SPORT De feestelijkheden in Den Helder. De Jaarvergadering van het Nederlandsche Roode Kruis. K.N.V.B.-COMPETITIE VOOR JUNIORES. Nieuw groot financieel plan. Zooals wii reeds meldden was door het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis besloten om dit jaar de alge- meene vergadering te houden in den Helder. Wel liepen er aanvankelijk geruchten dat waarschijnlijk deze bij eenkomst geen doorgang had. Donderdagavond had de vergadering plaats in „Casi no". Om 6 uur was Z.K.H. Prins Hendrik gearriveerd en had toezegging gedaan de vergadering bij te wonen. In Casino zelf was het een drukte van belang. Daar wa ren een groot aantal reünisten, leden van het Roode Kruis, officieren, autoriteiten, waarvan wij noemen Schout bij Nacht Brutel de la Rivière. Burgemeester' Drisssen. Voorts was de plaatselijke afdeeling natuurlijk geheel vertegenwoordigd. De vergadering kenmerkte zich door een buitengewoon prettige geest. Men kreeg in het geheel geen idee van een stijve, officieele bijeenkomst, maar integendeel van een opgewekt begroetingsfeest van talrijke oude beken den. die elkaar op dezen avond weer eens na een lan gen tijd zagen. De bijeenkomst werd geopend door den Voorzitter van het Held. R. Kr., den heer Kamman. Deze heette in een vroolijk speechje de aanwezigen welkom en sprak den wensch uit dat het den reünisten hier ter stede aan niets ontbreken zou, en zij met blijde herinneringen aan dit bezoek zouden kunnen terugden ken. Daarna kwam aan het woord Generaal Roel. een der voorzitters van. de vereeniglng die spreker voor zijn vriendelijke woorden dankte en den toestand van het Roode Kruis besprak. Nadat een goochelaar, de bekende heer Nolles opge treden was. bleek dat er een hooge gast op komst was. Het bleek den Prins te zijn. Voorzitter, burgemeester en Schout bij Nacht leidden hem de zaal in, waar door de Casinoband het Volkslied werd gespeeld. Hierna werd met het bal begonnen, dat de aanwezigen nog verscheidene uren bijeen hield. Wij konden niets anders opmerken dan dat deze avond buitengewoon geslaagd te noemen is. De algemeene vergadering in Musis Sacrum. Deze werd Vrijdagmorgen, te omstreeks 10 uur gehou den in het feestgebouw Musis Sacrum onder leiding van Z.K.H. Prins Hendrik. In zijn openingsrede vestigt deze er de aandacht op dat het in de laatste jaren gewoonte geworden is om op dezen dag telegrammen te zenden aan de Koningin en aan de Koningin-Moeder. Aange zien nu de Koningin juist vertrokken is naar het bui tenland zou het geen zin hebben haar een telegram te zenden. Wel werd zulks gedaan aan de Koningin-Moe der. Hierna sprak Prins Hendrik de openingsrede uit. Hij sprak hierin zijn blijdschap uit over de aanwezig heid van eenige vertegenwoordigers uit Nederlandsch Indië en Curagau. Het is n.1. de eerste maal dat deze vergadering bijgewoond wordt door vertegenwoordigers Uit deze landen. Daarna heet hij de leden welkom van het Oranje Kruis, een zusterorganisatie van de vereeniglng en sprak de hoop uit dat de verhouding blijven moge als die mo menteel is. Tenslotte sprak de Prins woorden van dank tot de plaatselijke afdeeling die zich kosten noch moei ten gespaard heeft om het bestuur waardig te ontvan gen en dankt baar daarvoor namens de vereeniging. Hierna houdt de Secretaris-Generaal van het R.K. Mr. van Sloten, het jaarverslag. In dit verslag wordt nog eens de uitstekende verhouding tusschen Roode Kruis en Oranje Kruis naar voren gebracht. De hulpverlee ning bij verkeersongevallen gaat steeds vooruit en vele landen zijn er die aan dezen diensttak van de vereeni ging een voorbeeld kunnen nemen. Echter heeft het R. K. ook met tegenwerking te kam pen. De laatste jaren hebben de meeste vredes-riohtin- gen zich absoluut tegenover het R. K. geplaatst. Spr. betreurt dit ten zeerste, vooral naar het hem voorkomt dat deze haat te kwader trouw geschiedt. Het R. K. zal echter door haar daden aantoonen dat van al deze valsche voorspiegelingen niet het minste waar is. Als Commissie tot nazien van de rekening en verant woording worden nu aangewezen de Prins, en verte genwoordigers van de afdeelingen Leiden, Beverwijk en Delft De jaarlijksche begrooting wordt hierna vastgesteld. Het bliikt dat er een klein tekort bestaat dat men even wel hoopt te kunnen aanzuiveren. Door de vereenigingen van Apeldoorn en Beverwijk ■wordt nu het voorstel ingediend, om de eerstvolgende jaarvergadering in hun plaats te houden. Hierop kan nog geen definitief antwoord gegeven worden. Generaal Bakker houdt nu een lezing over het In ternationale werk van het Roode Kruis. Deze rede zul len wij wegens haar uitgebreidheid niet releveeren. maar slechts opmerken dat zij behandelde het ontstaan van de vereeniging en haar tegenwoordige toestand. Een en ander was zeer interessant. Hierna werd besloten zich naar het raadhuis te be geven. De commissie van ontvangst bestond hier uit de wethouders Smit en de Boer, de burgemeester, Schout bij Nacht Brutel de la Rivière, de Garnizoenscomman dant en nog eenige autoriteiten. Door burgemeester Driessen wordt nu een begroetings rede gehouden tot den Prins en de andere aanwezigen. Hierna dankt Z.K.H., waarna men de lunch op „Duin oord" gebruiken ging. Des middags werd door het gezelschap de HM. Heems kerk en de HM. Gelderland, welke reeds op de ree la gen, bezichtigd. Z.K.H. werd met de Admiraalsloep daar heen gebracht, terwijl de overige belangstellenden met twee der sleepdiensten der Marine naar boord gebracht werden. Toen men zich ingescheept had. verschenen van de kampen de Mok en de Kooy vliegtuigen, waarvan de piloten de bewondering afdwongen door hun buitenge wone staaltjes van handigheid in het kunstvliegen. Later op den middag keerde het gezelschap weer naar Willemsoord terug, alwaar men zich naar Huis duinen begaf om de opening van de nieuwe Strand- post van het Roode Kruis mee te maken. De heer Kaman hield hier de openingsspeech en Toemde de prettige medewerking welke de vereeniging heeft van de N.V. Zeebad Huisduinen en de plaatse lijke IJsclub „Het Noorden". Nu is een gebouw ont staan, dat naar. spr. hoopt zijn nut zal bewijzen. Het is ontstaan door de medewerking van vele organisaties. Hij verzoekt dan Z.K.H. Prins Hendrik den Strandpost officieel te willen openen. Deze voldeed aan dit verzoek en zegt in een speech o.a. het volgende: Een gebouw als dit is een noodzake lijkheid, gezien de talrijke ongelukken welke nog steeds voorvallen, be Heldersche afdeeling mag trotsch zijn op haar strandpost, die ontstaan is, dank zij haar initiatief en haar harde werken. Hij feliciteert de afdeeling met haar actief bestuur. Allen dankende die gezorgd hebben Bat deze strandpost heden kon gepoend worden, opent hij officieel dit nuttige instituut. Hierna volgde een verrassing. De Prins rjjkt n.1. aan Burgemeester Driesen het Kruis van Verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis uit. Burgemeester Driesen dankt voor deze eer hem aangedaan, en ver zoekt zijn erkentelijkheid te willen overbrengen aan het Hoofdbestuur der Vereeniging. De heer Kamman spreekt hierna het slotwoord, waar na het gezelschap zich naar het Badhuia begeeft voor de thee. EEN WELGESLAAGDE TAPTOE ALS BESLUIT VAN DEN DAG. Des avonds te omstreeks 10 uur zou het Taptoe zijn voor de Marineclub. Nu beteekent een taptoe voor de Helderschen altijd iets bijzonders en zij wi'.len dit meemaken ten koste van alles. Aldus geschiedde het dan ook dat zich reeds geruimen tijd van te voren drommen menschen naar de Hoofdgracht spoedden om toch maar een goede plaats te kunnen bemachtigen. Nog nooit zoolang wij ons kunnen herinneren, heeft een Taptoe zoo'n enorme menigte op de been gebracht. De politie was vertegenwoordigd door een groot aan tal agenten die er voor te zorgen had, dat al te op dringerige luisteraars op bun plaats bleven. Door de een of andere reden was de altijd zoo „pünktliche" kapelmeester Lei3tikow nu eens niet op tijd. Het werd zelfs bijna half elf alvorens men teeke nen zag dat dit zuiver Heldersche feest zou gaan be ginnen. Op het balcon van de Marine-club werden de deuren opengeworpen en daarvoor verschenen Prins Hendrik, Schout-bij-Nacht Brutel de la Rivière Burge meester Driesen en andere hooge autoriteiten. In de verte kon men reeds de gloed van de aanko mende fakkels ontwaren. De Taptoe zelf is een door slaand succes geworden. Gespeeld werden de beroemde Russische Taptoe, eeni ge koralen, de Piet Hein-rhapsodie en de bekende volksliederen. Dit alles met medewerking van de tam- bers en pijpers, die weer eens hebben laten hooren, wat zij wel kunnen. Nadat de aanwezigen op het balcon herhaaldelijk hun instemming hadden laten blijken met het gebodene door applaus en mee-zingen werd zeel ten genoege van het aanwezige publiek nog door het corps de richting van de stad ingeslagen. Via de West straat ging het nu onder het spelen van pittige mar- schen naar de Rijkswerf, alwaar de stoet ontbonden werd. Een buitengewoon goed-geslaagde dag met een „da verend" einde! Geiukwensch van de Dultsche Marine. Door den Minister van Defensie is een telegram ontvangen van den Chef der „Deutsche Marineleitung" waarin deze hem zijn gelukwenschen aanbiedt met het 25-jarig bestaan van den Onderzeedienst. In een telegram heeft Z. Ex. hiervoor bedankt. DE VLOOTREVUE. Het was Zaterdagmorgen al buitengewoon prachtig weer, zoodat er alle hoop bestond dat de Vloot-revue zou slagen. Dit Is dan ook uitgekomen en wij hebben van een schouwspel kunnen genieten, zooals men dat maar weinige malen zien kan. Om ongeveer 10 uur hebben wij ons ingescheept aan boord van de „Dageraad", het schip waar eenige jaren terug den dienst op Texel mee werd onderhouden. Men kon wel zien dat er iets bijzonders ging gebeuren. Overal zag het zwart van de menschen, waarvan de meesten in hun beste kleedij, en die zich langzamer hand aan boord van de talrijke vaartuigen begaven die in de gelegenheid waren de vlootrevue te bezichtigen. De haven zelf bood een buitengewoon imposant schouwspel. Al de nog aanwezige schepen waren rijk gepavoiseerd en gaven aan het geheel iets bijzonder feestelijks. Vervol gen waren daar de ontelbare vlaggen en wimpels, die overal in de stad en daarbuitx uit gehangen waren en men zal een idéé hebben van de stemming die op dien mooien Zaterdagmorgen daar aan den buitenkant heerschte. Op de ree lagen reeds de H.M. Gelderland, en de H.M. Heemskerck. Daaromheen lagen de vele torpedobooten in een lange rij opgesteld. In de haven bevonden zich nog de onderzeeërs en eenige politie-vaartuigen. Een aardige attentie was dat de Jugo-Slevische kruiser „Dubrovnik" ook geheel met vlaggen en wimpels versierd was Kwart voor tien verlaten de Ohristiaan Cornelis en de Willem Warmond deh aven. Aan boord daarvan bevinden zich verscheidene particulieren, die de vloot revue zullen bezichtigen. Even daarna kiest de ,.Vul- canus" zee en puft met korte stootjes den kant v«*n het Malzwin op. de eigenlijke naam van het zeegat, waar de revue gehouden zal worden. Te kwart over tien worden de duikbooten Ingegooid en verlaten als eenden achter elkaar de haven Dat is een zeer imposant gezich. al die geweldige vaartuigen daar te zien passeeren. Wel is waar zijn er nog ver scheidene van klein model bij, maar daartegenover staan de nieuwe, waarmede de Nederlandsche Regee ring eer heeft ingelegd. Onder een verfrisschcnd briesje verlaten wij nu zelf ook de haven en zijn binnen eenige ©ogenblikken voor bij de Harssens. De vaart van de haven naar het ter rein va nde revue is in korten tijd afgelegd. Ak men nu zoo de gehecle vloot, tenminste wat wij momenteel hier in Holland hebben, verzameld ziet, moeten wij on willekeurig denken aan de afbeeldingen welke men wel op de film ziet van de Amerikaansche vlootparades. Het is waar, wij hebben niet van die enorme „Destroyers", en andere zeekasteelen, maar behoeven ons waarlijk niet te schamen voor onze vloot. Wij schatten de aan wezige schepen op ongeveer een 25, waarbij dan 10 on derzeeërs zijn. De afsluitlijn wordt gevormd door de Heemskerck en de Gelderland. Aan de andere zijde bevinden zich de politie-vaartuigen. Binnen deze afsluitingen is het ver boden voor particuliere schepen te varen. Te ongeveer half 11 zien wij de „Gruno" full-speed de haven verlaten. Aan de Prinselijke standaard en wimpel zien wij, dat Z.K.H. Prins Hendrik aan boord is. Eveneens heeft zich ingescheept Zijne Excellentie Ministers Deckers, die de vlootparaode zal bijwonen. Roods in het aanstaand seizoen. In het begin van het afgeloopen seizoen werd door bet K.N.V.B.-bestuur een commissie ingesteld ter be studeering van de volgende twee onderwerpen: a. het al dan niet wenschelijke van het instellen van juniores-competities. b. welke maatregelen genomen behooren te worden, indien te zijner tijd in de competitie-afdeelingen van den K.N.V.B. het maximum-aantal vereenigingen is be reikt. In de Sportkroniek van Maandag 20 Juni werd het rapport betreffende punt a gepubliceerd door de com missie, bestaande uit de heeren Lotsy, voorzitter. Jac. F. Lamay, M. Sajet, A. L. H. Schröder en O. de Vries. Deze belangrijke kwestie, die tot een reorganisatie van den K.N.V.B. zou kunnen leiden, verdient alle aandacht en het lijkt ons niet ondienstig een uittreksel van dit rapport over te nemen. De commissie is bij haar besprekingen van drie stel lingen uitgegaan aan de hand waarvan zij haar rap port heeft opgesteld, n.1.: I. Verruwing van de sport is verderfelijk voor ons spel. II. De .techniek dient de grondslag te vormen van de beoefening van het voetbalspel. III. De lust tot voetballen moet met alle beschik bare, sportieve middelen bij de jongere spelers worden aangekweekt. Het rapport vervolgt dan ongeveer als volgt: Nu de oompetities van den K.N.V.B. langzamerhand vol worden, moet een weg gevonden worden om allen gelegenheid te geven tot spelen en daarbij dient voorop te staan het streven om zooveel mogelijk jonge perso nen van ongeveer gelijken leeftijd het spel te doen beoefenen. Een betere techniek zal niet alleen het spelpeil ver beteren, maar ook de verruwing van het spel tegen gaan. Om dit te bereiken, moeten wij beginnen bij de allerjongsten, omdat vroeg aangeleerde fouten er later uiterst moeilijk uit te krijgen zijn en de jongeren juist gemakkelijk de goede manier van balbehandeling enz. leeren. Indien de jongeren steeds met ongeveer even oude spelers in één elftal spelen, zal de training doeltreffen der zijn en de taak van den clubleider, cm zijn jongere leden voor te gaan in technische, tactische en paeda- gogische wenken, gemakkelijker. Om te voorkomen dat jonge spelers over het paard getild worden, etc. dient het samenstellen van Neder landsche Jeugdelftallen enz. niet plaats te vinden. Het verspelen van juniores-competities zou het groote voor deel hebben, dat de jonge spelers niet te vroeg in de algemeene belangstelling komen te staan, maar wel ten behoeve der technische commissie naar voren ge bracht worden. Spelverruwing. Meermalen worden technisch beter spelende ploegen door ruw spelende tegenstanders overrompeld, doordat technisch knappe spelers liever verliezen dan kans op ongeluken loopen. Niet alleen de scheidsrechters kun nen ons hiertegen beschermen, maar ook een betere opleiding van den speler is hiertegen een machtig wapen. Tegenwoordig kunnen jonge spelers niet beter tegen ruw spel beschermd worden, dan door hen in afzonder lijke afdeelingen onder te brengen, zoodat zij psychisch ongeveer even sterke spelers ontmoeten. Het doel moet zijn een voetbalschool te doorloopen, temidden van eigen vrienden. Er dient geen promotie of degradatie te zrjn. De wil om te winnen en het kampioenschap te behalen, zal ook zonder dat voldoende aanwezig zijn bij de jongeren. De thans bestaande reserve-afdeelingen kunnen voor deze rubriek spelers niet dienen. De bedoeling is, dat in de eerste plaats de technisch beste spelers van 17 19 jaar in hun KLN.V.B. junioren-eiftallen opnemen. i Uitvoering. De K.N.V.B. dient samen te werken met de bestaan- deorganisaties, waarbij de volgende regeling aanbeve ling verdient:. a.) als adspiranten worden beschouwd jongeren van 1215 jaar; b.) als adspiranten worden beschouwd jongeren van 15—17 jaar; c.) als juniores worden beschouwd jongeren van 17—19 jaar. Invoering van een juniorencompetitie zal de vraag of uitbreiding van den K.N.V.B. met een vijfde klasse of der reserveklassen alle urgentie ontnemen. Algemeene regelen. De adspirantenwedstrijden blijven door de erkende bonden geregeld. Juniores mogen op 1 September van het seizoen den 19-jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt. Minimum leeftijd wordt niet voorgeschreven, maar clubbesturen dienen bij de samenstelling het hierboven omschreven doel voor oogen te houden en niet allereerst op het competitieresultaat letten. Speeltijd vast te stellen voor adsp. resp. 2 x 25 en 2 x 35 minuten, voor juniores 2 x 45 minuten. Zoo mogelijk medische keuring verplicht stel len. Protesten zijn uitgesloten. Onvoorwaardelijke neer legging bij de beslissing van den scheidsrechter is noo- dig. De competities worden districtsgewijs en geogra fisch ingedeeld. De kampioenen spelen om de Junior- beker van Nederland, volgens afvalsysteem en in de eerste ronden districtsgewijs loten om reizen te beper ken. De vereenigingen mogen met 2 elftallen inschrijven; eventueel worden rerverafdeelingen gevormd. Elk elf tal worde steeds vergezeld door een leider. Spelers mogen zoo dikwijls in het eerste elftal in vallen als hun vereeniging dat wenscht en steeds weer in het junioren-elftal terugkomen, immers het doel is uitsluitend: materiaal te kweeken en te vormen voor de toekomstige eerste elftallen. Zij mogen ten hoogste 2 wedstrijden per maand in het 2e elftal uitkomen en worden indien zij meerdere wedstrijden hiervoor spelen, gedurende die maand van de juniorencompetities uitge sloten. Junioren mogen niet in 3e en lagere elftallen uitkomen en zij mogen op 1 dag slechts voor een elftal uitkomen op straffe van uitsluiting. Nemen van een vereeniging 2 elftallen deel. dan mogen de spelers zoowel in het Ju nioren A-elftal als het Junioren B-elftal uitkomen, dus uitwisseling van spelers is toegestaan. Is echter door hen of één van hen de helft van het totaal der te spe len competitiewedstrijden gespeeld, dan is vervanging alleen mogelijk door een speler, die "niet behoort tot de elf spelers, die het grootst aantal wedstrijden voor het andere juniores-elftal hebben gespeeld. Verder mag van iedere vereeniging slechts het A-elftal deelnemen aan den strijd om het Nederlandsch Juniorkampioenschap. Wordt een B-elftal eerste, dan zal het eerstvolgende niet-B-elftal als kampioen worden beschouwd. De kampioenen der afdeelingen ontvangen 11 bron zen, de junior-kampioen van Nederland 11 zilveren draagmedailles, benevens een wisselbeker, die eigen dom wordt door haar driemaal achtereen, of vijf maal in het geheel te winnen. De afdeelingen bestaan uit ten hoogste 10 elftallen. Van de spelers moet een geboortebewijs ingeleverd wor den en eventueel worden identiteitskaarten ingevoerd. Deelneming staat voorloopig alleen open voor le en 2e klassers en eventueel voor de sterkste 3e klassers. Bezwaren. Door de bonden werden eenige bezwaren geopperd. Sommige bonden organiseeren zelf reeds juniorencom petities en wilden zich het werk niet uit handen geven, maar wenschten steun van den K.N.V.B. zoowel finan- tieel als door het beschikbaar stellen van goede scheids rechters. Bovendien vreesde men terreinnood. Wat het eerste bezwaar betreft merkt het rapport op, dat tegenwerking der bonden niet de bedoeling is. Door dat de K.N.V.B. de competities organiseert, zal er meer gelijkheid in de speelsterkte der elftallen komen. Verder werd in de commissie de vrees geuit dat de overgang van juniorencompetitie naar het harde spel der eerste elftallen te groot zou zijn. Evenwel verwacht men aan den anderen kant dat juist door invoering der juniorencompetitie het spel technisch hooger zal ko men en minder hard zal worden. De commissie stelt voor reeds in het seizoen 1932 1933 deze competities in te stellen. Zooals men ziet. een interessant rapport, waarop wij dan ook binnenkort nog eens zullen terugkomen. Aan boord van de ..Dageraad" heerscht een opa wekte stemming. De personen welke zich aan boo» bevinden, zijn voor het grootste deel leden van „Oia Vloot". Voorts bevinden zich nog aan boord eetii? autoriteiten, zooals gepenslonneerde generaals en aö£. raals. Af en toe schiet vliegtuigen over ons heen, menschen, die niet uit Den Helder zijn, in stomme vts wondering brengende over hun weergaiooze staaltje van aviatiek. Daar worden loupings gemaakt die he doen ijzen en tuimelingen die volgens hen niet dan n*. een ongeluk kunnen eindigen. Maar de aviateurs wet«; wel hoe ver ze gaan kunnen en komen altijd goe. terecht. Plotseling worden wij allen opgeschrikt de# een oorverdoovend gedonder. Wat is aan de hand. Vr de Heemskerck en de Gelderland wordt nu geschote met zwaar geschut. Om de beurt brandt men daar W en telkens zien wij eerst de vlam verschijnen en hoor* pas eenige oogenblikken later de losbarsting. De „Gruno" is druk bezig met de inspectie. Lang# 4 geheele linie van schepen wordt gevaren, en overi staan de Jantjes stram in het gelid, wetende dat h3 hoogste superieuren thans een keurend oog op hen late vallen. Daar zien wij ineens de Admiraalsbarcas van 4 Gelderland afschieten. Recht gaat het op de „GnHs* toe. Langszij wordt gemeerd en binnen eenige telfc .A gaan de Prins en de Minister over. Op de kleine barca gaat het nu langs de onderzeeërs en op eenigen wort *°.rf afgestapt. Inspectie! De „Dageraad" komt nu wet- FP11 dicht in de buurt van Wierhoofd en door den kijk* zien we het zwart staan van het volk. Wij kunne: precies volgen waar de hooge autoriteiten zich ut aar boord bevinden. Zoo gauw hebben zij voet aan boe* gezet van een oorlogsschip, of daar gaat reeds 4, jnii Prinselijke standaard naar het topje van de mast. afg' Ons schip vaart vlak langs de Christiaan Cornelitf yer alwaar wij eenige filmoperateurs als duivels aan hr D draaien zien. Het is „Poligoon" die hier een rijke n# (Jee nigte copy inziet. het Zoo langzamerhand is evenwel de parade geëindijtJ wei Op verschillende schepen staan de matrozen te seine j-ja- en hier en daar worden de ankers van de schepen gv wel kapt lati De ..Gruno" begeeft zich eveneens weer naar Willen#.. Z oord terug en ook de kapitein van de „Dageraad" dot La? zulks. Maar eerst wordt er nog een extra tochtje do® P het Marsdiep gemaakt. Op deze excursie dachten wij waarlijk nog een on$ j^j; luk te zien gebeuren, tenminste wij, leeken. Op een foef geven moment snorde namelijk de Christiaan Corntb j rakelings voorbij de boeg van onze schuit. „Het scheelè zot geen haar", merkten eenige dames op, waarop de b al piteln laconiek antwoordde, „dat het ook maar een hu I te schelen heeft..." Om kwart over twaalf stoomden wij weer voorbij Harssens en even later lagen wij vastgemeerd aan steiger. Het was daar nog steeds een geweldige drulra zoo zelfs dat eenige artlsten. die momenteel welig schieten, in verband met de kermissen, liedjes aan it zingen waren en op diverse instrumenten verkondi van het lief en leed van de zee... Ook waren daar verscheidene propagandisten van Anti-Oorlogs-Organisaties en diverse Vredes-beweginge die de bezoekers van lectuur verzagen. In ieder geval was iedereen het er over eens Hén de tocht al buitengewoon goed geslaagd was en de 1 derlandscbe Marine eer heeft gehad van haar Vlei parade. De tentoonstelling in de onderzeekazen Een van de voornaamste attracties, welke de Nedi landsche Marine gedurende deze dagen aan de reun» wat ten had aan te bieden, was zeker wel de tentoonstel!! D op onderzeegebied, welke in de zalen van de kazerne He houden werd. Deze tentoonstelling was naar aanleid! Wil van het 25-jarig bestaan van deze tak van dienst, kop wel dat jubileum oorspronkelijk reeds den 21 Decembi ïjek van het vorige jaar had gehouden moeten worden. Vat Deze tentoonstelling nu is een buitengewoon suca Jen gebleken, dat getuigt tenminste de groote roep dieij;ïi.in er van hoorden. Zaterdagmiddag was de officieel# b de 1 zichtigingsdag en zou ook Z.K.H. Prins Hendrik dn Me bijwonen. Van de vele interessante voorwerpen, die te aanschouwen zijn, noemen wij allereerst de «tnfhet onderzeeboot, welke de Nederlandsche Marine vervip Veli dlgd heeft. Dit is de 0.1, een nog zeer primitief en Wé model, dat niet veel meer weg heeft van onze hede.'Wij daagsche onderzeeërs. Voorts is daar dan de geheel getuigde Cornelis Drebbel, een depotschip, genaamd ok S de Nederlander die de onderzeeër uitvond. Vervolgens is daar het machtige laadstation. dat iiy,er' energie levert voor de uitgaande booten, en een -;.1 ingewikkeld machinerie is. Onder de aanwezigen was o.a. de bekende uitvin* J|a' */»pr v* a' jsec ioo E $et 0 [var lui 0 Ja p mo li drii bet der naa van op kan Prof. dr. Vening Meinesz. die op dit gebied zeer v» verbeterd en uitgevonden heeft en die ook nu weer or eenige dagen met een der nieuwe Nederlandsche O.-ta ten een oefenreis naar de Atlantische Oceaan zal gv maken om verschillende nieuwe, en door hem uil? vonden vindingen te onderzoeken. Ook was Minister Deckers aanwezig, die met belK stelling van een en ander nota nam. Hierna weré door hem de manschappen geinspecteerd, die verte den zijn aan den onderzee-dienst. Daarna werd door den minister een oogenblik de u dacht gevraagd voor diegenen die hun leven in da dienst voor het Vaderland lieten. De Commandant van de Onderzeekazerne, kaplte Coster, dankte den minister voor zijn hartelijke ^jVri den. g Hierna arriveerde Z.K.H. Prins Hendrik, die hierw» een bezoek had gebracht aan de Jugo-Slavische krult p ton Ita ga? om bel V <le lel 0 biei Tee .Dubrovnik". Door verscheidene autoriteiten werden hem belc wekkende voorwerpen getoond, terwijl tevens jjee toestellen en inrichtingen gedemonstreerd werden. |^je Hierna was men aan het einde van het ontvar feest gekomen en werd de verdere middag gebruikt een receptie van de leden van de vereeniging Vloot." [ez? Een gemeenschappelijk Europeesche crediet-ofl# satie. Voorstel van een hoogen Volkenbond! functionaris. GEN'EVE. 26 Juni (V.D.): Een plaatselijk blad dat Fransclie kringen nasi deelt mede, dat een hooge VolkenbondsfunctiQjp achter wien men den Franschen plaatsvervangij' secretaris-generaal Avenol zou kunnen een groot financieel plan heeft ontworpen en eenf betreffend memorandum na ruggespraak mei f scheidcne Europeeschen ministers van Buiteplf sche Zaken aan alle deelnemers der conferentij Lausanne heeft doen toekomen. Het plan zou voorstellen de stichting van ee8~ meenschappelijke Europeesche credietorgaoi» Deze „kas" zou ten deele bestaan uit het saldo' Duitsche herstelbetalingen zoodra Duitse» economische toestand herstelbetalingen weer f* loven zal en voor de rest uit stortingen van' andere landen en wel uit 'n vast te stellen perce* hunner douaneontvangsten en uit de overschottö' de handelsbalansen. Deze sommen zouden dan1 den gebruikt voor credietverschaffing aan fin£ zwak staande landen en worden ondergebiwr een corporatie welke onder den Volkenbond teert,

Schager Courant | 1932 | | pagina 8