Verzonken schatten. BONTE KRONIEK. Een werkgever, die in staking gaat. De diefstal van f60.000 bij de Neder I. Landbouw ba nk. Het goud van de Egypt met bussen geschiedde. Deze proef schijnt heel goed bevallen te zijn. Fr kon nu ook een bezoek aan Schiphol gebracht worden, waar men getuige was van de aankomst en het vertrek van vliegmachines van en naar het buitenland. De deskundige, die op buitengewoon aardige wijze verschillende dingen aan de kinderen uitlegde en niet het minst het pretje dat allen even in een vliegmachine mochten plaats nemen, maakten dit bezoek aan Schiphol tot een zeer prettig onderdeel van het feestprogramma. BREEZAND. Zooals gewoonlijk, was voor de kleinen van de bewaarschool een feestje georganiseerd op denzelf den dag waarop de kinderen van „de groote school" hun feest hadden. Met aardige spelletjes, versnape ringen en een klein cadeautje werd ook aan hen een prettig dagje bereid. HARENKARSPEL Herbenoemd tot lid van het dag. bestuur van de Banne Harenkarspel de heer L. Doekes alhier. Het Bestuur van de Banne Harenkarspel zal, na gehouden goedkeuring, de Oosterdijk, die thans in een slechten tcfestand verkeert, verbeteren. Het plan is om er een geasfalteerden betonweg van 4% M. breedte van te maken. Genoemde weg zal in eigen beheer, doch onder toezicht van het Hoogheemraadschap, worden gemaakt. KOEGRAS jtjlïanadorp. J.V.C.-nieuws. Woensdagavond speelde J.V.C. 1 een wedstrijd tegen V.V.M.P. van Wieringen. Om half acht floot scheids rechter H. C. Augustein de beide elftallen in het veld. J.V.C. won den toss en koos het wlndvoordeel. Niet tegenstaande dat. was J.V.C. voor de rust het meest in de minderheid. Het samenspel van V.V.M.P. was beter en bij J.V.C. wilde het niet recht vlotten. V.V. M.P. wist haar meerderheid dan ook in twee doelpun ten uit te drukken. .Rust ging in met 20 voor V.V. M.P. Na de rust begon J.V.C. echter uit een ander vaatje te tappen en speelde met meer vuur. Eindelijk had ze succes, toen de rechtsbuiten met een fraai schot den eminenten keeper van V.V.M.P. wist te verschal ken. Luid aangemoedigd door het Julianadorper pu bliek zette J.V.C. al op al en ze had werkelijk met pech te kampen, dat uit haar vele aanvallen geen doel punt eeboren werd. Het einde kwam met 21 voor V. VM.P. Zondag a.s. belooft voor J.V.C. weder een drukke dag te worden. Niet minder dan drie wedstrijden wor den op het J.V.C.-terrein gespeeld. Om 11 uur spelen de J.V.C.-adsp. tegen Atlas-adsp. Om 1 uur J.V.C. 2 Atlas 2. Om half drie komt H.S.V. 1 tegen J.V.C. Tegen dit elftal leed J.V.C. 1 een paar weken geleden een smadelijke 80 nederlaag, waarvan zij nu zal trachten revanche te nemen. Donderdagavond om kwart over elf Is op den Rijksweg nabij het café „Veldlust" van den heer A. Nuy een luxe-auto, thuisbehoorende in Den Helder, de motor van den wagen in brand geraakt. Behalve den chauffeur zaten nog 4 personen in de auto, die heel spoedig een goed heenkomen zochten. Wonder boven wonder beperkte het vuur zich alleen tot den motor, en een der omstanders, die een paar handen vol zand er op smeet, had het genoegen dat de vlammen hierdoor gedoofd werden, zoodat alleen wat motorschade is opgeloopen, en geen persoonlijke onge lukken. Door een onbekend gebleven auto Is Donderdag nacht de verlceerspaal met oranje-band aan „De Blau we Keet" aangereden en uit zijn oorspronkelijken stand geduwd. Op den weg is te constateeren, dat er nogal sterk geremd is. hetwelk toch de aanrijding niet heeft kunnen verhinderen, terwijl men ook nog in den ter plaatse liggenden mesthoop heft gezeten. Schoolfeest van de Chr. school. Vrijdag j.1. hebben de leerlingen van de Chr. school aan de Kortevliet te Koegras. hun uitstapje gemaakt. Hun geheele reisje is begunstigd geworden door goed weer, al ging het zonnetje af en toe wat schuil, maar dat heeft geen afbreuk gedaan aan de pret van de kinderen. Gezeten met het onderwijzend personeel en andere geleiders in eenige autobussen werd eerst gere den naar Petten, waar bij de Hondsbossche Zeewering gespeeld, gerust, maar ook aan den inwendigen mensch werd gedacht. Na hier geruimen tijd te hebben vertoefd, werd de tocht voortgezet naar Schoorlwaar Klein Zwitserland met den hoogen duin met orienieertafel werden bezocht. Verder ging de reis naar Bergen, waar in den speeltuin van „De Rustende Jager" naar harte lust werd genoten. Ook hier kwam weer een einde aan en werd gereden naar de oude kaasstad Alkmaar. Gewandeld werd door de Alkmaarsche Hout, met een bezoek aan de Hertenkamp enz. Daar vandaan werd de thuisreis weer aanvaard, waar bij het genotene van dezen dag enthousiast werd bespro ken. Te ongeveer half negen arriveerden allen weer goed en wel thuis, opgewacht door ouders en andere belangstellenden. W 1 E RINGEN DEN OEVER. Sportnieuws. In een zeer geanimeerden wedstrijd wist V.V.M.P. Woensdagavond te Julianadorp tegen J.V.C. den jubi- leumwedstrüd te winnen. Het einde kwam n.1. met 21 voor V.V.M.P. J.V.C. speelde een zeer goeden wedstrijd, en dat zij niet met de overwinning naar huis kon gaan, vond ziin oorzaak in de omstandigheid, dat op het juiste oogenblik schutters ontbraken. In V.V.M.P. viel vooral de achterhoede op door haar voortreffelijk backstel. Wonderen der natuur. Een tweetal werkloozen tracht te Wieringen den kost te verdienen met het vertoonen van een wonderkalf, waarmede zij de gemeente doortrekken. Het kalf heeft 2 koppen, is springlevend en laat zich met welgevallen door het nieuwsgierige publiek aanschouwen. Nederlandsche reddingbooten In de haven te Den Oever. Bij gelegenheid van de vlootrevue te Den Helder pas seerden Vrijdag de sluishaven een zestal reddingbooten van de diverse kustplaatsen. Het waren de „Doris Rij kers". ,,C. A. den Tex", „Insulinde", „Neeltje Jacoba", „Brandaris" en de „Hilda". Het Boode Kruis bezoekt de Zuiderzeewer ken. In een achttal personenauto's arriveerden Vrijdagmid dag een aantal dames- en heerenleden van het Roode Kruis, uit Den Helder, om bü gelegenheid van de fees ten te Den Helder een. bezoek te brengen aan Wierin- germeerpolder, sluiswerken Den Oever en den afsluit dijk. Z IJ P E Raadsvergadering. De raad dezer gemeente vergadert Dinsdag 28 Juni 1932. des morgens om 10 uur. de buitf.nlandsche reis van de koningin en de prinses. Gistermorgen vertrokken. De Kmogin en Prinses Juliana zijn gistermorgen per trein van Het Loo naar het buitenland vertrokken. Zij zullen zich eerst eenigen tijd in de Harz ophouden. Zij denken einde Juli in ons land terug te keeren. Te Lemberg is de directeur van den stadsschouw burg, Leo van Schiller, gearresteerd onder beschul diging voor de communitische partij onwettige pro paganda te hebben gemaakt. Von Schiller, die tot voor kort aan het hoofd van een theater te War schau stond, is de beste regisseur van Polen. Met hem werden nog twee tooncelspolers van zijn gezel schap gevangen genomen. Ook zij zouden zich aan verboden propaganda hebben schuldig gemaakt. Op de onlangs door brand vernielde Fransche boot „Georges Philippar" bevond zich ook een blinde passagier. Deze man, een Poolsch onderdaan, Olewski genaamd, is thans in Marseillc wegens de door hem begane overtreding tot ccn week gevan genisstraf veroordeeld. Als verzachtende omstandig heden liet men gelden dat Olewski bij het reddings werk zich dapper gedragen had. Bijzonder onverdraagzame lieden zijn de Praagsche nietrookers. De Liga der Praagsche nietrookers had den gemeenteraad eenigen tijd geleden verzocht, een algemeen rookverbod voor de openbare parken en plantsoenen uit te vaardigen. Toen het verzoek werd geweigerd, verlangden do nietrookers tenminste een rookverbod voor zittingen in kleine vergaderzalen. In Lennep bij Remscheid is dezer dagen het eer ste Röntgenhuis op de geboorteplek van den grooten ontdekker geopend. Hel museum is in een oud patriciërshuis ondergebracht en bevat behalve een werkkamer, een bibliotheek, een overzicht van de ontwikkeling van het Röntgen-apparaat. Naar de „Detroiter Ahendpost" meldt, maakt de 30-jarige mevrouw Edith Zimmer in Cleveland aan spraak op den titel van de jongste grootmoeder in een beschaafden staat te zijn. Mevrouw Zimmer werd in 1901 geboren, haar moeder stierf toen Edith 13 jaar oud was. Kort daarop, den 15den Augustus 1914 trouwde Edith en December 1915 schonk zij het le ven aan een dochter. Florence. Toen Florence 15 jaar oud was ging zij er van door en trouwde in Februari 1931. In December van het zelfde jaar kort voor haar 16en verjaardag, werd haar dochter Edith geboren. In de Tsjechische stad Hohenstadt is een nieuwe belasting ingevoerd. Vanaf 1 Juni zijn alle zangvo gels belast. Het bezit van een nachtegaal kost 100 Tsjechische kronen per jaar, van een lijster 50, van een vink 20 en van een sijsje 10 kronen. Katten en honden waren reeds belast. In Solec. een voorstad van Warschau, heeft een vrouw haar man, die lag te slapen, door verschei den revolverschoten gedood Dc huurwoning, waarin het echtpaar woonde, is in geheel Warschau als het huis des doods bekend. In de laatste jaren werden in dit huis niet minder dan tien zelfmoorden en verschillende moorden begaan. Een conflict over de wijze, waarop de na leving van de Arbeidswet wordt gecontro leerd. Wij lezen in de N. R. Ct: Vrijdagmiddag heeft de directeur van de confectie fabriek Hartogs en Co. aan de Keerweerlaan te Rot terdam zijn fabriek gesloten, als protest tegen de wijze, waarop de Rotterdamsche politie, althans een paar Rotterdamsche agenten, de naleving van de Arbeidswet in deze fabriek controleerden. Door deze „staking" zijn 160 arbiedsters tijdelijk zonder werk gekomen en een even groot aantal thuiswerksters bedreigt een zelfde lot. Naar men aan het blad meedeelt, loopt het conflict over de volgende kwestie: Blijkens de arbeidslijsten, mag tot kwart over 5 in de fabriek worden gewerkt. Op dat tijdstip worden altijd de motoren stilgezet Van de Arbeidsinspectie heeft de bedrijfsleiding verlof gekregen, om gedurende 10 minuten na het stopzetten van de machines, de vloer te laten aanvegen. Donderdagmiddag is de politie komen controleeren en toen werd tegen hef vegen bezwaar gemaakt. De werkgever verzocht proces-verbaal op te maken. Dit is toen niet geschied, maar men heeft de toegangen tot de fabriek afgezet. Niemand mocht het pand verlaten, alvorens aan een verhoor te zijn on derworpen. Het gevolg was een vrij groote volksoploop bij de fabriek en allerlei wilde geruchten. Vrijdag zijn de in uniform gekleede agenten terug gekomen, om opnieuw een onderzoek in te stellen en wel naar de wijze, waarop het personeel het schaft uur doorbrengt. De directeur verzocht dit onderzoek niet te doen geschieden juist bij het hervatten van de werkzaam heden. maar wat later op den middag, omdat hij een te groote stagnatie vreesde. Op dit verzoek gingen de agenten niet in. Hij heeft daarop, naar men voorts meedeelde, ge tracht telefonische verbinding te krijgen met de auto riteiten, maar de met gezag bekleede personen van de Arbeidsinspectie, noch de hoofdcommmissaris van po litie, doch de afdeelingscommissaris van politie waren aanwezig. De directeur heeft daarop uit protest zijn fabriek gesloten. Hij heeft zich schriftelijk tot den minister van justlte gewend, om zich over de wijze, waarop de agenten meenden hem te moeten behandelen het schijnt, dat zij hem hebben toegevoegd, dat de zaak hem eigenlijk in het geheel niets aanging, dat hij er zich niet mee had te bemoeien en dat zij hem eenvoudig op zij hebben geduwd te beklagen. noodlanding van een militair vliegtuig. Het toestel zwaar beschadigd. Gistermorgen heeft het legervliegtuig no. 543 uit Soes- terberg wegens defect aan den motor een noodlanding moeten maken tusschen Hoedek«nskerke en Kwaden - damme. Door een greppel ln het terrein is het toestel bij de landing over den kop geslagen en zwaar bescha digd. De beide inzittenden de reserve-officier vlieger Houba en de leerling-vlieger Maseland bekwamen geen letsel. een heler bij veediefstallen gesnord. Na een dagenlange jacht. Sedert eenigen tijd was do Limburgsche politie zeke ren P. S. op het spoor, die zich bij meerdere in de om geving van Luik gepleegde diefstallen aan heling schul dig gemaakt. P. S. bracht steeds het gestolen vee. meest koeien, met z'n wagen naar 'n veilige schuilplaats. Enkele dagen terug zag P. S. op 't oogenblik, dat hij te Spekholzerheide zou. gearresteerd worden, nog juist de kans er tusschen uit te glippen. Z'n vrijheid was echter van korten duur. want Donderdag volgde te Rothem-Maastricht zijn arrestatie en voorgeleiding voor den Officier van Justitie. Veroordeeling van den hulpkassier en den keilner. De kantooriooper vrijgesproken. De Amsterdamsche rechtbank wees gister vonnis in de strafzaak tegen den 28-jarigen hulpkassier Th. J. M. K. en zijn vriend den 23-jarigen keilner. J. J. M. de H.. die zich ten nadeele van de Nederlandsche Landbouw- bank den dag voor Kerstmis van het vorig jaar uit de voeten hadden gemaakt met f 60.000. K. had kans gezien een aangeteekenden brief met f 60.000 bestemd voor Eindhoven, machtig te worden, waarmee hij in gezelschap van zijn vriend naar Frank rijk vluchtte. Tevens bleek, dat K. eerder de bank voor bijna i 16000 had benadeeld door kleine verduisterin gen mét behulp van vervalschingen ln de boeken. Ook bleek dat hij een kaartsysteem en eenige boeken had meegenomen om de nasporingen te bemoeilijken. Het irrut* >b«a.fl ,1a ir O* 'ortató -oortaJ 1 iceH tweetal werd na eenigen tijd te Marseille geari Zij bleken nog ruim f 47.000 bij zich te nebben. K. was ten laste belegd verduistering, subsidiair ting meer subsidiair diefstal van de f 60.000, vooi stal van boeken en geschriften, alsmede het vooi misdrijf van verduistering van niet afgedragen gelden der Ned. Landbouwbank, gepleegd in de fe 19271931. Aan den compagnon van K-. den ken» was heling ten laste gelegd. De Officier van Jus- eischte tegen K. een gevangenisstraf van 2 jaar maanden en tegen de H. eischte hij 8 maanden gevu nisstraf. De rechtbank veroordeelde den hulpkassier wq verduistering twee maal gepleegd en diefstal tot gevangenisstraf van 2 jaar. De keilner werd wegend voortgezet misdrijf van opzettelijke heling vcroordi tot 1 jaar gevangenisstraf. Als derde verdachte had zich een 32-jarige kanU looper te verantwoorden wegens heling subsidiair schi heling. Hij zou van den hulpkassier f 500 in ontvw genomen hebben om het geld aan zijn vriendin t< ven. Het O. M. had zes maanden gevangenisstraf ëisoht wegens heling. De rechtbank sprak den man vrij. Wrakken op den bodem van den Oceaan. CAPT. HAROLD S. SPENCER. (Duiker bij de Britsche Marine). Het Italiaansche bergingsvaartuig „Artiglio" heeft de bergingswerkzaamheden tot het lichten van den goudvoorraad uit het wrak van de in 1921 gezonken „Egypt" met succes voortgezet en gis teren opnieuw 75 baren goud ter waarde van 7 millioen francs aan de oppervlakte gebracht. De totale waarde van den geborgen goudvoor- raad beloopt reeds 500.000 pond sterling, zoodat de kosten van het bergingswerk reeds ruimschoots zijn gedekt.. Indien het weer nog eenige dagen goed blijft bestaat de mogelijkheid, dat de geheele voorraad uit het wrak kan worden geborgen. Door de stijging van den goudprijs heeft de totale lading op het oogenblik een veel grooter waarde dan toen de „Egypt" in 1921 verging. Het is misschien door psychologen te verklaren, doch het blijft een feit dat de rijkdommen, die verborgen liggen in schepen, welke vergaan zijn, naar verhouding de menschen meer aantrekken dan rijkdommen van welke andere soort ook. Deze verzonken schatten spre ken tot de fantasie der menschen, tot hun zucht naar avonturen. Veel gemakkelijker en met veel minder ri sico zou men op een andere manier zijn fortuin kunnen zoeken. Doch sr zijn altijd menschen te over. die hun geluk beproevon in de diepten der zee en nog meer an deren, die met gespannen aandacht hun pogingen vol gen. Zoo zijn er zoo juist weer berichten gekomen van het bergingswerk der „Egypt", die op den bodem der zee ligt voor de Fransche kust. Het is nu reeds tien jaar geleden, dat de „Egypt" met moeite haar weg zocht door een diohte mist, die over het Kanaal hing. Zij was geladen met goud en zilver ter waarde van een millioen pond sterling, dat bestemd was voor de Bank van En geland en afgezonden was door een aantal Egyptische bankiers. Plotseling werd de „Egypt" geramd door een Fransch scheepje, op de wilde vaart, de „Seine". Gedir- rende een oogenblik trilde de „Egypt" als een wal- visoh, die doodelijk getroffen is door een harpoen en toen begon zij te zinken. Met het schip verdwenen on geveer honderd personen in de diepte. Vergeef sche pogingen. Er zijn tal van vergeefsche pogingen gedaan om den schat van de „Egypt" te redden, totdat In 1930 een Italiaansche firma het werk ter hand nam met een nieuw duiktoestel. Na gedurende een half jaar naar het schip te hebben gezocht met een bezwaarde ketting, kon de praktische waarde van het duiktoestel bewezen wor den. De „Egypt" ligt n.1. 120 M. onder de oppervlakte der zee, terwijl een duiker met het gebruikelijke dul- kerspak van zeildoek en rubber slechts kan werken op een diepte van hoogstens 60 M. Er zijn er slechts zeer weinigen, die den hoogen luchtdruk kunnen verdragen, welke vereischt wordt om op nog grootere diepten den druk van het zeewater te weerstaan. Wil mon grootere diepten bereiken, dan zijn andera middelen noodig. Zeer bekend is de stalen kamer, waar in WUliam Beebe en Otis Barton in 1930 tot op een diepte van 435 M. onder de oppervlakte der zee zijn af gedaald in de buurt van de Bermuda-eilanden. Door zeer dikke glasruiten konden zij ook hun omgeving waarne men, doch zij konden nergens aan komen. Van bergings werkzaamheden is met zoo'n stalen bol dus geen sprake, tenzij zich aan de buitenzijde daarvan werktuigen be vinden, die van binnen uit bediend kunnen worden, zon der dat het water van buitenaf in de cel binnendrlgt. Dit laatste is nu het geval bij het duiktoestel, dat bij de werkzaamheden aan de „Egypt" wordt gebruikt. Het groote voordeel van dit duiktoestel ls, dat de duikers zich daarin bevinden temidden van een kunst matige atmosfeer van normalen druk en niet in de lucht van hoogen druk met al de gevaren, die daaraan verbonden zijn. De diepte, welke men kan beo-eiken, Is slechts afhankelijk van de vraag, of het toestel bestand is tegen den hoogen druk van het zeewater. De duiker kan zoolang beneden blijven, totdat de voorraad zuur stof uitgeput raakt en hij kan dadelijk omhoog getrok ken worden, omdat zijn lichaam zich niet aan een an deren druk behoeft aan te passen. Hij staat voortdurend ln telefonische verbinding met het schip op de opper vlakte der zee en hij kan zichzelf later, rijzen of dalen door een paar tanks onderaan de stalen kamer vol te laten loopen met zeewater, dan wel door dit eruit te verdringen met behulp van samengeperste lucht. Hoe men te werk gaat. De gewone methode, die gevolgd wordt om binnen in een gezonken schip te komen, is het maken van een gat in een der zijden met behulp van een steekvlam, die speciaal is geconstrueerd om onder water te werken. Het duiktoestel, waarvan men bij het bergingswerk van de „Egypt" afhankelijk is, kan echter niet zoo nauwkeurig werken als hiervoor noodig is en daarom moest met behulp van springstoffen een toegangsweg naar de bergplaats van het edele metaal worden ge maakt door drie dekken heen. Deze ontploffingen zijn niet ongevaarlijk, want toen bijv. in den herfst van 1930 het werk aan de „Egypt" wegens het ruwe weer be ëindigd moest worden en het duikersschip zich ging wijden aan een andere opdracht, n.1. het opblazen van het wrak der „Florence", dat een belemmering vormde voor de scheepvaart, gebeurde er een ongeluk waarbij drie personen gedood werden, terwijl de boot werd vernield. In het voorjaar van 1931 werd het werk aan de „Egypt" daarom voortgezet met een ander duiker schip. de „Artiglio II". Het werken op 120 M. diepte onder de oppervlakte der zee is iets. wat stalen zenuwen vereischt. Wanneer een duiker pas op den bodem der zee is aangekomen, kan hij niets zien. Gaandeweg moeten zijn oogen ge wennen aan de duisternis en dan ziet hij vage vormen in de groenzwarte diepte, verwrongen van vorm dt het water. Op zijn best kan hij 2 M. voor zich uit zi doch soms ziet hij niets. Het komt ook voor, scholen visschen of ronddrijvend zeewier de enk zwakke zonnestralen onderscheppen, die nog in de <11 ten der zee doordringen. Doch dat ls nog het ergste niet. De duiker «i echter, dat hij voortdurend in levensgevaar is en een kleinigheid voor hem den dood kan beteeksa Hij kan zoo verward raken in de overblijfselen van" gezonken schip, dat hij niet meer los kan komen. Q instructies, die hij geeft of ontvangt, kunnen veris begrepen worden. Er kan een ongeluk gebeuren op] schip aan de oppervlakte der zee, waarvan hij i waren aard niet kent, zoodat hij in onzekerheid werkloosheid moet afwachten, wat zijn lot zal J Zelfs als het goed afloopt, zooals den vorigen zca toen een duiker plotseling naar de oppervlakte sdx door een defect aan de balasttanks, doch ongedi bleef, ls de schok voor de zenuwen niet gering te ad* Aan den dood onta* Een ernstiger geval deed zich kort geleden voor.1 het afdalen in de diepte zakte een der duikers plotseling, dat hij met een smak terechtkwam op S dek van de „Egyut" en bijna bewusteloos werd gcsi»| Doch dat was voor hem nog niet zoo erg als de ln lende vraag, wat er wel gebeurd kon zijn en wat li verder te wachten stond. Van boven af werd hem teld, dat de katrol losgeslagen was en dat hy i minuten zou moeten wachten. Hij wist wel, dat die pi minuten een heelen tijd zouden worden, want de I meraden daarboven vertelden hem natuurlijk alli wat ze voor hem het beste achtten. In werkelijk! was de houten katrol voo rde kabel, waaraan hij u gelaten werd, gebarsten en moest de kabel met hand Ingehaald worden, een vermoeiend, pijnlijk langdurig werk, dat een kwartier duurde. De dul had dus de gelegenheid om zich alle mogelijke i lukken voor den geest te halen, die hem slechts den overkomen. Doch hij wist ook, dat zijn leven t af kon hangen, dat hij het hoofd koel wist te houi En toen tien minuten, nadat hij in veiligheid bracht, een nieuwe katrol was aangebracht, ging weer naar beneden. Dat was nu eenmaal zijn we De „Laursi Het grootste voordeel is behaald bij het bergingw van de „Laurentlc", die op de Noordkust van Ierl werd getorpedeerd op haar reis van Liverpool l Halifax met een waarde van 6 a 7 millioen pond st«i in baar goud aan boord. Bij dit ongeluk gingen menschenlevens verloren, doch de zee was op dit p slechts ongeveer 30 M. diep, zoodat later bijna al goud weer geborgen kon worden. Men kan echter tegenvallers hebben; de „Ellzabethvllle" werd in op de Engelsche kust getorpedeerd met 10.000 onjl pen diamanten aan boord, de opbrengst van de mi? in de Belgische Congo-kolonie gedurende een gtb ^aar. Men moest eerst een jaar lang zoeken naar wrak en toen eindelijk de schcepsbrandkast ot groot gejuich werd opgehaald, bevonden de diam*j zichniet daarin. Telkens doen geruchten omtrent dergelijke verzo schatten de ronde. Wij denken aan het plan om het goud te bergen, dat zich bevond aan boord van Spaansche stoomschip Principe Asturia, toen dit ia begin van den wereldoorlog verging op de rotsige 2 Braziliaan sche kust bij een poging om een Engel* kruiser te ontwijken, aangezien zij 500 recruten i het Duitsche leger aan boord hadden. Wij danken het Hongaarsche plan om enkele sohepen te ondenwe die sinds de zestiende eeuw op de bedding van Donau hebben gerust en groote kostbaarheden boord moeten hebben gehad. En hoewel al derg» bergingswerkzaamheden niet rendabel zijn te noa als men de totaalcijfers van het daaraan ultgegl en daarmee verdiende geld eens naast elkaar kon ten, zou men schrikken toch zijn er nog altijd sohen bereid om hun geld te steken in ondernemlo die met dit doel worden opgericht. Of er genoeg ki van zaken en'n goede mechanische uitrusting aan» zijn, daar wordt niet naar geïnformeerd. De kans, men op die wijze rijk wordt, is dan ook niet grooter bij een gewone loterij. Het goud van de Lui Tooh valt het niet te ontkennen, dat er onder de kers naar verzonken goud sinds den wereldoorlog meer praktische geest is gekomen. Vroeger kende van de schepen, die vergaan waren, slechts zeer naastenbij de ligplaats en dikwijls berustte de 1 slechts op een loos gerucht. Bovendien was de sch» ramp soms zoo lang geleden voorgevallen, dat de rt mingen in het zeewater, het slib en het aangroeled langzamerhand onbereikbaar hadden gemaakt. G< rende den duikbootenoorlog vergingen echter hord den schepen; op sommige plaatsen in het Kanaal I» bodem der zee bijna geheel bedekt met wrakken, kele dezer wrakken hebben groote kostbaarheden borgen, dooh dit alles is niet zoo, lang geleden gel* of men kan daaromtrent zekerheid verkrijgen, I» over het algemeen de plaats, waar deze schepen gezonken, met vrij groote nauwkeurigheid bekend Een van de gezonken schepen, die een historii vermaardheid heeft verkregen, is de „Lutlne", 1799 op de Hollandsche kust is gezonken, vergaan man en muis! Er was voor 3 milllioen pond «tö aan boord, doch alle pogingen om het te bergen, vergeefs geweest. In het midden van de vorige1 heeft echter een Hollandsch gezagvoerder de sc* klok, opgehaald, die aan Lloyd's ten geschenke1 gegeven, en nog steeds gebeid wordt, wanneer vergaan Is of een vermist schip wordt opgegeven. Een ander historisch schip is de „Almirante d« rencia", die de kas van de Spaansche Armada boord had en in 1588 zonk in de baai van Tobri in Schotland. Gedurende al dien tijd hebben de sohen er een sport van gemaakt, op zoek te dat geld. Het zoeken daarnaar is voor somtni aangename manier om hun zomervacantie door t«l gen. Als iemand er dan ook in slaagde, het geld den wat overigens zeer onwaarschijnlijk is. H men dat bericht in geheel Engeland met groote stelling vernemen. (Nadruk v<

Schager Courant | 1932 | | pagina 6