lliiini Kirnrs- Hulp aan West-Friesland. a u s a n n e. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. De Franseh—Dnitsche besprekingen. REVOLUTIE IN SIAM. Vrouw met een mes gestoken. Een wonderlijk experiment. Tweede Kamer. Pachtregeling. Steun varkensfokkerij. Steun aan Westfriesland. Zaterdag 25 Juni 1932. SCUGER 75ste Jaargang No. 9095 COIIANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend! ERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN De onderhandelingen in Lausanne ,zijn in een ieuw stadium gekomen. Tot dusver hebben MacDo- ald en Herriot samen gepraat en heeft de eerste en Franschen ministerpresident trachten te over igen, dat een geheele schrapping van de Duitsche rlogsbetalingen de eenige weg was om uit het oeras te komen. Herriot op zijn beurt verdedigde S,ict minder hardnekkig zijn bezwaren en bleef an op zijn eischen van principieele erkenning van jet recht van Frankrijk op betaling. Maar nu zijn de beide staatslieden het in zoover ns geworden, dat Herriot nu eens met Von Papen en Duitschen Rijkskanselier, zal praten. Deze verandering van tafreel te Lausanne brengt leuwe spanning, want al zijn de Duitschers vastbe ten geen cent contant meer te beloven, zij hebben ilerlei aanbiedingen die voor de Franschen niet Snder aantrekkelijkheid zijn. zooals militaire al- jntie, politieke entente, vérgaande oeconomische -enwerking en bij de exploitatie van verre landen: listige handelsovereenkomsten, credietregeling in n trant van die welke de Belgen hebben voorge- rld. enz. Von Papen is bereid tot dingen die voor ikrijk het probleem van de ontwapening kun- vergemakkelijken, en is schadeloosstelling dan n als contante betaling denkbaar? gMen ziet, er is dus perspectief. (lausanne. 24 Juni (v.d.): I De tweede bespreking der Fransche en Duitsche mi- f nbters ving Vrijdagavond tegen zes uur aan. Aan de zitting werd opnieuw deel genomen door jj$e Duitsche en Fransche kabinetsleden en de flnan- JWBele experts. I De beraadslaging volgde onmiddellijk nadat door n Duitschen minister van Financiën een uitvoe- jg rapport was uitgebracht Von Papen naar Berlijn. Rijkskanselier von Papen, <jie bij den aanvang Jer zitting aanwezig was, verliet de bijeenkomst te- ;en half zeven. Hij begaf zich direct naar het sta- lon ten einde met den sneltrein naar Bazel, welke in 18 u. 40 Daar Berlijn gaat te vertekken, waar hij laterdagmiddag zal aankomen. De Rijkskanselier zal Zaterdag nog in den loop an den dag aan Rijkspresident von Hindenburg Trapport uitbrengen over de onderhandelingen te [Lausanne en nog Zaterdagavond naar Lausanne te- Tügkeeren. De Rijkskanselier ontving voor zijn vertrek achter eenvolgens den directeur van de Rijksbank Dr. Lu- [ther. die Vrijdagmiddag te Lausanne is aangekomen, jden Oostenrijksche bondskanselier Dr. Dollfuss. den lecretaris-generaal van het Joego-Slavische ministe rie van Buitenlandsche Zaken, Fatisch en verschei dene buitenlandsche journalisten. Tijdens de afwezigheid van den Rijkskanselier zijn Irijke besprekingen vastgesteld. De Rijksminister an Buitenlandsche Zaken zal zoo o.m. een bespre king voeren met MacDonald en Grandi. Ofilcleele mededeeling De tweede gemeenschappelijke zitting der Duit- *he en Fransche ministers, welke om half zes is ingevangen, werd om half acht beëindigd. Betref fende haar verloop wordt het volgende communiqué Uitgegeven: „De Duitsche en Fransche onderhandelingen zijn [Vrijdagmiddag voortgezet met een bespreking over [het rapport van den Franschen minister van Finan- fciën, Germain Martin. Hierna had een gedachten- wisseling plaats, welke aan beide zijden werd ge- wragen door den wensch alle elementen van het ge- stelde probleem grondig te bestudeeren. De volgen de gemeenschappelijke Duitsch Fransche zitting is roorloopig vastgesteld op Maandagmiddag half vijf. Er is overeengekomen, dat thans onverwijld be- aadslagingen zullen plaats vinden van de finan- cieele experts der Duitsche en Fransche delegaties, die de zitting van Maandag moeten voorbereiden. Financieel© uiteenzettingen. Betreffende de huidige twee Fransch-Duitsche zittin- wordt van welingelichte Duitsche zijde verklaard, ,Jat de onderhandelingen in het algemeen in vriend- Jappelijken geest zijn gevoerd. Zij bestonden voor het "rnaamste gedeelte uit de uiteenzettingen der Duit- ~he en Fransche ministers van financiën, die den "taaltoestand in het herstelvraastuk hebben bespro ken. De rijkminister van financiën heeft In zijn verkla- "gen zich allereerst er toe beperkt uiteen te zetten, "zeer de huidige toestand van Duitschland vergele den met hetgeen door de deskundigen-rapporten van zei van December 1931 vaststelden, slechter is ge- orden. De rijksminister van financiën vond hiertoe |&anleiding in het feit, dat Herriot er op gewezen had, dat het rapport van de deskundigen van Bazel den ondslag vormde van alle conferentie-onderhandelin- (gen. De onderhandelingen werden spoedig nadat Jechts korte besprekingen waren gevoerd tot Maandag verdaagd. Dan zal getracht worden de hoofdkwestie der principieele tegenstelingen tusschen de Duitsche en Fransche herstelopvattingen op te helderen, n.1. het feit, dat de Fransche regeering verdere herstelbetalingen verlangt, terwijl de Duitsche regeering verklaart, da\ geen verdere herstelbetalingen meer kunnen worden, verricht. Nauwkeurige eischen zijn heden van Fransche zijde niet gesteld. De verklaringen van Germain Martin droe gen een algemeen karakter. De verdere onderhandelin gen zullen thans tot Maandag tusschen de wederzijd- sche finantieele deskundigen worden gevoerd. Men heeft afgezien van het instellen van een speciale studiecom missie voor het herstelvraagstuk. Een Belgisch voorstel. LAUSANNE, 24 Juni. Van Belgische officieele zijde wordt het volgende communiqué uitgegeven: De Belgische delegatie te Lausanne heeft een voorstel overhandigd dat zekere richtlijnen bevat voor den eco- nomischen en flnantleelen wederopbouw van Europa. Het omvat drie gedeelten: L) Reorganisatie van zekere Duitsche ondernemingen van openbaar nut, welke de stabilisatie der valuta van het Duitsche Rijk zou kunnen verzekeren: 2) Stichting van een internationale credietorganisatie, welke den landen van Midden en Oost Europa hulp zou kunnen bieden; 3) Reform van het douanestelsel met het doel het handelsverkeer nieuw leven te geven door een gelei delijke verlaging van de invoerrechten. Muitende soldaten en matrozen in de straten door het volk toegejuicht. De koning aigezet. BERLIJN, 24 Juni (V.D.): De Duitsche pilote Marga von Etzdorf heeft Vrijdag uit de hoofdstad van Siam, Bankok, de „Vossische Zeitung" opgebeld en medegedeeld dat in den afgeloo- pen nacht in Siam ene revolutie "is uitgebroken. De koninklijke familie is gevangen genomen en wordt in het koninklijk paleis in gijzeling gehouden, voor het geval dat daden van geweld zullen worden gepleegd op de revolutionnairen en hun leiders. Later zal de koninklijke familie aan boord van een oorlogsschip worden gebracht. In de straten van Bankok juicht men de muitende matrozen toe. Overal zijn tanks en machinegeweren opgesteld. De leiding der revolutie berust blijkbaar bij de volkspartij, terwijl militairen en matrozen zich bij de beweging hebben aangesloten. De officieren van den generalen staf zijn met alle leden der regeering gearresteerd, de opperbevelhebber van het leger is doodgeschoten, toen hij zich verzette. De revolutie kwamg eheel onverwacht. Tot op het oogenblik dat deze mededeeling werd gedaan was nog niet eens de naam van den leider der insurgenten bekend. Militaire Putsch. BERLIJN, 25 Juni (V.D.): Volgens een nader bericht der Berlijnsche bladen uit Bangkok vindt de revolutionnaire beweging haar oor zaak in het slechter worden der economische verhou dingen in het land, tengevolge van het verlaten van den gouden standaard en in de ontevredenheid onder de ambtenaren en officieren wegens het invoeren van een belangrijke loonsverlaging. Men is voornemens een grondwettige regeering In te stellen met afschaffing van de prinsen-heerschappij. Hedenmiddag is de constitutioneele monarchie uitge roepen. Huurschuld ruzie in de Willem straat te Am sterdam. In de Willemstraat 99. twee hoog achter, te Am sterdam. woont het gezin D., dat in den laatsten tijd oneenigheid heeft met den eigenaar van het perceel C, die in hetzelfde huis een café heeft. Ook Donderdag avond was er weer twist en toen heeft de coféhouder de huur aan de bewoners van twee hoog achter opge zegd. Gistermiddag werd het huisraad op een handkar ge laden. maar daarmee was de huiseigenaar-caféhouder niet tevreden. Hij moest eerst de huur hebben van de woning, eerder mochten zij niet vertrekken. Daarover ontstond weer twist, waarbij de vrouw van den huur der D. met een mes werd gestoken. Zij bloedde hevig uit den rechter schouder. Er bleek een slagader te zijn ge raakt. De vrouw werd naar het Binnengasthuis vervoerd. Een der omstanders heeft toen verklaard, dat mej. D. was gestoken door juffrouw C., de vrouw van den ca féhouder. Deze laatste werd in hechtenis genomen, maar zij verklaarde beslist niet te hebben gestoken. Nu bleek echter achteraf, dat D., de man van de gestoken vrouw, met een mes heeft gezwaaid. Het zou dus mogelijk zijn, dat hij zijn eigen vrouw bij toeval heeft geraakt. De vrouw, die in het Binnengasthuis is opgenomen, kon nog niet worden gehoord, ofschoon haar toestand niet levensgevaarlijk is. Haar man, die een zeer zenuwach tig mensch is, is intussohen verdwenen en wordt thans gezocht De vrouw van den caféhouder is inmiddels op vrije voeten gesteld. Het crisis-ontwerp tot steun- verleening van zeven ton door de Tweede Kamer aangenomen. Gisteren is door de Tweede Kamer het tweede crisis-ontwerp (het eerste was de steun aan de Varkensteelt) de steunverlee- ning aan. den West-Frieschen tuinbouw, door een renteloos voorschot t' een bedrag van zeven ton, goedgekeurd. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND. BERGEN. TUMULT IN WURTEMBERGS LANDDAG. Nazi's verschijnen in uniform. De nat-socialisten verschenen gister in den Wurtem- bergschen Landdag weer in uniform, hetgeen tot veel spektakel aanleiding gaf. Een voorstel van het Oen- trum, om de zitting te verdagen, werd door den voor zitter niet in behandeling genomen. Hierop verlieten dé Centrum-afgevaardigden en de afgevaardigden van de linkerzijde de zaal, waardoor de Landdag niet meer tot het nemen van besluiten in staat was. Een com missie, die zich met de uniform-kwestie bezighield, kwam niet tot een besluit, omdat een deel der leden weigerde te beraadslagen, zoolang de nationaal-socia- listische afgevaardigden in„ uniform aanwezig waren. Professor en student laten zich ophangen. In Boekarest hebben een professor en een stu dent in de medicijnen zicli laten gebruiken voor een zonderling experiment. Onder toezicht van een paar doktoren en tal van studenten lieten zij zich ophan gen aan een galg, die was opgesteld op de binnen plaats van het anatomisch instituut. Het waren prof. dr. Dimitrescu en een van zijn leerlingen. De beide proefkonijnen, werden volgens de regels van de Roe- meensche ophangkunst behandeld en men liet hen zoolang „sterven" tot de bewusteloosheid reeds was ingetreden en de lichamen enkel nog maar stuip trekkende bewegingen maakten Toen werd het ex periment beëindigd en op de gewone wijze werden de bijna verdwenen levensgeesten weer opgewekt. De waarnemingen van beide mannen kwamen over een. Zij hadden, toen de strop stijf werd toegesnoerd, een helderen lichtflits gezien en een luid geraas ge hoord alsof het onweerde. Daarop was volkomen ge brek aan verdere sensaties ingetreden. Pijn hadden zij niet gehad en zij hadden ook niet geweten, dat zij met het lichaam stuiptrekkende bewegingen had den gemaakt. Bij de vermelding van deze proef zij aangeteekend dat in landen zooals Engeland de dood door ophan ging wordt teweeg gebracht niet door verstikking, van het slachtoffer, maar door liet breken van zijn nek. De veroordeelde heeft weliswaar het hoofd in den strop, maar men laat hem vallen door do ope ning van een luik onder de voeten, zoodat de nek gebroken wordt. Voor een dergelijke proef zullen de hoeren zich vermoedelijk wel niet leenen. BRAND IN DE SPOORWEG-OPSLAGPLAATSEN TE MEOHELEN. Een zware brand heeft gisternacht een deel der werkhuizen en opslagplaatsen van do nationale maat schappij der Belgische spoorwegen te Mechelen vernield. De hulp van het garnizoen moest worden ingeroepen om het vuur te bestrijden. Ongeveer driehonderdduizend kilo olie, vet, enz. gin gen mede in de vlammen op. Twee arbeiders en twee brandweerileden zijn bij het blusschingswerk gewond. Donderdagavond is het door den heer Van der Sluis opnieuw ingediende wetsontwerp: nieuwe rege ling van de pacht, regeling pachtcommissies, opnieuw ingediend. Het zal onze lezers nog wel bekend zijn dat nog slechts enkele maanden geleden de Eerste Kamer deze pachtwetten, nadat de Tweede ze had aangeno men, heeft verworpen. Het was zeer zeker een unicum dat de heer v. d. Sluis en eenige partijgenooten op deze wijze het wetsontwerp nogmaals aanhangig hebben gemaakt. En het was te verwachten, dat daartegen oppositie zou komen. De liberale mijnheer Boon noemde de gang van zaken staatsrechterlijk zóó onjuist, dat hij over de wet zelf niet wilde spreken. De politiek lag er volgens hem zóó dik op, dat hij er daarom reeds tegen was. De heeren Ebels en Oud gaven nog een reddings plank en oordeelden dat de voorstellers de wet niet ongewijzigd opnieuw hadden moeten indienen, maar die bepalingen hadden moeten uitlichten, waaraan de Eerste Kamer aanstoot had genomen. Daarom had men amendementen in dien geest ingediend en werd de Kamer er op gewezen het wetsontwerp niet a priori te verwerpen, maar deze kans aan te grijpen, om het nog aangenomen te krijgen, ook in de Eer ste Kamer. Maar het bleek alzoo dat van te voren reeds saam gesproken was om deze poging te nekken, want de heeren Aalberse (r.-k.), Snoek Henkemans (c.h.) en Colijn (a.r.) verklaarden, dat hun fracties niet meer over dit wetsontwerp wilden spreken, maar botweg tegen zouden stemmen. Het recht van initiatief was hier onzuiver gehanteerd en de tijdsomstandigheden te ernstig om een conflict tusschen Tweede en Eerste Kamer in het leven te roepen. Zooals gemeld, poogde Mr. Oud nog een reddings plank toe te steken, maar 't hielp niets. De heer v. d. Sluis schetste de verontwaardiging die algemeen in den lande heerschte toen de Eerste Kamer het wets ontwerp verwierp. De regeering had zelf opnieuw met een ontwerp moeten komen. Nu .at niet ge schiedde, kwamen de Soc.-Dem. De heer v. d. Sluis meende dat men er niet op wilde ingaan, omdat het van Soc.-Dem. zijde l.wam. Maar, riep hij uit: wij spreken elka:.. nader op het land. De rwijten braken ook van de ander zijde los. Rechts riep: de boerenbelange zijn Lij de Soc.-Dem. niet veilig. Je hebt tegen alle steunmaatregelen ge- sterr l. Stemming werd gevraagd over art. 1 en dit werd erworpen met 43 tesren 24 stemmen en de verdere behandeling werd geschorst en is het wetsontwerp practisch van de baan. De vergadering die nogal rumoerig was, werd daar- x verdaagd. In de zitting van Vrijdag is het wetsontwerp be handeld dat steun geeft aan de varkensteelt. En hoe wel de oppositie, vooral buiten de Kamer, nogal groot was, is het wetsontwerp aangenomen. De regeering wil een exportmonopolie geven aan een Ned. Varkenscentrale, welke uit een stabiliteits- fonds een toeslag op elk geslacht varken zal uitkee- ren. De gelden voor dit stabilisatiefonds worden ge vonden door een extra-keurjoon van 5 cent per pond op varkens, bestemd voor de binncnlandsche con sumptie. Om een ongewenschte uitbreiding van de varkensstapel te voorkomen, zullen de varkens, die in aanmerking komen om onder deze regeling te val len, voorzien worden van een oormerk. Enkele sprekers voerden het woord en over het al gemeen werd er kort gesproken. De heeren Lovink, Burema, Van Rappard en Weitkamp verklaarden zich er voor, terwijl de heeren Ebels, Voorst tot Voorst en Kortenhorst bezwaren hadden. Voorname lijk de omstandigheid dat de regeling feitelijk neer komt op het geven .an een toeslag op den export, om zoodoende het port-ve.lies goed.te maken, onder vond nogal wat verzet. Men vreesde daarom tegen maatregelen van het buitenland. Hoeveel van de prijs- verhooging komt nu ten laste van den consument? werd gevraagd. De berekening is al gemaakt, dat het varkensvleesch 15 cent duurder zou worden. Toch zouden ook deze heeren voor stemmen. Maar anders was het met de heeren Wijnkoop en Van der Sluis. Deze laatste vond het zeer onlogisch dat de consument het verlies op den export moet betalen. I-Iij wilde, dat het stabilisatiefonds gefinan- ceerd zou worden met staatsgeld en ciedieten die te rugbetaald zouden kunnen worden zoodra de export winst afwerpt. Hij dimde een motie in en zeide te gen het wetsontwerp te zullen stemmen. De heer Wijnkoop stelde schorsing der beraadsla gingen voor. Dit werd verworpen. De minister wees er op dat het gaat om het bestaan van de varkensfokkers. De export zullen wij kunnen behouden. Over beperking van Jen varkensstapel maakte de minister zich geen zorgen. De prijs voor het binnen land had men op verschillende wijzen in de hand. terwijl de varkenscentrale zelf als kooper op de markt op kan treden. De prijzen zullen vooral in den be ginne nog aan den lagen kant zijn: met een verhoo ging voor den consumen- met 4 cent per pond kan men er goed uitkomen. Op een niveau van 17 cent per levend pond is dat niet zoo erg. De consument zal ook bij deze regeling voortgaan goedkoop varkens vleesch te eten Het plan van den heer Van der Sluis lokte den minister heelemaal niet aan. De verleende credieten zouden blijken verloren te zijn en tenslotte kwam dat toch weer op den "Consument. De motieVan der Sluis werd verworpen en na een artikelsgewijze behandeling werd het ontwerp aangenomen met 50 tegen 26 stemmen. Het wetsvoorstel tot steun aan den Westfrieschen tuinbouw door een renteloos voorschot, tot een be drag van f700.000, kwam daarna aan de orde. Het werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, na dat de heeren Wijnkoop en Hiemstra zich er tegen hadden verklaard, omdat de regeering bij haar be- r- kening het loon van f 13 op f 12 l:..d teruggebracht. De vergadering werd daarna gesloten en de heeren gingen met yacantie.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1