Alumni Kieiws- Wil Duitschland betalen? Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Lausanne in een nieuwe phase. BENDE WARENSMOKKELAARS ONTMASKERD. Aanbesteding van wegenaanleg. AUTO DOOR DEN TREIN VERPLETTERD. NOG EEN AUTO GEGREPEN. Trein in een cantine gereden. Groote prijs van Nederland. Geen tweede Zeppelintocht boven Nederland. Rijke diamantvelden in Zuid-Afrika. Donderdag 30 Juni 1932. SCHAGER 75ste Jaargang No. 9098 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag,'Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- itentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Twee commissies ingesteld voor economi sche en commercieele belangen. „De conferentie duurt voort". De stemming op de Herstelconferentie te Lausanne Is sedert gisteren aanmerkelijk verbeterd. De Duitschers zouden gistermiddag nl. bereid ge vonden rijn „materieele bijdragen te leveren", dat wil dus zeggen de betaling van een bepaalde som gelds op zich te nemen, mits deze uitdrukkelijk niet be stemd zou worden voor schadeloosstelling, maar voor herstel van Europa. Volgens de te Lausanne in omloop zijnde berichten, zou Duitschland er aan denken een som van drie m i 11 i a r d als slotbetaling op deze wijze aan te bieden. Het politieke zwaartepunt van deze uiting ligt in den eisch van den Rijks-kanselier inzake gelijkge rechtigdheid van Duitschland. Daarmede wordt be doeld de opheffing van de bepalingen betreffende de bewapening van Duitschland en van het artikel, dat, volgens Duitsche voorstelling, Duitschland al leen verantwoordelijk stelt voor het uitbreken van den oorlog, ofschoon dit daarin niet in ronde woor den wordt gezegd. Practisch zou het aanbod van Duitschland dus neerkonjen op een herziening van het Verdrag van Versaille. Het heeft tot gevolg gehad, dat de Franschen bui ten zichzelf zijn van opgewondenheid en ook in het Engelsche en Italiaansche kamp beschouwt men het aanbod der Duitschers als een kardinale fout. Perscommentaar op de verklaring van Von Papen. Uit Londen: De verklaring van Rijkskanselier von Papen is door de Londensche bladen met groote opschriften, voor zien zooals: Duitschland verklaart een herstelschuld- ultimatum", of de „Bom van Duitschland te Lau sanne". „Evening Standard" verklaart dat de Duitsche verklaring 't feitelijke eindp der conferentie v. Lau sanne beteekent. Met den eisch eener revisie der ont wapeningsbepalingen van het Verdrag van Versail- les heeft heer Von Papen de citadel der Fransche politiek, nl. de heiligheid der verdragen aangevallen. Het bericht van het Duitsche aanbod tegengesproken. Later werd uit Lausanne gemeld. Betreffende het Woensdagavond alhier de ronde doende gerucht, dat de Duitsche delegatie zich bereid *ou hebben verklaard tot een laatste betaling van 3 milliard goudmark in geval van een definitieve rege ling van het herstelvraagstuk, wordt van bevoegde Duitsche zijde verklaard, dat een dergelijk voorstel in het geheel niet is gedaan. Daar ondanks het dementi van Duitsche zijde deze geruahten hardnekkig blijven de ronde doen en van alle kanten telefonisch bij de Duitsche delegatie na dere inlichtingen worden gevraagd, heeft de persaf- deeling der Duitsche delegatie zich gedwongen gezien in de perscentrale van de conferentie in het Palace- Hotel een mededeeling aan te plakken, waarin cathe- gorisch wordt verklaard, dat deze geruchten niet in overeenstemming zijn met de feiten. Blijde gezichten. Een breuk vermeden. „De Conferentie meer levend dan ooit. Er heerschte gistermiddag groote spanning toen te gen zes uur de gedelegeerden van de zes uitnoodigen- de staten de conferentiezaal verlieten. De vrees, dat tot een afbreken van de conferentie besloten zou zijn, verdween echter spoedig bij het zien der welgemoede gezichten der gedelegeerden. Germain Martin verklaarde, dat het werk der con ferentie thans op breederen voet zou worden voortge zet en Herriot zeide, dat de conferentie meer levend is dan ooit. Er zijn twee commissies benoemd, een voor finan- cieele en een tweede voor commercieele vraagstuk ken. Dat Hymans, de Belgische afgevaardigde, tot voor zitter dezer laatste commissie benoemd is, is een on derscheiding, waaraan ook Nederland zijn aandeel heeft. Men verwacht, dat de financieele commissie mor gen een verklaring zal openbaar maken over de be sprekingen inzake de herstelbetalingen, waarin op >ptimistischen toon over de verschillende oplossings mogelijkheden zal worden gesproken en dat dan in de eerstvolgende weken de conferentie niet langer over de herstelbetalingen spreken zal. doch de eco nomische wereldconferentie van Londen zal voorbe reiden en verschillende andere handelsvraagstukken zal bespreken. De dag van gister te Lausanne is dus wel een heel belangrijke geweest, en er bestaat hoop, dat als men het er over eens kan worden hoe de reconstructie van Europa ter hand zal worden genomen, dan van zelf de scherpte aan de oude meeningsverschillen zal worden ontnomen. Een arrestatie in Zuid-Limburg. Smokkelen van wapens en mu nitie naar Duitschland. Bestemd voor de Nazi's? Gistermorgen heeft de rijkspolitie te Vaals een in ternationale wapensmokkelbende ontmaskerd. Sinds zeer langen tijd werden wapens en munitie naar Duitschland overgebracht. In volgeladen auto's wist men steeds te ontsnappen. Zes personen zijn thans reeds gearresteerd. Nader wordt uit Vaals gemeld: De rijkspolitie is er in geslaagd de hand te leggen op een zestal personen, dat betrokken is bij een orga nisatie voor het smokkelen van wapens naar Duitschland De rijkspolitie werkte hiervoor, naar wij vernemen, samen met de douane-autoriteiten en de commiezen aan de grens. Reeds eenige maanden was men op het spoor geko men van dezen wapensmokkel. Het was een groot complot, dat zijn vertakkingen had in Amsterdam, Vaals, Rotterdam en Maastricht. De politie moest met veel omzichtigheid te werk gaan en het gelukte dan ook eerst gister zes per sonen, die hierbij betrokken zijn, in arrest te stellen. Gedurende de afgeloopen maanden zijn verschei dene malen auto's, geladen met wapens en groote hoeveelheden munitie, over de grens naar Duitsch land gegaan. Nog Dinsdag kon een dergelijke, hoog opgeladen auto, bij Vaals over de grens glippen. Voor zoover bekend, passeerden de auto's met wa pens de NederlandschDuitsche grens voorname lijk in Zuid-Lirnburg. Dinsdag, toen de laatste auto over de grens ging, overwoog men, het voertuig door het lossen van schoten tot staan te brengen. Het was echter vrij ze ker, dat de lading tengevolge hiervan zou ontplof fen en daarom heeft men er van afgezien. De wapens waren, voor zoover valt na te gaan, be stemd voor de nationaal-socialisten in Duitschland De gearresteerde personen waren afkomstig uit Rotterdam, Amsterdam en Vaals. Het onderzoek in deze zaak wordt met kracb* voortgezet. De officieele lezing. De Haagsche correspondent van het „Hsbl." heeft gteracht bij do autoriteiten te 's Gravenhage nadere inlichtingen ingewonnen. Men deelde hem toen hij naar de juistheid van het bericht van V. D. infor meerde, mede, dat op een bericht, dat Maandag jl. met een auto pistolen en munitie van Nederland naar Duitschland zouden worden vervoerd, dien avond tusschen zes en acht uur een auto nabij Vaals is aangehouden. In deze auto zijn evenwel wapens noch munitie gevonden. Bedoelde personen zijn aan een verhoor onderworpen, doch de politie heeft geen hunner gearresteerd. Blijkens een nader V. D.-bericht omtrent sporen van wapensmokkel in Zuid-Limburg was de Duit sche grenspolitie reeds eenige weken ingelicht, dat wapens uit België naar Duitschland werden ge smokkeld. In België zouden groote bestellingen gedaan zijn ten behoeve van een politieke partij. Aanvankelijk bleek het plan te bestaan, die wapens en munitie in kleine vrachtwagens en auto's te brengen tot dicht bij de Belgische, Duitsche en Luxemburgsche grens. De grenswachten aldaar bleken echter spoedig in gelicht. zoodat naar nieuwe uitwegen gezocht werd, o.a. te Vaals. Het complot is daarbij systematisch te werk gegaan en had in een breede strook langs de grens handlan gers, waaraan pakketten werden afgegeven, die dan des nachts over de grens gebracht moesten worden naar een bepaalde verzamelplaats op Duitsch gebied. De te Vaals gesignaleerde auto was een Nederland- sche uit Zuid-Holland. Deze wagen is in den nacht van Dinsdag op Woensdag nabij de grens gevonden. Alle wapens en munitie waren evenwel verdwenen. De personen, die gearresteerd waren, zijn gisleroch tend weer vrijgelaten. Twee van hen waren afkomstig uit Vaals, twee uit Amsterdam en twee uit Rotterdam. UIT DE WIERINGERMEEK In het Noordelijk gedeelte van den nien- wen polder. De directeur-generaal der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het aanleggen van klinkerwegen in het noordelijk gedeelte van sectie H, i.d Wieringermeer, Laagste inschrijver was O. Bosker Jzn. te Wierin- gen, met f 57.300. Noodlottig ongeval op een onbe- waakten overweg nabij Geleen. Bestuurder op slag gedood. SITTARD, 29 Juni: Op den onbewaakten overweg tusschen Geleen en Sweykhuizen, is hedenmiddag de auto van den heer Jansen uit Schimmert door den trein, komende uit de richting Heerlen, gegrepen en totaal vernield. De heer J. die zelf aan het stuur zat, werd op slag ge dood. De trein had vertraging. De auto hing, nadat de trein tot stilstaan gebracht was, nog op de locomotief. Nadere bijzonderheden over dit noodlottig ongeval melden: De auto werd meegesleurd en hing, toen de trein na onge' eer tweehonderd meter tot stilstand was ge bracht, nog aan de locomotief. De bestuurder was intusschen door den schok uit den wagen geslingerd en was op slag gedood. De man was vreeselijk ver minkt. Geneeskundige hulp, die spoedig ter plaatse van het ongeval geboden kon worden, mocht niet meer baten. Het uitzicht ter plaatse is over het algemeen vrij goed; op het oogenblik laat dit evenwel te wenschen over ten gevolge van het hoogopgegroeide graan dat een goed uitzicht op den overweg belemmert. De auto werd totaal vernield en kon eerst na veel moeite van de locomotief worden verwijderd. Het slachtoffer was gehuwd doch had geen kinderen. Het lijk is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. TWEE DOODEN. Vier gewonden. V.D. seint uit ECHT (in Limburg): In den afgeloopen nacht, te ongeveer half drie is op den Rijksweg bij Echt (Limburg) een ernstig auto- ongeluk gebeurd, waarbij twee jonge menschen het leven lieten. De luxe auto van de familie Herman uit Venlo, waarin 6 personen zaten, keerde terug van een bezoek aan de ouders, die op het oogenblik te Aken logeeren. Plotseling botste hij in volle vaart tegen een zwaren transport-aanhangwagen van de Rijkswegenwerken. Vermoedelijk heeft de bestuurder door den mist het wat zwakke licht van den transportwagen niet opgemerkt. De botsing was hevig. De luxe auto werd totaal vernield. De 17-jarige zoon Herman en de 25-jarige mej. Ceelen uit Venlo werden op slag gedood. De andere 4 inzittenden, allen leden der familie Her man uit Venlo, werden ernstig gewond. De lijken werden voorloopig gebracht naar het Hospitaal te Echt de gewonden werden vervoerd naar het ziekenhuis te Venlo. De machinist niet 1 te brengen. j machte hem tot staan Uit Straatsburg, (V.D.): Dinsdagmorgen heeft bij de mijn Orne in Lotharin gen een ernstig ongeluk plaats gehad. Waarschijnlijk door het weigeren van de remmen, kon de machinist van een locomotief, welke zes met erts beladen wa gens trok, er niet in slagen den trein tot stilstand te brengen, zoodat hij op een zijspoor terecht kwam en tenslotte te land kwam op het dak van de can tine, welke met donderend geraas instortte. Een ar beider die in het gebouw sliep, kwam er met lichte verwondingen af. De machine kwam op nauwelijks een meter van zijn bed tot stilstand. Eenige arbei ders, die zich in de cantine bevonden, konden uit het puin worden geborgen. Drie hunner werden direct naar het ziekenhuis overgebracht. Een der remmers bleef ongedeerd, daar hij in zijn huisje bleef, terwijl de andere, die van den trein was gesprongen, ernstig werd gewond. STELLING VAN BOUWWERK INGESTORT. Acht gewonden. V.D. verneemt uit Essen: Woensdagmorgen is aan het „Stausee" in het stads deel Warden de stelling van een bouwwerk ingestort. Er werden acht arbeiders, ten deele ernstig, gewond. Een record aantal bezoekers. Zij. die meneden, dat het bezoek aan de T.T. races dit jaar, in verband met de slechte tijdsomstandig heden, minder zou worden, hebben zich deerlijk ver gist. Nu de Organisatie-Commissie de officieele cijfers heeft kunnen vaststellen, blijkt het, dat het record bezoek van 1931 weer met duizenden is geslagen, zoo wel te De Haar als Hooghalen en Laaghalerveen. Qpk het aantal auto's en motoren is daardoor veel grooter geweest. Omtrent den Belg, Milhoux, die tijdens de middag races te Laaghalerveen is geslipt en daardoor eer lichte hersenschudding bekwam, kunnen we melden, dat hij Dinsdagmorgen reeds weer het Ziekenhuis kon verlaten en naar zijn woonplaats Herstal (Bel gië) is vertrokken. Behalve dit, heeft er geen ongeval plaats gehad, zoodat de races in alle opzichten uitstekend geslaagd zijn. Uitstel tot het volgende jaar. Mr. J. Huges, die in de laatste dagen te Arnhem, de besprekingen heeft geleid met de in aanmerking komende personen en groepen te Amsterdam en Gro ningen, om te bereiken, dat de Zeppelin opnieuw een tocht over ons land zal maken met landingen in die drie plaatsen, deelt mede, dat na correspondentie fnet dr. Eckener, het thans wel vast staat, dat een en an der voorloopig niet zal kunnen plaats vinden. Een goede kans voor dien rondtocht zou er nog zijn einde October, doch naar de meening van mr. I-Iu- ges, welke hij bereids ter kennis van de andere be langhebbenden heeft gebracht, is dit tijdstip voor Arn hem volkomen ongeschikt. Indien de tocht niet plaats kan vinden voor b.v. uiterlijk 31 September a.s., moet het evenement tot een volgend jaar worden uitgesteld. Geruchten over nieuwen diamanthoudenden grond. V.D. verneemt uit Kaapstad: Voor de zooveelste maal circuleeren geruchten be treffende nieuwen diamanthoudenden grond. Zuid- Afrika is een land met een zeer groot aantal make laars en companypromotors, die uiteraard op de ge legenheid wachten vennootschappen te creëeren en aandeelen te emiteeren. Thans wordt hardnekkig ge sproken over rijke velden in het Rustenburgdistrict. Volgens uitgebrachte rapporteh is inderdaad de aanwezigheid van diamant bewezen, doch geenszins in dusdanige hoeveelheden, dat. dergelijke fantasti sche berichten gerechtvaardigd zouden zijn. De ge vonden steen-en zijn zoowel eluvial als alluvial. Hoe het ook zij, er is niet te verwachten dat het gouver nement toestemming zal geven de velden te cxploi- teeren. EEN SPRONG VAN 8000 M. HOOGTE. Uit Parijs: Gister heeft de jonge Framsche para- chutiste Machenaud een nieuw wereldrecord gevestigd door van een hoogte van 8000 M. te springen. De sprong had een vlot verloop. Na 25 minuten landde zij veilig en wel. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Bij het oversteken van den weg. Op den Rotterdamschen weg te Delft is Woens dagmiddag het 9-jarig zoontje van den heer K., bij het oversteken van dien weg aangereden door een auto. De knaap bekwam een zeer ernstige hoofd wonde en waarschijnlijk een hersenschudding. De po litie vervoerde hem naar het gasthuis. Zijn toestand is weinig hoopvol. PACHTWETVOORSTELVAN DER SLUIS INGETROKKEN. De leden van de Tweede Kamer Van der Sluis c.s, hebben aan de Kamer medegedeeld, dat zij de door hen bij brief van 25 Februari j.1. aangeboden voorstel len van wet betreffende nieuwe regeling van de pacht en. regeling van de pachtcommissies intrekken. Hdbld. ONBESMET VEE IN BESMETTE STALLEN. Bevoegdheid als onbezoldigd rijksveld wachter ontnomen. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt is aan den veearts H. ter B. te Naarden de bevoegdheid om op te treden als onbezoldigd rijksveldwachter door den procureur-generaal ontnomen. Deze maatregel werd genomen in verhand met de zaak van het brengen van onbesmet vee in besmette stallen op de Hofstede Oud-Bussum, wat gebeurde, op last van den veearts.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1