De Arrondissementsrechtbank te Alkmaar. Bont Allerlei. Het zwarte hart van New-York. Predikbeurten. Fa. Gebr. ROTGANS Ingezonden Stukken. De geruchten over ontbinding. Een bezulnigingsexperiment, dat. een ontwrichting kbi beteekenen van het geheeie arrondissement. Onze medewerker bij bovengen, rechtbank schrijft ons: Het is duidelijk, dat de publicatie van het „bezulni- gingsrapport" Weiter ons hart van verwachting doet kloppen. Alhoewel we nu alreeds een somber vermoeden koes teren, dat de koek zeer zeker niet ten deel zal vallen aan de nijvere burgers van den staat, maar de gard zal worden toegedacht aan de nooit vergeten, maar wei nig gewaardeerde belastingautomaten. Het is tooh den pensiongasten van „Huize Neder land" alreeds voldoende gebleken dat zij tegen voortdu rend verhoogd kostgeld, steeds minder comfort mogen genieten. Een eclatant voorbeeld is hier voorzeker wel de in stelling der Posterijen, die (zoo men zegt) uit bezuini ging, zich voortdurend toelegt met een vindingrijkheid, die bewondering zou afdwingen. indien het resultaat ons niet zoo nadeelig was, haar clientèle ondanks de ver hoogde porti, steeds minder te gerieven. Over de ietwat zonderlinge bezuinigingsevolutien bij de posterijen zou ook nog wel een woordje te zeggen zijn, doch de be handeling van dit onderwerp past heden niet in het ka der van deze beschouwingen. Het gerucht gaat toch rond als een kwaadaardige tai foen. dat op de lijst der voorgestelde bezuinigingen ook zou zijn genoemd ontbinding der Arrondissementsrecht bank te Alkmaar. Een bezuinigingsexperiment, dat voor Alkmaar een degradatie, maar wat veel erger is, een ontwrichting zou beteekenen van het gebeele arrondissement. En daarom achten wij het een gebiedende plicht, om reeds bij voorbaat tegen een dergelijk heilloos voorne men krachtdadig front te maken. Afgescheiden van het zonderlinge systeem om voort durend nieuwe wetten en verordeningen, waarvan som migen volkomen doelloos en pietluttig, uit te vaardigen en dan tevens de rechtspraak te beknotten, willen wij in 't kort, zoo mogelijk overtuigend, aantoonen. dat al thans de ontbinding van de Alkmaarsche rechtbank on- practisch, hinderlijk en ondankbaar zou zijn. Onpractisch en hinderlijk, omdat daardoor een uit gestrekt rechtsgebied zou worden ontbloot van een rechtscollege, dat geheel op de hoogte is van de menta liteit der bevolking, en zóó moeilijk bereikbaar, dat daar door een groot deel der bewoners van dit arrondisse ment grootelijks gedupeerd zoude zijn. Ondankbaar ten overstaan van een rechtscollege, dat tegen een minimum belooning, steeds een maximum werkkracht en toewijding heeft betoond. Daar weet vermoedelijk een nieuwbakken bezuinigings commissie 'n bedroefd beetje van, doch wij, op grond van een 36 jarenlange ervaring, kunnen daarvan met respect voor de prestaties van dit rechtscollege, getui genis afleggen. Om zulks meer bijzonderlijk aan te toonen, laten wij hier eenige officieele gegevens volgen. Bij Koninklijk besluit van 9 April 1877 werd de ar rondissementsrechtbank te Hoorn ontbonden en dit rechtsgebied, geheel of althans grootendeels, de kantons Edam en Purmerend werden aan Haarlem toegevoegd, Ingedeeld bij de rechtbank te Alkmaar, wier opheffing door de Tweede Kamer bij meerderheid van stemimen, was afgestemd. Aan deze rechtbank werden alstoen toegewezen, de kantons Hoorn en Medemblik. Het kanton Enkhulzen werd gelijktijdig opgeheven. Alkmaar bestaat dus fei telijk uit twee arrondissementen en behoeft het geen betoog, dat de inwoners van Hoorn destijds zeer ontstemd waren, omdat deze opheffing voor Hoorn en omstreken ook beteekende meerdere moeilijkheden en kosten voor allen, die iets met de gerechtigheid hadden te vereffenen. Een ieder begrijpt, dat deze onaangenaamheden nog belangrijk zouden vermeerderen indien ook Alkmaar aan „ontbinding" zou worden prijsgegeven. Hoewel slechts behoorende tot de 2e klasse, resortee- ren onder Alkmaar 5 kantons. Alkmaar. Schagen. Hel der. Hoorn, Medemblik. met in totaal 72 plaatsen, na genoeg het hoogste getal van de 21 nog vigeerende ar rondissementsrechtbank van diverse klassen in Neder land! Haarlem b.v.. een eerste klas rechtbank, onder den rook van Amsterdam (19 kilometer, iets meer dan Alk maar—Uitgeest), alwaar zich bevindt een eerste klas rechtbank met zes meervoudige strafkamers, heeft Ju risdictie over slechts 46 gemeenten. Bovendien zal Alkmaar nog heel wat vermeerderd rechtsgebied toebedeeld krijgen, bij eventueele droogleg ging der Zuiderzee. De nieuwe Wteringenneerpolder met zijn tegenwoordige en toekomstige bevolking, valt al reeds onder de bemoeiingen van het Alkmaarsche rechts college. En dat deze rechtbank waarlijk geen sinecure mag worden genoemd kan worden geconstateerd uit het feit, dat alleen in het afgeloopen kwartaal door de meer voudige strafkamer werden berecht 52 meer-ernstige straf- en hooger beroepzaken, terwijl de politierechter voor zijn rekening had niet minder dan 152 strafzaken. Zou men denken, dat deze werkzaamheden zonder uitbreiding en mindere kosten konden worden overge dragen aan een ander rechtscollege? De zittingen der meervoudige strafkamer kunnen gemiddeld worden berekend op een duur van 5 a 6 uur. Die van den politierechter op 3 4 4 uur. Gemiddeld bevat de strafrol 10 tot 15, soms 17 zaken. Zaken, die niet alleen voorbereiding noodig hadden, doch waarvan bij de behandeling ter zitting in vele ge vallen bleek, dat, met het oog op eventueele reclassee- ring, rapportage als anderszins, dat vonniswijzing nog niet mogelijk en aanhouding gewenscht was. Commen taar overbodig! Het is natuurlijk onzinnig te denken, dat een over dracht van zooveel serieus werk aan een andere recht bank geen meerdere kosten zou medebrengen. Laat ons eens aannemen, dat men daaimede Haar lem zou willen bedenken, dan zou men eerst wel eens mogen beginnen met een nieuw rechtspaleis te bouwen. Men zegt, dat reeds n u de ruimte in het bestaande ge bouw zoo onvoldoende is, dat zelfs de corridors worden gebezigd voor de administratie en daar de schrijfma chines ratelen! Brachten wij in den aanvang van ons betoog reeds direct hulde aan de werkkracht van het College, speci aal aan den fung. president der meervoudige strafka mer en den substituut- officier van justitie voor hun groote werkkracht en mateloozen ijver, we willen thans door eenige nadere toelichting aantoonen, dat deze waardeering niet op fantasie berust. De Alkmaarsche rechtbank, die tot de tweede en minst gesalarieerde klasse behoort, beschikt slechts over één president en vier rechters, éen officier van justitie, een subs.-officier, een griffier en een subs.- griffier. De rechters genieten een jaarwedde van f 5500, de subs.-officier van justitie eveneens f 5500. Indien men bedenkt, dat b.v. mr. Ledeboer als rech ter ook permanent presideert de meervoudige strafka mer en bovendien nog waarneemt de functie van poli tierechter, en kinderrechter, terwijl jaarlijks door de handen van mr. v. d. Feen de Lille, zoo oppervlakkig erekend, pl.m. 750 strafzaken gaan en zooals onze le zers bekend Is, meermalen strafzaken van grooten om vang en beteekenis, dan zal men toch zeker wel moe ten beamen, dat een woord van lof hier zeker niet mis plaatst is. Zonder aan de verdiensten van president en andere leden van het College allerminst iets te koTt te doen, mag men toch zeker wel aannemen, dat Sit venia verbo, hier het spreekwoord van de paarden en de ha ver zeer toepasselijk is. Indien we nu vergelijkend gaan becijferen, dan krijgen wij voor de le kl. rechtbank te Haarlem een uitgaaf van tractementen ten bedrage van f 59.700 en te Alkmaar f 48.200. Het woord is nu aan de bezulnlgingscommissie! Ten slotte nog een enkel woord met betrekking tot de last en moeite, die aan getuigen en verdachten worden opgelegd, wanneer de zetel van de arrondisse mentsrechtbank met nog 30 a 40 kilometers verder zou worden verlegd. Dat zou voor opgeroepenen uit Texel. Urk, c.s. be teekenen. dat zij in geen geval op den zelfden dag hun woonplaats zouden kunnen bereiken en het Rijk dus verplicht zou zijn, de kosten van het logies voor de ge tuig ente voldoen. De verdachte natuurlijk, die de ver plichting niet heeft te verschijnen, mag die kosten zelf dragen. Er moet toch bezuinigd worden, nietwaar? Wat nu eindelijk de preventieve kracht, die uitgaat van een strafrechtbank, geplaatst in het milieu der strafschuldigen, aanbelangt, daarover zullen we, Degrij- pende. dat een bezuiniginscommiasie daaraan geen aap- dacht kan schenken, geen moorden verspillen. Maar wel verwachten we. dat zoowel de pers al? de jurister zich krachtig zullen verzetten tegen een be perking van rechtscolleges, die, mede met het oog op de sieeds toenemende crimiu'aüteit, voor het toepassen van een bezadigde, wel overwogen :ustitle, ongetwijfild van groot nadeel zal zijn. O. Alkmaar, 6T'32. Tragische gebeurtenis te-Rotterdam. Onbekend a.an schrikt van een hollend paard en overlijdt plotseling. Gisterochtend is een paard dat in do Buitenhof straat te Rotterdam voor een wagen stond, geschrok ken en op hol geslagen, let dier rende naar den Es- senburgsingel en vervolgens naar het onbebouwde stuk grond dat in het verle ede van den Heemraad singel ligt. Daar galoppeerde het met den wagen eerst over een bruggetje. Bij een volgend bruggetje sloeg de wagen ech er tegen de leuning en kwam het paard ;ot staan. Alles zou nu zonder ongelukken af geloopen zijn als daar niet juist op dat moment een nog onbekende man geloopf-n had, die den wagen wilde ontwijken en een ziiwaartschen sprone maakte. Vermoedelijk is deze man lijder aan een hartkwaal geweest. Hij bleef tenminste liggen en toen een ge neesheer arriveerde, kon deze niets anders dan den dood constateeren. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. De uitdagingen der Hitlerianen. „Als de politie niet ingrijpt zullen boeren- vuisten het doen".„. Uit Regensburg: De „Regensburger Anzeiger" meldt, dat de nationaal-socialistische afgevaardigde Spren- ger in een vergadering aan de gebeurtenissen van Pirmasens heeft herinnerd, waar de separatisten door de menigte afgerosi werden. Indien Hitier, aldus zeide hij, morgen aan het be wind komt, zullen we precies hetzelfde doen en geen halt maken voor een ministerszetel of voor een boe- rendoctor. In verband hiermede heeft de Bciersche boerenbond een telegram aan minister-presid.nt dr. Held gezon den, waarin gezegd wordt, dat indien de staatspolitiek dergelijke aansporingen tot moord niet weet te on derdrukken, boerenvuisten orde en rust zullen schep pen en den leider van Beieren zullen besehermen. „Wij willen vleesch en brood'1 Werkloozen te Chicago bestormen een le vensmiddelendepot. V.D.verneemt uit Chicago: In de wijk Kensington bestormden vijfhonderd werkloozen met hun familieleden een stedelijke op slagplaats van levensmiddelen. Met steenen werden de ruiten ingegooid. De op slagplaats werd geheel leeggeplunderd. De bestorming had plaats onder het schreeuwen van „Wij willen vleesch cn brood." Vijf afdeelingen met politie hebben de menigte met geweld uiteengedreven. Het gemeentebestuur wijt deze onlusten aan com munistische propaganda. ZONDAG 10 JTJLI. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, nam. 7% uur, Ds. Eikema. Haringhuizen, voorm. 10% uur, Ds. Eikema. Burgerbrug, voorm. 10% uur, Ds. Met, van Zaandam. St. Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, nam. 2 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. Den Helder, voorm. 10% uur, Ds. Witkop. Callantsoog, geen dienst. Petten, geen dienst. Egmond-Blnnen, voorm. 10.15 uur, Ds. NobeL Heerhugowaard, nam. 2% uur, Ds. Nobel. Kolhorn, voorm. 10% ur, Ds. Van Beek. Doop. Den Oever, nam. 2% uur, Ds. Van Beek. Doop. Westerland, nam. 7% uur, Ds. Van eBek. Oudkarspel, geen dienst Oude Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Boeke. Nieuwe Niedorp, geen dienst Warmenhuizen, voorm. 10% uur, Ds. Seulijn. Hoogwoud, nam. 8 uur, Ds. Hamilton. Winkel, voorm. 10% uur, Ds. Van Dijk. Dirkshorn, geen Samenkomst. Noordscharwoude, geen Samenkomst. Huisduinen, voorm. 9 uur, de heer Kal, v. Amsterdam. Julianadorp, voorm. 10% uur, de heer Kal. Slootdorp, Wieringermeer (lokaal voor Godsdienst oefeningen), nam. 5% uur, Ds. van Lunzen, van Hoorn. Valkkoog, voorm. 10% uur, Ds. Tinholt Sint Maarten, nam. 8 uur. Ds. Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, voorm. 10% uur, Ds. Haars. Barsiagerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Barometerstand op Donderdagmorgen 9 u.: 764 m.M. Vooruitzichten: Waarschijnlijk goed weer. Temperatuur: 61 gr. F. is 16 gr. C. SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEL. Kodak-, Agfa-, Gevaert-. Lumière-, Seliofilms, 6 X 9, 60 cent. Hoogglans afdrukken, 6 X 9, 8 cent. Goedkoope en toch uitstekende CAMERA'S. Ontwikkel- en Afdrnklnrichting. HOOGZ1JDE E 103. SCHAGEN EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10% uur, Ds. Klosterboer, van A'dam. Nam. 5% uur, de heer de Boer van Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. Langereis (Gebouw „de Vrede"), nam. 2 uur (o. t) Ds. J. H. Donner van Broek op Langendijk. THE STAR OF HOPE MI3SION. Julianadorp, nam. 8 uur, de heer H. J. Kraak v. Helder. NOORDSCHARWOUDE, 4 Juli '32. (Vereenv. spelling). Geachte Redaktie, Gaarne verzoek ik U een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Bü voorbaat mijn dank. DE PUZZLE IS OPGELOST! Tot een van de biezonderheden van deze tijd, hadden we 25 Junie het 25-jarig bestaan van de Onderzeedienst. Een gewichtig iets, maar het allermooiste moest nog komen, en wel „Het Rode Kruis" hield haar jaarverga dering in den Helder." En hoe kan dit ook anders, twee instituten die zoo'n nauw kontakt met elkander hebben. In het verslag van den verslaggever van 28 Junie staat: „Men ondervindt nogal veel tegenwerking van de V redesve ren igingen Goed. Maar meneer de voorzitter, weet U wel waarom? De heer Dunant heeft het Rode Kruis opgericht om de gewonden en verminkten te verplegen, die op de slag velden lagen (tenminste als ze nog te verplegen waren!) Goed en best is zulks, maar nu komt er een maar en wel deze: Zijn ze in zoverre hersteld en opgelapt, dan wordt men weer naar de hel (slagveld) teruggestuurd, om opnieuw zijn medemensohen te vermoorden en misschien zelf het loodje leggen. Hiertoe leent 't Rode Kruis zich in oorlogstijd. Zij dient het militairisme en kapitalisme. Het ware beter dat het R. K. deze onmenselike daad staak te, of stuurt anders de verpleegde gewonden naar huis. toe. Maar dan is het ook weer te laat, want men is ver minkt Om deze redeenen zijn de vredesverenigingen tegen 't R.K., omdat zij zich in dienst stelt van het militairisme en daar de Vredesverenigingen gekant zijn tegen het militairisme, is het ook logies dat zij tegen het R.K. zijn gekant. De aanplakking van de biljetjes van de J. V. A. hebben een goede indruk op de menschen gemaakt. „Weigert steun aan deze staatsbedelarij", en in het midden stukken rood kruis met een hoofd van een oorlogsverminkte. Een vervolging werd tegen D. B. ingesteld, maar de verenigingen gaan onvermoeid voort om U en de rest te bekampen in hun werk. Zoolang de woorden: „Rode Kruis en militairisme één zijn!" nog zo trouw aan el kander zijn verwant, dan komt er geen sent van de Vredes-verenigingen. Het R.K. Is in de ogen van de Vr. ver. wel goed en zij zullen dan ook wel steunen als het geld besteed wordt als b.v. de Stormramp in de Ach terhoek. watersnood in Maas en Waal. voor ongevallen en dergeliken. Dan alleen, wanneer zij de militaire zijde verlaten heeft. Jullie zijn te grote bondgenoten. Het Oranje Kruis gaat vermoedelijk dezelfde richting heen! Dat het R.K. niet tegen gewerkt behoeft te worden zal zij tonen, aldus voorzitter. Maar de Vr. Ver. staan tegenover deze funeste woorden van U. Propaganda is er reeds genoeg verschenen en gevoerd om de mensen wakker te sohudden: ..De Waarheid over het R.K.", is al een mooi begin geweest en raadt U aan. lees het eens! Geen sent zal een kollektant(e) van een vredesvriend krijgen, maar een als boven bedoeld biljet wordt onder zijn of haar neus geduwd, of met een aantal woorden worden ze verdreven en afgestoten. De staat heeft ge noeg geld in kas en het R. K. behoeft niet te bedelen. Het vervloekte militairisme bouwt voort en zuigt de mensen tot merg en been uit en het R. K. gaat er ook wel bij!! Maar zolang het militairisme en R. K. één zijn, zal er haat blijven heersen bij de vredesverenigingen. Los van het militairisnie en in oorlogstijd geen diensten meer bewijzen, dan is Uw vereniging van. groot nut, maar dit spelen jullie wel niet klaar, want jullie zijn te groote bondgenoten. Ik hoop dat ik in mijn korte en onvolledige uiteen zetting U, men. de voorzitter, een kleine kijk heb ge geven waarom er haat en tegenwerking bestaat bij de Vredesverenigingen tegen het Roode Kruis. U, geachte Redaksie nogmaals dankend voor de afgestane plaatsruimte. ENGEL VAN LOENEN. Als een krankzinnige begraven wordt. Een lugubere geschiedenis wordt uit Turkije gemeld. In het krankzinnigengesticht te Jedikule, een voorstad van Konstantinopel, stierf kort geleden een der ver pleegden; hij werd gekist en naar de lijkenkamer ge bracht om den volgenden dag te worden begraven. Een ander verpleegde wist ongemerkt binnen te sluipen, nam het lijk uit de kist, verstopte het in een muurkast, en ging zelf in de kist liggen. Toen den volgenden mor gen de priester verscheen om de gebeden uit te spreken, riohtte „het lijk" zich plotseling op. Vol ontzetting stortte de priester ter aarde en viel in onmacht. De andere aanwezigen maakten, doodelijk ontsteld, zich ijlings uit de voeten. Nadat zij van den eersten schrik be komen waren, kwamen zij tot de conclusie, dat de uit den dood opgestane, absoluut niet de gestorvene was. Op de vraag, wat er met het lijk was gebeurd, wees de krankzinnige de kast aan. Men opende haar en het lijk viel er voorover uit, zoodat de treurende familiele den geloofden, dat ook de eigenlijke doode weer levend was geworden. Na al deze lugubere gebeurtenissen ging men eindelijk tot de begrafenis over, die gelukkig ver der zonder bijzondere voorvallen plaats vond. Het.land zonder werkloozen. Het minuscule vorstendom Lichtenstein kan er zich op beroemen, geen werkloosheid te kennen. De bevolking leeft hier rustig, onbezorgd, voort, lijdt niet onder da onrust van werkloozenrelletjes, heeft geen last van op windende en onvruchtbare parlementaire debatten over werkloozenzorg, kortom: „de zaken gaan goed." Als Lichtenstein wel eens genoemd wordt in de pers, dan is dat als het dorado van hen, die door de hooge belastingen in andere landen op de vlucht worden ge dreven. Het vorstendommetje oefent inderdaad met zijn zeldzaam lage belasting een merkwaardige aantrekkings kracht op groote kapitalen uit. Daaraan ook dankt het staatje met zijn 11.000 bewoners zijn industrieelen bloei. En de Lichtensteiners passen er wel voor op, dat de kapitaalroes hun niet naar het hoofd stijgt: met kalme berekening blijven zij werken aan den welvaart van hun aller vorstendom. In Lichtenstein worden nog altijd nieuwe huizen en hotels gebouwd; bij den aanleg van nieuwe wegen en bij de delving van een kanaal naar de Zwitsersohe grens vindt ook de laatste werklooze een loonend emplooi. Gelukkig Lichtenstein! Harlem, waar 500.000 negers wonen. Gaat het ras een betere toekomst tegemoet? (Bijzondere correspondentie). N e w-Y o r k, Juli 1932. Tussohen de 125ste en 145ste straat strekt zich het gedeelte uit. waar de negers zich hebben gevestigd. Hun wijk is een stad op zichzelf. Zij wordt aan twee kanten begrensd door avenues (de vijfde en de acht ste) en kan, wat theaters, bioscopen, sportterreinen en kerken betreft, op één lijn worden gesteld met een metropolis. In andere buurten wonen óók hier en daar negers, maar „Harlem" is toch hun eigenlijke „town". Hier kan men den donkeren broeder leeren kennen van zijn beste zoowel als van zijn meest onaangename zijde. Hier gaat hij ter kerke, neemt deel aan voetbalwedstrijden, pleegt overvallen, krijgt ruzie met de politie, laat zijn humor op de omgeving los en speelt lótto. Persoonlijk heb ik het altijd een genoegen gevonden door Harlems straten te wandelen. De familie Washington of Douglas treft men op mooie dagen op de stoep van haar woning. Alle familieleden hebben gewoonlijk kroezend haar, dat glimt in de zon. De jeugd speelt kaart en flirt. De aller jongsten ravotten op den rijweg, zonder zich, in het minst te bekommeren om het verkeer. Verscheidene straten moesten zelfs worden „afgesloten", daar het den kinderen niet is bij te brengen, dat het trottoir de aangewezen plaats is om te loopen en te spelen. Zoo juist had ik het over kroezend haar. Er was een tijd dat de neger zijn krullen verafschuwde en al het mogelijke deed om er uit te zien als een blankt Ame rikaan. Tientallen soorten zalven en watertjes konden toen gemakkelijk een kooper vinden. Men probeerde een lichtere huidskleur te krijgen en stelde er prijs op, rond te loopen met een prachtige scheiding in het midden, en het haar glad naar achteren. Dit streven werd echter heftig bestreden door zwarte intellectu- eelen, zoodat langzamerhand de rastrots het is gaan winnen van de imitatiezucht. Alleen het anti-kroeskopmiddel vindt nog afnemers, schoon lang zooveel niet meer als vroeger. Mevrouw Sara I. Walker, is door den verkoop van genoemd middel schatrijk geworden. Zij bezit nu vijf-en-twlntig millioen dollar en haar dochter, een zeer „rasbewuste" negerin geeft geweldige sommen uit voor cultureele doeleinden. „Harlem" is ontstaan uit Nieuw-Haarlem en was oorspronkelijk een Hollandsche kolonie, gesticht door lieden, die afkomstig waren uit het stadje tusschen Amsterdam en Zandvoort. Negerdichters noemen hun. wijk „het vurig kloppend hart van de negen-millioenen- stad". Wanneer men met een ondergrondsche- of een boven- grondsche trein naar het centrum rijdt, dan ziet men bij haast ieder halte het aspect veranderen. Vanaf de 125ste straat is alles zwart. Mooie en leelijke neger vrouwen, gespierde negerarbeiders, kinderen en grijs aards. En overal ziet men reclames, in den geest van „Vestig U te Harlem". „Now come down to Harlem town See things done up hot and brown". hetgeen zoo ongeveer beteekent: „Kom naar Harlem, daar is alles zwart en warm". Het zwarte ras ontwikkelt zich sprongsgewijze. Als slaven betraden de negers den Amerikaanschen bodem. In den grooten oorlog werkten ze op de munitiefabrie ken: óók eigenlijk nog een soort slavenarbeid. Maar nu is dat alles voorbij. In den tijd van acht jaar nam het aantal negers te New-York toe met 475.000! Dat wil dus zeggen, dat er in 1924 slechts 25.000 zwarten woonden tegen 500.000 nu! Nooit en tenimmer zal de neger uit eigen beweging New York weer ver laten. Niet alleen dat hij er zich volop kan amuseeren en bijna nergens wordt geweerd, ook de Ku-Klux-Klan is er volkomen machteloos. Natuurlijk heeft zelfs tegenwoordig de neger nog geen kans op laat ons zeggen een betrekking als hoofdambtenaar of een belangrijke positie ten kanr tore van een blanken Wall-Street-speculant. Maar des ondanks is hetgeen in de laatste twintig jaren is be reikt de moeite van'het vermelden meer dan waard. Duizenden zwarten studeeren tegenwoordig aan de verschillende Amerikaansche universiteiten en alleen de erg conservatieve hoogescholen, zooals Yale-University te New-Haven en Havard- en Columbia-University dulden geen negers binnen haar muren. In Harlem heb ben zich intusschen zwarte dokters, apothekers en ad vocaten gevestigd. Zooals reeds gezegd is het tegenwoordig geen mode meer om de Europeanen en blanke Amerikanen na te apen. De tijden, dat een neger met een beetje bleek uiterlijk onder zijn rasgenooten in hoog aanzien stond, zijn zonder den minsten twijfel voorbij, hoewel vele blanke bewoners der nieuwe wereld vast gelooven, dat dit nog altijd zoo is als vroeger. De aaneensluiting van de groote-stadsnegers te New- York, Washington, Chicago en andere steden heeft een merkwaardig effect gehad: „Rasbewustzijn". Aan voorvechters is geen gebrek, maar de gemiddel de Noord-Amerikaan is in dergelijke principieels kwes ties niet gemakkelijk te overtuigen; daar staat tegen over, dat hij nogal onverschillig is en de zaken al gauw op z'n beloop laat, wanneer tenminste zijn dollars er niet mee gemoeid zijn. Mannen als Upton Sinclair en Wal ter White (een neger-romanschrijver) kunnen, zoolang ze het over ideëele dingen hebben, altijd nog wel he* één en ander bereiken, hetgeen echter zooals ik reeds zei niet is te danken aan het idealisme van de Yankee's maar alleen aan hun onverschilligheid.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7