Geestes-Sport en Hersen-Gymnastiek EVENTJES DENKEN. Vraagstuk No. 976. Vraagstuk No. 977. z 3 S 16 s T A 6 /s T L 7 /f 1 e 0 s /3 ton De beker van koningin Elizabeth VOOR ONZE SCHAKERS. Vraagstuk No. 978. VOOR ONZE DAMMERS. m m\ m mm m m i'd m m m m m m ÉS i in ui «t SPI 88 p' Él ■2 H M m HUMOR. onder leiding van GEO VAN DAM. „ELK ééN LUCIFER". Moeder heeft vijf groote chocolade-lucifers op een presenteerblaadje gelegd voor haar vijf kinderen, waarna leder er daarvan één krijgt. Niettegenstaande dat, blijft er toch nog een chocolade-lucifer op het blad liggen, terwijl er slechts 5 en niet meer op gelegen he/bben. Hoe kan dat? „DE DOORGESCHRAPTE CIJFERS". Schrap in de onderstaande optelling negen cijfers door, zoodat de som der overgebleven getallen gelijk zal zijn aan 111. 111 333 555 777 OPLOSSING VRAAGSTUK No. 971. „DE BUITENGEWONE BOEKHOUDER". Dit is mogelijk, doordat hij het woordje „n o c h" lezen en schrijven kan, d.wz. dit woordje en ook alle andere woordjes! Een aardige woordspeling, die velen niet hebben vermoed, zoodat deze dubbelzinnigheid als strikvraag goede diensten bewees. Men trachte voor de volgende op z'n hoede te zijn! OPLOSSING VRAAGSTUK No. 972. „Het stallen van een geit". Voor de duidelijkheid zullen we beginnen met de hokken te nummeren, zooals op onderstaande afbeel ding is voorgesteld. S wordt dus 17, T is 18, A 19, L 20. G 21. E 22, I 23 en T 24, terwijl het middelste hok 25 moet zijn. Wij geven hieronder een oplossing, waarin de zieke geit in slechts twaalf verplaatsingen, op de opgegeven wijze uitgevoerd,, naar den middelsten stal kan wor den overgebracht. Breng G (21) naar 25; 4 naar G (21), 6 naar 4; S (17) naar 6; 12 naar S (17); 9 naar 12; G (21) naar 9; 25 naar G (21); S (17) naar 25; 6 naar S (17); 9 naar 6 en 12 naar 9. Een andere manier, die echter van hetzelfde genre is, is de volgende: Breng A (19) naar 25; 3 naar A (19); S (17) naar 3; 12 naar S (17); E (22) naar 12; 10 naar E (22); 19 naar 10; 25 naar 19; 17 naar 25; 3 (S) naar 17; 22 naar 3; en 12 (E) naar 22, waarmede ook nu weer het transport afgeloopen is. Aldus zijn er nog meerdere manieren die echter alle op hetzelfde principe berus ten. Het lastigste element in deze opgave was wel om binnen den opgegeven termijn van 12 zetten tevens óók alle bokken weer op hun oorspronkelijke plaats te doen terugkeeren! Dit is aan enkele deelnemers niet gelukt, die dus in de plaats daarvan nu „een bok schoten"! iWfï FEUILLETON ODOOOOi GOOÖOOi Naar het Engelsch FERGUS HUME. De twee dames riepen Almer; met z'n drieën droegen ra den jonker in huis en legden hem op een sofa neer. Terwijl er voor^verbandmiddelen gezorgd werd, kwam meneer Dawson terug. Het heele dorp was in rep en roer. vertelde hij. en inspecteur Arnold was in een auto van Tarhaven gekomen. Hij had dadelijk een aanvang gemaakt met het onderzoek en de dorpsveldwachter be waakte de plek, waar de ontploffing had plaats gehad. Iedereen vroeg zich verbaasd af, hoe de ramp zich kon hebben toegedragen en Arnold deed overal vragen, ech ter zonder eenig resultaat. Zoodra hij de eerste stappen in de zaak gedaan had, zou hij op „De Olmen" komen. Toen Dt. Dawson zijn verhaal beëindigd had, was de Jonker weer bijgekomen; de wond aan zijn hoofd was verbonden en een glas port knapte hem in zooverre op, dat hij in staat was een relaas van de gebeurtenissen te geven van het oogenblik af, dat hij den turkoois in het huisje van den koster had gevonden, totdat Thomas hem in den moestuin neersloeg. Juffrouw Pamela onderbrak de vertelling van tijd tot tijd met uitroepen van verwondering, maar Dr. Dawson luisterde in gespannen zwijgen. Hij scheen ander mensch toen Lionel ophield. Zijn afwezige, droomerige manier van doen was plotseling geheel verdwenen, hij sprak scherp en zakelijk. „Je hebt heel verkeerd gehandeld, Lionel", zei hij. „Dit alles had mij dadelijk verteld moeten worden." „Het was mijn schuld," kwam Anita tusschenbeide. voordat Fanshaw zich kon verdedigen. „Ik wilde niet, OPLOSSING VRAAGSTUK No. 970, van A. G. Corr2ias. De diagramstand was: Wit Kd7, Dh7, La7 en een pion op f4. Zwart Kd5, Tb2, Lal en' vier pionnen op a3, c4, f6 en h3. Wit speelt Dbl, zwart 1. Tb2 dan wit Df5 mat, terwijl op zwart 1. Lb2 volgt Dhl met mat. Een aardige compositie. van S. Loyd. De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Wit Kal, Dbl, Lg2, Ph3. Zwart Kei, Ldl, Pc8 en vier pionnen op d2, e2, f5 en g7. Wit speelt en forceert het mat in drie zetten. Hoe de Franschen spelen Hieronder laten wij een schitterende combinatie vol gen, welke gemaakt werd in een partij tusschen de heeren Revertégat en Boissinot, gespeeld in het Inter^ .nationaal Tournooi van Marseille, Juli 1922. Boissinot. Zwart: 13. L Hf PP aijg: m i lü fit ÜB iü 1 ff w Wit: 13. Revertégat. De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart 2, 6, 8, 9, 12, 13, 16—19, 21, 23 en ^24. Wit 25, 27, 28, 32 35—38, 42, 43, 45, 47 en 48. dat u wist, dat mijn vader zoon schurk was." „Maar kind", antwoordde de geleerde vriendelijk, want hij kon niet ontkennen, dat het hard was voor het meisje, „wat je vader ook is, heeft niets met jou te maken. Je bent niet de eenige, die een slechte vader heeft en ik beoordeel jou alleen naar wat je zelf bent." „En ze is het liefste meisje van de wereld," merkte juffrouw Pamela met trillende stem op, terwijl ze de snikkende Anita in haar armen nam. „Kindlief, ik houd nog evenveel van je als altijd en ik ben overtuigd, dat Lionel er ook zoo over je denkt." „Ik acht haar zoo hoog," zei Lionel, „dat ik haar tot mijn vrouw wil maken, zoodra deze moeilijkheden ach ter den rug zijn." Juffrouw Pamela liet Anita los en klapte in haar han den. Zelfs het afschuwelijke verhaal, dat zij zoo juist ge hoord had, kon haar niet weerhouden om uiting te ge ven aan haar vreugde. „Dus we gaan bruiloft vieren," riep ze verheugd. „Stil, tante Pamela", berispte Dawson streng, „er moet nog heel wat gebeuren, voor we aan een bruiloft kunnen denken. Lionel, vertel me alle seerüjk. We weten, dat je neef Richard den beker gestolen heeft, maar heeft hii Tollhurst ook vermoord?" „Neen, dat geloof ik niet. Daar had hij geen reden voor." „Hij had er wel reden voor." zei meneer Dawson lang zaam. ..want Tollhurst vermaakte duizend pond aan Rose. Hij zou dus..." „Neen. neen", viel de jonker hem in de rede, terwijl hij met moeite opstond, „hoe slecht Ricky ook is, ik kan niet gelooven, dat hij een man zou vermoorden, die door opium verdoofd is. Maar weet u wat. meneer Dawson, ik zal Ricky, die morgen bij juffrouw Qual in Londen komt om Rose te ontmoeten, telegrafeeren. Natuurlijk komt hij dan hier en zal hij zich verantwoorden." „Of de vlucht nemen", merkte meneer Dawson scherp op. „De inspecteur moet van dit alles op de hoogte worden gebracht." „Ongetwijfeld, en ik veronderstel, dat Ricky in elk geval wegens den diefstal zal worden gearresteerd, als hij komt!" „Dat is nog niet zoo zeker," antwoordde de geleerde „Omdat het hier kerkelijk goed betreft, kan de diefstal alleen worden vervolgd, wanneer de kerkelijke autori teiten een klacht indienen dat is een oude rechts Zwart's laatste zet was 39! Hierop won Revertégat op de volgende bijzondere wijze de partij: Wit: Zwart: i. 27—22! 18X27 2. 36—31 27X36 3. 28—22 17X28 4. 35—30 24X35 5. 45—40 86X44 6. 43—39 44X33 7. 38X7 2X11 82X12!! Doorbraak naar dam is niet te verhinderen, zwart verloor dan ook na eenige zetten. Boissinot verkeerde waarschijnlijk In de meening, dat hij best 39 kon spe len, daar op wit 28—22, 35—30, 45—40, 43—59 en 38X29 met 32x3 remise zou volgen. Remise zou juist zijn wat zwart in deze stelling mocht wenschen, daar de stand voor zwart uit positie-oogpunt beschouwd 6lechts was. Zwart zag echter over het hoofd, dat wit eerst nog 2722 en 3631 kon spelen en daardoor de winststel ling kon verkrijgen. De speciale prijs voor den mooisten slagzet, uitge loofd door den heer Rabattu, welke in dit concours ge speeld zou worden, werd aan deze combinatie toege kend. „Wie begint, die wint". Het volgende aardige probleem is zoodanig geconstru eerd, dat wie aan den zet is een winnenden slagzet kan maken. Het stukje is van den Franschman Sirlln van welken problemist wij reeds meermalen iets publi ceerden. Zwart: 16. Wit: 16. Stand: Zwart 2, 3, 4, 6, 8, 10—14, 16, 17, 19, 21, 23, 24. Wit 2628, 32—40, 45—47 en 49. Hoe wint wit hier al hij aan den zet is en hoe zwart? Volgende week oplossing. Een interessante winst. In een wedstrijdpartij tusschen de heeren H. J. M. Rijken met zwart en R. A. Hoogland met wit kwam het tot den volgenden stand: H J. M. R ij k e n. Zwart: 16. I m 5 6 10 11 m 15 16 21 m m 20 25 26 Ml, m wm 30 31 SÊ m 35 26 41 WW, jföY' Wm Pt w&. 40 45 46 m mm m 50 Wit: 16. R. A. Hoogland. Stand: Zwart 2, 3, 5, 6. 8, 9, 11—13, 15, 16, 17, 19. 20, 23 en 24. Wit 22, 28, 32, 33, 35, 30—40, 42, 43, 45, 46, 48 en 50. Zwart speelde hier 1621 in de meening, dat hij op 2218 en 3227 (of 3329) ten koste van één schijf naar dam kon gaan. Doch wit had dieper gecombineerd, regel, die in Engeland nog altijd van kracht is. En voor zoover ik Gretton ken, zal hij de politie er niet in men gen. wanneer ik hem dat verzoek; tenminste wanneer de beker, zooals je zegt, zich in Thomas' kamer bevindt. Het is er toch maar om te doen. dat we den beker terug krijgen een klacht bij de politie is nu mosterd na den maaltijd. Dat zal Gretton vast en zeker met mij eens zijn. Maar inmiddels moeten we Arnold wel een explicatie geven, zooals Ik zei, hij komt direct hier." „Het is heel vriendelijk van u. dat u dit aan meneer Gretton wilt voorstellen." zei de jonker met zwakke stem. „Tenslotte is Ricky mijn neef en als hij bulten een openbaar schandaal gehouden kan worden, zal me dat een groote opluchting zijn!" „Ik vrees, dat hij alleen aan een arrestatie wegens diefstal ontkomt om te worden opgepakt voor den moord." voorspelde Dr. Dawson somber. „We moeten maar afwachten, wat inspecteur Arnold zal doen." „En wat gebeurt er met Thomas?" vroeg Fanshaw, de hand aan zijn pijnlijk hoofd brengend. „Arnold moet jouw verklaringen hooren en de tuin man moet worden gearresteerd. Het is alleen maar recht vaardig, dat hij zijn straf voor den dood van het meisje niet ontgaat, zelfs al was het zijn bedoeling niet, dat ze zou sterven. Ten opzichte van diefstal kan men tege moetkomend zijn. maar voor moord is geen pardon." Dit mocht dan Dr. Dawson's opinie zijn. Thomas zelf hield ere en andere meening op na.. Nadat hij Fanshaw had neergeslagen, ging hij naar zijn kamer, pakte zijn koffer, stak al zijn spaarpenningen bij zich en verdween uit Hurton. Hij werd nooit meer in het dorp, in de pa rochie of zelfs in het graafschap gezien. Toen de inspecteur alles vernamen had. wat de jon ker hem kon vertellen, zocht hij den tuinman overal om hem aan den rechter over te leveren. Hij liet zelfs de stations en havens waarschuwen, maar alles vergeefs. Thomas was als van de aarde weggevaagd en Lionel ge loofde vast en zeker, dat hij Ricky was gaan zoeken om zijn wraak te koelen. Maar Ricky scheen zijn opvolger voorloopig ontsnapt te zijn, want toen hij het telegram van zijn neef ont vangen had, kwam hij, den dag na Rosi's dood, in Hur ton. Fanshaw lag in de bibliotheek op de divan, niet geheel hersteld van den schok. Hij begroette Ricky koei, hoewel hij in zijn hart medelijden met hem had. Gouid waardoor zwart, toen hij dezen zet speelde, als volgt verloor: Wit: Zwart: 1. 16—21? 2. 22—18 13X22 3. 33—29 22 X 44 gedw. 4. 29X27 Nu komt plotseling de dreiging 27—22 en 32 X 25 te voorschijn. Hoe zwart nu ook speelt, steeds zal hij twee schijven verliezen. 5. 44—49 6. 27—22 17X 28 7. 32X 25! Zwart kan nu tevens niet meer verhinderen dat Wit de dam opvangt door 4349 en gaf dus de partij op. Wel een bijzonder typische combinatie in de kerkhof stelling. Combinatie van den ex-wereldkampioen Isedore Weiss. Wegens zijn zelzaam schoone afwikkelingen en prach» tigen stand publiceerden wij onderstaande combinatie reeds eenigen tijd geleden in het interessante officieel orgaan van den Nederlandschen Dambond „Het Dam spel". Doch daar wij veronderstellen, dat het, niet tegenstaande dit, toch niet onder de oogen van vele onzer lezers zal zijn gekomen, achtten wij ons gerech tigd dit magnifiek meerslagprobleem van den groot meester in het combinatiespel ook hier te publiceerea en daardoor ook onzen lezers eenige genotvolle oogen- blikken te verschaffen. Zwart: 10. Wit: 10. Stand: Zwart 7—9, 16, 19, 24, 25, 26, 29 en 30. Wit 27, 1, 32, 33, 36, 39, 41, 42, 45 en 48. Wit wint op de vol gende prachtige manier: 39-34 (29x47); 38—31 (26x46); 27—21 (16x38); 48—42 (46x40); 42x33 (47x29) en wit 45x1. Hoe buitengewoon geestig zijn die zetten 4842 en 42x 33 en dan dat viermaal achtereen meerslag. Men kan waarlijk de schoonheid van dit stukje niet In woorden uitdrukken. Hoe schitterend is b.v. het blijven wach ten van schijf 34, om daardoor zwart's 46x40 mogelijk te maken. Een werkelijk buitengewone compositie. Bobbie, ik hoop. dat je niet aan je vader hebt verteld, dat je mij gisteravond je zuster Klara hebt zien kussen? O, nee. dat was niet noodig. Want Klara maakte ons allemaal wakker, toen U weg was en vertelde het ons zelf! Niemand nam eenige notitie van Groen. Telkens pro beerde hij ook wat in het midden te brengen, maar aldoor was er iemand met een sterker stem, die de leiding van het gesprek op zich nam. Eindelijk kwam het op honden. Nu dacht Groen zijn kans waar te nemen, omdat hij zelf een hond had. Iemand merkte op: Er zijn soms honden, die meer verstand hebben dan hun baas. „Juist," viel Groen hem bij. „zoo één heb ik er!" Hij: Nee, mijn vader was nu niet precies rechercheur, maar hij ging wel dikwijls met ze mee. Hij (thuiskomend): Nu vrouw, ik hoef niet meer bang te wezen, dat ik failliet zal gaan! Zij (verheugd): Nee? Hoezoo??! Hij: Ik ben failliet! Hotelportier: Als je nu niet dadelijk weggaat, zal Ik om politie fluiten! soheen ten slotte toch nog eenig gevoel te hebben, want hij zag er slecht uit. „Ik weet het al," begon hij, toen Fanshaw wilde spre ken. „Ik ben dadelijk naar Arnold gegaan en ik vond hem in het huisje van Susan Tollhurst. Ik vertelde hem, dat ik me kwam aangeven." „Voor den moord op den koster?" vroeg Fanshaw verschrikt. „Neen, idioot", barstte Gould uit, „voor den diefstal van den beker. Ik heb den ouden man niet gedood." „Maar je hebt den beker toch gestolen?" „Ja, dat wel." antwoordde Ricky uitdagend, „maar daar Gretton niet van plan is een klacht in te dienen, zooals Arnold me vertelde, kunnen ze me daarvoor niets doen. En aan den moord ben ik niet schuldig. Arnold schijnt argwaan te hebben en het zou me nie.t verbazen, als ik gearresteerd werd. Maar hij gaf me toestemming om naar jóu te gaan, als ik weer bij hem terugkwam in Susan's huisje." „Als je onschuldig bent..." „Dat ben ik", viel de ander hem bruusk in de rede. „Ik zal je precies vertellen, wat er dien avond gebeurd is. Toen ik thuiskwam, was ik niet van plan iets met den beker uit te halen. Ik ging naar boven, zooals jij en juffrouw Tuckle weten. Maar de gedachte wilde me niet loslaten, dat Baxter, die niet tegen een kleinigheid opziet, wel eens plannen kon hebben ten opzichte van den beker. De manier, waarop hij er, toen ik in „Het Vergulde Hert" met hem samen was, over praatte, had mij op dat idee gebracht Daarom sloop ik het huis uit, zonder dat iemand het merkte," „Juffrouw Tuckle wist het en vertelde het me. toen je vertrokken was!" deelde Fanshaw zijn neef mee. „Maar ze heeft tegen Susan volgehouden, dat je om tien uur in £gd lag." „Dat is aardig van haar." verklaarde Gould koel, „maar nu komt toch alles uit. Nu dan. zooals ik daar net zei, was ik niet van plan om den beker te stelen. Mijn bedoeling was alleen om. wanneer Baxter hem stelen zou. de opbrengst met hem te deelen." „Hoe is 't mogelijk, dat je op zoo'n schandelijke ge dachte bent gekomen. Richard!" riep Lionel vol afschuw uit. „Omdat ik op zwart zaad zat en geld wilde hebben om met Rose te trouwen", was het kalme antwoord, „Maar om kort te gaan om goed kwart over tienen

Schager Courant | 1932 | | pagina 18