SPORT Athletiek. TIEN JAAR VOETBAL. Dinsdag 14 Juni 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9088 Grootsch Stadion-programma. IIIJ[*€n van de race- Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. T ennissen. 1922. 1932. Van Excelsior tot B.K.C. Rerger's revanche. Mej. GisoLf en W. Kaan recordbrekers. AMSTERDAM. Zondagavond. Hoe een dergelijk 'en n grootsch sportfestijn niet meer tot de harten der massa spreekt dan tot uitdrukking kwam in een ri9'eBmatig bezet Stadion als hedenmidag, is 'n bedroevend verschijnsel, wat alleen nog maar kon worden goed ge- Wr praat door de aantrekkingskracht van zee. bosch en sche duin* j Het programma dat met zorg en veel onkosten in el- l k**1" waa mocht er wezen en het predicaat lnter- nationale verdient het volkomen. Soms waren er num- s Kaï kalmt icht ley's doo mers waarbij zes verschillende naties vereenigd waren, De prestaties waren fraai, een verheugend feit was de zegepraal, behaald door onze athleten. Er sneuvel den twee Nederlandsche records. Mej. Gisolf sprong JJ.62.3 M., waarmee ze niet alleen haar Ned. record brak, imaar tevens het op haar naam staande wereldrecord. En dan Wim Kaan. die het aloude hordenrecord ein delijk eens omlaag haalde. Na vele jaren van moeizame •ermun training was het resultaat schitterend. Reeds in de smaalti^rie ging het record 110 M. horden, dat op 15.5 stond, er met 0.3 seconden aan. De Ned. dames-estafeteploeg liep de baan ln 49.4, jvraarmee het record van een vroegere Nat. damesploeg er aan ging. Dat Mej. Schuurman de 100 M. zou winnen lag voor Jde hand. De kwestie waar de belangstelling om gaande I Wwas, lag alleen in de onzekerheid over den fenominalen dien ze nu weer zou maken, 't Bleef ditmaal bij Ondertusschen een prestatie, die een inmiddels _jgevraagd wereldrecord aevenaart. Chris Berger had een grooten dag. Leek het aanvanke lijk dat de Amsterdammer geen kans zou hebben tegen de Duitschers Körnig en vooral Jonath, in de finale lo genstrafte hij alle voorspellingen. Hij startte zoo ge weldig snel, dat Jonath ondanks inloopen, niet meer winnen kon. Enthousiast werd Berger van het veld ge- dragen. 1 De estafete heeren was niet zeer interessant. Ondanks de sterke bezetting, vormde deze strijd niet zooals vaak de clou van den middag. Er werd slecht overgegeven, en Haarlem, zoowel als een Belgische ploeg moesten jelb gediskwalificeerd worden. De ploeg van Bochum wurin Jonath liep zegevierde over S.C. Charlottenburg (Kciraig c.s.), die het wereldrecord behoudt Op het nummer pols-hoog maakte Van der Zee er A #lï^êts van' is nog n'et £oed getraind, 't Figuur dat B Of kil" hedenmiddag sloeg had hij zich door niet meedoen ^tiunnen besparen. De Dultscher Wegener werd opbedreigd no. 1 met 3.90. De verspringers, zoowel als de hink-stap-sprongen- iploenen brachten het niet zeer ver. Köcherman, een Duitscher. won het nummer vèr met SU JJl T.r?, Blankers zorgde voor een eersten prijs op hink- een BtapPeters niet van de partij was. c De 400 meter heeren was een interessant nummer. «Borgmeijer en Knenicky, resp. een Duitscher en een 10 Tsjech, liepen 49.9 en 50 sec. Op de 800 meter, die ook zeer snel ging, won een Pool, bij Suzmicki, wiens naam de megafonist Hollander tot al- erlei fantastische toespelen verleidde, in 1 min. 57.6 *ec. Dop, V. en L., liep hem echter op binnen de twee SteWfcninuten. Een fraaie prestatie. De 1500. zoowel als de 10.000 meter waren opgelegde w raitenlandsche zeges. Wichman zegevierde in 3 min. 58 «c. op de 1500 M. De 10.000 Meter had een akelige zijde. Baars Steine- man, die in een voor hem te hoog tempo, den win naar had gevolgd, moest den strijd opgeven en viel Uitgeput ineen. Hij moest het veld worden afgedragen. 1 Syring. Duitschland, won gemakkelijk, irwtei En tenslotte de door het weekblad „Het Leven" uit geschreven Marathon-loop. Hielden aanvankelijk twee Nederlanders broederlijk den kop, toen de helft van het 42200 Meter lange I*" trcours was afgelegd, kwamen twee Belgen onweer- aanhaar naar voren en behaalden de overwinning. flfjPVooral de winnaar was nog zeer friech na het beëlndi- De uitslagen luiden: Heeren: 100 M.: 1. Chr. Berger 10.5; 2. Jonath zelfde tijd; 3. Miiller (Duitschland); 4. V. d. Berghe (Ned.); 5. Kör nig; 6. Engel (Tsj.-Slow.) 400 M. 1. Borchmijer 49.9; 2. Knenicky 50; 3. Nöller (Duitschl.); 4. Oostermeijr (Ned.); 5. Bijlstra (Ned.) 800 Meter: 1. Kuzmicki 1.57.6; 2. Lhoste (België) 1.59.4; 3. Dop 1.59.8. 1500 M.: 1. Wlchmaim 3.58; 2. Markensen (Denem.) 3.58.1; 3. Schaumburg (Dld.) 4.0.8. 10.000 M.: 1. Syring (Dld.) 32 min. 7.6; 2. Petri 32.42.9; 3. Axelsen 32.22.5; 4. Bakker (Ned.) 35.54.4; 5. Toore- nenburg 37.3.2. 4 maal 100 M. estafette: 1. T.U.S. Bochum (Lück— SchumacherBorchmeijerJonath) 43.1; 2. S. C. Char lottenburg (MiillerGrosserSchlöskeKörnig) 43.2. 3. Gemengde Ned. Ploeg (De HaanJansenBeintema De Boer). De Belgische ploeg (BinetBrouwerBurgLee mans) en Haarlem (Van Welsenesv. d. BergeBenz Berger) moesten worden gediskwalificeerd wegens verkeerd overgeven. Marathonloop: 1. Jean Linsen 3uur 10 min. 52 sec; 2. Geisler 3 uur 10 min. 24.2 sec.; 3. Van Leenen (Ned.) 4. Van der Steen (België). Polsstokhoogspringen: 1. Wegener (Dld.) 3.90; 2. Har- ry de Keizer (Ned.) en 3. Van Oorschot (Ned.) belden 3.55. Verspringen: 1. Köcherman (Dld.) 7.17.2; 2. H. de Boer 7.04.3; 3. Mölle (Dld.) 7.04; 4. Lamorée (Ned.); 5. v. Welsenes; 6. Jansen. Hink-stap-sprong: 1. Blankers (Nd.) 14.64; 2. Lamo rée (Ned.) 13.18. Dames: 100 Meter: 1. Mej. T. Schuurman 12 sec. (in haar eerste serie 11.9); 2. Frl. Gericke (Dld.) 12.7; 3. Mej. Aalten; 4. Mej. Du Meé (belden Hollandschen)5. Frl. Lorenz (Dld.) Hoogspringen dames: 1. Mej. L. Gisolf 1.62.3 (nieuw wereldrecord) 2. Frl. Note (Dld.) 1.59; 3. Mej. Koop- mans (Nd.) 1.55; 4. Frl. Brauwmüller (Dld.) 1.55; 5. Mej Leeksma (Ned.) 1.45; 6, Mej. Buisma (Ned.) 1.45. Estafette 4 maal 100 Meter; 1. Ned. ploeg (Dalmolen AaltenDu MeéSchuurman) 49.4; 2. Eintracht (Frankfurt) 50.2; 3. Sanct Georg (Hamburg). De heer Moorman, voorzitter van de K.N.A.U., deelde na afloop de prijzen uit. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een verzoek om de noodige gelden bij te dra gen om een vierde K.N.A.U.—vertegenwoordiger naar Los Angelos te sturen. Zoo men weet gaan Berger, Schuurman en Peters zeker heen. Men voelt er echter veel voor om ook onze wereldrecordhoudster Gisolf heen te zenden. Hiervoor waren nog pl.m. 3000 gld. noodig. Dat ze er nog intijds komen, want het vertrek naar Californië staat niet zoo heel ver meer voo de deur! Al met al een schitterende sportmiddag, die aan de pl.m. 8000 bezoekers wel bevrediging zal hebben ge schonken! De tenniscompetitie is voor de Schaker Tennisclub ten einde. De uitslag is als volgt: Gespeelde Gewonnen Ver wedstr. punten loren 1. Smask (Krommenie) 6 25 17 2. Bakkum I 6 22 20 3. Schagen 6 20 22 4. Juliana II (Hoorn) 6 17 25 Schagen heeft het vorig seizoen niet aan de com petitie deelgenomen, terwijl bovendien te laat werd begonnen met de training. Toch heeft de S.T.C. geen slecht figuur geslagen. In het Olympisch Stadion werd Zondag een groot internationaal athletiekconcoura gehouden. Mej. L. Gisolf (Nederland), terwijl zij het wereldrecord dames hoogspringen verbetert met een sprong van 1.623 M, Op Woensdag 28 Juli werd door den heer D. Bree- >aart, de huidige burgervader van Callantsoog, wiens naam destijds nog niet werd vooraf gegaan door het cachet-gevende Mr., in zijn kwaliteit van voorzitter van den Westfrieschen Voetbalbond, een uiteenzetting gegeven van de werking van den Bond, waarna de vereeniging op 1 September als lid in den W.F.V.B. werd opgenomen. Het eerste terrein zou verhalen ons de „hand schriften" uit dien tijd was ».en „stuk gronds" van den heer Zwart (niet te verwarren met den huidigen bewoner, die niet minder dan Swaerts heet!). Heel geschikt voor het doel was het .iu juist niet. Het estond uit eenige akkers weiland, van elkaai gescheiden door onpeilbaar diepe greppels en aan de eene zijde begrensd door den met riet begroeiden Spoorput. Op dit „terrein" werd een oefenmatch gespeeld tus schen Excelsior I en D.O.S.K. I. dat zich reeds in den aanvalligen leeftijd van 7 maanden mocht, ver heugen. Een kwartier na rust bleek het evenwel niei mogelijk den wedstrijd verderen doorgang te doen vinden, aangezien alle drie ballen in den Spoorpui verdwenen waren en dank zij het hooge riet, onvind baar waren. 's Anderen daags moet de preside t der vereeni ging zich met al zijn ambtelijke waardigheid in Adams costuum te water begeven hebben om het eenige eigendom van de club van den verdrinkings dood te redden! De landeigenaar bleek niet gezind, om zijn mede werking te verieenen, teneinde zijn eigendom in een meer voor de voetbalsport geschikte ge.egenheid te herscheppen. Men is toen bij den lieer Volder te Kleine Sluis be land. De heer G. de Leem verklaarde zich bereid als borg op te treden, zoodat euv contract kon wor den geteel.end. In dien tijd steeg het ledental tot 52. Drie elftallen namen aan den W.F.V.B. deel. Geen der elftallen werd echter kampioen. Donkere wolken pakten zich ook boven deze ver eeniging samen. 11 .iuni 1923 bleek er een tekort van f 60.—. Verder ging het. Op 24 Maart 1924 werd een vergadering belegd om te trachten het tekort te boven te komen. Maar inplaats van dat stegen de schulden Met propagandawedstrijden trachtte men de animo er in te houden. Vooral wedstrijden als Helder— A.F.C. en H.R.C.Hollandia bleken in den smaak te vallen. Excelsior heeft zich in den loop der jaren nog wel verdienstelijk gemaakt door het houden van wedstrij den voor de vereeniging .Huiszorg" met medewerking van Breezand en Concordia In 1927. bij de viering van het 5-jarig bestaan, meenden velen dat 'n nieuwe succes-volle tijd in zou treden. Op het driedaagsche feest, dat toen gehouden werd. verscheen o.a. een veelbelovende school jongens- ploeg. Ondanks de bemoeiingen van den heer A. hamer, die bovendien te vroeg naar Den Helder verhuisde, is er van dit. stel niet op de juiste wijze gebruik gemaakt. Slechts vier er van spelen nog, nl. Tauber en Van Teulingen Jr in het eerste en Blom en Harder in het tweede elftal. In de jaren, volgende op 1927 is het nut van ad- spirantenvoorbereiding over het hoofd gezien, Het werd met recht sukkelen. Geen elftal kon meer op de een gebracht worden. Een 12 jarige jongen moest af en toe opgedoken worden om te zorgen dat de regle mentaire boete zou worden ontloopen Weldra kon men ook geen acht man meer op de been brengen en de zaak lag te zieltogen Eén verbetering was de tweede verhuizing, nl. naar een keurig sportterrein achter het clublokaal Slikker. Toen kwam Breezand naar de Kleine Sluis en het beetje levenskracht dat. het stervende Excelsior nog bezat werd in de krachtige vereeniging Breezanti opgenomen. Breezand maakte kans op het kam pioenschap van de tweede klasse in den strijd tegen Wieringerwaard. Do eer was evenwel voor de rood- brocken Weggelegd, die zich in de beslissende wed strijden de meerderheid toonden. Dat was in den win ter van 1929 op 1930. In het voorjaar van 1930 rijpten de plannen, om de heide vereen (gingen, Excelsior (later door den N.R. V.B. veranderd in VV A P, en Kleine Sluis) on Bree zand officieel te combineeren. Dit bracht voordeel aan beiden: Excelsior was niet dood, .zij leefde nog en Breezand, dat weliswaar haar naam zag veranderd, kreeg liet appeltje voor den dorst,, dat veilig op de Boerenleenbank lag, in kas. De internationale atletiekwedstrijden in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. De winnaar van de Ma rathon, Jean Linsen (België), No. 4 en Geisler (C.) passeeTen de verfrisschingshalte het Kalfje. HET TEGENWOORDIGE ELFTAL. Hoe twee clubs elkaar in den nood von den. Hoe beide geploeterd hebben en hoe thans de gelegenheid er is om voort te bouwen. In de maand Juni van het jaar 1922 namen de heeren P. Crum Sr., G. de Leeuw, H. Stellingwerf en B. Visser het initiatief tot het oprichten van een voet club in de gemeente Anna Paulowna. Ze schreven een vergadering uit ten huize van den heer Zwart, destijds caféhouder in de „Vlas- en Korenbeurs". Deze vergadering, gehouden op 15 Juni 1922, werd voor het comité een succes, want niet minder dan 43 personen gaven zich staande de vergadering op, zoodat reeds in diezelfde bijeenkomst de vereeniging tot stand kwam, onder den naam van „Excelsior", Steeds Hoo- ger! Ook werd een bestuur gekozen, waarin behalve de originators, ook o.a. de heer C. van Oorschot zitting zoo, dat het bestuur op een gegeven oogenblik de ver antwoordelijkheid niet meer durfde dragen en tegen 1 Juli een vergadering van crediteuren, leden en do nateurs uitschreef. Het geheele bestuur schitterdQ door afwezigheid en de heer C. van Oorschot, die door zijn prestaties op het voetbalveld intussche.n tot eerelid was benoemd, had de „eer" op die bijeenkomst als zondebok te fun- geeren tegenover de bloeddorstige schuldeischers. Maar.de voornaamste schuldcischer, de terrein-eige naar Volder, had medelijden met de vereeniging ert was zeer gaarne bereid tot een schikking. Er werd toen een felle actie ingezet om de begroo- ting in evenwicht te krijgen en dit gelukte. Na een maand of negen bedroeg het batig saldo f 50. Sedert hebben de finantiën geen reden tot bezorgdheid meer gegeven. (Waar hebben wij ons toen met dien feest avond eigenlijk druk over gemaakt?) Het ledental liep achteruit. In een jaar tijd had Excelsior (na herhaalde bedreiging met ontbinding, als er geen groot.cr belangstelling was) nog maar 16 actieve spelers over. Dat was naast het tanen van de belangstelling wel te verklaren door de oprichting van „Concor.dia" en even later „B.F.C.". Steeds werd het minder. Wel hebben tijdelijke ver beteringen zich voorgedaan o.a. door de komst van Wim Kèppel, de gebroeders Maarssen, en niet te vergeten de snelle buitenspeler Appel, maar over het geheel bewogen de prestaties, zich in dalende .lijn.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5