Bont Allerlei. Predikbeurten. Smok keidrama. Drachter goederentram ontspoord. De welvaart zal terugkeeren.. Door den vloer gezakt. Kunstgebit ingeslikt. Soliede Brandkasten. Mijnongeluk in Pennsylvanië. W I E P T N GE X Arbeidsbeurs. ZJj, die ontslag gekregen hebben bij de Heide-Mij,. en die ontslag aangezegd is bij de Grond-Mij., worden beslist niet overgeplaatst naar de Cultuur-Mij. Over enkele weken zullen voor de seizoendrukte eenige landarbeiders geplaatst kunnen werden, maar daarvoor kunnen alleen in aanmerking komen, de al hier ingeschreven gehuwde personen, die te Wieringen met hun gezin gevestigd zijn en voorts de ongehuwden die behooren tot een gezin dat te Wieringen woont. Door de vermindering der werkzaamheden bij de Z.Z.W. is door B. en W. aan de arbeidsbemiddeling op gedragen, eerst aan werk te helpen alhier wonende ge huwde personen, welke met hun gezin te Wieriugen wonen en voorts aa nwerk te helpèn kostwinners die behooren tot een gezin dat te Wieringen woont. WIERINGERMEERPOLDER. Er kunnen geen nieuwe aanvragen voor huizen in den Wieringermeerpolder meer in behandeling wórden genomen, omreden meer dan voldoende aanvragen zijn ingekomen. K 0 E G 7? A S JULIANADORP. J.V.C.-nieuws. Donderdagavond kreeg J.V.C. bezoek van een elftal ge vormd uit het personeel van de Water- en Lichtbedrij- ven te Den Helder. Om ongeveer 8 uur floot de scheidsrechter de elftal len in 't veld. Dadelijk ontwikkelt zich een vlug. aantrekkelijk spel. dat zich verplaatst van doel tot doel. Nu eens is J.V.C. In den aanval, dan weer zitten de Water- en Licht mannen voor het J.V.C.-doel. Eindelijk heeft J.V.C. suc- ses en jaagt den bal langs den W.- en L.-keeper, die anders niet zoo licht te verschalken was. Kust gaat in met 1o voor J.V.C.' Na de rust hetzelfde spel. Weer weet J.V.C. te doelpunten. Bij een aanval van W. en L. speelt de J.V.C.-back op den keeper terug. Deze laat den bal tusschen zijn beenen door in het doel verdwijnen zoodat W. en L. goedkoop aan een tegenpunt kwam. Fel wordt nu gestreden om de overwinning. Éindelijk maakt J.V.C. aan alle onzekerheid een einde door nog maals te doelpunten. Het einde kwam met 31 voor J.V.C., welke zoodoende in het bezit kwam van de me daille, die voor dezen wedstrijd uitgeloofd was doar den caféhouder A. Kossen. Het was een prettigen, sportieven en toch pittigen wedstrijd en gaarne zien we de Sportclub van Water en Lichtbedrijven nog eens terug. Aanstaande Zondag staan er voor J.V.C. weer ver schillende wedstrijden op het programma: 10 uur J.V.C. aHercules. 11 uur: J.V.C. 2—N.A.S.B. I. 's Middags half drie: J.V.C. 1Zeemacht 1. IV I E R I N G E R W A A D Het Bestuur van de afd. Wieringerwaard van den Bond v. Staatspensionneering heeft wederom het voor nemen om met de Ouden van Dagen een dag op reis te gaan. Er zullen circulaires bij de ingezetenen worden rondgezonden met verzoek om financieelen steun, want zonder dat zou 't niet kunnen gebeuren, wat voor de betrokken oudjes een tegenvaller zou zijn. Het is vorige jaren zoo uitstekend bevallen en ook nu hebben ze er al weer echt plan op. De bedoeling Is om weer per autobus te gaan. Het Bestuur der Harddraverijvereeniging heeft in haar vergadering besloten de jaarlijksche harddraveij te houden op Zondag 21 Augustus. —De jongejuffr. R, Nicolai, ook een leerlinge van den- heer Sieswerda, is geslaagd voor toelating tot de le kla6se der H.B.S. te Alkmaar. ANNA P AULOW N A B. en W. verleenden vergunning tót het bouwen van een bollenschuur aan den Zuiderweg aan de Ver- eeniging tot behartiging van de belangen van het personeel in vasten dienst van de Nedérlancschc Gist en Spiritusfabrieken te Delft. BREEZAND. Zondag j.1. kwam de heer Rornar aan den Schor- weg tot de ontdekking, dat een bedrag van f 120.uit een kast in de voorkamer van z'n woning was wegge nomen. Aangifte bij de politie volgda. Deze stond voor een moeilijke taak, daar er eerst geen aanwijzingen waren in welke richting naar den dader gezocht moest worden, terwijl de moeilijkheden nog vergroot werden, doordat, zooals later bleek, de diefstal reeds een paar dagen vóór de ontdekking plaats had. Toch gelukte het tenslotte de hand op den dader, den groentenhandelaar J.- te leggen. Aanvankelijk ont kende hij nog, maar toen de politie hém kon bewij zen, dat z'n uitgaven van de laatste dagen grooter waren dan de staat van z'n financiën toeliet, gaf hij toe den diefstal gepleegd te hebben. Uit het onderzoek bleek, dat J. onder „meikerstijd" het huis was binnengedrongen door de achterdeur, die de heer Romar meende, evenals de andere deu ren. afgesloten te hebben. .T. beweerde echter niet f 120, doch f95 ontvreemd te hebben. Hij is intusschen naar Alkmaar overgebracht en aldaar ingesloten. De heer W. wilde op den vooravond van den dag. waarop hij z'n vaardigheidsproef voor het ver krijgen van een rijbewijs zou afleggen, nog even oefe nen en maakte daartoe gebruik van de auto van den heer Jonker. Bij het oprijden van de brug van de Zandvaart naai de Molenvaart, kwam er juist een auto van den an deren kant. Passeeren was niet mogelijk en dus be sloot de heer W., de mooie oefening te maken: achter uit een helling af. (Een examenstokpaardje van som mige heeren, belast met liet beoordeelen van de vaar digheidsproef!) W. klaarde het niet; de auto bleef niét op den weg, doch kwam op den schuinen kant, sloeg om en bleef aan den kant van het water lig gen. Slechts een klein deel kwam in hét water en de onfortuinlijke rijder kon ongedeerd een der por tieren openen en uitstappen. Een kraanwagen van Maarten Smit. zette de auto spoedig weer op den weg. Er bleek slechts een ruit gebroken te zijn. NIEUWE N ET) O Ti P GEMEENTE NIEUWE NIEDOBP. Ingeschreven gedurende in maand Juni 1932. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Harmonnus Kornelis Huisman, oud 24 jaren, wonende te Coevorden en Maartje Zeeman, oud 19 jaren, alhier; Dirk Breebaart, oud 26 jaren, wonende te Oostzaan, en Jacoba Pluister, oud 22 jaren, alhier. Getrouwd: Hermannus Kornelis Huisman en Maartje Zeeman. Overleden: Geene. ZONDAG 10 JULI 1932. NED. HERV. GEMEENTE te: Slootdorp (Wieringermeer), nam. 5% uur, Ds. H. van Lunzen van Hoorn. Anna Paulowna, voorin. 10 uur, Ds. Vorstman. Eenigenburg, nam. 8 uur, Ds. Vorstman. Groet, voorm. 10% uur, Ds. Boeke. Oude Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Böeke. Schoorl, voorm. 9 uur, Ds, Boeke. Jeugddienst. Een der smokkelaars bij een beschieting door de douane ernstig gewond. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben de Duitsche douane-beambten een smokkelbende verrast, die beladen met smokkelwaar in de nabijheid van Strae- len bij Venlo van Holland uit de Duitsche grens pas seerden. De beambten vuurden ter waarschuwing eenige scho ten in de lucht. Eenige smokkelaars probeerden deson danks, na afwerping der smokkelwaar, te vluohten. De beambten werkten echter met lichtkogels. waardoor de .geheele omtrek helder werd verlicht en openden het vuur op de vluchtelingen. De 20-jarige C. K. uit Olberhausen werd door een schot in het onderlijf zoo ernstig gewond, dat directe overbrenging te Straelen noodzakelijk was. Twee leden der smokkelbende wisten te ontkomen. De andere vier werden gearresteerd, terwijl de smokkelwaar in beslag werd genomen. De toestand van den gewonden K. was gistermorgen zeer ernstig. Duizenden kilogrammen goederen in een half jaar tijd aangehouden. In het gebied van Aken hebben de douane-ambtenaren tusschen 1 Januari en 30 Juni op smokkelaars de volgen de waren benaderd: 30.560 Kg. koffie. 659 Kg. cacao. 172 Kg. chocolade. 4925 Kg. tabak, 3.031.000 sigaretten. 220.000 sigaren, 50.920 boekjes sigarettenpapier, 1868 Kg. mar garine en vleesch. 327 Kg. boter. 54.227 Kg. suiker, 21.984 Kg. graan, 20.017 Kg. meel, 12.180 Kg. brood, 45 automo bielen. 18 motorrijwielen en 400 rijwielen. Dit is natuur lijk slechts een gering deel der werkelijk gesmokkelde goederen. Geweldige afmetingen heeft het smokkelen van brood aangenomen. Een brood, dat hier 50 Pf. kost, kost in België slechts 25 Pf., terwijl de kwaliteit van het Belgi sche brood beter is. Langs de grens op Belgisch gebied verrijzen talrijke bakkerijen, die dag en nacht doorwer ken. Men becijfert hier het aantal gesmokkelde brooden op 20.000 per maand! Wie een wandeling door het Ake- ner bosch maakt, kan er zeker van zijn groepen men- schen beladen met brood, te ontmoeten. Een dezer dagen sloten de Duitsche ambtenaren een der hoofdwegen van het bosch af. om de voetgangers, die daar de grens overkwamen, te controleeren. Weldra stonden vierhonderd menschen, met pakjes beladen.voor de grens te wachten, tot de kommiezen weer verdwenen zouden zijn. Toen dezen echter op hun post bleven, bleef den wandelaars niets anders over dan de koopwaar in België te laten. Het aantal kommiezen is in den laats ten tijd weer sterk uitgebreid en men rekent thans één kommies op elke 250 meter; geen gelegenheids- of beroepssmokkelaar laat zich echter daardoor weerhouden. Doordat eenige koeien on de rails liepen. De locomotief en zeven wagens omgekanteld. Machinist onder de locomotief geraakt en on middellijk gedood. Gisterochtend is de goederentram van de Drachtster Stoomtram-Maatschappij, die om half zeven van Gro ningen vertrekt, in de buurt van Peizè ontspoord. De 42-jarige machinist van de tram, A. ten Hoeve uit Groningen, zag daar eenige koelen op de lijn. Of de dieren juist werden weggejaagd of dat zij waren losge broken. is nog niet bekend. In elk geval kon de machi nist de tram niet meer tot stilstand brengen zoodat de koeien werden vermorzeld. De locomotief en eenige wagens kantelden. De machinist geraakte onder de locomotief en was onmiddellijk dood. Hij laat .een vrouw en twee kinderen achter. De conducteur G. Klein en de reserve-conducteur J. Wiersma bleven ongedeerd. Hoeveel koeien zijn overreden is nog niet bekend. Het is thans niet meer vast te stellen, daar zij totaal ziin vermorzeld. Hoe groot de materieele schade aan lijn en wagens is valt niet te zeggen. De ernstig gehavende wagens liggen nog langs de lijn. De dienst is geheel gestoord en wordt thans met autobussen onderhouden. Nadere bijzonderheden. Omtrent het ongeluk te Peize kan nog worden ge meld, dat een koe en een kalf ziin gedood, twee andere dieren zijn een poot afgereden. Het is nog niet bekend wie de eigenaar van de koeien is. De machinist is bekneld geraakt met ziin hoofd tus schen de draden van een hek, waarop de locomotief is gevallen. Daardoor ish ij niet In staat geweest, zoo als de beide conducteurs, om van de tram te springen. Ongeveer zeven wagens van de tram. zijn bmgevallen. Zij zijn door de boomen geschoven en voor een gedeel te op den rijweg terecht gekomen. De locomotief kwam aan den anderen kant van den weg terecht. In den loop van den morgen is het lijk van den ma chinist uit de locomotief gehaald. De rails zijn verbogen en nog slechts twee wagens zijn opgevijzeld. Men vreest, dat ook morgen (vandaag), de dienst gestagneerd zal zijn. De politie heeft 's nachts nog in de buurt van Pelzer- made gesurveilleerd en heeft de koeien toen niet gezien. Een verklaring van John. D. Rockefeller. V.D. verneemt uit New York: John D. Rockefeller Sr. vierde gisteren, Vrijdag, zijn 93sten verjaardag. Ter gelegenheid van zijn verjaardag heeft hij ver klaard, er van overtuigd te zijn, dat de welvaart op de wereld zal terugkeeren. „Dit zijn dagen, waarin velen wanhopen. In de 93 jaar van mijn leven zijn depressies gekomen en gegaan. De welvaart is altijd teruggekeerd en zal ook nu terug keeren." Rockefeller heeft zijn verjaardag rustig doorgebracht op zijn landgoed in Pocantico Hills. Wanneer het weer zulks toestond, zou hij op zijn eigen banen als gewoonlijk zijn partijtje golf spelen. Met zijn familie leden zou hij misschien een tochtje over zijn goederen maken. „Op dezen mijn geboortedag wensch ik mijn ver trouwen te bevestigen in de fundamenteele beginse len, waarop dit land is gebouwd vrijheid, onbaat zuchtigheid, toewijding aan de gemeenschappelijke 2aak en geloof in God", verklaarde hij. Gemeld wordt, dat Rockefeller die korten tijd gele den is teruggekeerd van zijn winterverblijf in Flori- da, een uitstekende gezondheid geniet. DIENSTWEIGERAAR EN HONGERSTAKING. Na 72 uren opgegeven. De Vlaamsche dienstweigeraar Simoens, die eenige dagen geleden door den krijgsraad te Antwerpen tot 3 maanden g&vangenistraf werd veroordeeld, had daags na zijn veroordeeling als protest tegen dit vonnis een hongerstaking ingezet. Toen hij, na 72 uren zonder voedsel te zijn gebleven, vernam, dat de militaire audi teur tegen dit vonnis in beroep was gegaan, zoodat zijn zaak hu voor het militaire hof te Brussel zal worden gebracht, heeft Simoens de hongerstaking opgegeven. Sensatie op een bruiloftsfeest te Utrecht. Op een bovenhuis aan de Kogelstraat te Utrecht had men zich Woensdagavond opgemaakt eens echt brui loft te vieren. Zooals meer bij dergelijke gelegenheden voorkomt, steeg tegen het nachtelijk uur de vreugde ten top, men hoste en danste totdat... o schrik... op eens de vloer zich begaf. Een angstkreet weerklonk, een wolk van puin en stof steeg omhoog en een panische schrik maakte zich van de aanwezigen meester. Bij onderzoek bleek gelukkig niemand ernstige letsels te hebben bekomen. Daar de benedenburen ook tot de genoodlgden behoor den, gaf dit vreemdsoortig einde der feestvreugde ook voor hen slechts alleen wat materieele schade. Behoort het dragen van een kunstgebid tot iemands particuliere leven? Ongeval in dienstbetrekking. Een magazijnmeester in dienst van een biscuitfabri kant te Amsterdam, die gewoon was des avonds in zijn woning ten behoeve van zijn werkgever eenige admini stratieve werkzaamheden te verrichten„was tijdens dien arbeid in slaap gevallen, met het noodlottige gevolg, dat hij zijn kunstgebit inslikte en dientengevolge was ko men te overlijden. Te dezer dagen had het bestuur der Rijksverzeke ringsbank aan de weduwe krachtens de Ongevallenwet 1921 schadeloosstelling toegekend, omdat naar de mee ning van dat bestuur in casu de dood een gevolg is te achten van een ongeval in den zin van genoemde wet, nu het ongeval het inslklken van het kunstgebit was ontstaan tijdens de uitoefening van hem door zijn werkgever opgedragen arbeid en als gevolg van over vermoeidheid door dien arbeid. Tegen deze beslissing was de Centrale Werkgevers Risicobank, als risicodraagster in beroep gekomen bij den Raad van Beroep te Arnhem. Volgens de Risico- bank lag de oorzaak van het ongeval in het dragen van het kunstgebit, hetwelk tot het particuliere leven van den magazijnmeester behoorde, zoodat het ongeval niet gezegd kan worden hem in verband met zijn dienst betrekking te zijn overkomen. Ook de Raad van Beroep kon zich met de genomen beslissing geenszins vereenigigen. In betrekking tot het ontstaan van het ongeval achtte de Raad n.1. tegen over de verschillende mogelijkheden betreffende oorza ken van particulieren aard niet een overwegende waar schijnlijkheid aanwezig, dat op de door het bankbestuur veronderstelde wijze het ongeval zoo zou zijn tot stand gekomen, dat het zou moeten worden beschouwd als den getroffene te zijn overgekomen in verband met zijn dienstbetrekking in den zin der Ongevallenwet. Naar 's Raads oordeel bestond in deze dan ook geen recht op schadeloosstelling, weshalve de beslissing werd vernietigd. Nadat zoowel de weduwe als het bestuur der R. V. B. in hooger beroep was gegaan, heeft de Centrale Raad van Beroep, volgens de „Nwe Arnh. Ct." op 2 Juli de uitspraak van den Raad van Beroep vernietigd en de oorspronkelijke beslissing van het bankbestuur gehand haafd, daar ook naar het oordeel van den Centralen Raad het onderhavige ongeval in verband stond met de dienstbetrekking van den getroffene In den zin der wet. De rijkste man van Spanje gearresteerd. De Spaansche pers houdt zich druk bezig met de sensationeele arrestatie van den grooten financier en reeder Juan March, die doorgaat voor den rijksten man van Spanje. Nog onder de dictatuur had March het tabaksmonopolie voor Spaansch-Marokko verwor ven. De republikeinsche regeering wilde dat echter niet langer erkennen, omdat March van zijn mono polie misbruik gemaakt zou hebben en aan de Ma- rokkaansche kust een uitgeforeiden smokkelhandel zou gedreven hebben. Verder werd hij er van beschul digd, nog andere transacties te hebben verricht, die nadeelig waren voor den Spaanschen staat. De Repu bliek zou belangrijke verliezen daardoor hebben gele den. March is reeds gedetineerd in een gevangenis; zijn zetel in de volksvertegenwoordiging verklaarde men vervallen. Juan March van zijn kant trachtte zich op alle mogelijke manieren te rechtvaardigen, echter met weinig succes. Toen greep hij het laatste middel aan en richtte zich tegen de regeering. Hij verweet den ministers Prieto en Carner, dat zij zich bij het ver geven van het tabaksmonopolie aan corruptie had den schuldig gemaakt. Breede kringen in Spanje schonken aan deze beweringen geloof en belangrijke bladen eischten zelfs de bestraffing der beide mi nisters. Tenslotte bemoeide de regeering zich met de kwestie en bewees, dat de aanklacht van March een verzonnen verhaal was. Het onderzoek verliep in zoo verre ongunstig voor den rijken man, dat men te vens nog andere bedriegerijen op het spoor kwam. Bewezen werd, dat March terecht was vervolgd en dat hij zijn monopolie had gebruikt om tabak te smokkelen. Hij zal thans van deze tabaksaffaire een zware pijp kunnen rooken!" Van aardbeien. De aardbei wordt allerwegen wegens haar heer lijken smaak en wegens hare frischheid gekweekt; het is minder bekend, dat haar ook medische beteekenis toekomt. Voor menschen, die aan aderverkalking lij den, dus aanleg tot een beroerte hebben, is in den zomer een aardbeienkuur aan te bevelen, gelijk in den herfst een druivenkuur. Men moet echter beden ken, dat niet iedereen aardbeien verdraagt, daar deze in veie gevallen de bekende aardbeien-uitslag veroor zaken. Wie daarvoor echter niet vatbaar is, wat bij de meeste menschen het geval is doet goed een aardbeienkuur door te malLn. De vruchten moeten dagelijks nuchter genoten worden. De aardbei werkt zuiverend, de kwaadaardige urinezuren, de oorzaak van veel gecompliceerd lij den, worden door de aardbeien uit het lichaam ver wijderd. Nuchter genoten aardbeien wekken ook den eetlust op. Als dessert genoten, werken zij reinigend op de tanden, wegens haar bijzondere chemische samen stelling beter dan alle tandpoetsmiddelen der we reld. Wie derhalve aardbeien in zijn tui., heeft, verkoope ze niet, maar gebruike ze zooveel mogelijk in zijn huishouding. Het voordeel voor de gezondheid, dat daardoor wordt verkregen, staat iu geen verhouding tot het geringe geldbedrag, dat men door den ver koop ontvangt. Tegenwoordig is de medische werking der aard bei een weinig in i.et vergeetboek geraakt. Maar in de oudheid wist men daarvan meer. De boschaard beien, die men vroeger slechts kende, kwamen in iedere Romeinsche huishouding als dessert voor. Men betaalde hooge prijzen daarvoor, niet slechts wegens den voortreffelijken smaak, maar ook om gezond heidsredenen. Wij maken onze lezers attent op een in dit numniei voorkomende advertentie, waarbij de Firma Krom te Alkmaar een tevredenheidsbetuiging aflegt van de brandkasten van de Firma Van Vuuren. die hij in zijc kantoor geplaatst had. Als wij nagaan aan welk een geweldige hitte deze brandkasten tijdens den brand zijn blootgesteld geweest, kan men zonder eenige overdrij. ving sprekend van een schitterend resultaat, toen allej bij opening, zich nog ongeschonden in de kasten ver toonde. Wel een bewijs, van welk een soliede kwaliteit de brandkasten der firma Nico Van Vuuren zijn. EEN MAJOOR LEELIJK TOEGETAKELD. Hij had met een geweer op houtsprokkelaari geschoten. Uit Berlijn: Uit Nachrodt wordt gemeld, dat toen de 17-jarige Polascheclt en de 14-jarige Marx bealg waren, in een bosch dor hout te verzamelen, plotseling een schot viel .waardoor Polascheck getroffen werd. Het bleek, dat de eigenaar van het bosch majoor von Löbbecke, het schot uit een jachtgeweer gelost had. Marx maakte zich uit de voeten, doch Polascheck kon zich niet bewegen en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd, waar bleek, dat 41 hagelkorrels hem in het dijbeen en in den rug hadden getroffen. Toen majoor von Löbbecke zich later naar zijn huls wilde begeven, werd hij door een menigte van ongeveer 30 man aangevallen, die hem geducht toetakelde Zelfs trachtte men hem in de Lenne te werpen doch von Löbbecke slaagde er In, zich aan een struik vast te houden. DE ONTVLUCHTE SCHOONZOON. Een man. die gedagvaard was voor den rechter te Tot- tenham omdat hij zijn vrouw verlaten had. verdedigde zich met te zeggen: „Mijn schoonmoeder nam eerst mijn vrouw in beslag, toen het kind. maar toen zij haar zor gen ook over mij ging uitstrekken ben ik uit zucht tot zelfbehoud gevlucht." AUTODIEFSTALLEN IN LONDEN. In de zes maanden, die 30 April geëindigd zijn. zijn er ln Londen 3853 auto's gestolen. Op 55 na heeft de politie ze alle weer weten op le sporen. Er zün 108 menschen veroordeeld wegens diefstal van auto's en motorfietsen en 91 menschen voorwaardelijk veroordeeld, die motor rijtuigen hadden weggenomen om er een ritje mee te maken, zonder de bedoeling te hebben ze te stelen. Tien mijnwerkers gedood. V. D. verneemt uit New York: In Adamsburg (Pennsylvania) heeft een ernstig on geluk plaats gehad in de hoofdschacht der John Carr- kolenmijnen. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn tien mijnwerkers gedood, terwijl voorts tien ar beiders werden bedolven. De staatspolitie heeft de mijn gesloten. Reddingscolonnes zijn onderweg. 5.476.000 WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. Vermindering. Volgens mededeeling van het Rijksinstituut voor werkverschaffing te Berlijn, bedroeg het aantal per 30 Juni als werkloos ingeschreven personen 5!476.000f d.i. 93.000 minder dan per 16 Juni. Een volk zonder »p*«oktaal. Prof. R. N. Wegner ontdekt de Surugna. De bekende Frankforter geleerde Prof. Richard N. Wegner is kort geleden teruggekeerd uit O st-Bolivia, alwaar een expeditie onder zijn leiding er in is ge slaagd de Surugua op te sporen. Deze Surugua of f „Moeras-slakken" zijn een volk, Jat verblijf houdt tusschen de bronnen van den Rio Grande en den Rio Mamoré. De naam „moerasslakken" werd hun gege ven door de omwonende Indianenstammen. Volgens Wegner zijn Surugua niet verwant met de roodhuiden maar wel met de bewoners van de Zuidzee-eilanden. Zii leve:, nog in het stecnen tijd perk en kennen slechts enkele primitieve werktuigen. Hun woningen bestaan uit boomstammen, waarvan de takken zijn saamgevlochten. Het ecnigo huisraad is een soort mat, 'uie dient om op te slapen. In hun „dorp" bevindt zich een eeuwig vuur. Dit is niets anders dan een stuk smeulend hout, dat on der de asch wordt bewaard. Deze maatregel werd ongetwijfeld genomen, omdat het vuurmaken voor deze lieden een zeer lastige en tijdroovende bezig heid is. Zij leven in hoofdzaak van booner en vleesch. Het vleesch wordt niet gekookt, maar in de asch ge roosterd. Vaatwerk kennen zij niet. Om \v m te scheppen ge bruiken zij groote bladeren. Kleeren worder door hen evenmin gedragen- zelfs de instinctmatige voorkeur voor alles wat blinkt en schittert schijnt zich bij hen niet te hebben ontwikkeld. Van maatschappelijke vormen is geen sprake. Het eenige verêchil, dat ze maken is dat tusschen man en vrouw. De laatste wordt er blijkbaar beschouwd als een minderwaardig wezen, dat slechts bestaat om den man te dienen. Maar het merkwaardigste van alles is ,dafc prof. Wegner maanden lang onder dit volk verkeerde, zonder dat hij ooit iemand een woord hoorde zeg gen. Wel stieten zij rauwe geluiden uit, die zij lieten vergezeld gaan van bepaalde gebaren, maar spre ken in den gewonen zin van het woord deden zij ze ker niet. Het bleek zelfs, dat de Surugua niet in staat zijn taalklanken te vormen, zooals Wegner heeft aange toond. Na drie maanden studie was een overigens tamelijk intelligente inboorling er nog steeds niet in geslaagd een eenvoudig woord na te praten. De dure petroleumkan. Bureaucratie heerscht toch ock overal. Een klein spoorwegstation in Tsjecho-Slowakije 1 wilde zich graag een bus of een ander hol, metalen voorwerp aanschaffen, teneinde daarin de petro leum op te bergen, die niet direct werd gebruikt. De chef van dit stationnetje, schreef daarom een prach- tigen brief naar Praag, waarin hij uiteen zette, dat een petroleumkan geen overbodige luxe zou zijn. Het antwoord kwam in den vorm van drie heeren, die zich persoonlijk van den toestand op de hoogt® wilden stellen. De heeren keerden naar Praag terug en leverden een onkostennota in van 80 kronen de persoon; de staat moest bovendien nog drie kaartjes tweede klas betalen (nl. naar X. heen en terug; wij vernemen intusschen uit goeden bron, dat het stationnetje X. een zeer schilderachtige plaats is). November jl. kwam het bericht, dat de kan mocht worden gekocht; de aanschaffingsprijs mocht echter niet meer bedragen dan 15 kronen! De chef legde het goedkoop aan en tikte een heel aardig kannetje op den kop voor de somma van 12 kronen, zoodat volgens akte No. 17893/31 het heele ding de ge meenschap slechts op driehonderd-twec-en-vijfti" kronen is komen te staan.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10