Onthullingen. iliilin Niliis- llratiiilt- Si Laiiollil. Ernstige ongeregeldheden te Boskoop. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. {Gerechttusschen werkloozen en de politie. Inkrimping van aantal postbestellingen. NOODLOTTIG ONGEVAL Loonsverlaging bij de Spoorwegen. Tweede Kamer. Steun aan de kippenhouderij. Donderdag 9 Juni 1932. SCIAEE1 ^5ste Jaargang No. 9086 COUBANT. - I Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- I dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- I tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekenA dit nummeb bestaat dit drie bladen. Een arbeider door een sabelsteek in de hartstreek gedood. Verscheidene andere demonstranten gewond. Demonstratie in verba* .d met een geschil bij de plaatselijke werkverschaffing. Gistermiddag vond te Boskoop een vergadering jplaats van een groot aantal werkloozen uit Boskoop, irbij zich tevens een groep communisten uit Gou- F da had gevoegd. Na de vergadering wilden de de- I moostranten in optocht naar den burgemeester trek- ken,vfsar een deputatie zou worden afgevaardigd om j te »preken over de werkverschaffing en de steunre- ^Daar des morgens reeds twee deputaties bij den lemeester waren ontvangen, werd ditmaal hier i niet voldaan. Dc 150 demonstranten kwamen larop in botsing met de gemeentepolitie van Bos- >op. THet kwam tot zeer ernstige ongeregeldheden, waar- lij een groote groep zich richtte tegen den gemeente veldwachter M. van Buren. Deze beschermde zich or zijn sabel te trekken. Een der demonstranten, ze- [ere De Jong, woonachtig te Gouda, werd hierbij dus- nig gewond, dat hij eenige minuten later aan de fevolgen van de bekomen verwondingen overleed. De pld wachter zelf werd aan de knie en aan den voet wond. Hij werd naar huis gebracht, doch kan voor lopig geen dienst doen. Intusschen waren de an- [ere politiebeambten den veldwachter van Buren te nip gekomen, waarna de demonstranten verspreid tonden worden. Tien van hen werden licht gewond. Reeds eenige dagen onrustig. [JReeds eenige dagen was het onrustig te Boskoop, ■ingevolge van het feit, dat eenigo werkloozen, die ar- iid hadden gevonden bij de werkverschaffing aldaar, ontevreden over waren, dat zij met werken even- el verdienden als niet-tewerkgestelden van „de ,Bun" trokken. Zij veroorzaakten overlast, waarop de erkverschaffing werd stopgezet en de betrokkenen in iedere steunuitkeering werden uitgesloten. [Maandag en Dinsdag nam deze onrustigheid den t>rm aan van openlijke demonstraties voor het ge- •éentehuis. Beide malen is het de politie echter ge kt de demonstranten zonder gebruikmaking van de gapenen uit elkaar te doen gaan. Ik was er echter n overtuigd, aldus burgemeester Colijn van Bos- op, dat ik hier te doen had met een communistische Jitatie, aangezien een van de communistische agia- pren bij een onderhoud dat hij met mij had, de in williging eischte van de aan den raad kenbaar ge- aakte wenschen, die o.m. inhielden een uitkeering an de werkloozen van f24 per week. I De toestand was al enkele dagen van dien aard, pelde de burgemeester voorts mede, dat ik het noo- Dg oordeelde versterking van politiemacht aan te vra ten, teneinde op alle dingen voorbereid te zijn. Deze érsterking werd mij door den majoor van de rijks- Jldwacht te Alphen a. d. Rijn verleend. ITocn gistermorgen zich opnieuw een groote me- Jipte betoogers aan het gemeentehuis aanmeldde, pit het college van B. en W., dat juist vergaderde, jn deputatie uit de menigte ontvangen, n.1. de ver- pgenwoordigers van werkloozen, het comité van klei- De kweekers, dat zeer sterk onder comimunistischen Y^loed staat, en een afgevaardigde van de S.D.A.P. powel in dit onderhoud als bij voorgaande gelegen- Wden heb ik ernstig gewaarschuwd tegen de gevol- pn, die uit voortgezette demonstraties zouden kun- |en voortvloeien. Omstreeks 1 uur gistermiddag wa- E-ii beto°gers verdwenen. Zij hadden zich in ver- ■jhillende richtingen verspreid. F f]?n namiddag kreeg ik van den burgemeester »n naddinxveen telefonisch bericht, dat een groot atal Goudsche demonstranten op weg was naar skoop. in verband waarmede ik ook uit Waddinx- _©n politieversterking heb aangevraagd, f De Gouwenaars hebben, te Boskoop aangekomen, te mmen met Boskoopsche communisten, een vergade rs 7)0'ef(I in clen t,,in van bet vereenigingsgebouw de S.D.A.P. In deze bijeenkomst is o.m. het ad- Tj®s gegeven den burgemeester weg, te werken. Als foorbeeld is gesteld de in Gouda gevormde knokploeg, W in raac' er bi^* indien de politie van do wapenen twuik mocht maken, haar te omsingelen en de wa- |6Ds te ontwringen. In optocht naar het gemeentehuls. afloop van de vergadering begaf men zich we erom in optocht naar het gemeentehuis. Er was yen een menigte van ongeveer 300 menschen bijeen. |.®n Semeentehuize is ene protestmotie tegen den purfïemeester afgegeven met den eisch dat de poli- EP5# ksr^nwrking onmiddellijk zou worden teruggetrok- ttS epm P°ütie heeft de menigte tot doorloopen aan- - :°aan(*. hetgeen aanvankelijk ook geschiedde, in Jzon VOrm echter, dat de menigte in gesloten gele *- en r°nd het voor het raadhuis gelegen plein de- Het gevecht. Steenen als munitie. Toen de politie andermaal tot uiteengaan sommeer de, ontstond een groot rumoer en geschreeuw, ter wijl aan het bevel dér politie geen gevolg werd ge geven. De politie was toen genoodzaakt van de gum mistok gebruik te maken. De massa verspreidde zich toen, echter naar twee verschillende richtingen. De eene naar de Koninginneweg, de andere naar de Zij de. De eerstgenoemde afdeeling was het grootste. Aan deze zijde bevonden zich ook de meeste politie agenten. De andere afdeleing had zich inmiddels op een in de nabijheid gelegen bouwwerk van steenen voorzien en bewoog zich in de richting van de ande re groep. Op den Koninginneweg kwam het tot een hevig treffen met de politie. Twee agenten zijn bloe dend verwond, een hunner werd overmand door een aantal demonstranten en daarbij ontzet door colle ga's. waarbij van de wapens gebruik moest worden gemaakt. De demonstranten poogden de klewangs te be machtigen,. doch dit gelukte niet.-In dit formeele ge vecht. waarhij politie en publiek als een kluwen in- eenzat, is een van de demonstranten, de 2<3-jarige J. de Jong. uit Gouda, in een sabel terechtgekomen en gedood. Hoe dit precies gebeurd is vormt nog een on derwerp van onderzoek. Na den slag. Na den slag zijn de Goudsche demonstranten, waar van er ongeveer 14 gewond waren, naar Gouda afge trokken. Het lijk van het Goudsche slachtoffer is on middellijk naar het Academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd ter schouwing Nog gisteravond heeft de burgemeester een verbod van samenscholing afge kondigd. Het is te betreuren aldus de heer Colijn. dat slachtoffers zijn govallen, maar de raddraaiers zijn tot in den treure voor de gevolgen van hun optreden, gewaarschuwd. In totaal zijn er ongeveer 20 gewonden. 14 uit Gou da. 6 uit Boskoop. Des avonds zijn nog een aantal marechaussees in Boskoop aangekomen. DUITSCFLAND. fiïeerdi Hoe Hindenburg Brunlng ontsloeg. Opzienbarend relaas over de wijze, waarop de rijkspresident op trad. Verschillende Duitsche bladen publiceeren een uit voerig overzicht van de wijze, waarop de vorige Dult- ache rijkskanselier, Dr. Brüning, zijn ontslag heeft ge nomen. Zoo zou volgens de Dortmunder General Anzel ger, Brüning tijdens zijn onderhoud met den rijkspre sident dezen eerst over de grondslagen van d« nieuwe gon hindenburg. noodverordening hebben ingelicht. Terwijl Brüning sprak, zei de rijkspresident plotseling: Men heeft mij gezegd dat in de noodverordening een bolsjewistisch kolonisatieplan is opgenomen. Hoe staat het daarmede? Brüning trad niet nader in deze vraag en giig verder met zijn uiteenzetting. Toen hij de financieeie vraagstuk ken behandelde, stelde de rijkspresident een nieuwe tusschenvraag en toen Brüning ook die niet beant woorde, zeide de rijkspresident: Mijn beste rijkskanse lier, zoo gaat het in geen geval verder. Bolsjewistische loonpolitiek en bolsjewistische kolonisatie, daar kun nen wij niet aan doen. De beide vertegenwoordigers der vakvereenigingen moeten uit de regeering. Brü ning keek den rijkspresident verbaasd aan, waarop deze voortging: Daarmede meen ik u en Stegerwald. Gij kunt echter natuurlijk minister van bultenlandsche zaken in een ander kabinet blijven!" De rijkskanselier zou daarop heben geantwoord. Ik dank u. meneer de veldmaarschalk, maar met een ge broken ruggegraat blijf ik geen minister. Een derge lijke houding van Brüning had de rijkspresident klaar blijkelijk niet verwacht. Hij vroeg: En hoe zal uw ant woord luiden als ik u de vraag stel als officier tot of ficier? dr. brüning. Brüning antwoordde: Het gaat hier niet om een ge voelskwestie. daarvoor is de ontwikkeling reeds te ver geschreden. Ik heb ook den indruk, dat uhet niet meer als uw taak beschouwt, uw aandacht te vestigen op de gevaren die voort moeten spruiten uit hetgeen thans gebeurt. U hebt u klaarblijkelijk van andere zijde laten inlichten", hiermede eindigde het onderhoud. Denzelfden Zondag heeft Brüning daarop zijn collega's Groener, Dietrich. Stegerwald en Treviranus ingelicht over zijn onderhoud met den rijkspresident. Treviranus zou nog hebben getracht een poging tot verzoening te ondernemen, maar Brüning was hiervoor niet meer te vinden; verontwaardigd zou hij hebben uitgeroepen: „Het heeft geen doel de afgebroken betrekkingen weder te herstellen." Maandag begaf Brüning zich naar den rykspresident om dezen zijn ontslag aan te bieden. „Ik breng U, mijn heer de rijkspresident ons ontslag; dat is precies zeven weken na uw herkiezing." Hindenburg nam het ontslag aan en onderteekende het, zonder een woord te spreken. Brüning was geweldig opgewonden en begaf zich van den rijkspresident naar staatssecretaris dr. Meissner, om van dezen te eischen, dat men hem een formeele dankbetuiging zou doen toekomen. Toen prelaat Kaas enkele dagen later als leider van het centrum door den rijkspresident werd ontvangen, zou hij hebben gepro testeerd tegen de schandelijke behandeling van dr. Brü ning. De rijkspresident, die duidelijk onder den indruk was van deze woorden, antwoordde echter niet. Het spreekt vanzelf dat de verantwoordelijkheid voor deze onthullingen aan d- Dortmunder General Anzeiger moet worden overgelaten. Achterstelling van het platteland Beperking der postbestellingen als bezuinigngsmaatrcgeL Te late hezorgng der couranten» Schade voor publiek en staats bedrijf. Het Kamerlid, de heer Schaepman heeft aan den mi nister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat 't hoofdbestur van het Staatsbe drijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, alhoewel overtuigd van het ernstig schaden der belangen van het publiek, maatregelen getroffen heeft tot opheffing van de tweede buitenbestelling in gemeenten, waar het ver keer daartoe aanleiding geeft en tot de inkrimping van het aantal kombestellingen tot twee in de plaatsen met niet meer dan 5000 inwoners In de kom? Is de Minister bereid om een staat van de gemeenten over te leggen waarin sedert 1 Januari 1032 postbe stellingen als in voorgaande vraag aangegeven, zijn op geheven Is het den Minister bekend, dat deze bezuinigings maatregel van beperking der bestellingen, behalve dat zij groote vertraging veroorzaakt in de bezorging van alle poststukken, bijzonder nadeelig is voor de bezorging van dagbladen, die thans ten plattelands slechts bij uit zondering op den dag van verschijnen bij de geadres seerden komen? Is het den Minister bekend, dat ten gevolge van de vermindering der postbestellingen, de dagbladen, juist in dezen economischen slechten tijd groot nadeel onder vinden en gedwongen worden op tal van plaatsen zelf de bezorging van de bladen ter hand te nemen, met het gevolg, dat de inkomsten van het Staatsbedrijf weer sterk verminderen? Is de Minister bereid om op ruime schaal maatrege len te treffen tot het instellen van afzonderlijke bestel lingen voor dagbladen, zooals reeds in enkele plaatsen bestonden, voor de bezuinigingsmaatregelen getroffen werden? Inzittende van een anto het hoofd bnlten het portier gestoken en door botsing met een paal van de electrlsche geleiding op slag ge dood. Te Opmeer reed gister een tweepersoons open auto geheel rechts van den weg. Een der inzittenden, de 18- jarige K. van Hoogwoud, stak het hoofd buiten het portier, waardoor hij in aanraking kwam mete en paal van de electrlsche geleiding. De ongelukkige was op slag dood. Geen nieuw overleg met den personeel raad Eigen voorstel va<n de directie der Ned. Spoorwegen aan den minister. UTRECJHT. Woensdagmorgen heeft het bureau van den Personeelraad zich ingevolge het besluit der J.1. Dinsdag gehouden vergadering van hoofdbesturen, der erkende organisaties in verbinding gesteld met de directie der Nederlandsche Spoorwegen, waarbij het standpunt van niet-aanvaarding der directieevoorstel- inzake de 5 pet. loonsverlaging werd uiteengezet. Na uitvoerige besprekingen vond de directie geen aanleiding een nieuwe conferentie met den personeel raad te houden, en deelde mede zich met een eigen voorstel tot den Minister te zullen wenden. In een daarna gehouden vergadering van den Per soneelraad besloot deze zich eveneens tot den Minister te zullen wenden. Dit ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De minister had al een zeer gemakkelijk werkje, want voor en aleer hij zijn tasch had uitgepakt, was dit wetsontwerp er al door. Eveneens dat over de con- tingenteering van boter en leestklaar schoenwerk. De heeren Kamerleden die zich hadden voorgesteld om critiek uit te oefenen, hadden zich blijkbaar ver gist omtrent den loop der zaken en de voorzitter joeg de zaakies er toen heel gevoegelijk door. Voor de kippenhouders die graag wat meer hadden gehad dan het nieuwe wetje aanbiedt, echter een groote teleurstelling. Wellicht dat door een in terpellatie gepoogd zal worden nog wat te bereiken. Naar werd meegedeeld, waren belanghebbenden met verschillende Kamerleden aan het confereeren en dachten er niet om dat het wetsontwerp direct aan de orde zou komen. De heer Van Rappard stond als eerste spreker opge- teekend, deze was toen zijn naam werd afgeroepen, niet present en de voorzitter kon, toen niemand het woord vroeg, niets anders doen dan het wetsontwerp aangenomen verklaren. Toen arriveerden de heeren die zoo gaarne het woord hadden willen voeren, in de zaal, maar te laat. Tevoren had de heer L. de Visser in een interpel latie de vraag geopperd: Houdt iemand die tracht in Sovjet-Rusland zijn brood te verdienen op Nederlan der te zijn krachtens de wetsbepaling, dat wie zich zonder verlof in vreemden Staatsdienst begeeft, zijn Nederlandschap verliest? De heer De Visser meende, dat niet alle bedrijven in Rusland staatsbedrijven zijn, er zijn van allerlei corporaties, trusts, associaties, enz. enz. De persoon waarover het liep, een zekere Rcude- rink, was in dienst van een concessioneel bedrijf. Maar afgescheiden daarvan is het werken in een Staatsbedrijf iets heel anders dan zijn in Staatsdienst.. Minister van Beelaarts van Blokland meende dat het hier alleen een juridische vraag betrof. Er heeft volgens hem geen ontzetting plaats gehad. Het initiatief is uitgegaan van B. en W. van Rotterdam. Men moet niet vergeten dat de wet vanzelf werkt dat komt niet steeds ter kennis ..er regeering. Het enge begrip staatsdienst, zooals de heer De Vis ser dat uitlegde, was de minister het niet mee eens. Of een Nederlander in vreemden Staatsdienst is ge weest, moet naar omstandigheden beoordeeld worden en door Nederlandsche rechtsbegrippen. Over dit speciale geval zal de Kroon beslissen. Het verlies van het Nederlanderschap hangt trouwens niet af van het treden in vreemden staatsdienst, maar van het doen daaraan zonder verlof. Daar Minister Beelaarts van Blokland als minister van Buitenlandsche Zaken minister Donner van Justi tie verving, drong de heer De Virser op verdaging aan, opdat minister Donner de kern der zaak kon be handelen. De Kamer keurde deze verdaging goed, zoo dat deze interessante kwestie nogmaals op het tapijt zal worden gebracht.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1