SchagerCourant Don-Kozakkenkoor. Hollandscle Autobus OÉinning (H.A.B.O.) Plaatse!ijk Nieuws. K ermis. gevestigd te Noordscharwoude (Hoofdkantoor) i. Derde Blad. DE NIEUWE CENTRALE VAN HET P.E.N. TE VELSEN. nlÉ UIT DE WIERINGERMEER. OUDE MOLEN TE ROTTERDAM AFGEBRAND. Kennisgeving van oprichting der Vraag bij ons prijzen aan voor vervoer van Uw gezelschappen, vereenigingen, enz. Ons kantoor te Alkmaar belast zich speciaal met de verzorging en uitvoering van Uwe Binnen- en Buitenlandsche reizen. Zaterdag 18 Juni 1932. 75ste Jaargang. No. 9091 CTEB Openingsplechtigheid. Groote belangstelling. 193 d.a. sing ofüpi Het was Donderdag een groote dag voor het Pro- Breea [vhiciaal Electriciteitsbedrijf in Noord-Holland. Dien dag toch is de nieuwe Electrische Centrale van het P.E.N., welke gebouwd is op een terrein, onmiddellijk grenzende aan dat van de Hoogovens te Velsen, offi cieel in gebruik genomen. Om twee uur dien middag was de groote aula van het hoofdgebouw, welke met fraaie bloemstukken ver sierd was, geheel gevuld met een illustre gezelschap. Onder de genoodigden waren de Minister van Water staat. Z. Exc. Mr. P. Revroer, de Commissaris der Ko- T ningin in de Provincie Noord-Holland, vele leden van i Gedeputeerde en Provinciale Staten, het gemeentebe- tFnrl stuur van Velsen, leden van den Raad van Toezicht l i °P de Hr°v"inciale Bedrijven, hoofdambtenaren en amb- f jgjjaren van het P.E.N., directeuren van de groote 1 industrieën uit de omgeving, de heer L. Heijermans, van» directeur van den Geneeskundigen en Gezondhelds- I dienst te Amsterdam, de leden der bouwcommissie der Tl Centrale en vele anderen. Iflflll eerst werd het woord gevoerd door den Commls- 111 earis der Koningin der Provincie Noord-Holland, r Vervolgens betrad de directeur Van het PE.N., de heer J. van Oldenborgh het spreekgestoelte en ten- dlj alotte sprak minister Reijmer. Nadat de Minister een sirene in werking'had gesteld, miten teeken, dat het bedrijf officieel in werking was gesteld volgde een langdurig applaus, j De stoomfluiten van de fabrieken uit de omgeving 1Q1I beantwoordden het geloei der sirene. Vervolgens sprak de heer Ir. G. A. Kessler, Directeur ivondsj der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfa- GULBi brieken te Velsen, die de vindingrijkheid van Dr. Lulofs •aat, J roemde, die in samenwerking met Dr. Wibaut, de laat- Mr.C] ete als commissaris der Hoogovens, de samenkoppeling heeft tot stand gebracht tusschen het particuliere hoog- h^crenbedrijf, dat de Centrale van de benoodlgde hoe- |1| mlheid atookgas voorziet, en het overheidsbedrijf der Ul_ provincie, dat aan de Hoogovens de noodige electrici- frit zal leveren. Hij sprak voorts de hoop uit. dat de •mstandigheden aan deze samenwerking, welke hij „mariage de raison" noemde, geen ontijdig einde luden maken.' terwijl hij in deze vertrouwde op de ikmoedigheid van de overheid, wie hij van zijn kant, >lle medewerking toezegde. Nadat nog enkele hartelijke woorden waren gespro- en door een oud-medewerker van den heer van Olden- lorch, werd door de aanwezigen groepsgewijze een rond- ideling door het bedrijf gemaakt De Centrale. Het ketelhuis der Centrale te Ingericht op een ver mogen van 40.000 K.W. normaal, en 52.000 K.W. in maximum. De afvoer der rookgassen geschiedt door 2 75 M. hooge schoorsteenen, welker inrichting de bij- rondere zorg hebben gehad van den technischen advi- Beur Prof. ter Linden. In de machinekamer staan twee machines van 24.000 K.W. normaal en 30.000 K.W. maximaal vermogen op til Hf l?esteId- De door de turbines gedreven generatoren Ie- 'UUm veren draaistroom met een spanning van 6000 volt, welke etroom direct gevoerd wordt naar transformatoren en ïbracht wordt op een spanning van 50.000 volt. dat is de spanning, waarmede de distributie van de electrici- teit vanuit de Centrale plaats heeft. Deze stroom wordt koor kabels geleid naar het 50 K.V.-station, waarvan zij inaar de verschillende aftakplaatsen wordt overgebraoht Voorts is er ook nog een 10 K.V. schakelhuis gelegen tusschen het machinegebouw en het 50 K.V. schakelhuis Op het Oostelijke deel van het terrein zijn 3 aaneenge- araiBloten gebouwen geplaatst, de werkplaats, het magazijn B,H!r en het transformatorgebouw. Aan den Westelijken in gang bevindt zich een poortgebouwtje en het admini- ratiegebouw. Het geheele complex, waarvan architect van Rood de Bchepper is, terwijl prof. ter Linden de technische aan- tgen heeft gegeven, is opgetrokken in nieuw-zake- kelijke stijl, en draagt niet weinig bij tot het landschaps- jJuQfg Bchoon aan den mond van het Noordzeekanaal. ?!VI« De groote merkwaardigheid van het bedrijf is wel de j aanvoer van stookgas. afkomstig uit de Hoogovens, wel- Bldi£ ?escbiedt door 66,1 enorme gasbuis met een lengte Van 1560 meter met een capaciteit van 70.000 M3. per ndCi De kosten van den bouw der Centrale bedroegen In totaal f 11.600.000, een bedrag dat ruim f 400.000 on- 0 der de begrooting is gebleven. 0 Den genoodigden werd tenslotte een plaquette van het BB'hoofdgebouw uitgereikt, welke is vervaardigd door de iKoninklijke-Begeer. tieve i 19! n kas en: De werkzaamheden een maand langer dan vermoed werd. Begin Juli 700 en begin Augus tus de resteerdende 1300 arbei ders ontslagen? De verkavelings- en cultiveeringsarbeid in den Wie- ringermeerpolder zal nog ongeveer een maand lan ter duren dan algemeen vermoed werd. Begin Juli Jtullen ongeveer 700 tewerkgestelden gedaan werk I krijgen, voor de dan nog resteerende 1300 tewerkge- «steldcn zal er begin Augustus geen werk meer in [den polder zijn. Ter bestrijding van de groote werkloosheid in vele Noordhollandsche gemeenten als gevolg van dit aan staande ontslag, zijn er besprekingen gaande tus- schen de directie van den Wieringermeerpolder en het departement van binnenlandsche zaken, om I eenige duizenden hectaren land in den polder niet I ttct de moderne machines te ploegen, maar te doen lepitten. TRAGISCH ONGELUK. "GA! Vierjarig ventje onder een antobns. De 4-jarige A. Valk te Zwijndrecht had aan een or gelman een paar centen gebracht. Toen het ventje haar huis wilde terugkeeren, liep hij tegen een voor bijrijdende autobus aan. Hij kwam te vallen en kreeg het achterwiel over het hoofdje, waardoor de dood onmiddellijk intrad. De inmiddels gewaarschuwde geneesheer dr. P. C. van der Slikke kon slechts het overlijden bevestigen. Voor zoover bekend treft den bestuurder geen schuld. niet,, Jricsche Heeratbaai "maar DE VOORMALIGE SNUIFMOLEN AAN DE LANGEKADE IN DE ASCH GELEGD. Een fakkel, die niet te blusschen viel. Weer is ons nationaal bezit aan oude molens, de pronkstukken van ons Hollandsch landschap, met één verminderd. Donderdagavond is n.1. te Rotterdam de oude molen, dateerend uit het begin van de 18e eeuw totaal afgebrand. De molen was grootendeels van hout en stond bij de Lange Kade, een opgespoten terrein in de nabijheid van de Kralingsche Plas. dat een onderdeel vormt van het groote bosohplan. De molen behoorde toe aan de Vereeniging „De Hollandsche Molen". Tot voor kort stond er een wachtsman bij. die echter uit bezuiniging was ingetrokken. Waarschijnlijk hebben kwajongens de molen in brand gestoken. De molen stond midden in een moeras en was zeer moeilijk te bereiken. Toen de brandweer dan ook be- hoorlijkerwijze water kon geven, was de molen reeds vernield. Lastig blusschingswerk. Te ongeveer 9 uur is de brand uitgebroken. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister, doch op het terrein van den brand werd Donderdagavond gemom peld over baldadige kwajongens, die hier de hand in zouden hebben gehad. Hoe het ook zij, binnen uiterst korten tij d stond de molen, die voor het grootste deel uit hout is opgetrokken in lichte laaie. Tot ver in den omtrek was de rossige gloed te zien en naarmate het feller ging branden, kreeg het ongeveer 6 meter-hooge houten gevaarte meer en meer de gedaante van een ontzaggelijken fakkel. Het was 'n fantastisch schouwspel dat honderden en honderden belangstellenden trok. Een der slangenwagens die op eigen gelegenheid was uitgerukt arriveerde te omstreeks kwart over 9 aan de Lange Kade, waarvan de molen nog een paar honderd mefer verwijderd is. Hij kwam voor een hopelooze taak te staan. Reeds brandden de wieken en het was onmogelijk om het water van de Lange Kade af naar den brandenden molen te spulten. Heel wat moeite kostte het ook nog om ergens een telefoon te ontdekken doch toen deze gevonden was en de Alarm Centrale op de Groote Markt van den stand van zaken op de hoogte was gebracht, arriveerde al spoedig een autospuit Inmid dels waren al verschillende andere slangenwagens aangekomen. Toen men tenslotte water kon geven was het voor iedereen reeds duidelijk, dat er niets meer te redden viel. Luid sissend vielen de waterstralen in de gloeiende vuurmassa, die bij gebrek aan nieuw voedsel reeds zienderoogen aan het minderen was. Voor de brandweerlieden was het allerminst een aangename excursie. De geweldige hitte drong hen achteruit het opgespoten terrein in en verschillenden van hen zak ten telkens weer tot over de knieën in den lossen grond. Er moesten ladders aan te pas komen om hun een eehigszins veilige staanplaats te verschaffen. Te half elf was de molen met den grond gelijk en restte den brandweerlieden niets anders meer dan de smeulende resten te dooven. Een gevoelig verlies. Deze brand beteekent een gevoelig verlies voor het natuurschoon in de omgeving van Rotterdam en spe ciaal voor de vereeniging „de Molen", die den ongeveer 200 jaren ouden molen eenigen tijd geleden had aan gekocht. Na dezen aankoop is de gemeente er toe overgegaan een wachtsman er bij te plaatsen, die echter onlangs bij wijze van bezuiniging uit zijn func tie ontheven werd. De oude molen werd toen al gauw een geliefkoosde verblijfplaats voor de jeugd, die zich niet storende aan het ijzeren hekje, dat men er als beveiliging omheen gezet had, er een soort roovershol van maakte en zich niet ontzag er op ergerlijke wijze huis te houden. Het is werkelijk geen gewaagde ver- onderstelling dat enkele jongelingen Donderdagavond een vuurtje gestookt hebben. Het is anders onbegrij pelijk hoe in den geheel geïsoleerd staanden molen brand is ontstaan. MUZIEKTUIN te SCHAGEN. Zooals wij in het nummer van Donderdag j.1. reeds hebben aangekondigd, wacht ons mqrgen. Zondagmid dag een bizonder gebeuren in den Muziek tuin, waarop wij thans nog nader even terugkomen. Door bemiddeling van de N.V. Internationale Con cert-directie Ernst Krauss te Amsterdam is het de Muziektuincommissie alhier gelukt voor Zondagmiddag een buitengewoon concert te arrangeeren, hetwelk door het wereldvermaarde Don-Kozakkenkoor „Platoff" ver zorgd zal worden. Hoewel het programma van den Muziektuin voor het geheele seizoen reeds was vastgesteld, heeft de Commissie echter gemeend, de ingezetenen van Schagen en van verre daarbuiten een dergelijk gebeuren niet te mogen onthouden. Ongetwijfeld zal het een ieder dui delijk zijn, dat het inlasschen van dit concert met extra kosten voor de Muziektuincommissie gepaard gaat. Een zeker deel van de ontvangsten zal nJ. aan het Concertbureau Krauss moeten worden afgedragen. De entreeprijs tot dit concert is reeds uiterst laag ge steld. terwijl door de Muziektuincommissie voor haar leden en donateurs een belangrijke reductie op den toe gangsprijs is bedongen. Een mooie aansporing voor de genen, die nog geen lid van den Muziektuin mochten zijn om zich alsnog aan te melden. Wij twijfelen met een en ander niet of Zondagmiddag zal de Muziektuin tot in de uiterste hoeken gevuld zijn. Niemand moge deze buitengewone gelegenheid onge bruikt voorbij laten gaan. Voor verdere bizonderheden verwijzen wij u gaarne naar een in dit nummer geplaatste advertentie. De Muziektuincommissie verzoekt ons nog te willen opnemen, dat Zondagmiddag van 23 uur gelegenheid bestaat tot het afhalen van ledenkaarten. De aanvang van het concert is bepaald op n.m. 3 uur. Als de voorteekenen niet bedriegen belooft de Scha ger kermis dit jaar weer eens een echte gezellige bewe ging te worden, zooals we ons die van oudsher herinne ren. Eén week de zorgen op zij gezet, dat moet de leuze zijn voor de komende dagen. In opgewekte stem ming prettig kermis te vieren, om op die wijze onze levensvreugde te uiten, behoeft niemand en ook ieder zichzelf niet kwalijk te nemen. Als wij de pen van een der Vlaamsche schrijvers, Stijn Streuvels, of Felix Timmermans bezaten, we zouden voor U kunnen schet sen de bonte kleuren van het kermistafereel,, de lachen de dansparen, tintelend van levensblijheid, de van vroolijke muziek vervulde lucht, de aanstekelijk werken de pret van een uitbundige groep kermlsgangers... Doch laten we volstaan met voor U neer te schrijven wat de Schager kermis U biedt en dat is dit jaar veel en velerlei. Gelegenheid om zich te amuseeren is er te over. Te veel? O. neen!, hoe meer er te doen en te zien is, hoe opgewekter de stemming. Hoe meer ziel. hoe meer vreugd en waar de menschen zijn, daar wil len de menschen wezen. Schagen is gereed en hoopt op drommen bezoekers, die ze op allerlei gebied gedurende een achttal dagen vele uren van pret en plezier zal kunnen bezorgen. We kunen als het moet, rollen van de eene gelegen heid in de andere. Daar is dan het THEATER ROYAL, Het eerste gedeelte van de week draait de bekende operettefilm „V i k t o r i a und i h r Husar" van Paul Abrahams. Gisteravond heeft deze film reeds voor het eerst gedraaid in Theater Royal en hebben we kunnen genieten van het sublieme spel der Rus sische filmspelers en de verrukkelijke muziek, die bij deze film is gecomponeerd. Slechts één vrouw, zoo luidt de geschiedenis van dit filmwerk, bestaat er op de wereld voor den Hon- gaarschen Ritmeester Koltay en dat is Gravin Victo ria. Maar de Wereldoorlog rukt de twee gelieven wreed uit elkaar. Hij wordt naar het Oostelijke front gezonden en geraakt met zijn oppasser Janczi in Russische gevangenschap en wordt ook na het slui ten van den vrede, als verdacht van medeplichtig te zijn aan de Russische contra-revolutie, gevangen gehouden. In het vaderland wordt Koltay als dood beschouwd. En Victoria, die iedere hoop op zijn terugkeer heeft opgegeven, treedt tenslotte in het huwelijk met den Amerikaanschen gezant John Cunlight. Telefoon B. o. L. 89. V.h. Firma KOK, TUINMAN en WILKEN. Winkel, Tel. 7, v.h. Firma KEETMAN en SCHOORL. Medemblik, Tel. 70, v.h. G. BOON. Alkmaar, Tel. 1286, v.h. Firma KOK, TUINMAN en WIEKEN. Helloo, Tel. Alkmaar 1158, C. TEN BRUGGECATE. Schagen, Tel. 3, v.h. P. DEUTEKOM. Een speciaal tarief voor Schoolreizen. Grootste wagenpark. Prima materiaal. Betrouwbare chauffeurs. Taxi-verhuur. Aan onze Garage's worden ook Uwe réparatiën enz, billijk en goed uitgevoerd. OLIE - BANDEN - BENZINE en alle AUTO-ONDERDEELEN tegen concurreerende prijzen. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en,op PROEF. Garage C. NIEUWLAND. BERGEN. Spoedig na het huwelijk wordt Cunlight naar Pe king overgeplaatst. En het noodlot wil, dat ook Koltay na maandenlange omzwervingen op zijn vlucht door Siberië, tenslotte in Peking belandt en bescherming zoekt in het Amerikaansche gezant schapsgebouw onder den naam van Ritmeester Czaky. Met. een diplomatieke zending belast, wordt Cun light naar St. Petersburg gezonden en hij belooft Koltay mee te zullen nemen als een van zijn koe riers om hem vanuit St. Petersburg, eveneens als koerier, naar Hongarije te sturen. Wanneer het ech ter zoover gekomen is, weigert Koltay tc vertrekken. Hij weet, dat het waanzin is, mrar hij wil niet zon der yictoria vertrekken, die hij nog steeds waanzin nig liefheeft. Een leven zonder Victoria kan hij zich niet indenken. Victoria heeft tot op het oogenblik van zijn vertrek nog met geen enkel woord of gebaar tc kennen gegeven, dat z.„ nog steeds van Koltay houdt. Hoe het ook zü zij beschouwt het huwelijk als iets heiligs, dat geëcrt>iedigd moet worden. De gebeurtenissen nemen echter een onverwachte keer. Alles komt anders uit, dan verwacht werd. Het gezantschapsgebouw wordt door Russische soldaten omsingeld. Koltay is op straat door een Russisch of ficier herkend en men eischt nu zijn uitlevering. Cunlight verneemt voor het eerst, dat de hem als Czaky bekende Ritmeester dezelfde is als de doodge waande Ritmeester Koltay. Koltay legt nu zijn kaar ten open op tafel. Hfj verklaart Victoria lief te heb ben, dat hij gelooft nog steeds recht op haar te heb ben. Doch dit is voor Cunlight alles geen reden om zijn eens gegeven woord niet te houden. Hij doet hem zelfs een middel aan de hand om nog te ontkomen, maar Koltay wil zijn leven niet te danken hebben aan den man, die zijn vrouw hem ontnomen heeft en hij levert zichzelf aan de Russen uit. De dood ver kiezend boven een leven zonder Victoria. Wanneer dit gebeurt, verliest Victoria haar zoo lang volgehouden zelfbeheersching. Cunlight zegt dit genoeg. Haar hart heeft hem nooit, geheel toebe hoord. Hij stelt haar voor te scheiden en zij stemt toe. Eenzaam, steeds treurend om Koltay, leeft zij voortaan op haar landgoed Te vergeefs probeeren Janczi, die uit Rusland ontsnapt is, en zich een bruid meebracht, en haar broer Ferry haar tot andere ge dachten te brengen. Oogstfeest! Jubel en vreugde weerklinkt er op het landgoed, alleen Victoria deelt niet in de algemeene feestvreugde. Dan geschiedt er een wonder: Koltay keert terug. Hij is dank zij de bemoeiingen van Cun light begenadigd en het is ook Cunlight die clc twee weer in elkanders armen voert, terwille van het ge luk, van de vrouw, die hij nog steeds liefheeft, maar die hem niet liefhebben kon. omdat zij haar reeds aan een ander geschonken had. Van de volgende film, een dol-amusant werk van Maurice Chevalier, geven we in een der komende nummers verslag. o De belangstelling voor het circus leeft nog steeds in de menschen enook daarin is voorzien. CIRCUS MENAGERIE VAN BEVER op het Torenplein zal elke avond en op middagen speciale matiné's de liefhebbers van een zeer verzorgd, uitgebreid en afwisselend programma laten genieten. De onderneming, de eenigste Nederlandsche op dit gebied, bezit onder zijn groote collectie dieren 24 paarden en 5 leeuwen. Waar een voor alles zeer beschaafd optreden wordt gewaarborgd, lijkt ons een bezoek overwaard. CENTRAAL BIOSCOOP op het Slotplein zal met zijn serie pracht-filmwerken niet minder een groot aantal bezoekers trekken. Noe men we slechts de monumentale kunstfilm „Witte schaduwen", een gebeuren, temidden der zorgelooze en onbeschaafde Zuidzee-bewoners „Goudkoorts", een overweldigende film uit het leven der gouddelvers Greta Garbo's mooiste film „Om het kind" en „Patsy", een vroolijke film van het beste genre. Al deze. gevoegd bij een afwisselend bij programma, kan niet anders dan eenige genotvolle avonden verzekeren. Trouwens, overal waar Centraal Bioscoop komt, zijn. het volle tenten met een enthousiast publiek. o Gelukkig weer een: STOOMCARROUSSEL en nog wel van Janvier. Dit beteekent immers een eerste klas inrichting en in de jaren, dat ze niet op onze kermis stond, is dit een groot gemis gebleken. Maar wellicht waardeeren wy het nu weer des te meer en vooral nu de heer Janvier zijn inrichting door de toevoeging van een 1ste klas Dancing aan de eisohen des tijds heeft aangepast. Zelfs de groote champagne feesten op Vrijdagavond ontbreken niet op het pro gramma. IN CéRèS wordt iets bijzonders gegeven. Iets sensationeels en om deze sensatie te ondergaan, zal men moeten gaan kijken naar het 1000-V lamme n-w o n d er, dat u wegvoert naar het land der droomen. Een internationale attrac tie, waarvoor de heer Schenk kosten noch moeite ge spaard heeft om het binnen de muren van zijn alom bekende dancing te krijgen. Dagelijks worden tijdens het dansfeest de bezoekers nog bezig gehouden door het optreden van den heer Piet Huiberts en tenslotte zou een Schager Kermis zonder Daan Pool niet denkbaar zijn, om niet te zeggen dat de bezoekers teleurgesteld zouden zijn, als

Schager Courant | 1932 | | pagina 9