Alitieei Hltifs- Kanaal Schagen-Kolhorn. 2 pond KEG's Koffie liitruiiii- üMlinIlal. Duikbootramp op de Fransche kust. een pakje KEG's Maizena GRATIS. BRAND Plaatselijk Nieuws. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Vermoedelijk 66 man in de diepte verdwenen. Noodlottig ongeluk bij het vuurwerk. Op ieder 1 ter kennismaking Ifll UW WASCHMAND VERLOREN GEGAAN Mandenmakerij J. KEESMAN, Loet, Schagen. Het 2de werk aanbesteed. Theater Royal. Bekendmakingen. Steunregeling voor werklooze arbeiders Zaterdag 9 Juli 1932. SCHAGER 75ste Jaargang No. 9103 CTÜÏÏÏT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN Een der nienwe Fransche onderzeeërs, de ,,Promethée", door tot nn toe on bekende oorzaak tijdens een proeftocht onverwachts gezonken. BET SCHIP LIGT OP 50 METER DIEPTE. Een der nieuwste Fransche onderzeeërs „Prome- thée", welke Donderdag ter hoogte van Cherbourg eenige manoeuvres heeft uitgevoerd aan den zeespie gel, is door tot na toe onbekende oorzaak onverwacht gezonken. 66 opvarenden, o.w. talrijke ingenieurs, zijn waar schijnlijk verdronken. De kapitein en eenige ingenieurs die zich in den toren bevonden, konden worden gered. De onderzeeër ligt op 50 M. diepte op den bodem. Later werd uit Parijs gemeld: Het ministerie voor de Oorlogsmarino bevestigt hot vergaan van den onderzeeër „Promothée". Het aantal dooden wordt officieel op 66 aangegeven. Betreffende het vergaan worden de volgende blzon- derheden bekend: De onderzeeër was Donderdag onder controle van een aantal ingenieurs der Schneider-Creusotwerken uit Cherbourg vertrokken voor een oefentocht, toen de „Promothée" plotseling zonk. De commandant die zich met drie ingenieurs in den toren bevond, zoo mede vier matrozen die zich aan dek bevonden, kon den door een in de nabijheid kruisende visschershoot worden opgepikt. Zij werden direct naar het marine hospitaal te Cherbourg overgebracht. De oorzaak van de ramp zal eerst later bekend kun nen worden. Men heeft iedere hoop opgegeven ook maar een deel der bemanning te kunnen redden, aan gezien de boot ontzettend snel is gezonken en er geen mogelijkheid meer bestond de luiken te sluiten. In de maand October 1930 is de Promethée te Cher- bourgh van stapel geloopen. Het schip had een wa terverplaatsing van ongeveer 1600 ton. Hoe het onheil zich voltrok. Over de ramp. die in den voormiddag plaats ge had heeft, worden nog de volgende nadere bijzonder heden gemeld: Even voor één uur voer de boot ten Oosten van Op het strand te Scheveningen een monteur bij het afsteken van vuurwerk door een uit elkaar springende donderbus gedood. Donderdagavond is bij het vuurwerk op het strand te Scheveningen een ernstig ongeluk gebeurd. Tijdens het afsteken van het vuurwerk, sprong te ongeveer tien minuten voor elf een Zjg. donderbus uiteen. De monteur Bakker, van de firma J. Kat te Leiden, werd door de scherven zoodanig getroffen, dat hij oogenblik- kelijk dood ineenzonk. Het verder afsteken van het vuurwerk werd afgelast. De talrijke toeschouwers bemerkten wel dit ontijdig «nd, doch slechts enkelen waren er zich van bewust, welk droevig ongeluk daarvan de oorzaak was. Het stoffelijk overschot van den monteur werd door oen Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Nader wordt nog gemeld: Omstreeks kwart voor elf stak zekere Hartevelt een mortier af van 20 c.M. Door onbekende oorzaak sprong hiervan de ketel uiteen en trof Bakker, die naast Harte velt stond ter hoogte van de hartstreek. Doodelijk getroffen stortte de ongelukkige ter aarde. Twee dok toren. dr. Guljé uit Uitgeest en dr. Funkenberg uit Gravenzande snelden onmiddellijk toe. Zij konden ech ter niets dan den dood constateeren.' Hetzelfde con stateerde ook even later dr. Fortuyn van den Ge neeskundigen dienst. He1; slachtoffer was ongeveer 60 jaar oud en woonde gan den Ouden Rijn te Leiden. Een tiental strandstoelen was in elkaar geslagen door ne ontploffing, terwijl een politieman aan autoriteiten een zware ijzerscherf toonde, klaarblijkelijk afkomstig Van de ontploffing. de ramp had Plaats gehad werden onmlddel- Xtrutand en ontstoken en moest de pier worden Cherbourg, ter hoogte van kaap Lévy. De ingenieurs waren beneden voor het controleeren van de werking der motoren. De commandant bevond zich op het dek en snelde naar de brug, toen hij plotseling lawaai bemerktë binnenin de duikboot en tegelijkertijd zag hij dat zijn boot begon te zinken. Het zinken geschiedde zoo snel, dat de comman dant Guespel du Mesnill en de luitenant, die zich bij hem bevond, plus vijf man. die zich op het dek be vonden, in zee werden geworpen. Zij konden zich bo ven water houden in de kolk. door het zinkend schip verwekt. Op dat oogenblik naderde in de na bijheid een motorvisschersboot nl. de „Yette" uit Equerdreville. die het onheil bemerkt had Het gelukte aan den kapitein van die boot, alle ze ven drenkelingen aan boord te brengen. Daar de commandant van de duikboot zich geen rekenschap had kunnen geven van wat in 't inwen dige van de boot had plaats gehad, maar toch natuur lijk begreep, dat er een ongeluk met de duikboot moest gebeurd zijn, liet hij de „Yette" onmiddellijk naar Cherbourg koersen, waar alarm werd gemaakt Do admiraliteit zond onmiddellijk booten uit ter opsporing en booten met lichtingsmateriaal en liet alle beschikbare vliegeniers met hun toestellen op stijgen om de plek des onheils te gaan verkennen. Deze ramp is wel een van de zwaarste, die de Fransche marine ooit getroffen heeft, en zij heeft dan ook te Parijs een zeer diepen indruk gemaakt. De bijzonderheden raakten eerst bekend uit een officieele mededeeling van het ministerie van marine. Het opzienbarende van het onhei! is, dat de boot gezonken is, terwijl zij aan de oppervlakte voer Het feit, dat zij, die op het oogenblik, dat de boot naar de diepte zonk, zicli op het dek bevonden, in zee werden geworpen, doet vermoeden, dat in het in wendige van de boot een ontploffing heeft plaats gehad. Naar do Matin meldt, was de gezonken duikboot 90 meter lang en 9 meter breed en had zij 5 meter diepgang. Zij werd gedreven door 2 Diesel-Sulzer-mo- toren ieder van 500 P.K en 2 dynamo's van 2000 P.K. De wapening bestond uit 12 torpedolanceerbuizen, 2 kanonnen en een machinegeweer. De bemanning be stond normaal uit 65 koppen. De boot kon kruistoch ten van 30 dagen ondernemen. Alle hoop op redding, nog niet vervlogen. Naar Havas meldt, mag men hopen, dat het deel der bemanning, dat zich op het oogenblik van het onge tuk binnen in de boot bevond, tijdig de waterdichte schotten heeft kunnen sluiten Wanneer de boot niet lek gestoten is, zou in deze omstandigheden geen onmiddellijk gevaar bestaan. Maar het reddingswerk zal tengevlge van de diepte van de zee en de stroo mingen op dit punt zeer moeilijk zijn. Het drijvend dok voor duikbooten van de Fransche marine be vindt zich te Cherbourg. De plaats, waar de duikboot zich bevindt, is nog niet vastgesteld. (Zie verder Laatste Nieuws.) DOOR DEN bij de Wasscherij Van de firma S. KROM Wij leveren U een nieuwe, die jaren mee kan. Aanbesteding van bestek No. 2 van den Provincialen Waterstaat te Haarlem, van het maken van 4 duikers van gewapend beton onder het nieuw te maken kanaal S c h a g e nK o 1 h o r n. De duikers komen als volgt: le. 400 meter benoorden Lagedijk (langs W.F. dijk); 2e. aan den Buren weg; 3e. aah den Meeldijk (Kaagpolder) 4e. bij het Machinewatergemaal van den Kaagpolder. Inschrijvers: W. Aafjes, Assendelft f 88500 M. Rijker, Haarlem f 88000 C. Klinkert. Oudkarspel f 86000 J. Baron. Drachten f 85700 J. Kingma, Leeuwarden f 83650 W. Uiterdijk, Schagen f 82800 J. Tukken. Alkmaar f 77000 J. Ooms, Avenhorn f 74774 W. Spijker. Amsterdam f 73400 N.V. v. d. Valk, Heemstede f 69100 A. K. Pik, Barsingerhorn f 68900 Gebr. de Graaf. Halfweg f 67591 JStrüland, Uithoorn f 67000 Wittenberg. Den Haag f 62900 N.V. Obreon. Amsterdam f 62300 Holl. Beton Mij., Amsterdam f 62250 N.V. Ballast Mij., Amsterdam I 58800 J. Moei es. Obdam t 57500 J. Faus, N. Niedorp i 57300 Doedens en Schilder. Alkmaar f 55350 N. Karssen. Alkmaar f 54000 J. Veuger Hz., St. Maartensbrug f 53330 D. Woud, Wormer f 43975 MOOIE OPDRACHT. De levering van de safe-loketten en kluisdeur voor de nieuw te maken safe-inrichting aan het bijkantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging alhier, is opge dragen aan Van Rijswijik's Ijzerhandel alhier, verte genwoordiger der Lips fabrieken. De film „Oorlogsverpleegsters', die deze week in Theater Royal draait, is de geschiedenis van een groep jonge meisjes, die zich bij het uitbreken van den wereldoorlog vrijwillig als verpleegsters in Frankrijk aanmeldden. Hoewel zij slechts een zeer korte oplei ding genoten en geen diploma's bezaten, bewezen zij uitstekende diensten... Direct na hun aankomst in Frankrijk ondervinden de meisjes, dat zwaar en moeilijk werk hun wacht. Zij pak ken flink aan en hebben spoedig een gebouw als hospi taal ingericht. Twee vliegeniers, die dicht bij het hospitaal gelegerd zijn, interesseeren zich voor de nieuwe verpleegsters. Tusschen Robin en Joy is het liefde op het eerste ge zicht, maar Babs wijst Wally af, omdat zij aan zijn op rechte liefde twijfelt. Als de beide vliegeniers op een gevaarlijke expeditie worden uitgezonden, heeft Babs spijt, dat ze Wally haar liefde niet bekend heeft. Intussohen hoort Joy dat Robin getrouwd is. Ze ver krijgt overplaatsing naar Parijs, waar ze zoo'n vroolijk leven leidt, dat de hoofdverpleegster besluit haar naar huis terug te sturen. Zoodra Joy dit hoort, gaat ze heimelijk terug naar haar oude vriendinnen aan het front. In het hospitaal vindt ze Robin zwaar gewond en verlicht zijn laatste oogenblikken door hem vergiffenis te schenken en voor hem te bidden. Later ontmoet Babs Wally weer in Parijs. Hij is krijgs gevangene in Dutisohland geweest en was niet in de gelegenheid haar te schrijven. Na de verschrikkingen van den oorlog, gaan zij samen een nieuw, gelukkig le ven tegemoet MARKTO VERZICHT. De laatste 2 weken viel er weinig over de markt te schrijven; in den hooibouw is het altijd een stille tijd. Maar bij een paar weken zal dat wel anders wezen. Donderdag jJ. was de aanvoer van vette koeien ta melijk, de handel was trekkend, een extra beest werd verkocht voor 35 ets., de gang was vanaf 30 ets. Gezien den hooibouw waren er weinig menscben voor gelde- en kalfkoeien, deze handel was dan ook zeer traag. Pinken en stieren niet aangevoerd. Op alle markten was de handel in nuchtere kalveren zeer stug, dat was hier niet beter. Wij zagen nog een kalf, oud 6 dagen, dat 18 gulden opbracht, maar dat was ook iets buitengewoons; de gang was anders van 3 15 gld. In paarden Was weinig handel. Oude slachtschapen 1417 gld., handel minnetjes. Vette schapen gingen ook slecht van de hand en lam- Voor deze gemeente is vastgesteld een steunregeling voor werklooze arbeiders, die uitsluitend zal gelden voor de volgende bedrijven: landbouwbedrijf, tuinbouwbedrijf, zuivelbedrijf. Voor ondersteuning volgéns die regeling komen in aanmerking de onvrijwillig geheel of gedeeltelijk werk looze valide arbeiders, die geen recht hebben op de uit- keering uit een werkloozenkas, en die in de drie maan den voorafgaande aan het tijdstip, waarop zij werkloos werden, ten minste zes weken werkzaam waren in de genoemde bedrijven. Leden van de door het Rijk gesubsidieerde werkloo- zenkassen, die voor steun in aanmerking wenschen te komen, en zij, die geen lid zijn ypn een werkloozenkas, kunnen aanvraagformulieren bekomen bij den Gemeen te-architect, op eiken werkdag van 1112 uur, des voor middags. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de steun niel zal worden verleend, c.q. worden ingehouden, indien: a. de werklooze. die voor steun in aanmerking komt, opzettelijk verkeerde inlichtingen verstrekt; b. de ondersteunde opzettelijk geen of onvolledige op gaaf verstrekt van zijn inkomen en van dat van de overige leden van het gezin,! of hij nalaat van veran derde omstandigheden, die op den steun van invloed kunnen zijn, tijdig mededeeling te doen; c. de werklooze nalaat er voor te zorgen, dat hij al* werkzoekende bij de gemeentelijke arbeidsbeurs of den plaatselijken correspondent voor de arbeidsbemiddeling is ingeschreven en ingeschreven blijft; d. de werklooze weigert werk te aanvaarden, waarvoor hij lichamelijk geschikt kan worden geacht; e. de werklooze weigert te allen tijde de daartoe ge machtigde personen in zijn woning te ontvangen, of zich niet onderwerpt aan de vastgestelde maatregelen van controle; f. de werkloosheid een gevolg is van werkstaking oi uitsluiting.; g. de werklooze door ziekte of ongeval tot werken niet in staat is. SCHAGEN. 7 Juli 1932. Burgemeester en wethouders van Schagen. De burgemeester, J. Cornelissen. De secretaris. Roggeveen. WERKVERSCHAFFING. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat bij eventueele werkverschaf fing, niet te werk zullen worden gesteld zij, die gedu rende een jaar ingezetenen der gemeente zijn. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester. J. Cornelissen. Do secretaris, Roggeveen. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND. BERGEN. meren waren zoo goed als onverkoopbaar. Dat de handel den laatsten tijd al niet rooskleurig is, dat weten wij; wanneer zal dat nu eens komen? Van de vette varkens was ook weer een cent af; het ging de laatste weken vooruit, maar door de invoer rechten van het buitenland kon men dit direct merken. Jammer genoeg. De handel in biggen en schrammen was met afloopende markt zeer stug, het gevolg natuur lijk. De handel in bokken en geiten was zeer kalm, weinig aangevoerd. In kippen en konijnen geen verhooging. Over het geheel had de markt een kalm verloop. Wij zullen maar weer op beter hopen; dat moet toch eens komen, zou men denken. BETER LAAT DAN NOOIT. Naar men ons mededeelde, zal voor de werkloozen in deze gemeente een steunregeling in het leven worden geroepen. De betrokken minister heeft daartoe bereids zijn medewerking toegezegd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1