofdbeweging in de richting van het huisje. „Daar hebben ze het allemaal over; het schijnt algemeen bekend te zijn, dat de oude man op Chineesche manier opium schoof. Het verbaast me ove rigens niet, dat iemand in dit suffe nest daartoe komt." voegde hij er spottend bij, „maar ik zie", vervolgde hij, ernstiger weer, „dat je je inpraat, dat ik iets met die geschiedenis te maken heb. Dat kun je gerust uit je hoofd zetten, meisjelief: ik heb je al gezegd, dat ik niet zoo laf ben om een weerloozen, ouden man in zijn slaap te dooden. Kort nadat je wegging, log ik in bed en sliep. Juffrouw Maynard was vrijwel den geheelen nacht op om op haar zieke doohter te passen, dus ik had niet eens kunnen wegkomen, zonder dat zij het merkte. En vóórdat jij in het logement kwam, heb ik met Ricky Gould gedineerd en kaart gespeeld." „En meneer Gould?" „Die is weggegaan, terwijl ik met jou aan het praten was, en is toen waarschijnlijk naar het huis van zijn neef gegaan. Verdenk je hem soms ook?" eindigde de kolonel schamper. „Ik verdenk niemand." klonk het scherp, „en hoewel ik meneer Gould niet erg sympathiek vind. geloof ik toch niet, dat hij tot een dergelijke laagheid in staat is." „Maar mij verdacht je er toch half en half van", pro testeerde Baxter. „Enfin, mijn rug is breed genoeg om zelf zóó'n onredelijke beschuldiging te dragen." „Ik beschuldig u niet." „Nu het doet er ook niets toe." antwoordde haar vader koel, terwijl hg zijn overjas dichtknoopte. „Ik ga met den middagtrein weg; er is niets, dat me hier houdt." „Zou u niet liever blijven, totdat het gerechtelijk on derzoek heeft plaats gehad?" stelde Anita bezorgd voor. „Er is een moord gepleegd; u bent een vreemde hier in het dorp en..." „En daarom ben ik dus schuldig. Dank je wel! Ik heb geen enkele reden om bang te zijn; ik zal onder een of ander voorwendsel mijn adres bij Maynard achterlaten, en als er vragen gedaan worden, kan ik die tot ieders hamburg (372 m.) 1.35 Gr&mofoonmuziek; 2.30 Idem; 4.50 Concert; 7.40 Leichte Kavallierre Franz v. Suppé. königswusterhausen (1635 ai.) 12.25 Gramofoonmuziek; 2.20 Idem. 12.20 Populair concert; 9.20 Symphonieconcert; 11.05 Concert. langenberg (472 m.) 12.20 Populair concert, 9.20 Symphonieconcert; 11.05 Concert daventry (1554 ai.) 12.20 Concert; 1.05 Concert; 2.20 Gramofoonmuziek; 4.35 Concert; 10.00 Symphonieconcert. parijs-etffel (1446 m.) 8.50 Gevarieerd programma. parijs-radio (1725 al) 12.50 Gramofoonmuziek; 8.20 Radiotooneel. adlaan (381 m.x 8.35 Populair concert; 9.20 Concert. weenen (517 m.) 7.55 Conceft. warschau (1411 m.) 6.40 Populair concert; 8.20 Idem; 10.50 Concert. beroatunsteb (460 m.) 7.20 Gramofoonmuzek8.50 Dvorsjak concert; 10.05 Concert DINSDAG 7 JUNI. hilversum (296 m.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein en gramofoonmuziek; 10.00 Mor genwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Solistencon cert; 11.00 Kookpraatje door Nanny Wolf-Kaufman; 11.30 Voortzetting solistenconcert; 12.00 Tijdsein, Avro-klein- orkest o.l.v. Nico Treep; 2.15 Verzorging zender; 2.30 Gramofoonmuziek; 3.00 Knipcursus voor beginners door Mevr. Ida de Leeuw van Rees, 29e les; 4.00 Pianorecital door Dirk Schipper; 4.30 Radiokinderkoorzang o.l.v. Ja- cob Hamel; 5.00 Gramofoonmuziek; 5.15 Avro-kameror- kest o.l.v. Gerard Hemmes; 7.00 Cyclus „Moderne Fran sche Kamermuziek", 7.30 Prof. Dr. O. Ophen: „Een reis naar Griekenland"; 8.00 Tijdsein en gevarieerd program ma m.m.v. Kovacs Lajos en zijn orkest; 9.30 Radiotoo neel: „De man wikt... de vrouw beschikt"; Vlaamsche radioschets o.l.v. Julit de Gruyter; 10.45 Vaz Dias; 11.00 Gramofoonmuziek. i huizen (1875 m.)i K.R.O. 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.30 GoAdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Per- quin O. P.; 12.00 Tijdsein en lunchconcert door K.R.O.- trio o.l.v. Piet Lustenhouwer; 1.45 Gramofoonmuziek; 2.00 Vrouwenuurtje; 3.00 Modecursus door Mevr. Cup pensGeurs; 4.00 Het Paul Godwin-orkest; 5.00 K.R.O.- kunstensemble o.l.v. Plet Lustenhouwer; 6.00 Onderwijs fonds voor de scheepvaart; 6.30 Vervolg concert; 7.10 D« crisis in den landbouw en in den tuinbouw door Mr. H, van Haast eert en P. Kessels; 7.30 Politieberichten; 7 AS Verbondskwartiertje; 8.00 K.R.O.-orkest oJ.v. Johan Gerritsen; 7.15 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias; 11.00 Gramofoonmuziek. brussel (509 m.) 5.20 Concert; 6.20 Gramofoonplatenconcert: 8.20 Idem; 8.50 Uitzending uit „Théatre des Champs Elyssées" te Parijs. kalundborg (1153 m.)' 3.20 Concert; 8.20 „Fröke Gedehams", operette in 1 bedrijf; 10.40 Omroeporkest. berlijn (418 m.) 5.45 Pianorecital 7.30 Dansmuziek. hamburg (372 m.) 4.50 Concert; 8.20 Idem; 9.05 „Verdi-avond" door om roeporkest; 10.40 Concert konigswusterhausen (1635 m.) 2.20 Gramofoonmuziek; 4.50 Concert; 8.50 Concert. LANGENBERG (472 M.) 1.20 Concert; 5.20 Vesperconcert; 8.10 Dansmuziek. daventry (1554 m.) 1.20 Concert; 4.50 Populair concert; 7.40 Concert; 9.40 Concert; 10.50 Bertini en zijn band. parijs radio (1725 m.) 8.05 Gramofoonmuziek; 12.15 Idem; 8.20 Radiotooneel; 9.50 Concert milaan (331 m.) 8.50 Operetteuitzending. roaie (441 al) 9.05 Concert; 10.05 Concert. weenen (517 m.) 7.50 Franz van Suppé-concert; 10.35 Concert. warschau (1411 m.) 5.20 Concert; 8.50 Orkestconcert beremunster (460 m.) 8.20 Pianorecital. genoegen beantwoorden. Ik ga op zijn vroegst over een week naar Guatemala en in dien tijd zal het inquest ze ker gehouden zijn. Maar één ding wil ik je wel zeggen, Anita", voegde de kolonel er met onbeschaamde open hartigheid aan toe, „als ik dien beker te pakken had kunnen krijgen, zou ik hem niet hebben laten staan." „Zelfs als u er een moord voor moest begaan?" „Ik heb je al gezegd, dat ik niet zoo diep gezonken ben, dat ik een ouden man op die manier zou vermoor den, en ik begrijp niet waarom degeen, die hem ge worgd heeft, een dergelijke noodelooze wreedheid heeft begaan. Dus je hoeft heusch je hoofd er niet over te breken of ik schuldig ben; ik heb den ouden Tollhurst niet gedood en ik heb den beker niet. En wat dit laat ste betreft, zeg ik eerlijk: jammer genoeg! Het zou een aardig buitenkansje zijn geweest met het oog op mijn reis." Met een vluchtigen handdruk nam het meisje afscheid. „Vaarwel, vader" zei ze mat. „Ik hoop dat het u goed gaat." En haastig vervolgde ze haar weg naar de plaats van het misdrijf, terwijl Baxter zijn schreden weer naar „Het Vergulde Hert" richtte. Anita moest zichzelf bekennen, dat ze dankbaar was haar vader te hebben ontmoet het korte gesprek met hem had haar versterkt in haar aanvankelijke overtui ging, dat hjj, hij mocht dan zijn, wie hij was, dezen laffen moord niet gepleegd kon hebben, zelfs niet om zich meester te maken van een waardevollen buit. Julius en Julia bevonden zich. zooals hun gouvernante vermoed had, bij de menigte, die rondom Tollhurst's huisje samenschoolde, maar dank zij den veldwachter hadden zij niet naar binnen kunnen gaan. De deur van de woning was gesloten en Dorkins had zich, glimmend van gewichtigheid ervoor geposteerd. Anita ontdekte Thomas tusschen den troep dorpelingen. Hij zag er bleek en ontdaan uit en het meisje vroeg zich af, of hij wel licht wist, wat zich vannacht in deze vervallen stulp had afgespeeld. De doode en de tuinman waren immers bittere vijanden geweest! Ze had echter nu geen tijd om vragen te doen of te trachten zich een meening te vormen; ze moest vóór alles zorgen, dat de kinderen hier vandaan kwamen. Het tweetal trachtte telkens den politieman te verschalken en naar binnen te gluren. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 19