llllllll liitii:- De verklaring van MacDonald over Lausanne. Hevig onweer boven ons land. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Gentlemen's agreement Twee personen gedood. Woensdag 13 Juli 1932. SC1ACEI 75ste Jaargang No. 9105 COURANT. J)it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.,' inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend!] Alle beschikbare plaatsen tn het Lagerhuis waren gister bezet, toen minister-president Ramsay MacDo nald het woord nam om te spreken over de onderhande lingen te Lausanne. Hij werd hartelijk toegejuicht terwijl zijn redevoering pok hier en daar door luid applaus werd onderbroken. 1 MACDONALD. MacDonald begon zijn uiteenzetting met er op te wij den dat de conferentie en haar resultaten kunnen lelden tot de regeling van die herstelkwesties welke de econo mische moeilijkheden hadden veroorzaakt en daardoor 'een verkeerd beeld hadden gegeven van de nationale begrootlngen in verschillende landen en in het midden van Europa, een land hadden geplaatst welks finanti- 'eele positie de geheele wereld bedreigde. Zoolang men de herstelbetalingen doet voortduren, aldus MacDonald, zou geen volkomen industrieel herstel mogelijk zijn. Er waren talrijke plannen geweest en conferenties gehouden om deze economische dwaasheden te behandelen. De eerste moeilijkheid te Lausanne was, dat Duitschland herstelbetalingen deed, maar dan ook alleen herstelbe talingen. Frankrijk, Groot Brittannie en andere betaalden en ontvingen eveneens oorlogsschulden. Ieder dezer drie groepen weigerden zijn contractueele verplichtingen na te komen. Er is, aldus vervolgde MacDonald. veel geschreven over gentlemens agreement. Het schijnt dat zulks is voortgesproten uit het antwoord, dat spr. Vrijdag in de plenaire zitting heeft gegeven naar aanleiding van een vraag van Rijkskanselier von Papen of, indien hun plan zou mislukken, gegarandeerd kon worden dat een an dere conferentie zou volgen. Spr. antwoordde toen dat zulks zeer zeker het geval zou zijn. Inplaats van Duitschland tot het Youngplan terug te doen vallen, stemde men er in toe. dat in een dergelijk geval de aangelegenheid opnieuw zou worden ter hand genomen. Men was er evenwel van overtuigd dat het plan niet zou mislukken. De inhoud van het gentlemen's agreement is Vrijdag bekend gemaakt. En zonder zou den de Britsche gedelegeerden in eèn moeilijke positie zijn geraakt, indien de Italiaansche en Fransche verte genwoordigers zouden zeggen: „jullie zult je overeen komst hebben, indien je ons al onze schulden kwijt Bcheldt." De Britschte delegatie had geantwoord: Wij zullen af wachten en zien. De Britsche regeering is er niet op Uit eenig voordeel te trekken van iets dat het uit hoofde van herstelbetalingen ontvangt, evenals uit hoofde van oorlogsschulden en aan dezen stelregel zal Zij zich houden." De premier vervolgde: „ten aanzien van de kwestie der Vereenigde Staten, geraken wij een gevoelige plek. Niemand kan de Vereenigde Staten hun houding kwalijk hemen. Als wij alles bij elkander zouden krijgen, zou ons werk vereenvoudigd zijn, doch de Vereenigde Staten meenden op hun stuk te moeten blijven staan. Groot Brittannië is voor een algemeene schrapping der herstel- en oorlogsschulden. Dat heeft men niet kunnen bereiken, maar men heeft de gelegeerden er wel toe gekregen toe te stemmen in één laatste betaling. Door het beëindigen van de herstel betalingen heeft de industrie een kans op herstel gekre gen. „Gij hebt aldus MacDonald, nooit een herstelbe taling ontvangen, of gij hebt er meer voor uitgegeven, dan gij in ontvangst hebt kunnen nemen. De verschrom peling gedurende twee jaren in den uitvoer van de vier grootste handeldrijvende volkeren is tien maal zoo groot als de annuiteit, die in het laatste jaar verviel." Het voorbereidende werk voor de tweede phase der con ferentie is reeds door den Volkenbond aangevat. De VS. hebben te kennen gegeven bereid te zijn de economische wereldconferentie bij te wonen. Spr. is persoonlijk niet van meening, dat deze conferentie in Genève moet wor den gehouden. Zijn rede besluitende, zeide MacDonald, dat Europa de overblijfselen van den oorlog nog moest verdrijven. Duitschland moet teruggebracht worden in de gewone volksbetrekkingen. Het verheugde spr. te kunnen zeggen, dat de conferentie van Lausanne Brittanië nader bij Frankrijk had gebracht, terwijl Duitschland nader bij Engeland gebracht is. Men moet trachten de moeilijkhe den uit den weg te ruimen door steeds meer den vol kenbondsgeest toe te passen. De Britsche regeering zal voortgaan in deze richting te streven. De ontwapening opent hiertoe groote mogelijkheden. Tijdens de debatter in het Lagerhuis, dié volgden op de verklaring van MacDonald, bracht Bansbury de vreugde der oppositie tot uitdrukking, dat eindelijk een overeenkomst tot stand was gekomen. Spr. hoopt en ge looft, dat het groote Volk der V. S. de ondergeteekende mogendheden bij de uitvoering daarvan zal helpen. Verder wees spr. er nog op, dat ondanks het succes, dat in Lausanne bereikt was, nooit een volkomen zuivering der betrekkingen tusschen Centraal-Europa en Frankrijk tot stand zou komen, zoolang men niet de politieke kwesties ook behandeld had. Het gaat niet aan een volk alleen schuldig te verklaren aan den oorlog. Hierop werd het woord gevoerd door den minister van financien, Chamberlain, die mededeelde, dat het besluit van de BIB van gisteren betreffende den gouden standaard niet beteekende, dat de Britsche regeering van haar politiek zou afwijken. De Britsche regeering is niet voornemens tot den gouden standaard terug te kee- ren, noch op dit oogenblik, noch in de naaste toekomst. Volgens de opvatting van spr. drukt het besluit van de rtr de meening uit, welke de uiteindelijke oplossing van het valutaprobleem moet zijn, doch had geen be trekking op eenige directe actie van de Britsche of van een andere regeering. Vervolgens nam Lloyd George het woord. Spr. wensch- te MacDonald geluk met zijn gezondheid, die bij het zware werk van Lausanne was behouden gebleven. Het doel van de conferentie is geweest, een volledige zuive ring. Spr. heeft deze reeds 10 jaar geleden getracht tot stand te brengen. Hoe anders zou de wereld er thans uitzien, wanneer hij toen toen kunnen slagen. Voort gaande besprak Lloyd George de vraag, of het niet toch mogelijk zou zijn geweest tot een volledige schrapping der herstelbetalingen te komen. Duitschland zou na tuurlijk hiermede accoord hebben gegaan, ep spr. ge looft niet, dat Frankrijk een geïsoleerde positie had kunnen innemen. In dit geval zou echter Frankrijk vol komen alleen hebben gestaan, hetgeen naar spr.'s mee ning niet vol te houden zou zijn geweest, aangezien het om een betrekkelijk gering bedrag ging, dat bovendien nog over de onderteekenaars van het verdrag van Ver- sailles verdeeld zou worden. Een exemplaar met thans gepubliceerde bijzonderhe den over het accoord van Lausanne in de hand zwaaien de riep Lloyd George uit: En dat is alles, wat op de conferentie van Lausanne bereikt is. Dat wil zeggen, dat datgene wat in Lausanne zich heeft afgespeeld niet hierin vervat is. Het document, waarvan het leven van het accoord afhangt, is niet hierin opgenomen. Ik zou gedacht hebben, dat het parlement er recht op had al het behandelde te leeren kennen, zoodat het in staat zou zijn zich een denkbeeld te vormen van den totaal toestand en dus ook van het bedoelde document. De minister-president heeft gezegd, dat thans een oud boek beëindigd werd, terwijl het eerste hoofdstuk van een nieuw boek begonnen is. Spr. roept uit: tot dusverre hebben wij nog alleen maar het voorwoord van dat nieuwe boek gehoord en zoover ik kan zien. is een nieuwe periode nog bij lange niet ingezet.. Hierop be sprak Lloyd George de persberichten over het gentle mens agreement. Waarom zijn de desbetreffende stuk ken niet aan het parlement bekend gemaakt? Wist de Duitsche rijkskanselier, toen hij het accoord onderteeken- de, dat een andere overeenkomst tevens was aangegaan, waardoor de geheele zaak zonder effect zou kunnen wor den gemaakt? Zijn de voorwaarden van deze tweede overeenkomst den Duitschen rijkskanselier medegedeeld? Lausanne blijkt dus toch niet tot het laatste woord te zijn geweest. Het gentlemen's agreement, waarvan Duitschland onkundig is gelaten, zou nog onbekend" zijn, wanneer niet langs niet-officieelen weg bijzonderheden zou den zijn bekend geworden. Het feit, dat Engeland naar Amerika wil gaan zonder een schoone lei, beteekent dat men daar ook niet wil spreken over een schrappen der oorlogsschulden, maar alleen over een vermindering dier schulden. In dit ver band ook heeft het parlement het recht te weten waar het aan toe is. Met grooten klem drong spr. er dan ook op aan over deze kwestie nadere ophelderingen te ont vangen, waarna Lloyd George zijn rede besloot met critiek uit fce oefenen op het ongemotiveerde optimisme. VERSCHEIDENE WONINGEN EN BOERDERIJEN DOOR HET HEMELVUUR GETROFFEN. Gister in den namiddag en ook des avonds, heeft zich boven verschillende deelen van ons land een he vig onweer ontlast. Te Ede heeft het noodweer den geheelen middag en avond gewoed. In een perceel bosch en heide, gelegen in de nabij heid van hotel Panoramahoevc onder Bennekom, sloeg de bliksem in. Tengevolge van den hevigen wind breidde de brand zich direct uit en was er voor de brandweer geen blusschen aan. Eerst toen het ook buitengewoon hevig begon te regenen, mocht het ge lukken den brand meester te worden. Ongeveer 20 H.A. bosch en heide, toebehoorende aan baron van Wassenaar, te Ede, werden door het vuur vernield. Aanvankelijk liep ook hotel Panoramahoeve zelf ge vaar, zoodat de gasten dan ook reeds hun koffers pakten om bij het eerste alarm te kunnen vertrekken. Te Harskamp onder Ede is tijdens het onweder de bliksem ingeslagen in een boerderij welke totaal afbrandde. Te Lunteren is de bliksem ingeslagen in een boerderij. Door het krachtige optreden der brandweer kon de brand tot de schuur beperkt blijven. Onder Ede is de bliksem voorts nog ingeslagen in een boom en een er direct tegen aan gelegen hooi berg. Boom en berg werden vernield. Vier personen door den bliksem getroffen. Een hunner gedood. Uit Gorinchem wordt gemeld, dat zich gister middag boven die gemeente een hevig onweder heeft ontlast. Vier personen zochten een schuilplaats on der een der kastanjeboomen in het plantsoen buiten de Waterpoort, waarbij zij alle vier door den bliksem werden getroffen. Een hunner, de 22-jarige Frans Roovers, was op slag dood. De toestand der drie an deren Eckhart, Neerijnen en van Linsbee, die naar het ziekenhuis werden overgebracht, is niet ongun stig. In het gehucht Klein Leuken bij Roer mond is tijdens een kort. hevig onweer een 40-jarige vrouw door den bliksem getroffen en op slag gedood. Boven Noord-Brabant. Ook boven Noordbrabant ontlastte zich na eenige dagen van bijna tropische hitte, gistermiddag een buitengewoon zwaar onweer. Te Nistelrode sloeg het hemelvuur in dc boerderij van L. van der Heyden, in het gehucht Donfel gele gen. Het geheele huis werd in korten tijd :n de asch gelegd. De geheele inboedel ging mede in de vlam men op. Drie telefoonpalen braken door den hevigen wind af, waardoor het telefoonverkeer verbroken is. De draden werden over den weg verspreid. Met te vel de staande gewas leed ernstige schade door de he vige slagregens. Onder de gemeente Hees werden de woningen van Th. van Duinkerken en A. van Duiflijk eveneens door den bliksem getroffen en brandden tot den grond toe af. Ook hier gingen de inboedels geheel verloren. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. In de weiden werd veel vee door den bliksem ge troffen en vele hooischelven gingen in vlammen op. Verder sloeg de bliksem in de boerderij van L. v. d. H., die ook in korten tijd tot den grond afbrandde Met moeite gelukte het eenig vee te redden, maar het meubilair en de landbouwwerktuigen gingen ver- loreft. Verzekering dekt de schade. Op de Osser-heide sloeg de bliksem in de hofstede van den landbouwer Dijnhoevc; de boerderij en stal len en schuren brandden tot den grond toe af. De in boedel en de landbouwwerktuigen gingen verloren. Verzekering dekt de schade. Te Huisseling is de bliksem geslagen in de wo ning van den timmerman Cocken. Het huis en de werkplaats brandden af. Van den inboedel en de ge reedschappen kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. De in de fabriek aanwezige machines en de in ventaris gingen in de vuurzee verloren. De echtge- noote van den heer Cocken, die alleen thuis was, zag door de snelheid waarmede het vuur om zich heen greep, zelfs geen kans meer de boeken en verdere be scheiden in veiligheid te brengen. Boven Tilbnrg. Gisterennamiddag woedde boven Tilburg een zeer hevig onweer, gepaard met een ontzettenden slag regen. In weinige oogenblikken stonden verschillen de straten blank en stroomde het water de kelders in van vele woningen. Zonder tusschenpoozen ratel de de donder, terwijl de bliksem niet van de lucht was. Gelukkig duurde het noodweer niet lang, maar toch sloeg het hemelvuur op enkele plaatsen in en vernielde schoorsteenen en ruiten zonder brand te veroorzaken. Na de eerste heftige ontlading dreef het onweer af, doch keerde spoedig daarop terug, om na lang aan houden de broeiende atmosfeer te zuiveren. üp tal van plaatsen moest de hulp der brandweer worden ingeroepen om dc overstroomde kelders leeg te pompen. Boerenknecht door den bliksem getroffen In het gehucht W e 11 e r 1 o o y (Limburg' is de hliksem geslagen in een vijftal korenmijten. welke geheel in vlammen opgingen. Een knecht, die bij de korenmijten was gaan schuilen voor de hevige re gens. werd door den bliksem getroffen. Hij werd be wusteloos opgenomen; zijn toestand is ernstig. Boerderijen afgebrand. Gisteravond is te Witten (gem. Assen) de bliksem geslagen in de boerderij van den landbouwer A. Barkhuis. De heer Barkhuis en zijn echtgenoote waren niet thuis, doch vier volwassen kinderen wa ren aanwezig. Het vee was in het land; een paard dat in een schuur stond kon gered worden. De boer derij is geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Verder werd een koe. toebehoorende aan den heer Kolthof te Assen in he land door den bliksem ge dood. Ia Friesland. Wolkbreak te Gorredijk. Ook uit Friesland komen berichten binnen over zwaar weer boven deze provincie. Zoo heeft Dins dagavond boven de omgeving van Heerenveen een hevig onweder gewoed, dat zich in de richting van Gorredijk verplaatste. Het vuur was niet van de lucht en de donderslagen volgden elkaar op. Een wolkbreuk ontlastte zich boven Gorredijk. In enkele minuten stonden de straten daar blank, zoodat de auto's op den weg moesten blijven staan. De con ducteur van den postwagen in de tram was ver plicht het portier te sluiten. De boerderij van den heer Veenland te Tijnje werd door het hemelvuur getroffen en stond spoe dig in lichtelaaie. Niets kon worden gered. De scha* de wordt door verzekering gedekt. Te Jubbega (Fr.) werd de boerderij van Van der Zwaag door het hemelvuur getroffen. Een deel van het huisraad kon nog worden gered. De boerderij brandde totaal af. De bliksem viermaal in de Velser brug geslagen. Het treinverkeer gestoord. Gisterenavond is de bliksem tot vier maal toe geslagen in de electrische geleidingen van de Vel ser spoorbrug. Het treinverkeer moest worden gestaakt, .doch de scheepvaart ondervindt geen hinder, daar de brug geopend kan worden. Het s.s. „Maasstroom" dat voor de brug lag te wachten, kon zijn reis naar Londen onmiddellijk voortzetten. Nader wordt nog vernomen dat de bliksem twee maal in de Velser spoorbrug sloeg, maar de gevol gen hiervan hebben dc treinvertraging niet veroor zaakt. Even later sloeg de bliksem echter op de bo venleiding van het baanvak Zandpoort-Velsen. Ten gevolge hiervan moest gisterenavond op dit traject over enkel spoor worden gereden, waardoor de treinenloop vertraagd werd. De vertraging bedraagt echter minder dan een half uur. Te Rotterdam. Te Rotterdam heeft het reeds gistermiddag tus schen 2 en 3 uur hevig geonweerd. Verschillende gebouwen en woonhuizen hadden het zwaar te verantwoorden en een gebouw, waar de intercommunale telefoongesprekken worden ge voerd, had zooveel last van het neerkomende wa« ter, dat steeds kortsluitingen werden veroorzaakt. Buitenlandsche gesprekken werden dan ook vaak afgebroken. Nog sloeg de bliksem in in het tramlijnnet op d« Beurs. Tegen drie uur, de regen bleef nog doorplensen, was het zware weer vrijwel tot bedaren gekomen. Nog slechts een enkele maal liet 'n donderslag zich hooren. aLter is nog oblekn dat de 29-jarige metselaar L. Mam, die aan het werk was op een bouwwerk aan de Kastanjelaan te Schiebroek, door den blik sem is getroffen. Hij is terstond naar het zieken huis aan den Bergweg vervoerd, waar men consta teerde dat de ongelukkige aan de rechterzijde ge heel verlamd was. Watermolen door den bliksem getroffen, Tijdens het onweer, dat gistermorgen boven de Lopikerwaard woedde, is de bliksem ingeslagen ii\ den watermolen van de waterschappen Willinge Langerak, Cabauw, Vijfhoeven onder Willinge La- gerak. Dwars door een van de zware balken heen heeft het vuur zich een uitweg gebaand zonder evenwel brand te veroorzaken. In het nabij gelegen woonhuis van den watermolenaar C. de Lange sloeg de bliksem in. vlak langs het echtpaar dat in de geopende deur stond. In het huis werd eenige schade aangericht. Er ontstond geen brand. Wolkbreak boven Nijmegen. Het wa ter spuit de riooldeksels weg. Trams kannen zich niet door de groote wa termassa's heenwerken. Gisterenavond omstreeks vijf uur ontlastte zich boven Nijmegen en omgeving een zeer zwaar on weer, vergezeld van een wolkbreukachtigen regen, waardoor in korten tijd verschillende straten in stortbeken waren herschapen De drang van het wa ter was zoo sterk, dat de riooldeksels in de Hezel- straat werden opgelicht en het water met kracht naar buiten spoot. Geruimen tijd was het tramver keer geheel gestremd. De wagens konden zich niet door de groote watermassa's heen werken. Ook het Zuidelijk deel van de stad. o.a. de Groes- beek3che weg, had sterk van den zwaren regen te lijden. Verschillende kelders zijn ondergeloopen en in de benedenstad hadden laaggelegen winkels het zwaar te verantwoorden. Eenzelfde beeld als de Hegelstraat vertoonden an dere straten. Langs den Lindenberg stroomde een ge weldige watervloed naar omlaag, de Waal in, even als langs de Grootestraat. In de oude stad gutste een wild bruisende waterval van de z.g. kerktrappen naar beneden. De riolen aan het Mariaplein konden al evenmin den van den Berg-en-Dalscheweg aanstroo- menden watervloed opnemen. In een minimum van tijd was het plein dan ook een meer gelijk. In Beek en Dal werd de leiding van het electrisch licht door den bliksem getroffen, zoodat hier eenige tijd men van licht verstoken is geweest. Niet minder heeft het noodweer huisgehouden in de omgeving van Nijmegen, vooral in den boven de stad gelegen Ooypolder. Hier sloeg de bliksem in de wo ning van J. v. Steen. Het huis brandde in een oog wenk als een fakkel en het duurde niet lang of de naastgelegen woning van J. Braam vatte eveneens vlam. Door den feilen wind greep 't vuur steeds ver der om zich heen en achtereenvolgens werden de wo ningen van J. Alofs, P. v. d. Zanden en C. v. Steen door het vuur aangetast. De brandweer uit Beek, die eerst na geruimen tijd gewaarschuwd kon worden omdat de bliksem op de telefoonleiding geslagen was, arriveerde met een mo torspuit ter plaatse toen alle vijf woningen reeds vol komen afgebrand waren. Van de inboedels kon zoo goed als niets worden gered. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door ver zekering gedekt. Te Leuth sloeg de bliksem in de groote boerderij van den landbouwer Van Nek. De boerderij, waarvan de voorraadschuren tot aan de nok met hooi gevuld waren, stond in een oogenblik in feilen gloed. Huis, stallen en schuren brandden geheel af. De bewoners moesten overhaast de vlucht nemen, zoodat van den inboedel niets kon worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1