Alitieti Bitlis- Mitrtniit- Liiilnitlit De kleine burgeroorlog in Duitschland. VERKEERSONGEVALLEN. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Gespannen toestand. eD ONGEREGELDHEDEN ANTWERPEN. TE Ook Schotland naar de onafhankelijkheid? Na de revolutie in Siam. Ontstemming onder de Zuiderzeerisschers. 1520 Dinsdag 28 Juni 1932. SGHAGER 75ste Jaargang No. 9096 EDURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewïjsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend; POLITIEKE BOTSINGEN IN VERSCHILLENDE STEDEN. de vloef ia ootl I werd Schietpartij te Hamburg. Zondagmorgen ontstond aan de Helgolander Allee ie Hamburg een schietpartij tusschen Nazi's en com munisten, die daar een bijeenkomst zouden houden. Een nationaal-socialist werd aan de hand gewond. Of er communisten gewond werden is niet bekend. Ook op de politie, die van haar vuurwapenen gebruik maakte, werd geschoten. Botsingen te Wattenscheid. Zondagmiddag ontstond in de Sommcrdellenstrasse ie Wattenscheid een botsing tusschen communisten en nazi's. Er werd met stccnen gegooid en met re volvers geschoten, waarbij twee nationaal-socialisten levensgevaarlijk gewond werden en eenigen lichtere verwondingen opliepen. Een der nationaai-socialisten, die een schot in het hoofd had gekregen, is in den loop van den avond in het ziekenhuis overleden. Eén communist werd gearresteerd. Ernstig gevecht te Leipzig. «Zondagmorgen werden bij een gevecht tusschen communisten en nazi's te Leipzig verscheidene nazi's I -gewond. Politieke botsingen te Berlijn. Berlijn, 26 Juni (V.D.): i In don afgeloopen nacht en gedurende den Zon dag is het te Berlijn verscheidene malen tot botsingen gekomen tusschen nationaal-socialisten eenerzijds en communisten en Reichsbanner-loden anderzijds. Tot ernstige incidenten kwam het echter nergens. Op ver- schillende plaatsen werden ruiten van nationaal-so- cialistische en communistische partij-lokalen inge worpen, terwijl ook eenige malen schoten werden ge- lost.. In totaal werden acht personen gewond, waar onder een politie-agent. In de afgeloopen 24 uur wer den in totaal 70 personen gearresteerd. Schoten uit het „Vorwaerts"huIs" te Ber lijn. Nat.-soc. zwaar gewond. B e r 1 ij n. 25 Juni V.D.) r Hedenmiddag tegen 5 uur passeerden eenige geslo ten groepen geüniformeerde nat.-soc., die deelgeno men hadden aan de begrafenis van een door com munisten vermoorden partijgenoot den Belle-Alliance- Platz. Hierbij werden zij uit het redactiegebouw van den soc.-dem. „Vorwaerts" onder vuur genomen. Een nat.-soc. kreeg een zware wonde in den buik en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht, .Verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De schietpartij bij de „Vorwaerts". L Betreffende de gebeurtenissen bij het gebouw van jde „Vorwaerts" deelt de politie mede, dat de aange legenheid zich als volgt heeft afgespeeld: Een krantenverkooper van den „Alarm" is door ver scheidene nationaal-socialisten overvallen, waarbij hij het gebouw van „Vorwaerts" binnenvluchtte. De nationaal-socialisten zijn daarop in een troep, waar van de sterkte naderhand niet meer vastgesteld kon I Worden, het gebouw binnengedrongen. Daar zijn zij door de „Hausschutz" van de „Vorwaerts" terugge drongen. Hierbij is het tot een schietpartij gekomen. Daarli Er kon echter nog niet vastgesteld worden wie gescho- trein! ten heeft. Toen de politie ter plaatse verscheen, wa- l'en de nationaal-socialisten reeds verdwenen. De voor wijKS ig vek k dei ff» bed. ff' renste n: Jitie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld bij het personeel van cle „Vorwaerts", doch noch bij de arbeiders, noch hij de ©mployé's wapenen gevonden. Het onderzoek wordt nog voortgezet. De gespannen toestand. Wupporthal, 26 Juni (V.D.): Te Barmen heeft de politie een zoogenaamde com munistische „Selbstschutz" ontbonden, welks leden voor het grootste gedeelte bewapend waren met houw en steekwapenen, waaronder ook bijlen. Deze lieden hadden in den nacht, op Zondag voetgangers aange houden en naar wapens gefouilleerd. 40 Personen, waaronder een vrouw in manskieeren, werden gear resteerd. In Opper-Silezië. B e u t h e n, 26 Juni (V.D.) Hedenavond deelde de politie o.a. het volgende me de: In den nacht op Zondag tegen 23 uur, heeft in ,de Bahnhofstrasse een vechtpartij plaats gehad tus schen ongeveer 50 communisten en 25 nat.-soc., die ten deele in uniform waren gekleed. Om de vechten den schoolde een groote menschenmenigte samen. In totaal werden zes personen door messteken en stok slagen, deels ernstig, gewond. De politie ontruimde de straten en arresteerde verscheidene personen. De Hessische staatspresident over het uni formverbod. DARMSTADT, 25 Juni (V.D.): Volgens een mededeeling van den officieelen Hes sische persdienst heeft Staatspresident Adelung zich als volgt over de binnenlandsch-politieke crisis uit gelaten „In I-Iessen bestaat een uniformverbod niet meer. Het demonstratieverbod is met het oog op bloedige botsingen tijdens de Hessische verkiezingen noodza kelijk gebleken. De vrees welke ook de Hessische re geering gevoeld heeft bij de opheffing van het S.A., en het uniformverbod is helaas bewaarheid, In een tijd van politieke kookhitte, waarin de bevolking door oratorische en journalistieke teugelloosheid en beschimping der staatsorganen op ognehoordc wijze wordt geprovoceerd, moest het weer toelaten dor ver boden instellingen natuurlijk prikkelend werken en de toestanden nog verscherpen. Het is karakteristiek, dat de nationaal-sociajistische kringen die opruiend optreden, thans voor hun particulier leven het recht van zelfbescherming opeischen. Ik heb den indruk dat de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken be grijpt. hoe gevaarlijk het is de politiemacht dor lan den te beperken. Ik geloof echter dat het Rijkskabi net zich ten opzichte van de nationaal socialisten ge bonden heeft en daar niet van af kan. We leven in een tijd van buitengewoon gevaarlijke binnenlandsche crisis. De Rijkspresident heeft het opheffen van het uniform en S.A.-verbod aan de voorwaarde verbon den dat de strijd der meeningen rustiger zou worden. Wanneer zijn verwachtingen niet in vervulling mochten gaan, was hij vast besloten op te treden tegen excessen. De verwachtingen van den Rijkspre sident zijn. zooals te verwachten was, niet vervuld. Men mag nu verwachten dat de Rijkspresident, die niet aan partijpolitiek geboden is, het gevaar inziet en thans zijn maatregelen neemt. Redacteur van de „Rote Fahne" tot negen maanden vestingstraf veroordeeld. Uit Leipzig: De vierde strafkamer van het Reichsgerecht veroor deelde heden den Berlijnschen redacteur van de „Rote Fahne". Wilhelm Pankow, wegens voorbereiding tot hoogverraad en overtreding van paragraaf 4 alinea van de Wet tot bescherming der Republiek tot negen maan den vestingstraf. Pankow had zich te verantwoorden wegens een reeks artikelen, die in den loop van het jaar 1931 waren verschenen in de „Rote Fahne" en die alle afkomstig waren van communistische leiders, on der wie Thaelmann. Verder was hem ten laste gelegd de publicatie van het telegram van sympathie aan de muitende Engelscfhe matrozen. De minimumstraf werd opgelegd, daar beklaagde nog nooit eerder veroordeeld is. Betooging van oud-strijders. Ernstige in cidenten in de stad. 1200 politie-agen- ten moesten voor het handhaven van de rust zorgen. Een oor- verdoovend lawaai. ANTWERPEN, 26 Juni (V.D.): Er heerschte Zondagmorgen te Antwerpen een sterk contrast tusschen het rustige zomerweder en de sterk bewogen gemoederen der bevolking ter ge legenheid van de straatbetooging, welke was geor ganiseerd door het Verbond der Legerverbroederin- gen. De burgemeester van Antwerpen had een heel legei* van marechaussee en politie-agenten gemobi liseerd voor het handhaven van de orde. Bijna allo hoeken der straaten waren door sterke politieposten bezet. Zevenhonderd en vijftig marechaussee te voet en te paard en 1200 politie-agenten moesten zorgen voor het handhaven van de rust. Hun gezamenlijk aantal was niet veel minder dan één derde van het aantal deelnemers aan de betooging. Achter het stad huis stonden een aantal wagens van de brandweer opgesteld, alsmede een viertal auto's, die op het eer ste alarm de noodige versterking zouden moeten aanvoeren. De burgemeester had alle mogelijke mid delen. die hem ten dienste stonden, gemobiliseerd. Alleen had hij geen beslag kunnen leggen op een hoeveelheid voor het gebruik ongeschikt verklaarde eieren, en van dit wapen werd tijdens de optocht door de tegen-betoogers een meer dan overvloedig ge bruik gemaakt. In de morgenuren verliep alles rustig en patrouil leerde de bereden marechaussee door de straten. Hier en daar stonden groepjes politie-agenten, die voor deze gelegenheid hun sabels hadden omgegord. Een Mis, in de open lucht gehouden, verliep zon der incidenten. Hat was op het oogenblik, dat de optocht der „Verbroedering" zich in beweging stel de, dat de poppen aan het dansen gingen. Een zepr talrijke groep tegenbetoogers. bestaande uit Fron- ters, Vlaamsche oud-strijders en communisten, had den zich in de nabijheid van den stoet opgesteld. Vlaamsche strijdliederen waren niet van de lucht. Er werd gefloten en geroepen op schier oorverdoo- vende wijze. Voorts werd met eieren geworpen. Zelfs de auto's waarin zich de invaliden bevonden, waren weldra met eierstruif bedekt. Politie en marechaus see chargeerden met blanken sabel en dreven de te- gen-betoogers uiteen. Een paar honderd meter ver der echter herhaalde zich wederom hetzelfde tooneel. Het tumult bereikte wel zijn hoogtepunt bij het mo nument, opgericht ter eere van de gesneuvelden. Be halve met eieren werd nu ook met blauwsel en roode poeder geworpen, en dit onder aanhoudend gefluit en geWoel. Op de Meirplaats voerde de politie her haaldelijk charges uit. De rust kon echter hier vrij spoedig worden hersteld. De feestzitting van de Verbroederingen kon daar na in het Beursgebouw ongestoord doorgaan. Later kwant liet in de stad nog herhaaldelijk tot hotsingen tusschen verschillende groepen. Behalve dat van tal van personen de hoeden waren ingedeukt en de klee- ren gescheurd, had een zeventigtal personen ernstige schrammen en huilen opgeloopen. Een tiental per sonen kreeg ernstiger verwondingen, waarvan geen enkele levensgevaarlijk. Eén persoon moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Door de politie werden tien personen gearresteerd. Gedurende de avonduren werd nog voortdurend door marechaussee te paard en door politie door de stra ten van de binnenstad gepatrouilleerd. De balans opgemaakt. 95 gewonden. Naar wij Zondagavond te bevoegder plaatse uit Antwerpen vernamen, hebben zich in den loop van den dag in totaal 95 personen, die tijdens de onlus ten gewond waren, ter verpleging aangemeld aan de ambulance-posten van het Vlaamsche Kruis. Hierbij komen nog tal van gewonden, die aan andere pos ten en aan de ziekenhuizen waren gemeld. Onder de gewonden bevindt zich een agent van politie, die ge troffen is door 'n sabelhouw van een marechaussee. Het aantal arrestaties was Zondagavond gestegen tot 22, ongeteld het aantal personen, dat door de ma rechaussee rechtstreeks naar de gevangenis is over gebracht. Schotsche nationalisten halen den Union Jack omlaag en hgsehen de Schotsche vlag op militaire kazerne. LONDEN. 26 Juni (V.D.). Gisteren werd te Stirling in Schotland een bijeenkomst gehouden ter herdenking van den Slag van Bannockburn in 1314, in welken slag de Schotten het Engelsohe leger versloegen en de on afhankelijkheid van Schotland veroverden. Aan het slot van de plechtigheid haalde plotseling een vrouw de Schotsche vlag te voorschijn en riep de aanwezigen op. om de Engelsche vlag neer te halen van den toren van het nabij de stad gelegen kasteel Stirling, dat als mi litaire kazerne dienst doet. De menigte trok naar het kasteel en marcheerde in gesloten gelederen door de toegangspoort voorbij de uit twee soldaten bestaande militaire wacht, die zoo verrast was dat zij geen gele genheid meer had om in te grijpen. Twee jongelui klom men op het dak, haalden den Union Jack omlaag en heschen de Schotsche vlag op den toren. Pas toen de menigte het slot weer had verlaten werden de vlaggen door een der soldaten weer verwisseld. Rust in den lande. Naar uit Bangkok gemeld wordt is de toestand in geheel Siam na de uitroeping van de constitutioneele monarchie, rustig. De gevangen genomen prinsen en hooge ambtenaren worden nog steeds als gijzelaars door de opstandelingen vastgehouden. De Koning en de Koningin zijn op een oorlogsschip onderweg naar Bangkok. FAMILIEDRAMA UIT ECONOMISCHEN NOOD. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben een 46-jarig koopman en zijn. 41-jarige vrouw te Dantzig in hun woning door middel van morphine een einde aan h.un leven gemaakt. Zij namen hu U-jarig zoontje en hun 8-jarig dochtertje mee in clen dood. De econo mische nood, waarin het gezin verkeerde, was oorzaak van het noodlottige besluit. VERDRONKEN. Kano gekanteld. 25aterdagavond is de vijftienjarige J. van Steijn te Hillegom met zijn cano, waarmede hij in de haven van Hillegom aan het varen was, gevallen. Toen men ed drenkeling na geruimen tijd weer op het droge had gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Nu bl^kt, dat niemand kosteloos mag visschen. Sedert een paar jaar zijn de Z\:iderzeevisschers in de gelegenheid gesteld, tot de Generale Commissie Zuiderzeesteunwet een aanvra g te richten voor voor keur tot het verkrijgen van een kostelooze vergun ning tot uitoefening uer visscherij or> de afgesloten Zuiderzee. Als voorwaarde geldt dat de aanvrage „be langhebbende" is in den zin der Zuiderzeesteunwet, d.ty.z. dat hij reeds op 25 Juli 1918 zijn hoofdbestaan in de visscherij had. Tot lieden zijn 575 belanghebben den in het register voor „voorkeur" ingeschreven. Nu echter de Zuiderzee definitief afgesloten is, blijkt het dat niemand kosteloos mag visschen. Het IJselmeer is domein geworden en de visschers zijn verplicht, gelijk wij gemeld ebben, bij ontvangers der registratie en domeinen een vischakte a f 7.50 aan te vragen. Op vertoon daarvan kunnen zij een koste looze vergunning krijgen. Een dosis Foster's Maagpillen 's avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 pee flacon. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Een meisje langs den weg gedood. Op den Nijkerker Straatweg reden Zaterdagavond twee motorrijders uit Vinkeveen achter elkaar. De meest links rijdende motorrijder moest plotseling naar rechts uitwijken en reed den voor hem rijdenden motor aan. De machine werd over den berm van den weg geslin gerd, waar een 15-jarig meisje, M. v. d. A., stond te kij ken naar het verkeer over den weg. Het meisje werd op slag gedood. De eerste motorbestuurder werd ern stig aan het hoofd gewond en per ziekenauto naar Nij- kerk overgebracht. De motorbestuurder, die den eersten aanreed, werd aan de handen gewond. Een achter óp de duo zittende dame werd bewusteloos opgenomen, doch bleek niet ernstig gewond. PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN. Moeder van acht kinderen tengevolge van een aanrijding overleden. Zaterdag reed de 45-jarige mej. B. uit Soest per rij wiel op het rijwielpad in de richting Amersfoort nabij Birkhoven. Plotseling stak ze den weg over. Een luxe auto, die in dezelfde richting reed kon daar door een aanrijding niet voorkomen. Het slachtoffer, een moeder van acht kinderen, werd met een gecompli ceerde linkerbeenfractuur en een ernstige hoofdwonde naar het St. Elisabethgasthuis overgebracht, waar za aan de bekomen verwondingen is overleden. LANDBOUWER AANGEREDEN. Ernstig gewond opgenomen. Zondagmorgen reed op den Kanaaldijk onder de ge meente Den Dungen de landbouwer van B. uit Den Dungen met zijn groentewagen naar de Bosscher markt. Hij werd door een uit Dreumel komende vracht auto aangereden. De man werd van de kar geslingerd. Voorbijgangers hebben hem naar zijn woning ver voerd waar een zware hersenschudding werd gecon stateerd. De man verkeert is levensgevaar. De stuurinrichting van den vrachtauto werd bescha digd en de vier personen, die in de cabine zaten, werden licht gewond. VAN ZIJN MOTORFIETS GESLINGERD. Zondagmiddag reed in de buurt van de Witte Wijk bij Smilde de zoon van dr. Plomp uit Nunspeet op zijn motorfiets in de richting Assen. Hij kwam in aanrijding mt een van de auto's, komende van de T.T.-races, met het gevolg, dat hij van z\jn motorfiets werd geslingerd. Bewusteloos werd hij bij den heer Hoogeveen binnen gedragen. Hij bleek een hersenschudding te hebben opgeloopen. WIELRIJDER AANGEREDEN. Plotseling d;en weg overgestoken. Zaterdagmorgen te vijf iiur had een ernstige aan rijding plaats op den Hooge weg te Amersfoort tus schen een wielrijder en een motorrijtuig. De wielrijder reed op het rijwielpad en vervoerde 'n mand met eie ren. De man stak plotseling den weg over, zonder een teeken te geven. De motorrijder volgde op 5 meter af stand en een aanrijding was onvermijdelijk. De wielrij der werd op den weg geslingerd en bekwam een diepe hoofdwonde De fiets werd totaal vernield en de eieren gingen verloren. De motorrijder en duorijder kwamen te vallen en liepen ontvellingen op. Allen werden in het militaire hospitaal verbonden. De wielrijder moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. VOEDSELVERGIFTIGING. Burgemeestersgezin ongesteld. Zeven jarig zoontje overleden. Dezer dagen bracht de burgemeester van Borkel en Schaft met zijn kinderen een bezoek aan Heusden. Hier schijnt, zoo meldt de Msb.. bij het eten een en ander vergiftigd te zijn geweest, zoodat het geheele gezin on gesteld werd. Thans is helaas een zevenjarig zoontje van burge meester Baken overleden. De toestand van den heer Baken, die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, is thans iets gunstiger geworden. De andere kinderen zijn na een kleine ongesteldheid weer geheel genezen. SLAPTE IN HET BEDRIJF. Met het. oog op het gering aantal orders van den laatsten tijd heeft de directie van de Alkmaarsche ijzer- en metaalgieterij zich wederom genoodzaakt ge zien, dertig arbeiders met ingang van Zaterdag te ont slaan. Onder hen zijn eenige oude werklieden, die op pensioen zijn gesteld. Het aantal tewerkgegstelden is daardoor teruggebracht op 100, die per dag 5 uur zul len werken, zoodat de werkweek op 30 uur is gesteld. Eertijds werkten in deze laBriek ongeveer 300 man.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1