Raad Wieringerwaard. Het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Uit onze omgeving. EERING NAGEDACHTENIS OUD- BURGEMEESTER KOSTER. Zaterdagavond 8 uur, na vooraf in comité te zijn geweest, vergaderde de Raad voltallig, onder leiding van Burgemeester Haringhuizen, tevens secretaris. Voor de opening zegt Voorzitter ongeveer het vol gende: Mevrouw, Mijne Heeren, Voor we tot onze werkzaamheden overgaan, wil ik even in herinnering brengen het overlijden van den oud-burgemeester, den heer K. Koster. Aan zijn graf heb ik vertolkt, naar ik meen de gevoelens der inge zetenen en ook mijn eigen gevoelens. Met bloemen hebben we uiting gegeven van onze waardeering en dankbaarheid voor hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan. Vanaf deze plaats wil ik nu nog een woord van hulde brengen. In de vervulling van zijn ambt heeft hij steeds op 't oog gehad, de belangen der in gezetenen, met warmte en toewijding heeft hij de ge meente gediend, alsook in 't vereenigingsleven. In zijn leiding was steeds gemeenschapsgevel en wist hij altijd een goeden toon te treffen. Onder zyn bestuur zijn belangrijke zaken tot stand gekomen, w.o. het Armhuis, de inwendige verbouw der O.L. school en andere zaken. Een moeilijke tijd heeft hij gehad vooral in den mobilisatietijd, waaraan hij zich met zijn ge- heele kracht heeft gegeven. Dat zijn moeilijke dagen voor hem geweest. De heer Koster zal steeds bij ons in herinnering blijven als een man, die zeer veel voor onze gemeente heeft gedaan, daarvoor zijn we hem dankbaarheid verschuldigd. Dan wordt de vergadering geopend met een welkom en na voorlezing der notulen, medegedeeld dat ln verband met de notulen Voorzitter een onderhoud heeft gehad met den consul van den A.N.W.B. over de plaatsing van een paal aan de Nieuwesluie. Dit wordt uitgesteld tot dat de wegen in de Wieringer- meer gereed zijn. Andere borden zullen binnen enkele dagen geplaatst worden. De heer P. Visser Az. vroeg of 't geen aanbeveling verdiende om voorloopig een hulpbordje te plaatsen, arop de aanwijzing Wieringermeer en Kolhorn. heer C. Blaauboer vond het niet zoo erg, al men even verkeerd en vond 't daarom de moeite niet. De heer Visser: Het is ook niet zoo erg om daar tijdelijk een hulpbord te plaatsen. Voorzitter wil 't nader overwegen. Een der arbeiders van den heer J. Kater heeft aan Voorzitter een verzoek gedaan om zijn aanbouw te mogen laten staan. Hij had 't nu geverfd en zou er nu ook een nieuw dak op brengen. Na eenige bespreking wordt het in de vorige vergadering genomen besluit gehandhaafd, hoewel het voor de betrekkelijken bewo ner wel jammer gevonden wordt. Dan wordt medegedeeld, dat het akkerbouwvoorschot wat verleden jaar werd verleend, wederom ls ver lengd. Ingekomen is van Ged. Staten de goedkeuring op het Raadsbesluit betreffende de overeenkomst met de Boe leenbank inzake een crediet-hypotheek. Van hetzelfde college werd de verordening inzake vergunningsrecht terug ontvangen, waarbij een kleine redactiewijziging werd aangegeven. B. en W. stellen voor aan die bemerkingen te vol doen. Van het Gemeentebestuur van Alkmaar is bericht ontvangen, dat de door hen opgeven maximum-bijdrage aan het tekort van het Centraal Ziekenhuis door een abuis iets te laag was opgegeven. B. en W. stellen den Raad voor, 't verschil, zijnde ongeveer f 24, alsnog af te dragen. Allen voor. ONTSLAG-AANVRAGE DR SCHRÖDER. Van Dr. H. J. Schröder ls een verzoek ingekomen om eervol ontslag als gemeente-geneesheer tegen 1 Juli a.s. Bij dit verzoek was tevens een dankbetuiging voor de welwillendheid en medewerking welke Dokter steeds heeft mogen ondervinden. Door B. en W. wordt voorgesteld het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen onder dankbetuiging voor de vele goede en uitstekende diensten de gemeente bewezen. Dokter Schröder is iemand geweest, aldus Voorzit ter, die altijd klaar stond om van advies te dienen en dit steeds heeft gedaan op vriendschappelijke en hu mane wijze. Hij heeft zich doen kennen als iemand met goede inzichten op de geneeskunde en als een man, die met groote toewijding en liefde voor de zieken be zield was. We zijn hem daarvoor grooten denk ver schuldigd en willen nem gaarne toewenschen een goede, aangename en welverdiende rust. Algemeene instemming. Het gevraagde ontslag werd hierop verleend. BENOEMING GEMEENTE-GENEESHEER. In verband met dit ontslag is door B. en W. de vol gende alphabetische voordracht opgemaakt, n.1. J. Broekens, Velsen, P. A. Geijskens, Den Haag en D. de Vries, Koog aan de Zaan. Voorzitter zeide, dat allen kennis hebben genomen van de verkregen inlichtingen en dat dus direct wel tot stemming kan worden overgegaan. De heer C. J. Blaauboer vroeg wat de voorwaarden zijn. Vooriztter antwoordt dat Docter wordt benoemd op een salaris van f 600 onder genot van vrije woning, on der nakoming van de verplichting als armenpraktijk, w.o. vallen zij. die ondersteund worden, de verpleegden in het huis van ouden van dagen en van hen. die van mij een briefje meekrijgen. Verder doodschouw, school toezicht, kostelooze inenting, alles zooals dit in de in structie is vastgelegd. De heer Blaauboer: Het huis kan ook wel niet naar den zin wezen, het gewone onderhoud is natuurlijk voor rekening der gemeente, doch het meerdere is toch ze ker voor eigen rekening. Voorzitter licht toe dat geen aanspraak gemaakt kan worden op kosten van verbouw enz. De heer Blaauboer: Met die vermindering van f 1000 op 600 kan ik meegaan, doch ik vind 't toch zeer vreemd, dat in de vorige vergadering de salarissen van Eftirgemeester, Secretaris en Ontvanger niet verlaagd moesten worden en nu direct 40 pet., vind ik toch vreemd. Voorzitter merkt op dat de motieven wat betreft de niét verlaging van B., S. en O. In de vorige vergade ring breedvoerig zijn besproken en vindt dat we daar nu niet op terug behoeven te komen. Thans nu er zoo veel doctoren vrij zijn meenen we deze verlaging te kunnen toepassen. De heer Blaauboer is het met de redeneering van den Voorzitter nog niet eens en zegt het niet te kunnen irerkroppen dat niet alle ambtenaren verlaagd worden. Alsnu tot stemming overgaande werd dr. D. de Vries van Koog a.d. Zaan met zes van de zeven stemmen gekozen. Er was een stem van onwaarde met den naam D. de Boer. wat zeker wel abusief werd geschre ven. Voorzitter sprik de hoop yit dat we een goede keuze hebben gedaan, en dat de nieuwbenoemde tot heil der ingezetenen werkzaam zal zijn. Verder werd op voorstel van het dag. bestuur de pen sioengrondslag herzien en vastgesteld op f 800. Dan wordt na toelichting van den Voorzitter een suppletoire begrooting vastgesteld en eenige af- en overschrijvingen goedgekeurd. Ten slotte deelde voorzitter mede, dat van de begra fenisrechten enkele qultantiën als geweigerd terug zijn gekomen. Van een paar werd als reden opgegeven nüt te kunnen betalen. Een paar anderen meenen dat het graf niet goed was onderhouden enz. Het is wel jam mer en een moeilijk geval. We kunnen geen ontheffing verleenen, want dan kunnen we niemand meer aanslaan. De verordening dient gehandhaafd te worden. Daarin ligt opgesloten dat bij niet betaling de gedenksteenen verwijderd moeten worden. Een andere zaak is 't als de rechten te hoog worden genoemd, dan kan dit mis schien verlaagd worden. We hebben destijds gemeend dat dit bedrag noodig was. Beginsel is dat de uitgaven ge dekt moeten worden door de ontvangsten. De heer P. Visser zou 't toch jammer vinden, wan neer zou blijken dat iemand toch niet kon betalen en de gedenksteen werd verwijderd. Voorzitter beaamt dat dit juist de moeilijkheid is. Het plaatsen van gedenksteenen gaat onder die voorwaar den. Wethouder Sleutel merkt op dat wie niet betalen kan toch uitstel kon vragen, doch de quitantiën werden ge woon geweigerd. De heer P. Visser is van oordeel dat ze dan toch wel overleg konden plegen met B. en W. De heer Blaauboer vraagt of we de geweigerde qui tantiën mogen zien, waarop deze bij de raadsleden rond gaan. doch de namen worden niet bekend gemaakt. Door den heer Blaauboer werd hierna opgemerkt dat er gevallen bij zijn, waar hij geen uitstel zou verleenen aangezien die best kunnen betalen en vond 't daarom heel goed dat dit door middel van de pers eens bekend werd gemaakt. Voorzitter zeide 't ook daarom te hebben medegedeeld. Bij de rondvraag betuigt de heer H. Koster zijn dank aan den Voorzitter voor diens waardeerende woorden aan 't adres van wijlen zijn vader, mede namens de fa milie terwijl hij dank betuigt aan den raad voor de gezonden bloemen. De heer Visser vraagt nog of de comitévergadering die nog volgt de school betreft, waarop voorzitter ant woordt. dat die zaak nog hangende is, doch dat er nog iets anders is. Hierna sluiting. URN HELPER Autobotsing bij Huisduinen. Vrijdagavond, te omstreeks 8 uur heeft bij de bocht die naar de duinen leidt, een vrij ernstige auto-botsing plaatsgevonden. Te dien tijde kwamen van twee richtingen auto's aan. een luxe. en een vrachtauto: door tot nu toe onbekende reden had er een botsing plaats. Het bleek dat van de luxe-auto twee banden gesprongen waren, terwijl tevens het grootste gedeelte van het voorstel in elkaar gedeukt was. De vrachtauto moest zijn lantaarns, en een ge deukte bumper op het slagveld achterlaten. Het zal wel niet de laatste zijn in dit seizoen!! Aanbesteding. Vrijdag heeft alhier de aanbesteding plaatsgevonden voor de bestrating van het Tuindorp. Ingeschreven hebben: Fa Feenstra f 5974.99; Dienaar f 6095: Dienaar. IJmuiden f 6900; F. Dienaar f 6075: Moei en Hermes. Schagen f 8078. De Jugo-Slavische torpolo jager „Duvrovnik" gearriveerd. Het was reeds Zaterdagmorgen bekend, dat in den loop van den dag de lang verwachte Jugo-Slavische Torpedobootjager de haven zou binnenloopen. Om plus minus 6 uur stroomden de menschen reeds naar de buitenkant van de stad om getuige te zijn van een inderdaad niet alledaags geval. Maar er was nog niets te bespeuren. D.w.z. van de jager zelf niet. Wel by de Marine. Verscheidene hooge autoriteiten liepen in groot tenu rond, en de barkas van de Schout bij Nacht lag op stoom om te vertrekken, zoodra de enorme schuit op de ree zou verschijnen. Om ongeveer half acht kwam een torpedoboot in zicht die de „Duvrovnik" naar de haven geëscorteerd heeft En daarachter zagen wij al spoedig de Jugo-Slaviër aankomen. De Officier van piket stapte in de klaarliggende mo torboot, die de haven verliet om haar hooge be manning naar het aankomende schip te brengen, ten einde de eerste, beleefdheidsvisite af te leggen. De ..Duvrovnik" zette er een behoorlijke vaart achter. U-öJa,. en ropareeren alle soorten Wollen WIJ Dreien Kleeding. Kousen en Sokken t,ook de aller fijnste). Voor nieuw werk zijn wij tio. 1. JAAP SNOR, Zuidstraat 19, Den Helder. (Let op den gelen winkel). P.S. Gratis neemt elke bode Uw bestelling of repa ratie mede. zoowel heen als terug. en lag binnen een half uur reeds vlak voor de haven. Het Heldersche publiek was niet thuis gebleven! In dichte drommen stond het achter de wallen en op Wier- hoofd te kijken naar het imposante schouwspel van een totaal vreemde jager. Onder de aanwezigen zagen wij o.a. verscheidene auto riteiten en vooraanstaande Marine-personages. Precies 5 minuten over acht passeerde zij de ..Harsens". De ge- heele bemanning stond keurig in het gelid op het dek aangetreden, en bracht het saluut. Nog geen 20 minuten later lag zij reeds vastgemeerd voor de Exercitieloods. 't schip heeft vrijwel dezelfde vorm als onze eigen jagers. Hier en daar ziet men na tuurlijk wel eenige afwijkingen, maar van groot belang zijn die niet. De jager beschikt over een uitmuntende bewapening. Als enorme reuzen wijzen de loopen van vier groot formaat kanonnen naar buiten. Daarnaast zien wij dan twee dubbelloops en twee enkelloops an ti-luchtvaartkanonnen. 2 Drieling-lanoeerinrichtlngen. en twee dieptebommenwerpers. Dit vormt wel het voor naamste deel van de bewapening die er wel mag zijn. Achter aan het schip bemerken wij dan nog een in richting voor het uitwerpen van mijnen, terwijl het schip eveneens van een paar ..paravan es" (inrichtingen voor het vegen van mijnen) voorzien is. De „Duvrovnik" welke in Engeland gebouwd is, ziet er schitterend onderhouden uit en komt hier eenige weken doorbréngen, teneinde Centrale Vuurlinie te la ten monteeren door- de Hollandsche firma „Hazemijer". Voor den Helder beteekent een dergelijk bezoek altijd een voordeel, want de bemanning sohatten wij zoo onge veer od een 136 man. en die moeten toch al dien tijd weer gevoed worden, wat de taak van de Heldersche neringdoende stand Js. En dat is haar wel toevertroud! SC H 0 0 li I. Naar we vernemen, luidt de voordracht van B. en W. tot benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school in het dorp Schoorl: lr Mej. J. C. Stout- iesdijk. Alkmaar; 2. Mej. J. W. Moraal, Bergen (N.H.), 3. Mej. J. G. Boers, te Haarlem. De Landbouwtentoonstelling te Opmeer. EEN DAG VAN PAARDENSPORT. De afdeeling Opmeer en Omstreken van de Holland sche Maatschappij van Landbouw hield Maandag 6 Juni wederom haar jaarlijksche paardenmarkt en land bouwtentoonstelling. waaraan verbonden eer keuring van hengsten, paarden efi veulens, terwijl als bijzondere attractie des midadgs een cocourshipplpue en wedstrij den van landelijke rijvereenigingen werden gehouden. De aanvoer op de paardenmaikt was weer zeer be vredigend en hoewel er geen vlotte handel geconsta teerd kon worden, toch waren de prijzen die besteed werden, iets beter. Hooitrekkeers bijv. werden verkocht voor f 160 a f 170; de hlttenhandel was slecht. Op het tentoonstellingsterrein was het al bijzonder stil, het gure en het regenachtige weer was daar zeker wel voor een groot deel de schuld van. Van de bekroningen vermelden we: De rijks goedgekeurde hengsten Molivler van F. A. Melchior, Winkel en Hadocus van C. Stoop, Wognum, werden goedgekeurd. Driejarige paarden: le prijs F. A. Melchior, Winkel: eenjarige paarden: le prijs H. Wessels. Sijbekarspel, 2e prijs F. A. Melchior, Winkel, 3e jjrijs P. Wijnker, Opmeer. Hoora-en Kiespij^ [MIJNHARDTS POEDERS Doos **5ct Perstuk 8ct. Bij U«vdrogist Merrie met veulen: le prijs F. A. Melchior, Wlui 3t prijs C. Stoop, Wogmeer. In de rubriek Automobilisten ter opluistering g de eerste prijs toegekend aan C. Kok, Hoorn, Willy's Overland; tweede prijs firma Met. Alkmaar Hoorn, voor Chevrolet; derde prijs Jr. Vos Beng broek voor Plymouth. Afd. Wolveee, varkens en geiten: Geregistreerde Texelsche raelkschapen: eerste J. Wagemaker, Weerc; tweede prijs J. Stapel Si bekarspel; geregistreerde Texelsche ooilammeren: prijs G. Glas, Hoogwoud; 2e prijs Wed. H. Lang« Weere. Niet geregistreerde lammeren: le prijs Stapel Jz., Sijbekarspel; 2e prijs A. Schipper. Opa# éénjarige weideschapen: eerste prijs J. Stapel Gzj; prijs G. Stapel Jr.. Sijbekarspel; geregistreerde Ta sche ramlammeren, tweede prijs C. Wijdenes Pz., karspel; geregistreerde Texelsche rammen van 1 eerste prijs C. Wijdenes, Sijbekarspel, tweede prijs Wagemaker, Weere. Varkens, geregistreerde drachtige zeugen, tw« prij3 P. Borst, Heerhugowaard. Melkgevende geiten, eerste prijs M. Niele. Wee tweede prijs M .Niele Sr., Weere en K. Groot Hoogrwoud. Afd. Pluimvee en Konijnen: Hoenders, toornen: le prijs Jr. Smit, Spanbroek, H» burgers; 3e prijs P. Groen, Langereis Rhode Islt 3e prijs K. Groot Kz.. Hoogwoud, Leghorns, wit; en le prijs R. Hoogland, Hoogwoud, Leghorns wit; prijs Jr. Smit, Spanbroek, Aneina's; 2e en 3i priji Hoogland, Hoogwoud, wite Leghorns; le prijs KI. Gf Kz.. Hoogwoud, witte Leghorns. Woerd en 4 eenden: 3e prijs Jr. Smit, Spanbro le prijs P. Groen, Langereis, N.H. spreeuwkop; le prijs Jr. Smit, Spanbroek, Indische loopeenden 2e prijs J. Deken, Hoogwoud; le prijs C. Timmerm Aartswoud, Khakl-Campbell; le en 2ep rijs Jr. Si bergeend; 3e prijs C. Donker, Hoogwoud. Doffer met duif: le prijs A. Raven. Winkel, duiven; prijs J. Koning Aartswoud, postduiven; en 2e j. Jb. Bosman. Opmeer, schildmeeuwen; prijs Jr. Smit, Spanbroek, ijsduif; 2e prijs J- Gouw, Nonduif wit met zwart. Krielen 1—2: le en 2e prijs Jr. Smit, Spanbroek, andotten, le prijs J. v. d. Graaf, Hoogwoua patr leghorns; 2e prijs H. Bood, Langereis, als voren; le en 2e prijs Jr. Smit, Spanbroek, Sebrlcht: le W. Delissen, Opmeer, Buff Cochin. Konijnen: le prijs Lotharinger blauw bont L. Aa veldt, Schagen; 3e prijs Lotharinger, Mej. J. Scl kerman, Aartswoud; le prijs Th. v. d. Gracht Schaj Weener ram, blauw; le en 2e prijs P. Muidei Wlw gen. Havanna; 2e prijs Cor Wit, N. Niedorp, Russin brandneus; le prijs J. Ham Sr., Lutje winkel HolUi 3che zwartbont; le prijs P. Mulder, Wierlngen, gora; eervolle vermelding J. Koning, Aartswoud, cllla ram; le prijs P. Mulder, Wierlngen, Chinct ram; le en 2e prijs P. Kok, Schagen, donkergrijs veren ram, klein; eerv. vermelding N. Leyen Schaf witte Vlaamsche reus. voedster; 2e prijs Th, Gracht, Schagen. als voren: le prijs W. Delissen, meer. Lotharinger zwart: 2e prijs Th. v. d. Gnd Schagen, blauwe Weener; le prijs W. Delissen, Sp broek, Havana: 2e prijs P- Mulder. Wieringen. Ham eerv. verm. C. Klaver, Opmeer, Russische brand* le prijs Cor Wit, N. Niedorp, Russische bram eerv. vermeld. W. Delissen, Opmeer, Chincilla: 2e N. Klaver. Opmeer. Idem; 3e prijs C. Tlmmi Aartswoud, idem; le prijs P. Kok. Schagen di grijs zilver klein; 2e prüs S. G. Booij, lerdiek, landsche voedster met Jongen; le prijs L. Anni Schagen, Lotharinger met jongen; 2e prijs N. Schagen, Hollander met Jongen; 2e prijs Th. Gracht, Schagen, blauwe Weener met jongen, 3e H. Schuring. Opmeer, witte Vlaamsche reus met gen. Verschillende zakenmenschen uit de omgeving ren weer met hunne inzendingen \*ertegenwooi Zoo was de heer Tijsma te Schagen aanwezig hooibouwwerktuigen, sproeimachine, zaaimachlne, waterdichte benzinemotor, wiens Inzending veel had; de heer A. Rentenaar. Veenhulzen met rij' en onderdeelen, de firma Met met automobiele! heer Peereboom, N. Niedorp met zadelmakersarti de firma De Reus en Groenewoud, Winkel, met mooie inzending auto's en motoren. Tegen het aanvangsuur van het concours-hippiqmi van de wedstrijden van de landelijke rijvereenigiif ontstond er meer drukte en gezelligheid op het De actie voor opheffing. Het oordeel van het bestuur van de Vereenigtig van Noordhollandsche Waterschappen. De watersnoodlasten. Zooals wij reeds meerdere malen hebben medege deeld, is er op 't oogenblik een actie gaande, ten doel hebbende het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier opgeheven te krijgen. In de vergadering van hoofdingelanden van het wa terschap „de Beemster" heeft de heer J. Th. Droog eveneens deze opheffing, met het oog op de spoedige afsluiting van de Zuiderzee ter sprake gebracht. En het resultaat van die bespreking is geweest, dat be sloten werd aan het bestuur van de Vereeniging van Noordhollandsche Waterschappen te verzoeken, dit punt op de agenda der algemeene vergadering te plaatsen. Deze vergadering vindt plaats op Maandag 20 Juni en door het bestuur van de vereeniging is om trent deze aangelegenheid een uitvoerig advies uitge bracht. We achten deze zaak van genoeg belang om onze lezers op de hoogte te stellen van het oordeel dat het Bestuur der Vereeniging van Noordhollandsche Water schappen over deze aangelegenheid heeft en laten het advies hier volgen: Wanneer wij de zaak juist aanvoelen, aldus het ad vies, is het doel door een opheffing van het Hoog heemraadschap verlichting te verkrijgen van de lasten, welke tot dekking van de kosten van het onderhoud en de instandhouding van de zeeweringen en binnen- waterkeeringen en van de daarop gelegen wegen, als mede ter bestrijding van de watersnoodkosten op de gebouwde en ongebouwde eigendommen zijn gelegd. Wij voor ons zijn van oordeel, dat met het voor gestelde middel het beoogde doel niet zal worden be reikt, integendeel. Als motief voor de opheffing wordt aangevoerd de afsluiting van de Zuiderzee, waardoor het Hoogheem raadschap geen reden van bestaan meer zou hebben. Wy meenen er evenwei op te moeten wyzen, dat door de afsluiting en de gedeeltelyke drooglegging der Zuiderzee, de Zuiderzeewering wel van haar belang rijkheid zal verliezen, maar dat toch de dyken in de toe komst nog steeds van meer beteekenis zullen zyn dan die van eenig ander waterschap In Noordholland, nog daargelaten de onzekerheid hoe na de afsluiting de nieuwe stroomingen bij storm zich zullen ontwikkelen, met name de opstuwing van water, welke by een storm uit het oosten is te wachten. Doch de taak van het Hoogheemraadschap is niet beperkt tot het in standhouden der Zuiderzeewering, het heeft bovendien een groote lengte aan binnenwaterkeeringen te on derhouden en pl.m. 225 K.M. weglengte. Verder zyn tengevolge van de oprichting van het Hoogheemraadschap een zevental waterschappen opge heven, wier werken in onderhoud by het nieuwe wa terschap zyn gebracht, waaronder de werken van het hoogheemraadschap van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, destijds het grootste waterschap in Noordholland. Al deze werken zullen ook na de op heffing van het Hoogheemraadschap in stand moeten worden gehouden. Wij mogen wel als vaststaande aannemen, dat het tot de onmogeiykheden behoort, dat de opgeheven waterschappen opnieuw worden in gesteld en ook overigens de vroegere toestand wordt herboren, te meer waar de gebouwde eigendommen toentertyd niet belast werden, die thans reeds 3/7 van den totalen omslag van het Hoogheemraadschap op brengen. De bedoeling voor hen, die opheffing van Noordhol lands Noorderkwartier voorstaan zal dan cok wel zyn, dat de kosten van al deze werken voor rekening van de Provincie worden genomen en de instandhouding daarvan rechtstreeks van provinciewege zal geschieden. Het voordeel, dat beheer en onderhoud var de zee- en binnenwaterkeeringen in één hand zy'n, zou aledan onaangetast biyven. Toch zyn wy geen bewonderaars van het denkbeeld om vorenbedoelde waterstaatswerken by de Provincie te brengen. Rechtstreeksche invloed van de ingelanden op het beheer der werken zou daarmede vervallen, in plaats van zelf te regeeren, zou men geregeerd worden. Thans zijn de bedoelde werken opgedragen aan een college, dat zich uitsluitend hieraan kan wijden, terwyl bij overdracht aan de Provincie deze werken slechts een onderdeel zullen uitmaken van de veelomvattende taak van Gedeputeerde Staten Hetzelfde geldt voor de technische diensten der betrokken lichamen, vooral sedert de Provincie een groot wegennet in onderhoud en beheer heeft gedegen, dat spoedig nog zal' worden uitgebreid met een aanzienlijk kanalennet. Naar onze meening zou by overdracht van de werken van het Hoogheemraadschap naar de Provincie een te groote centralisatie plaats vinden voor een economische werk wijze, waartoe zeer zeker ook niet bevorderlik zou zyn de verplaatsing van het centrale punt der werk zaamheden van het middelpunt van het Noorderkwar tier naar Haarlem. De wyze, waarop het Hoogheemraadschap zyn dien sten heeft georganiseerd, de kleine kern van vast personeel, waarmede het deze diensten weet te lelden, en het zelfs in deze dagen ontbreken van krit'ek over de wyze, waarop het zyn werken beheert hebben op nieuw bewezen, dat voor het onderhoud en beheer van werken, waarmede het Hoogheemraadschap is be last, de waterschapsvorm nog steeds de meest ver- kieslyke is. Zeer zeker zouden de lasten voor het Noorderkwar tier minder worden, wanener het belastinggebied werd uitgebreid en dus ook, wanneer de Provincie zonder meer deze lasten voor hare rekening zou nemen. Maar omtrent dit laatste behoeft men zich geen illusies te maken, zelfs afgezien van de moeilykheden op finan cieel gebied, waarmede de Provincie, evenals ieder an der openbaar lichaam, in dezen tyd te kampen zal hebben. By overneming van waterstaatswerken door de K vincie worden de vroegere onderhoudsplichtigen belast met een jaariyksche uitkeering, die overa komt met het bedrag, waarop hun de onderhoudll Jaariyks gemiddeld te staan is gekomen. De Provia laat daarby in de eerste plaats gelden den aloui regel in het waterschapsrecht „Wie water deert, water keert" en het zou nutteloos zyn om tav. onderwerpeiyke zaak pogingen in het werk te eia om aan deze verplichting te ontkomen. Als de Provincie derhalve de taak van bet Ha heemraadschap zou overnemen, voorzien wy dal eerder een vermeerdering dan een vermindering de lasten van het Nooderkwartier. De minder gunstige stemming, die er jegens Hoogheemraadschap bestaat, komt naar onze mee voor een groot deel op rekening van de waters* kosten „waarmede dit waterschap by zyne opricM is belast. By de beoordeeling van deze geldeiyke I op het Noorderkwartier gelegd, mag niet uit het worden verloren, dat, toen in '16 de gaten ir de 7 zeedyken moesten worden gedicht, er maar één was en die in de Staten weerklank heeft gevonden, deze; herstel de dyken, doe het spoedig, maar doe goe& Zorg er voor, dat Noordholland voor een de ïyke ramp in de toekomst wordt gevrywaard, 't wat 't kost. By de verhooging en verzwaring vat dyken zyn dan ook geen kosten ontzien. Voor de dyken In het Noorderkwartier f 26.546.000.uitgegeven. Voor het Zuiderkwartier ben de kosten f 4.250.000 bedragen. Aanvankelyk werd Noorderkwartier verplicht van f 12.000.000 op te brengen, welk bedrag nader is teruggebracht tot f 9.000.000, zooals wy in ons ven van 4 Januari j.1. nader hebben uiteengezet Van de totale watersnoodkosten .uitgegeven voor Noorderkwartier, heeft dus de Provincie t 17.5461* voor haar rekening genomen. Wanneer men in merking neemt, dat voor verreweg het grootste deel belastingen van de Provincie worden op.2 öraebt het zuidelijk deel der Provincie, is het niet juist beweren, dat Amsterdam niet in do watersnood! bijdraagt. Een andeTe zaak is echter, dat de Provincie gevolg heeft gegeven aan haar voornemen om ook het Zuiderkwartier een waterschap op te richten dit te belasten met een deel der watersnoodkc' Het moge waar zyn, dat dit is afgestuit op stratief-technische moeilykheden. voornamelyk «I worpen door de aangrenzende provincies, wier werking hiervoor noodig was, een feit is. dat 6** door het noordelyk deel en het zuidelyk deel der r* vincie niet gelijk zyn behandeld. Voor het Zul® kwartier heeft toch de Provincie alle kosten haar rekening genomen. Indien de toestand w* voorheen, dat het Noorderkwartier voldoende dr*1 krachtig was, om dezq lasten op te brengen, zoU vermoedelyk weinig kans zyn in de bestaande flj ling, die nu reeds meer dan tien jaren werkt, ver» dering te verkrijgen. De huidige tydsomstandigheden hebben ovenwd noodtoestand in het leven geroepen, welkp der»1 de draagkracht van het Noorderkwartier heeft tast, dat het onmogeiyk wordt deze lasten op te i gen, zoodat het niet langer uitsluitend een lwestis billijkheid, maar ook een kwestie van noodzakelijk® wordt, dat de watersnoodkosten geheel ten laste de Provincie komen. Het bestuur vraagt machtiging hiertoe bij G*0' teerde Staten de noodige stappen te doen. f bui kei do< f 1 I me Pit nut pol Eei blo De deli r mei een wel gen E gin pre 1< geb Bal Ho< gul te 125 een prij te eer bru Wli I 1 aar D. kle me J. bro lesl Aal Set F 1 ten pui 1*1 Sch Anr 0 van har on a zen blik bow toes G' geri koo bou 0 bi iji van drie schi T. mei Z< hoo voel nen dc. 0] len de vies star B VOO! der, Bi 1). 0 tuig d< tijd ken nog

Schager Courant | 1932 | | pagina 6