Allimtii Wleifs- De staking in Belgie. Bont Allerlei. Dinsdag 12 Juli 1932. 75ste Jaargang No. 9104 Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Een poging tot revolutie? De Lindbergh-zaak. Frankrijk's Financien. BIJ HET WRAK VAN DE PROMETHEE. Vroege aardappelen naar Engeland. AMERIKA ONTSTEMD. Communistisch relletje in den Arnhemschen Raad. Boerderij afgebrand te Burgerbrug. SC1ACE1 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTENj TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno< inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend?' DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. (Vervolg van pag. 1 Derde Blad.) Ofschoon de dag van gisteren in het stakingsgebied van België een vrij kalm verloop heeft gehad, is de regeering den toestand nog lang niet meester. Meer en meer raakt men doordrongen van het feit, dat de zaak een communistisch revolutionnair karakter draagt. Te Charleroi, Mons en Brussel hebben talrijke huis zoekingen bij bekende leden der communistische par tij plaats gehad. Vele documenten zijn in beslag ge nomen, waaruit zou hlijken, dat de Brusselsche com munistische leiders bij de Nederlandsche communis ten om hulp hebben verzocht en van de Fransche communisten reeds finantieelen steun hebben ontvan gen. De zeer gevaarlijke communistische opruier Lahaut, uit Seraing bij Luik. is gearresteerd. In He negouwen zijn nog 19 andere communistische agitato ren aangehouden en in de gevangenis te Mons opge sloten. De gevangenis staat onder zeer sterke bewa- pening. Ook de Antwerpsche communist Leonard van Extergem is gearresteerd. Teekenend is het. wel dat de socialistische partij leider, oud-minister Vandervelde, Maandagmiddag te Charleroi, door de menigte die zich voor het Volks huis bevond, op oorverdoovende wijze uitgejouwd is geworden. Aldus werd nogmaals het bewijs geleverd ■van den communistische inslag der beweging. Uit het stakingsgebied. Van de stakers die tijdens de opstootjes te Roux ge wond werden, zijn er twee overleden aan de gevol gen hunner verwondingen. Een derde, n.1. Willem Bermont, woonachtig te Marchienne au Pont, doch van Nederlandsche nationaliteit, werd door een kogel in het zitvlak getroffen. In de, nabijheid van het in brand gestoken kasteel La Providence bij Marchienne hebben de stakers een barricade opgericht met dwarsliggers en steenen en van huizen afgerukte hekken. Zij lieten toen een door gang van 70 c.M. op den steenweg. Ieder persoon die door wenschte te gaan, moest een tol betalen van tien tot twintig franken, naar men aannam dat hij zou kunnen missen. Betreffende de brandstichting in het kasteel La Providence wordt nog gemeld, dat dit slot geplunderd werd voor het aan de vlammen werd prijs gegeven. De socialistische leider Plumat. secretaris van de mijnwerkerscentrale, heeft een artikel geschreven, waarin hij beweert, dat de revolutie naderend is en dat deze week nog een voorloopig bewind te Brussel zou worden gevormd. Begrijpelijkerwijs heeft dit in een plaatselijk blad opgenomen artikel heel wat op zien gebaard in de oproerige streek. In een persgesprek verklaarde Plumat nog: „Wij willen de staking uitbreiden tot geheel België. Wij willen het vervoer stil leggen en geheel den handel verlammen. Wij willen ons mester maken van de macht. Een voorloopig bewind aanstellen, dat in veertig dagen verkiezingen zal organiseeren. In dit zelfde interview verklaarde Plumat nog dat tij wel socialist, maar geenszins communist is Te Wasmes heeft het parket in de communistische •entrale oproerige geschriften en wapenen, waaron der zelfs geweren, in beslag genomen. Militaire vliegtuigen cirkelen boven de onrustige gebieden, waar de toestand gister iets rustiger was; te Charleroi is het gistermiddag weer herhaalde ma len tot bloedige botsingen gekomen tusschen do sta kers en de gendarmen. In het Luiksche is het volkomen rustig. Communistische actie te Antwerpen. ANTWERPEN. 11 Juli (V.D.): Het parket, de gouverneur der provincie en de hoofdcommissaris van politie hebben zich Maandag bezig gehouden met een communistische beweging, die thans weer opleeft. Men was er nl. van op de hoog de gesteld dat door de communisten een krachtige actie wordt op touw gezet om te Antwerpen roering te brengen. In de industrieele ondernemingen, zoowel als in de haven zijn voorzorgsmaatregelen getroffen om da delijk te kunnen ingrijpen. De bestuurders der ondernemingen hebben de nood zakelijk geachte instructies ontvangen. Ook het Vlaamsche land aangetast. De communistische agitatie heeft echter, naar de «ïinister van binnenlandsche zaken, mr. Carton Maandagnamiddag persoonlijk mededeelde, ook het Vlaamsche land aangetast. Te Ninove schoolden sta kers. die uit het Walenland waren gekomen, en de plaatselijke arbeiders hadden opgeruid, voor een groote kunstzijdefabriek samen. Het scheelde weinig of de fabriek werd door de huilende en schreeuwen de bende bezet. Deze ging evenwel buiten toen de gendarmerie zich gereed maakte om met scherp te schieten. Elders in Oost-Vlaanderen, o.m. te Zottegem. de den zich eveneens incidenten voor. Bij de belegering van een fabriek van witgoed werden twee zonen van den eigenaar gewond. Een gendarm liep eveneens een kwetsuur op. Detachementen gendarmerie uit Gent zijn op weg om de orde te Zottegem te her stellen. Curtls tot een jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete veroordeeld. Reuter seint uit Flemington (New Jersey): De rechtbank heeft Curtis, die In de zaak-Li nd- bergh zichzelf valschelijk voor „bemiddelaar" uitgaf, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 10.000 dol lar boete. Een tekort van 4 milliard. De Fransche Kamer is Maandagmiddag bijeengekomen ter beraadslaging over het finantieele program der re geering in den door de finantieele commissie gewijzig- den vorm. De minister voor de begrooting Palmade gaf een uit voerig overziebt van den huldigen finantieelen toestand van Frankrijk. Het deficit voor 1931 bedraagt 4.7 mil liard franken, terwy'1 men voor het loopende jaar op 4 milliard moet rekenen. De beschikbare middelen zijn van 20 milliard tot 2 milliard franken gedaald, zoodat de re geering zich voor de dringende zaak geplaatst ziet, zoo wel de begrooting als ook de staaskas door bezuinigin gen en neiuwe belastingen terug te brengen tot een nor maal niveau. De openbare uitgaven zijn gestegen van 39% milliard in 1927 tot 50 milliard 'n 1931. Palmade waarschuwde de Kamer er voor nieuwe wets voorstellen af te doen, zoolang de strikte doorvoering van oude wetten de mogelijkheid bieden rekening te houden met den huldigen toestand. Het vaartuig vol water. Reuter seint uit Parijs: De Matin verneemt uit Cherbourg. dat de duiker van de Artiglio, die het wrak van de Prométhée heeft bereikt, heeft vastgesteld dat twee luiken van het schip nog open stonden, zoodat het geheele vaar tuig vol water moet staan Vermoedelijk heeft men de schotten niet kunnen sluiten, aangezien het schip in den tijd van 30 secon den is gezonken. In een van de geopende luiken heeft de duiker het lijk van een van de leden van de bemanning gezien. De marine-autoriteiten deelen mede. dat het bijna onmogelijk zal zijn het schip te lichten of vlot te maken. Rouw voor de slachtoffers. De Fransche Kamer heeft bij de opening van de vergadering hulde gebracht aan de nagedachtenis van de slachtoffers van de Prométhéeè Wegens het ongeluk met deze duikboot zullen de meeste offi- cieele betoogingen op 14 Juli dit jaar achterwege blijven. Zal Engelamd maatregelen nemen den fiavoer. tegen Een Reutertelegram uit Londen meldt, dat in bet Engelsche Lagerhuis ter sprake is gekomen de groote invoer van vroege buitenlandsche aardappelen. Een der leden vroeg of het juist was, dat Neder landsche aardappelverbouwers schepen in gereed heid brengen, teneinde vroege aardappelen naar En geland te brengen tegen een prijs van dertig shillings per ton. Als hiertegen niet onmiddellijk maatregelen worden genomen, zoo werd gezegd, zullen de Britsche verbou wers niet alleen geruineerd worden, maar met hen zul len nog duizenden landarbeiders zonder werk komen. De minister van landbouw, Gilmour, antwoordde, dat er voor hem geen enkele reden bestaat om on middellijk maatregelen te treffen. De adviescommissie inzake invoertarieven zal wel aandacht aan dit vraag stuk schenken. ONGELUK BIJ HET DUIKEN. Bewusteloos uit het water gehaald. Een inwoner van Haarlem, die bij het zwemmen te IJmuiden ook eens zijn duikkunst wilde laten zien, deed dit evenwel te dich* onder de Zuidpier aldaar, zoodat hij met zijn hoofd op de steenen terecht kwam. De reddingsbrigade op het strand heeft den man be wusteloos uit het water gehaald, waarna hij in zor- gelijken toestand naar een ziekenhuis te Haarlem werd overgebracht. Vermoedelijk is zijn halswervel gebroken. Geruchten, dat er te Lausanne geheime afspraken zyn gemaakt, die het Verdrag van Lausanne op losse schroeven zetten. In Engelsche bladen wordt er beweerd, dat behalve het eigenlijke verdrag van. Lausanne nog een geheim gentlemen agreement is gesloten, volgens hetwelk de overeenkomst van Lausanne eerst geratificeerd zal wor den, nadat de Europeesche staten, die met Amerika over eenkomsten voor de oorlogsschuld getroffen hebben met de V. S. onderhandeld hebben. Dit bericht heeft in po litieke kringen te Washington een zeer ongunstigen in druk gemaakt en men spreekt zelfs van een reusachti- gen zwendel van Europa ten koste van de V. S. De „He rald Tribune" drukt den tekst van dit gentleman-agree- ment af, waarvan ook rijkskanselier von Papen een af schrift moet hebben ontvangen. Een tegenspraak uit Londen. In officieele kringen te Londen wordt verklaard dat er te Lausanne geen enkel geheim accoord gesloten is. Churchill deelt niet in de algemeene vreugde In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Churchill met betrekking tot de conferentie van Lausanne, dat hij niet kan instemmen met de vreugde over de te Lausanne be reikte overeenkomst „Natuurlijk is alles, wat de wrijvingen tusschen Duitschland en Frankrijk kan wegnemen, goed", zeide Churchill, „het komt mij echter voor, dat men vooral Duitschland geluk moet wenschen met hetgeen bereikt is. In minder dan vijftien jaar na den oorlog is Duitschland geheel en al bevrijd van de lasten welke bestemd waren om de ontzettende schade welke het aan zijn naburen berokkend heeft, te herstellen. Men heeft gezegd, dat Duitschland heelemaal doodgebloed was, maar juist het tegendeel is gebeurd. Duitsch land wacht tot den handel hervat wordt om zich overal in de wereld omhoog te werken. Wij hebben ongetwijfeld het recht, zoo besloot Churchill om te vragen waar we aan toe zijn." Ook wees Churchill er op, dat de Engelsche beta lingen grooter geweest zijn dan wat Duitschland aan Engeland heeft betaald. Voorts bracht Churchill het geheime gentlemen- agreement ter sprake, volgens hetwelk het verdrag van Lausanne niet geratificeerd zal worden, voordat de Europeesche mogendheeden hun schuldverplich tingen met de Ver. Staten geregeld hebben. Churchill was van oordeel, dat hierdoor aan de waarde van het verdrag van Lausanne aanmerkelijk afbreuk wordt ge daan. Chamberlain, de minister van de schatkist, wenschte zich blijkbaar over het gentlemen-agreement niet uit te laten. Churchil! werd door een deel van de conservatieven ondersteund. Twee communistisohe raadsleden geschorst. Onder groot tumult door de politie ver wijderd. In den gemeenteraad van Arnhem is het Maandag- middar tot enkele heftige incidenten gekomen, al dus de „Msb.". Door het communistische raadslid Brugman, werd reeds bij de eerste agendapunten ob structie gevoerd, daar een verzoek der communisti sche fractie, om een advies betreffende verbetering der positie der werkloozen, thans aan de orde te stel len, verworpen werd. De voorzitter stelde daarop voor den spreektijd over de eerste acht onbelangrijke agendapunten te bepalen op 1 minuut, welk voorstel werd aangenomen. De communist, die over elk voorstel het woord vroeg, hield zich echter niet aan den spreektijd en bleef on der groot rumoer doorpraten. De Raad besloot hierop op voorstel van den voorzit ter, den heer Brugman te schorsen van deze zitting. De communist wilde de zaal echter niet verlaten, waarom hij door de politie onder groot tumult uit de zaal gezet werd, niet dan na heftig tegenweer te heb ben geboden. De obstructie werd hierop voortgezet door het com munistische raadslid Derchs, die na een heftige woor denwisseling met den burgemeester mr. S. J. F. de Monchy, eveneens geschorst werd en kalm de zaal verliet. De vergadering verliep verder zonder inciden ten. GEMEENTE SCHAGEN: Geboren: Wilhelmina Maria, dochter van Johannes Cornelis de Wit en Catharina Veronica Bakker. Overleden: Jacob Fijnheer, 56 jaren, echtgenoot van Jannetje Zwakman; Klaas Slik, 65 jaren, echtgenoot van Johanna Elisabeth Bakker. POLITIE: Gevonden: 2 portemonnaitjes met geld; een wandel stok; 2 rijwielplaatjes. Verloren: een paar handschoenen. De geheele inboedel verloren gegaan. Zaterdagnacht is te Burgerbrug de boerderij, be woond door den heer Witsen, totaal afgebrand. Ook de naastgelegen schuur werd door het vuur vernield. Ofschoon de brandweer uit Schagerbrug zoo spoedig mogelijk ter plaatse was, kon toch niet worden voor komen dat de geheele inboedel, waaronder verschil lende landbouwwerktuigen, verloren ging. Behalve den inboedel kwamen ook nog tal van kippen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Hooibroeï is zoo goed als uitgesloten. De boerderij was het eigendom van den heer J- Slachter te IJmuiden. Verzekering dekt de schade. 4 Een onwillige betaler! Hoe de kleermaker met hem afrekende. Het gebeurde in Spanje, het land, waar de Valen- cia-sinaasappelen en St. Nicolaas vandaan komen! Daar woonde eens een Don Juan, die zijn naam ge trouw, het leven van den lichten kant opnam en een eerzaam kleermakertje, die niet „voor de poes" was. Don Juan had zich tegelijk met de lente in een nieuw tenue gestoken. Maar zijn portemonnaie was J®eSalthans als er rekennigen kwamen. De kleermaker had wel 30 keer zijn klant de rekening gepresenteerd: steeds ontving hij hot troostende ant woord nog even te wachten. De brave man van el en schaar verloor zijn geduldHij kookte van woe de toen hij eenigen tijd geleden Don Juan in zijn spiksplinternieuw, onbetaald pakje op zijn „dooie ge mak" door de straten van Barcolona zag flaneeren! IJlings ging de kleermaker op den wanbetaler af. Hij zette hem voor de zooveelste maal uitéén, dat het toch niet aanging een arme kleermaker maar op zijn zoo zuur verdiend geld te laten wachten. Uiterst verbolgen was onze onontbeerlijke „bekleeder" ech ter over het feit, dat hij zijn pakje in onopsrepersten staat aan de Barceloneczen durfde te vertoonen' Daardoor werd de kleermaker toch ernstig in zijn re putatie geschaad! Om kort te zijn: Onze zoo in zijn vak opgaande Spanjaard overreedde zijn landge noot naar zijn atelier mede te gaan, teneinde de klee- ren in den vereischten staat van toonbaarheid te brengen. De vroolijk gestemde Don Juan liep arge loos in den val. Eerst toen hij in onderbroek-ge waad een politie-agent zag verschijnen, ging hem een licht op. Toen was het echter al te laat! In een stofjas gehuld, kon onze Don Juan, thans in aangenaam gezelschap, zijn Zondagmiddagwande- ling naar het politieubureau vervolgen. De rechter schreef hem een vacantie van 2 maanden voor; Don Juan heeft nu gratis logies; maar of hij met het be spaarde geld zijn rekeningen thans vlug zal betalen? Het eerzame kleermakertje heeft met zijn klant af gerekend, al heeft hij zijn geld nog steeds niet bin* De roode neus. De meening, dat men een roode neus weer kwijt kan worden, doordat men zoo lang drinke tot zij blauw wordt, is werkelijk niet meer dan een dwa ling. In zijn Zuid-Duitsch medisch weekblad zet dr. Moncorps zeer uitvoerig de kwestie inzake den roo- den neus uiteen. Hij roert daarbij ook de oorzaken aan, waardoor vroeger de behandeling niet altijd een goed gevolg had. Dit kwam doordat men maar al te dikwijls den neus als uitsluitend medisch object aanzag, terwijl het er eigenlijk op aankomt naar aan wezige storingen in de constitutie te zoeken. Daarmee wordt natuurlijk de behandeling van de neus niet op geheven, integendeel zij blijft ook nu een der eerste vereischten. Niets is echter voor dengene. die met een rooden neus heeft te kampen, noodlottiger dan: dat hij probeert door zelfbehandeling er van af te komen: hij loopt dan groot gevaar, dat uit een roo-j den neus een blauwe wordt. ia. onder zekere om-i standigheden een met alle kleuren van den regen-' boog. Het probleem van den rooden neus is ook al geen gemakkelijk vraagstuk, omdat roode neuzen niet alleen op bevriezing of op een bijzondere liefde voor alcoholica wijzen, maar omdat er zeer veel oor zaken zijn voor hun ontstaan, zoodat het zelfs den specialisten moeilijk kan vallen de juiste vast te stellen en de behandeling daar naar in te richten. Onder de nieuwste middelen tegen een rooden neus behoort naast verschillende zalvenben zine! Dit lijkt eenvoudiger dan het werkelijk is. Het betten van den neus met benzine behoeft vanzelf sprekend niot geleerd te worden. De arts kan dit aan den patiënt zelf overlaten. Maar hij moet zelf nauw keurig bepalen, hoevéél benzine moet worden aange wend. De gevoeligheid van den neus is zeer groot, en daarom moet men zeer voorzichtig te werk gaan en zich angstvallig aan de voorschriften van den dokter houden. Dr. Moncorps heeft op grond van veel erva ring uit de practijk, verklaard, dat met de benzine- kuur, als zij gelijktijdig met e^n inwendige behan deling gepaard gaat, uitstekende resultaten kunnen worden bereikt.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1