De Concentratie van het wegenbeheer. Wki '8 naa: ïenc Lng«; rij» Dpmti Gznj 5 To 5-, SI 1 I prijs 3 Wee •ot I;h: wit; wit; Priji 1, iven; wen; r. oek, i patr •ren; le Schaj Wie Hollu 1 "hind grijêi Schsfi v. sen, GTM rein. Dat de paardensport tegenwoordig de belang stelling van het publiek geniet, kwam nu weer tot uiting. En gelukkig werd het weer ook beter. Het concours en de wedstrijden hadden het volgende verloop: Concours-Hippique. A. voor een span der best betuigde landbouwpaarden aangespannen voor boerenwagen of bakwagen. Ie prijs f 40 met verguld zilveren medaille, aangeboden door burgemeester A. Commandeur. J. Schouten, Oosterblok ker; 2e prijs f 20 met zilveren medaille, aangeboden door den heer M. de Jong, K. Box. üpendam; 3e prijs f 10. J. A. Groot. Opmeer. B. voor het best betuigde landbouwpaard: le prijs f 50 met zilveren medaille, aangeboden door den heer P. Pluister te Opmeer. A. Schagen, Aartswoud met Erna- nuel; 2e prijs f 30. J. Schoutéh. Oosterblokker met Na poleon; 3e prijs f 15. C. Neefjes. Hauwert. met Emanuel; Eerv. verm. M. Schouten, Weere en J. Schouten, Ooster blokker. De wedstrijden der Lan delijke rijvereenigingen. De parade van alle deelnemende landelijke ruiters met hunne standaarden en trompetters werd wederom een groot succes, evenals het défilé van de viertallen, welke aan de dressuurproef voor viertallen hadden deel genomen. De heer Mr. Slob. voorzitter van de landelijke vereeni- ging sprak zijn groote tevredenheid uit over het ge presteerde bij deze dressuurproef. De uitslag was: le prijs f 75 met groot verguld zilveren medaille, aan geboden door den eere-voorzitter. den heer G. C. van Balen Blanken, de vereeniging Kapitein v. d. Wal te Hoofddorp met 127 K punt; 2e prijs f 40 met klein ver guld zilveren medaille, de vereeniging West Friesland te Schagerbrug, instructeur de heer J. C. Vethman, met 125 punten; 3e prijs f 30 met zilveren medaille, de ver eeniging Amstelruiters te Aalsmeer met 121^4 punt; 4e prijs f 15 met bronzen medaille, de vereeniging Texel te Texel, instructeur de heer J. C. Vethman. met 113 p., eerv. verm. de vereeniging West Friesland te Schager brug met 112 punten en de vereeniging Rossinant te Winkel met 10514 punt. Handicap-springconcours le prijs f 50 met groote verguld zilveren medaille, aangeboden door den voorzitter, den heer G. Stapel, D. de Graaf, Schagerbrug, met Corrie; 2e prijs f 30 met kleine verguld zilveren medaille, H. Saarloos te Aals meer, met Catrlen; 3e prijs f 20 met zilveren medaille, J. Petrie, Barsingerhorn; 4e prijs f 10 met bronzen me- bronzen medaille, Jn. Schenk, Barsingerhorn, met Nij- lesko; 5e prijs f 5, met bronzen medaille, G. Griffia, Aalsmeer met Freule; eerv. verm. D. C. Geerligs, Schagerbrug met Trota Vera. Patrouille-springen le prijs f 30, Amstelruiters te Aalsmeer met 14 punk- ten; 2e prijs f 20, Westfriesland te Schagerbrug met 13 punten; 3e prijs f 10, „Texel" te Texel met 9 punten; eerv. verm. Rossinant te Winkel en Kap. v. d. Wal te Hoofddorp. TlHy-Ho: le prijs f 20 J. Kistemaker Kz. van Bucephalus te ftraingerhom met Betsy; 2e prijs f 15 W. Köhne van »Bej|art te Purmerend, met Snip. 3e prijs f 10, Jac. Schoorl. van West Friesland te Schagerbrug met Lady: 4e prijs f 5, A. de Graaf van Anna Paulowna, met Frits. H E E RHU GOW A A RD ,546.öï Ons kwam ter oore, dat bewoners in de nabijheid van de voormalige kaasfabriek Vita Nova geklaagd hadden dat dn in dezo fabriek omgeslagen kool een onaangenamen stank verspreidde. Zondagmiddag hadden wc gelegenheid ons van de zen toestand te overtuigen. Wat zich daar aan den blik ve.toonde, ging inderdaad iedere beschrijving te boven en was wel een beeld dat den tcgenwoordigen toestand in al zijn schrilheid vertoonde. Gedurende den ganschen winter is deze fabriek in gericht geweest als koolbergplaats en talrijke wagens kool werden door de koeien van een naburigen land bouwer opgegeten, daar er veel „afviel". Op den grond waren echter nog enkele stapeltjes blijven liggen. Netjes -lagen ze daar nog, de vormen van kool. Stapeltje naast stapeltje, twee hoog en drie hoog, zooals dat in het voorjaar pleegt te ge schieden. Te zien was zelfs nog door den dikken laag schim mel, dat dit oorspronkelijk roode kool was geweest. Zoekende het licht, staken de spruiten uit dezen hoop rottende ellende omhoog, terwijl een vies bruin vocht, dat er uit te voorschijn kwam, over den stee- nen bodem naar de laagst gelegen gedeelten sijpel de. Onwillekeurig kwamen gedachten aan griezelverha len uit den oorlog naar boven. Een lijkenhuis, waar de welvaart der bevolking in de gedaante van een viesbruin vocht langs den bodem vervloeit en de stank der verrotting do atmosfeer verpest. „Vita Nova" werd deze fabriek weleer gedoopt. Buiten scheen stralend de heerlijke Junizon. De voorbijganger heeft er geen idee van wat deze wan den verbergen. Beeld van don Westfrieschen tuinbouw. De omstanders hebben er geen idee van. Of zij willen niet helpen, omdat zij in zich de over tuiging dragen dat hulp onvruchtbaar .s. De landbouwer werkt trots alles en heeft er geen tijd voor om zich over deze dingen hot hooM te bre ken. Hij weet alleen, dat de zoozeer begeerde hulp nog steeds uitblijft. Afscheid W. Molenaar. Het begin van het leven en het einde van het le ven. Als kind hoeft men er weinig begrip van waar dat leven, dat dan nog open voor ons ligt, ons heen tal voeren. Later krijgen we onze idealen en er bo «int zich voor ons een lijn al' te teeltenen, die we mee- nen te moeten volgen. Doch waak grijpt het leven in en moeten we allerlei hoeken en bochten maken die in den aanvang nog «voor ons oog verborgen wa ren. En zoo door het leven gaande kunnen we groeien in geestelijke waarde, als we niet blind en doof zijn voor de lessen, die we alle dagen te verwerken krij gen en tenslotte kan dan ook de verzoening komen toet het leven, als we gaan begrijpen waarom het eindpunt van ons bestaan ergens anders ligt, dan we 'ons eerst hadden voorgesteld. Als men zijn onderwijzersdiploma tenslotte gehaald heeft, ziet men zichzelf op een gegeven oogenblik voor een klas staan. De kinderen zullen eenigszins Vreemd en onwennig naar den nieuwen meester op- hen. Het begin van de onderwijzersloopbaan, waar dat eind zal zijn? Veel hangt ook al weer af van het doel dat men zich stelt. Doch ook hier blijven de hoeken en bochten niet uit. Op een gegeven oogenblik Is er de gelijkstelling van het onderwijs en misschien h)n er velen, die in hun jeugd vol idealisme 21'jn be gonnen en bun toekomstdroom van iets groots heb ben gedroomd, geëindigd in een klein schooltje met '•®n klein getal leerlingen of zijn zij misschien als wachtgelder op een leeftijd, die nog mogelijkheden m zich had gesloten, als de toestand bij het oude was gebleven, aan den kant gezet Maar het leven bepaalt zich slechts bij werkelijk heden. In droomen is altijd iets van het onrealisti sche, omdat men, als men zich in gedachten een toe komst gaat opbouwen, in den regel te weinig reke ning houdt met hetgeen buiten ons is. Be eisch van het leven is. dat men zich steeds weer vernieuwt en dat men zich blijft geven en zijn na, Teet te tegfjen aan en in datgene wat als clagc- njksche taak tenslotte tot ons komt. Deze gedachten kwamen tot me, toen ik stond waar kernen het tegenovergestelde van het begin van een onderwijzersloopbaan. De laatste dag, de laatste maal dat men als onder wijzer werkzaam is en den dienst met pensioen zal verlaten. De heer Molenaar was als altijd, gewoon. En de kin deren, die reeds een paar dagen van te voren de poortjes waren doorgegaan om te vragen of ze wat bloemen of groen mochten hebben om de school te versieren als meester Molenaar wegging, waren ook gewoon. Rustig als altijd, en toch waren or veel vreemden in school. Daar was in de eerste plaats de Burgemeester, die den heer Molenaar onder eenige hartelijke afscheids woorden het cadeau der gemeente, bestaande uit een divan met kleed, overdroeg, er op wijzende, dat de taak van den onderwijzer, schijnbaar zoo een voudig, toch feitelijk een dieperen grondslag heeft, omdat zij v.n.1. dengene die er mee belast is, gele genheid schenkt, om waarden in het kinderhart vast te leggen, die het heele leven door van invloed zullen blijven en dikwijls beslissend zullen zijn voor de vor ming van den lateren mcnsch Met volle gerustheid hadden alle ouders ten allen tijde hun kinderen aan den heer Molenaar durven toevertrouwen, wetende dat datgene wat zij bij hem opdeden, er op gericht zou zijn om hen tot nuttige leden dor maatschappij te vormen. Niet alleen als hoofd van het gemeentebestuur bracht hij hem hiervoor dank, doch hij wist hier ook de tolk van alle ouders te zijn, wier kinderen bij den heer Molenaar ter school waren gegaan of thans nog gingen, en die misschien zelf in eigen jeugd bij den heer Molenaar, die ruim 38 jaar geleden voor- het eerst in deze gemeente les gaf, onderwijs hadden ge noten. Hij hoopte dat de rust, die thans inging, genoten zou worden, in het besef dat zij geen onverdiende was. Dat de gedachten van den heer Molenaar nog dik wijls naar de Waard zouden gaan, daarvan was hij overtuigd. Van zijn kant hoopte hij dat de heer Molenaar er van verzekerd zou zijn, dat ook velen hier nog lang zijn beeld in het hart zouden dragen, en dat velen den weg naar de toekomstige woning te Haarlem (Molijnstraat 28) zouden weten te vinden, daarvan was hij overtuigd. De heer Molenaar bracht in korte woorden dank. ook aan de andere aanwezigen, w.o. de wethouders en de heer en Kostelijk en Kooij, leden van den Raad. De kinderen genoten. Genoten ten volle in het met eigen hand versierde lokaal, waar alle leerlingen ver- eenigd waren. Mevrouw Molenaar en mej. Molenaar, onderwijze res to Bloemendaal, dochter van het scheidenden Hoofd, wisten met mejuffrouw Wit door het uitdee- len van versnaperingen den geest op peil te houden. V.n.1. do eerste verloochende zifh niet en door een kleine opwekking, die getuigde dat zij als cx-onder- wijzeres het. klappen van de zweep nog niet vergeten was, wist z'ij opnieuw een lied te doen klinken. Ja, de kinderen hadden gelijk als zij uit volle borst, zongen, dat het weer zoo schoon was, want ononder broken straalde het zonnetje door de op het Z.O. ge richte ramen en zette alles in een blijden glans Tusschen het tot in het uitbundige aangebrachte groen stond de vaas, cadeau van de leerlingen van school I. urnmodel van effen zwart, met blankend uitkomenden metaalrand, waarin de inscriptie. Aan den wand hing de schilderij, voorstellende wo ning en school II, gezien van de Zuidzijde en ge schonken door kerkvoogden en notabelen der Ned Herv. Gemeente, in welk college de heer Molenaar de laatste jaren zitting had en er tevens de functie van secr.-penningmeester bekleedde Als andere herinneringen waren nog aanwezig twee stukken plateelwerk, voorstellende dokterswo ning en raadhuis. De heer Molenaar was gewoon. Maar af en toe brak deze gewoonheid toch wel. We schreven daar reeds een en ander over in een naschrift bij de vergadering van het Witte Kruis. Met den heer Molenaar is een geacht ingezetene heengegaan. Vele ouders die met hem in aanraking kwamen, ook in zijn functie van voorzitter van de Commissie tot Wering", zullen dat ongetwijfeld be amen. Als onderwijzer zijnde zag nij dc kinderen niet al leen. doch achter 'hen tevens de ouders en wist hij ook een zeker contact met deze in stand te hou den en zeer goed kon hij begrijpen dat soms de om standigheden den mensch dwongen het kind uit school te houden, als eenmaal den 12- of 13-jarigen leeftijd bereikt was, terwijl èn kind èn ouders toch nog wel graag het. tegengestelde wilden. En gezien deze dingen, kleedde lui zijn oordeel in. Want de heer Molenaar was boven alles de diep aanvoelende mensch. Dat zijn rilst in I-Iaarlem een gezegende moge zijn. LANGEND IJK Dat do werkloosheid aan den Langendijk nog groot is, blijkt wel uit het feit, dat er op het eind der vo rige week alleen te Broek nog 70 personen als werk loos stonden ingeschreven. Wc vernemen, dat de Minister de winkelslui tingsverordeningen, vastgesteld door de 4 gemeente besturen, heeft goedgekeurd, zoodat gedurende den zomertijd de winkels tot 9 uur geopend mogen zijn. Als we bedenken, dat alle tuindersorganisaties en tal van gemeentebesturen, bovendien verschillende Middenstandsvereenigingen zich tot de regeering heb ben gewend om de noodzakelijkheid te betoogen, zoowel schriftelijk als mondeling, dan mag het niet verwonde ren, dat men wat ongeduldig begint te worden over het lange uitblijven van verderen steun. Bij het werk, dat de Centrale Commissie heeft verricht, nadat door de betrokken gemeentebesturen de aanvragen waren ge schift in een tijd, toen er nog altijd hoop was, dat de toen nog aanwezige winterproducten een redelijken prijs konden opbrengen, zijn er verschillende aanvra gen afgewezen. Nu, naar verluidt, de kans bestaat, dat de regeering nogmaals een bedrag zal voteeren, gelijk aan het eerste, komen de in den aanvang afgewezen al in een zeer achtergestelde positie. We hoorden ver schillende van die gepasseerde tuinders daarover hun beklag doen en hun spijt er over uitdrukken, dat zij bij een eventueelen vrderen steun, ook niet in aanmerking zullen komen. Die spijt is te begrijpen en tevens te rechtvaardigen, daar zij het toch ook buitengewoon slecht hebben gehad en nu heelemaal met de zaak aan zijn. Het ware voor hen te wenschen, dat nog eens een onderzoek naar den toestand hunner bedrijven werd ingesteld, opdat de mogelijkheid ontstond, dat ook zij voor regeeringssteun in aanmerking kwam»n. Was het onderzoek aan het eind van de wintercampagne inge- teld, dan zouden ongetwijfeld velen, die nu zijn afge wezen, nog in de termen vallen, steun te ontvangen. Het zijn al zulke benauwende omstandigheden, waarin die tuinbouwers leven, dat er werkelijk reden was, hen te helpen. Geschiedt dit niet, dan zullen zij op andere wijze geholpen moeten worden, wat evengoed geld zal moeten kosten, al komt dat dan uit andere kassen. Bij steunverleening bestaat er in ieder geval nog kans, dat deze gedupeerden er weer bovenop komen. GEMEENTE NOORDSCHARWOUDE. Burgerlijke stand over de maanden April en Mei '32. Geboren: Johannes. zoon van Sijmon Smit en Johan- nana Hes; Petrus Franciscus. zoon van Jan Hand en Johanna Breed: Johanna. dochter van Willem Kos en Maria Emerentiana Bruin: Adriana Maria, dochter van Pieter Duijves en Agnes de Wit; Petrus Johannes. zoon van Johannes Korver en Maria Catharina van der Stoop; Hildebrand Johannes. zoon van Anton Stephan Gerardus Cornelis Weisenborn en Catharina Jacoba Klaver; Nelly Afke, dochter van Jan van den Abeele en van Maartje Houtman. Overleden: Aafje de Boer. oud 74 jaren, echtgenoote van Pieter Pannekeet; Pieter Smit, oud 15 jaren, zoon van Jacob Smit en Engeltje Hoogvorst; Petrus Bet, oud acht maanden, zoon van Petrus Bet en Dieuwertje Grootjes; Trijntje Schoenmaker, oud 85 jaren, weduwe Van Willem Kansen. En de taak van het Hoogheemraadschap. De provinciale b;: dragen in het onderhoud van de derde klasse wegen. De algemeene vergadering van de Vereeniging van Noordhollandsche waterschappen, op 20 Juni a.s. te Amsterdam te houden, belooft zeer belangrijk te worden. Behalve de bespreking over actie om het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier opgeheven te krijgen, zal ook de door de provincie voorgestane concentratie van het wegenbeheer een onderwerp van bespreking uitmaken. Het is de ty^nne Haringhuizen die verzocht heeft op de agenda der algemeene vergadering te plaatsen de vraag, of het geen aanbeveling verdient te bevorderen, dat het bedrag van het onderhoud der derde klasse we gen. dat voor rekening van de onderhoudsplichtige blijft, wordt verlaagd, alsmede of het wel juist gezien is deze wegen bij het hoogheemraadschap ^Toordhollands Noorderkwartier onder te brengen en dat dit water schap dientengevolge tot een wegschap wordt gemaakt. Aan dit verzoek heeft het bestuur van de Vereeniging van Noordhollandsche Waterschappen voldaan en het heeft bovendien aan de agenda toegevoegd het volgen de advies over deze aangelegenheid. Het bestuur van de banne Haringhuizen heeft blijk baar met zijn eerste vraag op het oog de bepaling, voor komende in artikel 10 der Wegenbijdragenverordening. waarin is bepaald, dat geen bijdrage wordt verleend voor wegen of weggedeelten: „waaraan de onderhouds plichtige in het jaar, waarvoor de bijdrage geldt, niet meer dan een door Gedeputeerde Saten voor eiken weg vast te stellen bedrag per K.M. werkelijke lengte, welk bedrag niet lager dan f 400 en niet hooger dan f 600 zal mogen zijn, ten koste heeft gelegd." Te dien aanzien wordt opgemerkt, dat de op het aan vullend wegenplan voorkomende wegen tweeërlei be stemming hebben, n.1. le. bestemd zijn voor het plaatselijk verkeer, 2e. bestemd zijn voor het interlocale verkeer. Bij het beschikbaar stellen van gelden uit de provin ciale kas voor bedoelde wegen heeft voorgezeten de wegkosten. voor zoover die voortspruiten uit het plaat selijk verkeer te laten blijven voor rekening van de onderhoudsplichtigen; vandaar, dat de wegen, die ge acht werden uitsluitend te dienen voor plaatselijk ver keer, niet op het aanvullend wegenplan zijn geplaatst Voor zoover de weg mede bestemd is voor interlocaal verkeer wordt een bijdrage in het vooruitzicht gesteld. De kosten om wegen, staande op het aanvullend we genplan geschikt te doen zijn om het plaatselijk verkeer te dragen, zijn geraamd op f 400 tot f 600 per K.M. weg- lengte per jaar. Wij hebben bij de onderhandelingen met de commissie uit Gedeputeerde Staten, belast met de waterstaatsza ken, zeer sterk den indruk gekregen, dat de hiervoor genoemde bedragen van f 400. f 600 minima zijn. Ook ons bestuur en dat van de afdeeling Noordhol land van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten waren van oordeel, dat moeilijk lager kon worden ge gaan. zouden de gelden der Provincie vooral ook ten goede komen aan een verbetering van het tertiaire we gennet. Het is begrijpelijk, dat er wegbeheerders zijn, die deze cijfers lager willen zien gesteld. Daardoor komt men toch spoediger in aanmerking voor een provinciale bij drage. maar o.i. moet toch eerst de werking der We genbijdragenverordening worden afgewacht alvorens op een dergelijke practische wijziging dezer; verordening kan worden aangedrongen. Voorshands zal van een verzoek om deze bedragen te verlagen, aannemende, dat men dit weet te motiveeren, reeds daarom geen succes zijn te verwachten. Wat de tweede vraag betreft, valt o.i. een verschil van inzicht te constateeren tusschen de Provinciale Staten en het bestuur van de banne Haringhuizen. Het bansbestuur brengt vragenderwijs naar voren zijn mee ning, dat het niet juist is wegen over te dragen in be heer en onderhoud bij het hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier en dat dit dientengevolge tot een wegschap wordt gemaakt. Omtrent deze aangelegenheid ontleenen wij het vol gende aan een dezer dagen verschenen voordracht van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Noordhollands Noor derkwartier: „Het is niet aan onze aandacht ontgaan, dat blijkens uitingen in de pers en in vergaderingen van sommige openbare lichamen en vereenigingen niet ieder het eens is met die uitbreiding van de taak van het Hoogheem raadschap en bovendien wordt verondersteld, dat een verzwaring van lasten het gevolg daarvan zal zijn. Deze uitingen, welke in zoo nauw verband staan met den nood der tijden en welke wij zooal verklaarbaar, aller minst juist achten, geven ons aanleiding in deze eerste voordracht, welke betrekking heeft op de overneming van eigendom, beheer en onderhoud van een weg. op bedoelde concentratie van het wegenbeheer in het alge meen nog eens terug te komen. ..Het wegenonderhoud. dat voor enkele jaren nog weinig moeilijkheden gaf, is door de ontwikkeling van het autoverkeer een technisch vraagstuk geworden van de eerste orde. Er heeft op dit gebied een totale omme keer plaats gehad, en men zal grif moeten toegeven, dat de kleine wegbeheerder thans niet meer op de hoogte kan zijn van het procédé, dat voor zijn weg het meest geschikt is, noch van de thans dagelijks wisselende prij zen van materialen en vrachten. Bovendien zou het bij de tegenwoordige systemen van wegenaanleg al zeer on economisch zijn, wanneer de wegbeteringen door iederen wegbeheerder partieel werden uitgevoerd. Het is in het Noorderkwartier van Noordholland toch geen zeldzaam heid, dat men over enkele kilometers weglengte ver- sbhillende onderhoudsplichtigen aantreft. De Staten, die voor een goed gebruik der provinciale geldmiddelen heb ben te waken, hebben dan ook de noodzakelijkheid ge voeld. dat het wegenbeheer uit handen moest komen van de kleinere liohamen. Voor het Noorderkwartier zijn als lichamen, waarbij het onderhoud van wegen kan worden ondergebracht, aangewezen Noordhollands Noorderkwartier. Drechterland en de Vier Noorderkeg gen. Voor het Zuiderkwartier levert dit groote moeilijk heden op en zal men voor de wegen, buiten het gebied van de Haarlemmermeer een nieuwen beheersvorm in het leven moeten roepen. Zou men dus voor het Noor derkwartier geen gebruik maken van de diensten van het Hoogheemraadschap, dan zou men ook voor het Noorderkwartier een nieuwe corporatie met het wegen- onderhoud moeten belasten. Iedere bestuurder zal Inzien, dat dit al een zeer slecht bestuursbeleid zou zijn, waar men beschikt over een lichaam, welks technische dienst geheel berekend is voor dit wegenbeheer en daarom trent ervaring heeft Men mag zelfs aannemen, dat het bestaan van het Hoogheemraadschap in groote mate in de hand heeft gewerkt, dat de thans geldende regeling voor de uit- keeringen der Provincie ten behoeve van de 3e klasse wegen. Dank zij het bestaan van het Hoogheemraad schap zijn de Staten des te beter in de gelegenheid ge weest voor het Noorderkwartier een regeling te tref fen. waarbij de beheerders van 3e klasse wegen in belangrijke mate ontlast worden van de kosten van het wegenbeheer." Verder blijkt uit deze voordracht van Dijkgra.f en Hoogheemraden, dat de onderhoudskosten van de door het Hoogheemraadschap over te nemen wegen worden bestreden uit de bijdragen van den vroegeren onder houdsplichtige en die van de Provincie. Naar onze meening worden de belangen van de wa/- terschappen ten zeerste gediend door de vanwege de Provincie gestelde finantieele bijdragen in het onder houd van de derde klasse wegen en de taak, die daarbij aan het hoogheemraadschap Noordhollands Nooder- kwartier is opgedragen. BROEK OP LANGENDIJK. Burgerl. Stand over de maand Mei 1932. Geboren: Kees Marten, zoon van A. Dekker en van B. Koopmans. Grietje, dochter van C. Glas en van T. Brons. Maria, dochter van K. Kok en van J. Nieu- wenhuizen. Ondertrouwd: J. Balder, oud 27 jaar en A. C. Booij, oud 22 jaar, wonende te Sint Pancras. A. Balder, oud 23 jaar en D. Tiel, oud 22 jaar. Getrouwd: M. Oijevaar, oud 27 jaar en A. Wagenaar, oud 23 jaar, wonende te Heerhugowaard. K. Dekker, oud 26 jaar en N. Oijevaar, oud 26 jaar. Overleden: Bregtje Glas, oud 66 jaar, wed. van Jan Bouwens. Z IJ P E PETTEN. Voor de tweede maal binnen zeer korten tijd is de Rijkswaterstaat overgegaan tot sluiting der Rijkswe gen te Petten. Dc heer Dr. Abrams en H. S. Eriks, de rechtmatigheid van. dezen maatregel in twijfel trek kend en tevens ui U protest, hebben zich doen verba liseeren wegens verbreking der afsluiting. De Petten-speler W. de Waard kwam Zondag in dc seriewedstrijden te Barsinberhorn zoodanig te val len, dat een sleutelbeenbreuk daar het onaangename gevolg van was. We hopen voor den speler en diens clubgenootcn op een voorspoedig herstel. ANNA PAULOWNA De firma H. J. en H. Naastepad nam dezer dagen een nieuwe reiswagen in gebruik, waarmee de „vloot" tot zeven stuks is uitgebreid. Ongetwijfeld zal dit „vlaggeschip" niet nalaten de populariteit van de firma te verhoogen. Anna Paulowna—Friesland vice versa. Zaterdag en Zondag h ibben verscheidene onzer in gezetenen den tocht naar Friesland en terug onder nomen. 't Is nog steeds een sportieve prestatie zoo- ^ng men ander half uur met de fiets op den nek moet loopen. HA RENK ARSPEL Burgerlijke Stand. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1932. Geboren: Cornelia, dochter van Cornelis Spiit en Elisabeth Smit. Catharina Maria, dochter van Corne lis Bruin en Maria Bleeker. Johannes Jacobus, zoon van Jacobus Johannes Spaans en Chrjstina Maria te Buck. Cornelia Margaretha, dochter van Cornelis Bleeker en Catharina Petronella Gildemeijer, Onderouwd: Adrianus Gregorius Klaver en Aagje Zut. Willom Dekker, weduwnaar van Cornelia Zutt, en Cornelia Catharina Bekker Arie Groen en Afra Maria Kuijs. Frederlk Masteling en Elisabeth Bruin. Gehuwd: Cornelis Josephus van den Bergh en Grietje Schouten. Martinus Floris en Margaretha Rood. Adrianus Gregorius Klaver en Aagje Zut. Wil lem Dekker, weduwnaar van Cornelia Zutt, en Cor nelia Catharina Bekker. Overleden: Albertus van Zoelen, oud 90 jaren, we duwnaar van Neeltje Plakman. HOOGWOUD A ARTSWOUD. Bij de gehouden stemming voor een gemachtigde voor het kiescollege vacature J. Schagen, werd gekozen de heer P. van der Oord. Zondagmiddag gaf onze muziekvereeniging een open luchtconcert. Dit geeft op ons dorp nog wat afwisse ling, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Hoe wel het weer koud was en de kermis te Opmeer er geen goed aan deed, waren er toch aardig wat luisteraars. Vrijdagavond werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een hooiklamp, staande bij het huis van den heer K. Helder. Nadat de spuit eenigen tijd had gewerkt, was het gevaar geweken. Spelen met lucifers door kinderen schijnt de oorzaak te zijn WIERINGERWAARD Politie. Aan komen loopen: een geit (witharig). NIEUWE N I EDO RB Zondagavond j.1. gaf Niedorp's Gemengd Koor, on der leiding van haar directeur, den heer Jb. I. Hove nier een openbare uitvoering in de Prins Maurits al hier. Het programma voor dezen avond vermeldde nu eens niet een 10-tal zangnummers, zooals in den regel gewoonte is, maar een drietl nummers van verschil lenden aard en wel no. 1 Lentenachtsfantasie (met orkestbegeleiding) van J. Paardekooper; No. 2 Een. verloving bij lantaarnlicht, operette in 1 bedrijf van J. Offenbach; N.o. 3 „Studentenwraak", klucht voor 3 heeren. Hoewel het karakter... van een avond voor een. zangvereeniging wel ietwat veiforen ging, neemt dit niet weg, dat Niedorp's Gemengd Koor het publiek een recht aangenamen avond heeft bezorgd. De opkomst, hoewel niet groot, was toch bevredi gend te noemen. Naar de Lentenachtsfantasie werd met groote aan dacht en genoegen geluisterd. De gedeelten voor het koor werden op uiterst verdienstelijke wijze gezongen. De solo's konden ons niet zoo goed voldoen, deze wa ren wat weifelend, waardoor schijnbaar ook het orkest somtijds niet al te zuiver en zeker van zich zelf was, met het gevolg, dat de solo-gedeelten, zoo hier en daar dan ook wat heel enkel klonken. Niettemin verwierf het geheel een hartelijk en welverdiend applaus. No. 2 van het programma werd opgevoerd door de dames N. v. Dam, L. Boot Jd. en L. Boot Pd, de heer R. Rougoor. Deze o. i. niet gemakkelijk te leeren en op te voeren operette waar ongetwijfeld zeer veel studie voor noodig is geweest) werd op keurige wijze vertolkt. De verschillende coupletten zoovel solo als samenzang werden zeer verdienstelijk ten gehoore ge bracht. Leuke tafereeltjes speelden zich in dit nummer af, terwijl de rollen er goed inzaten. a De opvoerders hebben ons goed spel en goede zang te zien en te hooren gegeven. In 't bijzonder bekoorde ons echter het werk van den heer Rougoor. als neef Peter, welke over een mooie stem beschikt en door wien de versohillende coupletten op schitterende wijze werden gezongen. Het daverend applaus was van dien aard. dat het laatste couplet nog eens werd herhaald. Enkele dorpelingen en de nachtwacht die z.g. getuige waren van de verloving en op den achtergrond het werk wat afkeken, waren ook zeer goed in hun rol. Tot slot werd opgevoerd no, 3 van het programma, door de heeren A. Peereboom. S. v. d. Oord. en S. Schuurman. Hoewel ook dit nummer goed werd ver tolkt en het comische goed naar voren werd gebracht, kon deze klucht ons minder goed bekoren als no. 2 van het programma. Zonder eohter de twee andere heeren, door wien ook goed werd gezongen, iets te kort te doen, kunnen wij toch niet nalaten een compliment t» maken voor den zang vertolkt door den heer Schuur man. welke over een zeer mooie en volle baritonstem beschikt Mej. A. Mijts begeleidde den geheelen avond in alle 3 nummers en kweet zich op lofwaardige wijze van haar moeilijke en betrekkelijk ondankbare taak. Voor haar is een compliment voor haar werk en geduld zeer zeker op zijn plaats. Alles bijeengenomen is het een mooie avond geweest hetgeen bewijst, dat de leiding bij den heer Hovenier in goede handen is. Gaarne zeggen wij dan ook tot weerziens, maar dan voor nog wat meer publiek. Het bal hield de aanwezigen na afloop nog wat bij een.,

Schager Courant | 1932 | | pagina 7