PROEVEN IS KOOPEN Stand Fa. Blaauboer Kossen r De Klok. Carrosserieën met jalouzieën kunnen zoowel open als gesloten gebruikt worden. Het Klaverblad. „TOEKOMST"- PUDDING. Official Ford-Dealer Schagen. KOMT DIT ZIEN EN VRAAGT PRIJSOPGAAF. Van de firma Onnist en Hoorn nit Zaandam. Het tong-streelende product, algemeen bekend onder den naam van „De Toe komstpudding" en vervaardigd door de firma Onrust en Hoorn te Zaandam, heeft ook in onze omgeving zeker reeds menig middagmaal als een welkom dessert be sloten. De onderneming van de firma Onrust en Hoorn werd in 1912 opgericht en heeft zich in de ruim 20 jaar, dat zij thans be staat, tot een krachtige zaak opgewerkt en een beeld gegeven van steeds stijgende uitbreiding in omzet, en waar zij voort durend streeft naar een zoo fijn mogelijke bereiding van haar product, strekt zich haar bekendheid over het geheele land uit. Daarop is de organisatie van het be drijf dan ook ingericht, want niet min- dder dan tien vertegenwoordigers zijn da gelijks bij den weg om hun orders te plaatsen die op de fabriek door de aan schaffing van de meest moderne machi nes, welke bediend worden door een tal rijk personeel, op vlugge en accurate ma nier kunnen worden uitgevoerd. Dat de firma Onrust en Hoorn de smaak van het publiek kent en de prij zen zoo laag mogelijk houdt, zullen de bezoekers van de NEFA kunnen consta- iteeren. Een buitengewoon aardige attractie, •waarover in een annonce elders in dit speciale nummer, de bijzonderheden staan vermeld, wacht hun bovendien nog. De Noord-Hollandsche Conservc- fabrieken „Peter Verburg" te Noord-Scharwoude. In 1878 werd door de Firma Grelinger, Jansen Co. een inmaakfabriek te Noord-Scharwoude opgericht. Het begin was uiterst bescheiden, gelijk zoovele on dernemingen in den lande klein zijn be gonnen. Een foto van het groote fabriekscom plex elders in dit nummer in een an nonce geeft duidelijk weer, welk een enorme vlucht deze onderneming in de ruim een halve eeuw, dat zij thans be staat, heeft genomen Slechts korten tijd is de zaak door de Firma Grelinger. Jansen Co. gedre ven, reeds spoedig werd de heer C. Brinkman eigenaar, die op zijn beurt de fabriek in 1894 verkocht aan den heer Peter Verburg. Wijlen den heer P. Verburg deed zich al spoedig kennen als buitengewoon be kwaam zakenman. Onder zijn leiding werd de fabricage verbeterd en uitge breid. Moderne machines werden aangeschaft en op de hygiënische eischen voortdu rend nauwkeurig gelet Bewonderens waardig was de economische wijze van werken; de heer Verburg deed in zijn werken aan Amerikaansche methoden denken. Aan twee eischen moest het pro duet voldoen; het moest goedkoop en goed zijn. Om dat ideaal te benaderen moest de grondstof zoo economisch mo gelijk worden verkregen. En de heer Ver burg rustte niet, voor hij in dat opzicht was geslaagd. Hij loste de moeilijkheden theoretisch zeer eenvoudig op. Hij be Bezoekt onzen stand op de Tentoonstelling „NEFA" waar U gratis een kop VAN NELLE's Koffie of VAN NELLE's Thee wordt aangeboden. Bovengenoemd Carrosserie hebben wij gebouwd op een Ford Chassis en is zeer geschikt voor: Kruideniers, Groen tehandelaren, Zuivelproducten, enz. sloot de grondstof zooveel mogelijk zelf te verbouwen. Landerijen werden aange kocht., het grondbezit steeds uitgebreid En de rustelooze geest van den onderne mer rustte niet, toen hij eenmaal zoover was, voor op eigen bodem de grondstof voor de zuurkool werd verkregen. Naast zuurkool-aanmaak werd ook be gonnen met de fabricage van verduur zaamde groenten in blik En naast witte kool als grondstof voor zuurkool, werden spinazie, doperwten, tuin-, snij- en sper cieboonen geteeld. Werd in den aanvang het benoodigd materiaal voor de verpakking van de gestereliseerde groenten van de blikfa briek kant en klaar betrokken al spoe dig werd dit werk in eigen fabriek ter hand genomen. En zoo werd de grondstof op eigen gronden verbouwd, zelf verwerkt; met de minst mogelijke kosten, dat op de markten en bij de grossiers door do scherp concurreerende prijzen gretig werd gekocht. Deze Geconserveerde Groenten van Noordhollandschen bodem vielen aller wege, ja zelfs over de grenzen, zeer in den smaak. Vaststaand feit is dan ook, dat deze onderneming is uitgegroeid tot een bedrijf van bizonder belang voor de omliggende streek, omdat zij aan velen werkverschaf fing geeft en aldus welvaart van dit noordelijk deel der provincie bevordert. De reeds meer dan vijftig jaren lange ervaring, het zoolang genoten vertrou wen der afnemers en de stijgende omzet, geven voldoende waarborg voor de kwa liteit van hetgeen dit bedrijf produceert. De directie stelt iederen zomer ten doei, haar uiterste zorg te besteden aan de te conserveeren gewassen. Onder de huidige tijdsomstandigheden stelt zij voorop, om dit seizoen met ver dubbelden ijver en zorg de kwaliteit van haar in te maken Blikgroenten op te voeren tot een zoo groot mogelijke hoogte. Daar wij er ten volle van verzekerd zijn. dat het hier een zaak betreft, die in het bizonder de belangen van dit deel der provincie dient, behoeft het zeer zeker geen aanbeveling meer, om z'n blikgroen ten van deze fabrieken te betrekken. Op stand No. 24 van de NEFA kan men alle gewenschte inlichtingen bekomen. Op een der stands vindt U de N.V. Zeep fabriek „De Klok" te Heerde, bekend dooi haar prima fabrikaten als Klokzeq Sneeuwwit-Zecppoeder en DEKA-Vlokka Behalve de monsters van hare artikela is daar uitgestald een Kleine sorteerinjj van de vele cadeaux en premies, zooal* deze bij Klokzeep worden verpakt, en oi de voorzijden van Sneeuwwit-zecppoedêfl en de roode klokjes van Klokzeep wol] den beschikbaar gesteld. Gaarne zal mei U hier verwachten om U volledig op dl hoogte te stellen en met hare fabrikata kennis te maken. kooper ten goede moet komen. Tevens moge het een inzicht geven van de arbeidsverhoudingen aan de fabriek. Bijgaande afbeeldingen geven een kijkje hier en daar in het bedrijf. Afb. 1 geeft een hoekje van de ziederij te zien, met één.der ketels, waarin de grondzeep gekookt wordt. Van dergelijke ketels zijn er vier, waarvan de groot ste 24000 L., de kleinste 10000 L. inhoud heeft De buizen langs den muur zijn stoomleidingen, door middel waarvan gekookt wordt en leidingen waar door de oliën en vetten in de ketels gebracht worden, benevens die van de ingrediënten, waarmede deze vetten verzeept worden en die gedurende dit chemi sche proces aan de zeep worden toegevoegd. Afb. 2 stelt voor een ander deel van de ziederij, waar andere soorten toiletzeep, o.a. de transparant glycerine-zeep op andere wijze worden bereid. Men ziet hier eenige waterbaden opgesteld in een soort groote zuur-kast, In 1873 op bescheiden schaal te Haarlem opge richt met een klein personeel, heeft zij zich in den loop der jaren uitgebreid tot een fabriek, een be bouwd oppervlak van ca. 3000 M2. beslaande, welke werk verschaft aan een paar honderd personen. De inrichting heeft met deze uitbreiding gelijken tred gehouden. Verschillende verhuizingen en verbouwin gen zijn uit den aard der zaak noodzakelijk geweest en bij de laatste verbouwing, die in Mei 1926 begon nen, einde 1927 gereed kwam, werd tevens de geheele machinale inrichting gereorganiseerd en gemoder niseerd, waarmede voorloopig de fabriek in alle op zichten kan voldoen aan eiken eisch, dien men in deze branche kan stellen. De gebroyeerde zeep, ook wel vetzeep genaamd, zeep met een zeer hoog vet- zuurgehalte, is het product op welks fabricage de fa briek zich voornamelijk toelegt Zij vervaardigt op dit gebied van de meest eenvoudige tot de meest luxueuse soorten en daarbij passende verpakkingen. De grondstoffen zoowel als het gefabriceerde pro duct, worden in het geheel naar de eischen des tijds ingerichte laboratorium onderzocht, zoodat ieder koo per der Klaverblad's producten zeker kan zijn een volwaardig artikel te ontvangen. Voegt men bij deze moderne inrichting der fabriek het feit, dat een groot deel der arbeiders langer dan 10 jaar aan de fa briek verbonden is, terwijl verscheidene 20, 25 en 30 dienstjaren tellen, dan kan men begrijpen, dat hun ervaring in de practische behandeling der stof den steeds proeven te nemen. Afb. 4 stelt voor een hoek van een der paklokalen, waar door meisjes de ver schillende soorten zeep worden verpakt. Afb. 5 laat een blik slaan in het modern ingerichte laboratorium, waar zoowel de binnenkomende grondstoffen op hun zuiverheid, als de gefabriceerde producten op hun gehalte worden onderzocht. Afb. 6 en 7 tenslotte ge- Schage Haring Moerbe Blokhu Zijdewi 't Veld Waarla Hoogeb Heerhu j Alkmai matisch bedrijf de gedroogde grondzeep tot gebroyeer de zeep, gereed om geperst te worden, verwerken. Dusdanige complexen van machines zijn er drie in dit lokaal aanwezig, terwijl eenzelfde combinatie van machines van klein kalibe^ de fabriek in staat stelt ven een kijkje op den voorgevel van de nieuwe briek, in aanbouw en voltooid. Kolhor Teneinde een gced overzicht van het geheele 1 Kolhor drijf te geven, zou het noodig zijn deze foto's d met een aantal uit te breiden; zooals .an het p« lokaal, waar de stukken zeep in hun diverse vorm gc^agfi door automatische persmacnines worden geperst, (goj^or inpakmachines, de drooginrichting, de expeditie Kolhor deeling, de cartonnage-afdeeling, waar de dooslg^ waarin de zeep verpakt wordt, worden vervaard!? De ruimte hiertoe ontbreekt. Wij vertrouwen ecljschage dat door de foto's in verband met dc beschru« Kolhor eenigszins een indruk van dit moderne bedrijf ge? Kolhor ven is- Bchage waaruit de vrij komende waterdamp door middel van een exhaustor wordt weggezogen, een paar roerke tels voor de koude verzeeping en een rocrketel met stoomtoevoer. Afb. 3 is een deel van het machine-lo kaal waar de gebroyeerde zeep bereid wordt. Men ziet een der combinaties van machines die in auto-

Schager Courant | 1932 | | pagina 20