Uit onze Omgeving. De smokkelhandel bloeit nog steeds. den helder De personeelinkrimping op de Rijkswerf. Het hegiu Als eerste maatregel om te komen tot personeel- vermindering worden op "s Rijkswerf werklieden die den leeftijd van 60 jaar, maar nog niet den pensioen gerechtigden leeftijd van 65 jaar. bereikt hebben, in de gelegenheid gesteld vrijwillig in het genot van wachtgeld den werfdienst te verlaten. Voorzoover betreft het personeel werkzaam op ar beidsovereenkomst, is op heden nog niets met zeker heid bekend, of, en zoo ja, op welke wijze ook dit per soneel verminderd zal worden. In verband hiermede verdient de aandacht een rondschrijven van den Voorzitter van den Raad van Ministers d.d. 5 Juli jl„ hetwelk bepaalt dat als ge volg van reeds ingevoerde en nog in voorbereiding zijnde noodzakelijke bezuinigingsmaatregelen ook een aantal personen werkzaam op arbeidsovereenkomst voor ontslag in aanmerking komt. Het rondschrijven bevat verder een regeling betref fende een uitkeering aan voor ontslag in iVnmèrking komende kostwinners van gezinnen, werkzaam op arbeidsovereenkomst, die op of na 1 Juli 1932 ont slagen zijn. of zullen worden, en op den datum van het ontslag langer dan een jaar in dienst waren. Zooals men uit het voorgaande ziet. werpt het rapport-Weiter, als alle groote gebeurtenissen zijn schaduwen reeds vooruit. Voor heel wat werklieden en arbeidscontractanten beteekent deze mededee- ling een groote schrik. Wat betreft de vrijwillige aanbieding van hën die met ontslag wenschen te gaan, maken wij ons geen illusies. Gedurende de laatste jaren zijn een groot aantal werklieden op arbeidsovereenkomst op de Rijkswerf in dienst genomen en naar aanleiding van het voor gaande zou het niet onmogelijk zijn dat een groot deel ontslagen zal worden. Hier ter stede brengen dergelijke berichten na tuurlijk direct een groote onrust teweeg, die goed merkbaar is. Be inschrijving voor de uitbreiding van het Sportterrein „Tuindorp". Vrijdag is deze inschrijving alhier gehouden. De volgende biljetten waren ingekomen: Pik. Barsingerhorn, f 11744; Hoornsma, Julianadorp, f9350: Moei en Hermes. Alkmaar, f8378; Doorn. Zij- pe. f6500; Dienaar, den Helde!1, f5554; Veenstra, Den Helder, f4388. Ernstig relletje in de Spoorstraat. Vrijdagavond zijn de bewoners en de promeneurs van de Spoorstraat getuigen kunnen zijn van een sensationeel gebeuren. Te omstreeks 10 uur waren eenige militairen bezig met herrie te maken. Tenminste dat werd verteld. Ze maakten het den voorbijgangers lastig en gedroe gen zich in een woord als onhebbelijke vlegels. Dat ging zoo lang goed tot een agent in den om trek verscheen, welke er direct men mannenmoed op afstapte. Toen hij tot de arrestatie wilde overgaan, werkte dc-ma'n-die-mee-moest zoo tegen, dat het on mogelijk was er wat mee te beginnen. Ook van de zijde zijner kameraden werd hevig geprotesteerd te gen dit optreden van don agent. Intusschen waren velen toegestroomd en sloegen dit relletje al dan niet met welbehagen gade. De agent is hopeloos. Gelukkig nadert er verster king in den vorm van de motorbrigade. Nu worden er korte wetten gemaakt. Gedrieënlijk pakken de agenten den wederstrevenden militair beet en sleu ren hem in hot zijspan. Maar ziehet onverwach te gebeurde. Weer rukt de man zich los en wil er vandoor gaan. Maar het blijkt dat 3 man hem toch te sterk zijn en in triomph wordt hij naar de Prins Hendriklaan getransponeerd, alwaar hem een bijzon der scherp verhoor zal afgenomen worden. Maar ook 3 van zijn vrienden gingen vrijwillig mee om te ge tuigen van huns vrienden onschuld Nog langen tijd bleef het rumoerig in den omtrek. Pech Zaterdagavond reeds een motorrijder in de omge ving van Huisduinen. Door de een of andere reden is hij bij de kruising van den weg naar Callantsoog geslipt in een zich naast den weg bevindenden grinthoop. De man werd een meter of 5 door het rij wiel meegesleept en bleef daarna bewusteloos liggen. Door eenige fietsers, welke voorbij kwamen, is hij opgenomen en onderzocht. Ernstig gewond bleek hij niet te zijn. Na eenigen tijd kwam hij weer tot be wustzijn. Teen bleek dat zijn enkel verstuikt was, wat hem ergen pijn deed. De motor was leelijk beschadigd en op verschillen de plaatsen zelfs vernield. Door een automobilist is het slachtoffer later naar Den Helder teruggebracht. De motor werd opgeborgen in een boerderij De „Afroomerij" van den dienst op Huis duinen. Wat „Huisduiner Belang" er van denkt. In het blad van Dinsdag 1.1. hebben wij gemeld van eenige autobus-exploitanten die den dienst op Huis duinen saboteeren door op zekere, voor hen voordee- lige tijden bussen te laten rijden. Het gevolg hiervan is dat Huisduinen gedurende den winter wederom zonder busverbinding naar Den Helder zal zitten. Naar aanleiding hiervan heeft de vereeniging „Huis duiner Belang" het volgende schrijven aan B. en W. gestuurd: Aan het College van Burgemeester en Wethouders der gemeente Den Helder. Het bestuur van bovengenoemde vereeniging wenscht langs dezen weg zijn protest te doen hooren tegen den wilden busdienst welke thans op Huis duinen wordt onderhouden in den zomertijd. Aangezien wij als Huisduiners ten zeerste gebaat zijn met 'n goede verbinding met Den Helder, kun nen wij niet anders zeggen dan dat de ondernemers Gebr. van Koningsbruggen in deze hun uiterste best gedaan hebben en de winterverbinding in een zeer groote behoefte voorziet. Wij hopen dan ook dat door uw geacht College die maatregelen zullen worden genomen dat de Gebr. van Koningsbruggen in het uitoefenen van hun be drijf niet worden geschaad en Huisduinen zijn ver binding ook in den winter zal mogen behouden. langendijk De heer P. Slot, burgemeester van Broek op Langen- dijk. heeft wegens drukke werkzaamheden bedankt als Voorzitter van de Gascommissie. In zijn plaats is ver kozen de heer J. Kroonenburg, burgemeester van St Pancras, die tot nu toe vice-voorzitter was. In deze vacature is voorzien door de benoeming van den heer A. J. Wijnveldt, burgemeester van Oudkarspel. Het aantal werkloozen neemt hier weer bedenkelijk toe. Vele bouwers kunnen hun arbeiders niet meer be talen. Het is te verwachten, dat de steunregelingen nog •wel een tijd van kracht zullen blijven. Van de leerlingen der hier gevestigde U.L.Oa school zijn de volgende bij het te Alkmaar gehouden eind examen geslaagd: J. van Hout en C. Groenveld te Oudkarspel; G. Voorthuizen te Broek op Langendijk en G. T. Droog te Noordscharwoude. Drie leerlingen dezer school werden afgewezen ZUIDSCHARWOUDE. Bij de alh.er gehouden kolfwedst rijden tusschen een 9-tal leden van Op Maat en een gelijk aantal van de kolfclub van Concordia te Noordscharwoude, was de uitslag do volgende: Op Maat: P. Molenaar, 259 p.; A. Berkhout 24S p.; A. Kist 235 p.: P. Goet 241 p.; P. de Geus 210 p.; J. de Geus 228 p:; P. Boon 206 p.; P. v. d. Welle 198 p. en J. J. Reine 194 p. Totaal 2019 p. Concordia: G. Hop 248 p.; C. Pranger 235 p.; C. Lan- gedijk 233 p.; K. Langendijk 227 p.: T. Pranger 223 p.; G. Langendijk 203 p.: T. Kostelijk 203 p.; L. Dekker 197 p.; J. Bakker 168 p. Totaal 1937 p. Van de 3e naar de 4e klasse der Handelsschool te Alkmaar is o.m. bevorderd J. G. Renaud alhier. BROEK OP LANGENDIJK. Van de 2e naar de 3e klasse der Handelsschool te Alkmaar is bevorderd onze plaatsgenoot P. Timmer man. OUDKARSPEL. Athletiek. Vrijdag, 15 Juli 1932 werd onder leiding van de heeren Ootjers en Schrieken de oprichtingsvergadering van de athietiekclub gehouden. Behalve deze heeren waren 9 leden aanwezig. Er werd besloten met het oog op de terreinhuur de vereeniging een onderafdeeling van D.T.S. te maken met een zelfstandig bestuur. De contributie werd gesteld op 15 cent per week voor leden van D.T.S. en op 20 cent per week voor niet leden van D.T.S. De laalsten hebben dan vrijen toegang op het D.T.S.-veld. De heer Ootjers deelde mede. dat Hercules zoo wel willend geweest was de toestellen in bruikleen te geven, waarvoor we deze vereeniging langs dezen weg hartelijk dank betuigen. Daarna werd besloten tot bestuursverkiezing over te gaan. De heeren Ootjers en Schrieken wensohten niet voor een bestuursfunctie in aanmerking te komen. De heer Ootjers deed nu het voorstel 3 bestuursleden te kiezen, die dan functie van Voorzitter, secretaris en penningmeester onderling zouden kunnen verdeelen. Dit voorstel werd goedgekeurd, waarna tot stemming werd overgegaan. Na drie maal gestemd te hebben kwam men tot het resultaat, dat P. J. Schrieken, J. P. Schrieken en J. Jan sen gekozen werden. De gekozenen namen hun benoe ming aan. Verder werd besloten de minimum-leeftijd op 15 jaar te stellen, waarop echter door het bestuur uitzonderingen gemaakt kunnen worden, en een vaste trainingsavond te houden. Op andere avonden zal echter ook geoefend kunnen worden. De heer P. Kramer was zoo welwillend de leiding van den vasten trainingsavond op zich te nemen. Hierna sluiting. Het bestuur heeft de functies als volgt verdeeld: J. P. Schrieken. Voorzitter, P. J. Schrieken. Secretaris; J. Jansen. Penningmeester. De eerste trainingsavond zal a.s. Donderdag gehouden worden. barsingerhorn KOLHORN. Naar wij uit goeden bron vernemen, zal ondanks de vele bezuinigingen bij de posterijen de tweede postbestelling zoowel in Kolhorn als in den Waard- polder gehandhaafd worden. Onze plaatsgenoot Jb. Kistemaker Gz., leerling van de Handelsschool te Alkmaar, is van de derde naai de vierde klasse bevorderd. w i e r i n g e n Het Duitsche fascisme. Zondagmiddag 17 Juli had te Hippolytushoef een meeting plaats, waar de heer A. L. Constandse sprak over „Het fascisme in Duischland, Rusland en de komende oorlog." Spreker betoogde, dat het oude socialisme altijd het internationalisme had gepropa geerd, doch dat thans soc.-democraten en bolsjewiki nationalisten zijn geworden, omdat ze den staat wil len veroveren. De soc.-dem. ministers zijn overal goe de vaderlanders gebleken, en het bolsjewisme is niet anders dan Russisch nationalisme. De communisten willen ook met 'n rood leger het vaderland, waarin ze regccren, of het land, dat de bondgenoot van Rus land is, verdedigen. Daarnaast zien we, dat de theorie van den klassenstrijd vervangen is door die van klassenverzoening, godsvrede, collectieve contracten, en dat de vakvereenigingen opkomen voor de na tionale industrie, tegen buitenlandsche concurrentie, en dat ze buitenlandsche arbeiders willen weren. Al dus is het socialisme reformistisch en nationaal ge worden. Doch 't fascisme is óók nationaal-socialisme. In Duitschland hebben de fascisten vele leuzen ont leend aan de socialisten. Daar ook voeren de bolsje wiki een zuiver nationalistische politiek, omdat ze in het Duische Rijk (sinds 't verdrag van Rupallo in 1922) een bondgenoot van Rusland zien. In den strijd tegen het Verdrag van Versailles en voor de „na tionale bevrijding" van het Duitsche volk staan bolsjewiki en fascisten naast elkaar. Ook in den strijd tegen de („joodsche") kapitalisten, tegen groot grondbezitters, tegen hooge inkomens concurreeren de fascisten en bolsjewiki. Vandaar dat bij duizenden de kiezers overloopen van Hitier naar de bolsjewiki, maar bij honderdduizenden van de bolsjewiki naar de fascisten. De staatsinrichting van Italië bijv. is wel dezelfde als die in Rusland. Tenslotte wees spr. er op, dat strijd tegen het fas cisme volgens hem slechts is te voeren, doordat de arbeiders in een sociale revolutie de economische macht veroveren, waarbij elk werker een gelijk recht en 'n gelijke macht zal moeten hebben. De staat en de grenzen zullen moeten worden gelikwideerd, het militarisme vernietigd. Dienstweigering is de nood zakelijke voorwaarde tot de revolutie, aldus spreker, en geweld in de revolutie zou alleen gebruikt moeten worden tegen de autoriteiten en tegen den staat, ten einde tot staatloos, internationaal en vrij socialisme te geraken, tot een waarlijk menschelijkc samenle ving. De goed bezochte meeting werd daarop door den heer Vergaaij gesloten. Door B. en W. Is toestemming verleend tot het col- porteeren met behulp van de z.g. „zoeklichtauto" in de week van 18 tot 23 Juli a.s. In het loopende seizoen zijn afgegeven 44 consenten voor het wiermaaien. Door de* N.V. Bataafsche Import Mij. is vergunning gevraagd tot het oprichten van een benzineinstallatie bij de te bouwen smederij van C. Omis bij Sluis I in de Wier ingerm e e r Op 3 Augustus a.s. des v.m. om 11 uur, zal door den directeur-generaal der Zuiderzeewerken in het gebouw Zeestraat 102 te 's Gravenhage. worden aanbesteed: de aanleg van een verharden weg, een rijwielpad en een aarden baan als gedeelte van den Rijksweg no. 9 tusschen den weg op den afsluitdijk door het Amstel- diep en den Koningsweg te Westerland op Wieringen, met bijkomende werken (raming f 92.000); Op 10 Augustus 1932, eveneens des v.m. om 11 uur: de aanleg van klinkerwegen in sectie D. van de Wie- ringermeér (raming f 64.000). Aan den burgemeester van deze gemeente is door den Commissaris der Koningin, verlof verleend om buiten de gemeente te verblijven van 22 Juli tot en met 21 Augustus a.s. J.V.O.-berichten. Donderdag bijeenkomst meisjes- adsp. Westerland. Vrijdag half acht voor allen gymna stiek. Zondag bij goed weer en voldoende deelname tocht naar Zomerfeest Schoorl (per fiets of bus). Anders om drie uur bijeenkomen, Visschen In de Waddenzee. Bij beschikking van den Minister van Oeconomische zaken en arbeid van 11 Juli 1932 is bepaald: 1. met ingang van heden tot een nader vast te stellen datum wordt een aangegeven gedeelte van do Waddenzee gesloten voor de visscherij; 2. het visschen binnen dat gedeelte wordt vergund op voorwaarde, dat niet gevischt wordt met een mossel-, oester- of wulkenvischtulg en dat geen gebruik gemaakt wordt van eenig middel om mossels, oesters of wulken te vangen; 3. Het districtshoofd kan in bijzondere gevallen schrif telijk ontheffing verleenen van de sub. 2 gestelde voor waarden. onder de noodige bepalingen ter voorkoming van misbruik; 4. het onder 1 bedoelde gedeelte van de Waddenzee wordt omschreven als volgt: In het Oosten begrensd door de lijn, gaande van den spitsen toren van Uithuizen over den molen van den Lauwerpolder naar de Oostzijde van het eiland Rottum en in het Zuiden doord en afsluitdijk van de Zuiderzee. Bij beschikking van den minister van Oeconomische zaken en arbeid van 12 Juli is, met afwijking in zoover van het voorgeschrevene in art. 8. eerste lid, letter a, van het Waddenzeereglement nader bepaald, dat de ge sloten. tijd voor het visschen met de ansjovisfuik ln de Waddenzee in 1932 zal ingaan op 1 Augustus Op grond van art. 22 der Crisis-Zuivelwet is in deze gemeente aan 162 veehouders uitbetaald een totaal be drag van f 2841.75. DE HAUKES. Vooral met de warme dagen in de afgeloopen week werd alhier druk gebruik gemaakt van baden en zwemmen in het water van het. Amstelmeer. Het is daar ook een ideale zwem- en hadgelegenheid, doch zoo wij van daar wel bekend zijnde personen verne men. zal het niet zoo heel gezond zijn. De reden daar van is dat het vuile water, afkomstig van de vele eendenboerderijen, daar wordt uitgeloosd. De betrok kenen zullen hiermede dan ook om gezondheidsrede nen wel degelijk rekening dienen te houden. DEN OEVER. Hooibroei. Bij den veehouder N. Bakker te Oosterland, ver kreeg het pas ingebrachte hooi een te hooge tempe ratuur. Naar buiten brengen werd noodzakelijk ge acht. En daar brandgevaar hierbij niet was uitge sloten. was de brandweer met motorspuit van den Oever ter plaatse aanwezig om zoo noodig assisten tie te verleenen. anna paülowna Poldemieuws. De heer A. Langereis heeft wegens gevorderden leef tijd ontslag gevraagd als hoofdingeland. De candidaatstelling voor de vacatures J. C. Geer- ligs en A. Langereis, zoomede voor de per. aftr. heeren J. Nannis en G. C. van Balen Blanken is bepaald op 13 Augustus a.s. J.V.A. - Woensdagavond half negen bijeenkomst Opening .De Kleine Bazar". De reeds door ons aangekondigde opening van „De Kleine Bazar" heeft Zaterdagavond onder groote belang stelling plaats gehad. Niet minder dan 17 bloemstukken van leveranciers, collega's en anderen gaven iets fees telijks aan deze opening. Vlas- en Korenbeurs. Ter aanvulling van ons bericht aangaande het ln andere handen overgaan van de „Vlas- en Koren beurs". waaruit men door de beknoptheid zou kunnen lezen, dat de heer Bor de zaak voor anderen zal ern- ploiteeren, vermelden we nog even, dat dit niet zoo is. De heer Bor is eigenaar geworden en exploiteert dus voor eigen rekening. Duivensport Zondag j.1. waren bij de wedvlucht vanaf Lief (af stand 195 K.M.) 128 duiven van de vereeniging „Al tijd Verder" in concours. Om 8 uur werden de vogels losgelaten en de eerste is om 12 u. 12 m. 14 sec. ge constateerd; de laatste prijswinnaar om 12 u. 17 m. 46 sec. Prijswinnaars waren: G. de Boe 1. 4. 6, 8, 9 en 24: J. Waiboer 2 en 26; Gebr. Van Steijn 3, 5. 7. 11, 12. 17. 20. 22 en 27; P. de Vries 10; Jb. Cornelissen 13. 16. 19, 21 en 32... R. Geerings 14. 15 en 28; N. Spigt 18; II. J. Foppen 23; K. Verver 25; J. Meilink 29 en 31; W. EJaauboer 30. Vrijdagavond 22 Juli van 7.309 uur inkorven voor Vilvoorden. w j e b r n ge nw a a n n In deze gemeente is aan de veehouders ln verband met de steunregeling een bedrag van f 2000.25 uitbe taald. Of het door alle veehouders is geaccepteerd, is ons niet bekend. Maandagmorgen werd door den heer P Smit, Cliffordstraat, Amsterdam, op zijn reis naar hier bij Schoorldam een postduif dood op den weg gevonden, die waarschijnlijk door een auto was aangereden. Aan den rechterpoot was een ring bevestigd waarop Belg 34 4331987. z ij p e PETTEN. De herbouw van de door brand verwoeste boerderij van den heer H. S. Eriks. is opgedragen aan den heer E. Roozing te Petten. T ZAND. Ok hier komt, evenals elders hevige hooibroei voor, zoodat velen moeten spitten. Bij den heer D. was het j.1. Zaterdag al zoo heet in de schuur, dat het hooi zoo goed als brandend er uit werd gegooid. Zelfs kwamen reeds aschplekken voor. Zoowel met het oog op gevaar van brand als voor de kwaliteit van het hooi verdient het natuurlijk aanbeveling, wat eerder in te grijpen. Dat dit karwij zoo lang mogelijk wordt uit gesteld, vindt natuurlijk zijn oorzaak in het feit, dat dit een buitengewoon slechte klus is. KEINSMERBRUG. BRAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.1. is alhier brand uitgebroken in het huis van den heer C. Kos- sen, bewoond door een gezin en twee afzonderlijk wo nende personen. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, wist de woning, bewoond door den heer W. Veenstra, tot den zolder te behouden, Het overige gedeelte van het perceel brandde geheel uit. Alleen staan nog enkele muren overeind. Het naastbijgelegen perceel van den heer J. de Wit bekwam door het omvallen van een muur materleele schade. Door het krachtdadig optreden van de brandweer liepen ove rige perceelen geen gevaar. De oorzaak van den brand is onbekend. Behoudens de inboedel van een der bewoners., was alles verzekerd. k 0 e g r a s JULIANADORP. De verloting, uitgaande van de Oudercommissie der O.L. school no. 1 Julianadorp. die zou gehouden wor den op Vrijdag 29 Juli, is vervroegd en zal gehouden worden op Vrijdag 22 Juli a.s., in de zaal van het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen, des avonds om 8 uur (n.t.) Maandagnamiddag omstreeks half vier uur moest het vliegtuig gemerkt F 8, thuisbehoorende op het Vliegkamp „De Kooij", wegens een motordefect een noodlanding maken op het land van den heei H. H. Deze landing verliep uitstekend en zonder dal verdere schade werd aangericht. Het vliegtuig werd door een officier bestuurd. Door personeel van „de Kooij" werd het vliegtuig kort daarna weggehaald. AANBESTEDINGSNEEUWS. Door de Directie der Ned. Spoorwegen is heden de uitvoering van bestek no. 1464 H.S.: het wijzigen van de bruggen over het Boermanszwin bij K.M. 14204, over de Egalementssloot bij KAI. 15.554 en in den Middenpolder bij K.M. 33.343 van den spoorweg Den HelderAmster dam in een doorgaand ballastbed op een betondek, op gedragen aan de laagste insohrijfster, zijnde de Aanne ming Mij. v.h. Matser en Hamstra te De Rijp voor de somma van f 7370. Velen worden gearresteerd, honderden pas- seeren ongehinderd de grens. In de laatste dagen bloeit de smokkelhandel weer met vernieuwde hevigheid op. doch ook van de zijde der Duitsche douane is men actief en het gelukte den be ambten dan ook in de afgeloopen week meerdere smok kelaars te arresteeren en groote partijen smokkelwaar in beslag te nemen, zoo meldt de Maasbode. Te Emmerich werd in een korenveld een smokkelaar aangehouden die 25 K.G. tabak bij zich f'roeg. In Hamborn werde en vrachtauto aangehouden, waar op 190 K.G. tabak was geladen. De smokkelwaar en de auto werden in beslag genomen en de twee personen, die in den vrachtauto zaten, werden gearresteerd. In een fabrieksruimte te Neuss ontdekten de beamb ten eer. partij smokkelwaar, waaronder 250 K.G. tabak en een kleinere hoeveelheid koffie en sigaretten. Daar deze goederen op een auto geladen waren, werd ook d« auto geconflskeerd. Reeds geruimen tiid zochten de douanebeambten naar de geheime opslagplaats van een groote smokkelbende, die in de buurt van Solingen opereerde. In de afgeloopen week ls het gelukt deze opslagplaats te ontdekken. Er werden niet minder dan 670 K.G. tabak, een groote partij meel, koffie en sigaretten ontdekt en in beslag genomen. Te Bocholt werd een bekend bendesmokkelaar gear resteerd die op een hooiwagen, onder heth ooi verborgen* 400 K.G. tabak frauduleus vervoerde. Bü Straelen wisten de douane-beambten een smokkel auto uit Mors in hinderlaag te lokken. De chauffeur trachtte nog door vol gas te geven met den wagen te ontkomen, doch toen de beambten het vuur op den we gen openden, achtte de inzittende het raadzamer maar te stoppen. Hy liet de auto in de steek en vluchtte in 't lager struikgewas. De auto met inhoud. 420 Kg. tabak en 20 Kg. koffie werd in beslag genomen. Vrijdagnacht werd bij Raesfeld eene smokkelbende van zes man aangehouden. Vier smokkelaars werden ge arresteerd. De beide 'mannen wisten nog tijdig de pak ken met smokkelwaar af te werpen en te vluchten. "De 'zes in beslag genomen pakken bevatten elk ruim 30 K.G. smokkelwaar. Het smokkelen ln nieuwe banen geleld. Voor leeken zal het onbegrijpelijk zijn, dat de smokkelaars ondanks de vele arrestaties toch hun gevaarlijk beroep doorzetten. Zij meenen. dat onder zulke omstandigheden het groote gevaar in het grens verkeer alle verdienste onmogelijk maakt. De smokkelaar, die in het grensdistrict zijn sluik handel uitoefent, gaat gemiddeld driemaal per week over de grens iederen tocht met ongeveer 3035 K.G. op zijn rug. De smokkelwaar, die hy met zich meevoert, bestaat grootendeels uit de door de Duit- schers zoozeer geroemde „Feinschnittabak". Deze smok kel tabak kost in de „Budes" de smokkelwinK«itjeo aan de grens 3.40 tot SAO oer kilo. rw» sn*>kk*- laar, die niet als lid van de bende de grens over trekt en geen dragersloon te betalen heeft en ook minder in gevaar komt dan de bende-smokkelaar, verdient in genoemde grensstreek 80100 pet. Een pak van 50 pond, dat de kleinsmokkelaar over de grens brengt en verkoopt, brengt hem ongeveer 90 M. op. Het smokkelen met benden heeft veel meer risico en levert niet zooveel winst op. Het geheele organisatie-systeem van het smokkel bedrijf is verworpen en degenen die thans smokkelen, doen het behoudens enkele uitzonderingen uitsluitend voor eigen rekening. Wanneer zij slechts eenmaal per week met een pak van 50 pond tabak de grens onge hinderd weten over te steken, hebben zij een weekloon van 90 M. De eenlgste hinderpaal voor den smokkelaar is en blijft de grensbeambte. Doch de geroutineerde smok kelaar weet hierbij wonderen van behendigheid te verrichten. Ondanks alle arrestaties is het een feit, dat nog dagelijks honderden ongehinderd de grens weten" te passeeren. Wordt de smokkelaar gevangen genomen, dan heeft hij zware straffen te ondergaan. Voor 50 pond tabak krijgt hij minstens 13.000 M. boete. Hij kiest echter bijna zonder uitzondering de gevangenisstraf, die hij kalm uitzit. Wel zorgt hij er drommels goed voor, dat hem 't verdiende geld niet ontnomen wordt. Dat is overgeschreven op een fami lielid van hem, ongenaakbaar MARGA VON ETZDORF TE BERLIJN AANGEKOMEN. Berlijn. 18 Juli (V.D.): De pilote Marga von Etzdorf, die een vlucht door Oost-Azië heeft gemaakt en daarbij op den terugweg te Bangkok, verongelukte, is Maandag te Berlijn te ruggekeerd. Op het vliegveld Tempelhof werd de aviatrice door familieleden en talrijke vertegenwoordigers der Duit sche Luchtvaart verwelkomd. TRAMBOTSING TE BRUSSEL. Op de Tervurenlaan te Brussel zijn gisteren twee tramwagens met groot geweld op elkaar gereden. Twintig personen liepen vrij ernstige verwondingen op. Een van hen is met gebroken ruggegraat naar het ziekenhuis overgebracht. BIJ ELKAAR GESTOLEN. De inwoners van Someren werden den laat sten tijd voortdurend verontrust door groote kippendiefstallen. Bij een hunner werd dezer dagen nog een diefstal ge pleegd, waarbij niet minder dan vijftig stuks werden ontvreemd. Het is de rijkspolitie van Deurne, in sa menwerking met de rijksveldwacht van Someren, thans gelukt den vermoedelijken dader op te spo ren. Het bleek te zijn iemand, die een hoenderpark van niet minder dan 150 gestolen kippen bezat. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd en ie ter beschikking van de justitie te Roermond gesteld. Hdbld. TURKIJE IN DEN VOLKENBOND OPGENOMEN. Turkije is Maandagmiddag in een plechtige zitting der Buitengewone Assemblée in den Volkenbond opgeno men. nadat de Volkenbondsraad in zijn laatste zitting met algemeene stemmen besloten had Turkije toe te laten De Turksche gezant te Bern, Kemal Hoesnoe Bey werd plechtig naar zijn plaats geleid.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8