llllltll Billis- Kanaal Schagea-Kolliorn. Plaatselijk Nieuws. VERKEERSONGEVALLEN. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. DE LINDBERGH-ZAAK. VERDUISTERING VAN f4500. Een Jubileum. Don Kozakkenkoor. Filmvoorstelling „Nederlandsch fabrikaat" Een Veiligheidsbrigade van burgers. Schoolreisje U.L.0.-School. Fa. Gebr. ROTGANS Donderdag 16 Juni 1932. SCUCEI 75ste Jaargang No. 9090 CODRANT. bit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. ONDER DE TRAM GERAAKT. Zevenjarig ventje gedood. iermorgen is ter hoogte van het buitengoed Ter ide te Sassenheim, het 7-jarig zoontje van den heer P. Zwetsloot onder de stoomtram terechtgekomen, t ventje was vrijwel onmiddellijk dood. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Het slachtoffer aan de gevolgen overleden. Dinsdagavond elf uur wandelde de 59-jarige weduwe K, van de Korte Oranjegracht te Leiden, met haar •jarigen zoon op den Maresingel aldaar. De vrouw is telliniken aangereden door een hen achterop rijdende auto. werd tegen den grond geslagen. Zeer ernstig gewond zij naar het academisch ziekenhuis vervoerd, zij kort daarop is overleden. PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN. Een man levensgevaarlijk gewond. :ermorgen heeft bij Grave een ernstig auto-onge il plaats gehad. De heer C. Jenier begeleidde een pen met hooi. Hij stak plotseling den weg over en '1 gegrepen door een auto. die zeer matig reed. De ging over het lichaam en hoofd van den man. Hij j een gapende hoofdwonde en ernstige kneuzingen. Kampers uit Grave vervoerde het slachtoffer in l auto naar het Sint Catharine-ziekenbuis te Grave. toestand van den ongelukkige is ernstig. NOG EEN TWEETAL AANRIJDINGEN. pp de Linker-Rottekade .onder Hillegersberg Is de er F. Booy uit Rotterdam aangereden door een auto, t links van den weg reed. Hij kwam te vallen, kreeg rondingen aan beide beenen. en ziin fiets werd ge- vernield. Hij is naar zijn woning te Rotterdam •acht en daar onder geneeskundige behandeling ge ld. De autobestuurder is doorgereden, alsof er niets i gebeurd. Het nummer van den auto is bij de po- i bekend. Öp den Kleiweg onder Hillegersberg is het 15-jarlge isje D. v. d. Heuvel, wonende in de Graaf Jan van taustraat aldaar, toen zij. zonder een teeken te g8- per fiets den weg zou oversteken, gegrepen door l auto. bestuurd door L. B. uit Schiebroek. Zij werd 't haar fiets geslingerd en kreeg een ernstige wond I het hoofd. ARME KLEINE. Zes-jarig meisje onder de tram. Uit Heerenveen: De zesjarige Vrouwke Reitsma is termiddag te Hemrik onder de tram gekomen en in r ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Heeren- l overgebracht. Aldaar is zij gisteravond aan de ge lgen van de bekomen verwondingen overleden. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Ernstig ongeluk op een onbewaakten over weg. Op den onbewaakten overweg tusschen Wadenoyen 1 Tiel werd gisteren de koopman de R. uit Leerdam, iverdprgezeld van een passagier B. met zijn vrachtauto ge spen door een naderenden personentrein uit de rioh- ig Geldenmalsen. De chauffeur de R. werd ernstig wedsn?ewond en ter verpleging vervoerd naar een ziekenin- Bhting te Tiel. De auto werd een eind meegesleurd en ST taal vernield langs den weg geworpen. B. bekwam echts eenigë lichte verwondingen. Het uitzicht was vol- Hnen vry. De dood van miss Sharp. Diepe veront waardiging over de Amerikaansche poli- tie-methoden. De waarnemende Britsche consul-generaal te New ^rk, Shepherd, heeft van de Engelsche regeering te- „_Jra-fisch opdracht gekregen rapport uit te brengen •ver de omstandigheden waaronder de dienstbode tn de familie Morrow, Violet Sharpe, zich van het ~en had beroofd. In Engelsche kringen in de Ver. iten, maar ook in vele Amerikaansche kringen, is en diep verontwaardigd over de Amerikaanscho po- Jtie-methoden, welke door niet weinigen verantwoor delijk worden gesteld voor dezen zelfmoord. De arme [iolet Sharpe was zoo vaak en zoo ruw door de po rtie verhoord, dat zij toen zi: wederom voor zoo'n Tboor was opgeroepen, er maar liever een eind aan Takte. Onder degenen die in de Ver. Staten naar leiding van het gebeurde een campagne zijn be- jnncn, tegen de inderdaad ontoelaatbare ondervra ag in den derden graad is mevrouw Morrow, le schoonmoeder van Lindbergh. Nader meldt men nog dat mevrouw Morrow zich -:i*ar Engeland heeft ingescheept. Vermoedelijk staat &vZe reis in verband niet do zelfmoord van het meisje vrpc- ^en ach* het niel waarschijnlijk dat She pherd in zijn rapport inlichtingen zal gebruiken van pbtelijke Amerikaansche zijde afkomstig Wel zal u.1 een bloemlezing geven van hetgeen de Amerikaan- iche couranten over het geval hebben gepubliceerd, s™ Gaston Means tot 15 jaar veroordeeld. J Uit Washington: Gaston Means, die schuldig werd bevonden aan op- jhchting in verband met de ontvoering van Lind- bergh's baby, is gisteren tot vijftien jaar gevangenis- istraf veroordeeld. „Rechtskundig adviseur" gearresteerd. Het geld van anderen in een speelhol ver loren. Wegens verduistering van een bedrag van f 4500.— ten nadeele van de familie B. van den Carnissesin- gel te Rotterdam, is aangehouden en in bewaring ge steld de „rechtskundige adviseur" V. aldaar. De heer B. was eenigen tijd geleden overleden en had zijn familie een bedrag van f 4500 nagelaten waarvan f 1200 op een spaarbankboekje stonden en de rest bij de Rotterdamsche Bankvorecniging gedepo neerd was. Een notaris had zich met de regeling van •de erfenis bemoeid en de zaak keurig in orde ge maakt, Eenigen tijd na het overlijden Van den heer B. kwamen twee zoons echter hun aandeel in de er fenis bij hun moeder, die het beheer over het geld gekrege nhad. opvragen Mevrouw B. wendde zich toen tot V. met het verzoek om het geld los te ma ken. V. beweerde dat het geld bij den Kantonrech ter gedeponeerd moest worden en mevr. B., die dit geloofdee gaf hem een machtiging om over het geld te beschikken. Men hoorde daarna niets meer van V. en toen de familie eens ging informeeren bleek dat het geld weg was. De politie werd in de zaak gemengd en V. werd gearresteerd. Hij verklaarde dat hij het geld in een speelhol aan de Boompjes verloren had. Een en ander is voor de politie aanleiding geweest om twee waarschuwingen tot het publiek te richten. Op de eerste plaats wordt men aangeraden de grootste voorzichtigheid te betrachten met het aan- knoopen van relaties met zoogenaamde rechtskun dige adviseurs. De goeden niet te na gesproken zijn er onder hen velen die op een uiterst eigenaardige manier met de belangen van hun cliënten omsprin gen. Een voorbeeld daarvan is nog het volgende: Een vrouw wier man in Hamburg werkte wilde het geld opvragen van een spaarbankboekje, dat op zijn naam stond. Op het postkantoor deelde men haar mede, dat dat niet mogelijk was. zonder er echter bij te vermelden, dat zij. nadat de noodige formaliteiten, die ongeveer 14 dagen in beslag konden nemen, vervuld waren, het geld wel kon krijgen. Ook deze vrouw wendde zich tot een ruchtskundigen adviseur, die de zaak onmiddellijk door had, het exhorbitante hono rarium van f70 voor zijn diensten bedong en na ver loop van 14 dagen zonder eenige moeite het geld op het postkantoor inde. i Binnenkort aanbesteding van de slnis te Kolhorn en enkele groote duikers. Zooveel mogelijk zal het werk door menscbenhanden gedaan worden. Naar ons werd meegedeeld zal zeer spoedig de aan besteding plaats hebben van het maken van de sluis in de Kolk te Kolhorn en van enkele groote duikers. Tevens vernamen wij dat thans pogingen worden ge daan om het graven der kanalen zooveel als dat kon te doen geschieden met uitschakeling van machines, met de bedoeling om zooveel mogelijk menschen te werk te kunnen stellen, en het werk dus mede als werkver schaffingsobject te kunnen gebruiken. Zoowel in Den Haag als in Haarlem schijnen autori teiten genegen dit plan in gunstige overweging te neimen. Op Zaterdag 18 Juni a.s. zal het 60 jaren geleden zijn, dat de bekende koek- en banketbakkerij van den heer K. Roggeveen alhier werd opgericht. Oprichter was de heer J. Roggeveen Cz., de vader van den tegenwoordigen eigenaar, die den 30 Juli 1899 opgevolgd werd door zijn zoon. De zaak-Rogge veen heeft zich door de jaren heen in een grootcn bloei mogen verheugen, waaraan de prima waar, als ook de keurige, onberispelijke bediening, wel niet vreemd zullen zijn geweest. De heer Roggeveen spaart voorts geen kosten en moeite om zijn zaak steeds in overeenstemming met de eischen des tijds ingericht te doen zijn: nog zeer kort geleden werd een nieuwe gas-heetwater-oven in gebruik gesteld. Als bijzonderheid kunnen we nog vermelden, dat de heer A. Hagen 18 jaren als eerste bediende aan dc zaak verbonden is, terwijl mej. Verkroost 14 jaren als winkeljuffrouw werkzaam is. Ten slotte vestigen wij er nog de aandacht op, dat de heer Roggeveon heeft gemeend dezen dag niet on gemerkt te moeten laten passeeren: inder, die nl. he den en a.s. Zaterdag voor f 1.of meer in den winkel op het gebied der banketbakkerij koopt, ontvangt een juileum-gebak cadeau. Wij vertrouwen, dat het den heer Roggeveen op den jubileumdag niet aan belangstelling zal ont breken. Zooals uit een in dit nummer opgenomen adver tentie blijkt, zal het zoo bekende Don Kozakkenkoor, dirigent N. Kostrukoff, a.s. Zondagmiddag een con cert in onzen Muzielctuin geven. Het koor bestaat uit 30 zangers en solisten en heeft, overal een overweldigend -ucces.cn wij kunnen het dan ook niet anders dan toejuichen, dat ook Scha gen en omgeving van deze kunst kan genieten. Wat de Pers er van zegt: De Telegraaf: Nooit kwam er hier een troep zoo artistiek, zoo „echt" als et Platoff-KooiEr ontstond een tumult van bravo- en bis-geroep, waaraan geen einde kwam. Handelsblad: Van de Kozakkenkoren het allerbeste. De Courant: Betei dan welk koor ook. Prachtstem- men. Men brak de zaal haast af. De Tijd (Th. v.d. Bijl): Bijzondere bekoring. Onbe schrijfelijk bassenmateriaal. Het, succes was enorm. De Maasbode: Kracht en schoonheid in de innerlijke voordracht. Schooner dan ooit t, voren hoorde het volle gebouw van K. en W. het Wolgalied zingen. En zoo schoon, dat men de schippers nu werkelijk ach ter een heuvel zag verdwijnen. TOEZICHT BIJ ZWEMMEN. In de j.1. gehouden jaarvergadering van de Schager Bad- en Zweminrichting „De Wiel" is o.m. besproken, en zulks mede naar aanleiding van een schrijven van B. en W. om meer toezicht te doen houden bij het zwemmen. Daartoe zou een oproeping voor een bad meester worden geplaatst, wat ook is geschied. Uit de sollicitanten is thans door 't bestuur benoemd de heer J, A. Immers, alhier. Dinsdag op het plein voor de nieuwe O. L. school. Ter gelegenheid van de Nederlandsche fabrikaat tentoonstelling zal ook de filmauto van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" een bezoek aan Schagen komen brengen. Deze vereeniging maakt namelijk een rondreis door het land met films over de nederlandsche industrie, met het doel het Nederlandsche publiek beter op de hoogte te brengen van hetgeen de Nederlandsche in dustrie vermag. Veelal geldt toch nog voor goederen van onze eigen industrie het „onbekend maakt onbemind", dikwijls gebruikt men buitenlandsche goederen, terwijl men niet weet, dat dezelfde artikelen even goed of beter in eigen land gemaakt worden. Ongetwijfeld zal men door het zien van films, die een indruk geven van verschillende Nederlandsche bedrijven, er eerder toe komen voortaan Nederlandsch fabrikaat te vragen. En dit wordt zeer nodzakelijk ook, indien men be denkt, dat jaarlijks 150.000.000 gulden moet worden uitgegeven aan leniging van de werkloosheid, een be drag, dat gehee* door de belastingbetalers moet wor den opgebracht. Wanneer men dus de werkloosheid vermindert, zal de ondersteuning ook minder wor den, waardoor dus ten slotte tot belastingverlaging kan worden gekomen. En dit is te bereiken door zoo veel mogelijk de voorkeur te geven aan Neder landsche producten. De filmvertooning zal te Schagen worden gegeven op het plein voor de nieuwe Openbare Lagere school, en aanvangen om ongeveer kwart voor tien, zoo gauw het donker genoeg geworden is. Te voren zal de Scha ger Harmoniekapel een muzikale rondgang door Schagen maken, waarbij de filmatuo achter de mu ziek aan zal rijden. Ongetwijfeld zal iedereen de ge legenheid, om deze belangwekkende films kosteloos te kunnen zien, wel aangrijpen, zoodat een flink aan tal toeschouwers mag worden verwacht. Naar wij vernemen, hebben enkele te goeder naam en faam bekend staande burgers van Schagen be sloten een vrijwillige nachtveiligheidsdienst te orga- niseeren. Denkelijk zuilen een dertigtal mannelijke burgers daaraan meedoen, jn zal iedere nacht van 10 tot 6 gecontroleerd worden door verschillende vrij willigers. Zij, die het initiatief tot deze zeer te waar- deeren daad hebben genomen, hebben zich tot Mr. Buiskool gewend met het verzoek zich inet dé alge- meene leiding te willen, belasten. Mr. Buiskool heeft zijn volle medewerking toegezegd. Het ligt in de bedoeling reeds een dezer dagen te beginnen. Woensdag had het jaarlijksche schoolreisje van de U.L.O.-School te Schagen plaats. Het ingevoerde spaarsysteem had gemaakt, dat .iet benoodigde be drag bij alle leerlingen &eheel of voor een groot ge deelte aanwezig was. En zoo begon het uitstapje, dit jaar naar Marken. Om acht uur uit Schagen vertrok ken, arriveerde het gezelschap om negen uur te Am sterdam en daar lag achter het C. S. de keurig inge richte boot van v^erschure en Co. klaar, die hen naar Marken bracht over de Zuiderzee. Een verrukkelijk begin! Eerst een wat te x'risch koeltje, maar spoedig brak de zon door „n cletcl de zee glanzen als zilver. Het schutten in de Oranjesluizen was 't eerste eve nement. Daarna ping he+ voorbij fort Durgerdam en Pampus naar Marken, dat schilderachtig uit zee op rees. Ou "t eiland wera een uurtje getoefd, een wan deling gemaakt naar Kerkebuurt en veel gekiekt. Men begrijpt, dat de merkwaardige costuums der Marker jeugd vooral tot het maken van foto's noodde. Daar na ging het over dc Gouwzee naar Volendam, dat be keken werd, toen naar Monnikendam en zoo binnen door over Broek in Waterland door 't Noordholl. Kanaal weer naar Amsterdam. Om vijf uur was dit gedeelte van de reis afgeloopen. Zoo cle trein die om kwart over vijf uit de hoofdstad vertrekt, allen weer meenemen naar Schagen. Zonder twijfel is het voor allen, groot en klein, een zeer interessante! dag geweest. TEGEN EEN BOOM. Gisteravond reed op het Noord een auto, bestuurd door P. B. uit Den Helder, tegen een boom. De auto bekwam eenige schade, gebroken glasruiten, enz. De chauffeur kwam met den schrik vrij. Barometerstand op Donderdagmorgen 9 u.: Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 63 gr. F. is 12 gr. C. SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEL. Kodak-, Agfa-, Gevaert-, Lumière-, Seliofilms, 6 X 9, 60 cent. Hoogglans afdrukken, 6 X 9, 8 cent. Goedkoope en toch uitstekende CAMERA'S. Ontwikkel- en Afdrnkinrichting. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN De Kegelsport. Op uitnoodiging van het bestuur van den Alkmaar- sohen Kegelbond kwamen Woensdagavond in het hotel Vredelust van den heer J. Igesz een 25-tal heeren bij een, die belangstellen in de kegelsport. Een 10-tal heeren van het Alkmaarsche bestuur wa ren aanwezig, die door den heer R. Brugman alhier wer den verwelkomd, waarna de heer Van Diepen als voor zitter van den Alkm. Kegelbond de leiding der vergade ring overnam, alle aanwezigen welkom heette en in de eerste plaats den heer R. Brugman grooten dank bracht voor de vele bemoeiingen, welke hij zich getroost had om te Schagen de kegelsport te bevorderen, welk ijve rig pogen met succes bekroond *is, want een mooie ke gelbaan wordt gebouwd en is binnenkort gereed. De voorzitter geeft dan een krachtige aanbeveling van de kegelsport. en behalve de sport als zoodanig, kweekt het de gezelligheid en onderlinge vriendschap, want de ke gelsport is een joviale en echt ronde sport. Spr. twij felde dan ook niet of in Schagen zullen zich kegelclubs vormen. Daarna geeft de heer R. Brugman een overzicht van. de wordingsgeschiedenis van de Schager Kegelbaan en van de financieele regeling. Ofschoon de Alkmaarsche Kegelbond de baan legt, krijgt de heer Igesz ze in huurkoop. De huur der baan moet dienen als aflossing der aangegane obligatieleening van f 1000, en spr. ver- waoht dat die in 3 jaar zal zijn afgelost, waarna de baan het eigendom is van den heer Igesz, Den heer Igesz wordt dank gebracht voor zijn groote daadwerke lijke medewerking. De heer Brugman beveelt aan clubs te vormen van 10 of 12 of meer kegelaars en vooral reeds dadelijk mede te doen aa n de wedstrijden die ter gelegenheid van de opening der Schager kegelbaan zul len gehouden worden. De heer Van Diepen geeft daarna een overzicht van de aanstaande wedstrijden, die verscheidene dagen zul len duren. la Stedenwedstrijd HelderAlkmaar; 2e. Korpswedstrijden. Deelname van 30 kegel clubs; 3e. Wedstrijden vrije baan heeren; 4e idem dames; 5e. Paren wedstrijd; 6e. Nieuwelingenwedstrijd. 7e. Tot besluit een Eerewedstrijd met feestelijke prijs uitreiking. Deze wedstrijden gaan uit van den Alkmaarsohen Ke gelbond. Er worden talrijke fraaie prijzen uitgeloofd die allen bij de Schager neringdoenden zullen worden, aangekocht. De voorzitter wekt de aanwezigen op lid te worden van den Alkm. Kegelbond. Daarna wordt het kegellokaal bezichtigd en hoewel nog niet gereed, wordt de zaal algemeen geprezen als zeer geschikt en doelmatig. Na voortzetting der vergadering geeft de voorzitter een uiteenzetting hoe de vereenigingsband is en worden nog verschillende inlichtingen gegeven betreffende de kosten aan het lidmaatschap van een club verbonden. Staande de vergadering heeft zich reeds de eerste Schager club met 10 leden gevormd. Meerdere clubs zijn „in de maak". Kegelliefhebbers (dames zoowel als hee ren) doen het best zich te verstaan met den heer R, Brugman. Bijna alle aanwezigen traden toe als lid van den Alk- maarschen Kegelbond. Voorts werd een wedstrijdcommissie gevormd ter assistentie bij de aanstaande wedstrijden. In deze com missie namen naast den heer R. Brugman zitting de heeren: Chr. Dekker, P. Rezelman, Ir. Prummel P. de Boer, L. Bolte, Sinnige en M. C. Tuinman. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met woor den van opwekking en dank, waarna Dr. v. d. Sluijs namens de aanwezigen de Alkmaarsche heeren dank bracht voor hun steun en voorlichting en in 't bijzon der den heer R. Brugman voor zijn krachtig initiatief. Wij kunnen nog mededeelen, dat tegen 15 Juli de feestelijke opening der Schager Kegelbaan zal plaats hebben. I AANBESTEDING. Gisteren had de publieke aanbesteding plaats door den architect, den heer Chr. Dekker, va.n het bouwen eener Boerderij nabij de Kooy, in het Koegras. voor re kening van den heer A. Noot te Barsingerhorn. Ingele verd werden de volgende biljetten: J. Offenkamp. Haarlem f 9390; G. Hoornsman, Juli- anadorp f 8949; W. Uiterdijk, Schagen f 8920; Jb. van Stipriaan, Schagen f 8869; Jb. Schoen. Stolpen f 8859; S. v. Soheijen, Koegras f 8646; J. Toes. Groote Keeten f 7600; R. Eizinga, Helder f 7450; Gebr. Boekei. Oude Niedorp f 7385; J. Hoep, Breezand f 7197; Gebr. Veeter, Sohagerbrug f 6923. Gunning aangehouden. I

Schager Courant | 1932 | | pagina 1