ilititti Wleiws- LaillaivlUj. Het 25-jarig ambtsjubileum van Burgemeester Klerk. ?\slco iEtïELS I Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. j Na deze hartelijke woorden volgt de algemeene fe licitatie. waarna de heer Wit als oudste wethouder [namens de gemeente als blijk van waardeering voor net vele dat de jubilaris tijdens zijn ambtsvervulling Ie ™orJe pemeente heeft gedaan, den jubilaris een dafCa-,R bureau aanbiedt en daarbij den wensch uit leven geschenk een plaats in de woning van den Dinsdag 7 Juni 1932. SCDAGER 75ste Jaargang No. 9084 CDUBANT. JDit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- ^entiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend1* Een gro?tsch huldigingsfeest. Ontelbare blijken van waar deering en vriendschap. - De geheele burgerij leeft mee. - Een dag rijk aan aardige mo menten. - _In de gemeente Sint Maarten is Zaterdag 4 Juni Jecn groot feest gevieru. Het was op dezen dag de heer A. Klerk, burgemeester dier gemeente, het herdacht, dat hij het burgemeesterschap 25 jaren vervuld. En deze dag is voor burgemeester Klerk, zijn vrouw, kinderen en familieleden een ware tdag geworden. Do burgerij had door h t uitste- der vlaggen de gemeente een feestelijk aanzien jven, terwijl ook van de kerktorens de driekleur r*| y kapperdc. De gemeenteambtenaren hadden met eigen han den een eerepoort voor het raadhuis gemaakt, mat ^Jpachrift.- HULDE AAN DEN JUBILARIS Uie. 1907 Het oflicleele gedeelte. t g' je he nu h met i >er i l. Kncjfle dag werd ingezet met een officieele raadsverga- ering, waarbij als eenigste agendapunt aan de orde raai wam: „Herdenking 25-jarige ambtsvervulling als zat odanig van den burgemeester dezer gemeente." hel Als we de keurig versierde raadszaal binnentreden, je i°n we daar reeds aanwezig de wethouders en raads sc ,('en heer Van Drunen was afwezig) de hoofden p Coi er scholen, zoowel van de openbare als van de bij- >nf,ere scholen, den gemeente-ontvanger, den amhte- u. kar ter secretarie, den gemeente-veldwachter, den u meenfe-opzichtcr. den heer ("orreljé. eerste ambte lt,Je aar ter secretarie te Zijpe, voorheen ambtenaar ter ;n eeI icrctarie te Sint Maarten en dc kinderen van den ield h jbilaris. af te Tc even 10 uur treden burgemeester Klerk en me- gen. I «uw Klerk de raadszaal binnen en als allen geze in dl in zijn, neemt de voorzitter, de heer A. Wit Kz., wet- ..Zeg ouder en loco-burgemeester het woord om den jubi- Maar "s 'n volgende bewoordingen toe te spreken: Geachte Aanwezigen, on wo Dames en Hoeren, pi ik heet u allen hartelijk welkom on het is mij aan HeiDjenaam dat zoovelen aan de vriendelijke uitnoodiging eeilebben voldaan, om door hunne aanwezigheid blijken behoc sn belangstelling te geven. Als eenige punt op de genda is vermeid: Herdenking 25-jarige ambtsver ver llling van den burgemeester. Geen officieele raadsvergadering, maar eene huldi- Jng van onzen burgemeester bij zijn 25-jarig ambts- blik ibileum. :ken. 1 En hiermede verklaar ik onze samenkomst voor ge- iemai pend. Hij te Toen ik van morgen hier het dorp binnenkwam en edelij e vlaggen zoo zacht in het zomerzonnetje zag wap- hij 1 §eren en bü mijn binnentreden in deze zaal, welke keurij 00r vriendelijke handen als 't ware in een feestzaal herschapen, toen zei ik in gedachten, dat is een tillo hulde aan onzen Burgemeester, aan u o jubi- aris; gij herdenkt, heden uw 25-jarig jubileum als urgemeester van St. Maarten. por wai r den a. He t Geachte Jubilaris! j 25 Jaren, een kwart eeuw, dat is wel een tijd om reen bij stil te staan en dien in gedachten weer eens uae" na te gaan en te herinneren. Van eenvoudige en net- te afkomst, hebt gij v door accuraatheid en ijver out I fapsgewijze op den maatschappelijken ladder weten >p te werken, totdat u de onderscheiding ten deel [iel om te worden benoemd tot Burgemeester van int Maarten, de plaats uwer inwoning. Nog jong van jaren, toen u het ambt van burge meester aanva; dde, is u nu in die 25 jaren betrek «lijk op leeftijd gekomen en hebt ge uw beste krach- en in het bclcner de. p-emeente gegeven. Veel is in le jaren in de gemeente veranderd en heel wat «"beteringen zijn onder uw beleid en met uwe mede- "irking tot stand eekomen. veel waarop gij met vol- ening terug kunt zien. Lief en leed heeft u mede «naakt, maar vele is v gebleven, o burgemeester, it u tot dankbaarheid zal stemmen. U heeft mooie en, drukke en moeilijke jaren medegemaakt. Mooi de eerste jaren, druk in den mobilisatietijd, maar ins is het wel den moeilijksten tijd. Steeds meer 'erk toch wordt er van u verlangd, steeds meer moeite en opoffering getroost gij u om de gemeente zangen zooveel als in uw vermogen is, in de rechte 'in te houden. En 2l heeft u daarbij niet iedereen toldaan, het spreekwoord zegt: Die iedereen tot vriend begeert, Heeft op 't laatst geen vriend meer! Maar wat gij doet naar beste weten Naar plicht en naar geweten, Dat geeft u dan gevoel van zelfvoldaanheid, En anderen treft u niet. bette: gaarne spreek ik den wensch uit. dat u nog eenige Li j •aren in gezondheid en met dezelfde lust en ijver aw ambt moge waarnemen en dat deze dag in aan- re5arne herinnering bij u moge voortleven, nw 4 °°k u- mevrouw Klerk, moge u nog vele jaren ®ezen dag herdenken! (Applaus.) e. Pi" anktö waarc n JU n e" jubilaris moge krijgen en burgemeester Klerk er zijn werkzaamheden voor zichzelf en voor de gemeente nog vele jaren aan moge verrichten. Het antwoord van den Burgemeester. Nadat de burgemeester ook namens zijn vrouw en kinderen hartelijk dank heeft gezegd, voor dit mooie geschenk, spreekt hij de volgende rede uit: Geachte aanwezigen, Het is mij een zeer groote voldoening en genoegen U allen hier tegenwoordig te zien, op den herdenkings dag van de 25-jarige ambtsvervulling, door mij als Burgemeester dezer Gemeente en daardoor blijk geeft van Uwe belangstelling in dit voor mij zoo heuglijke feit. Toen voor enkele weken terug de Wethouders mij de vraag stelden, of ik ermede kon instemmen, dat op heden den 4en Juni, den dag, waarop ik vóór 25 jaren terug voor de hooge en niet minder gewichtige betrek king, n.1. het ambt van Burgemeesetr, alhier werd be noemd, een Raadsvergadering zou worden belegd, alleen hierop betrekking hebbende, heb ik dadelijk ge antwoord. dat het mij een groot genoegen was, dat de Wethouders een dergelijk verzoek aan mij deden, en dat ik daarvoor zeer gevoelig was en zulks op hoogen prijs stelde, maar voegde ik er direct aan toe. ik zou gaarne wenschen, dat men, in verband met den huidigen toestand, waaronder ook onze Gemeente zoo zwaar gebukt gaat, geen feesten gaat opzetten. Dat zou ik zeer stuitend en tegenstrijdig vinden tegenover de ingezetenen alhier, voor wier bestaansrecht zij thans met zoovele groote moeilijkheden te kampen hebben en waardoor het voor velen zoo treurig is gesteld. Indien de toestand anders was en men wilde ter gelegenheid van mijne herdenking dat wel doen, dan zou ik mij dat hebben laten welgevallen. Ik bedank U, Mijnheer de Wethouder, voor de harte lijke woorden, zooeven tot mij gesproken, en U kunt er van verzekerd zijn, dat het gesprokene mij zoo heeft getroffen, dat het mij moeilijk valt, zulks in woorden te zeggen, doch ik kan U wel verklaren, dat het mijn streven zal zijn, om ook na deze periode, zoolang deze functie nog met het Secretaris-ambt door mij wordt uitgevoerd en waarvoor ik met goede voornemens ben vervuld, datgene te zullen doen. wat in het belang der Gemeente is en wanneer U mij daarin wilt en zult kunnen steunen, waaraan ik niet twijfel zal mij dat een groot genoegen zijn, en zal dit mijn taak verge makkelijken en veraangenamen. Het is U allen toch zeer goed bekend, dat aan de vervulling van dit ambt. vooral in den tegenwoordigen tijd, zeer veel moeilijkheden zijn verbonden, die niet altijd even gemakkelijk zijn op te lossen en wanneer men dan ouder wordt, gevoelt men nog zooveel temeer, dat men, door elkaar te steunen, zeer vele problemen in de goede richting en in het werkelijke belang der Gemeente kan oplossen en dat door mede- en samen werking, ook voor een betrekkelijk kleine gemeente nog zooveel te bereiken is, al zou men nog wel meer w enschen. Maar men moet toch altijd willen begrijpen, dat men niet alles wat grootere gemeenten doen, kan nadoen en wanneer men dan ook verantwoordelijkheidsgevoel heeft, doet men dat ook niet. De ervaring heeft toch geleerd, (waarvan ik U aanstonds enkele feiten zal noemen), dat ln een Gemente als de onze. met onge veer 1350 inwoners, toch nog veel tot stand gebracht kan worden, indien de goede medewerking en de wil er naar zijn. Ik zal mij er niet op beroemen dat wat hier is tot stand gekomen, alles door mij is geschied, dat zou een aanmatigingzijn, want de voorbereidingen behooren bij Burgemeester en Wethouders en vele be slissingen bij den Raad, maar ik hoop en heb toch eenig vertrouwen in mijzelf, dat wat tot verbetering voor de Gemeente en hare ingezetenen is gewrocht, ik daaraan ook een steentje heb bijgedragen en dat, wat ik bij mijne installatie als mijn voornemen te kennen gaf, zooveel mogelijk door mij is nagekomen. Het was in de maand April 1907, dat ik wegens het overlijden van mijn geachten voorganger, den heer Blom, door den toenmaligen Raad werd aangezocht te willen solliciteeren naar deze betrekking. Ik stelde dat verzoek wel op prijs, maar alvorens ik hiertoe over ging, was dit wel na ernstig beraad, want ik moest daarvoor prijsgeven de betrekking van Gemeente-Ont vanger. een functie, die door mij met zeer veel ambitie werd vervuld en waaraan ik zeer gehecht was. Ik wist toen reeds, dat het Burgemeestersambt, hoewel het vervullen daarvan destijds lang niet zoo moeillijk was als thans wel eens een begeerd baantje was, maar soms ook veel onaangenaamheden medebracht. Maar ik was toen nog jong en dan wil men gaarne vooruit en al was het salaris toen slechts f 350, tegen dat van gemeente-ontvanger f 225, besloot ik toch maar te gaan solliciteeren. Ik deed dat wel met schroom en vrees, niet wetende of het wel zou gaan, maar ik werd aan gespoord en gesterkt door den toenmaligen Raad. die mij beloofde zijn vollen steun te zullen verleenen, wat hij ook in zoo'n ruime mate heeft gedaan en waarvoor ik altijd zeer erkentelijk ben gebleven. Ik verklaar gaarne, dat het mij nog nimmer ernstig heeft berouwd, dat ik tot die sollicitatie ben overgegaan. Van degenen, die tot mijne benoeming hebben mede gewerkt, zijn nog slechts in leven de heeren P. de Boer, G. Schoorl en K. Slot, die ik nogmaals van hier mijn dank betuig voor hetgeen zij toen voor mij hebben gedaan, terwijl mij eveneens als een dankbare herinne ring steeds zal bijblijven, de medewerking van de ande re, inmiddels overleden Raadsleden. Bij mijn installatie heb ik destijds verklaard, dat ik de taak van burgemeester ernstig, doch met waarheids liefde en humaniteit, zonder aanziens des persoons, tot welken rang of stand of godsdienstige gezindheid dan ook behoorende, zou bekleeden. Dat is mijn streven steeds geweest en ik meen en hoop daarin niet tekort te zijn geschoten, hoewel door sommigen wel eens an ders zal zijn verondersteld of is getracht mij daarvan te doen afwijken, want voor verdachtmakingen ben ik in die jaren ook niet gespaard gebleven, evenmin als voor critiek op mijne handelingen. Wat het laatste betreft, heb ik mij dit gaarne laten welgevallen, indien deze eerlijk en zuiver was; wat het eerste aangaat, heb ik, behoudens een enkele uitzondering, dat gelaten voor hetgeen het was. De ondervinding doet men in die jaren wel op, dat. al doet men het goede en eerlijke als zijn plicht, het wel niemand mogelijk zal zijn. het een ieder naar zijn ge noegen of tevredenheid te kunnen maken. Wat ik heb gedaan, heb ik naar mijne meening en overtuiging met de bedoeling het gemeentebelang te dienen, uitgevoerd, voor welker belangen ik mij geroepen voel naar mijn beste weten te handelen. Dat door mij in die 25 jaren wel eens fouten zijn ge maakt. dat vermoed ik wel zeer zeker, maar het spreek woord luidt: „Wie niet werkt maakt gèèn fouten." Wat tot stand kwam. Ik heb in de uitoefening van mijn ambt, ondanks de ondervonden teleurstellingen ook veel genoegen en plei- zier ondervonden. Hetgeen ook met Uwe medewerking of die Uwer voorgangers of andere corporaties is tot stand gebracht, geeft mij ook veel voldoening. Denken wij maar eens aan de medewerking tot het tot stand brengen van de Noorderstoomtram, welke echter door de veranderde tijdsomstandigheden nu weer gedeeltelijk overbodig wordt; de stichting van het nieuwe Raadhuis, waarop wij allen trots kunnen zijn; de reorganisatie van het brandwezen. het aanbrengen van hulpmiddelen en brandweercorpsen in de buitenwijken, de verzekering der brandweerlieden tegen ongevallen; de Sluisbouw te Stroet, van groot belang voor het vervoer van tuin bouwproducten; de steun voor het nieuwe Veilingsge bouw te Warmenhuizen; de gasvoorziening te Stroet en Rijp; de electriciteitsvoorzifining met straatverlichting en waterleiding in bijna alle deelen der gemeente, de verbetering van de schoollokalen en aanbrenging van nieuwe banken; het verleenen van moreelen en finanti eelen steun van onderwijsinrichtingen en cursussen; de bouw van het nieuwe tehuis voor ouden van dagen en hulpbehoevenden en de aanbrenging van centrale ver warming daarin; de stichting van onze nieuwe mooie algemeene begraafplaats, de krachtige en succesvolle actie welke is gevoerd voor het behoud van het hulp postkantoor en de school-Eenigenburg; de verdeeling van de gemeente in stemdistricten. de verleende mede werking voor het verkrijgen van een destructor, met Centrale Noodslachtplaats enz. enz. Bovendien werden de gelden verstrekt voor de tot standkoming van de Roomsch-katholieke school en de school met de bijbel in deze gemeente. Een groote vol doening was dat voor die ingezetenen, die van het on derwijs. in deze scholen gegeven, voor hunne kinderen wenschen gebruik te maken. Zeer gaarne breng ik een woord van dank uit voor den steun en vriendschap die ik van U, heeren wethouders, leden van den raad. ontvanger, ambtenaar ter secreta rie. veldwachter-bode, opzichter uitvoering bouwveror dening. het onderwijzend personeel, de besturen van verschillende corporaties en andere functionnarissen en de ingezetenen, bij de uitoefening van mijn ambt, on danks eventoeele verschillen van meening, welke ook zullen zijn voorgekomen, mocht ondervinden. Ook breng ik een woord van dank uit aan de vertegenwoordigers der pers, voor hun vele tegenwoordigheid in de raad zaal alhier, waaraan ik steeds de aangenaamste herin neringen heb, en voor de steeds uitgebreide, correcte en onpartijdige zakelijke verslagen van het verhandelde in onze Raadsvergaderingen, waarmede zij niet alleen ons, doch ook den ingezetenen groote diensten hebben be wezen. Tevens breng ik een woord van dank uit aan mijne echtgenoote en kinderen, die mij altijd zoo bemoe digend terzijde hebben gestaan, wanneer de uitoefening: van mijn betrekking veel hoofdbreken, zorg, moeilijk heden of onaangenaams met zich bracht. Vele veranderingen hebben zich gedurende de 25 ja ren van mijn loopbaan voorgedaan en ik breng ook hen, die m(j door den dood zijn ontvallen ter hunner nage dachtenis een eerbiedige hulde, eveneens dengenen, die niet meer bij of voor deze gemeente werkzaam zijn een woord van dank voor al hetgeen waarmede zij mij ter zijde hebben gestaan en voor de vriendschap, voorzoo ver zij mij die konden geven en mij ook hebben betoond. Ik zal hiermede eindigen en ik hoop, dat ik in die en kele jaren, dat de betrekking waarin ik thans jubileer, nog door mij zal worden vervuld, op uw aller steun en vriendschap zal mogen rekenen, en dat onze raad. de wil, de kracht en het goede voornemen mogen bezielen, Zeqqen de pluimveehouders daarom voeren wij Bertels' Opfokvoeders en Kunstkorrel, de kuikens groeien er beter van en ze kosten ons tot a.d. leg nog niet de helft, dat is fl.- minder per kip: en van de Kunst- korrels leggen de kippen méér en grooter eieren, die nog geen 1% cent aan voeder kosten en de dieren blijven in beter conditie. Ze leggen kwaliteitseicren, daar vischmeel is vermeden. Het is een lichtstraal in dezen crisistijd. Laat U niet wat anders aanpraten! 43 jarige proefnemingen: Onze voeders zijn samengesteld uit de beste biologisch beproefde grondstoffenze bevatten de noodzakelijke vitaminen en de juiste dosis mineralen, voedingszouten enz. waarvan Prof. Dr. Frei zegt: „dat een tekort leidt tot degeneratieverschijnselen „n.1. onvruchtbaarheid, verminderde levens- vatbaarheid, onvoldoende ontwikkeling enz. Tevens worden de resultaten vermeld door de toevoeging van de juiste dosis verkregen „n.1. „meer weerstandsvermogen tegen ziekten, (coc- „cidiosus, pullorum, leucaemie of witbloedziek- ,,te) en in het algemeen verbetering van den „gezondheidstoestand der dieren en vergrooting „der eierproductie." Wat U ook voert, beproef 8—14 dagen onze Opfokvoeders en Kunstkorrels en U is over tuigd van den beteren groei der kuikens en grooter eierproductie der kippen. Prijzen per 50 K.G. vrij spoor/boot A'dam. Bertels' Crisis Opfokvoer Nr.I f6.15 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 1 —30 dagen Kuiken droogvoederbak in iederen zak gratis. Bertels' Crisis Opfokkorrel Nr. 2 f 5.25 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 4—8 weken. Na 8 weken uitsluitend Kunstkorrel No. 1 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 1 22% eiwit, 6% vet, volledig dagrantsoen v. losloopende kippen op de boerderij f4.50 Bertels' Crisis Kunstkorrel No. 2 28 eiwit, 6 vet, Ochtendvoeder voor hen die nog graan wenschen bij te voeren: op verzoek ook in meelvormf 4.75 (Gem. graan bevat slechts 12% eiwit en vet). Bertels' Kunstkorrel B. f 6.- volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en voor kippen in rennen. Bertels' Kunstkorrel G. f 5.25 volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en v. kippen met beperkten grasuitloop. Bertels' sierlijke Oranje voederbak toereikend voor 25 kippen per stuk f 1.50 Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uw plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Olie fa brieken N.V., Amsterdam. om door zooveel mogelijke samenwerking en met eer bieding van elkanders meening en overtuiging in het belang der gemeente werkzaam te kunnen zijn. Dat men spoedig verlost worde van de benarde moeilijke tijden, waarin de gemeente en ingezetenen thans verkeeren, en dat daarvoor in de plaats een lange tijd van bloei en voorspoed moge treden, is mijn vurige wensch. Wat mijzelf betreft, gaarne hoop ik aan u en anderen steeds mijn vriendschap te kunnen geven, terwijl, voor zoover mijn krachten, waarvan in het afgeloopen tijd perk veel is geeischt, zulks veroorloven ik gaarne op nieuw met lust werkzaam hoop te zijn tot heil van deze gemeente, waarin ik ben geboren, groot gebracht en altijd heb gewoond, die mij lief en dierbaar is. Ik dank Uü Een hartelijk applaus weerklinkt na deze woorden. De heer Glas, wethouder, heeft met aandacht ge luisterd naar de juiste uiteenzetting die de burge meester heeft gegeven van de werkzaamheden en het geen in het 25-jarig tijdvak tot stand is gekomen. Door den jubilaris is met een enkel woord gespro ken over de critiek die daarbij is uitgeoefend, doch spr. meent dat de vlaggentooi in alle deelen der ge meente als symbool kan worden aangemerkt voor de waardeering en de ingenomenheid der burgerij voor wat tot stand is gebracht. En als oudste raadslid ge waagt spr. dan van het vele dat door het initiatief van den burgemeester is verkregen, noemt met name den verbouw van het tehuis voor ouden van dagen en memoreert de waardeering van de oude menschen voor de in dat gebouw aangebrachte centrale verwar ming, wederom op initiatief van den burgemeester, Aan spr. is de eer te beurt gevallen om namens den raad den jubilaris een cadeau aan te bieden, wat spr. in welgekozen woorden doet, nl. een rooktafel. Ap plaus. De dankbaarheid en erkentelijkheid van de geheele burgerij. De heer Gootjes gelooft uit naam van het anti-re- volutionnaire gedeelte der burgerij te spreken, wan neer hij den burgemeester feliciteert uit naam van

Schager Courant | 1932 | | pagina 1