Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Het mysterie Stephen Ontwikkeling van werk- loozen ten platteland e. Fa. Gebr. ROTGANS De vloek der Stilte. erkend of beperkt erkend installa. m.Mvas te voorzien dat wanneer eenmaal bekend 7ün welke electrische installateurs door bet t> F v «Is erkend en welke als beperkt erkend zou- ïón worden beschouwd, de ontevredenheid van de a®" „billende installateurs tot uiting zou komen, r^teravonrl vergaderde de te Schagen gevestigde waliateursvereenlging in het café van den heer r K Boontjes, onder voorzitterschap van den heer V Keesman, die allereerst de mededeeling kon doen dat 6 nieuwe leden tot de vereeniging waren toe getreden. En toen kwam al spoedig het kardinale punt ter sprake en bleek, dat verschillende aanwe zigen niet accoord konden gaan met de door het P.E.N. gevolgde gedragslijn ten aanzien van de er kenning en de beperkte erkenning van installateurs. Het wera zeer gewenscht geacht dat de betrokke nen op de hoogte werden gesteld van de motieven waarop de erkenning of bepeikte erkenning volgden, terwijl ook de verschillende bepalingen door het P.E.X. gemaakt, aan een bespreking werden onder worpen. Het resultaat van do discussiën was dat bij de di rectie een onderhoud zal worden aangevraagd, opdat het bestuur der vereeniging de naar voren gebrachte wcnschen en grieven zou kunnen bespreken. HET KEGELEN. Geen halve maand houdt ons meer gescheiden van den avond, waarop met luister de kegelbanen zullen worden inccbruik genomen. Dan zal Schagen een nieuwe tak van sport rijker zijn geworden, welks bewonderaars en beoefenaars reeds legio zijn. Die dag zal voor velen ongetwijfeld een blijden dag wezen, maar we! 't meeste zal het tot voldoening wezen voor den heer R. Brugman, die onverflauwd heeft doorgezet, die alle moeilijkheden overwon om de kegelsport. ingang te doen vinden in Schagen De diverse Schager clubs zijn reeds aan het oefenen, om straks tijdens de grooto openingswedstrijden een woordje mee tc kunnen praten. De banen liggen ge reed. de keeels staan, de ballen rollen. Veel kegelaars uit Helder en Alkmaar kwamen zoo voor cn na een kijkje nemen en allen waren vol lof over een zoodanige kegelinrichting. De twee vaste banen bleken bij het eerste gooien magnifiek te lig gen. iets wat bij oen effeclspel van zeer veel belang is. Een moderne „ballengoot" scheidt deze beide. Een losse baan wordt alsnog voor de 10-daagsche wedstrij den aangebracht. De cijferborden cn baanlampen doen hun werk op voorbeeldige wijze. Kortom: de. Schager Kegelbanen zijn gereed, zijn tot in perfectie in orde en wachten op de leden der diverse clubs. En als dan op 15 Juli e.k de officicele opening heeft plaats gevonden en een 400-tal kegelaars uit Hollands Noorden elkaar gaan bekampen, zullen we met trots kunnen zeggen. Schagen staat ook in dit opzicht niet bij andere plaat sen ten achter. Hulde aan hen die ons de Kegelsport brachten. „Schagen vooruit" ook op 't gebied van de Het oefenen is begonnen. Hoewel het kegelhuis nog niet gehel „op stel" is, is toch reeds met het oefenen begonnen. Zooals reeds is medegedeeld, zijn 3 clubs gevormd geworden en gisteravond is nu door de club „Hout of fout de club die uit Roomsch-Katholieke leden bestaat, met het oefenen begonnen. .Woensdagsavonds oefent de club „Gooi geen poedels", en daarna is de beurt aan De Omsmijtcrs". de club die ons werd aangeduid als die van h.h. doktoren en ingenieurs. Ondanks het warme weer werd op dezen eersten oefenavond reeds met veel animo gegooid. Natuur lijk zagen we verscheidene poedels maken, maar daarnaast werden reeds zeer goede worpen te zien geceven en „de vakmcnschen" hoorden we al spoe dig voorspellen wie goede kegelaars beloofden te worden. De Voorzitter van den Alkmaarschen Kegelbond, de heer Joh. Diepen, en diens echtgenoote, waren bij dezen eersten oefenavond aanwezig. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Janny Ilermine, dochter van Jan Speur en Catharina Petronella Blankman. POLITIE. Gevonden: Een portemonnaitje; een paar hand schoenen. DEN HELDER. 5 Juli. Afgeslagen Gem. Vischhal: tongen 3015 ct.. kleine tongen 7—3 ct, tarbot f 5.504.30 per stuk, schol I f 5.90 4.50. II f 2.501. scharren f 1.751 per kist; versche haring f 53, geep f 4.251.25 per tal; ansjovis 7 ct. per Kg. WARMENHUIZEN. 5 Juli. Aangevoerd: 85600 Kg. aardappelen: schotsche muizen t 2.505.20. grove f 2.503, drielingen f 2.703.50. MEDEMBLIK. 5 Juli. Schotsche muizen 1 1.251.50, kleine f 1.101.15 per 60 Kg. NOORDSCHARWOUDE. 5 Juli. Aangevoerd: 161400 Kg. aardappelen: gr. schotsche muizen f 2.602.90, schotsche muizen f 2.504.70, drie lingen f 2.503.10, 9 Kg. spercieboonen f 39. 67 Kg. tuln- boonen f 4, 480 Kg. zilvernep f 8.208.40, 38 Kg. peuien 1 19, 300 bos wortelen f 1.70—3.50. BROEK OP LANGENDIJK. 5 Juli. Aangevoerd: 430000 Kg. aardappelen: schotsöhe muizen f 2.605.10, bl. eigenheimers f 4.505. drielingen f 2.20 —3.50. 500 stuks bloemkool 1 3.50—5.10. 11000 Kg. roode kool f 5.70—7.50. 3500 bos wortelen f 3.70—4.50. 19500 Kg. tomaten: A f 24.80—25.50, B f 23.70, C f 25.60-25.70, CC t 18.60. PURMERBND, 5 Juli 1932. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen: 7000 K.G. kaas. Handel stug. 23 stapels Boe renkaas f 25 per 50 Kg., 2 stapels Goudsche kaas f 26 per 50 Kg.. 2189 Kg. boter f 0.90—1.25 per Kg., 470 st. runderen w.o. 280 vette f 0.680.76 per Kg., melk- en geldkoelen 146 stuks f 110260, 44 stieren. Handel run deren stug. 35 Paarden f 80150, handel stug; vette kalveren 105 stuks f 0.700.90, handel stug: 364 stuks nuchtere kalveren: slachtkalveren f 416, fokkalveren f814. handel stug, 517 stuks vette varkens, voor de zouterij f 0.200.30 per Kg., voor de slacht f 0.280.33 per Kg., handel matig; 107 stuks magere varkens t 7 16, handel stug; 183 biggen f 69, handel stug; 270 schapen f 1418, handel stug, 2S8 lammeren f 69, handel matig; 27 bokken, kipeieren f 2.653.15 eend eieren f 2. piepkuikens f 0.650.77%. Eierenveiling: 20022 stulcs kipeieren a f 2.50—3 600 kipeieren b f 2.30—2.40, 99175 eendeieren f L10—2J.0. FURMEPvEND, 5 Juli 1932. Aanvoer: 74160 eendeieren f 2—2.35, 102.156 kipeieren: 70—80 Kg. f 3.40—4.40. 65—66 Kg. f 2.90—3.30, 63—64 Kg. f 2.70—3.20, 60—62 Kg. f 2.50—2.90, 58—59 Kg. f 2.50— 2.70, 56—57 Kg. f 2.40—2.60, 53—55 Kg. f 2.30—2.50. 50 —52 Kg. f 2—2.40. AMSTERDAM, 5 Juli 1932. Aardappelen: Zeeuwsche bonten en blauwen f 0.50 per H.L., IJpolder blauwe eigen f 67, muizen f 5, Andijker blauwe eigenh. f 6—7. muizen f 4—5 Noordh. muizen f 23, Langedijker muizen f 45, Noord-Holl. blauwe eigenh. f 67, Rijper muizen f 45, Hillegom- mer zand f 4—5, Westl. muizen f 5.606, kleine id. f 5.20—5.60, Zomer Malta f 14—15 per 100 Kg., Friesche roodstar f 1.25—1.50 per HJ* Ziekelijke belangstelling voor een moord zaak te Londen. Vechtpartijen in de rechtszaal om een plaatsje machtig te wor den. Op het oogenblik wordt, voor de rechtbank te Lon den een moordproces behandeld, waarvoor van de zijde van het publiek een ziekelijke belangstelling be staat. Het betreft hier het geheimzinnig voorval, dat in den ochtend van 31 Mei plaats had in het huis van mevrouw Barney- te Londen. Na afloop van een partij te haren huize werd een zekeren Stephen, waarmee zij zeer bevriend was. dood aangetroffen. De aanvan kelijke verklaring van de politie, dat de man zelf moord gepleegd had, werd herroepen. Mevrouw Bar ney heeft zich Maandag j.1. moeten verantwoorden. Het verhoor werd haar afgenomen door rechter Hum- phrevs, haar verdedigers waren o.a. Sir Patrik Hasting en kolonel Maurice Alexander. Voor deze zaak bestond, zooals hierboven reeds ge zegd, een enorme belangstelling, die aan het zieke lijke grensde en welko aanleiding gaf tot een groot tumult buiten de rechtzaal tusschen de politie en de menigte, die met alle geweld het proces wilde bij wonen. Het werd een ware veldslag om maar een plaats^ in de rechtzaal te bemachtigen. Toen het proces aanving, was de tribune dan ook tot in de uiterste hoekjes bezet. Uit de uiteenzetting van het O. M. bleek, dat do 27-jarige mevrouw Barney sinds drie jaa" getrouwd was, doch al twee en een half jaar gescheiden leefde van haar man, die op het oogenblik in Amerika schijnt te vertoeven. Zij woonde sinds anderhalf jaar op Williams Mews 21, waar zij op den beganen grond twee zitkamers had, waarvan één als bar ingericht en op de eerste verdieping een slaap- en een badkamer. Sinds een jaar ging zij veel om met Stephen, die meestal Michacl of Scott werd genoemd, een jong- mensch van 25 of 26 jaar, die zich ontwerper van costuums noemde, doch meestal leefde op zak van zijn familie. In den nacht van Maandag op Dinsdag 31 Mei vertoefde Stephen bij mevrouw Barney. Des ochtends omstreeks vier uur, half vijf hoorden de bu ren een twist en een schot. Stephen bleek ten gevolge van een schot in de long overleden te zijn. Volgens mevrouw Barney had zij hem verweten tc veel aan dacht aan een andere vrouw te schonken en gedreigd zich van kant tc maken. Hij had daarop haar revol ver willen wegnemen, wat zij trachtte te beletten. Er ontstond een worsteling, waarbij een schot was afgegaan met het bekende noodlottige gevolg. De po litiedeskundigen verwerpen deze verklarinp op grond van den aard der verwonding, het kogelgat in de kleeren, enz. Uit verklaringen van de buren bleek dat veertien dagen te voren bij een twist ook een revolver schot gelost was. De muur van de slaapkamer droeg daar nog de sporen van. Toen dit schot gelost werd bevond Stephen zich op straat en mevrouw Barney binnen. Het staat niet vast of zij naar binnen gescho ten heeft om den indruk te wekken van een poging tot zelfmoord dan wel of zij op Stephen geschoten heeft, zooals een der getuigen, een buurvrouw, dio het geval aanschouwd had, verzekert. Bij den twist van 31 Mei met den noodlottigen afloop hebben de buren mevrouw Barliey hooren roepon: Er uit, er uit!, ik schiet je neer, ik schiet jc neer; waarop Stephen geantwoord moet hebben: Ik ga al. Toen klonk het schot en hoorde men hem zeggen: Goede God, wat heb je gedaan! Waarop mevrouw Barney's stem klonk: Michael, Michael (volgens een der getuigen: Ghicken, chicken), kom terug, ik zal alles doen wat je wilt. Dit wijkt nogal af van de le zing die mevrouw Barney heeft gegeven aan de po litie, welke overeenstemt met de verklaring door haar afgelegd aan den dokter, wiens hulp zij dadelijk had ingeroepen. De dokter was een van de getuigen die gisteren voorkwam. HU verklaarde dat zij zeer van streek was en al maar zeide. dat zij zooveel van Mi chael hield. Volgens den dokter is het niet aanneme lijk dat zij in den toestand waarin zij toen verkeerde een onware verklaring zou hebben afgelegd. De dok ter had do politie gewaarschuwd en toen deze kwam was mevrouw Barney geweldig tegen den inspecteur en den agent te keer gegaan. Ten slotte waren Sir John en Lady Mullens, de ouders van de vrouw, ge komen. Toen was zij wat gekalmeerd en in hun be geleiding gewillig meegegaan naar het bureau van politie ornf haar verklaring af te leggen. Aanvanke lijk had de politie ,haar op vrije voeten gelaten, doch toen het onderzoek van de deskundigen de verdenking van moord wettigde, was zij gearresteerd. Zij bevindt zich nu in voorloopige hechtenis. Uiter lijk kalm hoorde zij Maandag de uiteenzetting van de zaak aan, maar toen de dokter het tooncel bij zijn komst op de flat beschreef viel zij in zwijm. Gister zou de behandeling van de zaak worden voortgezet. Bij afloop van de zitting van Maandag had zich voor het gerechtsgebouw een geweldige menigte verza meld. Deze kreeg echter de beklaagde niet te zien, die door een achterdeur vrijwel onopgemerkt werd weg geleid. De beklaagde zelf aan het woord. Bij de voortgezette behandeling van gisteren is de beklaagde zelf aan het woord geweest. Mevrouw Barney, die in het zwart gekleed was, was buitengewoon bleek en beefde. Zij herhaalde onschuldig te zijn. Zij vertelde, dat liaar huwelijk met den Amerikaan Barney ongelukkig was geweest en dat zij in Amerika van hem gescheiden was Te Londen had zij Stephen ontmoet, wiens maitresse zij geworden was. Zij had met hem willen trouwen, maar dat ging niet, omdat zij daarvoor haar eerste huwelijk in Engeland nogmaals had moeten laten ontbinden, wat weer niet kon, omdat zij door dat hu welijk Amerikaansche was geworden. Zij verklaarde verder, dat zij Stephen bijna geheel onderhield. Hij vroeg haar herhaaldelijk geld om zijn geluk te be proeven aan de speeltafel in gezelschap van een an dere vrouw. „Wij twistten vaak", zei zij, „maar wij hielden toch heel veel van elkaar". Ten aanzien van den noodlottigen nacht vertelde mevrouw Barney, dat Stephen, omdat zij onverschillig bleef onder zijn lief- koozingen, woedend was geworden en zich had aan gekleed om heen te gaan. Zij had toen gedreigd zelf moord te plegen als hij haar verliet. Stephen wilde ter voorkoming van ongelukken haar revolver wegpak ken. Mevrouw Barney wilde het wapen houden en er ontstond een worsteling, waarbij de revolver per ongeluk afging en haar minnaar in de borst trof met den bekenden noodlottigen afloop. Zooals men uit het bovenstaande, dat ons door Reuter wordt geseind, ziet, is mevrouw Barney ge bleven bij de verklaring, die zij onmiddellijk na de ge beurtenis in hevige gemoedsbeweging aan den dok ter heeft afgelegd en die zij ook later bij de politie herhaald en onderteekend heeft. Naar men weet ach ten de politiedeskundigen op grond van Stephen's verwonding en van het spoor van den kogel in zijn kleeron, en bovendien op grond van het makelij van den revolver, die slechts na bepaalde manipulaties in werking te brengen was. deze verklaring onaanne- lijk. Wel erkennen zij. dat het schot van zeer nabij, acht k vijftien centimeter, gelost moet zijn. Nagekomen Berichten. Z IJ P E SCHAGERBRUG. De zangvereniging „Kunst na Arbeid" alhier heeft op het Zondag j.1. te LJmuiden gehouden concours van den Noordholl. Zangersbond een derden prijs behaald in de 3e afdeeling. Het puntenaantal bedroeg 298, terwijl het aantal punten, benoodigd voor een eersten prijs moest zijn 300. Voorwaar een mooi resultaat voor de vereeni ging en haar directeur, den heer P. Grin. Vrijdag j.1. werd door de schoolkinderen van de 4 laagste klassen een schoolreisje gemaakt naar Schoorl, Bergen, en Egmond aan Zee. Jammer, dat het feestje door het slechte weer eenigszins in het water is geval len, hoewel de bekwame leiding er voor heeft weten te zorgen, dat de kinderen zich evengoed uitstekend heb ben geamuseerd. In verband met de weersomstandighe den werd het programma eenigszins gewijzigd door het inlasschen van een bezoek aan een bioscoop te Alkmaar, waar volop werd genoten. Na een wandeling in de Hout werd de terugtocht weer aanvaard en arriveerden allen te ongeveer 7 uur in de beste stemming te Sohagerbrug. Dinsdag werd door de leerlingen van de hoogste klassen een bezoek gebracht aan Marken en Voien- dam. Per tram en trein werd gereisd naar Amsterdam, waar de tocht met een pleizierboot werd voortgezet naar Volendam en Marken. Hier werden de verschil lende bezienswaardigheden in oogenschouw genomen, Voorts werd nog een model-kaasboerderij te Eroek in Waterland en de kerk te Monnikendam bezichtigd. In tegenstelling met verleden Vrijdag werkte thans bet weer schitterend mee en heeft er niet weinig toe bijgedragen, om dezen tocht uitstekend te doen slagen. En zoo behooren dan ook de schoolreisjes voor de jeugd te Schagerbrug dit jaar weer tot het verleden. HEERHUGOWAARD Tegen Donderdagmiddag is een algemeene vergade ring van het polderbestuur uitgeschreven, waarin o.a. zal behandeld worden intrekking van het besluit der vorige vergadering tot aanschaffing van werkspoormo toren en vervanging daarvan door Thomassen ruwolie- motoren. Landelijk tooneeltje. Straks welft zich een blauwe lucht over het zomer landschap. Enkele hooirooken staan nog hier en daar verspreid op het lichte etgroen, dat als vakken van een reuzen dambord aandoet tegen de donkerder nuances van het land dat beweid is geweest. Daartusschen door de slooten, toonende een nog weer ander groen. Op het pad een driewielde kar, voortgetrokken door een paard. Op het paard een hond, waakzaam rechts en links kijkende, terwijl hij zich op zijn hooge plaats vol komen op zijn gemak schijnt te gevoelen. De boer zit op de staart van de kar. Zijn beenen bun gelen naar beneden. In de bak van de kar staan de in het zonlicht glinsterende melkbussen. Daarnaast de blo zende gezichten van een paar kinderen, die hun hoogste vreugde er in vinden met vader mee te mogen melken in de schuddende en hotsende driewielde. Rustig stapt het paard voort. De ooren gespitst. Het doet den mensch goed, tenminste een enkele keer een dergelijk tooneeltje waar te nemen, dat zijn gedachten afvoert van het jachtende en drukke leven. Degenen, die 's avonds zoo ongeveer melktijd zich per trein op de lijn AlkmaarHoorn bevinden, kunnen dit tooneeltje in de nabijheid van den Oostdijk waarnemen. WINKEL Door Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk is besloten, behoudens goedkeuring van het Proviciaal College van Toezicht, aan de huurders van kerkeland op den eersten termijn van de hursom 30 pet. reductie te verleenen. NIEUWE NIEDORP MOERBEEK. Zondag werd hier de kermis ingezet met een flink bezoek en veel liefhebberij voor dansen op goed ver zorgde muziek van de familie Kos. Maandag trad voor een tamelijk goed opgekomen pu bliek op de bekende conferencier Daan Pool, welke met een zeer mooi en varieerend programma de aanwezigen een recht genoegelijken avond heeft bezorgd. Met zijn vele leuke en soms echt rake gezegden, wist Daan het publiek wederom te amuseeren en de lachlust op te wekken en maakte hij het tot eeng ezellig geheel. Suc cesnummers van den avond waren wel: Aan de Wol ga, tot welk succes heel mooie tooneelen en prachtige lichteffecten veel bijdroegen, en 't Graf van den On bekenden Soldaat, welk nummer op verzoek gegeven werd, had een aandachtig gehoor en verwierf een dankbaar applaus. Het applaus dat den geheelen avond niet van de lucht kwam, was het beste bewijs, dat het publiek heeft genoten, het was wederom een reuze-succes voor Daan Pool. Met gezellig bal werd de avond besloten. Dinsdag was het bezoek zooals te verwachten was, niet zoo groot, maar was het toch een zeer gezellig, intiem slot, waarmede deze kermis weer tot het ver leden behoort. Kampen van werkloozen te Bakkeveen. Men meldt aan de N.R.Crt.: Te Leeuwarden zijn dezer dagen voorbesprekingen gehouden tusschen het bestuur van het district Leeuwarden van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen en het bestuur van de vereeniging tot stich ting van volkshoogescholen, inzake ontwikkelings werk voor werkloozen. Nu de werkloosheid een meer permanent verschijn sel is gevvorden, en ook elders in ons land, evenals in het buitenland, getracht wordt, de jonge werkloo zen door cultureelen ontwikkelings- en vormingsar- beid bij tc staan in dezen voor hen zoo moeilijken tijd, meent het bestuur van het district Leeuwarden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, dat ook in Friesland gestreefd moet worden op dit gebied iets te bereiken. Men heeft hierbij vooral op het oog de werkloozen op het platteland van Friesland, die. in tegenstel ling met de stedelijke werkloozen. van het ontwikke lingswerk nagenoeg geheel verstoken zijn. Om daar in verandering aan te brengen, beeft genoemd di- strictsbestuur in gemeenschappelijk overleg met het bestuur van de Vereeniging tot stichting van Volks hoogescholen, het plan ontworpen tot het organisee- ren van een tweetal wcrkloozenkampen te Bakke veen in den aanstaanden herfst, waar twee groepen van 50 werkloozen ieder, een halve maand z-ullen verblijven, teneinde er een ontwikkelingscursus te volgen in den geest der Volkshoogescholen. Tijdens de werkloozenkampen zal er ook practi- sche arbeid worden verricht, welke bestaan zal in het betonwerk voor de fundamenten van een vleu gel van de aldaar te stichten volkshoogeschool. De sleuven voor de fundamenten .zullen worden gegra ven door het Studenten-Werkkamp, dat den geheelen zomer te Bakkeveen verblijf zal houden om er enkele werkobjecten uit te voeren ten bate van de vereeni ging tot stichting van volkshoogescholen. De besprekingen zijn thans zoo ver gevorderd dat men reeds is aangevangen met de organisatie van deze kampen. Naar aanleiding van deze plannen heeft het districtsbestuur van de Mij. tot Nut van 't Algemeen de veertig departementen in Friesland opgeroepen tot een buitengewone vergadering op Woensdag 13 Juli te Leeuwarden. In deze vergadering zal dr. H. G. W. van der Wielen, lid van het bestuur van boven genoemde vereeniging, een inleiding houden over de taak van de volkshoogeschool en de organisatie van de werkloozenkampen te Bakkeveen. Barometerstand op Woensdagmorgen 9 uur: 761 m.M, Vooruitzichten: Kans op regen. Temperatuur: 64 gr. F. is 18 gr. C. SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEL. Kodak-, Agfa-, Gevaert-. Lumière-, Scliofilms, 6 X 9, 60 cent. Hoogglans afdrukken, 6 X 9, 8 cent. Goedkoope en toch uitstekende CAMERA'S. Ontwikkel- en Atdrnkinrichting. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEIV Klacht van een reiziger over het geruischlooze spoorwegmateraal. W e lezen in ..Spoor en Tramwegen": Dat het moeilijk is iedereen èn zijn papa te bevredigen, werd ons dezer dagen weer eens heel duidelijk voor oogen gesteld. Want deze zegswijze is volkomen van toepassing op het nieuwe geruischlooze materieel, dat onlangs door de N. S. in dienst werd gesteld. Men zou verwacht hebben, dat iedereen tevreden was. Mis! Een reiziger slaakte in een klacht aan de Directie de volgende ontboezeming: „Ik breng vrijwel eiken dag eenige uren in den trein door, welke uren ik benut voor lezen en studie. Zooals velen met mij. Het nieuwe geruischlooze materiaal zal hiervoor m.i. een ernstige belemmering zijn. Reeds thans ondervindt men meermalen overlast van mensohen, die zeer luidruchtige gesprekken voeren, quasi met hun buurman doch en passant alle omzitten- den allerlei verhalen doende, die meestal niemand in teresseeren. doch die alle concentratie onmogelijk maken. Groepjes jongelui, groepjes kaarters e.d. dragen verder het hunne er toe bij om de uren, noodgedwongen in den trein doorgebracht, totaal verloren te doen gaan. Bij het gebruikelijk materieel wordt gelukkig een groot aantal dezer rustverstoringen in de kiem ge smoord. doordat het overluid spreken moeilijker wordt door het lawaai, en doordat bovendien een kleine af stand. desnoods een kleine plaatsverandering voldoende is om alles Jn het gedruisch van den trein verloren te doen gaan. Geruisohloozer materiaal zal dit in de eerste plaats veel moeilijker maken en in de tweede plaats veel mee* uitlokken tot gesprekken, die dan veel storender zullen werken op alle aenwezigen. Is het wellicht mogelijk op een of andere wijze het gedruisoh weer in te voeren? Niets werkt meer isolee rend dan een muur van lawaai en u zult er ongetwijfeld velen mee verplichten." Deze klacht inspireerde Melis Stoke tot een gedicht:' Geruischlooa zweeft de reiziger door veerend materieel gedragen Langs gladde rails van stad tot stad alsof hij in een auto zat in plaats van in een spoorwegwagen. Hij neemt zijn boekje of zijn krant en wil zich ijverig concentreeren op de genieting der lectuur. Maar plotseling begint een buur op fluistertoon te converseeren. Opeens een slag... Met ziet van schrik den reiziger de vuisten ballen. En schrik staat om zijn mond gegrift... Een dame heeft haar lippenstift op den coupévloer laten vallen. Wanneer die weer is opgeraapt en 't incidentje is gesloten met 't kunstig kleuren van haar lip dan klinkt het sluiten van een knip van 't taschje of er werd geschoten.. De reiziger leest naarstig voort, maar door het luide ademhalen Van een gezetten linkerbuur kan d'arme man op zijn lectuur geen volle aandacht meer bepalen. Het ritselen van een stuk papier, in goede, oude tijden oirbaar temidden van het schud-kabaai, is bij dit nieuwe materiaal gelijk een tergend knarsen hoorbaar. De zenuwen, die zacht gewiegd op 't allerscherpste staan gespannen, ontvangen 't allerminst gerucht, al tracht de lezer al geducht die vage klanken uit te bannen. Wat heeft de spoorweg nu bereik1, met alle voorzorg, alle heuschheid...? Een sfeer van rust en vree ofwel een soort verschrikkelijke hel voor arme lijders aan nerveusheid...? De mensch van herrie en kabaal die door de stadssfeer is bezeten, waarin het claxont, toetert, giert en gilt en fluit en dreunt en tiert, zal 't antwoord op dit vraagstuk weten wanneer hij rustig neergezeten, in nieuwe wagens passagiert... VERZET TEGEN DE POLITIE. Politieagent licht gewond. Maandagavond wilde een agent van politie een 37-jarigen koopman, die in de Naterstraat nabij de Oude Gracht te Utrecht de orde verstoorde en zich in staat van dronkenschap bevond, naar het politie bureau overbrengen. De man verzette zich hevig, terwijl ook het pu bliek een dreigende houding aannam. Door z'n sabel te trekken, wist de agent de lastige opdringers van zich af te houden, waarbij hij echter enkele lichte verwondingen opliep Eerst nadat assistentie was verschenen, gelukte het den man naar het politiebu reau over te brengen. Later in den avond heeft men ook den broer, van den gearresteerde, welke aan het verzet had deelge nomen, van z'n bed gelicht en eveneens in verzekerde bewaring gesteld.

Schager Courant | 1932 | | pagina 3