De inbraak met geweld pleging te Vriezenveen. STAATSIDEE VAN NAT. SOCIALISTEN. NIEUWE DUITSCHE NOODVERORDENING STEUN AAN DE VARKENSHOUDERIJ. Schandelijke kindermishandeling. Marktberichten. BARSINGERHORN - - kolhorn. Dinsdagavond vond ten overstaan van notaris Van Leersum, de verkooping plaats van het huis van de erven van mevr. de wed. Blaauboer—Fok. Koopcr werd de heer B. Otsen alhier voor de som ma van 12975.—. WINKEL 7691 Als gevolg van nog meerdere bezuiniging bij den dienst der posterijen en telegrafie, zal met ingang vöü .Tuni a.s. de openstelling van 't kantoor worden bepernt, en slechts geopend zijn, van $y2—11 uur v.m., cn van 23^ en 6—7 uur n.m. Voor den telefoondienst blijft.de openstelling voor abonnee s onveranderd. Naar men ons meldt, zal Zondag 10 Juli a.s. te Nieuwe Niedorp, op een nader te bepalen terrein, een openlucht -meeting worden gehouden, uitgaande, van de afd. Winkel—Nieuwe Niedorp van de O.S.P. (Links Socialisl&n). Als sprekers zullen optreden de heeren P. J. ISchmidt cn -T. de Kadt. Nadere aankondiging zal per advertentie in dit blad plaats hebben. Aan den dienstplichtige dezer gemeente van de lichting 1927. W. O. Schaap, is andermaal voor écn jaar uitstel verleend van opkomst voor ^rste oefe ning. 1 De dienstplichtige dezer gemeente, J. Brcgman, van de lichting 1932, is wegen uitsluiting, als dienst plichtige van de landmacht ontslagen. LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. Dinsdagavond vergaderde de Winkeliersvereeniging ten huize van den heer L. Hop te Noordscharwoude. Een 25-tal leden was aanwezig. De Voorzitter, de heer S. Timmerman, opende de ver- Aan dze voorwaarden ontleenen wij dat de versprei- kende. dat zoo weinigen zijn opgekomen. Spr. stelde het verzoek van de Winkeliersvereen. van St. Pancras, om ook in het „Weekblad" te mogen adverteeren en het blad te St. Pancras te verspreiden, aan de orde. De meerderheid van het bestuur is er voor. De heer Jb. Smit lichtte de gestelde voorwaarden toe. Deze voorwaarden zijn door St. Pancras goedgekeurd. Aan deze.voorwaarden ontleenen wij dat de versprei ding en de advertentiekosten gelijk blijven. De overeen komst wordt voorloopig aangegaan tot 31 December 1932 en wordt dan steeds met een jaar verlengd. De opzeg ging moet geschieden voor 1 December van elk jaar per aangeteekende brief. Na eemige besprekingen besloot men de overeenkomst aan te gaan. Van enkele winkeliers was een verzoek ingekomen zoo spoedig mogelijk een vergadering te beleggen om de onbillijkheid der Winkelsluitingswet te bespreken. Dit schrijven weid door verschillende heeren bespro ken. De heer D. Zeeman wilde een verzoek tot de gemeen teraden richten nu een uitzondering te verkrijgen voor ♦ruit- enslgarenwinkels. Dl secretaris deelde mede dat de burgemeester van jOudkarspel heeft gevraagd hoe de sluiting ln de ker- finisweftk wordt -opgevat. I In Oudkarspel wordt de week vóór kermis vrij gege ven. Men kan zyn bemerkingen schriftelijk bij den :fiect%aris indienen. Van demheer P. Mienes was een schrijven ingekomen om te trachten dat door winkeliers zonder noodzaak T cadeaux worden gegevei^ welke niet in hun branche f vallen. Hiertegen werden zeer veel bedenkingen geopperd'en zal op de October-vergadering worden behandeld. De statuten zullen met een kleine wijziging worden Krijfl'- opgezonden ter goedkeuring aan de Kroon. De heer K. Boot wilde trachten de electriciteits- tarieven verlaagd te krijgen. Speciaal na 8 uur wilde spr. verlaagde prijzen, vanwege de Winkelsluitingswet. Spr. wilde dat alle winkeliers na achten geen licht meer branden als het tarief niet wordt verlaagd, op jVerzoek van de vereeniging. Aldus besloten. De heer K. Boot informeert naar de kwestie van den vorigen bode. vechlp brug! door die tb rug" len erels t- iet af!» d. B!m 3e per ginget De secretaris merkte op, dat dit thuis behoor* in de vergadering van de leden van het spaarfonds. Op de vraag van den heer J. Keizer antwoordde de voorzitter, dat de financien er geen betrekking op heb ,ben. Er is geen fraude gepleegd. Hierna sluiting. WARMENHUIZEN men ile dei achter •el af stal ;ed mf ti aanrj ders, huid voor merldn IJ Veek :t seri! uit, >eten i jrc eo nbesttf w.o >bi P» A.S f 38560; i. St 393( 379» 3oersea land i De raad der gemeente vergadert Vrijdag 17 Juni des midadgs ten 3 uur. HOOGWOUD Mej. A. L. Remme, thans tijdelijk onderwijzeres te .'AArtswoud, is als zoodanig benoemd te Bilthoven. De dienstplichige Jan Zweep, van de lichting 1932, dezer gemeente, is wegens lichaamsgebreken uit den ;eers<* dienst ontslagen^ Door B. en W. is aan de Vereeniging „Het Hooge Land" te Huizum vergunning verleend in deze gemeen te een collecte te houden in de maand Juli of Augus tus sbs. Aan P. Eankras in de Weere alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een houten gebouwtje, bestemd voor autogarage naast zijn perceel wijk K 34. andefl Bij het vervoeren van de brandspuit uit de Weere de aut« naar den brand van den kapberg van den heer P. van iü Diepen te Abbekerk is den heer Jac Smit, smid in de Weere aldaar, een ongeluk overkomen, wat goed is af- geloopen. De brandspuit werd bij het vernemen van rleend <ie tijding dat er brand was uitgebroken, op een vracht auto gezet. Smit stond op de vrachtauto en hield de spuit vast. Bij het nemen van een draai in de Weere werd de heer Smit van de auto geslingerd, maar bleef met een been in de wielen van de spuit hangen en werd zoo meegesleept. De toeschouwers die het ongeluk za gen gebeuren, gilden, dat de auto moest stoppen. Ge lukkig werd dit door den chauffeur, die van het ongeval niets gemerkt had gehoord en stopte hij. Smit had zijn linkerpols gebroken en moest zich onder geneeskundige behandelihg van Dr. Pool stellen. Een drietal verdachten aangehouden. Volledige bekentenis afgelegd. Zooals gemeld werd vorige week Zatqrdag bij het «ejaardc echtpaar W. A. te Vriezenveen ingebroken, baarbij de dieven, na de twee oudjes te hebben mis handeld, als buit een bedrag van f 500.hadden moe- feenomen. Naar de „Z\v. Crt." meldt, is het de politie gelukt de vermoedelijke daders te arresteeren en tot een vol ledige bekentenis te brengen. Bij de nasporingen werd gebruik gemaakt van een politiehond. Deze hond gaf het spoor aan tot den Pro vincialen weg, maar verder niet. Hoewel de politie geen juist omlijnd spoor had, mocht toch een aanwijzing worden ontvangen die in een bepaalde richting wees, n.1. naar Daarlerveen en 'Vroomshoop. Het vermoeden bestond dat een niet on Wekende van de politie W. A. te Daarlerveen meer ^an deze zaak zou weten. Bij de nasporingen tc Vroomshoo]) kwam de politie terecht in het café van V Postma, alwaar W. A. reeds in de vroegte verte- r>ng had gemaakt. Ook was in zijn gezelschap een zekere R. Kr., die ook vertering maakte. Dit kwam de politie verdacht voor en daarom werd besloten be nevens W. A. ook dezen aan een verhoor te onder- Radio-redevoering van Gregor Strasser. „Dnltschland, alleen Duitschland, niets dan Dnitschland." BERLIJN, 14 Juni (V.D.). Hedenavond heeft Gre gor Strasser voor de Duitsche radiouitzending een redevoering uitgesproken over de staats-idée van hot nationaalsocialisme. Nadat hij er op gewezen had dat hij als eerste na tionaal socialist voor de radio over wezen en inhoud van de nationaal socialistische staatsidée het woord voerde, zette hij o.m. uiteen: Het nationaal socialisme is in laatste instantie niets anders dan de politieke uitdrukking van de psychi sche nooden van een groot tijdperk. Wij verstaan on der socialisme de van staatswege uitgevoerde maat regelen ter bescherming van den enkeling of van een grootere gemeenschap tegen iedere uitbuiting. Het aan den staat trekken der spoorwegen, het in ge meentehanden brengen van trams, licht- en gasfa brieken, de bevrijding dei boeren van den freiherr von Stein, het incorporeeren van het standensystcem in het organisme va» den toenmaligen staat, het pres tatieprincipe van den Pruisischen officier, van den Duitschen onomkoopbaren beroepsambtenaar, do mu ren, het raadhuis, de dom van een vrije Rijksstad, dat alles is een vorm waarin het Duitsche socialisme tot uitdrukking komt. Deze gedachte van een van staatswege gegarandeerde bescherming beeft in het geheel niets uit te staan met dat wat het Marxisme in het Duitsche socialisme heeft weten in te voeren, niets uit te staan met internationalisme, pacifisme en klassenstrijd. Het naar binnen werkende socialisme en het naar buiten werkende nationalisme zijn niet anders dan verschillende uitingen van den zelfden wil. De syn these van nationalisme en socialisme in het nationaal socialisme beteekent de binnenlandsche en buiten- landscho vrijheid van Duitschland en de vrijheid van de werkplaats van zijn armste volksgenooten. Politiek beteekent voor"ons het dienen van het Duitsche volk en het heil van den staat. Wij. nationaal socialisten willen geen plan-looze omwenteling, maar een ge organiseerde nieuwe ordening. Wij willen geen bur geroorlog, en geen klassenhetze. maar wij willen de innerlijke verzoening van het volk. Wij willen de be scherming van iederen eerlijken arbeid en de op brengst daarvan tegen het openlijke en verkapte mis bruik van het kapitaal. Wij willen geen vervolging van Joden, maar wij eischen een Duitsche leiding zonder Joodsche en vreemde geest, zonder Joodsche mannen achter de schermen en Joodsche kapitaal- belangen, waaraan tegenwoordig bijna de geheele partijwereld ten prooi is gevallen. Wij willen geen nieuwen oorlog, wij schuwen echter een oorlog niet, wanneer deze eens het laatste middel mocht zijn om de Duitsche politieke en sociale vrijheid te verdedi gen. Wij willen geen opruiing tegen geloof en geen vervolging van christelijke kerken, wij eischen echter de eerlijke medewerking der kerken aan de vernieu wing der Duitsche cultuur zonder de welke ook de kerken psychisch verdorren en inhoudsloos worden,. Wij willen van de zielsverzorgers geen partijpolitiek, maar daarvoor in de plaats een dienen van den vrede der menschelijke ziel, van de zedelijke verheffing der massa's. Zoolang de andere volkeren bewapenen eischen wij voor het Duitsche volk eveneens het recht zich te voorzien van de noodzakelijke bescher ming van zijn belangen. Het verdragswerk van Versailles is in zijn huidi- gen vorm als immoreel verdrag voor de moreele wet ten van de geheel cultuurwereld ongeldig en nietig. Hetzelfde geldt voor de op het verdrag van Versailles opgebouwde verdere herstelverdragen. Even helder en ondubbelzinnig is onze binnenlandsche politiek. Het volk wil werk en brood. Voor ons is de oplossing van het. sociale vraagstuk hel bestaansprobleem van den huidigen tijd dat onmiddellijk door nieuwe mannen moet worden aangevat. Economie beteekent voor ons niet beursgeschreeuw, financieelc manoeuvres en speculaties ten koste van het lijdende volk. maar het scheppen van waarden die het algemeen'ten goede komen. Ons naaste doel ise het opheffen van het leegloo- pen van het Duitsche economische leven cn wel: ten eerste door het overwinnen van de werkloosheid en het saneeren van den landbouw, ten tweede door het oplossen van het probleem van het rechtvaardige arbeidsloon en ten derde door gepaste inperking van onze geldeconomie in het kader van de komende na tionale economie. Evenals wij een levenskrachtige middenstand aanhangen, een krachtige arbeiders stand door oplossing van het sociale probleem na streven. en een zuiver op prestatie opgebouwd be roepsambtenarencorps eischen. zien wij in den Duit schen boer niet slechts een stand, onder standen, maar de oerbron in het algemeen van onze rasver nieuwing. De leuze en het program echter luidt: Duitschland alleen Duitschland, niets dan Duitschland. werpen. Laatstgenoemde had zeker lont geroken cn even daarna was de man ijlings vertrokken. Toen werd het vermoeden van de politie nog sterker en de man werd per auto achterhaald. Onderweg werd hem reeds een verhoor afgenomen cn toen werd hij bij herhaling op onwaarheden betrapt. Toen de ver dachte R. Kr. werd gefouilleerd, werd een bedrag van f20 bij hem gevon len, waar hij niet direct de her komst van kon aangeven. Ten lange leste, nadat hem een streng verhoor was afgenomen, bekende hij, dat het "eld van diefstal afkomstig was. Toen hij een maal door de mand was ge allen cn bekend had. noen dc hij ook zij twee mededaders, n.1. W. A., die reeds was gearresteerd en H. Pr. te Sibculo, gemeente Ambt-IIardenberg. atstgenoemde werd later in den avond gearresteerd. Alle personen worden in den na middag voor den burgemeester geleid en aan een streng verhoor onderworpen. Ook W. A., die aan hankelijk halstarrig ontkende, iets met deze inbraak te hebben uit. te staan, werd tot een volledige beken tenis gebracht. De toestand van het echtpaa" is gunstig en de oude man heeft tot nu t e ceen ongunstige gevolgen van de hekomen verwondingen* ondervonden. DE EERSTE VAN DE REGEERING- VON PAPEN. B e r 1 ij n, 14 Juni. (V.D.) Rijkspresident Von Hindenburg heeft Dinsdagmiddag de eerste noodverorde ning der regeering Von Papen onderteekend. De noodverordening bevat maatregelen tot handha ving van de werkloozen-ondersteuning en van de so ciale verzekering, zoomede verlichting der crisislasten van de gemeenten en voorts vereenvoudigingen en bezuinigingen op het gebied der rechtsspraak en open baar bestuur. De noodverordening inzake de politieke maatregelen zal waarschijnlijk Woensdag volgen. Persstemmen. De Berlijnsche bladen leveren uitvoerig commentaar op de eerste noodverordening van de regeering Von Papen. De „DAZ" schrijft, dat geen principieel hervormend werk werd gedaan, maar dat alleen, gelijk tot dusver reeds, gepoogd werd de brand op die plaatsen waar„die het heviest woedde, te verstikken. Het gaat er alleen maar om de ineenstorting der openbare kassen voor den eerstvolgenden tijd te verhinderen. De„ Boersenzeitung" is van meening, dat de nood verordening goedgekeurd zal worden door allen, die naar orde en recht verlangen. Het gaat er thans om kleur te bekennen, of eindelijk vasten voet wordt verkregen dan wel of men dagelijks de ineenstorting voor oogen wil houden. De „Boersenkurier" legt er den nadruk op, dat de noodverordening de levende uitdrukking is van de Duitsche ellende. Zelfs wie erge dingen verwacht had is geschokt. Het eenige wat bereikt is, is, dat voor den eersten tijd geen kasineenstorting van belang te vree zen heeft. De „Germania" zegt, dat men over de geheele linie niets nieuws ziet, men ziet alleen een gevaarlijke en onnoozele verslechtering van de door het vorige ka binet ontworpen maatregelen. Zoo kan echter een leer rijke uitwerking ontstaan bij diegenen, die tot dusverre geloofd hebben dat het voldoende zou zijn nieuwe mannen in de regeering te brengen om financieele en economische wonderen te beleven. De „Lokalanzeiger" komt tot de slotsom, dat de nood verordening duidelijk openbaart hoe catastrophaal zich de geheele toestand heeft ontwikkeld en tot welken afgrond Duitschland is gevoerd. De „Vossische Zeitung" oefent er critiek op uit, dat in de noodverordening de premieleening ontbreekt, waarmede de regeering Brüning de werkloosheid te lijf had willen gaan. Het ..Berliner Tageblatt" mist het onder Brüning uit gewerkte program voor werkverschaffing. De noodver ordening stelt het gebrek aan constructieve gedachten in het licht. De „Tag" noemt de noodverordening een tusschen- maatregel. Men kan alleen de hoop uitspreken, dat na Lausanne in de aangekondigde uitbouwverordening maat regelen genomen zullen worden, die het afbreken van het huidige systeem ten gevolge zouden hebben, dat er in bestaat de kosten der werkeloosheid te dekken met nieuwe lasten. De „Deutsche Zeitung" stelt in het licht, dat het Duit sche volk alleen dan begrip zal kuninen hebben voor de nieuwe lasten, wanneer tegelijkertijd de weg naar bui ten getoond wordt. De finantieel politieke nalatenschap van Brüning is geregeld. Thans moet het opbouwende werk beginnen. De „Vorwaerts" is van meening, dat de noodverordening geen lasten brengt voor de welgestel- den, maar nog meer nood en ellende voor de armen. De bitterste teleurstelling echter brengt zy aan de groote massa. Alle hoop op werkverschaffing is vernie tigd. Er wordt niet gezorgd voor werkverschaffing en van staatswege wordt de woningbouw niet bevorderd. LJ A I T f Die lekker wil rooken, I Moet FAMOLES-Sigaren koopen G cent. f 2.75 per 50 sigaren. Fa. Jb. Molenaar, Sigarenfabr., Schagen boerderij. Wetsontwerp ingediend. Geringe ver hooging van den detailprijs? Concen treering en regeling van den export. Verbetering van kwaliteit noodig. Hoe men te groote uitbreiding van de teelt denkt te voorkomen. Bij de Tweede Kamer ie thans ingediend het reeds aangekondigde wetsontwerp tot steunverleening aan de varkenshouderij. In de Memorie van Toelichting zegt de regeering dat gezien de ernstige ontwrichting van de varkenshouderij, welke een der voornaamste bronnen van inkomsten is voor de kleinere bedrij ven op lichtere gronden, de regeering gemeend heeft thans ook maatregelen te moeten beramen, welke ten doel hebben aan dezen belangrijken tak van den landbouw hulp te bieden. Daar een zeer belangrijk deel van den Nederlandschen varkensstapel voor ex port is bestemd, zal in een plan tot hulpverleening aan de varkenshouderij hiermede noodzakelijk reke ning moeten worden gehouden De Tegeering heeft gemeend ten aanzien van het exportvraagstuk de beschouwing van de Landbouvv- crisiscommissie in groote lijnen te moeten volgen. Het is echter noodzakelijk, dat welke vorm van steun ook worde gekozen, een ongelimiteerde uitbreiding vaji de varkensteelt worde voorkomen. Een der groote voordeelen die een steun aan de varkenshouderij biedt is dat op deze wijze een loo- nend afzetgebied kan worden gevonden voor het sur- plvj3 aan ondermelk. Om de positie van het Neder- landsche varkensvleesch op de buitenlandsche markt te verbeteren ten minste wat betreft dat gedeelte hetwelk als bacon wordt geëxporteerd is eerste voorwaarde, dat de kwaliteit van het aangeboden varkensvleesch wordt verbeterd. Dan moeten de var kens naar kwaliteit betaald worden, doch dit zal slechts dan kunnen worden doorgevoerd, indien in den export concentratie wordt tot stand gebracht. De regeling van den export van varkens en varkens- producten zal geschieden door een organisatie samen gesteld uit de belanghebbenden zelf en onder voort durend toezicht van wege den minister van Econo mische Zaken. Voorloopig zal de export, wil men de varkenshou derij loonend maken, met verliezen gepaard gaan. Dc verliezen welke de Centrale op den export zal lijden of welke zij zql moeten vergoeden aan anderen die in overleg met haar den export uitoefenen, zul len moeten worden gedekt door baten welke zij ver krijgen uit den binnenlandschen omzet van varkens vleesch. Bovendien beperkt zich art. 7 van het ont werp niet alleen tot varkens en varkensvleesch, voor den export bestemd, maar geeft de Centrale tevens de bevoegdheid de binnenlandsche prijzen te steunen. Voldoende is het dat degenen die in het binnenland varkens doen slachten een zeker bedrag aan do Centrale afdragen. Dit bedrag behoeft niet groot te zijn. Wanneer aangenomen wordt dat om een loo- nende teelt te verkrijgen een bedrag van ongeveer 8 a 9 cent per pond te gering is en dat van de vier pond varkensvleesch 2>4 voor het binnenland ge-£ slacht worden en 1^ wordt geëxporteerd, dan zullen de eerste 2% pond samen 12 cent extra moeten op brengen. Het zal er dus op neerkomen, dat men on geveer 5 cent per pond voor het slachten zal moeten betalen. Dit beteekent voor den détailprijs zeer weinig Mocht hiervoor eenigermate het gebruik van var kensvleesch inkrimpen, dan zal dit het gebruik van rundvleesch in de hand werken, hetgeen met het oog op de zeer lage rundvlecschprijzen een voordeel is te achten. De heffing der genoemde bedragen zal worden op gedragen aan de bestaande keuringsdiensten. Voor die gevallen, waarvoor de Vleeschkeuringswet geen merken eischt, zal een speciale regeling ver- eischt zijn. Ten einde te voorkomen dat tijdelijk eeri zeer hooge varkensprijs ontstaat, is het gewenscht dat de alsdan te maken winsten worden gereserveerd voor de later ook weer automatisch volgende tijden van overpro ductie met zeer lage prijzen. Bij een meer stabielen prijs zal een meer regelmatig loonend bedrijf der var kenshouderij kunnen worden verkregen. Deze wijze van steun heeft het groote voordeel dat het zeer snel effect zal kunnen sorteeren. Zoodra dc Centrale tot stand is gekomen cn zij over de noodige fondsen be schikt, welke haar in den aanvang zoo noodig door een rentedragend voorschot zullen worden verstrekt, zal zij den prijs van de exportmarkt kunnen steu nen. Een zeer moeilijk punt is het voorkomen ccner te groote uitbreiding van de varkensteelt. Zoodanig in grijpen zal bezwaarlijk uit een centraal punt gere geld kunnen worden. Wil men tot een loonende var- kcnsteelt komen, dan zal men een individueele beper king moeten nastreven. Iedere varkenshouder die var kens zal willen fokken of verkoopen, zal zich moeten aansluiten bij een der provinciale organisaties, cn zich daarmede moeten onderwerpen aan de rechts geldige besluiten gegrond op de statuten dier organi saties. Bij de tarweorganisatie is dit systeem toege past. en het voldoet daa uitstekend. Aan de hand van gegevens'betreffende de fokkerij on mesterij der verschillende varkenshouders kan door de plaatselijke organisaties ad hoe onder toezicht van hoogere in stanties aan iederen landbouwer het aantal varkens aangewezen worden. Indien men aan een fokker toe staat iets meer dan de normale-hoeveelheid te mesten en men staat den mester toe zijn eigen varkens ge heel of voor een gedeelte te fokken, dan zal deze re« geling zeer wel kunnen verloopen. Het is noodig dat er voor de verdeeling teir slotte goedkeuring van een onpartijdige instantie is. Daar voor zal de minister zich doen bijstaan door een na der aan te wijzen orgaan. Gedacht is hierbij aan een regecfingscommissaris aan het hoofd w n een regee- ringsbureau, hetwelk allerminst uitgebreid behoeft te zijn. De moeilijkheden welke zich vooral in het begin zullen voordoen beuoeft men zich niet te ontveinzen. Men zal zeker niet tot op 10.000 na het aantal varkens in Nederland kunnen limiteeren. Het gaat echter niet om een verschil van 10.000 varkens per jaar. Het gaat om verschillen welke 1 ot vijftiewoudige en meer hier van bedragen; een zekere speling in hoeveelheid en een zekere speling in den prijs zal er altijd zijn. Het lükje aan den dijk bü Moordrecht be graven. De stiefvader en moeder staan terecht. Gistermorgen hebben zich voor de Rechtbank te Utrecht te verantwoorden gehad een 35-jarige schip per G. de V., zwervend, en thans gedetineerd en een 26-jarige koopvrouw G. v. d. W„ eveneens zwervend en gedetineerd, wien ten laste was gelegd het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel of zware mishandeling. Het betreft hjer de zaak van het 5-jarige kind, dat mishandeld werd en daarna aan den dijk bij Moor drecht werd begraven. In de ochtendzitting heeft allereerst de schipper terecht gestaan. Uit de afgelegde verklaringen bleek, dat het kind op zeer ergerlijke wijze was toegetakeld. Het was lichamelijk achterlijk en zeer lastig. Herhaalde malen werd het gestraft en die straf bestond in het toebrengen van slagen, uren in den hoek staan, of het maken van kniebuigingen ,wat het kind vaak langer dan een uur moest volhouden. Op den avond voor den dood was het kind geslagen, met het gevolg, dat de ribben op acht plaatsen waren gebroken en op drie plaatsen gekfteusd. De man ontkende het ten laste gelegde, voor zoover het betrof mishandeling met een hard voorwerp. Hij had het kind wel eens gestraft, maar had zich dan bepaald tot het geven van een pak slaag met de bloote hand. Wel had hij het lijkje be graven. De Officier meende dat uit verschillende ge tuigenverklaringen was komen vast te staan, wat ver dachte ten laste was gelegd. Voor zware mishandeling en overtreding van de Begrafeniswet heeft hij geza menlijk een maximum gevangenisstraf geëischt, n.L vier jaar en zeg maanden. In de middagzitting had de moeder van het mishan delde meisje zich te verantwoorden. De vrouw ontkende 'zich aan het haar ten laste gelegde schuldig te hebben gemaakt. Het getuigenverhoor beperkte zich tot dezelfde opmerkingen als in de ochtendzitting. Naar aanleiding van een opmerking van den presi dent, dat de broer van den vorigen verdachte zich wel zeer onverantwoordelijk had gedragen door niet tus- schenbelden te komen bij de mishandeling, antwoordde deze, dathij .meende, zich niet met de zaak te moeten bemoeien. Verdachte gaf te kennen, dat zij versohillende malen tot dezen getuige had gezegd, de woonschuit J:e verlaten Maar zijn broer had haar gedreigd om haar eveneens te verlaten. De beide broers hadden meerdere malen ge zegd, dat zij zich maar kalm moest houden, omdat zij alleen tegenover twee stond. De Officier van Justitie zeide, dat zoowel de man als de vrouw zich aan de mishandeling hebben schuldig gemaakt, de man aan zware, en de vrouw aan de gere gelde mishandeling. Een ergerlijker daad, dan hier ge pleegd is, is moeilijk denkbaar. De maximumstraf voor dit feit is 2 jaar, die met een 1/3 verhoogd kan wor den, wanneer het feit tegen een eigen kind is gepleegd Spr. eischte derhalve de maximumstraf twee jaar en acht maanden tegen de vrouw. Mr. v. d. Waag uit Zeis drong aan op vrijspraak en vroeg de onmiddellijke vrijlating van verdachte. De Rechtbank, in Raadkamer te zijn geweest, wees het verzoek van den verdediger van de hand. De uitspraak Is bepaald op 28 Juni. BROEK OP LANGENDIJK. 14 Juni.' 69000 Kg. aardappelen: sch. muizen f 7.508.30. driel- f 4.30—7.50, kleine f 3—3.70, 18200 Kg. tomaten: A f 31.90 —32.40. B f 29.30, C f 31.70—31.90, CC f 20.70. MEDEMBLIK. 14 Juni. Sohotsche muizen f 3.653.85, kleine f 2.40—2.75 per, 50 Kg. AMSTERDAM. 14 Juni. Zeeuwsche bonten f 13, blauwen f 13. roodstar I' 2.252.50. blauwe poters f 0.901, bonte poters f 0.901, per H.L., Andijker muizen f 7—8, kleine muizen f 67, Langedijker muizen f 78 per 100 Kg., Beverw. zandaard appelen f 1.752, Texelsche roode f 1.752, per H.L., Westl. muizen f 910, kleine muizen f 89, per 100 Kg* Friesche roodstar f 2.252.50 per H.L. COOP VER. CENTR. EIERVEILING G. A., PURMEREND. 14 Juni. Aanvoer: 124743 eendeieren f 1.952.15, 113960 kip eieren: 70—80 Kg. f 3.70—4.50, 65—£6 Kg. f 3.50—3.60, 63—64 Kg. f 3.20—3.40, 60—62 Kg. f 2.90—3.30, 58—59 Kg, f 2.80—3.10, 56—57 Kg. f 2.70—2.90, 53—55 Kg. f 2.50— 2.70, 50—52 f 2.30—2.50, 45—49 Kg. f 2—2.40. PURMIEREND, 14 Juni 1932. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas: 23 stapels, 7314 K.G. boerenkaas f 25.50 per 50 K.G., handel matig; 2992 K.G. boter f 0.65—L10. Vee: 265 stuks vette koeien f 0.68—0.78 per K.G., 200 melk- en geldekoeien f 120270, 35 stieren, handel run deren stug; 72 paarden f 80160, handel matig; 113 vette kalveren f 0.700.90, handel stug; 389 nuchtere kalveren, slacht f 4—16, fokkalverep f 814, handel stug, vette varkens 532 stuks: voor de zouterij f 0.30— 0.32 per K.G., voor de slacht 2832 cent per K.G„; handel vlug; 80 magere varkens f 822, handel vlug;: 181 biggen f 610, handel vlug; 376 schapen f 1418, handel stug; 524 lammere* f 69, handel stug; 31 bok ken; kipeieren f 2.75—3.25, eendeieren f 1.90, piep kuikens f 0.800.92%. Eierenveiling: 23450 kipeieren a f 2.803.40, 360 kip eieren b f 2.50—2.70, 10836 eendeieren a f 1.90, 1770 broedeendeieren f 22.20,

Schager Courant | 1932 | | pagina 3