Een zwarte Zondag in Belgie. Lausanne. MASSA-OPMARSCH DER NAZI'S. DE SLOTAKTE. Dinsdag 12 Juli 1932 SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9104 De staking in de mijnstreek. De ramp van de Prométhée Plechtige onderteekening van het accoord. KETE! ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN PLEZIERBOOT. Hevige opwinding. Verscheidene bloedige botsingen. In alle mijnwerkersplaat sen een uiterst dreigenden toe stand. Pogingen om de beweging naar Brussel te doen overslaan. Het is Zondag een zwarte dag geweest in België in. verband met de mijnwerkersstaking in het Bori- nage-gebied en wanneer de teekenen niet bedriegen, heeft de beweging haar hoogtepunt nog niet bereikt. De centrale der socialistische mijnwerkers van het bekken van Charleroi staat machteloos tegenover de steeds groeiende beweging, die, een ernstig politiek, communistisch getint karakter begint te krijgen. Men ontveinst zich in regeeringskringen dan ook niet den ernst van den toestand. Mèt het oog op den dreigenden toestand in het Bel gische kolenbekken hebben Zaterdag besprekingen plaats gehad tusschen den minister van bmnen- landsche zaken, den heer Carton. en den minister van Defensie, Brotard. Beide ministers staan in voortdurend contact met den gouverneur van Hene gouwen. Een vergadering, gehouden m het ministerie van Arbeid en Nijverheid, tusschen den minister en de afgevaardigden van werkgevers en werknemers heeft geen enkel resultaat opgeleverd. Het zevende linieregiment uit Mechelen en het tien de linieregiment uit Aarlen zijn naar Bergen en Charleroi gezonden, teneinde het zich aldaar bevin dende garnizoen te versterken Tevens werden ver schillende detachementen van het corps' der genie troepen naar de mijnen gezonden, om aldaar de nood zakelijke werkzaamheden tot het behoud der mijnen te' verrichten. De dag van Zaterdag is bewogener geweest dan de vo rige dagen. Te La Louvière is de gasvoorraad vrijwel .geheel uitgeput. Men heeft er nog slechts 5000 M3., terwijl het dagelijksch verbruik -1500 M3. bdraagt. Te La Louvière hebben de stakers gepoogd een meeting te houden. Zij werden herhaalde malen dooi de gendarmerie uiteen geslagen. De winkeliers, die onlusten voorzagen, hebben hun winkels Zaterdag gesloten. Ongeveer 11 uur, na afloop van ue meeting, die de gendarmerie toch niet had kunnen verhinde ren, ie het tot ernstige onlusten gekomen. De gendar- -mes werden bijna overrompeld. Versterking werd in allerijl gevraagd en verschillende charges werden uit gevoerd, zoodat de stakers ten slotte uiteengedre ven werden, met achterlating evenwel van eenige gewonden. Te Bergen is 't zevende linieregiment Zaterdag aan gekomen, tot versterking van het eerste regiment ja gers. Onlusten hadden daar echter nog niet plaats. Erger was het in de streek van Charleroi. Het kwam aldaar tot een bloedige botsing tusschen de gendar merie en de stakers, die den kolenmijn Lodelinsart wilden binnendringen. Hieronder laten we nu de telegrammen volgen, die in den loop van Zaterdagavond en Zondag zijn bin nengekomen. Ook andere industrieën er bij betrokken. BRUSSEL, 9 Juli (V.D.): De stakingsbeweging heeft thans ook de zijdcfabrie- ken van Tubize en de ijzerfabrieken van Cabocq in het graafschap Brabant aangetast. In ,de stad Bergen is de staat van beleg afgekondigd. Po litie patrouilleert in auto's met machinegeweren door de straten. In talrijke plaatsen is het tot bloedige bot singen gekomen, waarbij de politie met de blanke wapenen moest optreden. Verscheidene stakers en agenten van politie zijn gewond. Een communistische raddraaier kon worden gearresteerd. Het ernstigste incident viel voor in de nabijheid van Charleroi, waar 700 stakers in botsing kwamen met een afdeeling po litie. Daar de stakers de politie met steenen wierpen en zelfs schoten, maakte ook de politie gebruik van de vuurwapenen. Drie agenten van politie en twee stakers zijn zwaar gewond. Krachtige afdeelingen militairen en alle politieauto's zijn naar het stakings- gebied gezonden. Ernstige botsingen in het stakingsgebied. Henegouwen vertoont het beeld van een land, waar de staat van beleg is afgekon digd. BRUSSEL, 10 Juli (V.D.): In den nacht op Zondag is het in het Belgische sta kingsgebied herhaalde malen tot ernstige botsingen gekomen tusschen gendarmerie en stakers. Te Ber gen, Charleroi, La Louvière en andere plaatsen maakte de politie vele malen van de blanke sabel .gebruik. Bij de botsingen werden 5 gendarmen en negen stakers ten deele ernstig gewond. Te Marchienne au Font zijn stakers de villa van den directeur eener mijnonderneming binnengedron gen, welke zij in brand stiken. Met zeer veel moeite is de gendarmerie er ten slotte in geslaagc de orde te herstallen en de zes duizend verzamelde stakers iuiteen te drijven. Ook hierbij werden eenige personen gewond. Twaalf stakers zijn gearresteerd. De stakings leiders trachten de beweging naar Brussel te doen pverslaan. In de hoofdstad willen de communisten vergaderingen onder den blooten hemel houden, doch de politie heeft de oetoogers steeds verspreid. De re geering is van meening, dat de stakingsbeweging een revolutionnair karakter draagt. De gendarmerie is ook verder versterkt. De provincie Henegouwen ver- jfoont. het beeld van een land, waar de staat van be leg is afgekondigd. De stakers bekogelden de politie met flesschen en ijzeren staven. Gedurende 2 uur kon m.n de stakers op een afstand houden; weldra echter groeide hun pantal aan tot 1000. Hierdoor werd de toestand uiterst gevaarlijk, tot ten slotte ook de rijksweer ver sterking kreeg en de stakers uiteengeslagen wer den. Rond het middaguur kwam hef te Charleroi tot een botsing tusschen de politie en stakers, die de stad wilden binnendringen. Hierbij werd een officier van politie met een steenworp aan het hoofd ge wond. Hierop maakte de politie gebruik van de vuurwapenen, maar werd desniettemin door de sta kers teruggedreven, tot aan het stadhuis, dat door de stakers met steenen werd bekogeld. Op dit moment kwam de beredui gendarmerie de politie, die in een benarden toestand verkeerde, ontzetten. In den loop van deze botsing werden 5 politieagenten verwond. Te Bergen is voorloopig alles rustig, alhoewel c.: staat van beleg schijnt te zijn afgekondigd. De gouverneur van I-Icncgouwen heeft het voorne men te kennen gegeven om alle verkeer per auto, motor en fiets te verbieden. Om vier uur is het te Charleroi nog tot een bot sing gekomen tuss ten gendarmes en stakers, waar bij de eersten van hun vuurwapenen gebruik maak ten en drie stakers ernstig wondden. De toestand van een der gewonden is levensgevaarlijk. Voor Maandagmorgen de algemeene sta king uitgeroepen. BRUSSEL. 10 Juli (V. D.): In den nacht op Zondag hebben stakers het kasteel van den directeur der hoogovens La Providence in brand gestoken. De garage en gedeelten van het woon huis werden een prooi der vlammen. Zondag was het over het algemeen kalm. He Marchienne au Pont kwam het tot een botsing tusschen stakers en de gendarmerie. Een lui tenant werd gewond. De hoogovens van La Providence zijn buiten bedrijf gesteld, zoodat Charleroi weldra zonder gas zal zijn- In de Berlijnsche Lustgarten. Scherpe aanklachten tegen de regeering—Von Papen. HITLER GEEFT OVER ZES MAANDEN VOOR HET VERDRAG VAN LAUSANNE 3 MARK. BERLIJN, 9 Juli (V.D.): De Gouw Groot-Berlijn van de NSDAP. heeft he den in den Lustgarten een massa-opmarsch georgani seerd. Een geweldige menschenmenigte vulde de groote ruimte tusschen het 6lot, don Dom en bet museum en ook de straten in de omgeving. De S.A.- afdeelingen marcheerden in 8 colonnes gesloten uit de verschillende declen van de stad op en stelden zich op met omfloersde vaandels en vlaggen. Volgens nationaal socialistische ramingen hebben ongeveer 200.000 personen aan de demonstratie deelgenomen, waaronder 25000 S.A.-lieden. Nadat de muziek nat.-soc. strijdliederen en het Deutschlandlied gespeeld had, werden de menigten toegesproken door den Berlijnschen S.A.-leidcr Graaf Ilelldorf en de gouw-leider dr. Goebbels. Graaf Helldorf hield een scherpe, aanklagende rede voering tegen de rijksregeering. Hij verklaarde o.a.: Toen het kabinet-Brüning door de regeering von Pa pen werd vervangen, werd deze nieuwe koers ontvan gen met vertrouwensdemonstraties van breede krin gen. Wij nat.-soc. hebben onmiddellijk verklaard, dat wij de nieuwe regeering volgens haar daden zouden beoordeelcn. Thans houden wij den dag voor gekomen om te zeggen wat wij voor juist houden. Rijkskanse lier Von Papen heeft in onbegrijpelijke zwakheid in Lausannc voorstellen goedgekeurd, die wij nationaal- socialisten nooit zouden hebben goedgekeurd. Het bui- tenlandsche politieke falen van dit kabinet wordt in de schaduw gesteld door de binncnlandsche politieke regeeringskunststukken van Minister Von Gayl. Men heeft er niets tegen gedaan da. do S.A.-mannen op de gemeenste wijze werden belasterd. Men heeft beweerd dat hun uniformen betaald werden met de gelden die men ontnomen heeft aan de nagehlevenen van ge sneuvelden en steuntrekkers. Steeds onbeschaamder wordt de taal jegens het ontwakende Duitschland. Dat alles ziet 1e heer Von Gayl zielsvergenoegd aan. Wij stellen dezen minister verantwoordelijk voor ie- deren gewonden en gedooden S.A.-kameraad. Het Ka binet noemde zich het Kabinet der nationale concen tratie. Daaruit is een kabinet der nationale zwakheid geworden. Erger dan ooit gaat de roodc moord in Duitschland te keer. Wij eischen dat dit ministerie der nationale onmacht plaats maakt, voor een kabinet van Duitsche strijders en dat; Minister Von Gayl uit zijn functie verdwijnt. Hierop sprak dr. Goebbels. De mannen en partijen, zoo zeide hij. die het volk 14 jaar lang misleid heb ben, moeten thans rekenschap afleggen over hun weergaloos wanbeheer. Nieuwe mannen verklaren thans voornemens te zijn het November-systeem uit den weg te ruimen en een nieuwe politieke koers in te slaan. Wij stonden van den aanvang af vol wan trouwen tegenover deze poging. Wij meenen dat slechts een millioenenbewging van demonstratieve kracht nog in staat is in Duitschland een keer tot stand te brengen. Het Kabinet-Von Papen heeft de Brüningsche noodverordening overgenomen en die in sociaal opzicht nog verscherpt. Het Kabinet zal niet kunnen gelooven dat wij na- tionaal-socialisten onze goedkeuring kunnen hechten aan deze aan het volk vijandige politiek. Waar haalt echter de sociaal-democratische partij het recht van daan ons een zoogenaamde tolereeringspolitiek te verwijten, nadat zij zelf gedurende twee jaren de re geering Brüning getolereerd heeft. Wat is er aan den ouden toestand veranderd? Niets. De economie blijft, maar een groot werkverschaffingsprogram is nog steeds niet aangevat. De ellende groeit. De regeering-Von Papen heeft het niet gewaagd in Lausanne^ to verklaren dat wij niet meer betalen, aangezien wij niet meer betalen kunnen en het ook niet willen. Wij hebben genoeg betaald en wij willen dat Duitschland vóór alles wordt vrijgesproken vau de blaam van de schuld aan den oorlog. Wanneer de wereld zich tegen dezen eisch verzet, zullen wij het De syndicalistische en politieke federatie van het arrondissement Charleroi heeft voor Maandagmor gen de algemeene staking uitgeroepen in het bekken van Charleroi. Te Marchienne moest een groep betoogers. een paar honderd man sterk, door de gendarmerie uiteenge slagen worden met achterlating van enkele gekwet sten. De leden der regeering kwamen Zondagmorgen bijeen in het ministerie van Binnenlandsche Zaken ten einde den toestand te bespreken. Het opperbevel over de krachten tot handhaving van de orde in het siakingsgcbicd is toevertrouwd aan generaal Termonia. Te Roux is het hedenavond om half zes tot een botsing gekomen tusschen 'n groep van 250 stakers en een detachement, rijwiel-gendarmen. Er werden schoten gelost. Twee arbeiders werden gekwetst. Te Bergen werden hedenmiddag verscheidene Communistisclie leiders aangehouden wegens samen zwering met het doel burgeroorlog te ontketenen door de burgers aan te sporen zich te wapenen. In dn woning van Malengreau, secretaris der com munistische revolutionnniro partij heeft het parket van Bergen een huiszoeking verricht en het aange troffen materiaal, o.m. een uitgebreide briefwisseling met Moskou in beslag genomen. De aanhouding der comm. geschiedde in aanwezigheid van duizenden stakers, die echter alles kalm lieten vcrloopen, zoo dat het in dit geval niet tot incidenten is gekomen. Het revolutionnair karakter der staking. De Belgische regeering heeft thans de onomstoote- lijke bewijzen in handen, dat de staking op commu- nistischen en revolutionnairen grondslag berust. Het middenpunt der communistische agitatie is ontdekt in Wasmes in de nabijheid van Mons. Er zijn docu menten in beslag genomen, waaruit blijkt, dat de Belgische communisten in contact staan met zekere communistische elementen in Frankrijk en Neder land. Verscheidene communistische leiders zijn ge arresteerd. (Zie vervolg elders in dit nummer). Verdrag van Versailies van nul en geener waarde verklaren. Men heeft in Lausanne slechts onderhan deld over geldkwesties. Voor deze kwesties staat ech ter voor ons dc eer des volks. Een nieuw Duitsch land is bezig op te staan. Aan ons is het woord van den dichter waarheid geworden: Het volk staat op. dc storm breekt los. Laat de anderen liegen en las teren en ons overstelpen met spot en hoon hun po litieke dagen zijn geteld. Hitlcr klopt aan de poorten van de macht en in zijn vuist vereenigen zich mil- lioenen boeren- en arbeidersvuisten. Dr. Goebbels beëindigde zijn redevoering met drie voudig heil op Hitier. Hitier geelt over zes maanden voor het verdrag van Lausanne 3 mark. BERCIITESGADEN, 10 Juli (V. I>.) Zondag is hier ter plaatse een groote meeting ge houden door do N.S.D.A.P. Nada' G000 S.A. en S.'S. mannen voor Hit.Ier hadden gedefileerd, hield Hitier voor 18.000 menschcn een redevoering, waarin hij een scherpe scheidingslijn trok tusschen de N.S.D.A.P. en de rcgcering Von 1'apcn. Ilij kwam hierbij ook te spreken over het nieuwe verdrag van Lausanne. Hij verklaarde, dat dit verdrag, dat een belasting van het Duitsche volk met 3 milliard met zich brengt, over zes'maanden niet meer dan 3 Mark waard zal zijn. Hoe de zeven anderen gered werden. Van do opvarenden der gezonken Fransche duik boot, de Prométhée zijn, znoals men weet, zeven men schcn gered. Zij zijn gered door een motor-visschcrs- schip. De kapitein van dat schip, de Yettc II, uit Cherbourg, beeft verteld, dat hij Donderdagmiddag met de hulp van zijn matroos bezig was netten uit te zetten. Hij had den motor van zijn vaartuig afge zet en in dc middagstilte dc zee was kalm leek het hem als hoorde hij roepen. Hij vestigde de aan dacht van zijn matroos op het geluid en klom toen in de mast. Op eenigen afstand zag hij hoofden boven het water uitsteken. De wakkere visscher liet on middellijk zijn netten, ter waarde van 4000 frank, in den steek en zette koers naar de drenkelingen. Het waren er zeven, die zich in twee groepen aan twee reddingboeien vastklemden. Met de grootste moeite werden de uitgeputte mannen aan boord van de Yettc geheschen. Drie van hen waren half bewuste loos en allen hadden hevig van de koude geleden. Aan boord werden zij toen zoo goed mogelijk ver warmd door hun voeten tegen den motor van hef vaartuig t<> plaatsen. Ten slotte zijn de zeven gered den behouden te Cherbourg binnengebracht. Duikers onder de gezonken boot. Doch geen antwoord op klopsignalen. Zaterdagmorgen werd uit Cherbourg gemeld: Den duikers van liet Italiaansche bergingsschip „Artiglio" is het gelukt, onder de gezonken duikboot „Prométhée" te komen. Op de klopsignalen werd echter geen antwoord ontvangen. Daar. er nog steeds zeer sterke stroomen zijn, (wij feit men aan het. slagen van het reddingswerk, dat sedert Zaterdagmorgen vroeg ijverig wordt verricht. Men heeft, alle hoop nog niet opgeheven. De bemanning van den „Prométhée" op gegeven. Dato Zondag wordt nog uit. Parijs vernomen: De diepzeeduikcr van het Italiaansche lichterschip „Artiglio" is Zaterdag en Zondag verscheidene ma len afgedaald naar den gezonken Franschen duik boot Prométhée. Hij heeft den scheepsromp beklopt, zonder ook maar het geringste teeken van leven te krijgen. De commandant van den „Artiglo" houdt een lich ten van den duikboot voor uitgesloten. Zondagmor gen heeft men in de haven van Cherbourg met een zusterschip van den „Prométhée' duikproeven geno men, waarbij men de manoeuvres gemaakt heeft, waarvan men vermoedt dat een verkeerde toepassing den ondergang van den Prométhée heeft veroor zaakt. De gedragingen van den duikboot bij de uitvoering dier manoeuvres hebben de vermoedens omtrent de oorzaak van het vergaan bevestigd. KING GILETTE OVERLEDEN. Uit New York: De uitvinder van het veiligheidsscheer- apparaat, de multi-millionair King Gilette is op zijn ranch Calbasas (Californië) op 7?-jarigen leeftijd over leden. De plechtige slotzitting van de herslelconfereriuo te Lausanne vond Zaterdagochtend in de gboote koe pelzaal van het I-Iotel „Beau Rivage" plaats. De zaal was zeer vol. In dichte rijen stonden de leden der verschillende delegaties, een groot aantal journalis ten en voor zoover er plaats was ook nog publiek. Geen plaats was onbezet. De delegaties namen hun zetels in aan de groote vierkante tafel, die met oen groen kleed bedekt-was. De zitting begon met een gelijkluidende verklaring van de vertegenwoordigers van Engeland. Frankrijk en Italië, behelzende, dat de regeling van de interge- allieerde schulden van den dag der sluiting dcr'con- ferentie tot de definitieve ratificatie van de overeen komst van Lausanne wordt uitgesteld, om dc mo gendheden in de gelegenheid te stellen, iniusschcn een definitieve regeling van alle oorlogsschulden met de Amerikaansche regeering tot stand te brengen. Onder ademlooze stilte begon vervolgens de plech tige onderteekening van de akte van Lausanne door de zesuitnoodigende mogendheden. Engeland. Frank rijk. Italië. Duitschland. België en Japan. Als eerste teekende de Engelsche minister-presi-» dent MacDonald. vervolgens zetten de vertegenwoor digers. der overige mogendheden-schuldeischers hun naam en tenslotte de vertegenwoordiger van Duitsch land. daar rle overeenkomst gesloten is tusschen de 5 rnogendherlen-schuldeischers eenerzijds en Duitschr land anderzijds. Tenslotte werden alle naast de overeenkomst van Lausanne tot stand gekomen protocollen afzonderlijk geteekend. De slotzitting van de conferentie te Lausanne be gon om tien uur. Tc 10.35 was de onderteekening doop alle gedelegeerden geschied. Herriot te Parijs. PARIJS, 10 Juli (V.D.V. Minister-president Herriot is Zondag uit Lausanne te Parijs teruggekeerd, waar hij, hoewel het nog ta melijk vroeg in den morgen was, reeds door een vrij talrijk publiek enthousiast werd ontvangen. Van alle kanten werd Herriot geluk gewenschl. Hij ontving ook bloemen. Tegenover de persvertegenwoordigers verklaarde Herriot U kent nog niet alle bi zonderheden der onderhan delingen. Zij zijn zeer hard en moeilijk geweest, doch het resultaat is voortreffelijk. Ik zie geen enkel punt waaromtrent men het nog oneens zou kunnen zijn. Wat men in het hizonder moet hegrijpen en in bet oog vatten, is bet feit der enge verbinding tHSScherï dc herstelbetalingen en de inter-,geallieerde schulden. Alles is ondergeschikt aan een overeenkomst met tIg: Yereenigde Staten. Indier de Amerikaa.nsi.he regee ring het Verdrag van Lausa me goedkeurt, en indien over de kwestie der schulden een bevredigende over eenkomst kan worden getroffen, dan zal de te Lau sanne getroffen herstel regeling worden geratificeerd en vruchten afwerpen. In het ander geval zal ieder zijn vrijheid van bandelen terug krijgen. In liet bi zonder zou ik dank willen brengen aan dc Britsche onderhandelaars, minister-president MacDonald, den. minister voor de Financiën. Chambë.rlain en den Mi nister van Buitenlandsche zaken, Sir John Simon. Zij hebben ons een bewijs gegeven van bun oprechte vriendschap en de overeenstemming onze» opvatting heeft het ons veroorloofd het doel te bereiken. Minister-president MacDonald en dc leden der Brit sche delegatie zijn met det.zclfden trein als Herriot te Parijs aangekomen. Enthousiaste ontvangst van MacDonald te Londen. LONDEN, 10 Juli (V.D.): Toen MacDonald met de leden der Britsche delega tie aan het Victoria-station te Londen arriveerde, werd hij op zeer enthousiaste wijze door een duizend koppige menigte verwelkomd. Slechts met moeite is de premier er in geslaagd het gereserveerde perron gedeelte te bereiken, waar hij verwelkomd werd door den vertegenwoordiger van den koning en zijn kabi net-collega's. Ook de Fransche ambassadeur was ver schenen. MacDonald onderhield zich allereerst met eenige collega's, waarna hij opmerkte: Wij hebben bet voor elkaar gebracht cu wij hebben meer bereikt dan wij hebben verwacht. Later sprak hij voor de microfoon: Tk verheug.mij wederom hier te zijn, nadat wij een buitengewoon he- vigen strijd om dc grootste kwestie met het. meest brillante succes hebben uitgevochten. Ik hoop dat liet het begin zal zijn van het. vertrouwen, de hoop .en de goede, eerlijke en harde arbeid. Toen MacDonald zich per auto naar Downingstreet begaf, werd hij door de menigte luide toegejuicht. Zondagavond heeft koning George MacDonald in 'gehoor ontvangen. De bijeenkomst duurde anderhalf uur. 35 Passagiers gewond, van wie 41 ern stig. Tot nu toe 4 dooden. BERLIJN, 10 Juli. (V.D.) Zondagmorgen tegen 9 uur heeft aan boord van een pleizierstoomschip der reederij Roloff aan den Charlottenburger Ufer een ernstig ongeluk plaats gehad. Op het schip dat aan de Caprivi-brug had aangelegd, om passagiers op te nemen voor een tocht naar de Havel-See ontplofte door tot nu toe onbekende oorzaak de stoomketel. Van de negentig passagiers die zich aan boord be vonden, werden 35 gewond, o.m. 14 erstig. De stoker werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig na aan komst in het ziekenhuis overleed. Van de érnstig gewonden zijn intusschen drie overleden. Reeds drie minuten na het ongeluk was een brand weerauto op de plaats des onheils aanwezig, zoodat de gewonden direct hulp kon worden geboden. Brandweer en politie brachten de gewonden aan land en vervoerden hen naar het zich in de nbijheid bevindende ziekenhuis en de eerste hulpposten. Veertien gewonden moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. De overigen konden huiswaarts keeren*

Schager Courant | 1932 | | pagina 9