Natuurboter duurder/ bezuinigt Plaatselijk Nieuws. VOOR DE RECHTBANK. OPHEFFING VAN DE BANNEN IN N.-HOLLAND. Hersensteker in het portaal van Theater Royal alhier. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Noodlottig ongeval hoofdstad. in de Uit onze Omgeving. Fa. Gebr. ROTGANS De Pi Dinsdag is voor de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar behandeld de zaak van den De 25-jarige koopman Jelke de Gr., wonende te Schagen, thans vertoevende in voorarrest, had zich te verantwoorden ter zake een zeer ernstig feit, bestaan de uit een zware mishandeling van den getuige Be rend Filipse, die hij in den nacht van 17 op 18 April met een mes zoodanig door het schedeldak in de cen trale hersens had getroffen, dat de getroffene in on miskenbaar levensgevaar had verkeerd en de wond ook nu nog niet volkomen is geheeld. Deze mishandeling was gepleegd in het portaal van de Bioscoop „Royal en volgens verdachte het gevolg van een twist, waarin zijn broeder was gewikkeld. Verdachte kreeg toen van een onbekende een klap. Verdachte De Gr. had toen met een puntig knipmes in 't wilde weggestoken en wist hij niet of hij ie mand had geraakt, ook had hij niemand zien neer vallen. Hij verklaarde voorts in drift gehandeld te hebben. Dc gestoken getuige Filipse verklaarde dat hij ge tracht had een broeder van verdachte, die ruzie had met andere personen, te kalmeeren. De verdachte had zich daarna met dc zaak bemoeid en getuige uitge daagd mee naar buiten te gaan. Na de ontvangst van den steek, viel de getuige be wusteloos neer en is weggedragen en later naar het St. Elisabcthsgesticht te Alkmaar vervoerd. Hij herkende in verdachte niet den persoon, die hem had gestoken. De president bracht den verdachte onder het oog, dat hij bij den rechter commissaris een veel uitvoe riger verklaring had afgelegd. Hij had toen verklaard in drift opzettelijk te hebben gestoken naar den per soon die met zijn broer ruzie had. Ook bij de politie te Schagen had verdachte een meer omstandige ver klaring afgelegd. De verdachte liet voorts uit, dat hij dien avond vijftien glazen bier had gebruikt, welk feit de president voor een getrouwd man, 'n huisva der met drie kinderen, een schandaal noemde. Door den mishandelde werd tegen verdachte in gesteld een civiele vordering ten bedrage van f48.50 voor loon, schade en beschadigde kleederen. De kos ten der verpleging werden door de gemeente Schagen gedragen. De verdachte was bereid eventueel die schade te voldoen. Hierop werd gehoord Dr. J. A. J. Barnhorn, Direc teur van het psychopatengesticht. „St. Paulus" te Heiloo, Deze had den gewonde te Schagen onder zocht en hem later te Alkmaar in samenwerking met den chirurg Dr. Kersemaker behandeld. De mishan delde had in zijn hersens ontvangen een 5 a 6 c.M. diepe steekwond, waardoor de centrale hersenmassa was beledigd op een wijze die levensgevaarlijk ge noemd konden worden. Er kon hier worden gespro ken van een zeer ernstig lichamelijk letsel. Het stukje schedel dat moest worden weggenomen, was zichtbaar de gleuf van het mes en in het bezit van Dr. Barn horn. De heer Officier betreurde het dat verdachte terug was gekomen op zijn bij den rechter-commissaris af gelegde verklaringen, en stelde nu voor de zaak terug te zenden naar den rechter-commissaris. ten einde alsnu nog te hooren eenige andere getuigen, die bij het bloedige conflict aanwezig waren geweest. GESLAAGD. Mej. A. Wester alhier is geslaagd voor Pianiste Eindexamen Conservatorium te Amsterdam, met het hoogst aantal punten. Onze plaatsgenoot, de heer C. J. Zwart, leerling van de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Alkmaar, is Dinsdag geslaagd voor het examen akte Onderwij zer L. O. „DE WIEL." In de laatste jaarvergadering van „De Wiel" is be sloten tot oprichting van een sportafdeeling. Deze sportafdeeling is gisteren definitief opgericht. De ver gadering, welke in de U.L.O. School plaats had en on der leiding stond van de hoeren Visser en Tolle, was bezocht, door een 20-tal jongelui, die allen als lid toetraden. Beoefend zal worde waterpolo en wedstrijdzwem- men. Gaarne wekken wij ook de niet aanwezigen op, die iets voor de Sportclub gevoelen, tot deze toe te treden. De contributie behoeft geen bezwaar te zijn, daar deze slechts 10 cent per weck bedraagt. Ook is het mogelijk tot donateur toe te treden, waarvoor de con tributie f 1.per jaar bedraagt. Zooals bekend, blijft de club een onderafdeeling van De Wiel. Genoemde heeren zullen zich tot een geschikt per soon wenden, die met de leiding kan worden belast. WEER TERUG. De fiets die Zondaghacht van den heer S. alhier was weggenomen, is weer terug. De fiets stond aan de Schager Trap met een briefje: Gelieve terug te be zorgen bij den heer S. Buitengewoon vriendelijk bedoeld wellicht, maar wel wat al te vrijpostig. TOONEELVOORSTELUNGEN MET KERMIS. In het Rika Hopper Theater heeft het Gezelschap Verkade met het stuk dat Dinsdagavond van kermis in het Noordhollandsch Koffiehuis wordt opgevoerd, nl. „Mijnheer Hazehart", groot succes gehad. Voor ons ligt een bundel recensies, waarvan de een nog beter is dan dc ander. Wij laten hier volgen wat de Oprechte Haarlem- sche Courant schrijft: Ook het gezelschap, dat zich na de Araslerdamsche verwikkelingen onder directie van Verkade heeft ge schaard, zoekt ten overstaan van de tijdsomstandig heden de menschen wat op te fleuren. Met „Mijnheer Hazehart" zal dit hun ongetwjjfeld gelukt zijn. De ongelukkige stumperd, die, met een spraakge brek en met een verregaande verlegenheid behept, op een meisje verliefd wordt en in een oogênblik van wanhoop de benauwdheid waarin een kat rare sprongen doet! tot een zeer zonderling waagstuk zijn toevlucht neemt en tot de pijnlijke,, maar ten slotte toch heugelijke consequenties van zijn wan hoopsdaad wordt gedreven, heeft een goed bezette zaal een paar uur afleiding bezorgd en in een opge wekte stemming naar huis doen gaan. Cor Hermus. aan wien wij deze vroolijkheid voor namelijk hebben te danken gehad, is een voortreffe lijk komiek, maar daarbij wel meer nog dan een ko miek. Hij heeft naar het uiterlijke de komische fi guur van den sukkelachtigén Joe Finch de volle maat gegeven, maar bovendien deze figuur zóó ver innerlijkt, dat het een diepmcnschelijke creatie werd Een tragi-komische figuur, maar zoowaar af en toe met het accent op den tragischen kant. Zoo zacht en fijn speelde Hermus deze vrij dwaze rol, dat hij soms deed denken aan niemand minder dan Moissi. Er ligt ook iets van Charlie Chaplin In deze hulpelooze persoonlijkheid met het zuivere on- bed^-ven hart van een kind en wij kunnen ons voor stellen, dat een acteur hem ook meer in die richting had kunnen uitbeelden. Doch in de gestalte, welke Hermus hem gaf. was de heilige onnoozelheid beli chaamd, die sommige personages uit Dickens aan trekkelijk maakt. Dit was humor van het hoogste gehalte en de lach ging ditmaal niet ten koste van menschelijk leed, maar was de gulle uiting van sympathie met deze in haar bescheidenheid alles overwinnende goedheid. Elke episode, elk trekje vloeide uit de eenmaal op gezette conceptie als een natuurlijk gevolg voort, en zoo boeide elk détail tot aan het langgerekte slot, waarin zelfs Hermus geen leven meer kon brengen. Waarom kapt men die laatste, overbodige dialoog niet af en laat men het stuk niet op bondige wijze eindigen, zoodra, dc twee gelieven hun wederzijdsch bedrog hebben gebiecht en daarin elkander gevonden hebben? Ook over de verdere optredenden niets dan lof. Het belooft dus wel een eerste-klas-avond te worden. BUITENGEWOON VERLOF, Door de Tentoonstelingscommissie wordt medege deeld, dat buitengewoon verlof is verleend door den Commissaris der Koningin der Provincie Noordhol land, voor het tappen van zwak alcoholhoudende dranken in het tentoonstellingsgebouw der Nefa. Dit verlof is Donderdag 9 Juni reeds in het bezit van het comité gekomen. Verzet van de ban-besturen? Overeen stemming op een conferentie te Haarlem. Op initiatief van de heeren V. Kay Jz., voorzitter der banne Hauwert en P. Rijkels, secretaris der banne Ransdorp. zal op 16 Juni te Hoorn een vergadering wor den gehouden van afgevaardigden van banne-besturen in Noord-Holland. Deze vergadering is bijeengeroepen om te beraadslagen over het aangekondigde voornemen van Ged. Staten om de Prov. Staten voor te stellen tot opheffing van de bannen over te gaan. Als de vergade ring tegen de opheffing is, wil men op de Staten in vloed uitoefenen om in dien geest te besluiten. De bannebesturen hebben tot taak te zorgen, dat de talrijke breede slooten in hun gebied de voorgeschre ven diepte en breedte behouden, zij moeten maatregelen treffen bij de beschadiging van bruggen in de banswe- gen. De bestuursleden zijn door de ingelanden gekozen zij hebben als grondeigenaren zelf groot belang bij een goede verzorging der waterstaatszaken en zij kennen hun streek nauwkeurig. Nu is men in de bannenbesturen van meening, dat het grootere waterschap het werk niet zoo goed kan doen als het plaatselijke bannebeskuur. En wanneer het bestuur van het grootere waterschap zich voor de ver zorging van locale belangen laat bijstaan door eenige personen uit de betrokken streek, dan zullen dezen meent men bezoldigd moeten worden en de bespa ring van ruim f 32000, die Ged. Staten van de op heffing der 62 bannen verwachten, zou geheel of ge deeltelijk verloren gaan. Dit zijn, kort samengevat, de bezwaren van banbe- sturen tegen opheffing. En men wil nu een protest-ver gadering houden nog vóór dat een bespreking met Ged. Staten, naar Aanleiding van hun circulaire van 24 Febr. 1932. is gehouden. De Haarlemsche corr. van het „Handelsblad" wijdt aan deze aangelegenheid nog de volgende beschouwing, na er al eens eerder op te hebben gewezen, dat water schapsbesturen sterk aan het bestaande hechten: De aangekondigde vergadering bewijst wel hoe moeilijk men zich zooals dat ook in het bezuinigingsrapport van de Ned. Mij.voor Nijv. en Handel wordt gezegd aan den magischen invloed van het historisch gewor- dene kan onttrekken. Zoo is het met de kleine gemeen ten en zoo is het met de zeer kleine waterschappen, die toch maar een geringe taak te vervullen hebben; uit waterstaatkundig oogpunt bezien zelfs geen eigen ge meenschap vormen. Overleg van Ged. Staten met benden. belangheb- De vorige maal heben wij al meegedeeld, dat Ged. Staten tot overleg met belanghebbenden bereid zijn. De in Februari verzonden circulaire had dan ook over het algemeen geen andere strekking dan de meeningen in de bannebesturen te vernemen. Er is zelfs al door de commissie uit Ged. Staten eenig overleg gepleegd met een aantal voorzitters van bannen uit „De^Vier Noor derkoggen", daartoe door den dijkgraaf van dit water schap aangewezen. Deze conferentie is de vorige week gehouden en daar is inderdaad besproken de aanwijzing van personen, die bij de opheffing der bannen zouden belast blijven met de dagelijksche leiding en het toezicht ter plaatse. Bezoldigde functionarissen behoeven dit niet te zijn; er zou kunnen worden volstaan met het toekennen vata presentiegeld voor het voeren van schouwen. De naam banne zou voor elk onderdeel van een polder behouden kunnen blijven. Buiten het eigenlijke locale werk zou echter alle arbeid het vaststellen van keuren, het invorderen van lasten, administratie voortvloeiende uit pensioen wet en ambtenarenwet moeten geschieden door het grootere waterschap. De Staten zouden dan niet meer voor elke banne een reglement behoeven vast te stellen, omdat dan de belangen van de onderdeelen van het waterschap, genaamd banne, alle geregeld zouden kun nen worden in het reglement voor het hoofdwaterschap Daarbij wordt dan ook bere^tt, dat de provinciale en rijks-administraties slechts te maken zullen hebben met één waterschap, het hoofdwaterschap, ir plaats van met dit en met de vele onderaf deelingen, waarin het mu verdeeld is. Al deze deelen staan nu, als afzon derlijke waterschappen, met Rijk en provincie in ver binding. Op de conferentie, die de vorige week in het pro vinciehuis te Haarlem is gehouden, is ongeveer in den hier uiteen gezetten zin, tot wederzijdscne bevrediging, volledige overeenstemming bereikt. Door Ged. Staten wordt nu overwogen of het mogelijk zal zijn in dezen zin een nieuwe regeling te maken, waarbij eenerzijds de door belanghebbenden gewensch- te plaatselijke behartiging van belangen wordt behou den, anderzijds door Ged. Staten aan een streven naar vereenvoudiging volledig wordt tegemoet gekomen. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 14 Juni. Uitspraken vorige zitting. Hendr. Theodorus K., Alkmaar, poging tot diefstal, 3 maanden gev. Pieter K., Oterleek, hooger beroep vonnis overtreding art. 22B motor- en rijwielwet, vrijgesproken. Pieter B., Venhuizen, hooger beroep vonnis overtre ding art. 22 A en B motor en rijwielwet, aangehouden tot 13 September. Joh. J., psychopaat, 's-Hertogenbosch, gedetineerd, diefstal, 2 maal gepleegd, 1 maand gevangenisstraf. lepe plaai (licht jaar SHl SO-03ÖO* plich Arbeider met een mes doodgestoken. Gisteravond omstreeks acht uur kregen te Stads kanaal eenige kinderen die aan het visschen waren, ruzie met elkaar. Do vader van een dier kinderen, dc arbeider N. Platje, mengde zich in den twist, wat tot gevolg had dat dc moeder van een der andere kin deren zich er ook mede bemoeide. Tijdens den twist tusschen deze beide ouders trok P. zijn mes en ver wondde daarmede de vrouw aan den arm. Haar man. de arbeider Dost, die op korten afstand stond te pra ten, kwam zijn vrouw te hulp. P. trok nu voor de tweede maal zijn mes en trof den arbeider D. in de hartstreek. De man viel neer en een ontboden ge neesheer kon slechts den dood constateeren. De politie werd onmiddellijk van het geval in ken nis gesteld. De dader werd gearresteerd en in dc marechausseekazerne ingesloten. Het lijk van den arbeider Dost is in beslag genomen. Dc vrouw is niet levensgevaarlijk gewond. Wielrijder door een stoomtram-locomotief gegrepen. Gistermiddag te ongeveer half drie is in de Meeu wenlaan te Amsterdam, ter hoogte van den ingang van de Amst. Droogdok Mij. de wielrijder A. de K. door den locomotief van een tram-trein der tweede N.-H. Tramweg-Mij. gegrepen en door den baanschui- ver ongeveer 40 M. meegesleept. Met een diepe vleeschwonde aan den rechterknie en verschillende schaafwonden, is het slachtoffer per auto van den G.G.D. naar het Binnengasthuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. De oorzaak van het ongeval kan geweten worden aan onoplettendheid van den wielrijder en het slechte uitzicht ter plaatse. EEN TWEETAL MEISJES TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gisteren zijn te Emmercompascuum een tweetal meisjes, de 2-jarige de V. en de 4-jarige S., die in de nabenheid van het Hoofdkanaal aan het spelen waren in dat kanaal gevallen en verdronken. SCHILPEROORT WEER TERUG IN NEDERLAND. Naar vernomen wordt zal dc heer Schilperoort, die er in geslaagd is met zijn waterfiets he*. Kanaal over te steken, Woensdagochtend 8 uur per boot met zijn waterfiets in de Schiehaven te Rotterdam aankomen. OPENSTELLING POSTKANTOREN. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Alkmaar maakt bekend, dat het hulppost- en telegraaf kantoor, met ingang van 20 Juni a.s., voor den post en telegraafdienst zal zijn opengesteld van: Akersloot 9—11.30, 14—15, 18—19.30. Bakkum 8.30—11, 14—15. 18—19.30. Castricum 9—12, 14—15, 18—19. Egmond aan Zee (1/9—30/6): 9—11.30, 14—15, 18— 19.30; (1/7—31/8): 8.30—12, 14—19.30. Heerhugowaard-Zuid 8.3011, 14--15.30, 1819. Heiloo 9—12.30, 14—15, 18—19.30. Limmen 912, 1415, 1819. Nieuwe Niedorp 8.30—11, 14—15, 17.30—19. Obdam 8.30—11, 14—15.30, 18—19. Oude Niedorp 8.30—11, 14—15.30, 18—19. Schermerhorn 8.30—11, 14—15.30. 18—19. Schoorl 9—11.30, 14—15.30, 18—19. Spierdijk 8.30-11, 14—15.30, 18—19. Uitgeest 8.30—11, 14—15.30, 18—19. Warmenhuizen 8.30—11.30. 14—15, 18—19. Winkel 8.30—11, 14^-15.30, 18—19. DEN HELDEN Ondanks afschaffing van de Heldersche Ker mis toch de eerste week in Juli een bijzon dere! Zooals wij reeds gemeld hebben wordt 1932 voor het eerste sinds onheugelijke tijden in Den Helder zonder kermis gevierd. Vele redenenwaren er die doorslaggevend gebleken zijn bij de vraag of dit volksfeest par excellence afge schaft of doorgezet moest worden. En dus werd er be sloten tot definitieve opheffing. Voor de Jutters zou het een vreemde eerste Juli-week geworden zijn zonder gerookte paling, zonder zoetighe den en zonder de verdere kermisvermaken. Gelukkig woont er in onze stad een aantal actieve en wat-durvende eigenaars van bioscopen en theaters, die nu onder elkaar een plan de campagne op touw gezet hebben, met het lofwaardige doel wel is waar geen kermis op touw te zetten, maar den burgers toch een „Ersatz" een dergelijk iets aan te bieden, zü het dan in 't klein. In de bioscopen zullen bijzondere voorstellingen ge geven worden, met bijzondere artisten. In de schouw burg „Casino" zal het gezelschap „Frits Schakels" met een revue optreden. Eveneens zal daar komen het be kende SchouwtooneeL In de Tivoli-bioscoop zal de traditie getrouw weder om het gezelschap Faveur dat overal in den lande een bijzonder goeden naam op cabaretgebied heeft, optreden. Barometerstand op Woensdagmorgen 9 uur: 709i Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 59 gr. F. is 15 gr. C. SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDElt Kodak-, Agfa-, Gevaert-. Lumière-, Seliolila 6 X 9, 60 cent. Hoogglans afdrukken, 6 X 9, 8 cent Goedkoops en toch uitstekende CAMERAlJalswc Ontwikkel- en Afdruklnrichting. om t< cadea HOOGZIJDE E 103. Verder zullen vele winkeliers deze week speelt zondere kermislekkernijen verkoopen, zooals zoet paling, ijs, en wat dies meer zij. Met dat al mogen wij hier tevreden zijn. Krijf dan geen kermis, welnu, amuseeren zal men week dan toch wel kunnen! Hevige vecht; Het was Zondagmiddag warm, zelfs zeer warm. zal wel de primaire oorzaak geweest zijn, dat eea visscherlul, die eerst heel vreedzaam op de brug Spoorgracht hadden staan te boomen. nu door enorm kwantum drank verhit, elkaar te lijf ging® reden? Vraag er niet naar. Die is er meestal als ze er was, dan is het een knappe baas die 1 weten kan komen. In ieder geval moet het daar bij de „Botbrug" complete veldslag geweest zijn, en zelfs ouden v# gen beweerden later dat ze zelden twee kerels zulke opzanlkers hadden zien geven. vallen Hie zal O] De opgezt De tarievi spr. v Spr. meer verzoe De 1 i vorige: De i vergad Op voorzit ben. E Hier Noodlottig verkeer** Over de Zuidstraat reed de 10-jarige Annie dei P n l... ._iui.. L" wilde met haar flets juist oversteken toen achttf aan een auto kwam; de chauffeur zag wel da! meisje de straat overstak, maar daar de afstas klein was om nog te remmen (de auto reed mf flinke vaart) was het hem onmogelijk een aaar te voorkomen. Een hevig gegil klonk, en door de omstanders, fl ongeval hadden zien aankomen werd niets ande dacht, dan dat men het meisje dood onder de atf ;Jiaar d< vandaan halen. Zoo erg bleek dit evenwel nog 8 zijn. Ofschoon het slachtoffertje leelijk terecht komen. Geheel met bloed bevlektwerd zij een geloope binnengedragen, alwaar de eerste hulp verleend Den chauffeur zou niet den minsten schuld Naar wij later nog hoorden behoeft men voor i spuit v. ven van het meisje niet te vreezen. Zoodat wij kunnen besluiten met de opmerl het gelukkig nogal goed losgeloopen is! Werd d< iet eer zoo me Ben gel 2 U lukkig niets ge BURGERBRUG. 1 (inkerpc Naar wij vernemen, is ten huize van A. Veekftehall<l! hier een geval van roodvonk geconstateerd. PETTEN. De voetbalvereeniging Petten organiseert se~f strijden ook voor haar 1ste elftal. De dezer dagen gehouden verloting wees uit, d»1 ten 1Dqsko 1 en Bergen 1M.L.D. zal moeten pen. w i e r i v De Hoe het ook zij, op het einde moest een het afl* en werd bewusteloos tegen de keien geramd. Blorf <1® bleef hij daar liggen totdat menschlievende p« de hand over het hart streken en den uitgeslagen tersbaas het café van den heer K. binnendroegen. Naar wij later nog vernamen, moet de man leelj t Mej. recht gekomen zijn, wat geen wonder is als men op welke manier zjj elkaar te lijf zijn gegaan. Ekirtsw D dezer dienst land" te een tus avs. Ai verleen besterm Bi Diepen weere de tijdii auto g( Zooalj pejaardi 'aarbij andeld ffcenome. Naai de vorm Dinsdagmorgen is door de architecten Peters ders, namens B. en W. van Wieringen aanbesW bouwen van een schoolgebouw voor o. 1. onder onderwijzerswoning op een terrein aan de Zwini Den Oever alhier. De uitslag is als volgt: - D. Oord. Oosterhoogebrug f 36900; G. Koning. 1 ledige h gen f 39962; W. Uiterdijk. Schagen f 36432; W.CÉ Bij de Birdaard Fr. f 38980; K. Visser, St. Jacobi polltieli< f 36690; S. S. de Boer, Sluis I f 36500; A KJ Cincialei Sohagen f 36145; Stellema. Rinseurergeest f 385811 Hoe\\ Kuipers, Surhuisterveen f 37200; P. Doorn. St J ttiocht b tensbrug I 37300; J. Koppen, Alkmaar f 39300;! een bepj Oppenkamp, Haarlem f 46700; J. Leegwater, H<4 Vrooms! waard Zuid f 37200; J. Faus, N. Niedorp f 3701 bekende de Vries, Hippolytushoef f 38800; Gebr. Boer&i Kan dez ringen Stroe f 35935; J. D. Kooij. Westerland'I Iro&msl Gebr. Boekei. Oude Niedorp f 36940. rin Laagste inschrijver gebr. Boersen alhier. De F® I 8 nai aangehouden. Begrooting was f 40807.90. p^j Bevens

Schager Courant | 1932 | | pagina 2