NI Spoor-Tram-(weg) Wieringen-Schagen. BEZUINIGT VERST AND1G. Plaatselijk Nieuws. koopt Harwichboot aangevaren. FOSTERsMAAGPHlEN In den val geloopen. Ernstig verkeersongeval te Ber 1 ijn. Weer een geheime zender te Gouda. Schandelijk vandalisme. Q&hycC psA Yl fumdS-pcdye. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Die even boven Terneazen voor anker lag. Om zinken te voorkomen het schip aan den grond gezet. De Harwichboot ,Milanes" is Zaterdagmorgen, even boven Terneuzen voor anker liggend, aangevaren door de Danziger Tankboot „Hanseat". De stoot kwam aan aan stuurboordzij ter hoogte van de machinekamer, welke vol water is geloopen. Om zinken te voorkomen, heeft men de „Milanes" op de Middelplaat omhoog gezet. Beide schepen wa ren voor Antwerpen bestemd. De passagiers van de „Milanes" ca. 80 in getal, zijn door de om 7 uur opkomende Harwichboot „Vienna" naar Antwerpen vervoerd. De sleepbooten „Goliath". „Raymond" en „Sirius" hebben later getracht de „Milanes* vlot te sleepen, wat echter niet is gelukt. Het schip zal vermoedelijk geheel droog komen te zitten, van welke gelegenheid dan gebruik zal worden gemaakt het lek te stoppen. Zaterdagavond 7 uur zou nogmaals worden gepro beerd het schip vlot te krijgen. Was men daarin ge slaagd, dan zou het naar Antwerpen worden ge sleept. Het aangevaren schip heeft een gat gekregen ter breedte van circa twee meter van het dek tot onder de waterlijn. De aanvaring moet wel met volle kracht geschied zijn. wat duidelijk aan de grootte van het gat midscheeps te zien is. In de achter liggende hutten was groote schade aangericht. Door de aanvaring is de mailboot op de linkerzijde van de aan het diepe vaarwater gelegen plaat van Everinge geloopen. waar zij met de voor steven vastzit en door haar positie bij afgaand tij eenigszins achterover helt. Men is juist in de slechte periode omhoog gevaren. Vlot gesleept. Later uit Ter Neuzen, 9 Juli: De Harwichboot „Malines" is Zaterdagavond om streeks half acht vlot gesleept door acht sleepboo ten van de Towage and Salvation Union, in Terneu zen vertegenwoordig door de N V Meijer Zonen's Expeditie en Agentuur Maatschappij, nadat door deze bergingsmaatschappij het groote gat in de machine kamer was gedicht en deze was leeggepompt. De „Malines" is te 8.30 naar Antwerpen door de Vulcan. de Max. de Charles en de Orion, gesleept, ter wijl het bergingsvaartuig Redder 1 op zij lag met de slangen in de machinekamer om deze tijdens de vaart leeg te houden. De Malines kon zijn eigen machines niet gebruiken; ook de stoomlevering voor zijn an kerspil werkte niet, zoodat een der sleepbotoen dien stoom moest leveren. HET DOODELIJK ONGELUK BIJ 'T VUURWERK TE SCHEVENINGEN. Het onderzoek heeft niets omtrent schald uitgewezen. In verband met het doodelijk ongeluk bij het vuur werk te Scheveningen jl. Donderdagavond tengevolge van het springen van een mortier kan thans wor den medegedeeld, dat bij het door de politie ingesteld onderzoek niets is gevonden, dat kan wijzen op het bestaan van schuld bij het afsteken van het vuur werk. Ook het door het districtshoofd der arbeidsinspec tie in verband met het gebeurde ingesteld onderzoek ten aanzien van de fabricage van het vuurwerk heeft geen spoor van schuld aangetoond. Naar aanleiding hiervan is thans het lijk van het slachtoffer ter beschikking van de familie gesteld. INBRAAK TE ZAANDAM. Te Zaandam is in den nacht van Zondag op Maan dag ingebroken in de woning van den heer W. Bruijnzeel aan de Pieter Ghijzenlaan. Vermist wor den een spaarpot met f 12.50 van de dienstbode en een spaarpotje van mevrouw Bruijnzeel, bevattende eenige gouden tientjes en vijfjes. Of er nog meer gestolen is, kon nog niet worden vastgesteld, aange zien de familie Bruijnzeel afwezig is. De dienstbode, die alleen thuis was, heeft geener- lei gerucht gehoord. Pas bij haar ontwaken bemerkte zij welk ongewenscht bezoek er in de nachtelijke uren was geweest. Voor slechte spijsver tering eo verstopping zijn Foster's Maagptl- len het middel bi) uit nemendheid Zij pur- geeren olef heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een flacon bi) de hand. Alom oerkr(jgboai Af O 65 p. flacon. Mislukte inbraak te Rotterdam. De in breker kon er niet meer uit. Toen het personeel van de firma Brackel en Broerr mann, die haar kantoren en winkel aan de Hoofdsteeg 34 te Rotterdam heeft, zich Zaterdagmorgen door de achteruitgang aan de Nieuwe Havensteeg naar binnen wilde begeven, bleek dat de deuren aan de binnenzijde op de knip zaten. Men trachtte zich met geweld toegang te verschaf fen en terwijl men daarmee bezig was. werden de knippen aan de binnenzijde teruggeschoven. In de vestibule stond een man. die zich later ontpopte als de 26-jarige werklooze schilder H. J. en die vertelde dat hij den avond te voren het pand was binnengeloopen en opgesloten was door iemand, die het pand verlaten had. Men waarschuwde de politie, die J. arresteerde en naar het politiebureau aan den Oppert overbracht. In het pand werd een onderzoek ingesteld en daarbij bleek dat een tusschendeur, die naar den winkel van de firma B. en W. voert met een breekijzer was geforceerd. In den winkel was alles doorzocht. In het kasregister wordt nooit geld achtergelaten en daar had de Inbreker dus slib gevangen. Op den zolder werd een tasch gevonden, waarin si garen en sigaretten zaten, die ontvreemd bleken te zijn uit het op de tweede tage gelegen kantoor van de fir ma V. en Co. Voorts trof men op den zolder een breek ijzer. gummi-handschoenen en een stel loopera aan, waarmee verschillende kantoordeuren geopend waren. Daar in het kantoor 's nachts geen geld wordt achter gelaten, heeft J. niets van zijn gading gevonden. De man schijnt zich den avond te voren te hebben laten insluiten doch daar de buitendeuren van een zeer stevige makelij zijn en de Lips-sloten aan alle pogingen om te forceeren weerstand boden, zag J. geen kans om naar buiten te komen. Ook over de aangrenzende da ken bleek ontsnappen niet mogelijk te zijn, daar deze zeer hoog zijn. Bij de arrestatie van J. beweerde een passeerende da me dat J. onschuldig was. Deze dame is verdwenen, doch zij wordt verzocht zich op het politiebureau aan den Oppert te vervoegen om deze uitlating op te hel deren. J. is in bewaring gesteld. Overval-auto op een tram gereden. Tramwagen omgeworpen. Talrijke ge wonden. Zaterdagavond heeft in het Zuidoosten van Berlijn een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waardoor talrijke personen zwaar verwond werden, waaronder een aantal kinderen die terugkeerden van een vacan- tie-uitstapje naar Treptow. Een groote overvalwagen van de politie, die terugkwam van de nationaal-soci- alistische betooging in den Lustgarten, reed in volle vaart tegen een tramtrein die uit de richting Treptow naderde. De botsing was zoo hevig, dat de politiewa gen ernstig beschadigd werd en een tramwagen uit de rails geworpen werd. Het verkeer was een uur lang gestremd. Naar verluidt, zijn zes personen zwaar en tien licht gewond. Wie de schuld aan dit ongeluk draagt, is nog niet bekend. Een student aan het experimenteeren. Terwijl hij sliep, werd zijn toestel in be slag genomen. Donderdagnacht is te Gouda opnieuw een zendsta tion ontdekt en in beslag genomen. Thans betreft het de installatie van den aan de Turfmarkt wonenden student K., die in de woning zijner ouders experimen teerde teneinde zich te bekwamen voor het examen ter verkrijging van een zendvergunning. De uitzen dingen geschiedden op een golflengte van 80 M. en bestonden uit het seinen van teekens en het spelen van gramofoonplaten. De inval werd gepleegd door den technisch hoofd ambtenaar der P.T.T. ir. Kemmerik en een recher cheur van politie op een oogenblik, dat de student sliep en de zender dus niet werkte. De mannen ble ken van de plaats waar het toestel was gebouwd op de hoogte te zijn, want, nadat door een der bewoners toegang was verleend, liepen zij in het hun toch on bekende huis regelrecht naar het „laboratorium", waar zij op den zender beslag legden. Proces-verbaal werd opgemaakt. BRAND OP HET VRACHTSCHIP „H ANNO VER". V.D. verneemt uit Boston: Het vrachtschip ..Hannover" van de Norddeutsche Lloyd, groot 7438 B.R.T., is hier binnengeloopen met een lading turf, die sedert vijf dagen in smeulenden toe stand verkeerde. De bemanning heeft op zee den brand met succes bestreden. De Bostonsche brandweer wist het vuur tot twee bunkers te beperken. Er ontwikkelde zich een sterke rook. waardoor 25 brandweerlieden rookver giftiging opliepen. ONGUNSTIGE UITKOMSTEN. In het hotel „Vredelust" van den heer J. Igesz werd Zaterdag j.1. de 25ste gewone algemeene vergadering gehouden van vennooten van bovengenoemde naamlooze vennootschap, onder voorzitterschap van den heer H. K .Koster te Wieringerwaard; secretaris-boekhouder de heer C. Haringhuizen. In deze vergadering werd de heer F. A. F. Groneman te Wieringerwaard als bestuurslid herkozen, terwijl de commissie van onderzoek van de rekening over 1932 zal bestaan uit de heeren G. J. Lovink. Anna Paulowna; Jb. Speets, Wieringerwaard en K. Breebaart. Dz.. Kolhorn; tot plaatsvervangers werden gekozen de heeren P. J. Blaauboer, P. J. Vissoher en P. Visser Az., allen te Wie ringerwaard. Het jaarverslag. Door den secretaris-boekhouder werd het verslag over 1931 uitgebracht In herinnering werd gebracht het overlijden der oud- bestuursleden, wijlen de heeren P. Buis Jz. en K. Kos ter Hz. Bij hun aftreden werden zij gehuldigd voor hun verdiensten Jegens de vennootschap, terwijl bij het be wijzen der laatste eer namens de vennootschap met woorden en bloemen de gevoelens van dankbaarheid en vriendschap zijn vertolkt. Het jaar 1931 gaf voor de vennootschap ongunstige uitkomsten, slechter nog dan over 1930. Niet onwaar schijnlijk zijn de tijdsomstandigheden hiervan voor een groot deel de oorzaak en zijn de geringere ontvangsten voor goederenvervoer te wijten aan minder vervoer van suikerbieten e.d. In het afgeloopen jaar heeft de spoorwegmaatschappij vereenvoudiging in de exploitatie aangebracht, o.a. door het inkorten van het aantal confooitreinen. De Neder- landsche Spoorwegen zijn doorgegaan met spoorverster- king en de spoorweg kan geacht worden in goeden staat van onderhoud te verkeeren. Uit de exploitatieuitkomsten blijkt dat het vervoer en opbrengst gedurende 1931 gemiddeld per dag K.M. be droeg f 5.54. Over de jaren 1912 tot en met 1930 was dit cijfer respectievelijk f 2.714. f 3.025, f 2.735, f 3.28L f 2.488, f 4.753, f 5.71, f 6.38, f 6.515. f 6.13, f 6.56, f 7.67, f 6.12, f 4.90, f 6, f 12.80, f 12.46 en f 7. De winst- en verliesrekening geeft aan een verlies- saldo van f 5801.36%. Daardoor zal geen renteloos voor schot worden gerestitueerd en kan geen dividend wor den uitgekeerd. Het verlies is een gevolg van het te niet gaan van werken van aanleg. De volgende werken van aanleg zijn teniet gegaan: le een weegbrug te Van Ewijcksluis, een afrastering te Van Ewijcksluis, een pulsometer te Van Ewijcksluis en een wissel te Wieringe- waard. Jaarverslag en rekening werden onder dankzegging aan den secretaris-boekhouder goedgekeurd. Hoe onze plantsoenen vernield worden. Geen baldadigheid thans, doch opzet? Meerdere malen hebben de bewoners van het Plant soen zich ten raadhuize beklaagd over de vernieling van de plantsoenen, met name dan van het plantsoen bij het station. En behalve die klachten hebben de Plant soenbewoners ook dikwijls daadwerkelijk moeten optre den, wanneer zij zagen dat „de lieve jeugd" 't liefst met fiets en al steeds door de bloemperken reed. of men een tak van de boomen had weten te grijpen en men al slingerende zijn kunsten daaraan vertoonde. Ook den laatsten tijd kan men zich weer geducht aan die ver nielzucht ergeren. Maar Maandagmorgen was het dan toch al heel erg. Geen bloemperk was ongeschonden ge bleven. geraniums waven uitgetrokken, salvia's waren uit de potten vandaan gehaald en de potten daarna weer met aarde gevuld. Het perk dahlia's dat ieder jaar weer de bijzondere zorg van onzen gemeente-tuinman geniet, men was er per fiets dwars doorheen gereden, en een viertal groote struiken lag nog tegen den grond. Enkele Plantsoenbewoners spraken terecht hun afkeu ring over een dergelijke vernielzucht uit en toen weldra de gemeente-tuinman met zijn rechterhand aankwamen om hun zorg nog eens aan de beplanting te wijden, en voor aanvulling van -een of ander park te zorgen, toen moesten ook zij ontwaren hoe schandelijk hier was huisgehouden. En dat het hier geen „gewone baldadig heid was. .doch eerder van opzet kan worden gesproken, beweès wel de wijze waarop te werk was gegaan. Zooals hierboven al is medegedeeld, de planten waren uit do potten vandaan geheald en de potten daarna weer met aarde gevuld. En een bewoonster van het Plantsoen ver telde hoe zij vannacht, omstreeks 3 uur gemerkt had dat op een schandelijke wijze de boel werd vernield, maar niet kon ontwaren, welke personen hier hun vernielzucht bot lieten vieren. Uit alles bleek wel, dat naast de baldadigheid van de jeugd, dus ook voor ..grootere handen" onze beplan tingen niet veilig meer zijn. We vragen ons zoo lang zamerhand af, „wat is tegenwoordig in onze gemeente wel veilig? en hoe lang zal het duren voor eens met kracht wordt opgetreden?" DE MUZEEKTUIN. Dat het weer ook te gunstig kan zijn, bleek wel uit de geringe opkomst ai® onzen muziektuin avond te beurt viel. Wij hebben het gebrek aan be langstelling tenminste toegeschreven aan het groote bezoek aan het strand op dezen Zondag en het feit dat men na zoo'n stranddag dan 's avonds rustig thuis wil blijven. De Schager Orchestvereeniging, onder diretie van den heer Jb. I. Hovenier, concerteerde ditmaal en van de nummers die wij gehoord hebben, kon ons in het bijzonder bekoren de Russische suite van Erik Meyer-Helmund „Ein Abend in St. Petersburg". Ook de Potpourrie aus der Oper Margareta (Faust) van Gounod verkreeg een verdienstelijke vetolking. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoote MeJ. T. van Ham Gd, thans woonachtig te Den Haag, is geslaagd als onder* wijzeres. B.B.43-C- De toestand wordt al slechter. Vroege aardappelen voldoen op verre na niet aan de verwachting. Geen opgewekt lev«n, maar slappe berusting. Een alge meene steunwet noodig. Sterk achternltloopende prijzen voor aardappelen. Lage prijzen voor bloemkool en wortelen. Idem voor roode, gele en witte kool. De prijs van tomaten achterult- loopend. Zllvernep en tulnboo- nen laag in prijs. Idem peulen. Aanvoer slaboonen. Reeds mermalen is de laatste jaren de vraag ge steld, waar het toch heen moet met den Langendljker tuinbouw, maar telkens werd daarbij de hoop uitge sproken, dat het met de toestanden op economisch gebied toch wel eens ten goede zou komen. De laatste weken heeft het pessimisme echter meer dan ooit, de .tuinbouwers tot vertwijfeling gebracht, omdat de jhoop, herhaaldelijk en telkens weer opnieuw, niet in (vervulling ging. Toen het in den afgeloopen winter plecht uitpakte met de stapelproducten, zoo zelfs, dat al luider om steunmaatregelen van regeerings- wege werd geroepen, had men toch nog altijd hoop, dat het met de vroege aardappelen goed zou gaan. Wa ren de prijzen van dit product bevredigend, dan kon wat goed gemaakt worden van wat bedorven was. Dit is echter tot nu toe bijzonder slecht gegaan en het ziet er naar uit, dat daarin niet gauw verbetering zal- komen. Was het verleden jaar de ziekte, die de vroege aardappelteelt tot een mislukking maakte, dit jaar zijn het de lage prijzen, die alles bederven. Al is het beschot goed. de fina.ncieele einduitkomst is van dien aard, dat zelfs de productiekosten niet worden goed gemaakt. De veilingen, die in gewone tijden in de vroege aardappelcampagne een beeld geven van op gewektheid en leven, staan nu in het teeken van ver starring en neerslachtigheid. Onze kooplui, die zich hebben doen kennen als mannen van durf, onder nemingsgeest en energie, moeten nu wel in slappe be rusting de dingen afwachten, die komen zullen. Het risico, verbonden aan een of andere transactie met het buitenland, is tegenwoordig zoo groot, dat de lust tot zaken doen vanzelf verdwijnt en de ijver, om nieu we handelsrelaties aan te knoopen, uit zichzelf wel verflauwt. De bouwers zien bij dezen stand van zaken geen uitkomst meer en richten op het oogenblik in hun uitersten nood het oog naar de regeering. die toch eindelijk eens zal moeten overgaan tot het verleenen van daadwerkelijken steun. De rentelooze voorschot ten, tot nu toe verstrekt, kunnen het leven een paar manden rekken, maar bezwaren het nog met een grooteren schuldenlast. De Provinciale Commissie heeft nu weer een adres tot de regeering gericht en een audiëntie aangevraagd. We kunnen de uitwerking van dergelijke uitwassen en de wijze, waarop men in audiëntie wordt ontvangen. De Minister zal zoowel uit het een als uit het ander al lang hebben begrepen, dat die leiders van de tuinbouworganisaties heel mak ke, beste menschen zijn, van wie men geen revolu- tiannair optreden moet verwachten. Bezadigdheid en voorzichtigheid zijn hun deugden. Deugden kunnen echter ook gebreken van deugden worden. Het lijkt ons tijd te betoogen, dat lankmoedigheid ook zijn grenzen heeft. Als de Minister met een algemeene steunregeling komt, is nog veel goed te maken. De aanvoer van vroege aardappelen was groot. Aan de Broeker veiling werden 228 spoorwagens van 10000 K.G. verhandeld, te Noord-Scharwoude 112. De prij zen waren slecht, daar Duitsshland zoo goed als niets betrekt. Alleen wordt naar Engeland nog iets ver scheept. Voor exportaardappelen werd in het begin der week gemiddeld f 2.70 betaald; deze toch al zeer lage prijs zakte later nog tot f 2.20. Voor het binnenland werden de Schotsche Muizen verkocht voor f 1.60 tot ongeveer' f 5.00. De hoogste prijs werd dan besteed voor mooie, niet al te groote aardappelen van uitstekende kwaliteit Drielingen brachten f 2.003.50 op en kleine soorten zoo goed als niet aangevoerd. Voor Schoolmeesters, die deze week voor het eerst aan de veiling kwamen, werd f 4.20—f 4.50 betaald, een zeer zacht prijsje. Blauwe Eigenheimers, die al in tamelijk groote hoeveelheden verschijnen, werden voor f 4.50f 5.50 verkocht. De aanvoer van roode kool nam met den dag toe. Vroeger werden de eerste weken dorgaans beste prij zen gemaakt. Thans was dit helaas niet het geval. Bracht ze in het begin der week nog f 4.90f 7.50 op. de laatste dagen werd geen hooger prijs dan f 2.50 f 3.30 besteed, terwijl enkele partijtjes onverkoopbaar bleken. De aanvoer beliep 13 spoorwagens. Ook bestond voor bloemkool weinig kooplust, van daar dat ook voor deze groente slechte prijzen wer den betaald. De mooiste eerste soort bracht ruim f 5.op; kleinere of iets afwijkende qualiteit werd voor f 3.00 a f 4.00 verkocht, terwijl voor tweede soort f 1.00 of Iets meer werd betaald. In totaal werden 15000 atuks aangevoerd. Voor wortelen, die per 100 bos met 40 aan een bos werden verkocht, was de belangstelling niet slechter dan de vorige week. Toch lieten de prijzen te wenschen over en kon met uitzondernig van Zaterdag gemiddeld niet meer dan f 4.00 worden bedongen. Zaterdag waa de noteering f 5.40f 6.30. Aan beide veilingen wer den 27000 bos aangevoerd. Voor het eerst kwam vroege witte kool aan de vel lingen. Buitengewoon laag waren ook van deze groen te de prijzen. Te Nord-Soharwoude bracht ze f 1.80 f 2.60 op. te Broek f 1.30—f 2.00. Als nieuw product kregen we deze week ook gele kool: verre beneden den productieprijs moest ze wor den verkocht, n.1. voor f 2.00 per 100 K.G. Tomaten moesten ook weer een deel prijs geven voor den toch al lagen prijs. Werd in het begin der week nog gemiddeld f 25.00 per 100 K.G. betaald voor de A-soort, Zaterdag kon zelfs geen f 20.00 meer wor den bedongen. Met de andere soorten ging het even zoo; B-qualiteit liep terug van f 22.00 tot f 18.00, C van f 24.00 tot f 18.50 en OC van f 18.50 tot f 13.60. Een aanmerkelijke teruggang alzoo. De aanvoer beliep 55000 K.G. Aan beide veilingen werd zllvernep aangevoerd, in het bijzonder aan de markt te Noord-Scharwoude. Ook hiervan vielen de prijzen tegen. Gemiddeld f 9.00 per 100 K.G. opbrengende in het begin der week, werd te Noord-Scharwoude Zaterdag f 5.50f 7.50 betaald. Drielingen golden f 3.80. Tuinboonen werden aan de veiling van den Noor- dermarkbond verhandeld. Ook hiervan liepen de prij zen nog achteruit en wel van ruim f 3.00 tot ruim f 2.00 per 100 K.G. Peulen werden aanvankelijk voor f 20.00 verkocht. Op het laatst der week kon f 3.40 tot f 5.60 worden ge maakt Ook begon de aanvoer van spercie- of slaboonen. Da prijzen waren goed: f 3036. Allee te zamen een buitengewoon slechte wee.k.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2