HET PROBLEEM DER KLEINE WONING EéN KAMER VOOR ALLES De woon-, zit- en slaapkamer 78x Midzomer-modesnufjes. Tot de evenementen van ieder zomer seizoen behooren voor de mondaine vrouw in Europa de wedrennen; voor de Fran- saise die te Longchamps en voor haar zus teren in Albion die te Ascot. Het is ieder Jaar wederom interessant na te gaan hoe zeer mevrouw Mode zich toelegt op het be denken van pittoreske details voor hetgeen de Engelschen kortweg Ascotfrocks noemen. Want men moge in het algemeen vóór den eenvoud zijn ook op mode-gebied, maar iedere dochter van John Buil bezwijkt er voor om naar Ascot te gaan in een geheel apart en voor de gelegenheid gemaakt toi let. Later wordt de Ascot-japon dan wel op tuinpartijtjes gedragen maar dan is de fine fleur er natuurlijk al een beetje af. Naar we meenen was het in 1930, dat- „Royal Ascot" in den meest-letterlijken zin des woords verzonk in regenbuien en storm vlagen. Juist dat jaar waren voor het eerst de absoluut-lange rokken verschenen en de dames, 'die zich maar moesten zien te red den voor den stortvloed van hemelwater hadden alle reden om zich na afloop te be klagen over haar keus. Natte voile en chif fon kleefden om haar heen, groote hoeden van doorzichtig stroo hingen slap ter neer en wreede fotografen, die snapshots namen .van deze ravage, hadden er nog malicieus plezier in om hun kiekjes te doen opnemen .in de geïllustreerde bladen. Dat alles maakte, dat Ascot-1931 een mixtum was van élégance en regenmantels, van opperste mode-verfijning dus, en zeer simpele dracht. Hoe zal nif Ascot van dit jaar zijn Vrij zeker mag men aannemen, dat de al te lange rok, die tot aan den grond reikt, niet fgezien zal worden, vooral niet bij de jon- 'geren. Misschien zullen er nog wel een aan tal statige matrones zijn, die zich aange trokken gevoelen tot de gebloemde geor- gettes, voiles en ninons, die met sierlijke klokken tot op de schoenpunten neervallen, Jmaar zij zullen in de minderheid zijn. De meerderheid zal kwieke completjes dragen ,van lichte, dunne lainages met handwerk versierd of van ruige zijde, zooals shantung en tussor. Daarnaast zal men heel veel chiffon zien in groote, schaduwachtige bloempatronen, met bijpassende kleine cape of bolereo. De hoeden zullen varieeren van groote sierlijke modellen met een neerhan genden rand, laag boven het rechter-oog, (tot kleine coquette toques en baret jes. Misschien is het omdat de affaire-Massie de aandacht op Hawaï vestigde, en misschien was het desondanks tóch gekomen, maar een grappig snufje der mid-zomermode is :In ieder geval het dragen van dikke bloem guirlandes, naar Hawaiïaanschen snit, om [den hals. De bloemen zijn van satijn of 'zijde gemaakt en de guirlandes worden zoo- (wel des avonds als des middags gedragen, jln het laatste geval past er dikwijls een klein jhoedje bij, dat een dergelijke guirlande bij 'wijze van opgeslagen rand torst. Voor het avondtoilet zal naast wit, bleek geel een zeer geziene tint zijn. Engelsche leveranciers van japonnen voor de débu tantes, die als ieder jaar. ook dezen zomer in grooten getale haar opwachting hebben gemaakt bij Hunne Engelsche Majesteiten op Buckingham Palace, hebben deze tint ook voor de Courts geïntroduceerd en nu is men er verzot op geraakt. Het zachte geel is ook zeer flatteus en geschikter voor ver schillende vrouwentypen dan wit. Overigens heeft, bijvoorbeeld in de zomertheaters, wit 'piqué zijn intrede gedaan en wanneer het piqué is met een zijdigen gloed en soepel van (Weefsel, voldoet het zeer goed. Veelal wor den er taille- (korte) jasjes van rood- of de gekleede midzomer japonnen tamelijk .violet-kleurig fluweel bij gedragen. I In het algemeen mag men zeggen, dat vloeiend zijn van lijn, maar daarnaast komen toch ook wel modellen van min of meer klassiek-„stijve" stijljaponnen voor. Hiervoor gebruikt men ook nu, ais vanouds, taffetas, dat stijf staat van zich zelf of tulle, chiffon en faille, welke stof fen met behulp van glycerine „gesteven' worden, zoodat ze uitstaan en glanzen. Voorts mag men constateeren, dat het met SCHOOLJURKJE VOOR KLEINE MEISJES. Dit jurkje bestaat uit een glad lijfje zon der mouwtjes met een effen geschulpt bo vendeel, terwijl het ruim vallende rokje aan het lijfje gestikt en om het middel met een ruime ceintuur wordt afgewerkt; die achter in een losse strik eindigt. (DOOR EEN BINNENHUIS-ARCH1TECTE) Zeer vele jonge echtparen zullen zich in dezen moeilijken tijd waarbij de inkomsten gering zijn, tevreden moeten stellen met hoogstens twee kamers, soms zelfs niet meer dan één kamer en een klein vertrekje waar gekookt enz. moet worden. Toch zullen vele jonge menschen, die toch al reeds zoo heel lang moesten wachten, eer de financieele toestand hen veroorloofde te trouwen, zich hierdoor absoluut niet minder gelukkig ge voelen, want ook deze kleine woning, kan met eenig overleg tot een heel gezellig te huis worden ingericht. De meest bevoorrech ten, die nog over twee kamers beschikken, kunnen één kamer als slaapkamer inrichten. Indien deze kamer ruim genoeg is, zullen we een hoekje zóó inrichten, dat de heer des huizes daar 's avonds zoo noodig ongestoord kan zitten werken, een tafel, een gemakke lijke stoel, een schemerlamp en het rustige werkhoekje is klaar. Een kamer voor „alles" De andere kamer moet voor allerlei doel einden benut worden, men moet gelegenheid hebben tot koken, eten en bezoek ontvangen enz. Indien mogelijk moet men een kamer met een flinke muurkast trachten te vinden, die zóó ingericht kan worden dat alle keuken en werkgereedschap hierin opgeborgen kan worden, zoodat men hier in de kamer zelve niets van bemerkt. Is dit niet mogelijk, dan zal men een hoek met een gordijn moe ten afschieten en indien er niet genoeg licht van buiten komt. een electrische muur lamp aanbrengen. Heel veel ziet men z.g. kooknissen aangebracht, waarbij men alles bij de hand heeft, niet alleen verschillende laden en kastjes voor berging, maar ook een gastoestel en een afwaschgelegenheid, waterleiding enz.; de kosten om een derge lijke kookhoek aan te brengen, verhoogen de inrichting wel eenigzins, maar geven de huisvrouw tevens veel gemak. Beschikt men over een tamelijk groote kamer, dan wordt bij het raam een zitje gemaakt met een klein tafeltje, eenige gemakkelijke stoelen, ter wijl meer op den achtergrond der kamer, de grootere vierkante, of ronde tafel, buffet en stoelen komen; een lamp in het midden der kamer en hier en daar eenige kleine muur en staande schemerlampen zullen deze ka mer zeker tot een intiem geheel weten te maken. Heeft men slechts de beschikking over één woon-slaapkamer, dan is het natuurlijk veel moeilijker om een alleszins bevredigende oplossing te vinden. Hier zouden wij willen adviseeren bij het huren der zit-woon-slaap- kamer medegebruik der keuken te bedingen, opdat daar de maaltijden klaar gemaakt kunnen worden. Een gasstelletje of electri sche ketel en melkkoker komen dan prachtig te hulp voor koffie en theewater, melk war men, desnoods voor pap of eieren koken e.a. kleine dingen. Het gezellige zitje. De nieuwe meubelen moeten nu zóó ge kocht worden, dat er in de eerste plaats een gedeelte voor woonkamer ingericht kan wor den, en dat het gezellige zitje evenmin ver geten wordt, maar de lange muur der kamer, moet, indien er geen plaats is voor twee divanbedden, gereserveerd worden voor de twee persoons couch; en hierbij kunnen des avonds twee matrassen naar voren gehaald worden, die den volgenden morgen weer in geschoven worden, zoodat men dan den in druk van een gewoon divanbed krijgt. Een andere mogelijkheid is één gewoon divanbed en aan een kleinere muur een opklapbed, dat overdag den Indruk maakt van een lange boekenkast, terwijl het bed onzichtbaar is door een aardig gordijn. Deze opklapbare bedden heeft men óók zoo, dat zij niet in de breedte, maar in de lengte tegen den muur worden geklapt, zóó dat men twee opklapbedden naast elkander plaatst en deze voor het oog verborgen worden door een gordijn; het geheel ziet er overdag dan uit als een hooge staande boekenkast. Allerlei mogelijkheden zijn voor de klein- behuisden met een beetje practischen zin te vinden. Bij enkele moderne flats is men reeds zóó ver, dat men deze klapbedden door middel van een in den muur aangebrachte ventilator in verbinding kan brengen met de buitenlucht. Op deze wijze kan men in weinige oogen- blikken de woon-zitkamer in slaapkamer veranderen. Het waschgerei moet overdag in een muurkast worden opgeborgen, tenzij men het achter een gordijn kan plaatsen. Wij willen gaarne toegeven, dat wij hier door geen ideale woontoesta'nden krijgen, maar indien men over een zeer beperkte beurs beschikt, moet men trachten zoo goed mogelijk te roeien met de riemen die men heeft. De huisvrouw zal zeker wel probeeren zooveel mogelijk het aangename naar voren te brengen en er zich in verheugen, dat zij zoo veel vlugger met haren huiselijken arbeid klaar is, dan wanneer zij in een grooter huis alles alleen zou moeten doen; vooral voor de gehuwde werkende vrouw is een beperkte woning een groot gemak. De gedachte aan een eigen huis geeft zoo veel liefs, dat men het minder aangename moet trachten voorbij te zien en dan, hoe- velen beginnen niet heel klein, die later toch ook in de gelegenheid kwamen, om hun woning naar gelang van behoefte uit te breiden. J. C. de Gr. HUISJAPON. Het jurkje kan gedragen worden door kin deren van vijf tot zeven jaar. de zeer lage rug-décolletées een beetje is gedaan. Vele modellen zijn gegarneerd met kruisbanden over het corsage, die soms aan de rugzijde in een formidabelen strik teza men komen. Wat de mode brengt. Nieuwe stoffen. Engelenheid, de naam zegt het U reeds genoeg, is een der nieuwste en fijnste stof fen, die het zomerseizoen ons te zien geeft. Het is een weefsel van buitengewone sou plesse, die het beste met een fluweel zachte en mooie huid vergeleken kan worden. Men ziet deze stof in alle tinten, maar vooral wit en rose geven een prachtig effect. Linnen en katoen. Wij moeten ook aan de practische zijde blijven en zien daarom met genoegen dat linnen en katoen, die beide de laatste jaren in het vergeetboek geraakte stoffen, zich weer een plaats wisten te veroveren. Met ziet de aardigste japonnetjes van deze stoffen dragen, zoowel in de stad als op het strand of buiten. Ook ziet men effen lange of korte linnen mantels, met groote revers, doch zonder kraag, die gemakkelijk over een dun japon netje kunnen worden „aangeschoten". Ver der blouses onder en boven de rokken met of zonder mouwen of klein pof je; vesten met knoopgarneering, te veel om op te noe men. Alles is eenvoudig en practisch en kan gemakkelijk gewasschen worden, terwijl de meeste stoffen ook zon- en lichtecht zijn. De lengte der rokken. Er is een groot verschil in de lengte der rokken van middag- en avondjaponnen. Zelfs de meest gekleede middag japon houdt het midden tusschen knie en enkels, in ieder geval is de onderkant minstens 24 c.M. van den grond. Avondjaponnen val len in den regel niet onder de enkels, alleen bij groote avondfeesten worden zij tot op den grond gedragen en hebben dan vaak een kleine sleep. Niets toch is minder elegant, dan overdag op straat japonnen te zien dragen die tot op de enkels vallen en daar het toch de bedoe ling is van iedere vrouw of meisje er inder daad „goed" gekleed uit te zien, zouden wij willen aanraden met bovenstaande voor schriften omtrent de lengte der rokken rekening te houden. SPEELPAKJE. Dit aardige speelpakje is zoowel voor jon gens als meisjes geschikt en is zeer vlug te maken. Niets is dan ook gemakkelijker, dan eenige van deze pakjes te naaien, die niet alleen vlug klaar, maar tevens vlug gewas schen en gestreken zijn. Men kan ze maken van effen wasch- en zonecht linnen met een gewerkt kraagje, mouwtjes, ceintuur en zakjes of van cretonne of vlisco. Het speelpakje bestaat uit voor- en ach terstuk, dat aan de zijnaden, schouders en onderkant met een engelsche naad wordt afgewerkt; aan de mouwgaten wordt een bies gezet en de hals heeft een rond kraagje met splitje; de broekspijpjes worden omge zoomd. Geschikt voor kinderen van 1 tot 4 jaar. 7 *7Z Deze eenvoudige huisjapon is zeer prac tisch van gewerkte katoenen mousseline of cretonne, dat men eveneens in allerlei aar dige dessins vindt, die tevens kleurecht zijn; bovendien is cretonne een sterke waschstof. Het lijfje heeft een opknoopbaar kraagje van effen popeline of linnen en sluit met knoopen en knoopsgaten; het heupstuk om sluit de heupen en de onderwijdte van den rok wordt verkregen door eenige platte plooien, die aan de voor- en achterbaan ko men en gedeeltelijk worden opgestikt; een eenvoudig glad mouwtje en smalle ceintuur voltooien dit geheel. Geschikt voor de maten 42 tot 50. Sportmode. Sportkleeding moet eenvoudig, practisch zijn en aan het gestelde doel beantwoorden, maar toch moet rekening gehouden worden met de verbreede schouderlijn en de aan sluitende taille en heupen. De standaard kleeding is een kleine bas- kenmuts van vilt, jersey of gehaakte zijde, wol of chenille. Een rok van tweed, jersey of wollen tricot, die alleen een ceintuur of ook wel draagbanden heeft, verder een over hemd van linon, toile de soie, wit katoen of wel een wollen sweater, die om de taille strak is aangesloten en ten slott maakt een eenvoudige geknoopte das het sportieve ge heel af. Moezen en streepen. Voor morgen- en middag japon ziet men moezen en strepen dragen. Op effen japonnen van crêpe de chlne ziet men drie kwart met bloemenmotieven bedrukte mantels dragen, terwijl men op de gestreepte japonnen een effen mantel kiest, in de hoofdkleur der streep. Strepen geven een dankbare garneering, indien men ze in schuine richting als inge zette deelen verwerkt. Moezen ziet men op wollen, zijden, voille. georgette, ja op alle denkbare stoffen ge drukt, van de kleinste af tot zelfs vrij groote; gemoesde stoffen vormen een dank bare garneering voor effen japonnen. Voor de auto. Wanneer men veel op de buitenwegen in de auto rijdt, is een beige mantel, die over de andere kleeren wordt aangetrokken, zeer practisch; hij beschermt de japonnen tegen het stof der wegen. Deze mantels zijn zeer ruim, worden met of zonder ceintuur gedragen, hebben groote opgestikte zakken en hoogsluitenden kraag. Het best kan men een klein tricot of vilten muts hierbij dragen, terwijl een vroolijke ge kleurde wollen shawl voor de noodige fleur van het geheel zorgt. Onze patronendienst. ER WORDT DRUK GEBRUIK VAN GEMAAKT. Het doet ons genoegen, dat wij zooveel brieven van waardeering ontvangen voor onzen patronendienst. Ook de beknopte handleidin&, die wij met de patronen mede- zenden, schijnt in den smaak te vallen. Let terlijk schrijft een onzer lezeressen„De raadgevingen, die er ook al in staan zijn van groot nut bij het zelf vervaardigen van kleeding". Prettig is het ook om brieven te ontvan gen met mededeelingen als„Er zit een mooie snit in de patronen", of„De vorige patronen hebben uitstekende diensten be wezen en ik vertrouw bij de nieuwe bestel ling nu al op een goed resultaat". Hieruit blijkt, dat de lezeressen het ver krijgbaar stellen onzer billijke patronen we ten te waardeeren endat onze modellen ten volle aan de verwachtingen beantwoor den. Bestellen per giro. Een gedeelte onzer abonné's blijkt de voorkeur te geven aan bestellen per giro. Heeft men een postrekening, dan is dit wel zoo gemakkelijk, daar er dan geen extra kosten op komen en U alleen een girobiljet hebt in te vullen. Abonné's die van den girodienst gebruik wenschen te maken, kunnen het vereischte bedrag overschrijven op postrekening 82020 t.n.v. den „Patronendienst" te Den Haag. Het nummer en de maat van het ge wenschte patroon vermeldt U met uw naam en volledig adres op het girostrookje. Hebt U geen giro Indien U niet over een girorekening be schikt, kunt U uw bestelling door mH van een op het postkantoor verkrijgb s tortin gsforiymlie r doen. Dit moet in ge? worden ten gunste van postrekening 8} t.n.v. den „Patronendienst" te Den Hs Ook in dat geval vermeldt U maat, numi naam en adres op het linkerstrookje y het formulier. Bestellen per fa Indien niet anders mogelijk kunt U Uw aanvragen ook per postwissel doent komen, of per brief, onder bij sluiting het bedrag in postzegels aan de Modereó trice van dit blad, J. Maetsuyckerstraat Den Haag. Naam en adres, benevens n en nummer van het verlangde patroon delijk vermelden De toezend; De toezending van patronen geschiedt! snel mogelijk, d.w.z. onmiddellijk na o vangst wordt Uw aanvrage geboekt doorgegeven. Nog denzelfden dag wordt patroon verder in behandeling genomen reeds den volgenden dag verzonden te den. In normale gevallen hebt U Uw troon dus binnen 3—6 dagen in Uw bezr De toezending ondervindt vertraging, j dien bij de bestelling verzuimd is alle noodigde gegevens op te geven of een te i ring bedrag is overgemaakt. Daar moet t wel op gelet worden. DE MODEREDACTRICÏ VOOR DEN ZOMER Wij wijzen er onze lezeressen op, dat', modellen, die wij deze week afbeelden, het bijzonder voor het zomerseizoen j eigend zijn. Gebloemde crêpe Georgette, moussel voile of eventueel crêpe de chine zijn fen. die voor warme dagen bij uitstek schikt zijn. Dezen zomer ziet men veel gebloemde stoffen dragen. Onze s dellen zijn hier alle op berekend. De prijs, dien wij hiervoor hebben vi gesteld, is zoo laag mogelijk. Vooral in de tijd, waarin iedere huisvrouw zoozeer op kleintjes moet letten, komen onze goedka knippatronen dus van pas. De patronen worden tegen den kosten: prijs geleverd. Deze bedraagt voor Japonnen f 0.58 Kinderjurken f0.48 Alle patronen zijn door een der te coupeuses ontworpen. De snit is voortrt lijk. Bij de patronen wordt een beknopte leiding voor het gebruik ervan medöre; den. :h« ZOMER JAPON VAN GEWERK1 VOILE. Dit eenvoudige, vlotte japonnetje is i eenvoudig te maken en staat heel aai van voile of kunst-georgette. Het laai vooral heeft mooie tinten en dessins staat gekleeder dan voile. Het hangt er t ook geheel van af, voor welk doel mem 1apon maakt. Ons model is voor slanke figuren, m; evenzeer voor meer gezette dames geschi door de afkleedende raglan mouw en j jchuin oploopende lijn van voor en achtj >aan. Bij het knippen van den rok moetl het bovendeel gelet worden op den loop draden, zóódat het midden van het heupj recht langs de vouw loopt waarna dit laa op de ruim klokkende volant gesci wordt; de raglanmouweri worden evenej met een smalle naad op de blouse ges» De overtollige ruimte in de taille wordt' gehaald en zóó verdeeld, dat zij deze! breedte heeft als het gladde bovenstuk' hals wordt afgebiesd. De raglanmouw is zeer modern en T over een ruime pof met strakke mand van effen voile of georgette. De onderla van den rok kan machinaal uitgesla* worden, hetgeen veel minder werk vraa dan wanneer men den geheelen onderto afbiest. Gesohikt voor figuren met de maten ,ot en met 50.

Schager Courant | 1932 | | pagina 16