Kantongerecht te Schagen. Zaterdag 18 Juni 1932. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9091 V Een moeilijke kwestie. De Winkelsluitingswet. Handleiding gratis. Help bijtijds! te Brabanische brieven. Noodlottig ongeluk. Bij het baden verdronken. Voor f 10.000 opgelicht. vc Zitting van Donderdag 16 Juni. Tereoht moet staan de veehouder J. de W. te Zijpe, rzake het laten loopen van vee op het land van een .nder. Zoo op het oog een eenvoudige zaak, maar xlie blijken te zijn een moeilijke kwestie, waarvan we iet einde voorloopig nog niet hebben. Voor verdachte, die niet verschenen is, treedt als gemachtigde op mr. J. A. E. Buiskool te Schagen. Het ten laste gelegde wordt toegegeven in zooverre, dat de koeien er wel geloopen hebben, maar ontkent wordt, dat verdachte daartoe niet bevoegd zou zijn. Inmiddels zal blijken uit de nu volgende getuigen verklaring van den heer J. Frans uit Alkmaar, hoe de zaak in elkaar zit. Getuige is n.1. de pachtheer van De W. en zegt het Jand reeds gedurende 9 jaar aan dezen te hebben ver huurd tegen f 4000 per jaar. Nu kon de W. met Kerstmis de huur niet betalen, dus werd overeengekomen, dat het huurbedrag voor de helft met Mei zou worden voldahn. Doch na het verstrijken van deze termijn kon verdachte oog steeds niet betalen. Het blijkt dat de laatste nog twee jaar huur aan de plaats heeft., doch Inmid dels heeft Frans al een anderen huurder ge zocht, omdat hij van meening was, dat als de huurder zijn verplichtingen niet nakwam, de huur vanzelf als ontbonden beschouwd moest worden. Getuige kan dit echter niet door het opgemaakte huurcontract bevesti gen, omdat hij dit niet bij zich heeft Mr. Buiskool wijst er hier op, dat verdachte blijkbaar zelf niet weet, hoe het in elkaar zit. De zaak zit n.L zóó. De oude heer Kruier was feitelijk de huurder, maar pa diens overlijden is de huur overgegaan op de kinde ren. en zoodoende is De W. de schoonzoon, nu onder verhuurder geworden. Dertig April zijn de koeien ge woon In het land gegaan, en aangezien er pandbesla gen op het vee zijn gelegd, kan deze zaak voorloopig geen voortgang hebben. Het is feitelijk heelemaal een civiele kwestie, waar spr. niet teveel van kan zeggen, omdat hij dan de ruiten van zijn eigen cliënt zou in gooien. Getuige Frans hoopt dat het geen verkeerden indruk gemaakt heeft, dat hij niet direct als huurder opgege ven had den heer Kruier, maar de zaak heeft hem na tuurlijk een beetje zenuwachtig gemaakt. (Zijn huis houdster, die zich op de publieke tribune bevindt», wil zich ook een paar maal ln het debat mengen, doch krijgt de vermaning zich stil te houden om niet het ge vaar te loopen buiten de deur te worden gezet). De ambtenaar van het O. M. zegt» dat de nieuwe aurder over deze zaak al bij hem geweest la en tot ia» heer Frans: „Dien zult U schadeloos moeten stellen!" letuige Frans, met een wanhopig gebaar: Maar dan :en ze me heelemaal arm. itonrechter glimlacht. Mr. Bulskool: Behalve andere, heeft de heer Frans >k zelf beslag op het vee laten leggen, op den 29sten pril. zoodat hij het daarmee voor ziohzelf onmogelijk iaakt heeft de zaak te vervolgen. De ambtenaar, nu wat meer van deze zaak vernomen ibbende, merkt wel dat deze civiel-rechterlijk zal moe- ïn worden uitgevochten. Hij vraagt derhalve vrijspraak 'aarmede de gemachtigde, mr. Buiskool, zich volkomen :an vereenigen. De. feantoprechter uitspraak doende, zegt dat de be- ïissipgig._ deze strafzaak afhankelijk is van de beslis ing der burgerlijke rechtszitting, en sluit zich verder folkomen bij de eisch van den ambtenaar aan. de anda ik gaan laai bed! i geta mg be renÜ je we ,.ga' Een principieele kwestie, die dui delijk doet uitkomen, boe troebel sommige bepalingen van deze antipathieke wet zijn. Voor den kantonrechter kregen we hedenmorgen dc eerste overtreding op de Winkelsluitingswet te behan- delen, en het was wel interessant te hooren. hoe anti- ad nyf pathiek men over het algemeen tegenover dit laatste wel product van onzen wetgever staat. De overtreding was gepleegd door den heer P. B., leren eigenaar van het café en de vischsalon op de Laag- "Htijde te Schagen. Verdachte wordt ten laste gelegd, dat hij op Zondag den loden Mei 's avonds om 11.50 zijn inrichting ge opend had, hetgeen in verband met de nieuwe Wlnkel- luitingswet verboden is. Als gemachtigde treedt ook in deze zaak op Mr. J. A. Buiskool. Het ten laste gelegde wordt ontkend en .wel op grond hiervan, dat door de menschen. aan wie op be doeld tijdstip visch verkocht werd, deze visch ter plaatse werd opgegeten. Hierop wijst mr. Buiskool nadrukkelijk en dit is bij artikel 3 van de zij* Winkelsluitingswet toegestaan. Dat het hlei niet in pen, die lijnrecht in strijd zijn met de bepalingen der wet. Neen, al deze „goede zorgen" van den wetgever, zegt spr., zijn wel volkomen misplaatst. Tot de zaak zelve komende, bestrijdt mr. Bulskool de overeenkomst hiervan met. een dergelijke zaak te Hoorn en toont nogmaals door verschillende voorbeel den aan, dat er in de gelegenheid van zijn cliënt alleen op speciale avonden veel visch verkocht wordt en er door de week avonden zijn, dat er heelemaal niets voor het raam ligt. Spr. zegt desgevraagd te zullen aantoonen. dat de hoofdzaak bestaat in het gebruik ter plaatse, ofschoon hij z.i. daartoe niet evrpicht is. omdat hij zich verplaatsende in de gedachtcngang van verdachte het standpunt inneemt, dat deze zaak niet onder de wet valt» en dan moet de ambtenaar maar bewijzen, dat dat w e 1 het geval is. Overigens is in deze zaak proces-verbaal opgemaakt» omdat de politie, en ook het hoofd van de politie, er geen raad mee wisten. Ook burgemeester Cornelissen vindt de nieuwe Winkelsluitingswet een nekslag voor Schagen en had het beter gevonden, dat maar geen proces-verbaal was opgemaakt. Als de ambtenaar hier zegt, dat je de wet maar niet kunt negeeren, merkt mr. Buiskool op. dat dat inder daad niet kan, maar dat men de menschen toch zoo veel mogelijk kan laten profiteeren van de ruimten dié de wet biedt. Het onderzoek in deze zaak wordt daarop door den kantonrechter gesloten en de uitspraak bepaald op he den over 14 dagen. Verkeersovertredingen. De volgende overtredingen van de wetten op het ver keer komen thans ih behandeling. De aanrijdingszaak in den Waardpolder tusschen de bus KolhornDen Helder en een vrachtwagen van den heer J. B. uit Enkhuizen, tengevolge waarvan de bus aan een van zijn zijwanden over een halven meter werd opengescheurd, wordt voortgezet. Het een en ander was veroorzaakt door een uitstekende pen aan de achterklap van de vrachtauto en doordat B. niet voldoende zou hebben uitgehaald. Na het hooren van een inzittende uit de bus. Mej. Klein uit Wieringen, krijgt deze zaak thans zijn beslag en wordt verdachte veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen hechtenis. o Op de brug in den rijksweg Den HelderAlkmaar te Schoorldam werd den 24sten Februari een wielrijder, de slager L. Lakeman, door een vrachtauto, bestuurd door den uitvoerder Joh. Br. uit Den Helder, aangereden, doch het geval liep nog goed af en had de verdachte gaarne het een en ander geschikt, indien er schade uit het ongeluk was voortgekomen. Doch ofschoon dit aan vankelijk niet het geval bleek, pakte het toch later eenigszins anders uit en volgde aangifte. De heer Schermer, die met zijn fiets op de brug stil gestaan had, waardoor Lakeman moest uitwijken en daarop de aanrijding volgde, werd nog ln deze zaak als getuige gehoord. Het slot was f 12 boete of 12 dagen hechtenis, met toewijzing van de civiele vordering aan Lakeman teri bedrage van f 5.75. Deze kreeg na de behandeling d(t bedrag direct uitbetaald, dus wel een bewijs, dat ver dachte van goeden wille was. Arie Math. O., vrachtrijder te Schoorl. had den 8sten April met zijn auto een wielrijdster, mej. Vrouwtje Hel der van Petten, tengevolge van te sterk dimmen van zijn licht, waardoor hij niet goed meer zien kon. tegen den grond gereden. Het bewustelooze meisje had hij on- I middellijk daarop naar huis gebracht en den dokter ge haald. De schade was allemaal al vergoed en rekening houdende met deze verzachtende omstandigheden ver oordeelt de kantonrechter hem tot f 12 of 12 dagen. De eisch was f 25 of 25 dagen. Jan, lertje, eerst hoofdzaak een winkel is, waar wel degelijk een gele genheid om een visch je te gebruiken, toont spr aan de gekfi ^and hiervan aan, d^t de jaren door op het raam hOC £estaan heeft „Vischsalon". De verbalisant Flapper, als getuige gehoord, had nstateerd, dat de menschen daar visch gekocht en igegeten hadden, maar volgens zijn meening was het Biet bepaald een gelegenheid waar men gaat zitten om der J Het tU! vader hl een vischje te gebruiken, want behalve de Zondag- r was wezig jn >rde want Wat a uit zij en aö ikeveü naar ar m ichten wil tl gin! rijn. «vond, waarop dit geschiedt, zijn er 6 dagen in de week. dat er alleen visch gekocht kan worden, om mee te men. Het is dus geen Heek om zoo te zeggen. Mr. Buiskool: Neen, die zou hier ook gauw failliet De kantonrechter tot Mr. Bulskool: Bent U er mis schien ook wel eens geweest? (Hilariteit). Mr. B^: Zeker ben ik er wel eens geweest en ik kan het U aanbevelen, het ls eerste klas (Algemeen gelach), e. Nadat kantonrechter opgemerkt heeft dat som- wiige bepalingen in deze wet zeer troebel zijn, zegt de Keve ambtenaar, dat in Hoorn voor het kantongerecht reeds een dergelijke zaak gediend heeft, die eer winkel van gezoö brood, koek en banket betrof. De kantonrechter heeft j daar niet geaarzeld, in die zaak straf op te leggen, en 0 Ofschoon moest worden toegegeven, dat de wet vele hij i* moeilijkheden biedt De verdediger in die zaak kon echter niet aantoonen, dat de inkomsten in dat bedrijf 3n hoofdzaak werden verkregen door het gebruik ter plaatse, en dat moet door verdachte of diens Jan lï gemachtigde bewezen worden. En daar moet de hand aan worden gehouden, want anders zou de wet wel iaën kant gedaan kunnen worden. De kantonrechter mompelt zooiets van: „Dat zou erg wezen!" Mr. Buiskool: „Het zou een weldaad zijn!" Na deze twee uitlatingen blijkt wel, dat ook de amb- der 1# tenaar geen bewonderaar van de nieuwe wet is en hij zal ook in deze principieele zaak f 0.50 boete of 1 dag jhechtenis vragen. 1 Mr. Buiskool vangt daarop zijn. verdediging aan, "Waarin hij begint met te zeggen, dat er zelden een wet afgekondigd is, die zóó diep ingrijpt in het leven van ■«en groote groep Nederlanders, als de Winkelsluitings wet. Die hatelijke wet, waarbij de wetgever aan den iKtLCiijdve wei, waaruy ae weigever aan oen l1^ middenstand elke gelegenheid totaal ontneemt om zich vader omhoog te werken en dat in deze tijden, waarin 't toch waal reeds moeilijk is. het hoofd boven water te houden. Dat de wet onmogelijk is, bewijst wel het feit, dat de ge meenteraden allerwege verordeningen in het leven roe- Theo M. Witsmeer te Anna Paulowna had den 21sten April in den Stoomweg, gezeten ln een luxe auto. te kiezen of te deelen de sloot in of een botsing met de aanstormende bus. bestuurd door den 30-jarigen chauf feur M.K. van hotel De Haan op Wieringen. Witsmeer koos het eerste en volgens de inzittenden, Deelstra en Siebenga was dat wel de wijste partij. Over dit roekeloos doorjakkeren van K. waren de rechters echter allerminst te spreken en hij kreeg dan ook een veroordeeling van f 40 boete of 30 dagen hech tenis, met de boodschap, dat als hij weer zooiets aan de hand krijgt, zijn rijbewijs onherroepelijk wordt ingetrok ken. o De samenkomst van het einde van de Molenstraat met de N. Laagzijde en de richting van 't Jacoba van Beierenplein te Schagen is al enkele malen de plaats geweest van een verkeersbotsing. Zoo ook den 18den April, toen de auto van den heer Metselaar uit Anna Paulowna werd aangereden door de vrachtauto van Slmon R., die van de N. Laagzijde kwam, en dus voorrang had moeten verleenen. Dit laatste wordt nog bevestigd door den garagehouder Jansen, die de botsing had gezien. Met de strafoplegging van f 12 of 12 dagen en toe wijzing van de 'civiele vordering ad f 7.75 scheen ver dachte wel niet erg tevreden en uitte hij het voorne men om hiertegen in hooger beroep te gaan. o - De 62-jarige Abr. de W. te Winkel had de electrische lamp van zijn fiets wel in werking gesteld, maar niet opgemerkt, dat „het ding het niet deed", doordat buur- man's carbldlantaarn licht voor twee gaf. Maar dat „neemt" de wet niet en dus f 2.50 boete of 3 dagen hechtenis. o Arie K. te Oudkarspel meende, dat zijn bewijs van rijvaardigheid wel voor rijbewijs kon doorgaen, maar dat klopte ook niet, dus f 4 of 4 dagen. o T. VI. te Anna Paulowna was ook al niet opgevallen door te veel licht op zijn fiets en kon ook hem f 4 of 4 dagen worden opgelegd. Wie het laatst lacht Twee, pas de kinderschoenen ontgroeide, jongelingen Jaoob M. uit Anna Paulowna en Jan V. te Oudesluis, verkeerden nogal ln pretstemmlng. toen ze de rechts zaal binnentraden, zoodat de kantonrechter verwonderd vroeg, of ze er zoo'n plezier in hadden. Welnu, dat zouden we dan wel eens zien. Deze twee grappenmakers hadden in den avond van den llden April het postje voor de woning van den heer Van der Oord te Oudesluis weggehaald, zoodat de bewoner feitelijk op z'n eigen erf gevangen zat. Wat de schade betrof tot een bedrag van f 3.50 dit liet v. d. O. maar aan de beleefdheid van de beide „heeren" over, doch de ambtenaar ging minder ver met zijn royale gebaren en eischte maar eventjes f 15 of 15 dagen. De kantonrechter maakte hier nog f 8 of 8 dagen van. Bakkersleed. KI. H„ bakker te Wieringerwaard, had geen goede arbeidslijst voor zijn .knecht in de bakkerij 'hangen en ging deswege op de bon. f 3 of 3 dagen. o F. Ph. B., ook al een lid van het nuttige bakkers- gilde, was wat vlug geweest met zijn versohe brood. Of liever gezegd, de knecht had vóór het bepaalde uur versche kadetjes afgeleverd. De ambtenaar en de kantonrechter, die het blijkbaar betreuren, dat ook zij deze lekkernij bij hun ontbijt moeten missen, vroegen maar f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. Schatten van schoonheid sluimeren In Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Een handleiding voor gelaats massage ontvangt U gratis bij koop van Purol (doos 30 ct tube 80 ct.). APoph bij Apoth en Drogisten. Wacht niet. tot gij te bed moet blijven door scherpe of voortdurende pijnen in den rug. waterzuchtige zwellingen der ledematen of onder dc oogen, rheuma- tische pijnen, onnatuurlijk uitzicht der urine, pijnlijke loozing of voortdurende aandrang tot loozing. Begin onmiddellijk bij de eerste kenteekenen met het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Want zoo lang de in de lendenen gelegen organen door ver zwakking .niet do vergiftige onzuiverheden uit het bloed filtreeren en verder uit het lichaam verwijde ren, kunt gij niet gezond worden. Foster's Rugpijn Pillen werken rechtstreeks op deze verzwakte organen, heelen en versterken deze en ver schaffen zoodoende behoorlijk gezuiverd, rijk en ge zond bloed aan alle deelen van het lichaam. En dan bestaat geen verder gevaar voor rheumatiek, water zucht, ischias, rugpijn, spit en gruis. Bij alle drogisten enz a f 175 pér flacon. FEUILLET VERTELLINGEN. Mooier, Ulvenhout, 14 Juni 1932. Ons blommenhofke ligt te wemelen van kleuren, 't Is lijk 'n pèèrtje aan d'n kroon van deze bloeiende zomer maand, zoo so'ioon ligt *t te flonkeren onder 't witte zonnelicht, dat te dansen staat op de bonte blommen. Elk blommeke is omkraanst met. 'n waas van donzig licht, dat 'r afstraalt van die bibberende blomblaaikes. 't Is 'n sprookske, da ver telt, van de eeuwige schoon heid. die d'r naam van Schepping draagt. En as ik de vurig-rooie geraniums In dren gloelenden bloei, de pinksterblommen met d'ren witten stralen- kraag, de violen van 't kleurigste fluweel, de randen van de goudgele rijstepap geslingerd laanks de perken de gouwen regen die van de takken drupt, as ik dat allegaar zie schemeren as 'n orgelspel-van-kleuren, dan begrijp ik nooit, dat er zóó veul pracht op zo'n hands- volleke èèrde meugelijk is! De wilde wingerd aan m'nen achtergevel is lijk *nen val van stroomend groen. In gedurig beweeg van 't zachte zomerwindeke dat deur de duuzenden blaaikes woelt, 't zonneke dat 'r laanks scheert, zoodat sohaduwkes en lichtjes kat-ach tig deur d'n wingerd wippen mee zocht lawjjt, is 't of d'n gevel overplast wordt met 'nen mosgroenen water val, opgezogen weer in d'éérde. We leven hier op d'n buiten as veugelen nouw! De huizekes hebben gin muren. Ieveraans valt de zon naar binnen en spoelen de win- dekea er deur. De harsgeuren uit de mastebosschen de blommen- geuren van 't broeiend akkerland en van de hooi-zuutige velden, die stroomen deur oew huls, die vegen laanks oewen nek, die koelen oewen kop en maken oew lui van genot 't Is 'n lieve lust te leven nouw! Schoonheid en gezondheid vallen zoo maar op oew lijf, gelijk met d'n donkerte van de dichte blarenkruinen van boomreuzen die koepelen over de dreven, Of 't leven 'n lust is! Daar schatert d'n hinnik van m'n Bleske, uit de wei achter 't èèrpellaand, in m'n ooren. Ik schei er af! 't Is gin doen om nouw te zitten potlooieri aan 'n briefke veur oew krant 'k Mot 't land op! D'n avond is aan 't vallen. Rosse gloeiing smeult uit de Ioohten over ons du-rpke. M'ne notelèèr vangt 't lest zonnelicht onder aan z'nen kruin en 't Is. of le gesierd is mee gouwen franje nouw! As 'ne bal van vuur hangt de zon deur d' nender te smelten onder de rosse, laaiende looht 't Zwarte bosch z*n kruinen gelijken te branden en purper nevelt de èèrde uit en blijft haken in de strui ken en in 't pèèrlgrijze loof van wilgen, laankst de koele slooten waar 't goud op drilt van de zinkend^ zan. Zwaar rolt 't geloei van m'n beesten deur d'n avond opgelucht as ze d'r eigen gevoelen in d'n milde® avond- daauw na d'n schroeienden dag. Opgelucht ok. nouw. d'ren melk schuimend en dik in de emmers staat...! Op d'n weg zit nog 'nen mearel verwaand te fluiten op 'nen lagen tak. Hij kan van deuzen schoonen zomer dag maar nie genogt krijgen en vliegt telkens in korter slierten om z'n nest. De weareld wordt kleiner. De schepping sluit heur deuren veur d'n komenden nacht. D'n avond-deemster golft uit de velden en zachtjes begint d'n buiten te drijven op 'n meer van melkwitten nevel Zeldzamer rolt' t geloei van de koeien over 't laand. Knoersend, tot in oew zielement, rolt d'n sombere, doffe dreun over d'n deemster, in de zwijging van d'n laten dag. De rosse tinten van de locht vervloeien in deurschjj- nend pèèrs en laankzaam rijst de matzulveren maan aan d'n egalen hemel, die donkerder en donkerder weg sleurt in do onbegrijpelijke oneindigheid. Hooger en hooger buigt 't maantje naar d'n tap van de sterren, die zwakskes gaan lichten aan d'n dusteren- den hemelkoepel. Feller gaat de maanbol glaanzen, dei nend op de zulveromrande wolkskes as 'nen glazen bol op de golfkes van de zee. Ons blommenhofke komt te veurschijn weer, in 't manelicht en d'n erft is as marmer ge-aderd en- zoo strak en kil. 't Zuiver van de maan plekt op de takken en 't loof, klatst op d'n .wingerd en de sprook van deu zen mergen is nouw volledig. Feller gaan ok de muljoenen sterrekes d'r lichtjes pieken teugen d'n inktzwarten hemel en as ik nouw gaai staan op 't kattenbrugske van de Mark, die daar wat verderop deur m'n velden kronkelt, dan neeë, da kan 'k nie schrijven! Daar kan 'k mee m'n potlooike nie bijkomen, amico. Daar, daar heur ik in 't zuiver geklots van 't klare water de engeltjes fluisteren Daar, daar d r ij v e n de sterren, zóó veur 't pakken. As lotusblommen. Daar, daar hè'k gestaan, over de leuning van 't brugske, of ik stiekum deur 'nen spiegel ln d'n hemel keek.enenda's onder ons, maar 'k heb daar gestaan tot 'r 'n sterreke begon te lachen! 'n Traan was uit m'nen oogen in de Mark gedrupt ollee, 't was ok zoo schoon, en 'n rimpeltje dee de sterreblom in 't wateren schateren van d'n lach. Snotverdemallemosterdpot, wa was da schoon. 'k Wouw da'k 't schrijven kon hoe mooi dat geweest is! Daar hè'k gin verstajum van. Zóó schoon schrij ven.ollee, dan zou 'k motten hebben 'n veer uit 'n engelenvleugeltje en die veer motten soppen in 't vloei baar zuiver van d'n maneschijn op deMark. Maar om dan van 't brugske af te stappen, d'n erft baait op 't oogenblik in 't wondere licht van d'n Een bekend industrieel in het Rijnland het slachtoffer. Max von Guilleaume, de bekende Rijnlandsche in dustrieel, leider van de Kabelwerke Feiten und Guil- loarac Karlsvverke A.G., is door een noodlottig onge luk om het leven gekomen. Hij zat gisteren op het balcon van zijn villa te Remagen en wachtte op de auto waarmede hij zich naar de jacht wilde begeven. Plotseling hoorde de huisknecht een schot vallen. Hij snelde toe en vond Guilleaume dood op zijn stoel zit ten. Uit het onderzoek is gebleken, dat het jachtge weer van Guilleaume was afgegaan en een lading schroot hom in het hoofd was gedrongen. De schedel werd van het hoofd afgerukt en vloog tegen een ruit van de waranda, dio verbrijzeld werd. De politic die spoedig ter plaatse was, vermoedt dat de jachthond tegen het geweer is geloopen en aldus het ongeluk heeft uitgelokt. Twee jonge mannen te Schcveningen ver dronken. Tn de zee te Scheveilingen zat Woensdag weer een gevaarlijke trek, die twee slachtoffers heeft geëïschi. Op het Noordstrand te. Scheveningcn is Woensdag avond de 24-jarige H. S., slagersknecht uit de v. Galenstraat afgedreven en verdronken. Op het stilie strand gebeurde hetzelfde met den 18-jarigen J. B. uit de Oranjestraat. Beide lijken zijn aangespoeld. In den modder gestikt. Woensdagavond gingen drie jongelui te Hasselt baden in het Zwartewater. Plotseling misten zij eén van hen. Bij nader onderzoek bleek ctkt hij in den modder was weggezakt. Na eenigon tijd werd hij dood opgehaald. Zijn naam is Kleine. Hij was afkomstig uit Den Haag en tijdelijk werkzaam tc Hasselt. De conciërge aan het Amsterdamsche kan tongerecht gearresteerd. Een denkbeeldige erfenis. Donderdagmorgen is de conciërge aan hel Kanion- gerecht te Amsterdam, de heer R., gearresteerd. Deze arrestatie is geschied, omdat hij zich schuldig heeft 'emaakt aan oplichting. Hij beweerde een groote er fenis gekregen te hebben van een aanzienlijk familie lid in Rusland. Op deze erfenis, die alleen maar in 's mans verbeelding bestond, heeft hij van een aan tal goedige burgers bedragen geleend. Voqr zoover thans is na te gaan. beloopen deze bedragen te za- men ongeveer 10.000 gulden. sulveren zomernacht. De krekels piepen d'r hooge toontjes diep in d'n avond en de kikkers kwekken d'n omtrek vol. Dubbeléén, ons kat, schoot sjuust, lijk 'n manestraal, laanks d'n stam van d'n notenlèèr, de takken in. 'n Vleermuis klapte laanks m'n lamp in drukke vlucht d'n nacht weer in 't nachtelijk leven is begonnen. 'k Heur hier 't gestommel van blinden en luiken veur de ramen van de durpelingen; deuze schoone zomerdag is weer ten ende, vergaan in 't eeuwig yer- leejen van duuzenden eeuwen. Van duuzenden eeuwen, vergaan as 't getik van m'n stèèrtklok. En as ik 's avonds op m'nen erft de rook uit m'n pepke naar de sterren zit te blazen, of as ik weer !s terecht kom op da brugske in m'n landerijen, waar m'n oogen sterren plukken uit de Mark, dan komt die eeuwigheidsgedachte altijd bij me op. Dan rolt ze veur me uit as 'n onafzienbaar wit veld, da donkerder en donkerder z'n eigen verliest in 'nen ender, die veul wijer weg is, dan onzen horizon, 'n Verte die te groot is veur menschenoogen. Waant menschenoogen zijn eigenlijk nog te klein om de schoonheid te kunnen zien van 'n lieveheerebeesje op 'n witte roos. wa zoo schoon is, of de roos 'nen druppol bloed verliest. Maar as ik dan zoow droomend m'n pepke smoör en op d'n durpel laanks 'n kier de eeuwigheid in tuur, dan, 't is misschient eigenwijs veur 'nen boeremensch maar dan zie'k de motschappij as 'nen mierenhoop. Dan zie ik geen verschil van groote en van kleine mieren, van luie mieren, werkende mieren en rijke mieren, maar dan zie 'k twee soorten: blaanke mieren en bruine mieren en dan word ik kregelig van al da ge-mier! En as ik dan de macht zouw hebben, dan zou ik dikkels in staat zijn om mee éénen staamp van m'n klomp d'n heelen mierenhoop uit z'n ge-mier te schuppen, achter mekaar die witte eeuwigheidsvelden op! Waant dan zie 'k da mierlge goedje mekaar mis- haandelen en treiteren om éénen suikerkorrel terwijl enkele centimeters verderop 'n 'heel suikerbrood ligt, da'k dan m'n eigen verwonder over Onzenlieveneer, dat ie nie, net as ik zou doen mee dieën mierenhoop, en mee èènen schup van Z'nen geweldigen klomp 'n end aan da gemier mokt! Maar dan ok, buig ik m'nen kop veur de geweldige goedheid van d'n Schepper, die nooit ophouwt alles dub- belt-en-dik en van de onbegrijpelijkste schoonheid te geven aan de weareld, die d'r eigen nie beter aanstelt as dieën trcep vechtende mieren om 'nen suikerkorrel, ^die desnoods bovenop 'n suikerbrood ligt Op zo'nen avond, dan hè'k gekeken in 'n heel kleine steeg van de eeuwigheidsweareld; dan hè'k effe mee m'n gedachten gerokt aan d'n teut van Onzenlieveneer Z'nen klomp en da's dan al meer dan genogt om klein as 'n mierke stiekum naar huis te gaan en achter de gordijnen van de bedstee te kruipen. Wa'k nouw ok gaai doen! Sloppel amico. Veul groeten van Trui, die al luidruchtig zit te wachten in d'ren nachtpon, en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRé.

Schager Courant | 1932 | | pagina 13