j&bh&L Voor een goed geslaagde foto Uit onze Omgeving. Vandaag heef en droog, ASPIRIN Het drama te Putbroek. Wagon in vlammen. Ingezonden Stukken. 7ZS 04 eer 1 iiet- sui hoe* jreiit Z IJ P E Bij de op Woensdag JJ. voor deze gemeente gehouden keuring en herkeuring van trekhonden werden 24 hon den ter keuring aangeboden, waarvan 23 werden goed gekeurd en 1 werd afgekeurd. SCHAGERBBUG. Woensdagavond vergaderde In de openbare school tlhier de commissie voor het jaariyksche schoolfeest- Door den Penningmeester der oommissie werd reke ning en verantwording gedaan. Hierna kwamen In bespreking de plannen voor de Bchoolreisjes. In dezen zomer. Besloten werd deze reisjes al6 volgt te doen plaats hebben: Op 1 Juli 1932 (Vrijdag) gaan de jongere leerlingen per autobus naar Schoor!, Bergen en Egmond aan Zee. De leerlingen van de hoogere klassen zullen op Dinsdag 5 Juli a.e. een reisje naar Amsterdam, Volen- dam en Marken maken. De Commissie hoopt, dat de ongunstige ttjdeom- etandigheden niet te veel van Invloed zullen zijn op de giften van het publiek en dat alle Inwoners van Scha- gerbrug en omstreken er toe zullen medewerken, zoo veel mogelijk geldeltjken steun te verleenen. opdat de schoolreisjes ook dit jaar weder goed zullen slagen. ST.-MAARTENSBRUG. De openstelllngsuren van het Hulppo6tkantoor alhier lijn met ingang van 20 Juni op werkdagen gewijzigd als volgt: 's morgens van 9 tot 12; 's middags van 2 tot 3 en van 6 tot 7 uur. - T ZAND. A.s. Zondag don 17 dezer speelt Geel Rood I haar degradatie-wedstrijd tegen Wit Rood I te Hoogkarspel. Geel Rood II gaat eveneens naar Hoogkarspel en apeelt daar tegen Wit Rood II. De Geel Rood juniores spelen te Schagen tegen de S.R.C. juniores. - We vernamen dat bij den heer B. alhier een flink groot lam door een vreemden hond zoodanig is Jf' gebeten, dat het dier is dood gegaan. Voor honden- mb eigenaren een waarschuwing hun honden vooral in bc* en desnoods des nachts vast te houden. ^ni Hier volgt een lijstje van de openstellingsuren van het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor al ^ier- w°lk® uren met ingang van 20 Juni a.s. zullen gelden Het kantoor is open op werkdagen, behalve des Za terdags: voor den postdienst 12, 1415 en 18—19; voor de telegraaf 912, 1415 en 18—19; voor de telefoon 813, 14—10 en 17%—19%; voor celgesprekken 9—12, 14—15 en 1819. Op Zaterdag: voor den postdienst: 912 en 1415; deze uren iveneens voor telegr. en celgesprekken; voor telefoon zelfde uren als boven. Op Zon- en feestdagen (afhalen): nor den postdienst 8—9; voor de telegraaf 8—9; voor de telefoon 8—9. - GROOTE KEETEN. Vrijdag werd de laatste hand gelegd aan het koud leren mot Bristar, uitgevoerd door het beheerend [lichaam Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier, van het gedeelte weg vanaf het kruis punt Nd. Schinkeldijk tot aan den straatweg in ons dorp. Hierdoor is het geheele traject vanaf den iZandtenerkluft tot hier, evenals thans bijna alle we |gen welke in beheer bij voornoemde instelling zijn, i een prima staat gebracht JJ. Woensdagavond kwam het 12-jarig zoontje van Steigers, terwijl hij zich over de plank, welke over de opgebroken brug aan den Nd. Schinkeldijk ligt, wilde begeven om naar huis te gaan, te vallen en kwam daardoor in de onder de brug liggende vlet te recht. Het ventje bleef hier liggen en werd door bak ker Beun weer naar boven gebracht Hierna bleek dat hij wel erg geschrokken was, doch verder geluk kig niets mankeerde. Een geluk was eveneens, dat zijn fiets welke hij bij zich had, op de plank bleef hangen, anders had hii deze bovenop zich gekregen. eloope ren, ezbi ben ;em«J ep chüw wad i. E. >ord< GEMEENTE ZIJPE. Burgerlijke stand van 10 tot en met 16 Juni 1932. ur; d Geboren: Foppe, zoon van Arle Eriks en Reisina Al- che; li berta Buijl; Jacob Phillppua, zoon van Gerrit Witaen en ofoons Wllhelmlna Bos. ij.v, 3 Ondertrouwd: Cornelia Dignum, 23 jaar, landbouwer jol; ii. en Anna Johanna Koortens. 28 jaar. beiden te Ztjpe. Getrouwd: Maarten LJff, 27 jaar, winkelier te Haren karspel. en Anna Dekker. 25 jaar. te Ztjpe. Overleden: Neeltje Quak. 33 Jaar.ongehuwd; Trijntje Boender, 80 jaar, echtgenoote van Arie van Soheljen. ajos I 1875 Mot. van C erlcH ofoos sus 5 ii 14 rtje; bosplti TSJK Orki bericï (509 ilatea K O E O R A s JULIANADORP. Heden (Zaterdag) om 6 uur, zal door de alhier ge jderJ Vestigde afdeeling van den Chr. Landarbeidersbond In een der lokalen van de Chr. School aan de Korte- vliet, een openbare vergadering worden gehouden, waar tevens een spreker zal optreden. Door de Oudercommissie van de O. L. School no. 1 alhier is een verloting georganiseerd tot stichting van een fonds, om diverse belangen van de O. L. School te behartigen. B. en W. van Den Helder hecht ten hunne goedkeuring hieraan. Waardevolle artike len zijn als prijzen beschikbaar. Het aantal loten be draagt 1000. Prijs 25 cent Trekking 29 Juli a.s. De 10 Mn loten worden thans aangeboden en gretig gekocht Door het droge en warme weer van de laatste dagen, is men in onze omgeving opeens volop in den Gede^hooioogst gekomen, die naar ons werd medegedeeld, wrat de kwantiteit betreft, niets te wenschen overlaat ïn tot heden ook de kwaliteit goed is, maar daar kun aen nog oorzaken optreden, waardoor deze belangrijk minder wordt Degenen die vroeg een stuk hoolgras (16SJ rijp hadden, hebben dit als groenvoeder gekuild. Blijft iet weer echter een paar weken zooals het nu is, dan lullen ook deze werkzaamheden vlug gebeurd zijn. Met het rooien van bloembollen is ook een begin maakt WIERINGERW AART) (415 jnccrt (471 Uitgaande van de Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Holland, heeft al- iier Vrijdagmorgen een premiekeuring plaats gehad ran Trekpaarden en Landbouwtuigpaardcn. Voor de trekpaarden werd een premie van f20 toe gekend aan de 1-jarige merrie Mirza, eigenaar K. J. Kaan te Anna Paulowna en aan de 7-jarige merrie petsy, f25.—, eigenaar F. A. F. Groneman te Wie- rmgerwaard. Voor de Tuigpaarden was de uitslag als volgt: Tellusa, 1-jarige merrie van F. A. Melchior te Win kel, f20.—; Riora, jarige merrie van F. A. Melchior, voornoemd, f30.—. Mclchiora, 7-jarige merrie van denzelfde, f30.—; One) I, van P. de Graaf, f 30.—. Voor het stamboek werden 5 paarden aangeboden, Waarvan er 4 werden opgenomen. De Keuringscommissie voor de trekpaarden bestond Wit de heeren B. Puijlaert te Sas van Gent en J. de vries Dz. te Brummen en voor de tuigpaarden de hee- ten L. Zijlmans, Hoofddorp, M. G. van Baaien te As- peren en J. c. Coldor, Alblasserdam. Secretaris de heer W. Slob te Hoofddorp. 1 morgen misschien koel en nat! i Daarom ook in den zomer nooit zonder NAspirin-tabletten. eenig op de wereld Let op oranjo band en Bayerkruii. Prijs 75 WINKET De afd. Winkel van de Vereenlging tot Verbetering van het Vakonderwijs in West-Frisland, hield haar Jaar vergadering ten huize van den heer D. A. de Bruin. Na de opening door den voorzitter, werden docr den secretaris de notulen der vorige vergadering gelezen en daarna goedgekeurd. Uit het Jaarverslag teekenen wij aan, dat er 2 bestuursvergaderingen zijn gehouden met de leeraren, 1 bestuursvergadering en 1 algemeene vergadering. Het aantal leden bedraagt 36. De jaarvergadering 1931 met de daaraan verbonden tentoonstelling is te Winkel geweest en voor de afdee ling tot een groot succes geworden. Het aantal lesuren van den cursus bleef tot 1 Januari gesteld op 18 per week, en moest daarna worden te ruggebracht, als gevolg van bezuinigingsmaatregelen, tot 264 uur voor een geheelen cursus. Het aantal leerlingen daalde tot 11; voornamelijk ver huizingen naar elders waren daarvan de oorzaak. Voor theoretisch onderwijs wordt gebruik gemaakt van een lokaal der U.L.O.-school en voor het teeken- onderwijs van het pas gerestaureerde lokaal ln de handwerkschool. Voor het beschikbaar stellen dezer gebouwen. Is het bestuur den gemeenteraad zeer erkentelijk. De rekening 1931 werd onderzooht en daarna goed gekeurd. De ontvangsten f 1413.19, de uitgaven op f 1156.36, batig saldo f 256.83. Vervolgens heeft plaats de benoeming van bestuur leden. Herbenoemd worden de heeren S. de Reus en P. Langerels, terwijl ln de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Burgmeiter. benoemd wordt de heer C. Brouwer, timmerman te Winkel. Ten slotte ls nog besloten er bij de patroons op aan te dringen, de leerlingen welke bil hen in dienst zijn, voor de jaarliiksche tentoonstelling vrijaf te geven. Daarna ls de vergadering gesloten. UW AANGEWEZEN ADRES: Laarfzljde 24 Telefoon 11 Dagelijks geopend, ook Zondags VEN HEIVER HEVIGE BRAND IN DE OPSLAGPLAATS VAN DEN HEER VAN OS. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is Den Helder weer eens opgeschrikt door een brand, zooals die er ln tijden niet geweest is. De koopman Van Os, die achter da Prins Hendriklaan op de emplacementen van de Ned. Spoorwegen zijn op slagplaats voor aardappelen en groenten heeft, moest om ongeveer twaalf uur in den avond nog eenige zaken in genoemd pakhuis verrichten. Bij het openen van de deur bemerkte hij direct dat er een lucht van rook hing. Deze scheen evenwel van boven af te komen en derhalve liep hij de trap op. Op de tweede verdieping was het evenwel reeds er ger gesteld dan hij had kunnen vermoeden. .De vlam men sloegen daar uit de balen en op verscheidene plaat sen had het houtwerk al vuur gevat. Oogenbllkkelijk belde de heer van O. de politie op, welke zorgde dat de brandweer binnen eenlgen tijd op het terrein verscheen. Met meerdere stralen werd da delijk met het spuiten begonnen, en de algemeene opinie was, dat men het vuur wel binnen afzlenbaren tijd meester zou worden. Dit viel anders bitter tegen. De vuurhaard scheen dieper te zitten dan men aanvankelijk gedacht had, en dit had tengeyolg dat er geen vorde ringen van belang gemaakt werden. Ondertusschen was dit gebeuren aan de Helderlanen niet onopgemerkt voorbijgegaan en heel wat late wan delaars en anderen die nog over straat gingen, sloegen de brandweer in zijn pogingen het vuur meester te worden, met belangstelling gade. Wij merkten onder dezen op oa den Commissaris van Politie, den heer Gratema, welke persoonlijk raad gaf en mete en gedeelte van het politiecorps het opdringen de publiek ln toom hield. Ook bij de spoorwegen zelf was natuurlijk alarm ge slagen. Machinisten en stokers liepen rond, en kregen dan ook werk. Men vreesde namelijk dat de zich in di recte omgeving van de brand bevindende olie-wagens en olietanks vuur zouden kunnen vatten. Een niet overdre ven vermoeden trouwens. Dus werden deze wagens aan een looomotief gekoppeld en een behoorlijk eind van het brandende gedeelte verwijderd. Toen nu bleek, dat men geen vorderingen maakte, werd tot andere maatregelen overgegaan. Met de straal- pijpen kon men niet voldoende in de vuurpoel komen, doordat dit belemmerd werd door de zoo goed als ge heel dichte voormuur. Met bijlen en planken werd nu met vereende krachten een groot gedeelte van deze voormuur Ingeramd. Dit bleek te helpen. Langzamerhand verminderden de hooge vlammen en binnen eenigen tijd was gevaar voor uitbreiding gewe ken. Binnen in het gebouw was het anders nog volstrekt niet voor elkaar. Daar laaiden de vlammen nog hevig en leek het er wel op of men moest de geheele boel laten uitbranden. En zoo is het dan ook gegaan. Na eenigen tijd kon de zoldering de lasten, die zij te drogen had niet meer hou den en stortte zij naar beneden. Nu kon men zienderoogen de vlammen zien minde ren en was het feit beslecht ten gunste van de brand weer. Het duurde evenwel nog eenige uren alvorens de laatste vonken gedoofd waren, en de brandweer met de Vrijwillige Landstorm, waarvan eenige leden ook de behulpzame hand geboden hadden, huiswaarts konden keeren. De geheele opslagplaats is uitgebrand met in begrip van de aanwezige voorraden. Ook des morgens waren vele wandlaars op de been om een kijkje te nemen bij het verwoeste gebouw. Den eigenaar ls het absoluut onbekend hoe de brand zou zijn ontstaan. LANGEND IJK NOORDSCHARWOUDE. Concert „Excelsior". Donderdagavond hadden wij het genoegen een con eert bij te wonen van liet Harmoniegezelschap „Excel sior", onder leiding van den heer P. Pranger. Het concert werd .egeven in den muziektuin ach ter de O. L. School en werd bezocht door een 50-tal bezoekers, die allen ongetwijfeld genoten hebben van de mooie muziek welke het corps ons thans weer bood. Het was prachtig weer, zoodat het een dubbel ge not was de verschillende nummers op dit mooie plekje te beluisteren. Gesoeeld werden o.m. het verplichte en hot vrije nummer, waarmede „Excelsior" zal uitkomen on het muziekconcours te Alkmaar, op 31 Juli a.s. Het ver plicht nummer voldeed ons b'izonder. De thuisblijvers hebben ook nu weer ongelijk ge had door niet te komen. OUDKARSPEL Voor rekening van Mej. ic Wed. F. de Boer wordt op het naast gelegen terrein een nieuw woonhuis ge bouwd. HAREN K ARSPEL DIRKSHORN. Met veel genoegen woonden wij Donderdagavond bij het Concert van de Muziekvereeniging „Onder Ons", directeur de heer A. P. Blaauw, in den tuin van den heer Th. IJff, alhier. Wordt een goed begin het halve werk genoemd, welnu, de pittige Marsch ,Alte Kameraden" van Teike, uitnemend en met vuur gespeeld, was een best begin. „Tancred" van Rosslni en „Espana" van Waldteufel vormden een goed vervolg. Na de pauze kwam het hoogtepunt van het concert met de uitvoering van „Do barbier van Sevilla" van Rossini en „Czardas uit Der Geist der Wojwoden" van Groszman, het eerste nummer bekend door zijn lieflijke passages tusschen de versohillende deelen, het laatste machtig schoon met schitterend uitgevoerde overgangen. Het niet zeer talrijk publiek betuigde luide zijn bijval. Na het laatste nummer van het programma noodzaak te een herhaald applaus tot het geven van een toegift, waarvoor de directeur koos ,,Alte Kameraden", een waardig slot van een mooien avond. BARSJNGERHORN De uren van openstelling van het hulppostkantoor alhier zullen met Ingang van 20 Juni a.s. zijn geregeld als volgt: 912, 14125 en 1819 uur. Voor den telefoondienst: 8.3012.30, 1416 en 17.30 19.30 uur. Naar wij vernemen, bestaat er op Maandag 20 Juni van 810 uur nam. en Woensdag 22 Juni a-s. van 6.308.30 uur nam. ten gjmeentehuize voor melkvee houders gelegenheid tot het doen van opgaven ter ver krijging van den crisissteun, bedoeld in artikel 22 der Crisiszuivelwet. W 1 F R T N G F. V Zaterdagavond 25 Juni as. ge«ft de Centrale Bond van Transportarbeiders een openbaren feestavond in de zaal van den heer Jurry Lont te Den Oever, waar voor de medewerking is verkregen van „De Snaren- zangers" uit Rotterdam. Jubüeunmedstrijden V.VJMT.P. De voetbalvereenlging V.V.M.P. sepelde haren 3en Jubileumwedstrijd tegen B.K.C. te Anna Paulowna en wist met veel moeite een gelijk spel (22) tot het einde te handhaven. De uitslag is voor V.V.M.P. eenigszins geflatteerd. In verband met het 10-jarig jubileum van BJLC. bood V.V.M.P. bloemen aan. Nieuw onderzoek in de bosschen naar aam- leidVig van de v«*rdwiining van Roubroeks. Ook de veroordeelden in hooger beroep. Er ls thans een nieuw onderzoek gaande omtrent de verdwijning van W. Roubroeks, wiens lijk op 5 Decem ber van het vorig jaar in de bosschen van Putbroek werd gevonden en opgegraven. Br moet gebleken zijn. dat zeer kort na het verdwijnen van Roubroeks, be halve moeder Wehrens nog meerdere personen in de nabiiheid van den kuil. waarin Roubroeks begraven werd, bloedplekken hebben waargenomen. Deze perso nen hadden het niet van belang geacht, zich eerder bekend te maken. Met assistentie van politie uit de omgeving werd nogmaals een onderzoek ingesteld naar het rijwiel, dat Roubroeks op den dag van zijn verdwijning bereed en dat met hem verdwenen was, doch zonder eenig resul taat. Donderdagmiddag begaf ook het parket uit Roer mond zich ter plytse. Op de plaats, waar in het begin van Augustus van het vorig jaar bloed werd waarge nomen, werden uitgravingen gedaan. Ook gister werd het onderzoek voortgezet Ook de verdachten In hooger beroep. Gistermorgen heeft ook mr. P. Tripels, de verdediger van vader en zoon v. d. E. name-M zijn cliënten hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Roer- mondsche rechtbank waarbij beiden werden veroor deeld tot resp. 15 en 8 jaar gevangenisstraf. Zooals elders in dit nummer gemeld, was het Open- baaT Ministerie eveneens tegen het vonnis in hooger beroep gekomen. Brand ln den electrischen trein Amster damRotterdam. Passagiers ongedeerd. Gistermiddag, omstreeks kwart voor twee, is te Delft een derde klasserijtuig van den electrischen trein, komende uit 's-Gravenhage, door tot nu toe on bekende oorzaak in brand geraakt. De vlammen sloe gen hoog boven het rijtuig uit De inzittende passa giers hebben geen letsel bekomen. De politie en de brandweer van Delft waren spoedig met het noodige materiaal ter plaatse. Met een etraal op de motor spuit werd het vuur gebluscht. DE MALAISE EN DE VISSCHERIJ. Verkoop van trawlers naar het buitenland. Naar wordt meegedeeld zijn er onderhandelingen gaande om de drie voor de Nederlandsche zeevisscherij bij de firma P. Smit Jr. te Rotterdam in aanbouw zijnde motortrawlers „Tarana", „Terena* en „Tibiri" naar het buitenland te verkoopen. Een en ander is het gevolg van de hooge exploitatiekosten van de Umui- dervloot en van den slechten toestand der visscherij ln het algemeen. ONTPLOFFING IN VUURWERKFABRIEK Twee vrouwen gedood. Uit Londen. In een voorraadkamer van een vuur werkfabriek heeft een ontploffing plaats gehad, waar door het gebouw gedeeltelijk in brand geraakte. De ruiten van de hulzen in den omtrek sprongen. Twee vrouwen zijn om het leven gekomen. Geachte Redactie. Vergun me eenige plaatsruimte in Uw blad, bij voor baat mün dank. Hoera. Holland kan gerust zijn. De gouddekking vna de Nederl. Bank is gestegen tot over de honderd procent. Nederland gaat Frankrijk achterna. De minister van oorlog kan geen vrijheid vinden om den bouw van de derde kruiser uit te stellen. De Vrijwillige Landstorm heeft wapenschouw gehou den op de Veluwe. De koe-, kippen- en varkens-boeren worden aan het lijntje gehouden, met vette beloften. De tarwe- en bietenboeren krijgen alreeds lang een klein deeltje van de kluif. Deze factoren maken het wettelijk gezag zeer stevig, de uitwerking hiervan is niet te onderschatten. De positie van Nederland is steviger dan ooit, mijn liefje, wat wil Je nog meer? Ondertusschen groeit de werkloosheid. Intusschen dalen de loonen schrikbarend snel. Boter, vet, kaas, vleesch en melk, zullen duurder wor den. De groote massa der werkers en de werkloozen kun nen al minder koopen. dus zullen die massa's gebrek moeten lijden? Is dit alles recht, of is dit alles scheef? Zal dit stand kunnen houden of niet? Verward is het heden; duister Is de toekomst. Wat beteekent al die landstormerij. al die burger- wachterij. Wat beteekent zoo'n derde kruiser. Wat be duid zoo'n overvloedige goudvoorraad' Is dit alles tot heil der mensohheid? Is dit alles tot zegen der massa van produceerende menschen? Of is dit ten voordeele en ter beveiliging van een bepaalde kleine groep Macht hebbers? Als dat zoo is, dan leven we toch wel in een gewel dige duistere wereld. Waar moet dit naar toe? Waar zal hier het eind wezen? Aan den eenen kant: macht en goud. Aan den anderen kant: onmacht en armoede. Wat een toekomst is er voor het volk van Nederland weggelegd? Het parlement houdt zich bezig met aller lei onbenulligheden als godslastering e.d. De nood rijst met den dag, het goud vermeerderd met de week, de werkeloosheid verergert iedere maand. De beschaving, de cultuur, de godsdienstzin van Ne derland is beroemd. Wat leven we perfect in dit land. De bestaande orde moet gehandhaafd worden. Heil, driemaal Heil. Hoogachtend, O. B. (Vereenv. Spelling). Waarde Redakteur, Gaarne zien we, dat U onderstaande regelen in Uw blad opneemt. Bij voorbaat onze dank. C. v. A. maakt hét zich met het verdedigen van zijn aanvallen op de dienstweigeraars al zeer gemakkelik. Nietwaar, we hebben uitdrukkelik aangetoond, waarom dienstweigeren, tevens revolutionnaire faktor was. Dit toch is door hem in geen enkel opzicht weerlegd en mogèn we daaruit konkludeeren, dat hij 't daarmee eens is. Echter nu dat de wierook wat weggedreven is, heb ben de dienstweigeraars weer geen moed. fc. v. A. weet zelf beter, want om een afwijnende en baanbrekende mening te handhaven, dwars tegen onderdrukking en mishandeling in, is wel dogelik moed voor nodig. Als men weet wat vooral de dienstweigeraars in Amerika, en Scheveningen was ook steeds geen eldorado hebben te verduren, dan blijkt daaruit, dat er wel de- gelik moed voor noodig ls, Bovendien, de publieke opinie is in dit geval beter waardemeter, als ze kon- stateert, dat men er voorlopig nog geen „lef" voor heeft. Als C. v. A. werkelik met de uitkomsten van de prycho-analyse van Freud op de hoogte zou zijn, dan wist hij, dat het voorlopig gemakkehker is, om mensen te prikkelen (door welke omstandigheden dan ook) tot gewelddadig optreden, dan tot bewuste daden, -waar in menschheld en redelifcheia gehandhaafd worden, en de maatschappij op lager niveau komt. Het zal in een komende revolutie gewelddadig gaan, oeweert C. v. A. Wie heeft dat ontkend? Wij zijn het in dat opzicht geheel met C. v. A. eens. Maar dat behoeft toch niet te betekenen, dat daarmee de gewelddadige weg tevens de juiste is. Onze taak is immer geweest, ons niet aan te passen bij de toestand die door de massa gevormd wordt. Integendeel, wij heb ben deze massa-a lts I es te begrijpen, maar onze doel stelling en arbeid voor zuiverder verhoudingen niet prijs te geven. Voor alles gaat het om doel en mid delen van het zelfde karakter te doen zijn en de idiele waarde van een revolutie door te zetten, waarna de daden wel zullen volgen. Stel je voor, dat je als geheel onthouder tot de konklusie komt, dat er 70 pet. van de mensen aikohol gebruiken en zich op een goede dag dronken drinken, dat je gaat zeggen, ze drinken zich allen een stuk In de kraag, 't staat nu zo gek nuchter te wezen, ik zal me nu ook te buiten gaan. Dat is de methode voor mensen met slappe benen, en vooral voor mensen die kracht en de moed van een overtuiging niet kennen. Het „Grote Proces" drijft hun op de grote hoop, waarin ze zich verliezen, zonder met bewuste wil z"n daden op het oorspronkelik doel te richten. Wat de bezetting van de bedrijven betreft, willen we toch allereerst opmerken, dat C. v. A. wel onnauw keurig heeft gelezen, Indien hij tot de konklusie komt, dat wij verwachten dat dit zonder offers gebeurt Ner gens is dit door ons gezegd. En als C. v. A. met de geweldloze metode op de hoog te was, zou hij weten, dat opofferingsgezindheid er wel degelijk bij te pas komt In de eerste plaats is bedrijfs bezetting het werk van de arbeiders die reeds in de be drijven werkzaam zijn, en daarmee tevens over do voort brenging van de goederen beschikken. Naast het in be heer nemen van de bedrijven wordt de volledige boycot' van militairen en machthebbers toegepast. Wapenvoor- raden vernietigd inplaats van deze gebruikt tegen andere bevolkingsgroepen. Natuurlijk zullen er offers vallen. Dit kan niet an ders bij de huidige geestesgesteldheid, 't Gaat er maar om, dat de meer bewuste revolutionairen zich niet tot de gewelddadige taktiek van de machthebbers laten dwingen. Laten ze zich meeslepen in de kolk van bloed dorst en moordlust, dan is de betekenis van een revo- iutie zeer miniem en het praktieze resultaat even klein. En het .Grote Proces" waar S. v. A. over schreef, gaat •»veer verder, zonder dat de offers die gevallen zijn, op bouwende betekenis hebben gehad. Het gaat er altijd om of de daden van mensen voor de bewustwording en bevrijding der mensen, betekenis heb ben. En dan wijst de historie ons aan. dat de enkelin gen die bewust het vaandel van redelikheid en mense- llkheld, ook in woelige dagen, overeind hielden, meestal dwars tegen massa en heersende toestanden in, altijd voor de wezenlike vooruitgang meer hebben betekend, dan de velen, die bij het minste gebeuren hun hoofd kwijt raken en zich willoos door de stroom van minder waardige begeerten en zinloze verbijstering laten mee sleuren. Wil C. v. A. op de wezenlike motieven ingaan, dan zal hij dat moeten erkennen. Om de tirade over de anarchistieze heilstaat hebben we nu eens hartellk gelachen. We wisten niet dat iemand die zo $oed met de wereldgeschiedenis op de hoogte is, in weinig woorden, zo ontzettend veel onzin kon neer pennen. Beste C. v. A. we willen natuurlik gaarne aan vaarden dat dit je eerlike overtuiging is, maar stel je dan toch eerst eens even op de hoogte en schrijf nu niet zo maar wat neer. Wat kant nog wal raakt. Alleen uit zelfrespect is dat toch nodig. We hebben een verzoek. Bestudeer eerst eena kalm en behoorlik de werken en gedachten van deze mensen, en kom daarna eens met bewijzen (een citaat dat niet uit z'n verband is gerukt), een juiste weergave van de inhoud en het wezen van de anarchlsterie, levens- en wereldbeschouwing, om je beweringen waar to maken. Tot zolang dit niet is ge beurd. zullen we denken dat je jezelf wat hebt wijs gemaakt en dit nu pok anderen poogt te doen. 't Wordt tijd dat men zich daarvan herziet. PIET DEKKER.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15