I Alitieei Nitiws- Stijgende Crisisnood. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. EINDSTRIJD TE LAUSANNE. Twee honderd dooden in Toenbei. Groote brand in de Golf van Rio. Auto over den kop geslagen. De crisis in den tuinbouw. Het ffestfriesche Kanalenplan. Donderdag 7 Juli 1932. SCBAGER 75ste Jaargang No. 9102 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekende DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. TOT NU ÏOE GEEN RESULTAAT. Drukke discussies over de politieke kwesties. Alle meeningsverschillen nog niet uit den weg geruimd. Verzet bij Herrio' LAUSANNE, 6 Juli: De eindstrijd der Herstelconferentie te Lausanne is thans aan den gang, doch tot nu toe is er geen resul taat bereikt. De onderhandelingen tusschen de leiden de politici, welke sinds vier uren hedenmiddag onaf gebroken tot 8 uur zijn voortgezet en waaraan werd deelgenomen door Herriot en von Papen, werden eerst tegen 8 uur onderbroken. De onderhandelingen zijn buitengewoon en moeilijk verloopen en het is tot ernstigen strijd gekomen. De besprekingen der laatste uren zijn bijna uitsluitend gevoerd door MacDonald, Herriot en von Papen. In de Bovenvertrekken vonden terzelfder tijd besprekingen plaats der financieele experts. MacDonald heeft er voortdurend op gewezen, dat een mislukken der con ferentie onvermijdelijk tot een algemeene catastrophe zou leiden. Herriot blijft evenwel op zijn standpunt staan. Herriot heeft direct na zijn terugkeer van het on derhoud met MacDonalu in hotel Beau Rivago tegen over de Fransche journalisten eenige korte verklarin gen afgelegd, waarin hij er op wees, dat alles volko men in het. duister is. Hij heeft do politieke eischen der Duitsche delegatie inzake erkenning der gelijkbe rechtiging op het gebied der wapening en schrapping van de schuldparagraaf in het verdrag van Versailles van de hand gewezen. De toestand noemde hij buiten gewoon ernstig en moeilijk. De besprekingen zullen dezen nacht worden voort gezet. Betreffende de kwestie van de hoogte van de Duit sche slothetaling heeft Herriot geen enkele mededee- ling gedaan. In conferentiekringen is men het er over eens dat de tegenstellingen bij de hedenmiddag gehouden zit ting duidelijk naar voren zijn gekomen. De opwinding in r.lle internationale kringen is he denavond zeer groot. Er bestaat nog steeds hoop dat het MacDonald door ijn buitengewoon moedig en energiek ingrijpen zal gelukken dé crisis te boven te komen. Oliicieele zitting der zes mogendheden. LAUSANNE. 6 Juli: De sinds den vroegen namiddag streng vertrou welijk gevoerde onderhandelingen van MacDonald met de Belgische. Duitsche, Fransche en Italiaan sche ministers werden tegen zeven uur tot officieele bijeenkomst der zes uitnoodigende mogendheden ver klaard. Aan de zitting wordt thans slechts deelgenomen door de leiders der zes delegaties De algemeene richtlijnen van het beoogde verdrag worden thans be sproken. Getracht zal worden de tegenstellingen te overbruggen. Van Duitsche zijde wordt aan de zit ting slechts deelgenomen door van Papen. In welingelichte kringen bestaat, thans algemeen den indruk dat de onderhandelingen Woensdagmid dag in het beslissende stadium zijn getreden. Men verwacht een officieele mededeeling betreffende het verloop der zitting van de zes uitnoodigende mo gendheden. Volgens mededeelingen uit Engolsche bron zou bij de politieke kwesties in het bizonder nopens de schrapping van deel VIII van het Verdrag van Ver sailles een juridische formule zijn gevonden, welke zoowel met de Duitsche als met de Fransche belan gen rekening houdt. De strijd duurt nog voort over de hoogte en de voorwaarden van de slothetaling. Conferentie verdaagd tot Donderdag. Gisteravond werd nog uit Lausanne gemeld: In de zitting van hedenavond is geen beslissing ge vallen. Herriot heeft slechts verklaard, dat hij de verschillende voorstellen en formuleeringen zou be- Btudeeren. Donderdag zullen de onderhandelingen worden voortgezet. Het is echter nog niet bekend op welk uur en onder welken vorm. Tijdens de zitting van hedenavond vertoonden zich bij MacDonald zoowel als bij de anderen teekenen van groote uitputting. In verband hiermede heeft men dan ook de zitting, on derbroken en zonder vaststelling van uur tot mor gen verdaagd. De Ontwapeningsconferentie. Nieuwe stap der kleine staten. Geen bommen uit de lacht! De vertegenwoordigers van Spanje, Zweden, Noor wegen. Denemarken, Nederland, België, Zwit serland en Tsjecho-Slowakije, zoo meldt het W. B. uit Genève, hebben gistermorgen besloten stappen te doen, dat in het ontwerp der resolutie van de alge meene commissie een onbeperkt verbod van bommen werpen uit de lucht wordt opgenomen. Zij zouden zich hebben uitgesproken tegen het minder scherp formuleeren van dit verbod., alsmede tegen het rransche voorstel in de luchtvaart-commissie om net werpen van hommen op de slagvelden toe te la- Het kruithuis door misdadigers tot ont ploffing gebracht? Uit Charbin: Zooals reeds gemeld, is de stad Toen bei door een explosie van het kruithuis verwoest. De stad is platgebrand. Meer dan 20i> personen zijn om het leven gekomen, o.w. zich eenige Japanners zou den bevinden. Het Japansche hoofdkwartier heeft maatregelen ge troffen, om den Japanschen onderdanen hulp te ver- leenen. Het verluidt, dat het kruithui? door een misdadigen aanslag tot ontplo 'ing is gekomen. DE ORANG PENDEK. Volgens dr. Dammerman een soort slank aap. Vermoedelijk bedrog in het spel. Aneta seint uit Buitenzorg, 5 Juli: Volgens het voorloopig onderzoek, ingesteld door dr. K. W. Dammerman, hoofd van het Zoölogisch Museum te Buitenzorg, valt er aan het specimen van de orang pendek niets menschelijks op te merken. Het aangebrachte exemplaar heeft een volkomen aap achtig karakter en het is vrij zoker dat men hier te doen heeft met een soort slank-aap. Intusschen is het voorhanden skelet niet volledig. De jukbeenderen ont breken er aan, de staartwervcls zijn afgebroken met een scherpen hoek en de snijtanden zijn afgevijld. De huid van dit exemplaar is kaal geschoren, behalve 't hoofdhaar. De staart is zeer waarschijnlijk afgesne den. Dr. Dammerman komt tot do conclusie, dat men hier vermoedelijk te doen heeft met een opzettelijk bedrog. Of men hier slnat voor een bekende of een on bekende soort, valt. niet met zekerheid te zeggen. Iden tificatie is lastig, gezien dc feiten dat het materiaal niet volledig is en het individu zeer jong. HEVIGE HAGELSTORM BOVEN FUESSEN. WEDEROM GESCHENKEN VAN Mr. GIBBS Bij aankoop van een GIBBS' artikel moet U van Uwen leverancier een BON ontvangen. Een klein aantal van deze bonnen geeft recht op een interessant geschenk. Nadere gegevens vindt U op de bonnen. De Tip der Tips: TANDZEEP GIBBS! V.D. verneemt uit Munchen, 6 Juli: Woensdagmiddag heeft in het Beijorsche Allgau een hevige hagelstorm gewoed. Duizenden venster ruiten werden' vernield, terwijl groote schade werd aangericht aan dr daken der huizen. De te velde staande gewassen werrlen grootendoels verwoest. De schade bedraagt eenige millioenon mark. Opleidingsschool voor de marine geheel vernietigd. V.D. verneemt uit New-York, 6 Juli: Volgens een bericht uit Rio de Janeiro is de oplei dingsschool voor de marine op het eiland Enchatlas in de golf van Rio tengevolge van een grooten brand vernietigd. Vergeefs trachtte de brandweer van Rio de Janeiro, welke met al het beschikbare materiaal aanwezig was, het vuur te bestrijden. De oorzaak van den brand is onbekend. Bizonder- heden ontbreken nog. Te krachtig geren een band. bij het jpringen van Dinsdagmiddag is een auto van zekeren H. te Rot terdam, bestuurd door hemzelf op de St. Annalaan te Nijmegen verongelukt. Terwijl de auto in groote vaart over den weg reed, sprong een der handen. H. remde zóó krachtig en ze kere B. die naast hem zat, zette de handrem zóó plot seling aan, dat do wagen omsloeg. De drie inzittende dames H., B. en Th. werden alle gewond. Een van haar kreeg een zware hoofdwonde, een tweede brak een sleutelbeen en de derde bekwam lichtere hoofd wonden. Zij werden in het St. Caniuszickenhuis opge nomen. Een van haar kon, na verbonden te zijn hel ziekenhuis verlaten, de twee andere moesten tér ver pleging worden opgenomen. Haar toestand was gister ochtend naar omstandigheden redelijk gunstig. De beide heeren kwamen met den schrik vrij. De auto werd geheel vernield. REDE VAN DR. H. COLIJN TE ALKMAAR. In de te Alkmaar gehouden vergadering van den Chrlst. Boeren- en Tuindersbond heeft dr. H. Colyn gistermiddag gesproken over: stijgende crisisnood. Hij begon met de vraag te stellen, aldus het verslag van deze vergadering in de N. R. Ct., of men nu nog wel van stijgenden crisisnood spreken kan en of niet veeleer moet gewaagd worden van geslaagde pogingen tot leniging van dien nood. Spr. overwoog echter, dat ook de tuinbouwers in den bond georganiseerd zijn en ook, dat er in de wereld van den geest van ernstige crisisverschijnselen sprake is. Het is noodzakelijk ook met den nood van anderen rekening te houden. Lijden niet alle leden als één lid lijdt? De crisis, die met een onderbreking van 3 a 4 jaar nu al 10 jaar, woedt, doet thans overal haar invloed gel den. Het is niet overal even erg. In ons land bijv. min der erg dan in vele andere landen, maar nergens bleef men van de crisisgevolgen verschoond. Toen ten onzent de akkerbouw in hoogen nood ver keerde, wilden de veehouders nog van geen overheids hulp weten en was de varkenshouderij nog loonend. Maar nu raakte de eene na den anderen bedrijfstak in de knel. De groote scheepvaart in ons land vaart al 11 jaar zonder winst en een groot deel der vloot moest opge legd worden. Het meest zelfbewuste bedrijf kan het zonder overheidshulp niet meer stellen. 16 van de grootste reederijen met een kapitaal van 230 millioen hadden eind '31 een verliescijfer van 126 millioen aan te wijzen. Ook met de binnenschipperij is het zorgvol gesteld. De zeevisscherij maakt het niet beter. Al wat met het water verband houdt, roept om hulp. Thans zijn ook tal van bedrijfstakken te land in nood gekomen. De gezamenlijke noodmaatregelen kosten al tegen de 2C0 millioen per jaar, d.i. 4 millioen per week, ook in de nijverheid is het precair. De werkuoosheid is groot en verschillende bedrijven teren op bun reserves. Zijn die op, dan gaat de fabriekspoort dicht. Zorgelijk als sinds menschenheugenis het niet was, is thans de toestand en onze industrie was toch al niet zoo sterk! Ook uit Twente komen de hulpkreten. Waar moet dat alles heen? De werkloosheid kost ons aan ultkeeringen 150 milli oen; de kerkelijke en publieke armenzorg tusschen de 100 en 150 millioen. De schatkist van het rijk vraagt 700 millioen en de overige publiekrechtelijke lichamen eenzelfde bedrag. De steun van den landbouw vordert uit het volksinkomen een kleine 200 millioen. Nu is er nog één adres waarheen men gaarne verwijst, n.1. de kapitalisten. Maar ook hier zijn ,naar spr. met de cij fers aantoonde, geweldige verliezen geleden. Het is te vreezen, dat ook van de z.g. rijken niet veel meer is te halen. Men denke zich maar eens in wat een kapitaal verlies van 3500 millioen eigenlijk zeggen wil. Indien men een juist inzicht krijgen wil van hetgeen voor de eigen volksgroep ter verlichting in den nood gedaan zal kunnen worden, is besef van de nuchtere werkelijkheid allererst noodig. Onder de huidige om standigheden is hulpverleening aan bepaalde grenzen gebonden. Niet iedere wensch kan worden ingewilligd. De gevorderde kennis van de vraagstukken van nu kan niet zonder behoedzaamheid bij alle oeconomische actie worden verworven. Er is veel misverstand. Zoo t.a,v. onze handelsbetrekkingen met het buitenland. Op uitvoer zijn we aangewezen. Herstel van onzen export van de voornaamste bodemproducten is voor Nederland niet minder dan een levensbelang. We moeten óf weer in den vroegeren omvang exporteeren óf inkrimping van productie en gedeeltelijke verandering van het be drijf hebben. Belemmering van den invoer is veel eenvoudiger dan bevordering van den uitvoer. We hebben dan ook te rekenen met een verminderden uitvoer van onze zuivel producten en waarschijnlijk ook van verscheidene an dere bodemproducten, zoodat bij meer dan één procent op productie vermindering zal zijn te rekenen. Dat be- teekent ook meer vrijgekomen grond éki we zullen goed doen daarop te verbouwen producten dre nu nog worden ingevoerd, ook al zou dit alleen mogelijk zijn te maken onder een beschermend recht. Spr. beveelt dit niet aan. waait de welvaart der volkeren is het meest gebaat bij een politiek van de open deur. Als alles faalt blijft ons niets over dan zooveel mogelijk selfhelp. Het is echter een uiterst middel zoolang dit niet zoo is, moeten alle krachten ingespannen en alle doelmatige hulpmiddelen worden aangewend om onzen export te behouden of te herwinnen. Spr. stond nu nader stil bij de doelmatigheid der ver schillende hulpmiddelen. Sommigen denken dat Neder land alleen maar klappen heeft uit te deelen en niet in ontvangst te nemen. Bedenken we ook dat het Ned. volk het vechten in eensgezindheid niet gewend is. Uit dit alles volgt dat er aan den horizon geen licht strepen zijn te ontdekken, die den dageraad van een nieuwen dag aankondigen. Daarom alleen mag reeds gesproken van stijgenden crisisnood. Het weerstands vermogen wordt al maar geringer. Genève gaat voor de wereld teleur te stellen. Het vraagstuk van verminde ring der bewapening is nog geen schrede nader gekomen Ook in Lausanne vordert men niet. We zijn verarmd. Er zal geweldig bezuinigd moeten worden. Spr. acht het niet ondenkbaar, dat op den duur de uitgaven van den staat met 150 millioen per jaar oimlaag moeten. Wie dat zegt wordt verketterd. De moderne democratie, die haar eigen graf graaft, wil daarvan echter niet hooren. Wie zijn stem geeft aan een loonsverlaging van maar 3 pet. en dat bij een sterke daling van de kosten van levensonderhoud wordt soms terzijde geschoven door den machtige dezer aarde: Koning kiezer! Spr. bestreed tenslotte de gedachte, alsof afschaffing van de zegeltjesplakkerij zou beteekenen, dat de land bouw uit den nood is. Wie het geheele sociale verzeke ringssysteem wil afschaffen, kan evengoed den wensch uiten de sterren van den hemel te kunnen plukken. Spr. lichtte dit met een voorbeeld nader toe. De crisisnood sticht ook op geestelijk terrein verwar ring. Oprichting van 'n speciale boerenpartij is 't meest onbevredigend. Deze partij zou maximaal 12 zetels in de Kamer kunnen krijgen en dan had geen partij meer een landbouwspecialiteit in haar midden. Afzonderlijke partijformatie is gevaarlijk en het is een droom te mee- nen, dat dit in het belang Is van land- en tuinbouw. Goede maatschappelijke organisatie in nauw contact met de politieke vertegenwoordigers is het beste middel. Spr. waarschuwde ook tegen de toenemende zucht om het alles van den staat te verwachten. Aan diens kunnen zijn ook grenzen. Ook moeten we door het leu nen op den staat niet gaan vergeten, dat 't God is die re geert en Hij ons deze tegenslagen doet toekomen. God regeert en zijn bliksemen verlichten de wereld. De aarde verheuge zich daarom, want Hij bewaart de zielen zijner gunstgenooten. Geen ding geschiedt bij geval, maar al les komt ons toe van zijn vaderlijke hand. Daarom blij ven we ons vertrouwen stellen op den Almachtige, die ons werk niet ongezegend zal laten! (Daverend applaus). Provinciale Staten. Steun uit de provinciale kas. De voor stellen door Provinciale Staten goedge keurd. In de Woensdag voortgezette vergadering zette de heer Michels (Ged. Staten) zijn Dinsdagmiddag af- ecbroken rede voort. Bij de steunverleening aan tuin ders zullen Ged. Staten moeten bedenken, dat naast de tuinbouwers er andere groepen zijn. die van de crisis te lijden hebben en ook dat de financieele middelen der provincie beperkt zijn. De provincie be trekt de tuinders in een steunregeling, omdat zij eco nomisch gesproken een groep vormen, welke feitelijk beneden de gewone arbeiders staat en weinig finan cieele draagkracht heeft. De provincie moet zich bo vendien niet begeven op het gebied der armenzorg. Sprekende over de vraag van den heer Kostelijk aan Gedeputeerden zegt de heer Michels, dat hij het onjuist vindt, dat uit de commissievergaderingen me dedeelingen worden gedaan, waardoor het werk der commissie geschaad zou kunnen worden. Het in- en verkoopbureau zal een tijdelijk karakter dragen. Schade aan den handel zal het niet teweeg brengen. Het voorstel bevat nog voldoende constructieve ele menten om een uitgave van honderdduizend gulden te rechtvaardigen. Ten eerste is er de mogelijkheid van fondsvorming door de tuinders, ten tweede het houden van prijsbedervende producten van de veilin gen, hetgeen de prijzen ten goede komt, en ten der de krijgt de commissie-Minderhoud, die haar arbeid zal voortzetten, een goed overzicht van de distribu tiemogelijkheden. Ged. Staten zullen moeten voorkomen, dat de mini mum prijzen te hoog worden; elke onredelijke ver hooging moet worden tegengegaan. Indien het stelsel blijkt practisch bruikbaar te zijn, zullen Gedeputeer den zich tot de regeering wenden en om financieelen steun verzoeken. Het ligt niet op den weg van Ged. Staten om met de regeering over actieve handelspo litiek te gaan praten. Zekerheid dat op de begrooting voor 1933 ook f 100.000 zal kunnen worden uitgetrok ken voor het plan bestaat niet. Spr. meent dat men dit jaar met f 100.000 zal kunnen uitkomen. Bij de replieken zeide de heer Guépin (lib.) dat zijn fractie zal voorstemmen, aangezien Ged. Staten ver zekerd hebben, dat zij voorzichtig zullen zijn, en om dat deze materie in de winterzitting opnieuw ter sprake zal komen. Het voorstel van Ged Staten is hierna z. h. s. aan genomen. Hierna is gepauzeerd. Drechterland moet betalen. Het kanaal moet er komen. Na goedkeuring van de voorstellen inzake steun aan tuinders, hebben de Provinciale Staten van N.- Holland gisteren in behandeling genomen het voor stel tot wijziging van de bijzondere reglement van bestuur voor het ambacht van West-Friesland, ge naamd Drechterland. alrus het Handelsblad. Het ambacht had bezwaren gemaakt, bij te dragen in de kosten voor liet kanaal HoornSluis-Medem- blik. De wijziging houdt nu in hoofdzaak in, dat Drechterland zal worden verplicht aan het kanaal bij te dragen en wel voor f 3000 per jaar. De heer Thomassen (s.d.) verheugde zich over het voorstel. Drieduizend gulden per jaar komt neer op 18 cent per H.A., wat zeker niet teveel is. De bannen achtte spr. overbodig, maar hij wilde hier niet verder op ingaan. De heer Braakman (r.-k.) merkte op, dat de bestu ren van twintig bannen, direct-belanghebbenden, te gen den aanleg van het kanaal zijn. Spr. achtte het kanaal niet urgent en hij was daarom tegen het voorstel. De heer Dekker (r.-k.) verklaarde zich voor het voorstel. De heer Ketelaar (v.d.) verdedigde het kanaal. Dat de boeren er zelf tegen zijn, zegt niets. Zij waren vroeger ook tegen spoorwegen, rijwielen en auto's. De heer Kooiman (God. Staten) zeide, dat het col lege onveranderd op het standpunt staat, dat het ka naal er moet komen, juist in dezen tijd. Als het am bacht op eigen beheer bespaart, dan kan het dat geld behouden ten behoeve van uitgaven voor het kanaal. De heer Braakman zeide, nu geen stemming meer te zullen vragen, al bleef hij tegen het kanaal. Hét voorstel werd aangenomen. HET WEGENPLAN. Nog geen zekerheid omtrent den weg Schagen—Zniderzeedijk. Bij de besprekingen over het vaststellen van het wegenplan voor de provincie zeide de heer Van Nu land (r.k.) in een krantenbericht te hebben gelezen, dat op het rijkswegenplan voorloopig geen weg staat van Schagen naar den Zuiderzeedijk. Hij vroeg of de provincie dien weg niet kan doen aanleggen. De heer Kooiman antwoordde, dat het nog niet vaststaat, dat die weg niet op het rijkswegenplan komt.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1