Tot ontbinding van den Rijksdag besloten. Zaterdag 4 Juni 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9083 oor den bliksem getroffen. Hevige aardbeving in Mexico. Ernstig auto-ongeluk b ij K r e f e I d. EEN STAALTJE VAN POLITIEK BEDERF. De drie Soc.-Dem. Amsterdamsche raadsleden bedanken. DE FR1ESCHE BOER. TORENBRAND TE NIJMEGEN. Over den Oceaan. [HEEREN BAAI Fa. Gebr. ROTGANS Hevig onweer boven Zeeland. Een nieuw Fransch Kabinet. Plaatselijk Nieuws. DUITSCKLAND. In Juli vermoedelijk nieuwe verkiezingen. B e r 1 ij n: In zijn Vrijdagmiddag gehouden zitting heeft het Rijkskabinet besloten den Rijkspresident te 'erzoeken den Rijksdag te ontbinden. Naar verluidt, zal het decreet van den Rijkspre^ sident inzake de Rijksdagontbinding Zaterdag in den loop van den dag worden gepubliceerd. Bovendien is Zaterdagmorgen een publicatie der Rijksregeering nopens haar program te verwachten. 1 Betreffende den datum der nieuwe verkiezingen werd nog geen besluit genomen. Bij bizondere ver ordening van den Rijkspresident zal nog worden 1 kend gemaakt, wanneer deze verkiezingen zullen plaats vinden, doch in politieke kringen verwacht men dat dit vermoedelijk midden of einde Juli a.s. het geval zal zijn. Motie van wantrouwen der Soc.-Dem. De sociaal-democratische Rijksdagfractie heeft giste- T ren een motie van wantrouwen tegen het kabinet-von I Papen ingediend. Met het afkomen an het ontbin I dingsbesluit van den Rijksdag, zal deze motie uiter- I aard komen te vervallen. Dat met de ontbinding van het parlement zulk een spoed wordt betracht, houdt vermoedelijk verband met de zitting van iel seuioren- I convent, dat een beslissing Imd moeten nemen over het verzoek der sociaal-democraten tot onmiddellijke [bijeenroeping van den Rijksdag. Het nieuwe kabinet en Hitier. Opmerkelijk is. wat Der Deutsche, het orgaan van i, de christelijke vakvereenigingen. schrijft over de [houding der nationaal socialisten ten opzichte van het kabinet von Papen. Het volgende is er aan ont I leend: „De nieuwe verkiezing van den Rijksdag is een der I overeenkomsten, die de nieuwe mannen hebben ge- l iloten met Ilitler. De nationaal socialisten zullen, gezien deze overeenkomsten, het kabinet von Papen dulden, zij zullen dit op welwillende wijze doen. De overeenkomsten, gesloten tusschen Hitier en voii Schlecher, den tegenwoordigen rijksminister van verdediging, gelden klaarblijkelijk vuor geruimeren tijd dan tot de aanstaande verkiezingen. Het is moge- 1 lijk. dat na de verkiezingen de een of andere minis- ter zal worden afgelost door een man. die aan de I zijde der nationaal socialisten staat. De eigenlijke ffewipilaren van dit kabinet zijn van plan te blijven, f Hiertoe hebben zij, wordt verzekerd, de toestemming I ran Hitier. al verkregen. Door deze concessie zullen [de nationaal socialisten de regeering in Pruisen ver jirijgon. indien noodig met hulp van nieuwe verkie zingen en met hulp van het rijk". Vader en zoon gedood. VD. verneemt uit Halle: In de buurt van Gonna (bij Sangerhausen) la Vrjj- lagmiddag de bliksem in een beuk geslagen. Onder den boom stond een 61-jarige invalide mijnwerker met zijn I5-jarigen zoon. Beiden werden door den bliksem ge- fiood. Twee vrouwen door bliksem gedood. Uit Hessen (Nasau) Tijdens een zwaar onweer is gistermiddag de blik sem in een boom geslagen, waaronder verscheidene vrouwen, die tijdens werkzaamheden op 't land waren overvallen door het noodweer, waren gaan schuilen. Vier vrouwen werden tegen den grond geslagen. Twee Waren op slag dood, de twee anderen oekwamen ern- verwondingen. 20 Minuten geduurd. Bezorgdheid over de stad Man zant Ua. V.D. verneemt uit New York: Gemeld wordt dat de seismograaph te Mexico City «en buitengewoon hevige aardbeving, welke ongeveer minuten heeft geduurd, en wier haard waarschijnlijk den staat Oaxaco is gelegen, heeft geregistreerd. In bet bijzonder zou de grensplaats Panlkarti zijn getels- jtord. De bewoners hebben Ijlings hun huizen verlaten. San Jeronlmo (Oaxaco) wordt gemeld, dat de aard- okken reeds in den nacht op Vrijdag voor het eerst Zijn waargenomen. Volgens een berioht van United Press maakt men zich dg bezorgd over het lot van de stad Manzanillo, 'an alle nieuws ontbreekt doordat de telefonische telegrafische verbindingen zijn verbroken. Gevreesd !*ordt. dat de stad ernstig door de aardbeving is getrof- Mm. |De aardbeving is te Londen in Korlshuhe geregistreerd "olgens de opmetingen moet op een verwoestende wer- ig van de aardbeving gerekend worden. Nederlandsche auto met bruiloftsgasten tegen een boom gereden. Alle Inzit tenden gewond. Pit KREFELD, 3 Juni (V.D.): ten ernstig auto-ongeluk is hedenmiddag laat In «e nabijheid van Schiefbahn gebeurd. Op den weg 'angs het Noord-Kanaal geraakte een Nederland uit n Particu"ere auto, waarmede bruiloftsgasten u Dusseldorf waren gehaald, aan het slingeren, zoo at zij tegen een boom reed. Van de zes inzittenden kwètsu £ewoncL twee bekwamen slechts lichte Xernemen wij, dat de Nederlandsche hnrt i die met de aut0 nabii Krefeld een ongeluk Rm-i- Te{?en' afkomstig was uit Nieuwstad. De kinri"°' bes,aancle uit twee dames, een heer en twee .a"en p°ters geheeten, werd overgebracht hebh ziekenhuis Willich te Krefeld. Twee hunner di®11 zware, hoewel niet levensgevaarlijke verwon- hekomen. Ook de chauffeur, Schneider ge- "«amu, bekwam kwetsuren. In conflict gekomen met de partij inzake de loonsverlaging der gemeentewerklieden. Donderdag is bij den burgemeester van Amsterdam een schrijven ingekomen dat de heeren mr. G. van den Bergh, dr. W. Polak en F. L. Ossendorp hun ont slag nemen als lid van den Raad. Daardoor hebben zij voldaan aan de tot hen door de S.D.A.P.-federatie gerichte uitnoodiging. De houding der drie raadsleden was in een Federa tievergadering van de SD.A.P., aan deze ontslagname voorafgaande, aan ernstige critiek onderworpen. Alle besturen verklaarden, dat in de afdeelingen de ontstemming over de houding van deze drie partijge- nooten groot is. Hoe de heeren v. d. Bergh c3. hun ontslag aanvrage motiveeren. In hun brief aan den Gemeenteraad, waarin zij ver klaren ontslag te nemen als leden van den raad, mo tiveeren de heeren v. d. Bergh, Ossendorp en W. Po lak hun heengaan aldus, dat voor hen is komen vast te staan, dat zij hun raadslidmaatschap niet kunnen blijven vervullen, zonder in conflict te zijn, hetzij eener- zijds met de opvatting van de Amsterdamsche federatie van hun partij, hetzij anderzijds met geweten er belofte. Zij stellen het geval dus zeer scherp en principieel en veroordeelen daarmee tegelijkertijd de houding van de meerderheid van de fractie, die zich gewillig schikt in het gareel van de wenschen der gemeentewerklieden. Gestraft voor den euvelen moed een elg*»n meening te hebben gehad. Een staaltje van politiek bederf. Naar aanleiding van dit conflict schrijft de Amster damsche corr. van de N.R.Ct.: Dus nog geen royement, maar een „verzoek", d.w.z. de eisch, van de Federatie Amsterdam der S.D.A.P. dat de heeren Van den Bergh, Ossendorp en dr. Polak hun mandaat als gemeenteraadslid ter beschikking zullen stellen. Zóó worden zij gestraft voor den euvelen moed een eigen meening gehad te hebben. De Federatie Amsterdam der S.D.A.P., d.w.z. de achter haar staande moderne Bond van Overheidspersoneel, de organisatie der belanghebbend en, eischt blinde gehoorzaam heid van de politieke vertegenwoordigers in de open bare lichamen. Die hebben in elk geval het groepsbelang te stellen boven het algemeen belang. Voortaan zal men, zooals dezer dagen een inzender in Het Volk opmerkte, kunnen volstaan met het zenden van een gramo- f o o n-p laat naar den raad. een gramofoonplaat, waarop het gemeentepersoneel zijn wil gegrift heeft. Het is een staaltje van politiek bederf, zooals dat tot dusver nog niet in dien scherpen vorm gebleken was; en bovendien eene houding die niet geboden was door het parool van het partijbestuur, om in het algemeen verzet te plegen tegen loonsverlaging. Want het is nooit de bedoeling geweest, dat de vertegenwoordigers der partij hun eigen meening zouden prijsgeven. Anders had de partij-leider ir. Albarda, zich niet zoo ernstig verzet tegen de neiging om aan de fracties der partij ten aan zien van sommige vraagstukken een bepaalde houding voor te schrijven. Men heeft zich aan zijn waarschuwing, aan de waar schuwing ook van den grand old man der Nederland sche sociaal-democraten, dr. F. M. Wlbaut, niet ge stoord. De drie zeer bekwame? partijgenooten: de frac tie-voorzitter, mr. G. van den Bergh. man van groote verdiensten ook als Tweede Kamerlid; de heer Ossen dorp, die als voorzitter van den Bond van Nederland sche Onderwijzers een staat van dienst heeft, waarop hij wijzen kan, lid van de Eerste Kamer, nu en die zich in den raad bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt als voorzitter van de commissie voor de verzoekschrif ten, alsmede dr. W. Polak, de medische specialiteit van de raadsfractie, zijn verketterd. Omdat... de massa der gemeente-werklieden niet genoeg gemeenschapsgevoel heeft, om in dezen tijd van nood allerwege. afstand te doen van een paar procent .van hun inkomen, en om dat de Federatie Amsterdam der S.DAP. en de mo derne Bond van Gemeentepersoneel doodsbenauwd zijn voor de gevolgen van de ontevredenheid orider de leden, gewekt door het stemmen van de heeren van den Bergh c.s. voor de tijdelijke korting Zij vreezen dat nog meer van hunne leden zullen wegloopen, en offeren daarom deze drie raadsleden op. De massa wil bloed zien; wel nu. het wordt nu verschaft! Het eenige lichtpunt in heel deze droeve historie is, dat de heeren Van den Bergh. Ossendorp en W. Polak hóe ook geprest, hoe ook bewerkt, tot het laatste toe, ook Donderdagavond, geweigerd hebben schuld te be kennen. Dat toont tenminste karakter, een eigen schap, die, helaas, in de S.D.A.P. bezeten door de angst voor de politieke concurrentie van de Onafhankelijke Socialistische Partij en de communisten, hoe langer hoe zeldzamer wordt. Notarissen In Friesland wenschen geen borg meer te blijven voor de richtige be taling der pachtpcnningen. Men schrijft uit Friesland aan de N.R.Crt.; Notaris Zijlstra te Beetsterzwaag zou gisteren te Gorredijk een groote verhuring van hooilanden hou den. Bij het voorlezen van de voorwaarden bleek, dat daaraan een nieuwe clasule was toegevoegd, na melijk. dat iedere huurder diende te zorgen voor een solieden borg. Vroeger bleven in den regel de no tarissen borg voor de richtige betalingen van de pachtpenningon, doch een groot deel der notarissen, in Friesland is daartoe niet meer bereid. Zoodat de eigenaren nu die zekerheid van de pachters vragen. De voorzitter van de Federatie Opsterland van den bond van Landpachters, verzocht namens deze orga nisatie. die voorwaarde in te trekken. De notaris antwoordde, dit niet te kunnen doen. daar hij van de eigenaren in deze peen volmacht had De Federatie-voorzitter critiseerde scherp de hou ding van de eigenaren. Hij ried aan. geen enkel bod te doen. Dit vond algemeene instemming. Toen later eigenaren van vijf perceel en meedeel den, bereid te zijn, deze zander borg te verpachten, word daarop geboden en ze werden toegewezen. Alle andere perceelen bleven onverhuurd. Ongekend hooge pachtprijzen in Fries land. Beter een beetje duur huren dan de koeien met groot verlies verkoopen. Naar de corr. van de „Tel." te Heeren veen meldt, beginnen de prijzen bij de in die omgeving gehou den hooi- en wei landverhuringen beginnen hoe lan ger hoe meer op te loopen Bij de eerste verhuringen bereikten zij de hoogte van verleden jaar, terwijl een enkel perceel voor iets meer gegund werd. Bij de volgende waren de prijzen reeds 25 hooger. terwijl heden ongekend hooge prijzen werden geboden. Perceelen, die het vorig jaar opbrachten f165, f65. f20, f140, f50 en f65. zijn nu verhuurd voor resp. f 235, f105. f42, f195. f120, en f145 De grootste stijging viel echter waar te nemen bij de landerijen onder Oldelamer en te Uiterdijken en Oudemaden waren de perceelen, die het vorig jaar werden verhuurd voor resp. f5, f 10. f5, f30, f2 en f 4, om er maar eenige te noemen, thans opbrachten f68, f105. f78. f115. f115 en f140. Toen genoemde corr. om inlichtingen vroeg, kreeg hij van veehouders ten antwoord, dat de oorzaak hiervan gelegen is in het feit. dat er veel boeren zijn die 'n plaats hebben gehuurd voor 20 a 25 beesten en die er 25 k 30 houden. Deze beesten hebben door elkaar in de goede jaren 300 tot 325 gulden gekost. Wanneer nu geen land wordt bijgehuurd. zouden de overtollige koeien verkocht moeten worden en waar deze thans ongeveer f 150 per stuk opbrengen, kan men beter voor een jaar een beetie te duur huren dan de beesten met groot verlies verkoopen. De toren van de Sint Domin icuskerk voor een gedeelte door het vuur verwoest. Doortastend optreden van de brandweer voorkomt erger. Gisterenmiddag omstreeks half drie werd door be woners van de Broerstraat te Nijmegen bemerkt, dat dichte rookwolken uit de galmgaten kwamen van den toren van de St. Dominisuckerk. De brandweer was spoedig ter plaatse en de commandant, de heer Rauch, die een onderzoek instelde, constateerde, dat op de eer ste verdieping van den toren een felle brand woedde. In allerijl werden slangen in den toren gebracht en weldra kon met twee slangen water worden gegeven, teiwijl bovendien groot materiaal werd ontboden, dat spoedig aanrukte. Toen de nieuwe spultperspomp in werking werd ge steld kon het water tot in de spits van den toren ge spoten worden en kreeg de brandweer weldra de over hand. De rook verminderde zienderoogen en de brandgasten waren nu het vuur dra meester. Omstreeks half vier waren de vlammen gebluscht. Drie verdiepingen in den toren bleken doorgebrand te zijn. De klokkenstoel en de klokken zijn echter niet be schadigd. Op de eerste verdieping van den toren waren twee congregatie-vaandels en de heele rouwversierlng van de kerk ondergebracht. Dit alles is verbrand. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in kortsluiting in den motor, welke op het orgel is aange sloten. Het orgel, dat door een dikken brandmuur van den toren gescheiden is. heeft geen brandschade opgeloopen. Alles is verzekerd bij „St. Donatus". De politie had voorzorgsmaatregelen genomen en de geheele Broerstraat afgezet. HAGELSLAG. Uit Oud-Beierland wordt gemeld: Donderdagavond heeft zich boven onze gemeente een onweer ontlast, dat gepaard ging met zeer zwaren ha gelslag. Vooral in het Oostelijk deel der gemeente is be langrijke schade aangericht aan te veld staande gewas sen en ln de boomgaarden; in eenige tuinderijen werd een ware verwoesting aangericht. Op sommige plaatsen lag de hagel een halve voet hoog. TVCRTVAART BENZINE OP HET GASSTEL. Vrouw in brand. In de Emmastraat te Waddlnxveen had Donderdag een ernstig ongeluk plaats. Doordat een met benzino gevuld fleschje op een brandend gasstel viel en de inhoud van deze flesch terecht kwam op de kleeding van mej. M. Kransvan den Berg, geraakte deze vrouw in brand. Radeloos van angst vluchtte zij haar woning uit met het doel in het water te springen, wat echter niet ge lukte. Omwonende buren schoten op het angstgeroep toe en wisten de brandende kleeren te dooven. De ongelukkige vrouw bleek reeds over het geheele lichaam met brandwonden overdekt te zijn. De inmiddels geroepen geneesheer verleende de eer ste hulp, waarna zij zoo spoedig mogelijk per ziekenauto naar het ziekenhuis te Leiden is overgebracht. EEN REUSACHTIGE STEEN. Bij de graafwerken voor het nieuwe retraitehuis te I-IeerJen is men op een geweldig grooten steen ge stooten. Deze steen, die ruim 4 M. lang, 2 M. breed en lA M. hoog is, weegt niet minder dan 15.000 kg. en is bijna twee maal zoo zwaar als de bekende Amersfoortsche kei. Hausner opnieuw gestart V.D verneemt uit New York: De vlieger Hausner. wiens Oceaanvluchten reeds twee malen mislukten, is thans Vrijdagmiddag om 14 uur 46 (Greenwich Zomertijd) van het vliegveld Floyd Bennett opgestegen met Warschau als eind doel. Te Londen zou hij een tusschenlanding willen maken. VLIEGONGELUK BIJ BERLIJN. Toestel stort door het dak van 'n fabriek. Zeven arbeidsters gowond. Een sportvliegtuig, dat bij de Temmler-fabriek omlaagstortte. viel door het dak van de fabriek Vijf arbeidsters werden zwaar gewond, twee van haar zoo ernstig, dat men voor haar leven vreest. Twee vrouwen werden licht gewond. Wat er met den vlie ger is gebeurd is nog niet bekend. Naar nader wordt gemeld is een van de arbeidsters op weg naar het ziekenhuis overleden De vrouw was 25 jaar. De overige slachtoffers verkeeren thans bui ten gevaar. De vlieger zelf, de 39-t ge Willy Gabriel, liep slechts lichte verwonding n op, zoodat hij na in het ziekenhuis te zijn verbonden, weer naar huis kon gaan. Gabriel wilde een eigen gemaakt toestel pro- beeren. VLIEGONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. V.D. verneemt uit Wuerzburg:: Een leerling van een vliegschool is gistermorgen te ongeveer elf uur tij dens het uitvoeren van een looping, van ongeveer 1000 M. omlaag gestort. De jonge man is dood uit het puin te voorschijn gehaald. ECHTE FRIESCHE \miwiiimiiiimmwiiu* 20-50 cf. per ons v&xcJuzft Munriken van penei-f Barometerstand op Zaterdagmorgen 9 uur: 762 m.M. Vooruitzichten: Droog weer. Temperatuur: 11 gr. C. is 52 gr. F. SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEL. Kodak-, Agfa-, Gevaert-, Lumière-, Selioiilms, 6 X 9, 60 cent. Hoogglans afdrukken, 6 X 9, 8 cent. Goedkoope en toch uitstekende CAMERA'S. Ontwikkel- en Afdrnkinrichting. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN Zooals ln geen jaren is voorgekomen. Groote schade aan veldvruchten. I Donderdagavond woedde boven verschillende deelen van Zeeland een langdurig, hevig onweer, zooals in geen jaren is voorgekomen. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in. Te 's Gravenpolder ging het onweer gepaard met hagelslag, die aan de veldvruchten groote schade toebracht. Te Wemeldinge sloeg de bliksem in de landbouwschuur van den heer de Z. en veroorzaakte een begin van brand, dat echter door de bewoners en buren gebluscht kon worden. Te 's Gravenpolder sloeg de bliksem in de schuur van den heer M. Hier werd alleen materieele schade aangericht, pannen vernield enz. Te Colijnsplaat werden de woningen van den heer P. Verburg getroffen. Schoorsteenen en dankpannen werdén vernield. Een zware hagelbui heeft zeer veel schade toege bracht aan de vruchten op akkers in de omgeving van Hoedenskerke. Sommige perceelen werden dermate getroffen, dat de vruchten geheel als verloren moeten worden beschouwd. Vele der getroffen landbouwers zijn niet tegen hagelschade verzekerd. Door Herriot gevormd. Parijs: De leider der radicaal socialistische partij, Herrio heeft de opdracht iot vorming van een nieuwe regeering aanvaard, en is er in den af- geloopen nacht bereids in geslaagd deze opdracht uit te voeren. Herriot heeft in dit nieuwe Kabinet naast zijn func tie als minister-president, de portefeuille van buiten- landsche zaken aan zich gehouden. NAGENOEG HERSTELD. De heer Pli., die enkele weken geleden bij een vecht partij alhier een messteek in het hoofd bekwam, en wiens toestand zoo ianic werd dat operatief moest worden ingegrepen, is thans weer uit het ziekenhuis te Al km- ar ontslagen. Hij is hans weer in het Te huis voor Ouden van Dagen alhier, waar hij, naar verwacht wordt, nog een 10-tal dagen zal vertoeven, teneinde weder oo ra 'en te komen. Hoe ernstig de gevolgen van deze nacl liike schermutseling zich hebben laten aanzien, ^elukkig is dus deze jonge man in het leven gebleven. ROODE KRUIS. Algemeene vergadering van het Roode Kruis, afd. Schagen en Omstreken op Vrijdag 3 Juni, bij C. Boon tjes. De voorzitter, Dr. v. d. Sluis, opent de vergade ring en heet de aanwezigen welkom. Na de huishoudelijke zaken als notulen, ingekomen stukken, jaarverslag, volgt rekening en verantwoor ding van den penningmeester. Alles wordt in de beste orde bevonden en den penningmeester wordt dank ge zegd voor zijn uitstekend beheer. Als afgevaardigde naar de Algem. vergadering te Den Helder wordt de heer Dorbeck aangewezen. In samenwerking met „De Wiel" z,al er weer een cur sus georganiseerd worden tot het verleenen van hulp aan drenkelingen. In de komende herfst zal er bij ge noegzame deelneming door Dr. v. d. Sluis een cursus worden gehouden voor eerste hulp bij ongelukken. Na rondvraag volgt sluiting. GESLAAGD. De heer P. Kroon, voorheen opzichter bij den woning bouw der vereeniging „Goed Wonen" alhier is geslaagd voor het examen Bouwkundig Opzichter bij het Insti tuut P.B.N.A. te Arnhem. TENNISSEN. De Schager Tennisclub zal morgenochtend om 9.15 vanaf de Mlddenstandsbank vertrekken naar Bakkum, voor het spelen van den laatsten competitiewedstrijd. S.T.C. vertrekt met een aantal supporters in 3 luxe auto's.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9