Polder Heerhugowaard. Raad Hoogwoud. Het besluit aankoop Werkspoormotoren blijft gehandhaafd. Beschuldigd een misleidend en onwaar rapport te hebben uitgebracht ASPIRIN© Hagelstorm en wolkbreuk. I Warme vallei in Canada ontdekt. De noodrem weigerde. Vergadering polderbestuur op 7 Juli. Om^ ruim half vier opent Voorzitter, Dijkgraaf van Slooten, de vergadering, die bijeen geroepen is naar aan leiding van het verzoek van eenige hoofdingelanden, om te komen tot Intrekking van het in de vorige vergade ring genomen besluit tot aanschaffing 200 P.K. Werk spoor-motoren. Voor 15, tegen 3 en 1 blanco stem. en om te komen tot een besluit om' 240 P.K. Thomassen ruwolie-motoren aan te schaffen. Voorlezing der uitgebreide notulen volgt, welke na •en paar opmerkingen van de heeren Wonder en Thie- rens verder onveranderd worden vastgesteld. Hierna vraagt de heer Poland of er geen aanbieding ie ingekomen van een zwaarder motor dan 200 P.K. en toont een schrijven van de firma Thomassen, waarin etaat dat de motor door deze firma aangeboden 240 P.K. kan ontwikkelen. Prof. Thierens verklaart op een vraag van den heer Wonder, dat in het bestek van een motor van 200 P.K. 1b gesproken en dat deze ook door de firma Thomassen is aangeboden. De heer Poland blijft bij zijn meening dat Thomassen •en motor van 240 E.P.K. heeft aangeboden. Op voorstel van den heer Kostelijk wordt besloten hier verder niet over te discusseeren. daar in den loop der vergadering daarvoor nog ruimschoots gelegenheid zal bestaan. Spoedvergadering aangevraagd. Hierna leest Voorzitter een schrijven voor door den heer Poland en vier andere Hoofdingelanden ondertee kend, waarin verzocht wordt een spoedeischende ver gadering uit te schrijven, aangezien onderteekenaar v. meening zijn, dat het rapport van prof. Thierens naar aanleiding, waarvan het besluit in de vorige vergadering Is genomen, misleidend is ten nadeele van de aanbieding der firma Thomassen, zoodat de vergadering geen juist vergelijkend beeld heeft gekregen, waarop zij haar be slissing gebaseerd heeft. tpnderteekenaars zijn dan ook van meening. dat om deze reden dit besluit moet worden ingetrokken en verbinden het met een nieuw voorstel, n.1. om de aan bieding der firma Thomassen alsnog te aanvaarden en dit in een definitief besluit vast te leggen. Dijkgraaf heeft d.d. 1 Juni geantwoord dat een zoo danig besluit reeds is genomen en hij dus meende dat geen verdere vergadering noodig was, daar reeds aan het besluit uitwerking was gegeven en de betrokken fa briek direct met de voorbereidende werkzaamheden aan gevangen was. Als antwoord hierop kwam van de betrokken hoofd ingelanden opnieuw een schrijven in, waarin werd ge- wgd dat het rapport in hooge mate misleidend en on waar was. waarom gevraagd werd dit besluit in te trek ken en dringend verzocht opnieuw daartoe een verga dering te beleggen, waaraan Voorzitter heeft voldaan. Electxische bemaling. Bovendien deelt Voorzitter mee. dat een schrijven is ingekomen van den heer P. Kostelijk, waar in verzocht wordt om aan de agenda toe te voegen een punt om tot «lectrische bemaling te komen, daartctt de energie te betrekken van het P.E.N. en daarvoor Stork-motoren te nemen. Voorzitter vraagt of er in de vergadering iemand te gen is om dit laaste punt aan de agenda toe te voegen. Hierna ontstaat een discussie omtrent de mogelijkheid om een desbetreffend verstrekkend besluit zonder dat «r verdere bekendheid aan is gegeven in behandeling te nemen, waaraan Voorzitter een einde maakt door te vragen of er iemand tegen is. De heer Poland verklaart zich hiertegen, daar z.1. het punt electrische bemaling „af" is. aangezien men in een vorige vergadering zich definitief voor ruwoliebema- ling heeft uitgesproken. De heer Kostelijk vindt dit laatste een zwak standpunt. Z.i. schuilt er de vrees achter, dat men beducht is; dat thans een meerderheid voor electrieche bemaling zal worden gevonden. Als het besluit der vorige vergade ring wordt ingetrokken zit men z.i. zonder besluit en heeft men wederom de handen geheel vrij. Toen hij er van hoorde, dat door de heeren Poland es. een beroep op Ged. Staten was gedaan om hun goedkeuring aan het leeningöbeslult te onthouden, had hij er zich over verwonderd, dat dit niet direct op de vergadering was te kennen gegeven. Z. i. Is hier niet openlijk gehandeld. Indien de heer Poland direct had medegedeeld dat bij van plan was ln beroep te gaan, zou ongetwijfeld ook door hem zijn stem niet zijn gege ven aan het ontwerp Werkspoor-motoren, doch in ver band met het advies van prof. Thierens betreffende •lectrische bemaling, hij in deze richting geageerd heb ben. Waar het reglement voorschrijft dat punten die men behandeld wil zien voor de vergadering schriftelijk moe ten worden Ingediend, zoodat zij voor behandeling in de algemeene vergadering door het Dag. Bestuur kunnen worden besproken heeft hij in deze ook formeel den julsten weg behandeld. Voorzitter zegt, dat ook het Dag. Bestuur het met het door den heer Kostelijk laatst aangevoerde eens Is. Z.i. is men geheel vrij als het gewraakte besluit wordt Ingetrokken. Alleen wil hij zich de opmerking veroorloo- ven, dat hij het tegelijk absurd en onnoozel vindt om in beroep te komen tegen een besluit, dat in een vorige vergadering, met zoo groote meerderheid van stemmen is genomen. Misleidend en onwaar. Wat de zin sneden „misleidend en onwaar" aangaat, zal hij gaarne vernemen wat de heer Thierens daarvan denkt. Deze haalt aan wat hij tegen den heeT Wonder heeft gezegd over de verschillende aanbiedingen naar aanlei ding van het gegeven bestek. Dit heeft z.i. deze woor den reeds weerlegd, terwijl daarenboven nog de aanbie ding der firma Thomassen is, die in zich zelf een weer legging is van deze woorden. Nogmaals leest hij in details de aanbieding der firma Thomassen voor en zegt dat deze is gebaseerd op 200 p.k. waarbij het toerental 425 is. Ook de andere betrokken firma's hebben hem verze kerd dat hun motoren een veel hooger toerental kunnen maken. Dergelijke motoren zijn echter bitter weinig ln gebruik, en meer voelt hij voor een motor met een langzaam slagenaantal, daar men dan den veiligen weg bewandelt, terwijl men in het omgekeerde geval zich als proefkonijn stelt. Van alle firma's is inschrijving ingekomen volgens bestek en daarop is het olieverbruik gebaseerd, zoowel van Kromhout, Stork, Werkspoor en Thomassen. Iedereen die voor rede vatbaar is, zal dit begrijpen, doch z.i. zijn er menschen, die niet overtuigd willen zijn. In de vorige vergadering is door hem er bovendien op gewezen, dat de firma Thomassen om tot de 200 P.K. te komen, thans een lager slagental heeft genoemd. De heeren Groen en Poland kunnen zich dit niet herinneren en beroepen zich op de notulen waar het ook niet in vermeld is. De heer Thierens houdt vol, dat in de discussies met den heer Poland hier wel degelijk door hem op is ge wezen, doch zegt dat het onmogelijk Is ln een niet stenografisch opgenomen verslag al dergelijke zich tot ln details verliezende besprekingen op te nemen. Intusschen meent hij dat allen het met hem eens zijn. dat we hier niet zitten om de een of andere fabriek te bevoordeelen. doch om de beste bemaling vooi den polder te krijgen. De heer Poland vraagt of de heer Thierens bewijzen kan. dat hij niet misleidend is geweest en haalt een vel papier met gegevens te voorschijn. De heer Thierens zegt dat de heer Poland in de war is met de voorvorige vergadering, doch het thans gaat over de laatste aanbieding van Thomassen. Indien men controleeren wil, wil hij daar alle gelegenheid voor ge ven Waar verschillende leden thans gaan spreken.wordt hen het woord door Voorzitter ontnomen, waarna de beer Poland opnieuw het woord vraagt. De beer Kostelijk zegt dat het thans over zijn ver zoek gaat. Waar verschillenden thans weder gelijk spreken, ont neemt de Voorzitter hen weder het woord. Na stemming wordt besloten het verzoek-Kostelijk aan de agenda toe te voegen (106) als punt 4 sub 3. Klakkeloos en buitensporig. Hierna komt ln behandeling punt 4, sub 1 der agenda: Bespreking besluit om den polder te doen bemalen met motoren van de fabriek N.V. Werkspoor te Amsterdam, in te trekken. De Voorzitter vraagt of iemand dit voorstel verde digen wil. De heer Wonder zegt dat na overdenking en bespreking met anderen bulten en na de gehouden vergadering, hij er van overtuigd is geworden, dat inderdaad de Thomassen-aanbieding voor den polder het voordeellgst is, nog daargelaten de sterkere moto ren, waarbij men met plotseling hoogen waterstand zijn voordeel kan doen. door zoo veel mogelijk uit te malen voor „peil" Intreedt. Voorzitter deelt mede, dat hem van bulten om be kend moest worden, dat de heeren Poland c.s. In be roep gingen omtrent het leeningsbesluit. Hij vond dit niet aardig, temeer waar hem geen rechtstreeksche ken nis hiervan was gegeven en hij pas uit den brief van den heer Poland c.s., waarin de spoedeischende verga dering werd aangevraagd, er feitelijk officiee1 mee in kennis werd gesteld, dat er een dergelijk beroep was. In de gisteren met Gedeputeerden gehouden bespreking was hem ook bekend geworden, dat de heer Kostelijk een dergelijk beroep had Ingediend. Ook God. Staten konden niet verheelen dat de hier gevolgde handelwijze een eenigsxlns zonderlinge was. Eerst neemt men met overgroote meerderheid een bepaald besluit, dan gaan enkelen die voor die besluit gestemd hebben er tegen in beroep en nog voor iets omtrent dit beroep bekend is, komt men weer aan met een verzoek om het besluit in zijn geheel in te trekken. Een dergelijke handelwijze noemt hij klakkeloos en buitensporig. Als Voorzitter is hij nog van opinie, dat dit besluit gehandhaafd dient te worden en het dag. bestuur is met hem deze meening toegedaan. De heer Kostelijk, hierna het woord krijgende, legt uit dat hij zich door het uitschrijven dezer vergadering en het thans besproken punt a.h.w. verkocht gevoeld, waar door hem, toen hem bleek dat de heeren Poland c.s. het organisatorisch verband hadden verlaten, ook beroep is aangeteekend, is bij wel verplicht voor In trekking van het genomen besluit te stemmen. De heer Poland licht toe, dat men zijn in beroep gaan niet moet toeschrijven als voortspruitende uit vijandige gezindheid tegen een of andere firma. Indien hem niet gebleken was. dat de expl. rekening aanbieding Tho massen veel te boog was opgezet, had hij zich zeker bij de beslissing van het college neergelegd. Met de gegevens die hij heeft, is bet hoogste cijfer f 10.653 per jaar. terwijl door den heer Thierens f 11.000 is opgegeven. Nogmaals wijst hij op de voordeelen er aan verbonden, als men door de sterkere motoren in gegeven omstandigheden veel water kan uitslaan, ter wijl het geheel niets duurder Is. Voorzitter zegt, dat hij nog steeds niet gehoord heeft waarop de heer Poland, die lagere cijfers grondt. Critisch bekijken. Prof. Thierens zegt dat de door den heer Poland ge noemde cijfers door Thomassen zijn opgesteld. Hij ech ter verplicht is deze critisch te vergelijken met andere cijfers. Alles wijst uit. dat de aanbieding var. Werk spoor veel goedkooper is, daar deze komt op f 9.866 Vergadering van den Raad op Donderdag 7 Juli 1932,des avonds 8 uur. Voorzitter de heer D. Hoogenboom, burgemeester, tevens secretaris. Afwezig is de heer Ham, met kennisgeving van ver hindering. Na opening volgt lezing der notulen, ze werden on veranderd vastgesteld. Ingekomen slakken en mededeellngen. Door Ged. Staten zijn goedgekeurd de besluiten: tot het aangaan van een geldleening groot f45000; tot onderhandsche verhuring van een perceel aan den heer De Graaf; de wijziging der begrooting 1931; het besluit de openbare lagere school en de onderwijzers woning te Aartswoud af te breken en het bouwen van een nieuwe openbare lagere school en onderwijzers woning volgens plan-Saai. Op 27 Juni heeft kasopname plaats gehad bij den gemeenteontvanger en bleek dat in kas was en ook behoorde te zijn f 726.06. De heer De Zee berichtte dat hij op 29 Juli in fuctie zal treden als hoofd der school te Aartswoud. Het is gebleken dat een telefonische doorveitrin- ding van het perceel Ham zal kosten f 40.Deze kosten zijn dus niet gering, doch de Voorzitter acht een dergelijke doorverbinding veel waard. De heer Vijn vindt dat toch ver gezocht, f 40.per jaar is spr. te veel. De heer Bossen vraagt of Weere ook een doorver binding heeft. De Voorzitter antwoordt bevestigend, ook Aarts woud en Hoogwoud en bij eventueele ongelukken, brand enz., is het zeer wenschelijk een doorverbin ding te hebben. De heer Glas vindt de kosten hoog, maar spr. ge voelt anders veel voor het hebben van een doorver binding. De heer Klaver vraagt of Ham er. zelf niets voof over heeft, iemand die de doorverbinding in huis krijgt, is er toch in de eerste plaats mee gebaat. De heer Glas zegt dat Ham toch ook voorzitter is van den coöperatieven aankoop en ook voorzitter van de coöperatie „De Tijdgcst". De Voorzitter zegt, dat Ham gezegd heeft er zelf niet aan te hebben, maar spr. zal er nog eens met Ham over spreken. Nog niet slecht geboerd. De Voorzitter zegt een mededeeling te kunnen doen over het eindbedrag van de rekening 1931 en wel de mededeeling dat de rekening zal sluiten met een ba tig saldo van f5741.70. Wel moet dit bedrag nog ver minderd worden met f2000 als bijdrage aan de bij zondere school, maar daar staat weer tegenover dat van Opmeer een bedrag van ongeveer f 1000.— zal zijn te vorderen. per jaar. Deze firma gebruikt 23.7 K.G. olie per werk uur, Thomassen 27 K.G., terwijl bovendien de aanleg f 5000 duurder is. In vergelijkende cijfers gesproken, zal wat de olie betreft. Werkspoor f 1 verbruik te zien geven, tegen Thomassen f 1.15. Waar bovendien rente en afschrij ving hooger zijn, begrijpt hij niet hoe de heer Poland er toe komt. deze aanbieding voordeellger te noemen. Iedere deskundige zal. als hij onbevooroordeeld de aanbiedingen bekijkt, tot dezelfde slotsom komen. De heer Wonder Interrumpeert, dat men aan die 240 P.K. niets heeft Er kan toch niet sneller gemalen worden dan de toevoer van den polder gedoogt. Boven dien kan ook het vermogen der andere motoren opge voerd worden. De heer Poland vraagt het woord. Voorzitter antwoordt dat de adviseur het woord beeft Wat de woorden „misleidend" en „onwaar" betreffen, verklaart deze, daar tegenover te stellen zijn woord als man van eer. dat zijn gegevens juist zijn. De heer Gootjes wenscht nog iets te vernemen over de kracht van de motoren. De heer Thierens legt uit. dat men van „normaal 200 P.K.' 'spreekt als een machine dat op zijn slofjes af kan leggen. Voert men de zuigersnelheid op. dan wordt meer water uitgevoerd. Het verschil in P.K. zit hem in de omwenteling. De motor die met het geringste aantal omwentelingen een zelfde hoeveelheid water uitslaat, is het sterkst. Zoo moet men de vergelijking zien. De heer Gootjes schijnt het aldus toe, dat Thomas sen de sterkste motor niet is. De heer Thierens noemt deze opmerking zeer terecht en zegt dat iedere technicus tot dezelfde conclusie zal komen en Thomassen de zwakste ls. Hierna leest de heer Poland het door hem ingestel de beroep voor. Hij beroept er zich op. dat indertijd door den heer Wonder is voorgesteld, om dingen die technische zaken betroffen, aan hem door te zenden en dat dit voorstel toen aangenomen is. aangezien hij op dit gebied meer ontwikkeld was dan de anderen. Thans heeft hij om deze bescheiden verzocht, doch men heeft er geen nota van genomen. De motoren van Thomassen kan men ten allen tijde op 240 P.K. laten loopen, dat ls hun „normaal". Nog meer wys maken. Hierna ontstaat een discussie tusschen de heeren Wonder en Thierens, omtrent het „open" of „gesloten" zijn der motoren van Werkspoor. Als de heer Thierens verkaart. dat Werkspoor gesloten motoren zal leveren, zegt de heer Wonder dat men hem nog meer wijs kan maken. Hij meent, gezien de onvruchtbaarheid der besprekingen op stemming aan te moeten dringen. De heer Kostelijk constateerde, dat men thans weer van het standpunt afwijkt, meent daarin reden te vinden, om zijn voorstel ook in bespreking te brengen. De heer Wonder wil eerst stemmen. Als de Voorzitter hiertoe wil overgaan verzoekt de heer Gootjes nogmaals een vraag te mogen stellen om trent de p.k. De heer Thierens legt nogmaals de verschillen tusschen Werkspoor en Thomassen uit en blijft bij zijn eerst in genomen standpunt. De heer Poland noemt nogmaals de verstrekkende garantie, die Thomassen wil geven. De heer Thierens zegt dat men met officieuze mede deellngen aan Hoofdingelanden niet te maken heeft, doch heeft te oordeelen over de officieele aanbiedingen, die gebaseerd zijn op het bestek, waarin voor allen de zelfde voorwaarden zijn genoemd. Hierna In stemming gebracht blijken de stemmen te staken (99) en blanco de stem van den heer Wijnker, zoodat het voorstel geacht wordt verworpen te zijn. Voor de vergadering gesloten wordt, verzoekt de heer Thierens nog den heer Poland mede te willen deelen of daar waar hij van „misleidend" gesproken heeft, hier onder verstaan moet worden het met voorbedachten rade gegevens verkeerd verstrekken. De heer Poland beaamt dit, en blijft bij zijn meening. ook na aandringen van meerdere zijden om deze opzij te zetten. De heer Wonder deelt nog mede, dat daar waar hij zich een warm voorstander van Thomassen heeft be toond, dit gegaan is met als motief het belang van den polder. Hiernasluit Voorzitter onder een woord van dank aan den heer Thierens van wiens onpartijdig oordeel hU overtuigd ls, den wensch uitsprekende dat het gevallen besluit ln het belang van den polder zal mogen blijken te zijn. Donixlif,daar, kzl tle&kA p rxc**t4-. Jiceda exMef Lel op d«n oranje band en het Bayerfcruls. Prijs 75 cfï? Alle winkels des Zondags gedurende 2 nar geopend. Aan de orde is de wijziging in de verordening op de winkelsluiting. De Voorzitter deelt mede, dat hij naar het departe ment van economische zaken is geweest en tot zijn ge noegen is het gelukt gedaan te krijgen, dat de win kels des Zondags gedurende 2 uur geopend mogen zijn, n.1. van 10 tot 12 uur des morgens, of geduren de den zomertijd van 11 uur 's morgens tot 1 uur des namiddags. De heer Vijn erkent, dat het wat is, het is meer dan niks. In velband met deze vergunning wordt de betrek kelijke verordening gewijzigd. In de vorige vergadering werd om prae-advies in handen gesteld van B. en W. een verzoek van K. Renooij, omtrent biidrage in de kosten van verpleging van een achterlijk kind. B. en W. adviseeren afwijzend op het verzoek te be schikken, omdat zij van oordeel zijn dat het kind nog wel een paar jaar in het gezin kan worden ver pleegd. Als het kind tot een school zou moeten wor den toegelaten, zou het zijn tot een school voor bui tengewoon lager onderwijs en de kosten daaraan ver bonden zullen bedragen f 600 a f 800, terwijl alleen zou worden bereikt dat de ouders van de zorg van het kind werden ontheven. Conform het voorstel van B. en W. wordt zonder bespreking en zonder hoofdelijke stemming besloten. De rondvraag. De heer Bossen vestigt de aandacht op den onvol doenden toestand van het schooltuintje aan de Kerke- laan. Het begint een bleekveld tc worden en als het niet beter wordt onderhouden, kan het misschien be ter als schooltuintje voor de kinderen gebruikt wor den. De Voorzitter zegt dat het tuintje voorheen goed door den doodgraver Kos werd onderhouden, maar thans schijnt Bakker er niet veel aan te doen. B. en W. hebben er al over gesproken. De heer Bossen zegt dat vroeger meester Hoekstra het tuintje goed verzorgde. Spr. vindt het verder gewenscht dat bij café Bak ker. bij den Dijk. een duidelijker aanwijzing komt om rechts te houden Spr. ziet er wel eens een witte streep, maar die is nu en dan verdwenen. De Voorzitter zegt. dat Jonker binnenkort goede straatverf krijgt en spr. wijst dan verder op de waarschuwingsborden. Spr. deelt mede, hoe hij zich de oplossing denk.t nl. dat het verkeer van links j met richting Medemblik doorrijdt en voor het ver keer in den rechterhoek is er dan wel voldoende ge legenheid om te passeeren. De heer Bossen meent, dat een heele verbetering s verkregen zou worden als een stuk sloot gedempt werd en spr. zou willen dat getracht werd met Har- tog tot overeenstemming te komen. Voorzitter meent, dat als op de waarschuwings- j| borden en op de streep wordt gelet, ongelukken niet behoeven voor te komen. De heer Schilder zegt, dat juist bij de gevaarlijke hoeken de minste ongelukken gebeuren. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en i gaat de raad in comité ten einde te beslissen over t- den bouw van de openbare lagere school te Aarts- woud, waartoe de architect de heer Saai, ten raad- fc. huize aanwezig is. Enorme hagelschade ln Beieren. Het stadje Fuessen ziet er als beschoten ntt. Hagelsteenen van een kilo zwaar. 1 OP SOMMIGE AKKERS GEEN GRASSPRIETJE MEER OVEREIND. Omtrent den hevïgen hagelstorm en wolkbreuk, bo- ven Beieren, wordt nog nader uit Fuessen gemeld: Een ontzettend onweder. dat Woensdag boven Fuessen heeft gewoed, heeft een groote schade aan gericht, die nog niet precies in cijfers is aan te geven. J Vooral het centrum van de stad, het Noorden en het I Westen werden geteisterd. Hier en daar ziet de stad er uit alsof zij beschoten is. Van vele huizen zijn nog slechts ruïnes over. Bijna alle dakpannen werden weggeslagen en de ruiten vernield. Doordat op den zwaren hagelslag een geweldige wolkbreuk volgde, drongen de watermassa's door de stukgeslagen daken in de zolders en bovenverdiepin- gen der huizen. Vele huizen zijn onbewoond geworden, zoodat de bewoners en de gasten van de hotels elders onderge bracht moesten worden. De tuinen, weiden en akkers in de omgeving bieden een somber beeld van verwoesting. Er vielen hagel- I steenen, die een gewicht hadden van 1 K.G. Op sommige akkers staat geen grasplantje meer s overeind. Fuessen ligt in de Allgau (Beieren). Uit Munchen: Het hevige onweer, dat Woensdag verschillende j deelen van Beieren heeft geteisterd, veroorzaakte ook stoornissen op een aantal verbindingen van de rijks- spoorwegen. Op verschillende plaatsen werden spoordijken door t het water ondermijnd en overstroomd, zoodat de trei- J nen slechts met vertraging konden rijden. Tusschen Murnau e-> Garmisch-Partenkirchen I moesten de reizigers van twee treinen per auto wor- den vervoerd. Ook door het inslaan van den bliksem in de I stroomdraden en telefoonleidingen werd het bedrijf op f vele plaatsen gestoord. Thans zijn stowneen echter weer opgeheven Geheimzinnige vallei, waar/in men dacht, dat rij tot nu toe alleen bestond in het brein van fantastische trappers. Een avontuurlijk reisverhaal vormde het onder werp van een door dr. Norman Henry, directeur van den openbaren gezondheidsdienst in Philadelphia, voor de Royal Empire Society in Montreal gehouden lezing. Dr. Henry bezocht met zijn vrouw en vier kin- deren in Noordelijk Britsch Columbië een warme vallei, welker bestaan men tot nu toe alleen meende te mogen aannemen in het brein van fantastische trappers. Verhalen van verloren gegane goudmijnen en tro pische valleien in Noordelijk Britsch Columbië zijn f langzamerhand legendarisch geworden, zoodat. dr. Henry, die reeds vele malen het Canadeesche noord- westen had doorkruist, besloot zelf een onderzoek I naar deze geheimzinnige vallei in te stellen. Een ex peditie, bestaande uit dr. Henry en familie met zes tig paarden, vertrok in den afgeloopen zomer van het eindpunt der Canadeesche Nationale Spoorwegen ach ter Edmonton in de provincie Alberta, naar het punt t van samenkomst der Toad en Liard rivieren in Britsch Columbië, 800 mijlen verder naar het Noorden gelegen. Na een moeizame tocht over heuvelen en bergen, be reikte de expeditie een vallei met heete bronnen en met een temperatuur, welke veel hooger was dan ge woonlijk op die breedte voorkomt. Planten werden verzameld, waaronder verschillende onbekende soor ten. Onderweg zag men veel wild. Tijdens de reis opgenome: en in Montreal vertoon de films lieten duidelijk uitkomen, dat men door een dicht begroeid gebied was getro? «-.en, rijk aan rivie ren, prachtige meren en met sneeuw bedekte bergen. Verschillende planten zijn gezonden naar de Konink lijke Botanische tuinen te Edinburg, om daar gede termineerd te worden. Brutaal stukje van ©en Engeischen spool*- wegTelzlger. Vorige week had een afgevaardigde In het Engelaehe Lagerhuis den minister van transportwezen geinterpei- f leerd over het feit, dat een passagier in den sneltrein fe LondenGlasgow aan de noodrem getrokken had, welke j niet was overgegaan. De minister beloofde het geval t.e l onderzoeken en kwam dezer dagen met de mededeeÜDg dat de betrokken passagier er op het station te Londen op attent gemaakt was. dat de trein niet stopte aan het station, waarvoor zijn biljet gold. Hij wilde den trein evenwel niet verlaten en had gedreigd dat hij wel zorgen zou dat de trein stopte, door aan de noodrem te trekken. De gevolgen waren voor zijn rekening. Toen de trein doorreed heeft de man ook werkelijk aan de nood rem getrokken, maar het locomotiefpersoneel dat inge licht waa, heeft gezorgd, dat de trein doorreed. Minister Pybus zeide, dat het van den reiziger een brutaal stukje geweest was, maar het brutaalste was toch, dat hij een parlementslid had gezocht om over de nalatigheid der spoorwegen te interpelleerer De interpellant droop af naar de koffiekamer.

Schager Courant | 1932 | | pagina 14