11(11111 Nieuws- Het zweefvliegkamp te Egmond a. Zee. Bij den dood van ex-koning Manuel. \WcHol lle«m-'haOS1 i\i\e» it V ai BERTILS Uitgevers: N.V. ?.h, TRAPMAN Co., Schagen. Officieele opening. De schuld zijner familie. letten op ,1 1 Dinsdag 5 Juli 1932. SCHAKER 75ste Jaargang No. 9100 COURANT. ■Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno« inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TOESTEL NEERGESTORT. DE VLIEGER ONGEDEERD. (Van een specialen verslaggever). Zaterdag 2 Juli werd te Egmond aan Zee het zweef vliegkamp van de Koninklijke Ned. Vereeniging voor Luchtvaart officieel geopend. Alvorens hierover een en ander mede te deelen, meenen wc goed te doen het zweefvliegen bij u te introduceeren met een korte inleiding. Ruim twee jaren geleden deed de zweefvliegerij haar intrede in, Nederland. Is het verkeer door de lucht uit een oogpunt van sport van recenten datum het zweefvliegen mogen we zeker wel betitelen als de jongste tak van sport. Als voormannen van deze sport mogen we noemen de heeren von Hemert en Slot, die deze luchtsport in Holland hebben gebracht. Een klein aantal enthou siasten richtte dan vóór twee jaar te Den Haag op de Eerste Nederlandsche Zweefclub. Het eerste oefenterrein vond men bij Noordwijker- hout. Meer en meer won de zweefvliegsport aan po pulariteit in ons vaderland. Mede dank zij intense propaganda, werd belangstelling allerwege gewekt en weldra werd een landelijke vereeniging geboren. In 1931 werden er twee kampen gehouden, n.1. te Egmond aan Zee en te Teriet bij Arnhem. Uit ondervinding is gebleken, dat de zweefvliegerij het meest zal zijn gebaat bij flinke plaatselijke groe pen, die landelijk vercenigd zijn in de Commissie voor het zweefvliegen. Bij voorkeur wil men werken in groepsverband. Dat een kamp daartoe veel kan bij dragen is alleszins begrijpelijk en, zoo kwam men er toe wederom een kamp te houden te Egmond aan Zee. Dit kamp nu, dat zal Huren tot half September cn waar men onder deskundige leiding in 't zweef vliegen zich kan bekwamen, werd Zaterdag 2 Juli officieel geopend. De kampeerders verblijven in een pension te Eg mond aan Zee, waarop de Commissie beslag wist te leggen. De pensionprijs bedraagt f2.per persoon per dag, het lesgeld voor leden cn groepen f 15.per week (niet-leden f 18.50.) De officieele opening. Het anders zoo rustige dorpje Egmand aan Zee was alzoo het middelpunt van veler belangstelling. De trams voerden vele personen aan, terwijl de auto's daarnevens tal van genoodigden aanreden. Zoo was om half vier het badhotel „Zeezicht" met een groot aantal genoodigden gevuld. Het eerst nam Dr. Ir. Van der Maas, Secretaris van de Commissie het woord, die allen 't welkom toeriep, en zijn verheugenis er over uitsprak, dat zoovelen aan de uitnoodiging hadden gehoor gegeven, om hier tegenwoordig te zijn. Hierna volgde de openingsrede van den wnd. Voorzitter der Koninklijke Nederland sche Vereeniging voor Luchtvaart: Jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, die het volgende sprak: Dames en Heeren. Wederom zijn wij hier tezamen trekomen om ons te oefenen en verder te bekwamen in het zweven. Dank zij de zoo gulle gastvrijheid der familie Six ■welke door ons hoogelijk gewaa deerd wordt, dank zij den welwillenden steun en medewerking der au toriteiten, in het bijzonder van den Luchtvaartdienst van het Ministerie van Waterstaat, welke wij op zeer hoogen prijs stellen, kan het Zweefkamp ter zelfde plaatse als verleden jaar gehouden worden, een plaats, welke bewezen heeft uitermate voor het doel geschikt te zijn. Dit maal wordt het kamp gehouden onder de auspiciën der Koninklijke Nederlandsche Vereeni ging voor Luchtvaart, welke de organisatie ervan toe vertrouwde aan hare Commissie voor het Zweefvlie gen. Deze commissie heeft zich op uitmuntende wijze van hare taak gekweten en ik zg hare leden, die «ich zooveel moeite getroost hebben, daarvoor har telijk dank. Onze Vereeniging, welke den 19en October a.s. haar 25-jarig bestaan herdenkt, heeft steeds onze natio nale luchtvaart naar de mate harer krachten ge steund en geleid en het is overbodig hier te verkla ren, dat zij haar volle aandacht wijdt aan het zwe ven. Vandaar, dat zij het wenschelijk en noodig ge oordeeld heeft eenheid te brengen, ook in dit be langrijke onderdeel der luchtvaart en dat het haar aangenaam is geweest dit kamp te kunnen hebben tot stand brengen. Zweven, Dames en Heeren, is niet slechts een aan gename, maar tevens een leerrijke sport. Op de hem eigen heldere en prettige wijze, heeft verleden jaar voor onze Vereeniging Professor Georgi uit Darm- ■tadt uiteengezet en met lichtbeelden verduidelijkt wat.met zweven bereikt kan worden, welke weten schappelijke vraagstukken er door opgelost kunnen worden. Hier te lande zijn wij nog niet zoo ver. Vandaar dat een aantal zweefvliegtuigen in dit kamp van Duitschen oorsprong zijn. Het verheugt mij echter hier ook een toestel van Nederlandsch maaksel te zien, dat zoo goed als geheel in de werkplaatsen van de Amsterdamsche Vereeniging voor Vliegtuig- houw gemaakt is. Gaarne breng ik hier een woord van hulde aan deze vereeniging voor haar kranige prestatie. Zoo is dan nu alles gereed om de beoefenaren van het zweven in het kamp te ontvangen. Onder de des kundige leiding van den heer Wendling. leeraar in het zweefvliegen te Stuttgart, zullen naar ik hoop, velen, evenals verleden jaar hun eerste schreden zetten op de ladder dezer sport, en zullen zij, die reeds het zweven machtig zijn, zich verder in die sport bekwamen. Het kamp 1931 heeft slechts aangename herinne ringen achtergelaten. Ik hoop, dat zulks ook het ge val zal zijn met dit kamp. Of deze wensch in vervulling zal gaan, hangt in hoofdzaak van Uzelf af. Dames en Heeren. Het is aan U de sfeer te scheppen welke onontbeerlijk is voor een opgewekt en prettig kampleven Weest bezield met dAt gevoel van saamhoorigheid, welke de sport maakt tot een zeer gewichtig onderdeel van hét maatschappelijk leven. Laten wij hier allen, samengekomen uit zoo ver schillende plaatsen en kringen, ons één gevoelen: Zwevers. Laten wij, gedachtig aan het aloude gezegde: „Con- cordia res parvae crescunt". hetgeen vrij vertaald wil zeggen: „Eendracht maakt sterk", ons in de komen de dagen geheel geven aan de zweefsport, dan zal ook dit kamp de verwachtingen, welke wij ervan koesteren, niet beschamen. Met den hartgrondige» wensch. dal U allen daartoe zult medewerken, met den wensch dat ook wat de weersomstandigheden betreft het kamp een volle dig succes moge worden, verklaar ik het voor ge opend. Vervolgens deelde Dr. Ir. van der Maas mede, dat na de thee met het toestel PH 20 eenige sprongen zouden worden gemaakt. Dank bracht spreker aan het gemeentebestuur van Egmond en aan de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart voor al den steun en hulp tot den dag van heden ondervonden. Ook aan het adres van de V.V.V., Egmond en de Mij. Zeebad-Eg- mond werden woorden van dank geuit. Vervolgens nam de burgemeester van Egmond het woord, die zeide in het zweefvliegen voordeel te zien voor zijn gemeente. Spreker wenschte veel succes aan dit plan toe. Nadat nog enkele sprekers gelukwenschen hadden aangeboden vertrok het gezelschap naar het zweef vliegkamp, dat in de duinen is gelegen. De demonstratie. Het toestel stort neer. Honderden kijklustigen waren samen gestroomd om het zweefvliegen te aanschouwen. Nadat de'voor bereidende maatregelen waren beëindigd, nam de Duitsche instructeur. Herr Wendling. uit Stuttgart op het toestel plaats Een 20-tal Delftsche studenten trok het toestel uit den ruststand en weldra zagen de aanwezigen het zweefvliegtoestcl 2 fraaie bochten beschrijven boven strand en duin op een hoogte van pl.m. 40 Meter. Nog wilde de heer Wendling een bocht maken, maar plotseling daalde het toestel sterk en kwam met tamelijke vaart tegen de duin helling aan. Een hevig gekraak hoorde men; ontzet ting greep allen aan Gelukkig werd de vlieger on gedeerd aangetroffen naast het deerlijk verminkte toestel. Onbekendheid met het terrein moet oorzaak zijn van dit ongeval Direct werd 't reservetoestel gemonteerd, maar een vlucht mochten we niet mee>* zien. Zoo eindigde deze eerste middag van 't zweef vliegkamp te Egmond aan Zee. Toch ging men huis waarts vol enthousiasme voor de jonge sport, het zweefvliegen, dat ongetwijfeld aan populariteit zal winnen. Gaby Deslys, de schoone danseres, was tenslotte de droppel, die den emmer deed overloopen. Twee koningen Manuel hebben op den troon van Portugal gezeten, Manuel de Groote. die van 1495 tot 1521 regeerde en onder wien Portugal zijn Indische bezittingen, Ceylon, de Molukken en Noord-Afrika verwierf en Manuel II, die na een regeering van 2V£ jaar van den troon vervallen werd verklaard en Za terdag 2 Juli, zooals elders, reeds in dit nummer ge meld, plotseling tengevolge van een ernstige keelaan doening te Londen is gestorven. Op 18-jarigen leeftijd, in Februari 1908, werd hij plotseling aan de regeering geroepen, waarop hij al lerminst was voorbereid. Zijn vader Don Carlos I en zijn oudste broeder, kroonprins Louis Philips, wer den door de kogels van een anarchist, doodelijk ge troffen. Slechts een sterke hand zou Portugal ook op den duur nog voor de Braganza's hebben kunnen be houden de jonge Manuel bezat die echter niet en noch zijn moeder, Doscha Amelia, noch zijn grootmoe der, de koningin-moeder Doscha Maria-Pia, zijn bei de intiemste raadgeefsters, beiden verbitterd en be laden met schulden, waren degenen, die hem konden helpen. Door verkiezingsknoeierijen meenden zij het constituoneele koningschap te kunnen redden, doch bereikten daardoor niej. anders dan de grootste ver bittering in leger cn vloot. Voor niet minder clan 27 millioen stond de kroon in het krijt bij het volk, dat voorschot op voorschot op do civiele lijst had gegeven; Manuel loste niets van die geweldige schuld in, ver grootte haar daarentegen zelfs. Dertien politieke par tijen in den vooroorlogstijd een zeer aanzienlijk aantal, zij het dan ook, dat dit getal thans sterk is gestegen verlaagden elkaar in de achting van het volk, de kroon, inplaats van met het parlementarisme tegelijkertijd zich zelf te helpen, keek toe. Schandalen en uitbuitingen waren aan dc orde van den dag. het rechtelooze volk droeg den koning geen achting meer toe, daar hij deze schandalen met zijn naam dekte, door, evenals zijn vader, zijn oogen te sluiten voor de omgekochte grootwaardi&heidsbekleeders, ja hun zelfs stilzwijgend toe te staan, niet alleen de steek penningen aan te nemen, maar zelfs het koninklijke stempel op de kwitanties te gebruiken. Zoo moest de jonge koning wel dc zondenbok wor den voor alles, wat zijn vader verzuimd had. Hij stond voor de keus: hervorming of revolutie, maar vond het gemakkelijker alles bij het oude te laten en toonde zich achteraf, toen de revolutie uitbrak, ten zeerste verbaasd. Later is gebleken, dat hij zoo ongeveer de eenige is geweest, wien de revolutie verrast heeft: zijn moeder had reeds wekenlang te voren haar geheele vermogen naar Frankrijk en Engeland in veiligheid laten brengen. Er was nog slechts een enkele droppol noodig om den emmer te doen overloopen en deze laatste drop pel heette Gaby Deslys. Zij was een danseres van ongekende schoonheid en deze schoonheid vergoedde haar, wat zij aan danskunst te kort kwam. In het Théatre des Capucines te Parijs, waar Manuel haar in 19Q9 leerde kennen, kwam het immers meer op HEI GEHAVENDE ZWEEFVLIEGTUIG WORDT GEBORGEN. Wat U ook voert, beproef 814 dagen onze Opfokvoeders en Kunstkorrels en U verkrijgt beteren groei der kuikens; méér en grooter kwalitcitseieren, daar vischmeel is vermeden; sterker eierschalen, lager voederkosten (het ei kost nog geen 1% ct. aan voeder), eenvou diger voedering, gezonder en sterker dieren met meer weerstandsvermogen. Prijzen per 50 K.G. vrij spoor/boot Adam. Bertels' Crisis Opfokvoer Nr. 1 f6.15 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 1—30 dagen Kuiken droogvoederbak in iederen zak gratis. Bertels' Crisis Opfokkorrel Nr. 2 f 5.25 volledig dagrantsoen v. kuikens v. 4—8 weken. Na 8 weken uitsluitend Kunstkorrel No. 1 Bertels' Crisis KuDStkorrel No. 1 22 °/0 eiwit, 6 °/0 vet. volledig dagrantsoen v. losloopende kippen op de boerderij f4.50 Berteis' Crisis Kunstkorrel No. 2 28 °/0 eiwit, 6 vet, Ochtendvoeder voor hen die nog graan wenschen bij te voeren; op verzoek ook in meelvormf 4.75 (Gem. graan bevat slechts 12% eiwit en vet). Bertels' Kunstkorrel B. f 6.- volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en voor kippen in rennen. Bertels' Kunstkorrel G. f 5.25 volledig dagrantsoen voor kuikens na 8 weken en v. kippen met beperkten grasuitloop. Bertels' sierlijke Oranje voederbak toereikend voor 25 kippen, per stuk fl.50 Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje! Oliefabrieken N.V., Amsterdam. welgevormdheid van de beenen aan, dan op het kunnen en later heeft zij haar optreden in alle groote variétés van Europa slechts te danken gehad aan het feit, dat zij eens hei kostbare liefje van Ma nuel was geweest, aan wie hij tenslotte zelfs zijn val heeft te wijten. In Februari 1910 kwam zij te Iissabon om aan een weldadigheidsconcert mede te werken; nam haar in trek in het Palasthotel, tegenover "het paleis van Manuel en ergerde de vrome Portugeezen ten zeerste door haar even dikwijls herhaalde als ongegeneerde bezoeken aan het koninklijk slot. De buitengewone geschenken, die de verliefde koning haar gaf, deden het hunneen doffe, gistende woede maakte zich van het volk meester, welke nog slechts een aanlei ding noodig had. om los te breken. Dat Gaby Deslys in Augustus 1910 den volkomen geruineerden ko ning verliet, veranderde, daar het geheim bleef, niets aan de zaak. De aanleiding kwam merkwaardigerwijze, toen de schoone Gaby juist in Wcenen danste. Den 3en Oc tober doodde een officier den beroemden psychiater en gedelegeerde Bombardia; ieder hield hem voor een door de Kroon gehuurden moordenaar, de storm brak los. In den avond van 4 October hadden in Li^ sabon tal van straatgevechten plaats, den 5en Octo ber was de stad geheel door militairen bezet, de vloot beschoot het koninklijk paleis, de koning en zijn moeder vluchtten naar Canias en vandaar naar Gibraltar, waar zij zich onder Engelands bescher ming stelden. De republiek werd uitgeroepen en merkwaardige speling van het lot de eerste staat die haar reeds den Gen October officieel erkende, was hetzelfde Engeland, dat Manuel opnam. Dat was het einde van de dynastie van het huis Braganza, dat slechts iets meer dan vijftig jaar over Portugal heeft gehoerscht. Of Manuel er op gerekend heeft, zich in de armen van de schoone Gabys over den ontrouw van zijn volk te troosten, is niet bekend. H?eft hij dit werke lijk gedaan, dan is hij wel zeer teleurgesteld, zij is nooit tot hem teruggekeerd. Zij was zelfs harteloos genoeg om zich tegenover een journalist, die haar den oen October in de garderobe van het Wiener Apollo-theater interviewde, als volgt te uiten: „Het is zoo eigenlijk beter voor den jongen man; hij zal zich veel gelukkiger voelen, nu hij niet meer ge kweld wordt door politieke zorgen en beangst be hoeft te zijn voor aanslagen van zijn tegenstanders". Zij schijnt het poppetje op den troon goed te hebben doorschouwd. In 1913 huwde Manuel Prinses Victoria von Ho- henzollern-Sigmaringen; hij legde een zeldzaam kost bare collectie Portugeesche boeken en manuscripten aan. Hij heeft nooit meer een poging gedaan, om op den Portugeeschen troop terug te komen. Overigens was de val van Manuel nog. wat velen niet zullen weten, de aanleiding tot den eersten grooten triomf van de draadlooze telegrafie. In de haven van Lissabon toch lag het Duitsche stoom schip „Kap Blanco", een der eerste schepen die van een draadlooze telegrafie-inrichting waren voorzien en dit schip gelukte het, terwijl overigens geen en kel bericht uit de bezette stad was te verkrijgen, in verbinding te komen met Marseille en voortdurend telegrammen te geven over het verloop der evolutie.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1