De lel Bekendmakin gen. Winkelsluitingswet 1930. Crisis-Zuivelwet Firma D. Hartland Prima gerookte Paling. DE AFSLUITING ZUIDERZEE DER AMBACHTSSCHOOL TE EMMEN AFGEBRAND. In de voormalige Zuiderzee. Zes woonhuizen afgebrand. Loting voor de dienstplicht Fa. Gebr. ROTGANS De derde kruiser. Ernstig spoorwegongehVrl in Engeland. 2 2 si KI Nieuwe vulkanische uitbarsting ir Zuid-Amerika. Slf nis iJen Predikbeurten. D de In deze omgeving zoo gevierde cabarettler niet op trad. Welnu ook daarin heeft Cérès voorzien en kunnen wij niet anders zeggen, dan dat ze in de keuze van haar programma gelukkig geslaagd is. AUTO SKOOTER RADIO CAR. Een kermis-attractie, die over de gansche wereld een reuzen-succes heeft geoogst is de Auto-Skooter Radio car, staande op de Marktplaats. Of eigenlijk is het niet eens een kermis-attractie, doch veel meer een sport- attractie, waar ieder zijn eigen auto bestuurt Het is zelfs de zaak, waar de Amerikanen het auto-rijden heb ben geleerd. Dus wie in die richting nog „studeerende" -,isEn verder zal het voor eiken leek op dat gebied veel pret verschaffen. TOONEEL-AVONDEN. In het Noordhollandsch Koffiehuis weer enkele uit gezochte tooneelvoorstellingen. Behalve „Mijnheer Hazehart" geeft het Gezelschap Verkade „De tante van Charley". En de Pers is In haar beoordeeling hierover nog steeds opgetogen. .De Cetem" van 22 Mei j.1. vertelt er ons van. dat de volle zaal uitbundig was in haar enthousiasme. De vertooning was buitengewoon verzorgd: alle mede spelenden acteerden met élan en vreugde. „De N. R. Ct" schrijft: „De Tante van Charley" vermaakte onze ouders evenals het ons uitbundig heeft gedaan. De zaal brulde van 't lachen en men vermaakte zich algemeen kostelijk. Verder vinden we behalve de Gedempte Gracht ook de Laan, voor zoover het de Witte Steenen betreft, vol geplaatst met tenten en kramen. We hoorden nog iemand zeggen, dat er meer bezoek wordtverwacht dan ooit te voren, mede in verband met het feit, dat in Den Helder geen kermis gehouden wordt. FILMVOORSTELLING „NEDERLANDSCH FABRIKAAT." Dinsdag op het plein voor de nieuwe open bare lagere schooL Zooals wij reeds in ons vorig no. meldden, zal Dins dag in Schagen de filmvoorstelling van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" plaats vinden, en wel op het plein voor de nieuwe Openbare Lagere school, aange zien alle andere pleinen in beslag genomen zijn door de kermis. Men zal in deze «penluchtbioscoop onder anderen kunnen zien het fabriceeren van zeep, motoren, kabels, tafelzilver, koek. rubberschoenen, fietsbanden, zout, mos terd, radiotoestellen en meer, terwijl door eenlge humo ristische „Micky-Mouse"-filmpjes nog de aandacht geves tigd zal worden op de voordeelen, verbonden aan het x-ooken van Nederlandsche sigaren en tabak en het drin ken van koffie en thee van een Nederlandsche firma. De voorstelling wordt opgeluisterd door langs electri- schen weg veretexkte muziek, terwijl ook een toespraak tot de menigte gehouden zal worden door middel van de luidsprekers. Vóór het begin van de filmvertooning zal de Scha- ger Harmoniekapel een rondgang maken door Schagen om nog eens extra de aandacht te vestigen op de voor stelling. De filmauto zal in deze stoet mederijden. MARKTOVERZICHT. Bijzonder stil washet op de markt van 16 Juni JJ. Wel waren er Amsterdammers en Haarlemmers; men dacht, dat wordt vandaag wat. maar de koeien konden geen 40 cents opbrengen; de duurste was 35 cents, geregelde gang 30—35 ets. Nu is alle jaren dezen tijd het zeer stil met den handel in vette koeien. De handel in kalf- en gelde koeien was stug; geen menschen daarvoor; hooitijd. De handel ln pinken was matig .Vette kalveren 20—55 gld. Ze werden weeT ge kocht door een bekenden slager alhier. Vroeger als men vet kalfsvleesch wilde eten, moest dat komen uit Alk maar. maar dat is niet meer noodig. De handel ln nuch tere kalveren was verbazend stil; prijzen welke besteed werden, waren aardig; kalveren niet hoog. De beweging in schapen was weer ziek. Overhouders van 1016 gld. lijkt natuurlijk naar niets, maar het Is zoo. Lammeren voor den dood geen vraag. Buitenland afgesloten, een strop. Kale vette schapen konden ook niet meer opbrengen dan 16 gld.; raar is dat als men na gaat de lammeren in de weide de duurste dan 11 gld. opbrengen. Oude slachtschapen niet aangevoerd. Voot bokken en geiten was weinig vraag. Biggen en schrammen iets duurder, handel vrij goed. De handel in vette varkens was heel goed, hoogste markt 16 cents, dat begint te leven; het ls te hopen dat het zoo doorgaat, dan wordt alles wel duurder. De handel in paarden was stil, niets geen dure paar den; de noteering was 125255 gld. Van de kippenmarkt valt niets te noteeren. OPENSTELLING HULPKANTOREN. De directeur van het P.T.T.-kantoor te Sohagen brengt ter kennis van het publiek dat met ingang van 20 dezer de hulpkantoren te Barsingerhorn, Dirkshorn, St Maar ten, St Maartensbrug, Schagerbrug, Wieringerwaard en t Zand op werkdagen zullen zijn opengesteld voor den Post- en telegraafdienst van 912, 14—15, 18—19 DE KEGELSPORT. Het kegelen schijnt hier opgang te zullen maken. Reeds js de samenstelling van 4 clubs verzekerd. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op artikel 9, 5e lid, der Winkelsluitingswet 1930; Verleenen ontheffing van de verbodsbepalingen dier wet op Zondag 19 Juni 1932 en Zondag 26 Juni 1932, en ten aanzien van het verkoopen en het te koop aanbieden op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- en waterwegen, op de 6 werkda gen der kennisweek en den Maandag daarna. Schagen, 15 Juni 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Ingevolge art. 22 der Crisis-Zuivelwet zullen aan melkveehouders gedurende ten hoogste drie weken uitkeeringen kunnen worden verstrekt, berekend naar een bedrag van f0.75 per melkgevende koe per week (dus droogstaande dieren niet mede te re kenen). In verband met de nooddruft, welke alom in het melkveehoudersbedrijf heerscht, is het de bedoeling van den Minister van Economische Zaken en Ar beid, dat tot deze uitkeeringen zoo snel mogelijk wordt overgegaan. De veehouders, die aanspraak wenschen te maken op de uitkeering, kunnen zich voor het verstrekken van gegevens ten Raadhuize vervoegen op Maandag 20 Joni 1932, van des namiddags 2—5 nnr. Burgemeester en Wethouders van Schagen, De Burgemeester, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. EEN JUBILEUM OP DE KERMIS. Eén van onze tijdelijke Ingezetenen, die we gedurende de kermisweek tellen, viert een bijzonder jubileum. De heer Pisart herdenkt n.1. het feit dat hij gedu rende een halve eeuw, 50 jaren lang, met zijn speelgoed- en gaJanterlekraam de kermissen heeft bezocht, We twijfelen er niet aan of dit feit zullen zijn vakgenooten niet ongemerkt voorbij laten gaan. Wij van onzen kant wenschen den jubilaris nog menige „goede kermis." LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. Wij wekken belangstellenden op tot deelname aan den nieuwen cursus voor Landbouwhulshoudonderwijs te Schagen, waarvoor een oproeping voor aangifte ln deze courant ls geplaatst. De cursus omvat alle vakken, die voor alle meisjes van belang en goed zijn en die worden gegeven naar den leeftijd van de meisjes. Door de doelmatige regeling van de lessen, de eerste drie Jaar twee dagen per week en de laatste twee jaar een dag per week, ls het mogelijk dat velen kunnen deelnemen en tevens thuis hare me dewerking kunnen blijven verleenen, wat zeer goed is. Bovendien blijven de leerlingen dan langen tijdonderden goeden invloed van de school. De plaatsing geschiedt al naar de aangiften inkomen, spoedige aangifte is ge- wensoht omdat verschillende leerlingen zich reeds aan gaven. BOUWEN! De bouw van een burgerwoonhuis voor rekening van den heer J. J. de Vries alhier, is opgedragen aan den heer C. Blaauboer alhier. Zooals bekend, heeft de heer De Vries een perceel bouwterrein gekocht grenzende aan de nieuwe open bare school in het Heerenbosch. Hoogzijde 107 Schagen. Een geheele verandering ln het recht tot visschen. Een regling in voorberei ding. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld aan de „Msb." is door de afsluiting van de Zuiderzee een al geheele verandering in de bevoegdheid tot visschen ter plaatse ontstaan. Behoorde de Zuiderzee voorheen tot de kustvis scherij en mocht daarin een ieder visschen. mits hi] slechts voorzien was van een consent voor kustvis scherije thans behoort zij als gesloten water tot de binnenvisscherij. en voor het visschen hierin is noo dig, behalve een geldige vischakte, de vergunning van den rechthebbende op de visscherij. in casu deD Staat der Nederlanden. Er is thans een regeling in voorbereiding van de afgifte van deze vergunningen, zoolang in het IJssel meer nog geen zoetwatervtsscnerij kan worden uitge oefond. Met ingang van 29 Juni 1932 zullen de Zuider zeevisschers voorloopig een kostelooze vergunning kunnen aanvragen bij den Ontvanger der Registra tie en Domeinen onder wiens dienstkring ieders woonplaats ressorteert zulks onder overlegging van het consent over 1932 ca van de nieuwe vischakte voor 1932—1933 en met opgave van naam en voorna men, dakteekening en plaats van geboorte en van de woonplaats. De vergunningen worden daarna aan den belang hebbende uitgereikt of toegezonden, zonder kosten. Gedurende de maand Juni 1932 mag een ieder nog op het oude consent blijven visschen, doch met in gang van 1 Juli 1932 moet iedere Zuiderzecvisscher voorzien zijn van bovenbedoelde vischakte en de visscherijvergunning van den Staat. Belanghebbenden diener. er dus op bedacht te zijn, dat bij overtreding bekeuring en in beslag neming van de vischtuigen kan volgen. De schade beloopt 80.000 gulden. Inven taris en archief geheel vernield. Gisternacht is te Emmen het gebouw der ambachts school geheel door brand verwoest. De plaatselijke dierenarts, die voor zijn practljk uit was, ontdekte tegen half drie In de bovenverdieping van het groote gebouw, ter plaatse van de schilders werkplaats, den brand. Hy waarschuwde den directeur der school, die met den ooncierge aanstonds trachtte het vuur te localiseeren, hetgeen evenwel niet gelukte. De brandweer te Emmen verscheen spoedig met één en later met twee motorspuiten ter plaatse, doch kon, wegens gebrek aan behoorlijke watervoorziening met slechts één straal het vuur bestrijden. Het geheele gebouw is een prooi der vlammen gewor den: verbrand zijn de bestuurt en leeraarskamer, een tweetal timmermanswerkplaatsen, drie theorielokalen, de bankwerkerij, de smidswerkplaats, de teekenzaal en enkele lokalen voor lager onderwijs. De geheele schoolinventaris, alsmede het schoolar- chief zijn verloren gegaan. Voorts is de bibliotheek van de afdeeling Emmen der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, die m één der lokalen was ondergebracht, door het vuur verwoest Tegen 7 uur gistermorgen kon de orandweer een aanvang maken met het omver halen dei muren. Dat de brand zich niet verder heeft uitgebreid ln het dichtbebouwde dorpsgedeelte, ls toe te schrijven aan het plotseling verminderen van den wind, toen de brand zijn hoogtepunt had bereikt Verschillende gebouwen hebben ernstig gevaar ge- loopen. Gistermorgen om 10 uur was de brandweer nog bezig de resten van het gebouw te sloopen. Het gebouw was verzekerd voor f 70.000. De schade moet naar werd verzekerd op onge veer f 80.000 worden geschat Omtrent de ooizaak van den brand is niets bekend. Donderdagavond te kwart voor tien heeft de conciërge het gebouw nog geïnspecteerd, zonder iets te ontdekken, terwijl gisternacht tegen één uur nog marechaussees passeerden, eveneens zonder Iets bijzonders te bemer ken. De eenlge mogelijkheid acht men kortsluiting terwijl door het aanwezig ztjn van veel brandmateriaal ln de schilderswerkplaats het vuur zich met groote snelheid heeft kunnen uitbreiden. Het onderwijs ondervindt belangrijke stagnatie. Een gedeelte der leerlingen kan evenwel de lessen blijven volgen in een het vorig Jaar gereed gekomen uitbreiding der school, die op een afzonderlijk terrein staat. Hier zullen thans met den meest mogelijken spoed noodloka- liteiten worden opgeslagen, opdat de lessen zoo spoedig mogelijk kunnen worden voortgezet. Het verlies van het archief der school wordt te meer betreurd, omdat men juist bezig was voorbereidingen te treffen voor het zilveren bestaansfeest der school, die in het begin van 1908 geopend werd en thans ruim 200 leerlingen telt Een steur van 2.30 feter lengte gevangen. Welke de toekomstige bewoners van het IJselmeer zullen zijn. De Elburger visschers gebroeders van der Heide hebben Donderdagmorgen in de voormalige Zuider zee, even voorbij den Ketelmond in een aalkuil een steur gevangen, wegende 159 pond. De visch had een lengte van 2.80 M. De heer Brouwer, hoofd van de afdeeling visscherij van het departement van binnenlandsche zaken, heeft indertijd medegedeeld, dat hij op den duur een rijken stand van zoet water visch verwachtte, waarbij echter te bedenken is, dat het zoutwatergehalte elk jaar slechts met de helft vermindert. Wat de oude Zuiderzee visch betreft, de mossel zal uit het IJsselmeer verdwijnen. De spiering zal blijven, als ze ook verder voedsel in den vorm van plankton en visch zal vinden. De haring en de ansjovis zul len door de afsluiting worden uitgeroeid. De aal zal vermoedelijk blijven en er is ook een kans, dat de bot het niet opgeeft. Onder de zoetwatervisschen verwachtte de heer Brouwer iets, maar niet veel. van den snoek. Daar entegen had hij meer hoop op de blanke baars, vooral op de snoekbaars. Verder komen alver en bovenal de brasem als toekomstige bewoners van het meer in aanmerking. Van de trekvisschen zalm. steur en elft is het niet uitgesloten, dat ze zich min of meer zullen weten te handhaven. Over de bevoegdheid van het visschen in het IJsel meer in de toekomst, leze men elders in dit num mer. Bij een feilen brand te Bakel Kinde ren met moeite gered. Twintig perso nen dakloos. Gisterochtend omstreeks vier uur is in het dorp Bakel bij Helmond een ernstige brand uitgebroken In de boerderij van den landbouwer J. van Neerven. De brand breidde zich door den tamelijk sterken wind spoedig uit en tastte het dubbele woonhuis van den heer J. van de Laar aan. Vervolgens sloeg het vuur over naar de andere zijde van den weg, waar een blok van drie huizen vlam vatte. Deze drie hul zen werden bewoond door de gezinnen A. Joosten, H. van de Laar en J Adriaan. Ook de schuur van den heer J. Manders vloog in brand. De bewoners wisten zich bijtijds in veiligheid te stellen. De heer J. van de Laar liep bij het redden van rijn kind ernstige brandwonden aan handen en voe ten op. De plaatselijke brandweer, die slechts over een handspuit beschikt, kon weinig of niets tegen de vuurzee uitrichten. Toch slaagde zij erin een an der, door het vuur bedreigd huis, te sparen. De bur gemeester heeft onmiddellijk de Helmondsche brand weer ontboden, die met volledng materiaal, bestaan de uit drie auto-motorspuiten spoedig ter plaatse verscheen. Aan haar krachtdadig optreden is bet te danken, dat het vuur tenslotte werd gestuit. In totaal zijn verbrand zes woningen, uw. de drie huizen van de reeds genoemde gezinnen Joosten, H. v. d. Laar en Adriaan. het dubbele woonhuis van J. v. d. Laar, waar tevens woonde de weduwe Mar tens en bet alleenstaande buis van den heer van Neerven, waar het vuur is ontstaan. Bij laatstge noemde kwamen een paard en twee kalveren in de vlammen om. Van den inboedel kon weinig worden gered. Ver zekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Twintig personen, nagenoeg allen arbeiders uit de werkverschaffing, zijn dakloos geworden. Een oogenblik liep de R.K. Meisjesschool groot ge vaar. Slechts een loods op de speelplaats werd door het vuur beschadigd. Gistermorgen 9 uur duurde het blusschingswerk nog voort. Voor de ltehtlng 1934. Geloot Is nr. 6298, met den naam Wouters. Gistermiddag heeft de loting plaats gehad voor de militie, lichting 1934 waartoe ehooren de mannelijke personen voor het meerendeel in 1914 geboren. Dezen werden in het algemeen in Januari 1933 voor den dienstplicht ingeschreven. Hiervoor werd gebruikt het alfabetisch register van Amsterdam, van de lichting 1931. Bij de loting was mede aanwezig de Minister van defensie Z.Exc, mr. dr. L. N. Deckers. Getrokken werd lo. 6298, correspondeerende met den naam van Gerrit William wouters, geboren 7 Juni 1911. Hiermee is voor alle gemeenten aangegeven, bij wie de bestemming tot gewoon dienstplichtige aanvangt. Dit zijn degenen, dia denzelfden naam dragen cn op denzeifden datum geboren zijn. Mocht zich dit geval niet 'oordoen, dan komen aan de beurt degenen, wier namen alfabetisch op den getrokken naam volgen. Wanneer het aan al aan het einde van de letter Z nog niet genoeg is wordt >pnieuw begonnen bij de letter A en zoo verder tot het retal compleet is. Het aantal van degenen die „vrijloten" strekt zich over 3 a 4 letters uit, dit zijn dus de letters, die het verst van den getrokken laam verwijderd liggen. ONTPLOFFING OP EEN ENGEL8CHE TANKBOOT. Dertig dooden. Reuter seint uit Montreal: Gevreesd wordt dat dertig leden der bemanning van de Britsche tankboot ..Cymbellne' zijn omgekomen ten gevolge van een ontploffing aan boord. Het schip lag in droogdok. ENGELSCH STOOMSCHIP OP DE ROTSEN GELOOPEN. Naar uit Gibraltar gemeld wordt, is het Engelsche 10.000 ton metende^ s.s. „Ferndlee" in de nabüheid van Dellys Rock op de Algerijnsche kust ln een dikken mist op een rots geloopen. De bemanning kon worden gered. IN AANBOUW ZIJND HUIS IN ANTWERPEN INGESTORT. Twee dooden. Vrijdagmiddag is te Boom bij Antwerpen een in aan bouw zijnd woonhuis ingestort. De aannemer Devos en twee zijner werklieden werden onder het puin bedolven. De heer De Vos en een der arbeiders konden slechts dood worden geborgen, tex*wijl voor het leven van den anderen arbeider wordt gevreesd. Barometerstand op Zaterdagmorgen 9 uur: 767 Vooruitzichten: Goed weer, ietp koeler. Temperatuur: 56 gr. F. is 10 gr. C. SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEI^ Kodak-, Agla-, Gevaert- Lumlère-, Sellofl' 6 X 9. 60 cent Hoogglans afdrukken, 6 X 9, 8 cent Goedkoops au toch uitstekende CAMERA'S. Ml Ontwikkel- eu Afdruklnrlchting. HOOGZIJDE E 103. SCHAqDÏ TWEEDE KAMI DE BOUW WORDT VOORTGEZET. De motfe-Cramer tot opschorting door de Tweede Kamer verworpen. Aan BU den aanvang van de zitting der Tweede Kt gistermiddag- is gestemd over de raotle-Craroer. btcTVi fende opschorting van den bouw van den derden ar ser. Ze werd verworpen met 59 tegen 30 stemmeaii Vóór de S.D.A.P., de V.D., de heer Wijnkoop «J heer Fiorla Vos. Interpellatie-Kupers over de uitkeert» aan werkloozen. F De aangekondigde interpellatie van den heer Kq (8.da.p.) over de loonen bij de werkverschaffing, k\r steunuitkeeringen aan de werkloozen enz. is gister houden. De heer Kupere verzette zich tegen een verlaging La 1 de loonen ln de werkverschaffing, welke hij ongel J gemaakt wilde zien en hij achtte een verbetering het z.g. „rouleerlngssysteem" dringend noodig. 8: laakte het dat de regeering heeft toegelaten dat mlge gemeenten hun eteunnormen verlagen. Naar leiding van een vraag van de regeering aan de bi K meestere, of zij niet van oordeel zijn dat de stem men moeten worden verlaagd, voelen de werklo zloh bedreigd en hebben krachtig geprotesteerd. I v vroeg aan de regeering een uitdrukkelijke verkltDO dat zij niet voornemens ia over te gaan tot verli der steuunormen en wees er verder op dat de last te lande veel te veel op de gemeenten gelegd is. V|J0 de kleine gemeenten kunnen dit niet dragen. Zija ziens behoort het Rijk 5/6 bij te dragen, en ls het J noodig dat de werkloozenkaasen in de bouwvakken <9 de crisisregeling worden gebracht. In dit verband' tiseerde hij de houding van de oredietverieening en pleitte een ataatshypotheekbank. legïe Eén der wagons totaal versplinterd, Drie dooden en 12 gewonden, V.D. verneemt uit Londen: Door een ernstig spoorwegongeluk bij Great f geford in de nabijheid van Stafford (Midden-I:! land) zijn drie passagiers gedood en meer dan L' zigers zwaar gewond. Het aantal lichtgewond^ nog niet vastgesteld, maar in ieder geval zeer p De trein bestond uit 4 wagens, waarvan de voe met de locomotief in botsing kwam en volk»jj,]e. versplinterde. De overige wagons werden ever» zwaar beschadigd. De geheele spoorweg, met I *1 nen, is door de overblijfselen versperd. Ondet». zwaargewonden bevindt zich de machinist, terff£töu,te stoker slechts licht gewond werd. De oorzaak van het ongeluk is nog niet btu Deskundigen uitten de meening, dat mogelijk f de groote hitte ln den loop van den dag de railifle kod uitgezet. Malargue door een aschregen getakt* V.D. verneemt uit Buenos Aires: In de Andes zijn opnieuw vulcanische storinge#0®6" getreden. Door een uitbarsting van den vulcaanj abezado is de stad Malargue, die in het voorjaaj meest te lijden heeft gehad van de groote uitbarw door oen aschregen overvallen. Tevens werden Jtsl tel aardschokken waa. renomen. ONDER DE TRAM. Ernstig ewond opg< en*^ DEN BOSCH, 17 Juni: Hedenmiddag omstreeks half vijf geraakt®. hoogte van de Pelssinge' de 36 jarige mej. M. «T de juist voorbijkomende stoomtram van de Mij-. mond-Veghel Oss. Zij werd in ernstigen toestaoW genomen met verwondingen aan hoofd en scbo>' Per politicbrancard werd het slachtoffer naar ©n Groot-Ziekenhuis overgebracht, waar zij ter ging is opgenomen. dctl ,v ZONDAG 19 JUNI. NED. HEBV. GEMEENTE t»: Burgerbrug, geen dienst. St-Maartensbrug. geen dienst. Oudeeluis, nam. 2 uur, Ds. Witkop, "chagerbrug, zie Oudesluis. Callantsoog, voorm. 10% uur, Ds. Van de Poel. 'betten, geen dienst Jullanadorp, voorm. 10% uur, Ds. Witkop.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10