Muggen en Vliegen. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. De beker van koningin Elizabeth De ontwapeningsconferentie. De brand op de Dempo. Strafzitting van Vrijdag 8 Juli. EEN PRINCIP1EELE KWESTIE! DE BIBBERENDE RICHTINGAANWIJZER. Door do firma Rolf te Alkmaar was geïmporteerd een op en neer zich bewegende electr. richting-aan wijzer. een motoriment. dat in liet buitenland, waar geen stopteekens vereischt zijn, veel opgang maakt. De chef van het verkeerswezen, hoofdagent Wijnberg, achtte een dergelijke beweegbare pijl echter niet ge oorloofd en in strijd met artikel -4B van het motor- en rijwielreglemcnl, omdat dit op en neer bewegende toeken geen verandering van richting, doch een stop sein aanduidt 'IVireinde een prïncipicclc beslissing te verkrijgen, werd tegen den lieer C. C. R. proces verbaal opgemaakt, toen hij op 27 April vanaf de Pe perstraat dc Houtti 1 willende inslaan, deze beweeg bare richtingpijl bezigde. Heden stond de heer It. dan ook terecht en gaf een demonstratie met deze nieuwe vinding. De ambtenaar bewonderde het mooie instru ment. ten zeerste, doch vermeende dat liet gebruik daarvan onder de tegenwoordige bepalingen der Mo tor- en Rij wiel wet en Reglement niet mag worden toe gelaten, omdat daardoor verwarringen en ongelukken kunnen ontstaan. Indien de wet deze richtingpijlen toestaat, zal ook een verlicht stopsein verplichtend moeten worden gesteld. Mr. Tack vorderde dus ver oordeeling, doeli waar het hier gold een principieele kwestie, tot slechts f0.50 boete of 1 dag hechtenis. De Kantonrechter zal op 22 Juli schriftelijk vonnis wijzen. DE WILDE AUTOBUSDIENST OP IJMUIDEN. Ondernemer tot f40 boete veroordeeld. Uit Egmond aan Zee vertrekken vanaf het Pomp- plein verschillende autobussen, uitsluitend voor het vervoer van visschers naar I.Tmuiden. De ondernemers van deze diensten hebben geen ver gunning noodig, dbch toen door de controleurs van het vervoerwezen, daartoe benoemd door den Mi nister van Waterstaat, uit eigen waarneming werd geconstateerd, dat ook gewone passagiers werden op genomen, had zulks het gevolg, dat tegen een der ondernemers, den heer C. de G., procesverbaal werd opgemaakt en deze. ondernemer heden terecht stond. Door den heer de Er. werd in 'I midden gebracht, dat hij reeds vanaf 30 April 1923 dezen dienst onge stoord had uitgeoefend, doch dat concurrenticnijd de oorzaak was van de strafvervolging. Dc Kantonrech ter scheen aanvankelijk geneigd aan deze toelichting geloof te schenken, doch na een krachtige uiteenzet ting van den fcitelijkcn toestand door den heer Oekemulder, den rijkscontrolcur, die met zijn collega B. Koetink na ingesteld onderzoek, lot de wetenschap was gekomen, dat geregeld passagiers, niet tot de visschers behoorende, werden opgenomen en deze diensten groote prhadc berokkenen aan bonefide on dernemers, veranderde hij van meening en direct uit spraak doende, veroordeelde mr. Basters den autobus ondernemer tot f 10 boete of 30 dagen hechtenis. DE CRISISNOOD IN ALKMAAR! f2.40 betaald voor een potje bier en een ileschje cider. Een agent loerde op het dak; In de gemeente Alkmaar bestaat aan de Nieuwe- sloot een z.g. verlofzaak, geëxploiteerd door den heer Pieter K.. alwaar afschaffers van do leus: „Om 10 uur thuis en naar Led", in de gelegenheid werden gesteld om na sluitingstijd der cafê's nog een extra graantje 1c pikken. Een nielksïytcr had in gezelschap van eenige andere nachtzwaluwen, na '1 verlaten van het café „Centrum", van deze mooie occasie gaarne ge bruik gemaakt. De. hoeren werden per auto naar be doeld café vervoerd en in de achterkamer een na- fuifje georganiseerd. Toen echter dc melkslijter wilde vertrekken, werd hem zulks belet en eerst na voldoe ning van f2.40, zijnde dc consumptieprijs van een gebruikt potje bier en een fleschjo cider, werd het hem toegestaan te vertrekken. De politierechter had deze clandestiene bijeenkomst in de gaten en een dei- agenten posteerde zich zelfs op liet dak om het nach telijk drama goed te kunnen waarnemen. Ten slotte werd tegen den verlofhouder proces-verbaal opge maakt en moest deze persoon heden terecht staan. Hij was echter niet. verschenen, wel dc melkboer, die verslag gaf van zijn nachtelijke avonturen. Dc Kan tonrechter vermeende dat hier sprake was van een „stille knip", wat niet werd tegengesproken. Gerc- quircerd werd f 150 boete of 50 dagen, waarop ver dachte bij verstek werd veroordeeld tot f100 boete of 40 dagen hechtenis. LEEST DEZE GOEDE MAN GEEN KRANTEN? Een oude steonfukker. die geheel onbekend scheen te. zijn met de geschiedenis van den zondvloed en de ark van Noach. verontschuldigde zich met te zeggen. Ja. ziet u, ik lees heelcmarfl geen kranten en zoo was het ook gesteld met den chauffeur Joh. W. B., wo- FEUILLETON ooooöocx)ooc>oöoaocx)aocx)cx) cxjcxjoocxjooaoaocxjaoaoaoao Naar het Engelsch - van FERGUS HUME. 57. Juffrouw Pamela lachte schamper. En Susan heeft niet veel zijde gesponnen bij haar gemeene lasterpraatjes, omdat de koster zooveel fa milieleden had", zei ze. „Haar verdiende loon! Ze heeft een hoop last en ellende veroorzaakt met haar kwaad aardige tong. Nu zegt ze natuurlijk, dat Kolonel Bax ter het gedaan heeft, afgaand op dien brief „Op een stukje van een brief." verbeterde Lionel. „Die snipper, dien ze hier neergelegd heeft, had alleen ten doel, dat Anita zou weten, wat voor man haar vader was." „Alsof het arme kind dat niet maar al te goed wist," zuchtte Juffrouw Pamela. „Ik heb dat fragment aan Arnold gegeven," deelde de jongeman mede. „En omdat die eene regel laat door schemeren, dat Baxter de schuldige zou kunnen zijn, geloof ik, dat de inspecteur Ricky nog niet gearres teerd heeft." ..Des te beter voor Ricky! Maar Arnold zoekt Bax ter en als hij hem niet vindt, zal hij er toch mee ein digen een vervolging tegen Richard te laten instellen, En hij vindt Anita's vader niet; dat kun je van mij op een briefje krijgen! Die is allang naar Guatemala terug." „En ik zou er een eed op durven doen. dat hij nog in Engeland is," verklaarde Fanshaw vol overtuiging. „Meen je het heusoh", juffrouw Pamela gluurde over den rand van haar lorgnet naar den spreker. „Bedoel je misschien, dat Anita bericht van haar vader gehad heeft?" nende te Alkmaar, welke heer op 18 Mei was geca- langeerd, omdat hij onder Oudorp of Oterleek een paard had vervoerd, terwijl hij als begeleider ge bruik had gemaakt van zijn rijwiel. Thans terecht staande voor dat feit, gaf hij voor met de „strafbaar heid" geheel onbekend te zijn. Hij had één gulden verdiend met het paard weg te brengen; een uiterst slechte speculatie, daar hij nu tot f3 boete of 3 dagen werd veroordeeld, omdat hij deze expeditie niet per pedes apostolorum had ten uitvoer gebracht. Voor hen echter, die even onwetend zijn, weer een gepeperde waarschuwing! MEER KALMTE ZAL HEM VOORDEELIG ZIJN. De 22-jarige zand- en puinrijder J. van H. te Sint Pancras zit nog maar kort achter het stuur, doch is al druk bezig zijn crediet bij de heeren der gerechtig heid te verspelen. Zoo werd hij op 24 Juni alreeds veroordeeld tot f30 boete of 30 dagen, wegens een aan rijding tc Heiloo gepleegd en verscheen hij heden opnieuw omdat hij onder St. Pancras een door den breedsprakige handelsreiziger Wielaert uit Heemstede bestuurden auto door zijn onbesuisd rijden had be schadigd. Bovendien reed hij nog zeer onsportief on bekommerd door. Hem werd aangezegd dat een her haling zijn rijbewijs in gevaar zou brengen en den delinquent voorts tot f 40 boete of 20 dagen veroor deeld. N MENSCH WEET NOOIT WAT HEM BOVEN HET HOOFD ZWEEFT. Een 33-jarice beroeplooze ingezetene van Alkmaar, de heer Th. M. dc R., maakte zijn opwachting voor den Kantonrechter als te. zijn verdacht van strooperij met behulp van een hond op 29 Mei in de duinen van den heer Van Rcenen tc Bergen. De. comparant verbaasde echter don Kantonrechter niet weinig door ijskoud te verklaren, dat hij niet in het bezit van een hond was en met het exemplaar van het ge slacht kanis familarus, 'n soort fox. dat daar destijds in de duinen rondsnuffelde, in geen enkele relatie stond. De verbalisant, 'n opzichter van de waterlei ding, met name Van Elfen, had echter vermoedelijk gedacht: vox populi Vovterrier en zonder eenig nader onderzoek den heer De R, maar het eigenaar schap toegekend. Mot dezen stand van zaken bleek het natuurlijk noodig gezegde lieer Van Elfen dc vol gende weck zijn proces-verbaal persoonlijk tc hooien toelichten. AL TE VER GEDREVEN DIENSTIJVER? De 19-jarige, onder de schilderachtige gemeente Koedijk woonachtige heer F. A. A. v. d. Z., stond als 18de persoonlijke aanwezige verdachte terecht, ter zake het hem telaste gelegde feit, «lat hij op 30 Juni in een costuum, .waarin onze oudste voorvader ge woonlijk op receptie ging, had gezwommen in het Sedert onheugelijke tijden de gevaarlijkste vijanden der menschen. Toch is men zich niet altijd van dit gevaar be wust. De angstwekkende vruchtbaarheid maakt, dat nauwelijks drie maanden noodig zijn voor één mug om 5000 mllli- oen nakomelingen te hebben. Het is niet sinds vandaag of gisteren, dat muskieten en vliegen het menschelyk bestaan in letterlijken zin vergiftigen. De Bijbel maakt reeds melding van een muggenplaag, waarmee Egypte te kampen kreeg na Pharao's weigering om de Joden huns weegs te laten gaan. Deze zelfde Pharao's worden altijd afgebeeld met aan weerskanten een slaaf, die niets anders had te doen dan Zijne Majesteit te vrijwaren voor een bezoek van het stekend en zoemend ongedierte. In Griekenland en Rome was het er al- precies zoo mee gesteld. Iedere behoorlijke patriciër werd op zijn wandelingen gevolgd doore en paar bedienden, die wa ren gewapend met groote waaiers. Het was de bedoe ling. hiermee de hitte zoowel als de muggen zoo onschadelijk mogelijk te maken. Toch werden onze voorvaderen zich nooit hewust van de gevaren, waaraan zij door de tegenwoordigheid de zer insecten waren blootgesteld. Zij beschouwden ze hoogstens als lastig en brutaal. De dichter Lucianus vergeleek de mug met een parasiet, die altijd een ge dekte tafel vindt: „Zij is de eerste, die plaats neemt aan den feestdisch en die de spijzen keurt, voordat iemand ze nog heeft aangeraakt. Zij houdt den mensch gedurende ztfn heele leven trouw gezelschap en is voor geen bleediging vatbaar." Het is juist dat „keuren der spijzen", dat het onge dierte zoo gevaarlijk doet zyn. De pestilentiën, die van tijd tot tijd het derde deel van een geheéle stads- of streekbevolkine te gronde richtte, werden niet zelden veroorzaakt door gevleugelde fijnproevers, dip de ziek tekiemen hadden veroorzaakt op dranken en etens waren. Eerst toen de mediséhe wetenschap aandacht kreeg, voor de uiterst belangrijke rol der kleine organismen, begon zij ook rekening te houden met de vliegen en muggen en men geraakte steeds meer er van overtuigd, dat deze dieren moesten worden beschouwd al» ge vaarlijke ziekte-verspreiders. In de laatste jaren is het o.a. Amerika, dat ernst maakt met de verdelging van allerlei ongedierte. Dit kost weliswaar jaarlijks ongeveer twintig millloen, maar dat is dan ook geen weggegooid geld In de maand April worden de larven zooveel mogelijk uitge roeid. Verder wordt er een geweldige propaganda ge voerd voor het beschermen van insecten-etende vogels. Deze laatsten genieten bovendien de bijzondere be scherming van de wet. Inderdaad is één van de weinige dcpltreffende mid delen om het gevaar af te wenden: De vernietiging der schadeliike insecten vóór ze tot vollen wasdom zijn gekomen. Vple vogels voeden zich met muggen-eieren en lz.rven. Ook de muggen zelf worden geconsumeerd door onze gevederde vrienden. Maar het dooden van de larve en eieren Is te verkiezen boven het bestrijden der insecten zelf. Elke levende vlieg of muskiet heeft misschien al eieren eelegd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat één vlieg, die voor den 15den April 120 eitjes heeft geprodu- „Daar heb ik niets van gehoord." „Ik wel." deelde juffrouw Pamela kalm mede. „Wanneer heeft ze dan een brief gekregen" klonk het opgewonden. „Vanmorgen met de post van elf uur. Ze vertelde me niet wat er in stond, maar het maakte haar zoo van streek, dat ik haar naar haar kamer heb gestuurd om een poosje te rusten. Daarom heb je haar nog niet gezien. Maar ze zal wel gauw beneden komen en dan zul je ongetwijfeld gewaar worden, wat haar vader schrijft." Fanshaw stond op en keek uit het raam. In angstige spanning overdacht hij, wat hij zoo juist had gehoord. Volgens Ricky was de kolonel dien avond bulten ge weest en.het was heel goed mogelijk dat hij Tollhurst had vermoord, toen hij ontdekte, dat de beker niet in het huisje was. Maar zelfs al was hij schuldig, waarom zou hij dan een nuttelooze bekentenis doen aan zijn dochter? Maar als de brief géén bekentenis inhield, waarom was Anita dan zoo overstuur ervan? De gouvernante bracht zelf het antwoord op deze onuitgesproken vraag, want toen Lionel met zijn over denkingen bij dit punt was gekomen, trad ze juist de kamer binnen. „Liefste, liefste," riep hij uit, terwijl hij haar in zijn armen nam. Het meisje zag er mager en afgetobd uit. Maar er was een blos op haar wangen en haar oogen schit terden. „Ik voel me een heeleboel beter dan straks," ver klaarde ze met zóó'n opgewekte stem, dat Lionel ver baasd opkeek. De laatste maand was Anita altijd ge drukt en terneergeslagen geweest. „De slaap heeft je goedgedaan," hernam ze en ze haalde een brief in een groote enveloppe te voorschijn. „Hü is van mijn vader." „Dat heb ik hem al verteld," kwam Juffrouw Pamela tusschenbeide, „maar ik heb hem ook gezegd dat je nogal van streek bent geweest." „Daar had ik ook reden voor," bekende ze. Fanshaw, die op de leuning van haar stoel zat, keek over haar schouder naar de groote vellen papier, die ze uit de enveloppe genomen had. „Je wilt toch niet zeggen, dat je vader zijn schuld aam den moord bekent" vroeg hij zenuwachtig. „Integendeel, hij schrijft dat hij onschuldig is." „O!" Juffrouw Pamela snoof ongeloovig, „natuurlijk ceerd. hiermee heeft gezorgd voor 26 millioen vliegen omstreeks den loden Juli. Wat wilt II tegen vliegen insectenzwermen beginnen? U kunt vliegenvangers en „muggendoodevs" aanschaffen en het aantal muskieten gazen verhonderdvoudigen. Het zal niet helpen. Amez-ikaansche geleerden beweren, dat er vroeger 75.000 kinderen per jaar om het. leven kwamen, door dat vliegen doordrongen tot het voedsel. De beestjes weten nu eenmaal niet het verschil tusschen een cada- ver en de speen van een zuigflesch. Fransche medici leggen er voortdurend den nadruk op. dat het „Musée d'Hygiène" te Parijs niet veel te beteekenen heeft, wanneer de menschen zich niet sto ren aan medische adviezen. Men klaagt over de kinder sterfte. men probeert al het mogelijke om de bevolking te doen toenemen, maar de eenvoudigste veiligheids maatregelen worden niet genomen, omdat in het prac- tische leven alle vurige propagandisten te laks en te onverschillig zijn. Niet alleen de vlieg, ook de mug kenmerkt zich door een angstwekkende vruchtbaarheid. Een wijfje legt on geveer 150 eieren: 50 pet. hiervan levert weer wijfjes op. De volgende generatie zorgt dus van 75 x 150 11250 nakomelingen. Het volgende geslacht tolt 843.750 indivi duen. allen lijnrechte afstammelingen van het bovenge noemde wijfje. Wanneer de muggen een beetje goed weer treffen en ook de andore levensvoorwaarden gunstig zijn. dan bedraagt het aantal telgen van het vijfde ge slacht 4 milliard. Eigenlijk is 't juiste aantal 4.746.093.750 maar wij willen aannemen, dat er ongeveer 3/4 milliard zijn verongelukt. Als men verder in aanmerking neemt, dat do meeste soorten niet meer dan'twintig dagen noodig hebben om van ei uit te groeien tot volwassen insect, dan ziet men in. dat er nauwelijks drie maanden noodig zijn om vijf milliard muggen te „fokken", wanneer men één mug in leven laat. Men begrijpt dat het dus zaak is de eieren tc vernie tigen en met deze methode heeft een groot resultaat be reikt. In verschillende landen is b.v. gevallen van gele koorts sterk afgenomen sedert men daar een begin ge maakt heeft met systematische bestrijding der muggen en muskieten. Te Ismailia zijn er speciale rijkswerklieden, die alle denkbare plaatsen met petroleum begieten. Zelfs parti culieren zijn verplicht de ontsmettingsdlenst zijn gang te laten gaan. wanneer hij het noodig oordeelt in wo ningen er. tuinen petroleum te verspreiden. Dank zij deze maatregelen behoorden malaria en moeraskoorts na enkele jaren vrijwel tot het verleden. De polikliniek van Ismailia noteerde in het jaar 1900 zes en twintig honderd gevallen van moeraskoorts, in 1901 nog slechts vijf honderd, in 1902 honderd. In 1904 was er zelfs nog maar één keer sprake van moeraskoorts. Ook in ons land mag men tevreden zijn over hetgeen de gezondheidsdienst heeft uitgericht. Niet zoo lang ge leden stierven cr hier te lande nog menschen aan ma laria. terwijl dit tegenwoordig bijna is uitgesloten. Frankrijk heeft in zeker opzicht het voorbeeld ge volgd van Amerika. Er wordt daar n.1. veel propa ganda gemaakt in verband met hygiënische vraagstuk ken. De „Ligue sanitaire franqaise" heeft verscheidene films laten vervaardigen, die overal in de provincie wor den verspreid en nu ook inderdaad in de gewestelijke bioscopen worden vertoond. Voor één ding mogen wij dankbaar zijn. Er schijnen vroeger muskietensoorten te hebben geleefd, die niet alleen staken maar bovendien den mensch inwendig trachtten te verwonden. Deze gevaarlijke beesten zijn thans uitgestorven, maar moeten eeuwen her zeer tal rijk zijn geweest. De Bijbel maakt melding van den „muskietenkoning" waarmee de machtige heerscher Nimrod het te kwaad kreeg. Het dier kwelde hem veertig dagen en veertig nachten, waarna het Nimrod's oor verliet en den mo narch achterliet in een toestand van vertwijfeling. Misschien breekt er nog eens een tijd aan, dat ook de thans levende muggen en vliegen geheel van de aarde zijn verdelgd. Waarschijnlijk zou het mcnschdom er wel bij varen. beweert hij dat." „Mar het is waar." hield het meisje vol; „hij sluit de bekentenis in van degeen, die Tollhurst vermoord heeft." „Wat" riepen Lionel en Juffrouw Pamela tegelijk. „Ja; Rose Carr heeft het gedaan „Rosé Carr?" Juffrouw Pamela keek. alsaf Anita verteld had, dat de zon op aarde was neergeploft." On mogelijk! Wat voor reden had zij om Tollhurst te dooden?" „Dat kan ik wel raden," mengde Fanshaw zich snel in het gesprek, terwijl hij de papleren uit Anita's hand nam. „Ze wilde het geld hebben, dat de oude haar vermaakt had, zooals hü haar zelf had verteld." „Ja," vervolgde de gouvernante." ik vind het ver schrikkelijk te moeten bedenken, dat Rose Carr een dergelyke misdaad begaan heeft; ik heb er gewoon geen woorden voor. Maar ik voel me toch opgelucht, nu ik wet dat mijnvader onschuldig is." „Maar dat kan toch niet," riep Juffrouw Pamela, die haar verbastering nog niet te boven was, uit; „zoo gemeen kan Rose toch niet geweest zijn. En hoe kon zoo'n tenger, jong ding een sterken man als Toll hurst toch nog altijd was, dooden" „De oude Tollhurst was in een roes." hernam Anita langzaam, „en Rose nam een stuk brandhout van den grond en draaide het in een roode zakdoek, totdat hij dood was. Het was heel gemakkelijk, zegt ze in haar bekentenis." „Is er werkelijk een bekentenis?" vroeg Fanshaw opgewonden, terwyl hü de bladen doorkeek. „Ja, lees maar eens, wat mijn vader schrtjft en lees dan Rose's bekenUois," merkte de gouvernante op. Lionel stak de vellen papier weer in de enveloppe. „Ik zal ze straks doorlezen," verklaarde hü. „®n onder- tueschen kan jij ons de voornaamste bijzonderheden vertellen, Anita." Juffrouw Pamela nestelde zich in haar stoel als een kind, dat zich verheugt op een mooi, boeiend verhaal. „Het is toch verschrikkely'k te moeten bedenken, dat Rose zoo doortrapt-slecht geweest is," merkte ze met een zucht op. „Volgens Susan Tollhurst kwam er krankzinnigheid bü de Carr's voor," antwoordde Fanshaw, „en Rose heeft me dat zelf bevestigd." Juffrouw Pamela knikte. „Ja, twee familieleden van haar zijn in het krankzinnigengesticht gestorven, dat N.-H. Kanaal. De gem.-veldwachter van Slooten Junior had van dat schandelijk bedrijf proces-verbaal opge maakt. De heer v. d. Z. noemde echter deze insimu- latic sterk overdreven. Hij woont aan den Kanaaldijk, ontkleed zich thuis en omhult zijn ledematen met een stemmig zwart badpak. Vervolgens bezigt hij een overjas als badmantel en aldus voldoende gecamou fleerd, begeeft, hij zich naar de badgelegenheid. Naar zijn meening gaf bij aan niemand aanstoot of erger nis, welke opvatting unaniem werd gehuldigd door ambtenaar en kantonrechter; zoodat de ten onrechte beschuldigde zoetwater-Neptunis werd vrijgesproken. UITSPRAAK IN DE ZAAK VAN DE LANGE „JUFFERS VAN WESTERLICHT". De heer Kantonrechter heden schriftelijk vonnis wij zende tegen den heer Mart. R. te Wognum, ter zake overtreding van art. 22 motor- en rij wiel wet, achtte het. ten laste gelegde niet wettig en overtuigend he- wezen en sprak den verdachte vrij. Verdediger in deze nogal sensationcele zaak was Mr. C. A. de Groot. Ben antwoord van Henderson op het te legram van de 4200 Nederlandsche dokto ren aan Genève. De voorzitter van de Nederlandsche maat- schapij tot bevordering der geneeskunde, dr. Mau- ritz. heeft naar aanleiding van het telegram, dat de maatschappij dezer dagen heeft gezonden aan dc ont wapeningsconferentie te Genève, den volgenden brief ontvangen van Arthur Henderson. den voorzit ter van dc conferentie: „Hiermede betuik ik U en dr. Roorda miin dank voor he.t telegram, dat U mij hebt gezonden namens ile Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde, die 4200 medici vertegenwoordigt. Ik raag opneming van het telegram in het journaal van de Conferentie, zoodat het onder de aandacht van alle delegaties zal komen. De schitterendo bewijzen, die ik heb ontvangen van het algemeen sterke verlangen naar vrede en ont wapening, doen mij hopen, dat in de eerstvolgende weken belangrijke beslissingen van dien aard. waar de volkeren óp wachten, genomen kunnen worden. Het i? daarom belangrijk, dat de vrienden van den vrede in ieder land hun uiterste krachten in spannen om bij hun regeeringen de kracht van de openbare meening ten gunste van verstrekkende maatregelen voor ontwapening ie doen steunen. Wilt u aan de leden mijn dank voor hun bood schap overbrengen en mijn hesic wenschen voor liet welslagen van hun pogingen om dit groote werk ten cunstc van den vrede en ontwapening krachtig te bevorderen. (w.g.) Arthur Henderson. UIT ONZE OOST. Het vuur gebluscht. Vertrek op Dins dag vastgeseld. Aneta seint uit Batavia: In luik IV van de ..Dempo" bevindt zich nog zes Mete water. Een onderzoek rondom de opgestuwde lading is ingesteld, zoodat voorloop»® non wuiuen vastgesteld dat de kapoklading bedorven is. De boengkil is pap geworden, terwijl de doorweek te bagage weinig hoop geeft op behoud van diverse züden artikelen en andere artikelen van de passa giers. De N.V. Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam deelt nog het volgende mede: Vrijdagavond 9 uur werd aangevangen met het openleggen van luik 4. Doordringende rook belette in het ruim te komen, zoodat besloten werd ruim 4 onder water te zetten. Het ruim was hedenmorgen 5 uur vol en de brand gebluscht. Thans is men bezig het ruim leeg te pompen en men verwacht heden middag 2 uur met het lossen van de natte lading uit luik 4 te kunnen aanvangen. Het vertrek van <Je „Dempo" is thans vastgesteld op Dinsdagmorgen 9 uur, van Tandjong Priok. DE GOUDVONDST IN SURINAME. Aneta seint uit Paramaribo: De gouverneur van Suriname, de heer Rutgers, brengt heden een bezoek aan de jongste goudvind plaats in Mindrlneti. Volgens „De West" bestaat de vondst uit kwartsen met zichbaar goud. Bij verlich ting lükt de mynschacht een sprookjesachtige grot met van goud schitterende wanden. Het eindproces zal •ermoedelyk de oorspronkelüke raming van 40 K.G. ere overtreffen. weet Ik. Dat zal een aannemelüke verklaring voor haar daad zijn. dat ze niet heelemaal toerekenbaar was, dat de moord het werk van een zielszieke is geweest. Maar," voegde de oude dame er op peinzenden toon aan toe. „ofschoon ze een knap gezichtje had. was er toch altyd iets wezenloos, iets suffigs in haar oogen. We zeiden altijd, dat het de uitdrukking was van iets veel verschrikkelükers dan domheid...." „In ieder geval zou Rose, als ze was blijven leven, ook de rest van haar dagen in een krankzinnigen gesticht hebben gesleten, als ze aan de galg. ontkomen was", meende de jonker. „Maar ik brand van verlan gen om te hooren. hoe je vader achter de waarheid gekomen is, Anita". „Nu. je weet immers, dat myn vader den beker wilde stelen" „Ja, dat heb Ik van jou gehoord en Ricky vertel de me bovendien, dat de kolonel, toen ze dien avond \n „Het Vergulde Hert" samen waren, verdacht veel belangstelling voor den beker aan den dag legde, vader in het oog te houden. Maar toen hij met jou den beker zag. A~n!ts, bleef hü in de kerk om hem te stelen. „Juist, vader bleef niet in de herberg, maar ging naar het huisje van Tolihhurst om den beker te ste len. Nadat hij eerst gedaan had. alsof hij door zijn slaapkamerraam naar buiten kwamw. en ging naar het huisje. Het was toen half elf of iets later." „Iets later," merkte de jonker op. „Ricky hoorde hem den weg afkomen, toen hü zelf met den beker onder zijn overjas naar huis sloop. Ricky ver borg zich achter een boom. Het zal toen kwart voor elf geweest zijn." „Ja," bevestigde Anita na eenige minuten, „dat stemt overeen met het verhaal van mün vader. Hü ging naar het huisje en luisterde, of Tollhurst wak ker was. Hij hoorde geluiden: hij zegt niet wat voor geluiden, maar hy was overtuigd, dat de oude Toll hurst op was.Even na elven werd de deur geopend en hij zag Rose naar buiten komen." „Hoe herkende hy haar" „Ze had een lantaarn bij zich en het licht scheen op haar gezicht. Den volgenden morgen beschreef myn vader haar aan juffrouw Maynard en ontdekte, hoe ze heette. Maar Rose kwam naar buiten, blies de lan taarn uit en holde de laan af." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10