Uitmuit- Lnttsullii Alnieei Nitms- De conferentie te Lausanne. een flinke Dienstbode. vragen Tulpenpelsters. Provinciale Staten van Noordholland. Eerste Blad. Een afschrikwekkende optocht. Vorderingen. Stad in Mandsjoerije verwoest. Treinbotsing. Tusschen de lift bekneld geraakt Beroofd in een D-trein. Woensdag 6 Juli 1932. 75ste Jaargang No. 9101 COURANT. i Sch3?0Il Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* OgC TI„N van j tot regeja fo85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, No. 20. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekende SCHAEER Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst j POSTREKENING No. 23330. INT. TEL] DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Dertigtal melaatschen komt Roemeensche stad binnen. Schrik onder de bevolking. Overeenstemming tnsschen Dultschland en Engeland. Compromis-voorstel In zake een slotbedrag van 2.6 milllard goudmark. Ondanks de vele geruchten omtrent nog bestaande fneeningsverschillen, maakt men op de herstelconfe rentie nu toch vorderingen en wordt zelfs een goed en spoedig einde in het vooruitzicht gesteld. Zoo werd gisteravond uit Lausanne gemeld: Het onderhour tusschen Herïrot op MacDonald in hotel Beau Rivage, dat onmiddellijk plaats had na het onderhoud dat MacDonald met de Duitsche mi nisters heeft gehad, duurde tot na zeven uur heden avond. Hoewel het resultaat van dit onderhoud alge meen met zeer groote spanning werd verwacht., zijn van geen enkele zijde mededeelingen verstrekt. Kenmerkend is evenwel, dat de secretaris-generaal der conferentie reeds opdracht heeft gegeven de groo te conferentiezaal van hotel Beau Rivage gereed te doen maken voor de slotzitting, welke thans tegen Woensdag of Donderdag wordt verwacht. Bij de besprekingen tusschen de Duitsche en En gelsche ministers is een princtpieele overeenstem ming inzake een regeling, van het herstolvraagstuk op de basis van het rapport-Layton bereikt. Deze overeenstemming voorziet, wat het financieele gedeelte betreft, in de volgende maatregelen: De slotbetaling door Duitschland bedraagt 2,6 mil- liard. De oorspronkelijke termijn voor een motaro- rium van drie jaar vervalt. Duitschland geeft de Her- etelbank te Bazel als trustee direct een eerste deel van de totaalsom ten bedrage van 1.6 milliard, welke In 5 bonds zullen worden uitgegeven tegen een emissiekoers van 90 De resteerende één milliard M. worden geëmitteerd tegen 95 en kunnen eerst dan op de internationale kapitaalmarkt worden on dergebracht wanneer hat eerste deel der bonds ten bedrage van 1.6 milliard volkomen zal zijn onderge bracht. Mocht binnen een termijn van 10 jaren de volkomen plaatsing van alle bonds tot een bedrag van 2.6 milliard niet mogelijk zijn. dan zal het restee rende worden geschrapt. De onderhandelingen tusschen MacDonald en Her riot hebben plaats gehad op de basis van dit Duitsch- Engelsche accoord. De verschillende bezoekers. De confe rentie voorloopig nog niet ten einde? Aan de Reutertelegrammen uit Lausanne wordt nog het volgende ontleend: De bespreking van Dins dagmiddag tusschen den rijkskanselier, minister von I^eurath en MacDonald duurde van 3.304.45. Bij het weggaan antwoordden de Duitsche gedelegeerden op vragen, dat het eind der conferentie, dat men van te voren vrij algemeen Donderdag verwacht had, nog niet te voorzien was cn dat men nog niet verder was gekomen. Men verwachtte in den loop van den middag en avond nog talrijke besprekingen, daar men de zaken zooveel mogelijk wilde bespoedigen. Na de Duitschers is Herriot gistermiddag bij Mac Donald geweest. Het bezoek duurde meer dan twee uur. Naar verluidde had ITerrïot zich gistermorgen met het ontwerp voor een brief aan de Duitsche de legatie bezig gehouden, waarin nadruk zou gelegd worden op het voorbehoud ten aanzien van de rati ficatie van een eventueele overeenkomst. Een derge lijke afspraak in den vorm van een gentlemen agree- ment bestaat reeds tusschen Franschen en Engel- schen. Voorts zou Herriot een document hebben voor bereid, dat betrekking heeft op een FranscliEngel- schc overeenkomst, tot aanpassing van het verdrag CaillauxChurchill aan een eventueele overeenkomst van Lausanne. De Franschen halsstarrig? Wolff meldt: Het verloop van de besprekingen met MacDonald is aan alle zijden vertrouwelijk behan Door ontploffing van het munitie-depot. Groot aantal dooden. V.D. verneemt uit Charbin: De stad Dsjoebai (Mandsjoerije) is door een ontplof fing volkomen vernietigd. Het munitiedepot te Dsjoebai ls, naar het schijnt door een misdadigen aanslag, tot ontploffing gebracht, waarna de geheele stad plat is gebrand. Doord en brand en de ontploffing zouden in totaal meer dan 200 personen om het leven zijn geko men. o.m. eenige Japanners. Het Japansche hoofdkwar tier heeft maatregelen getroffen, ten einde den Japan- ecfcen onderdanen hulp te bieden. deld. Niettemin gaan hier geruchten, dat Herriot ten aanzien van het bedrag van 4 milliard niet van toe geven wil weten. Aan Engelschen kant schijnt men nu pogingen te doen om een nieuwe DuitschFran sche bespreking bij MacDonald tot stand te brengen, om de tegenstellingen te effenen. Mededeelingen, dat van Fransche zijde een gelijktijdige regeling van de schulden tusschen de geallieerden in Europa wordt gevraagd, d.w.z. een daarop betrekking hebbende En- gelsche toestemming worden van Engelsche zijde on waarschijnlijk genoemd. Wolff meldt nader: Volgens berichten uit Fransche bron heeft Herriot na zijn bezoek aan MacDonald verklaard, dat het bedrag waarom het bij de tegen woordige besprekingen gaat, minder beslissend is. Maar hij moest onvoorwaardelijk afwijzen om over de politieke voorwaarden te onderhandelen, die van Duitsche zijde gesteld worden. Het gaat daarbij waarschijnlijk om Duitsche wen- schen ten aanzien an de ontwapening. Tegen een bewust strakke houding in het Fransche kamp sbhijnt het feit te spreken, dat Herriot aan Paul Boncour verzocht heeft dadelijk naar Lausanne te komen. Van Fransche zijde wordt dit met den gang der ontwapeningsconferentie in verhand gebracht. Men rel.-nde er op, dat de beraadslagingen tot in den nacht zouden voortduren. Dinsdagmorgen vergaderden de Staten onzer Pro vincie onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin Jhr. Röell. O.m. kwam aan do orde een brief van Ged. Staten, waarin mededeelingen worden gedaan betreffende het door het college ingestelde onderzoek inzake de ontwikkeling van de rijpere jeugd en die der volwas senen, mede in verhand met de crisiswerkloosheid, zulks naar aanleiding van het door de leden P. Voogd c.s. ingediende voorstel betreffende maatrege len ter voorziening in de geestelijke depressie van werkloozen. De heer Voogd (s.d.) dankte Ged. Staten voor hun rapport. Spr. had gaarne een prae-advies verwacht, opdat in het naderend winterseizoen reeds iets ge daan had kunnen worden. Spr. vroeg de aandacht van Ged. Staten voor volwassen werkloozen, speciaal wat vakontwikkeling betreft en daarbij aansluitend do zekerheid dat na het volgens van een cursus ar beid in een of ander bedrijf zullen krijgen. Ook andere sprekers voerden het woord en werd onder meer bepleit landhouwhuishoudonderwijs voor speciaal werklooze meisjes. Van communistische zijde werd opgemerkt, dat de eenige oplossing was te vinden in het geven van werk. Opgemerkt werd dat dit moeilijk zou gaan bij het huidige maatschappelijke stelsel en moet er daarom niets worden gedaan? Verschillende gemeenten doen niets voor de ontwik keling der werkeloozen en men oordeelde dat het rap port van Ged. Staten voldoende aanknoopingspunten gaf om daarin verandering te brengen. De heer Gerhard zeide namens Ged. Staten, en oor deelde dat de geestelijke toestand der jeugdige werk loozen wel is een dor bedenkelijkste zijden van het vraagstuk en geen gemeentebestuur kan en mag zich onttrekken aan den plicht daarin verbetering te bren gen. Het zal daarbij den steun van de regeering en dc provincie hebben. Doch de provincie is niet het over heidsorgaan, dat in de eerste plaats moet ingrijpen en het initiatief moet nemen. Wel kan er van de provincie een stimulans uitgaan. In de eerste plaats zullen de belanghebbenden, de gemeenten, deze zaak waarbij een groot nationaal belang is betrokken, tei hand moeten nemen. De vragenlijst door Ged. Staten aan de gemeente besturen gezonden, is reeds voor vele een stimulans geweest, om de zaak ter hand te, nemen. Vele gemeen tebesturen hebben gemis aan inzicht gteoond in dit zeer gewichtig vraagstuk. De verhoogde subsidie aan het Amsterdamsche Con certgebouw wordt goedgekeurd. Het voorstel van Ged. Staten aanstelling van een technisch adjunct-directeur bij het P.E.N., met een weddcregeling van f 8000.tot f 10.000.wordt aan genomen, nadat een voorstel des heeren Ketelaar, om dit voorstel aan te houden, was verworpen. Steun aan de tuinders. In de middagzitting, aldus de N.R.Crt., komt in be handeling het prae-advies van Ged. Staten op het voorstel van de heeren Braakman c.s. inzake de be taling van rente over de in 1923 en 1931 mede onder garantie van de provincie verleende tuindersvoor schotten, alsmede een voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden te behoeve van maatregelen in het belang der noodlijdende tuinders. Hierbij wordt tevens behandeld het prae-advies op het voorstel de Miranda c.s., waarbij Ged. Staten voorstellen over 1932 een bedrag van f 100.000 te be steden tot het verstrekken van tegemoetkomingen aan tuinders, wier producten op de veilingen dc onder goedkeuring van Ged. Staten vastgestelde minimum prijzen niet opbrengen, mits de tuinders van deze producten afstand doen en indien een naar het oor deel van Ged. Staten bruikbaar stelsel kan worden gevonden, dat de noodige waarborgen biedt voor een goede besteding van voornoemd bedrag. De heer Kostelijk (v d.) brengt dank aan Ged. Sta ten voor dezen eersten stap op den weg naar verbe tering in den toestand van den tuinbouw. De bewoners van de stad Isaccea in Roemenië, al dus een bericht in de Daily Telegraph uit Boekarest, werden Maandagmorgen opgeschrikt door het ver schijnen van dertig in lompen gehulde melaatschen. De ongelukkigen waren ontsnapt uit het leprozen- gesticht te Tichilescy en hadden zich des nachts door verscheiden dorpen voortgesleept om ten slotte te Isaccea te belanden en daar om voedsel te smeeken. De bewoners der stad vluchtten in hun huizen en wierpen den melaatschen uit de vensters voedsel toe. Naar het schijnt waren de leprozen uitgeput van honger, daar ze sinds tien dagen geen voedsel had den gehad. De directeur van het gesticht had zich naar Boekarest begeven om bij de regeering op het verstrekken van het noodige geld aan te dringen, doch hij was nog niet teruggekeerd. Ten slotte werden de stumperds door een detache ment gendarmerie weer naar de kolonie terugge bracht. DYNAMIETONTPLOFFTNG AAN BOORD VAN JSPRINC-SCHIP. 13 Dooden. V.D. verneemt uit Londen: Naar uit Manilla (Philipijnen) wordt gemeld, werden tengevolge van een explosie aan boord van een „sprlng- schlp" 13 personen gedood. De bemanning van dit scbip was belast met het doen springen van rotsen aan de monding van de rivier Cagayan. De heer Braakmans (r.kmeent, dat de tuinbouw niet geholpen zal worden door do stichting van een in- en verkoopbureau voor tuinbouwproducten. In de eerste plaats moet de regeering helpen door wij ziging der handelspolitiek of door het verleenen van financieelen steun. Ook de heer Van Nulnnd (r.k.) twijfelt, of de tuin ders geholpen worden door een nieuw in- en ver koopbureau, dat slechts een verplaatsing van de vraag zal veroorzaken cn verwarring zal stichten. De heer Asscher (lib) vindt dat de commissie Min- derhoud de zaak niet voldoende heeft overzien. Zal niet een groote groep schade lijden bij do vast steling van het in- en verkoopbureau. Zijn de belang hebbende organisaties wel voldoende geraadpleegd. Spr. is ten volle overtuigd, dat steun aan den tuin bouw moet worden verleend, doch men hoede zich voor een experiment, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Teder voorzichtig man zal zijn stem niet geven aan een dergelijke niet afgewerkte voordracht. De heer Van Lennep noemt de voordracht een slag in de lucht. Bij aanneming is de positie van Ged. Staten niet benijdenswaardig omdat zij een stelsel moeten gaan toepassen, dat. zij niet kennen. De goed keuring van de prijzen alleen reeds lijkt spr. zeer moeilijk Spr. vraagt of Ged Staten de zaak niet nog eens onder oogen willen zien om tot een meer afge rond geheel te komen en dat een beslissing eerst in de najaarszitting wordt genomen. De heer De Miranda (s.d.) merkt op. dat de com missie Minderhoud, die uit deskundigen op tuin bouwgebied bestond en die in ruime mate advies van belanghebbenden heeft ingewonnen, eenstemmig was in haar advies. Dat dit advies niet. geheel volle dig was. vond zün oorzaak in het feit. dat. men niet beschikte, over gegevens inzake de hoeveelheid pro ducten. welke aan de veilingen niet den minimum prijs opbrengen. Het plan der Commissie wordt in kringen van be langhebbenden zeer gewaardeerd. Dat het zoo snel is ingediend, is geschied omdat snelle hulpverlee ning noodzakelijk is. Do voorbereiding is zoodanig gevorderd, dat het in- cn verkoopbureau nog deze maand in werking zou kunnen treden. Spr. drong er op aan. dat Ged. Staten aan de regeering zullen verzoeken om eveneens ifnancieelen steun tot een gelijk bedrag van f 100 000 beschikbaar te stellen. De heer Guépin (lib.) merkt op. dat de heer De Mi randa heeft erkend, dat hetgeen voorgesteld wordt, geen universeel middel is om den tuinbouw te helpen. Het eenig juiste middel is volgens spr. verbetering van den export door het zoeken van nieuwe afzetgebieden. Uit sympathie met den tuinbouw zal spr. vóór de voordracht stemmen. De heer Van de Vall (s.d.) algemeen rapporteur, cri- tiseert de wijze, waarop de heer Kostelijk vragen aan Ged. Staten gedistilleerd heeft uit gesprekken welke hij in de commissie heeft gehoord. Spr. weerlegt, de op merking van den heer Van Nuland, dat door het plan de vraag verplaatst zal worden. De heer Ketelaar (v.d.) zal met- zijn fractie vóór de voordracht stemmen. Hij zet uiteen, hoe de heer Koste lijk er toe gekomen is, zijn vragen te stellen. De heer Bruinsma (middenst.) is door de voordracht niet geheel bevredigd. Spr. vreest b.v. dat instellingen die van de nieuwe regeling zullen profiteeren, niet lan ger afnemers der tuinbouwproducten blijven, zoodat men in een cirkel ronddraait De heer Wijnkoop merkt op, dat het voorstel De Miranda slechts beoogt, om de S.D.A.P. bij de tuinders in het gevlei te doen komen. Spr. zal evenwel vóór- stemmen om de tuinders in de gelegenheid te stellen, door een revolutionaire strijd inhoud te geven aan deze zaak. Als de boeren maar kapitalisten waren, dan zou den ze wel afdoende geholpen worden, zelfs als hun be drijf ten doode is opgeschreven. Men zie maar eens naar de Hollandsche Lloyd. De voorzitter: „Dat is geen boer!" (hilariteit). De heer Michels (Ged. Staten) beantwoordt enkele gemaakte opmerkingen over het prae-advies over het voorstel Braakman. De vergadering wordt daarna verdaagd, Personentrein te Aalten op een goederen trein geloopen. Geen persoonlijke ongelukken Gistermorgen liep de personentrein van 10 uur uit de richting Arnhem vlak voor het station Aalten door ver keerden wisselstand op een op het eerste perron staan- den goederentrein. Deze goederentrein werd in de flank aangereden, waardoor 2 leege goederenwagens geheel werden vernield.. De locomotief van den personentrein werd van voren ernstig beschadigd. Een hulptrein uit Winterswijk was spoedig aanwezig óm de baan vrij te maken. De trein van één uur kon zoodoende weer passeeren. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Doodelyk ongeluk te Zaandam. Te Zaandam heeft gister een der arbeiders van de firma Albert Heijn, de 37-jarige C. Hooijschuur, het ongeluk gehad tusschen de lift te raken, met het ge volg, dat hij op hetzelfde oogenblik gedood werd. Het slachtoffer laat een vrouw en eenige kinderen na. Omtrent de toedracht van dit noodlottige ongeval wordt nader gemeld, dat terwijl de 37-jarige C. Hooi schuur met de lift naar beneden ging, deze op 20 c.M. hoogte van den vloer, waar zij moest zijn, bleef staan. De knecht stapte uit en H. die niet greep, waarom de lift niet doorgegaan was, deed een onderzoek naar de oorzaak daarvan. Terwijl H. nog zijn hoofd buiten de lift hield, zakte plotseling het ge vaarte naar beneden. Tusschen den drempel en het liftdak raakte hij bekneld met het gevolg, dat zijn hoofd bijna geheel verbrijzeld word. De man was, zooals reeds gezegd, vrijwel onmiddellijk dood. TORNADO IN PENNSYLVANIE. Meer dan 40 dooden. Uit New York: Bij een tornado in Pennsylvanië zijn ruim 40 personen om het leven gekomen. In de staten Washington cn Arkansas zijn, voor zoover op het oogenblik bekend, 6 personen om het leven gekomen. PROCES TEGEN RUSSISCHE SPOORWEG- EMPLOYE'S. Wegens treinbotsing. Uit Moskou, via Kowno wordt gemeldt: Te Bakoe is een proces begonnen tegen een groep spoorwegemploye's, die schuldig zouden zijn aan een bot sing van twee personentreinen op het station Molica. Bij het ongeluk werden elf personen gedood en talrijke anderen gewond. Tegen vier beambten wordt de dood straf geëischt. Portefeuille met f 22000 verdwenen. In ternationale treijndief slaat zijn slag. Gedurende de reis met den nacht-D-treln van Am sterdam naar Berlijn is de hoofdvertegenwoordiger van een Nederalndsche firma te Berlijn van f 22.000 beroofd. Maandagavond was de bestolene uit Amsterdam ver trokken en gistermorgen om half acht te Berlijn aan het station Friedrichstrasse aangekomen. Eerst in het hotel bemerkte hij het verlies van zijn portefeuille, waarin zich het geld bevond. Naar hij aan de politie mededeelde, had hij voorbij Bentheim zijn slaapcoupé opgezocht. Hij had <3e deur achter zich gesloten. De portefeuille zat in een jas, welke hij aan den kapstok had gehangen. Vermoed wordt, dat een internationale treindief de portefeuille in den loop van den nacht heeft gestolen. DE NAAM ISTANBOEL" WETTELIJK VOORGESCHREVEN. Brieven voor Constantinopel worden niet meer bezorgd. V.D. verneemt uit Istanboel: Dc Turksche minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans den naam Istanboel voor Constantinopel als alleen toelaatbaar verklaard. Het gebruik van den naam Constantinopel in Turkije zal strafbaar worden gesteld. Brieven die het adres Constantinopel dragen, zullen niet meer be zorgd worden. LUCHTVAART VLIEGTOCHT OM DE WERELD. De vliegers Mattern en Griffen zijn, naar uit New York gemeld wordt, aldaar opgestegen, om het record voor een vliegtocht om de wereld van Post en Gatty te verbeteren. Zij zullen den tocht doen over Harbour Grace. Ierland. Nederland. Berlijn en Moskou. Nader wordt gemeld, dat de beide vliegers om 23.08 M.E.T. voor den tocht over den Oceaan zijn gestart. Direct gevraagd Br. letter A O, Bureau van dit blad. Gebr. NIEUWENHUIS, Meerweg, Breezand, Uitsluitend groote bollen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1