Ook Duitschland gaat contingenteeren... De bezuinigingen bij P.T.T. Weer een baby ontvoerd? Uitvoering van de Tarwewet. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. JAC0B FIJNHEER, Schager Roosjes. Z IJ P E ST. MAARTENSBRUG. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer B. H. Wllbers. slaagde voor het op 8 Juni j.1. in Amsterdam gehouden examen Engelscbe Handelscorrespondentie. HE ERH VGOW A ARP Dinsdagavond •was het feest voor de kinderen der O. L. school aan het Kruis, daar juffrouw Maas dien dag 3214 Jaar aan deze school verbonden was en de vele bekenden gemeend hadden, dat men dezen dag niet zonder meer mocht laten voqrbijgaan. Door de kinderen was de vorige avond de school met bloemen een feestelijk aanzien gegeven en gedurende de morgenuren was het een gedurig komen en gaan van de velen, die van hun belangstelling lieten blijken. Door de feestcommissie werd juffrouw Maas als aan denken een sierlijke in goud gevatte kamée overhandigd terwijl den heer Hartog, hoofd der school, die met 1 Augustus overgeplaatst wordt naar school n. als cadeau een tuinbank werd aangeboden. '8 Avonds werd nog receptie gehouden ten huize van den heer Koelemey aan den Kruisweg, waar men nog geruimen tijd gezellig bijeen was. De vreugde werd niet weinig '•erhoogd. doordat het harmoniecorps H.U.G.O. een serenade kwam brengen. De voorzitter dier vereeniging, de heer Glas, sprak eenlge woorden van hartelijke erkentenis voor de moei te die Juffrouw Maas, zich enkele jaren geleden ge troost had, om H.U.G.O. aan een vaandel te helpen, waarom men gemeend had, dezen feestdag niet onopge merkt voorbij te mogen laten gaan. Ofschoon Pluvius zich later op den avond niet onbe tuigd liet vermocht dit aan de goede stemming geen afbreuk te doen en zelfs de talrijken, die met H.U.G.O. meegekomen waren, lieten zich door den regen niet af schrikken. Later op den avond kwam mede het hoofd der gemeente. Burgemeester Van Slooten, juffrouw Maas fellciteeren. VEEMIUIZEN. Baldadige handen hebben een hooirook, welke gezet was tusschen een paal van 't electrisch net en een paal van het radio-distributiebedrijf In brand gestoken. De kinderachtige dader(s) hadden het twijfelachtige ge noegen. dat niet alleen de hooirook verbrandde,doch ook de belde palen zoodanig verkoolden, dat ze niet meer bruikbaar zijn en door andere vervangen moeten worden. C ALLANTSOOG Vergadering van Pensionhouders en Nering doenden. Woensdagavond 6 Juli hielden de Neringdoenden en Pensionhouders alhier een vergadering in Hotri „Duin zicht" ter bespreking van het jaarlijksche strandfeest Na zijn welkomstwoord stelt de voorzitter, de heer 6chager, den penningmeester, den heer D. Prins voor, rekening en veraitwoording te doen over 1931. Hieruit bleek dat er een klein batig saldo was, waaromtrent door sommige aanwezigen werd voorgesteld het te ge bruiken voor de festiviteiten, welke gewoonlijk gedu rende de kermisweek gehouden worden. De heer Prins zegt, dat er nu immers and^e be langhebbenden zijn voor een te houden strandfeest en dat de meeste neringdoenden er geen baat bij zullen hebben. Diegenen, die thans het strand exploiteeren, moeten nu ook maar voor een strandfeest zorgen, al dus de heer Prins. De heer Vos meent deze zienswijze te moeten bestrijden. Er heeft zich onder sommige in gezetenen de meening gevestigd, dat de tegenwoordige exploitanten van het strand al hun best gedaan hebben om alle vreemdelingenverkeer en de baten daarvan voor zich te reserveeren. Had men nu maar om inlich tingen gevraagd bij bedoelde exploitanten, dan hadden deze gaarne alles uit willen leggen, maar inplaats daar van heeft men achter hun rug om onwaarheden ver kondigd en daardoor een geheel verkeerde opinie ge vestigd. De heer ten Boekei is het volkomen met den heer Vos eens. Men moet juist de heeren de Haan en Vos in hun streven om de badgelegenheid zoozeer te verbeteren, zooveel mogelijk ter wille zijn. Ook de heer Slijkerman meent dat het volkomen in orde is, dat het strand is verpacht; hij wijst er op dat zulks immers ook overal elders het geval is. De voorziter blijft echter op 't standpunt, dat alvorens tot officieele exploitatie was overgegaan, de V.V.V. er in had gemengd moeten worden, hij vreest dat door de tarieven de menschen weg zullen blijven, waarop de heer De Haan repliceert dat zulks niet het geval is. het tegendeel is waar. Ten slotte na eenigszins heftige discussie tusschen de hee ren Vos en Schager, vraagt de heer Prins of het niet beter is, dat een van beide exploitanten een duidelijke uitlegging geeft. Hiertoe verklaart de heer Vos zich ■bereid. Hij begint met te herinneren aan den toestand van de groote strandtent, zooals die vorig jaar was. Er is toen van de zijde van het Gemeentebestuur op betere exploitatie aangedrongen. Hierna is een verga dering belegd door B. en W. met het bestuur der V.V. V. en de gegadigden voor exploitatie. Tenslotte heeft de heer de Haan zich voorloopig bereid verklaard, tot bvername van de strandexploitatle. De strandverórde- ning werd veranderd, zoodat het ontkleeden op 't stran<j verboden was; dit was a.h.w. een voorwaarde voor goede exploitatie. Hieraan heeft de heer Vos ook deelgenomen en werden er vanwege het gemeentebestuur diverse eischen ge steld. Er zal b.v. door de tegenwoordige exploitanten voor het toezicht op het baden met het oog op de veilig heid moeten worden gezorgd. Hierbij gevoegd alle moeite en de risico die zij op zich genomen hebben, komt het den heer Vos voor dat hun eisohen tegenover het pu bliek niet onbillijk zijn. Op een vraag van den heer Butter. verklaart de heer Vos dat ook de pensiongasten van de exploitanten zich aan de tarieven zullen hebben te houden. Anders zou er oneerlijke concurrentie ontstaan. De heer Prins is ook van meening. dat de tarieven billijk zijn, maar gaarne had hij gezien, dat eerst de zaak in de V.V.V. besproken was. De heer Vos legt hierna uit, dat dit na de conferentie met het gemeentebestuur, niets geen effect meer had, want daar was reeds alles besloten en een hierna ge houden bijeenkomst zou geen invloed op de besluiten uitgeoefend hebben. Inderdaad zijn er praatjes rondgestrooid, maar daar hoeft men geen vergadering voor te houden. Er wordt vergeten, dat de nieuwe instelling van algemeen belang is. Een behoorlijk onderhouden instituut, wat het thans reeds is, zal veel publiek trekken. Het kan niet anders of dit moet iedere neringdoende ten goede komen. Spr. betreurt het zeer, dat hun 200 goed opgezette onderne ming met afkeer ontvangen is, inplaats van de ver diende waardeering te genieten. De heer Kooger, terugkomend op den wensch van den beer Prins om een algemeene vergadering der V.V.V., «egt, dat veel beter een commissie een onderhoud had kunnen verzoeken met B. en W. Want noch de V.V.V., noch de exploitanten, maar het gemeentebestuur heeft in deze het laatste woord te zeggen. Spr. zegt dat Cal- tantsoog door zijn strand alleen publiek trekt, en hoe beter de outilage van de badgelegenheid is, hoe grooter het bezoek wordt Tenslotte stelt de voorzitter het al of niet doorgaan van het strandfeest aan de orde. Besloten wordt, gehoord de toedracht der zaak, dit jaar weder een dergelijk feest te organiseeren. In de daartoe gekozen commissie zullen de heeren Thomasz, Slijkerman, De Wit, Koegelberg en Eikel zitting nemen Bij de rondvraag zegt de heer Vos. dat het hem ver- heugt de vergadering tot de overtuiging gebracht te hebben, dat er niets onrechtmatigs geschied is. Ook de heeren Kooger en Prins zijn dankbaar, dat door verSaderirig veel vooroordeelen en verkeerde voor stellingen verdwenen zijn Hierna volgt sluiting. T U I N D E R IJ. Vroege aardappelen het eerst aan de beurt. Naar vernomen wordt heeft de Duitsche regeering besloten, in verband met den grooten invoer van vroege aardappelen, die den verkoop van Duitsche vroege aardappelen bemoeilijkt, den invoer van vroe ge aardappelen te .contingenteeren. Dit is het eerste contingentceringsbesluit der Duitsche regeering. Het oordeel van het Berliner Tageblatt over dezen maatregel. De correspondent van de N. R. Ct. te Berlijn meldde gisteravond aan zijn blad: In de Reichsanzeiger is de verordening verschenen van den rijksminister voor voedselvoorziening, waar bij de invoer van aardappelen tot 31 Juli wordt be perkt. Zonder consent is alleen nog toegelaten de in voer van aardappelen, voor zoover deze niet overtreft 70 pet. van de hoeveelheid van den invoer van aard appelen in Juli 1931. Het aandeel van de verschillen de landen aan dit contingent wordt berekend naar den gemiddelden invoer van de maanden Juli 1930 en Juli 1931. Het Berliner Tageblatt teekent hierbij aan, dat, on danks de contingenteering van de deviezen, welke den invoer reeds aanmerkelijk heeft verminderd in vergelijking met het vorige jaar, de groote produc ten van aardappelen den invoer toch nog te hoog schijnen te hebben gevonden. Reeds in Juli 1931 be droeg de invoer nog slechts 1 millioen centenaar tegen 2.8 millioen centenaar in Juli 1930. De voornaamste leveranciers van vroege aardappelen zijn België en Italië. Het Berliner Tageblatt herinnert er aan, dat de uit voer van Duitsche aardappelen in de maanden Juni en Juli 1931 resp. 3,28 en 3,50 millioen centenaar bedroeg tegen resp. 0.16 en 0.17 millioen centenaar in dezelfde maanden van 1930. Mag ook :n dit jaar de uitvoer van aardappelen wat geringer zijn, toch zou Duitschland van eventueele rcpressaille meer schade ondervinden dan het nut kan trekken van het invoerverbod. Ilct blad houdt deze maatregelen dan ook voor politieke demonstraties. Een uiteenzetting van de regeering over het algemeen beleid. Op de vragen van de Tweede Kamerleden mevr. Bakker-Nort en den heer Schaepman betreffende de reeds uitgevoerde en de voorgenomen bezuinigings maatregelen bij de P T.T. deelt de minister van Wa terstaat, de heer Reijmer o.m. mede, dat het aan tal P.T.T.-inrichtingen in totaal van rond 2500 aan het einde van 1926 is gestegen tot rond 2800 aan het einde van 1931. Er is alzoo in totaal een stijging van rond 12 pet. Nu door verderstrekkende bezuinigings maatregelen de belangen van de gebruikers moeten worden getroffen, heeft de bedrijfsleiding vooral naar die punten gezocht waar de verhouding tusschen de kosten van een dienst en de waarde die. deze voor den gebruiker heeft al te ongunstig is. Zij heeft zich evenwel tevens den eisch voor oogon gesteld dat vi tale belangen zoo min mogelijk moeten worden ge schaad. Maatregelen waartoe de bedrijfsleiding aldus is gekomen zijn de volgendo: Het aantal briefpostbestellingen te Groningen, 's Gravenhage, Rotterdam en zij het wellicht slechts ten deele, ook te Amsterdam, wordt gebracht van 4 op 3. In plaatsen met een bevolking van ten hoogste 5000 inwoners in de min of meer aaneengesloten kom is of wordt het aantal bestellingen in den regel tot 2 beperkt. In Zwitserland wordt deze regel sinds een paar jaren toegepast. In België wordt in tal van plaatsen van zeer veel grooteren omvang en bctee- kenis slechts tweemaal besteld. Hetzelfde is het ge val in andere naburige landen, als Duitschland en Frankrijk. In het algemeen is het voldoende, dat in een plaats zooveel malen een post van elders wordt ont vangen als het aantal bestellingen bedraagt. Het is echter de bedoeling hierin een wat ruimer stand punt in te nemen. Belanghebbenden zullen in de ge legenheid komen nog een derde post in handen te krijgen, indien zij die ten kantore in ontvangst (doen) nemen. Het is echter om financieele redenen uitgesloten, dat thans nog afzonderlijke courantenbestellingen worden ingesteld. De minister is van meening dat de belangen die thans door snel handelen worden gediend voor Staat- en Volkshuishouding van zoo overwegende be- teekenis zijn dat op de toegevendheid mag worden gerekend van hen dio van deze gedragslijn eenig na deel kunnen ondervinden. Een mysterleuse brief. „Ik had een kind noodig om het 11e! te hebben." Naar de correspondent van de „Daily Express" uit Chertsey meldte, is de baby van een zekere mevrouw Patterson, wonende te Penton Hook bij Chertsey, Vrij dag 1 Juli j.1., op mysterieuce wijze van het gras veld voor mevrouw Patterson's villa verdwenen. De politie is nog steeds bezig de nabij gelegen ri vier af te dreggen, maar tot dusver is nog geen en kel spoor van den tweejarigen baby gevonden. Dinsdagnjorgen ontving mevr. Patterson een met de schrijfmachine geschreven brief uit Cricklewood, welke ais volgt luidt: „Een enkel woordje om u gerust te stellen. Uw zoon- Ctje is gezond en wel. Vergeef mij, maar ik had ene kind noodig om het lief te hebben". De brief, welke niet gefrankeerd was, was onder teekend met vier initialen en in een postscriptum werd medegedeeld, dat de schrijvers op het oogenblik dat de brief door mevr. Patterson ontvangen zou wor den, Engeland reeds zouden verlaten hebben en dat het nuteloos zijn zou, nog moeite te doen om hen op te sporen. B O E R D E R IJ.. Voor hen, die tot nn toe verzuimden zich met den te velde staanden oogst aan te melden. Men verzoekt ons opname van het volgende: De Besturen der Tarwe-Organisaties voor Noord en Zuid-Holland brengen ter kennis van belangheb benden. dat er in de laatste weken nog enkele tarwe- telers zijn geweest, welke zich niet tijdig met den te velde staanden oogst hadden aangemeld en alsnog aansluiting hebben verzocht. Tot heden zijn deze nakomers aangenomen, doch de besturen vestigen er de aandacht op, dat thans de controle te velde zal beginnen en perceelen tarwe, ^velke niet mochten worden gecontroleerd, omdat zij niet op de lijsten voorkomen, moeilijk later alsnog kunnen worden aanvaard. Daar het vooral kleine telers zijn, welke nog steeds niets van de tarwewet schijnen te weten, zouden de besturen het zeer op prijs stellen, indien aangeslo tenen, ieder in eigen omgeving vorenstaande waar schuwing bekend maken. Thans is ook weder do tijd aangebroken, dat in sommige streken van Noord- en Zuid-Holland tar we te velde wordt verkocht. De besturen vestigen er de aandacht op, dat geen tarwe door de Organisatie zal worden aanvaard, welke te velde is gekocht, ten zij de verkooper zoowel als de kooper lid is of er kend handelaar en de koop ter kennis van het district wordt gebracht. Men kan hiervoor formulie ren bij den districtssecretaris bekomen. Bij verkoop via den notaris kan do notaris zijn bemiddeling tot het vervullen van eenige formaliteiten verleenen. Men verzuime niet zich vóór den koop of verkoop tot den districtssecretaris om nadere inlichtingen te wenden. Of 377. Luister eens, jongen," zei het meisje, Wil je soms graag met het circus mee, Je weet, wij trekken door de wereld. Over land en over zee, Dan verstop ik jou in een der wagens, Die daar bij de tenten staan, Daar moet je stil blijven zitten, Vandaag wij vertrekken gaan. 378. Het dier was dood, dat was gelukkig Beide kogels waren raak. De piloot had in het hoofd getroffen. Pim in de groote, wreede kaak. Die komt net te pas, zei Plm's makker, Ik heb een honger als een paard. We zullen hem eerst netjes pellen, Van den kop tot den staart. SOHAGEN, 7 Juli 1932. 7 geldekoeien (magere) f 80120, 45 idem vette f 180 —270, 10 kalfkoeien f 130170, 61 nuchtere kalveren f 3 15, 81 schapen vette f 1417 37 lammeren f 710, 21 varkens magere f 814, 42 idem vette per Kg. 30—32 ct., 173 biggen f 59. 15 konijnen f 0.200.75, 16 kip pen f 0.65, haantjes f 0.15. EIERVEILING SCHAGEN. 7 JulL Aangevoerd zijn: 125 partijen 117.000 stuks kipeieren, 12 partijen 2000 stuks eendeieren. De prijs liep van kip eieren f 2.402.80, bruine f 2.50, eendeieren f 22.10. De veiling duurt voort. DEN HELDER. 6 Juli: Afgeslagen Gem. Vischhal: Tongen f 0.250.10, kleine tongen f 0.040.02, tarbot f 54.25, per stuk; schol I f 6.75-5.25, H f 2.20—1.40, scharren f 2—1.40, Door haring- en geepvi.sschers: versche haring f 4.65, geep f 3.401.00 per tal, Asjovis f 0.09 per Kg. BROEK OP LANGENDIJK. 6 Juli. Aangevoerd: 425000 aardappelen: schotsche muizen f 1.805.30, bl. eigenh. f 55.20. schoolm. f 4.50, driel, f 1.90—3.60, 2200 Kg. roode kool f 5.40—6.90, 2600 stuks bloemkool f 2.90—6.30, 2e soort f 11.30. 2000 Kg. peen f 1.80—4, 200 Kg. zilvernep f 8.90—10.40. WARMENHUIZEN. 6 Juli. Aangevoerd: 67250 Kg. aardappelen: schotsche muizen f 2.204.80, drielingen f 23.50, grove f 2.102.40, kleine f 1.50. MEDEMBLIK. 6 Juli. Sohotsche muizen f 1.101.45, kleine f 11.15 per 50 Kg. NOORDSCHARWOUDE. 6 Juli. Aangevoerd: 195000 Kg. aardappalen: gr. schotsoha muizen f 2.102.50, soh. muizen f 2.104.30, driel. f 2.50 3, 5 Kg. spercieboonen f 36, 120 Kg. tuinboonen f 3, 500 Kg. zilvernep f 7.50—10, 62 Kg. peulen f 14—15, 350 bos wortelen f 1.80, 245 stuks bloemkool f 4.104.30. AMSTERDAM. 6 Juli. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten f 0.50, id. Blauwen f 0 50 per hl.; IJpolder Blauwe Eigenheimers f67, id. Muizen f4—5. Andijker Muizen f35. id. kleine Muizen f2 3. Langedijker Muizen f 45. Noordholl. Blauwe Eigenh. f6—7, Rijper Muizen f4—5. Ilillegommer zandaardappelen f 45, zomer Malta f 1415, per 100 kg.; Friesche Roodstar f 1.25—1.50 per hl. AMSTERDAM. 6 Juli Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 322 vette kalveren. Ie kw. 40—49 ct., 2e kvv. 30—39 ct., 3e kw. 20—29 ct. per kg. levend gewicht, 62 nuch tere kalveren f3—6 per stuk; 630 varkens, vleesch- varkens 90—110 kg. 36—38 ct.. zware varkens 3335 ct.. vette varkens 30—32 ct.. per kg. slachtgewicht. Aan het abattoir werden aangevoerd 7 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. IN DE EXAMENCOMMISSIE. De heer Ir. G. Veenstra alhier, Rijkslandbouw- consulent voor Noordholiand, is benoemd als lid der Examencommissie te Wageningen, ter afneming van het examen voor de lagere landbouwacte. AANBESTEDING. Door den architect, den heer Chr. Dekker alhier, werd Woensdagmiddag voor den heer H. van Weelde aanbe steed het verbouwen van het woon- en winkelhuis aan de Hoogzijde. Ingeschreven werd door: A. Bakker, Scha- gen voor f 469S; Van Stipiriaan en Faber, Schagen, voor f 4544. P. Wardenaar, Haringhuizen voor f 4250; P. Doorn, St. Maartensbrug voor f 3810; P. de Geus. St. Maarten voor f 3335: Jb. de Boer. Alkmaar voor f 3333.33. DE EVENTUEELE OPHEFFING VAN HET KAN TONGERECHT TE SCHAGEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier te Alkmaar zond een schrijven aan den Minister van Justitie, waarin wordt gevraagd of inderdaad het voornemen bestaat het kantongerecht te Schagen te doen opheffen. Op dit schrijven antwoord de de Minister als volgt: „Naar aanleiding van bovenaangehaald schrijven, heb „ik de eer Uwen Kamer mede te deelen. dat wat er „zij van de vraag, of eenig voornemen als door U be- „doeld, bestaat er geen bedenking tegen bestaat, dat „Uwe Kamer hare eventueele bezwaren in de bedoelde „aangelegenheid schriftelijk naar voren brengt." DE RIJKSWEG STOLPEN—VAN EWIJCKSLUIS. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier te Alkmaar riohtte de vraag tot den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat of de rijksweg, die geprojecteerd is, van de Stolpen naar Van Ewijcksluis van het rijkswegenplan is afgevoerd. Des hoofdingenieurs antwoord luidde ontkennend. Het deed de Kamer genoegen tevens te vernemen, dat de plan nen tot aanleg van rijksweg No. 10 a (de KooijVan Ewijcksluis, waarvoor de Kamer herhaaldelijk pleit te vermoedelijk betrekkelijk spoedig zullen worden uitgevoerd. BUURTVERKEER ALKMAARDEN HELDER. Op het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier gedane verzoek aan de directie der Ned. Spoorwegen, tot het verkrijgen van buurtverkeer tusschen AlkmaarDen Helder en Alk maar—Haarlem ontving zij het antwoord, dat de Ned. Spoorwegen op grond van het terzake ingesteld onder zoek, van meening zijn, dat onder de tegenwoordige omstandigheden tot invoering van het tarief voor buurtverkeer op genoemde baanvakken niet kan worden overgegaan, omdat daardoor een vermindering der ontvangsten wordt verwacht. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Marie, dochter van Klaas Weeland en Geertje Muntjewerf. Bartholomeus Theodorus Johan- nes, zoon van Theodorus Folkert Sinnige en Mar- garetha Johanna Ranke. Overleden: Aaltje Boonackcr, 84 jaren, echtgenoot® van Pieter Grin. POLITIE. Vermist: een trekhond. Heden overleed, na een smar telijk lijden, onze lieve beste Man en Vader in den ouderdom van 56 jaar. Zijn diepbedroefde Echtgenoote en Zoon, J. FIINHEER-Zwakman. Jb. FIJNHEER. Schagen, 7 Juli 1932. De teraardebestelling zal plaats vinden Zaterdag 9 Juli 1932, des namiddags 1 uur. Gevraagd: Een flinke Boerenknecht' goed kunnende melken, bij K. BLOM, Uitlandscheweg, Callanlsoog. TE KOOP: Rapenplanten, f 0.20 de 100, f 1.80 de 1000 stuks, bij SLIjKERMAN, Burgerbrug.

Schager Courant | 1932 | | pagina 3