ilfEntti Nltns- De onrust in Duitschland. Alle» V CJH BEimS Dinsdag 19 Juli 1932. 75ste Jaargang No. 9108 Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Het woelt en gist nog steeds. 12 Dooden en 54 gewonden Alle demonstraties verboden. Radio-rede van Minister Ruys de Beerenbrouck. Treurig auto-ongeluk. Vechtpartij tusschen smok kelaars en douanebeambten. Groote brand in den IJ p o 1 d e r. Finsche Minister overvallen. letten op .1 1 Voor de oogen der toeschouwers. Geweldig onweer. SC1ACE1 COUBANT. Pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno^ inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat dit drie bladen. BLOEDIGE BOTSINGEN IN ALTONA. Tijdens een opmarsch der nationaal-socialisten in Altona. is het Zondagmiddag tot bloedige botsingen gekomen met communisten. Ooggetuigen beweren te hebben gezien, dat commu nisten, toen de nationaal-socialistische optocht door de straten van de arbeidersbuurt marcheerde, uit de 'huizen en van de daken op de demonstranten ge schoten hebben. Verscheidene nat.-soc. vielen zwaar gewond neer. In den stoet ontstond groote verwarring. De mar- cheerende kolonnes werden gedeeltelijk ontbonden, terwijl de rest trachtte tegen de communi ten in te gaan. Op de toesnellende politie werd eveneens ge schoten, zoodat zij gedwongen was het vuur te be antwoorden. Ook op andere plaatsen in de stad kwam het tot iamenscholingen. Aan de grens tusschen Altona en Hamburg poogden Hamburgsche politieagenten een doorslaan van de onrusten tot Ham! urg te verhinderen. Daarbij werd een agent door een schot in het dijbeen gewond. De nnt.soc. optocht werd na de bloedige gebeurte nissen begeleid tot de plaats waar de stoet werd ont bonden. teneinde verdere botsingen te vermijden. Ook na den afmarsch der nat.-soc. duurden de schietpartijen nog voort. Steeds meer werd van daken en uit vensters geschoten. De politie beantwoordde dit vuur. Op verschillende plaatsen in de stad tracht ten de communisten door opbreken van het plaveisel barricaden te vormen.. In de Grosse Freiheit werd een barricade, die ge vormd was uit steenen en een omgeworpen wagen, door de politie met de wapenen in de vuist bestormd. Het tramverkeer ten Noorden van de Grose Berg- Btrasse en de Reichenstrasse, was gestremd. Daar de schietpartijen voortduurden, zag de politie zich ten i slotte gedwongen pantserauto's in den strijd te men gen. Tot 8 uur des avonds waren in Altona 12 dooden en 54 gewonden gevallen. De actie der politie duurt voort. Tal van personen zijn gearresteerd, er wordt een getal van 200 genoemd. Daar nog geen officieele rapporten verschenen zijn, kunnen geen bepaalde ge tallen worden genoemd. Oorspronkelijk waren ruim 60 personen naar de zie kenhuizen overgebracht. Slechts eenigen konden na verbonden te zijn. weer huiswaarts keeren, het mee- rendeel der gewonden bleek zeer zware verwondingen te hebben opgeloopen. Zoo waren verscheidene armen en beenen door ploertendooders versplinterd, terwijl I schedelbreuken niet weinig talrijk waren. Onder de gewonden bevinden zich ook 6 vrouwen. Nog meer botsingen. Behalve in Altona. Berlijn en bij Fuerstenwalde Is het Zondag nog in verschillende andere plaatsen van het rijk tot politieke vechtpartijen en relletjes ge komen. Te Bochum werd bij een vechtpartij een arbeider zwaar gewond. Een ander kreeg een schot in het been, weer een ander een schot in den hiel. In Remscheid werden twee nat. soc. door schoten gewond. De daders zijn gearresteerd. Een vrachtwa gen met nat. sol. beladen, werd door communisten overvallen. Een politieagent, die wilde ingrijpen, kreeg een pak slaag. In Barmen werden drie uit Rem scheid komende auto's met nat. soc. door de politie gevisiteerd. Er werden 18 geladen pistolen gevonden. De visitatie had plaats, omdat de politie ter oore was gekomen dat de nat. soc. onderweg hadden geschoten. In Gladbach-Reydt kwam het eveneens tusschen Bat. soc. en andersdenkenden tot een vechtpartij, waarbij 6 personen met revolverschoten werden ge wond. Een aantal nat. soc. werd gearresteerd. Na een nat. soc. vergadering bij het Hermanns-ge- denkteeken werd een communistische hinderlaag ontdekt. 18 Communisten werden gearresteerd. De overigen ontkwamen Als wapenen bleken zij bij zich te hebben gehad latten, looden pijpen, schroefsleutels, niessen, dolken, revolvers en stalen staven. In Wismar werden 2 nat soc. door communisten afgeranseld. Ook in Neubuwok hadden relletjes plaats. In den nacht op Zondag hebben ongeveer 150 com munisten in Ketschendorf bij Fuerstenwalde een nat. boc. auto overvallen. Bij het handgemeen werden 4 nat. soc. gewond. Na den overval trokken de commu nisten zich terug in een localiteit. Daar de politie vermoedde, dat de communisten in het bezit waren van wapenen, werd een huiszoeking gohouden, waar bij de politie door rijksweer bijgestaan werd. Er werd inderdaad munitie en ook wapens gevonden. Ver schillende personen werden gearresteerd. In Greifswald zijn bij een botsing tusschen nat. soc. en communisten 19 personen, grootendeels door schoten aan hoofd en borst gewond. Twee personen werden gedood. Onrustig Berlijn. Ondanks het regenachtige weer is de Zondag dit maal bijzonder rijk geweest aan politieke botsingen in de stad. Een der ernstigste botsingen vond plaats in den nacht van Zaterdag op Zondag in het Z.W. van Ber lijn, waar bij een handgemeen tusschen nat. soc. en comm. ongeveer 10 schoten werden gelost, waardoor een 23-jarig man werd gedood. Niet ver van de plaats, waar deze botsing plaats had. werd een poli- tie-auto met glazen en bloempotten bekogeld, zoo dat de politie eenigo schoten in do lucht loste. In Lichtenberg werd een wielrijder van zijn rijwiel ge trokken en door verscheidene messteken in den rug gewond. In een andere buurt kreeg esn door nat. soc. overvallen communist 6 messteken. In het Oosten van Berlijn veroorzaakten communisten bij een op tocht van nat. soc. onregelmatigheden. Textielfabriek ontruimd met traangas- bommen. De sedert eenigen tijd door meer dan 3000 arbei ders bezette textielfabriek Krusche en Ender in Pn- lianice. bij Lods. is Zaterdag door de politie met be hulp van traangasbommen ontruimd In het desbetreffende politierapport wordt gezegd, dat de arbeiders de sommatie de fabriek te ontrui men niet hadden willen opvolgen en een dreigende houding hadden aangenomen tegen de politie. Eenige agenten waren aangevallen en ook gewond. Verscheidene arbeiders zijn gearresteerd. Als gevolg van de botsingen die in verschillende plaatsen van Duitschland in deze verkiezingsdagen hebben plaats gehad, heeft de Rijksregeering een al gemeen verbod van demonstraties en optochten in de open lucht voor geheel Duitschland afgekondigd. De regeering verklaart met nadruk, dat deze stap der regeering slechts de eerste maatregel is. De rijksregeering behoudt zich thans alle verdere maatregelen voor, terwijl thans ernstig wordt overwo gen, dat de doodstraf zal kunnen worden toegepast voor allen, die betrapt worden op diefstal van spring stoffen of met wapens in de hand worden aange troffen. De veroordeeling tot de doodstraf voor deze daden zal door den burgerlijken rechter geschieden. Afkondiging van den staat van beleg ligt niet in het voornemen. De rijksregeering ziet. in het communisme de be weging, die den staat de meeste moeite veroorzaakt en die als gevolg daarvan door de bijzondere maat regelen in de eerste plaats zal worden getroffen. Naar van goed ingelichte zijde verluidt, zal de ver ordening zekere uitzonderingen bevatten voor die de monstraties, die binnen een omgrensd gebied plaats hebben en waarvoor al dan niet tegen betaling toe gangskaarten verkrijgbaar zullen worden gesteld. Hedenavond zal de minister van staat jhr. mr. Ch. M. Ruys de Beerenbrouck om 7.30 N.Z.T. over de beide Nederlandsche omroepstations een rede houden, ge titeld: De oeconomische toestand des lands. een doode en eenige gewonden. Zaterdagmiddag reed de heer J. v. Buul, reiziger wonende Boschdijk te Eindhoven, met zijn auto voor een pleiziertochtje naar Antwerpen. Met hem gingen mee de heeren Luyben en P. Heyl, beiden uit Eind hoven en chauffeurs van de Tramweg Mij. „De Meije- rij", die een vrijen dag hadden en van de gelegenheid van dit uitstapje wilden profiteeren. Te Reusel gekomen, stond daar de heer J. v. d. Einde, klerk der Meijerijsche tram met zijn moeder uit Antwerpen op een bus te wachten, waarheen hij zijn moeder, die voor herstel in Reusel vertoefd had. terug ging brengen. De heer v. B. noodigde beide per sonen uit met zijn auto mee te reizen, welk vriendelijk aanbod gaarne werd geaccepteerd. Toen ging de reis verder. Vlak by het tramstation Belne klapte de rechterband van den auto. De heer v. B. schijnt hiervan geschrokken te zijn. In Ieder geval, hij raakte het stuur kwijt en de auto, die een groote snelheid moet gehad hebben, sloeg over de tramrails tegen een boom op. De botsing was verschrikkelijk, zoodat twee der in zittenden zwaar, een derde ernstig en de twee anderen vrij ernstig gekwetst werden. De auto werd totaal vernield, terwijl de boom, die een middellijn had van 35 cM. geheel schuin kwam te slaan. Alle gewonden werden direct binnengedragen in het hospitaal, dat er vlak tegenover lag. Zwaar gewond was de 33-jarige heer v. d. E. uit Reusel, die een hersenschudding en een schedelfractuur had opgeloopen. De ongelukkige is later aan de ge volgen overleden. Zwaar gewond is verder ook de moeder van den heer v. d. E. uit Antwerpen, wier borstkas werd inge drukt. Ze heeft bovendien ernstige hoofdwonden op geloopen en klaagt erg over pijn in het lichaam. Haar toestand is levensgevaarlijk. Ernstig gewond is ook de heer P. Heyl uit Eindhoven, van wien een bovenbeen verpletterd werd en die een ernstige hoofdwonde op liep. Ook de heeren v. B. en L. uit Eindhoven liepen hoofdwonden op, van wie de auto-eigenaar de heer v. B. er het minst erg aan toe is. Het pleizierreisje beeft wel een tragisch slot gehad. Ernstig gewonden. Zaterdagnacht werd aan de grens onder Lingsfort bij Arcen (Limb.1 een tweetal smokkelaars door een Duitsch Douane-beambte gearresteerd. Aanvankelijk verzetten de smokkelaars zich niet en gingen ze gewillig met den beambte mee. Plotseling echter wierp een der arrestanten den be ambte een doek over het hoofd, tengevolge waarvan de man op den grond viel De smokkelaars vielen hem toen met een mes aan, waarmee ze hem meer dere steken toebrachten, terwijl ze hem zijn wapens, als pistool en gummistok afnamen. Op het hulpge roep van den beambte kwamen spoedig eenige in de nabijheid wonende landbouwers toegesneld. De gewonde werd opgenomen en per brancard naar het ziekenhuis te Geldern vervoerd. Zijn toe stand is, alhoewel ernstig, niet direct levensge vaarlijk. De inmiddels gealarmeerde douanebeambten uit Walbeek en Straelen begonnen direct een achtervol ging in te stellen ten einde de gevluchte smokkelaars te vinden. Zondagmorgen werden te Walbeek twee personen aangehouden, die zich niet konden legiti- meeren. De beambten wilden het tweetal arrestee ren, doch eensklaps trok een van hen een revolver en loste een schot op den ambtenaar, welk schot echter miste. De douanier wierp zich op den aanvaller en tij dens de worsteling, die daarbij ontstond, ging de re volver af, waarbij de aanvaller een kogel in het on derlijf kreeg. Ernstig ewond werd hij na voorloopig verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te Geldern overgebracht. Bij onderzoek bleek de gewonde te zijn de 24-jarige mijnwerker J. P uit Lingsfort. Het pistool, dat op hem gevonden en in beslagge nomen werd. bleek toe te behooren aan den beambte die Zaterdagnacht door messteken was verwond. Het bleek al spoedig dat men in J P. met een der daders van de schietpartij te Lingsfort in den afgeloopen nacht te doen had. De tweede smokkelaar is r.og voortvluchtig. De toestand van J. Pdie in het ziekenhuis direct operatief behandeld werd, is zeer zorgwekkend. Landbouwschuur en woonhuis verbrand. In den Grooten IJpolder heeft Zondagavond een groote brand gewoed. Een groote landbouwschuur en een woon huis zijn het vuur ten offer gevallen. Het zal even over tienen geweest zijn. toen de brand werd ontdekt, in per ceel F 240 aan den weg langs het Noordzeekanaal, bij den Ringweg. Aan den weg staat een woonhuis, daar achter eten groote landbouwschuur, naar schatting 30 bij 30 meter. In de woning woont de losse arbeider Stangen, er ach ter in het rechter deel van de schuur de losse arbeider Steensma. Beide losse arbeiders werken aan het Noord zeekanaal. De landbouwschuur is verder in gebruik bij de wed. Stolwijk. Een aantal landbouwerktulgen waren er in opgeborgen. De beide arbeiders waren al te ruste, toen het vuur ontdekt werd in de schuur. De beide ge zinnen konden bijtijds vluchten. Weldra stond de geheele schuur in lichte laaie. In de stad kon men den gloed, die zich tegen de nachtlucht afteekende. zien. Honderden auto's en fietsers togen op weg naar den brand. Daartusschen snelden de roode brandweerwagens voort. Van niet minder dan drie pos ten rukte de brandweer uit. Toen de eerste wagen bij de plaats des onheils kwam, was reeds niets meer te red den. De handspuit, die in den LJpolder is geinstalleerd, was reeds door vrijwilligers naar de boerderij gebracht en deed vergeefscbe pogingen om het vuur meester te worden. Toen de stralen van de motorspuit, die uit het Noord zeekanaal haar water haalde, hun werk begonnen te doen, was de schuur reeds in elkaar gestort en stond het woonhuis in lichte laaie. Allereerst bepaalde de brandweer, die met vier stralen werkte op één motor spuit, zich er toe het vuur in het woonhuis te blusschen. Alle vertrekken brandden zoo goed als uit. In den loop van den nacht werden ook de resten van de schuur ge doofd. Woning en schuur waren eigendom van het Rijk. De landbouwwerktuigen waren verzekerd evenals de inboe del van den arbeider Stangen. De arbeider Steensma was niet verzekerd. De indringer gevlucht. Zondagochtend werd de Finsche minister van oor log Lahdensuo op zijn landgoed overvallen. Volgens het officieele bericht reden vier mannen in twee auto's voor zijn landgoed vóór. Zij verzochten, naar zij verklaarden in opdracht van den districts commandant, den minister te spreken. Toen de vrouw van den minister de deur opende, drongen de man nen onder het geroep van: Handen omhoog, met revol vers in de handen de woning van den minister bin nen. Drie landbouwers, die zich juist bij den mi nister bevonden, wierpen zich op de indringers. Bij het handgemeen dat volgde, kon de minister een der indringers de revolver ontwringen, terwijl de ande ren schoten. Tenslotte vluchtten de indringers. Een van hen kon echter worden gearresteerd. De minister van oorlog behoort tot den rechter vleugel van de Agrarische partij, die vroeger aan de zijde der Lappo's stond. Bij de jongste pogingen om de regeering omver te werpen, heeft de minister zich door het oproepen van militairen gehaat gemaakt» Nog steeds wordt den veehouders namaak Bertels' Lijnzaadkoekjes met Suiker en half zachte- en murwe kilo lijnkoeken geleverd met 12—14 procent vocht I Zie gepubl. Analyses. Eischt Bertels' Lijnkoek of Schilfer! Beter kwaliteit: 5 °/o vocht minder. Verhooging der melkproductie en van het melkvet en belangrijke voederbesparing is verkregen door rationeele voedering van iedere koe naar hare melkgift met Ratio A* Dah'n uitgebalanceerd Tv d H vJ xx dagrantsoenkoekje voor iedere melkgift tot 4 #/0 melkvet. De melk hiervan kost nog geen 3 ct. p. liter. R7K 11 Cl R uitgebalanceerd koekje d tlU D voor mestrunderen. Ratio A en B (wettig gedeponeerd) bevat de juiste dosis jodium, opgeloste ijzerver bindingen en voedingszouten waardoor grooter weerstandsvermogen tegen verschillen de ziekten o.a. mond- en klauwzeer en in 't algemeen verbetering van den gezond heidstoestand der dieren en vergrooting der melk- en vleeschproductie wordt verkregen zoo als op verschillende veebedrijven is gebleken. Ratiokoekjes mogen op geen stal ontbreken! De prijs is billijk A f. 7.90, B f. 7,15 per 100 Ko. vrij spoor/boot Amsterdam. Brochure met ruw- en kracht voederrantsoe nen voor iedere melkgift gratis. Weigert namaak I Let op ons ongeschonden Loodje en dat in elk koekje voluit den naam Bertels staat en niet een enkele B. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaatst indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Olie fa brieken N.V., Amsterdam. 3 dooden. Wolff meldt uit Praag, dat gisteren voor de oogen van vele baders een droevig ongeluk op de Elbe is gebeurd., dat aan drie menschen het leven heeft ge kost. De 23-jarige vrouw van een zakenman uit Praag geraakte bij het baden plotseling in een kuil. Haar rnan snelde te hulp, ging eveneens onder en ver dronk Een man, die het echtpaar te hulp kwam, is ook verdronken. Eerst na geruimen tijd zijn de drie lijken opgehaald. 22 Huizen verbrand, 140 dakloozen. Uit Praag. 17 Juli: Boven de kleine gemeente Kobyly in het Oosten des lands is een geweldig onweer losgebroken. De bliksem sloeg in een woonhuis en een schuur, waar door beide in brand geraakten. Aangewakkerd door den wind, breidde het vuur zich razend snel over do belendende huizen uit. In korten tijd lagen 22 woon huizen en 'n groot aantal stallen en schuren in asch. Ongeveer 140 inwoners zijn dakloos geworden. De schade loopt in de millioenen Tsjechische kronen. OOK HIER DE MALAISE. De Metro-Goldwyn-Mayèr-combinatie. het machti ge film-concern, voelt evenzeer als andere onderne mingen van welken aard ook den druk der tij den. De combinatie heeft thans bepaald dat de sala rissen der mannelijke en vrouwelijke filmsterren met 35 pet. worden verlaagd. Dit is geen grapje voor de betrokken acteurs en actrices. John en Lionel Bar- rymore zullen voortaan moeten genoegen nemen met ieder 1625 dollar per week instede van zooals tot nu toe 2500 dollar. Dezelfde ervaring maakt Wallaca Beery. Jean Crawford komt van 3000 dollar op 1950 dollar, Marie Dressler van 6000 dollar op 3900 dol lar, Norma Shearer van 5000 dollar op 3250 dollar, Jackie Coogan, John Gilbert en Ramon Novarro gaan terug van 2000 dollar op 1300 dollar. De maatregel geldt enkel voor sterrene die meer dan 1500 dollar per week ontvingen. ZWARE FABRIEKSBRAND BIJ TURNHOUT. Een zware brand heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag de fabriek der Societé Métallo-chimique te Beersse bij Turnhout in de asch gelegd. De brand weer van Turnhout moet zich er toe bepalen de be lendende gebouwen te beschermen. De schade be* draagt ongeveer 1 millioen frank.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1