Het rapport-Weiter. Winkelsluitingspuzzle. De stand der ontwapenings onderhandelingen. Ontslag bij de Staatsmijnen. Wel commandeeren, maar niet betalen. Soberheid bij den scholenbouw. Steun aan Twente? KING GILETTE. Fa. Gebr. ROTGANS Predikbeurten. SPORT. DE ROYALE STUDENT. IN HOOFDZAAK DOOR DE REGEERINO AANVAARD? KLEINER KORTING OP DE WERKLOOZEN- UITKEERINGEN. De regeering heeft, zoo verneemt de „Gelderlander" uit. zeer goede bron uit Den Haag, het rapport-Weiter aanvaard. Zij heeft opdracht gegeven in de begroo ting voor 1933 dat rapport te verwerken. Behalve op ondergeschikte en enkele speciale punten, wordt het volledig gevolgd. Alleen zal het kortingspercentage op de uitkeeringen aan werkloozen niet zoo groot zijn als de commissie-Weiter het wenscht. Wat buiten de begrootingen valt, wordt in nood wetjes ondergebracht. Het feit, dat aan „Financiën" een nieuw ambtenaar is benoemd, en wel mr. H. Albarda, secretaris der commissie-Weiter, geeft mede wel heel duidelijk aan, dat 't de regeering ernst is met het rapport-Weiter, aldus het blad. WAT HERFIOT ERVAN VERTELDE. De Fransche minister-president Herriot heeft de Fransche pers de volgende mededeelingen gedaan over den huldigen stand der ontwapeningsonderhandelingen. Bij de laatste besprekingen tusschen de Fransche, Engelsche en Amerikaansche delegaties is in groote lijnen een principieele overeenstemming tot stand ge komen, waarbij de toekomstige ontwapeningsovereen komst op het gebied van land-, lucht- en zeestrijd krachten tot een belangrijke vermindering moet leiden vooral tot een belangrijke beperking der aanvalswape nen. Op de principieele punten is een overeenstemming bereikt, welke vergaand rekening houdt met het Fran sche standpunt. In de motie van verdaging van de ontwapeningsconferentie wordt vastgesteld, dat in de eerste phase der conferentie een algemeen© overeen stemming is bereikt over de volgende punten: 1. Vermindering van de totale tonnage der tanks. 2. Verbod van chemische en bacteriologiscüe wape nen. 3. Instelling van een permanente commissie van controle, die toezicht zal houden op de uitvoering van het toekomstige ontwapeningsaccoord. Verder is overeenstemming bereikt, dat het op 22 September eindigende bewapeningsvacantlejaar met 4 maanden wordt verlengd. Verder is overeengekomen, dat nieuwe regels zullen worden "opgesteld over "bijzondere maatregelen tegen diegenen, die in de toekomst zich niet aan het ontwa peningsaccoord houden. Ook heeft men de Instelling van een bijzondere commissie bereikt voor de kwestie van de particuliere wapenfabricage en den wapenhan del. Nog geen overeenstemming is bereikt op de vol gende punten: 1. Het verbod van bommen werpen. Op dit gebied zijn de onderhandelingen echter op den goeden weg. 2. De beperking der effectieve troepensterkten. In deze kwestie stuiten de onderhandelingen met de Ame rikaansche delegatie op het oogenfclik nog op groote moeilijkheden. 3. In de klassenkwestie is tot dusver nog geen be slissing genomen. Herriot legde er verder den nadruk op. dat men tot overeenstemming was gekomen over een verlaging van de legeruitgaven. Honderd vijftig arbeiders ontslagen. Officieel wordt, volgens de „Volkskr." meegedeeld, dat mot ingang van 1 Augustus a.s. bij de verschil lende staatsmijnen 150 arbeiders, voor het meerendeel buitenlanders, zullen worden ontslagen wegens den slechten gang van zaken in het bedrijf. De meeste mannen zijn ongehuwd. DE V.A.R.A. EN DE ONAFHANKELIJK SOCIALISTISCHE PARTIJ. Naar het Volk meldt, heeft de vereenigingsraad van de V.A.R.A., die Zaterdag te Amsterdam heeft verga derd, met vijf stemmen tegen, besloten op het ver zoek van de Onafhankelijk Socialistische Partij om zendtijd, afwijzend te beschikken. De statuten van de V.A.R.A. spreken nl. van het toestaan van zendtijd aan de „moderne arbeidersbeweging". De vereeni gingsraad heeft in een motie uitgesproken, dat de sta tuten onder de „moderne arbeidersbeweging" het N.V.V. en de S.D.A.P. verstaan. Deze statuten verzet ten zich derhalve tegen toelating van de O.S.P. als zoodanig. De voorzitter van de V.A.R.A., de heer A. de Vries, deelde echter mede. dat sprekers voor de microfoon niet zijn en nooit zullen worden geweerd, omdat zij lid van de O.S.P. zijn. DE VASTE COMMISSIE IN NOORD-HOLLAND. De commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell. is afgetreden als voorzifter van de vaste commissie voor uitbreidingsplannen. Tot voorzitter is benoemd de heer A. W. Michels. lid van Ged. Staten, thans plaatsvervangend voorzitter; in diens plaats zal optreden als plaatsvervangend voor zitter mr. D. Hudig, lid der commissie. Hdsbl. MEISJE AANGEREDEN EN GEDOOD. Uit Rotterdam, 18 Juli: Hedenavond om 7 uur is het 5-jarig meisje T. D. Lorrjee, wonende op den Schiedamschen Dijk op den Leuvenhaven Westzijde, aangereden door een perso nenauto. Het kind is een apotheek binnengedragen en daarna met ernstige kneuzingen naar het zieken huis Coolsingel vervoerd, waar het na aankomst is overleden. De auto, die het ongeluk veroorzaakte, is na het ongeluk snel doorgereden en tot dusverre onbekend gebleven. Het Is met groote heeren sledht kersen-eten. zegt het spreekwoord en onze gemeentebesturen ervaren dit dag aan dag. De Heeren in den Haag schrijven voor. wal er wel en wat er niet mag worden gedaan en veel ma tiging betoonen zij daarbij niet. Dat zou nog eenigszina te verdragen zijn, indien zy er met een gebaar aan toe voegden: he t noodige geld sturen we u per expresse! Zóó zijn de heeren echter niet; ze deelen wel de la kens. maar geen geld uit. Let maar eens op de werkeloozensteun. Dat is toch eigenlijk een zaak die het Rijk aangaat en niet de ge meenten afzonderlijk. De Amsterdamsche wethouder Ed. Polak stelde o.i. dan ook zeer terecht in een vergadering van Raads- en Statenleden den eisch: de werkloozen- zorg moet ten minste voor vijf zescde deel uit 's Rijks schatkist worden betaald. We denken er niet aan, zegt Den Haag. We zullen wel voor zes zesde deel vertellen, hoe wij het willen hebben, doch betalen doen wij slechts een kleine portie, voor een aantal gemeenten zelfs niet meer dan één vierde partje. Dat beteekent. zoo meent de schrijver van de „Am sterdamsche Stemmen" in de r.k. Tijd, voor vele ge meenten een „bijna onoverkomelijken finantieelen last." Voor andere rijke gemeenten met weinig of geen industrie, is er van eenigen, beduidenden last geen sprake. Dit acht de schrijver terecht zeer onbillijk en gaarne stemmen wy met hem in. als hij beweert: ..De werkloosheid is niet een plaatselijk onheil, zij is niet een verschijnsel, dat voortkomt uit en bepaald wordt door de structuur der gemeente, zij is een alge meen internationaal verschijnsel." Ook het slot van zijn artikel heeft onze instemming. Dat luidt als volgt: „Wij zien hier niet voorbij de groote moeilijkheden, waarmee ook de regeering te kampen heeft, doch die moeilijkheden worden allerminst opgelost door ze te verschuiven. In zake steunverleening nu zijn de ge meenten over het algemeen reeds te veel de lastdra gers van het rijk, terwijl aan den anderen kant de steunbedragen, althans in de groote steden, althans in Amsterdam, naar onze meening niet voor verlaging in aanmerking kunnen komen." Hier is een vriend van de Regeering aan het woord. Het ware te wenschen, dat zy zijn woorden ter harte nam, want tal van gemeenten zitten door haar af schuifsysteem reeds „tegen het plafond", met welke nieuwe uitdrukking men bedoelt, dat de belastingdruk reeds tot het allerhoogste punt is opgevoerd. Te veel 0\-ercLaad. De eommisie-Welter wijst er in haar rapport op dat de bezuiniging op de kosten van het lager onderwijs ook tot uiting behoort te komen in de voorschriften welke op den bouw van scholen betrekking hebben. Art. 6 der L.O.-wet bepaalt, dat bij algemeenen maat regel van bestuur zoowel in het belang van de ge zondheid als van het onderwijs algemeen© regelen worden vastgesteld omtrent den bouw en de inrichting der lokalen, omtrent de inrichting der terreinen voor het onderwijs in lichamelijke oefening, alsmede omtrent het aantal kinderen, dat in de scholen mag worden toegelaten, voor zoover die scholen geheel of ge deeltelijk uit openbare kassen worden onderhouden. In aansluiting daaraan zy'n in het z.g. Bouwbesluit de eischen vastgesteld, waaraan de gebouwen en lokalen ten minste moeten voldoen. De commissie-Weiter mi is van meening, dat de er varing heeft bewezen, dat naast deze minimum-eischen maximum-eLschen niet kunnen worden ontbeerd. Tal rijk zijn de gevallen, naar de comm. werd meegedeeld, waarin bij den bouw van scholen de noodige sober heid uit het oog werd verloren en zelfs een overdaad werd betracht, welke doelloos is en schadelijk voor het algemeen belang. Hoewel mag worden aangenomen, dat de financieele nood de gemeenten dwingen zal tot meer soberheid in de inrichting van scholen voor lager on derwijs, acht de commissie met het oog op de opge dane ervaring, het noodzakelijk, dat wettelijk de be voegdheid in het leven worde geroepen, om. indien noodig, den thans algemeen noodzakelijk geworden een voud bij de oprichting en inrichting van scholen af te dwingen. Elke overdaad daarbij moet in de toekomst zoodanig strijdig worden geacht met de belangen van onze volks gemeenschap, dat wettelijke bevoegdheid tot tegengang daarvan onmisbaar moet worden geacht. De commissie meent daarom te moeten aanbevelen in artikel 6 der L.O.-wet'te herstellen de bevoegdheid om in den daar bedoelden algemeenen maatregel van bestuur mede regelen te stellen „ter vermijding van uit gaven, welke niet noodzakelijk zijn", welke bevoegdheid wel voorkwam in het op 3 Juli 1922 ingediend wetsont werp tot wijziging van de wet op het L. O., maar bij de behandeling daaruit werd gelicht. In aansluiting aan die wetswijziging zouden in het Bouwbeslut v.z.n. maxi- mum-eischen moeten worden geformuleerd. Ten einde een zoo eenvormig mogelijke toepassing van de nieuwe bepalingen mogelijk te maken en tevens Ged. Staten in staat te stellen de hun bij de wet op gedragen taak ten aanzien van het L. O., ook wat het betrachten van den noodigen eenvoud betreft, zoo doel matig mogelijk te volvoeren, zal het aanbeveling verdie nen, dat het Departement van Onderwijs, K. en W„ zorg draagt, dat zij stelselmatig worden ingelicht om trent de kosten van het L.O., voor zoover die ten laste der gemeenten komen, in de verschillende deelen des lands. Contingenteering in Indië zal bestudeerd worden. De minister van Koloniën heeft op eenige vragen van het lid van de Eerste Kamer den heer Van der Lande o.a. of de minister bereid is zijn invloed te willen doen gelden, opdat aan de textielindustrie ten spoedigste de gevraagde steun worde verleend ge antwoord, dat een beslissing op het verzoek van de textiel-ondernemingen wordt voorbereid. Terwijl een door den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië speciaal ingesteld werkcomité doen de is de gegevens te verzamelen, die onontbeerlijk zijn voor de beoordeeling van deze veelomvattende aangelegenheid, heeft de minister van Koloniën in overleg met de ministers van Economische Zaken en Arbeid en van Financiën de noodige stappen gedaan voor de instelling van een commissie 'hier te lande, die de regeering zal adviseeren nopens bevordering van economische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië. Deze commissie, waarvan de instelling binnenkort zal geschieden, zal zich mede hebben uit te spreken over het vraagstuk der contingenteering van den in voer in Nederlandsch-Indië ten behoeve van de nij verheid in Nederland, welk vraagstuk om redenen van principieelen en van practischen aard bezwaar lijk incidenteel tot oplossing zou kunnen worden ge bracht Mop.en de 21 uitzonderingen van art. 9, lid 3 op Zondaq gegeven worden? De Kroon heeft nog niet ingegrepen. De correspondent der Tel. schrijft: Een vraagstuk dat zich voordoet bij de uitvoering van de nieuwe Winkelsluitingswet en dat voor het geheele land van groote beteekenis is. betreft de toe passing van artikel 9. 3e lid dezer wet. waarin den gemeenteraden de bevoegdheid wordt gegeven, ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wijzen, waarop de bij deze wet voorgeschreven bepalingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden. De Arnhemsche banketbakkers hadden tot den raad het verzoek gericht deze bepaling op een aantal Zondagen toe te passen. B. en W. wezen in hun prae- advies dit verzoek af. o.m. omdat het bepaalde in het 3e lid h.i. niet bedoelt te voorzien als zich nor male, telkens terugkeerende omstandigheden van plaatsel. aard voordoen en dit 3e lid niet mag worden „misbruikt". In de jongste raadsvergadering voegde de r.k. wethouder Meijer hier nog aan toe uit Den Haag bericht te hebben ontvangen, dat de Kroon de opvatting van B. en W. stellig deelt en een raadsbe sluit dat anders uitvalt zal vernietigen. De raad wees toen het verzoek af, niet op juridische gronden, maar bij stemming rechts tegen links. In de nabij gelegen gemeente Rheden heetf de raad echter het besluit genomen dat op 15 Zondagen tus schen 15 Mei en 15 September voor alle winkels de zelfde sluitingsbepalingen zouden gelden als op de werkdagen. Dit besluit is dadelijk in werking getre den en thans, twee maanden later, is het nog altijd niet vernietigd. De minister heeft, zoo vernamen wij, op intrekking aangedrongen, doch nadat het gemeen tebestuur zich weigerachtig had getoond, bleef de zaak zooals zij was. Uit artikel 4 der Winkelsluitingswet, waarnaar verwezen wordt in art. 9, 4e lid. valt de conclusie te trekken, dat een beginsel van „geen etxra faciliteiten op Zondagen" niet is aangenomen; immers valt 14 Augustus (in art. 4 genoemd) in dit jaar al dadelijk op Zondag. NOODWEER IN ITALIë. In Italië is op talrijke plaatsen als gevolg van wolkbreuken, hagelslag en onweer groote schade aan gericht. In de nabijheid van Pisa werden eenige spoordijken door het water ondermijnd, zoodat het treinverkeer moest worden gestaakt. Bij Trento wer den twee bruggen door den stroom meégesleurd. In de Abruzzen en de grensdistricten is als gevolg van hagelslag aan den fruit-, druiven en graanoogst ern stig nadeel berokkend. KINDERVERLAMMING. Uit Maagdenburg, 18 Juli: Een kind dat Vrijdag met kinderverlamming in het ziekenhuis werd opgenomen, is overleden. Er worden geen nieuwe ziektegevallen gemeld. Te Ho- hendodeleben daarentegen is 'n nieuw ziektegeval ge constateerd. CURTIS TEGEN BORGSTELLING VRIJGELATEN. De wegens bedrog in de affaire-Lindbergh veroordeel de reeder Curtis is tegen borgstelling van 10.000 dollar uit de gevangenis in Flemington (Nw. Jerseyt ontslagen PLANTAGES DOOR BANDIETEN OVERVALLEN. In de nabijheid van Blueflelds in Nicaragua hebben 250 bandieten verscheidene plantages overvallen. Zii doodden 8 vrouwen, verwondden 3 vrouwen, benevens verscheidene arbeiders en vluchtten met medeneming van een grooten buit. Schagen. Met het oog op het nemen van voor de a.s. leerlingen eventueel noodige maatregelen, wordt een spoedi ge voorlooplge aan gifte verzocht De Directeur, Ir. G. VEENSTRA. Wederom een van de oude garde der Amerikaansche multi-millionalrs uit het leven verdwenen. Door zijn wijze van adverteer-en vooral kregen de scheermesjes van Gi- lette zoo'n geweldigen wereldnaam. Wederom verdween een van de oude garde der Amerikaansche multi-millionairs uit dit leven. Op zijn bezitting in Californië stierf, zooals wij dezer dagen meldden, In den ouderdom van 77 jaar de industrieel Gilette, de beroemde uitvinder van het naar hem ge noemde scheerapparaat en van de scheermesjes. Het is Gilette's schuld, dat de mannen steeds meer en meer tot zelf scheren zijn overgegaan. De kappers zullen derhalve den multimlllionair Gilette niet al te vriendelijk gedenken. In de geheele wereld kent men den naam van de zen Amerikaanschen scheermeskoning. Gilette wilde een mesje uit buigzaam staal maken. Bij het mesje met de drie gaatjes schiep hij ook nog een veiligheids- scheerapparaat. Toen Gilette zijn vinding deed on geveer bij de eeuwwisseling waren er ook reeds andere apparaten om zich zelf te scheren. Gilette was .het echter, die allereerst op kwaliteit lette en er altijd voor paste, den prijs van zijn producten, naar de goedkoope waren, die natuurlijk ook slechter wa ren. te regelen. Hij organiseerde, toen hij zijn uit vinding kon benutten, een grootsche reclame-veld tocht. Gilette verstond het. de eergierigheid van de kleine lieden in Amerika op te wekken. Wie zich zelf in eere hield, moest zich met een gilette gel- schoren hebben. Gilette. uit een Canadeesch-Amerikaansche familie va.n Franschen oorsprong, was reeds 46 jaar oud, toen hij zich met zij-n scheermesjes wereldberoemd maak te. Langen tijd was hij bezig om zich een financier voor zijn nieuwe uitvinding te verschaffen. Met een klein geleend kapitaaltje begon hij de zaak. Het kwam Gilette te pas, dat hij niet slechts technische vaar digheid bezat, maar ook een handelsman van groot formaat was. De wijze, waarop hij adverteerde, deed duizenden zijn apparaten en mesjes koopen. Door buitengewone verkoopmethoden sloeg hy al zijn con currenten. Meer dan 150 millioen dollar kapitaal is thans in zijn geweldige ondernemingen gestoken; dui zenden arbeiders zijn er in werkzaam. Van een deel zijner concurrenten ontsloeg Gilette zioh door hun zaken eenvoudig op te koopen. Zoo ver ging het b.v. de in Duitschland zoo bekende Roth- Buohner A. G.. die de beroemde Rothbart-mesjes in der handel brengt. Gilette, die in Amerika talrijke landelijke bezittin gen heeft, laat een reusachtig vermogen na. Barometerstand op Dinsdagmorgen 9 uur: 762 m.M.j Vooruitzichten. Kans op regen. Temperatuur: 59 gr. F. is 10 gr. C. SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEL. Kodak-, Agfa-, Gevaert-. Lumière-, Seliofilms, 6 X 9. 60 cent Hoogglans afdrukken, 6 X 9, 8 cent Goedkoope en toch uitstekende CAMERA'S. Ontwikkel- en Afdrukinrichting. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN DINSDAG 19 JULI 1932. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. 8 uur, Bijeenkomst. AARTSWOUD. Twee wedstrijden werden Zondag door onze voetbal- vereenïging gespeeld. Eerst de adspiranten tegen idem uit Twisk. Hard werd cr van beide zijden ge werkt en het wa's een aaidige ..edstrijd, met vuur ge speeld. Einde kwam met 2—2. Daarna speelde A. TI tegen Twisk II. Voor de rust waren onze jongens in de meerderheid, doch na de rust een lauwe beweging, waar de gasten voordeel van trokken, zoodat hef einde kwam met 1—2. Er werd zeer vriendschappelijk gespeeld. 'T ZAND. J.l. Zondag ging G. R. I naar S.R.C. te Schagen en wipt aldaar te winnen met 3—1. Het 2e en 3e elftal ge- comb. ontving op eigen terrein Vlos I van Warmenhui- zen en verloor daarbü dik. n.1. met 19. A.s. Woensdagavond zal op het G.R.-terrein een wed strijd gespeeld worden tusschen G.R.-comb. tegen de voetbalclub der Fa. Zonneveld en Philippo. OUDESLUIS. Hedenavond Dw>ko-v*tcmien--5>'jbekV*P*^- veteranen. Na onderling overleg is komen vast te staan, dat he denavond bovenstaande veteranen elftallen elkaar in Oudesluis zullen ontmoeten. Deze voetbalwedstrijd vangt aan om 8 uur nieuwe tijd. Een ieder gaat deze zeer in teressante ontmoeting zien. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Hermina, dochter van Pieter van der Hoek en van Aafje de Vries. POLITIE. Verloren: 1 dop Collingspatentas: een jas: een por- temonnaie met eenig geld; een leeren kussen. Gevonden: een dop Collingspatentas; een rozen krans. Engelsch student meende op kosten van een voornaam hotel aan zijn vrienden een schitterend diner te kunnen aanbieden. Doch de heeren rechters dachten er anders over. Een Engelsch student was dezer dagen geslaagd voor een moeilijk examen. Daarover was hij zoo verheugd dat hij 16 vrienden in een voornaam hotel tot een schit- terend diner uitnoodigde. De vrienden verwonderden er zich wel over. hoe de student, die niet zeer bemid deld was, aan het geld voor een dergelijken feest- maatlijd ljwam, maar zij maakten zich daarover wei nig kopzorg en lieten zich de kostelijke spijzen en de daarbij behoorende wijnsoorten, uitstekend sma ken. De maaltijd duurde vijf uren; dan scheidden de vrienden met veel dankbetuigingen van hun gullen gastheer. Deze wachtte tot zijn gasten vertrokken wa ren, begaf zich vervolgens naar de hotelcassa en deel de mede. dat hij niet genoeg geld bij zich had. Hij verzocht hem iemand van het personeel mee te ge ven. die met hem naar de bank wilde gaan. Daar zou hij het geld. dat het feest had gekost, betalen. Inderdaad gaf men hem iemand van het personeel mee en deze begeleidde den student naar de bank. Hier schreef de student een cheque die hij aan het loket afgaf. Daarop verontschuldigde hij zich een oogenblik tegenover zijn geleider en zeide, dat hij zijn handen even wilde wasschen. De bediende vermoed de geen kwaad, ook niet, toen de student niet terstond terugkwam. Het werd hem echter een beetje onbe haaglijk te moede toen de kassier den naam van den student riep. en mededeelde, dat het tegoed nog slechts een paar shillings bedroeg en de cheque niet gedekt was. De royale student was verdwenen, eerst na eenigen tijd gelukte hét, hem in Londen te arresteeren. Voor de rechtbank verklaarde hij, dat hij zich tegenover zijn vrienden, die zich altijd even behulpzaam en kame raadschappelijk jegens hem hadden betoond, verplicht, had gevoeld een kleine revanche voor hun vriendelijk heid te geven. Daar hij geen geld had, deed hij het op kosten van het restaurant, waar hij den maaltijd bestelde. „Met opzet", zei hij, „heb ik een van de voornaamste hotels van Londen uitgekozen, omdat ik weet, dat de directie van dit huis een verlies als dit; niet al te zwaar zal treffen." De rechtbank oordeelde echter anders over den jo- vialen gastheer en veroordeelde hem wegens bedrieg* rij en oplichting tot gevangenisstraf.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2