Dinsdag 19 Juli 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9108 KLEUTER EN HALFWAS. Het Kamerlid Braat critiseert de K.L.M. Groote fabrieksbrand. EEN SCHIETPARTIJ TE HAARLEM. Dynamiettrein in de lucht gevlogen Voorzichtig met hooge', hakken. Tragisch ongeval. Verpleegster door indringer aangerand. EEN ANDER GELUID. Tot onze groote verbazing vindt het denkbeeld van de Commissie-Weiter om het onderwijs in de beide laagste klassen toe te vertrouwen aan paedagogisch onvoldragenen zelfs verdediging bij iemand, die in de schoolmeesterswereld geen slechte naam heeft. Wij hebben hier het oog op een artikel in de anti revolutionanire „Standaard", het blad van den heer Colijn. Deze geetf zijn partijgenoot den heer Wirtz. oud-inspecteur van het Lager Onderwijs, gelegenheid het voorstel om het onderwijs in de twee aanvangs- klassen op te dragen aan „halve krachten", warm te verdedigen. De heer Wirtz stelt deze vraag: „Is nu inderdaad zoon groote intellectueele ont wikkeling noodig voor de onderwijzeressen?" Zijn antwoord luidt ontkennend: hij ..acht het in derdaad in het belang van de lagere school, als de wenk van het rapport-Weiter wordt opgevolgd". Hierbij blijft zijn instemming niet, want hij gaat althans voort: ..Ja. ik durf nog verder gaan. Laat een wet bepa len. dat alle onderwijzeressen, die akten hebben voor het kleuteronderwijs, tevens bevoegd zijn voor het on derwijs in de le en 2e klasse der school voor lager onderwijs. Zij hebben niet alleen een theoretisch, maar ook een practisch examen achter den rug. Bij het schrijven van dit artikel heb ik uitsluitend gedacht aan het belang van het onderwijs en niet aan bezuiniging. Toch zal ook bezuiniging het gevolg zijn van deze hervormingen. Immers de meisjes, die dan in de beide laagste klassen der school komen, hebben geen gezinsloon noodig.' Natuurlijk heeft de heer Wirtz het volste recht om deze kwestie anders te beoordeelen dan wij. Vrijheid, blijheid, maar diezeufde vrijheid veroorlooft ons, om op te merken, dat wat de heer Wirtz aanbeveelt, fei telijk neerkomt op verlenging van voorbereidend on derwijs en op verkorting van het eigenlijke lager on derwijs. Bovendien, wat kennis aangaat heeft men de gewone school natuurlijk geen professoren noodig. doch het komt niet alleen op „leeren" aan. De kin deren moeten ook opgevoed worden en daarvoor is meer inzicht en ook meer kennis noodig dan van halfwassen gevergd kan worden. Het is reeds erg ge noeg, dat 18-, 19-jarigen die het onderwijzersexamen met succes hebben afgelegd, op de kinderen worden los gelaten. Zij hebben zelf nog leiding noodig en wor den vóór den tijd tot „opvoeders" gebombardeerd. Deze fout wil de heer Wirtz nu nog verergeren .,i n het belang der lagere schoo 1". Hij moet dat voor zich zelf maar zien te verantwoorden, doch ons wordt het al te gortig, om het volksonderwijs en ander onderwijs krijgen de meeste kinderen niet over te leveren aan wat jong volk, dat slechts deze verdienste heeft, goedkoop te zijn. Vier millioen besparen op den duur is niet weinig, doch voor ons is het middel er ger dan de kwaal. Wij handhaven onze meening: het onderwijs in de aanvangsklasse is het moeilijkst en het. belangrijkst en wie de grondslagen aantast ont wricht het heele onderwijs. 1 Cumulatie van Inkomsten. ïxx>r den hter Braat zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Ij het den Minister bekend dat bij de K.L.M. pas- aagepersoneel in dienst ia menschen die vreemde talen moeten kennen dat betaald wordt met 60 gulden per maand en een diensttijd heeft van 80 uren per week; dat een expeditieknecht daar 17.5 gulden per week verdient; dat lager personeel met een maandgeld van 2560 galden wegens bezuiniging ontslagen wordt; dat een gids zich beloond ziet met 25 gulden per week. die tevens 45.80 gulden per week marine- pensioen geniet: dat een boekhouder f 275 per maand salaris geniet, terwijl hij uit een vroegere betrekking reeds pensioen geniet: dat een sous-chef bij den technischen dienst 275 gulden per maand verdient en een pensioen als oud officier-machinist der marine heeft van 70 gulden per week: dat 5000 gulden voor tafelzilver, bestemd voor het Testaurant der Maatschappij, uitgegeven is? Is de Minister bereid om een onderzoek naar deze gegevens in te stellen, en zoo die juist mogen blijken te zijn. dere Maatschappij wegens ondoelmatig be heer en het bevorderen van cumulatie van pensioen met functies niet meer voor Rijkssubsidie in aan merking te laten komen? Ter waarde van ruhn 86.000 franc*. The Woodmille Rubber Comp.. welke een hoofdver tegenwoordiger heeft te Rotterdam, gevestigd aan de Roo Volkstraat had dezer dagen een chèque ontvangen, getrokken op de omptoir Nat. des Comptes a Paris ter- waarde van 89.936 Fransohe frs. Men heeft deze chèque in een enveloppe gedaan en overhandigd aan den jong- sten bediende, die haar per fiets naar de bank moest brengen. De jongste bediende deed de enveloppe in zijn taach. Onderweg had hij nog enkele andere boodschap pen te doen. Toen de jongeman op de Bank kwam en hij 't couvert aan de betrokken bediende wilde overhandigen, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat de enveloppe met de chèque was verdwenen. Onmiddellijk werd van een en ander aan de directie kennis gegeven, die op haa.r beurt de politie op de hoogte stelde. Nu zijn er twee mogelijkheden, of de jongste bediende heeft bij het ha len uit zijn tasch van andere te bezorgen stukken, de chèque per ongeluk meegetrokken en verloren, of het waardevolle document is gestolen, tijdens het bezorgen van de andere boodsohappen. Een uitgebreid onderzoek wordt ingeeteM. 7 millioen franoc schade. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een ge weldige brand uitgebroken in de fabrieken van La Metallo-Chimique te Beerse, niet ver van de Neder- landsche grens. Het vuur moet tijdens het nachtwerk zijn ontstaan in een kleine drogerij. De aanwezige ar beiders poogden nog den brand te blusschen. doch mochten hierin niet meer slagen. Binnen zeer kor ten tijd stond een der gebouwen, dat 125 M. lang en 50 M. breed is, in lichter laaie. De brandweer van Turnhout kwam die van Beerse assisleeren in de be strijding van het woedende vuur. Het gebouw der fabrieken, waar de brand was uit gebroken. is vrijwel geheel verwoest. Naar schatting der fabriekseigenaren bedraagt de schade ruim 7 millioen rfancs. Het is mogelijk, dat door dezen brand 250 arbeiders werkeloos worden. Eigen schuld besliste het hoogste ressort, Het klinkt haast ongelooflijk, dat het t ijksgerechts- hof le Leipzig zich bezig heeft moeten houden met de hooge dameshakken. Toch is dit het. geval ge weest. Ken dame. die van 'n reis terugkeerde, viel vart den trap van het perron en liep daarbij ernstige ver wondingen op. Zij diende daarop een aanklacht tot schadevergoeding tegen de rijksspoorwegmaatschap pij in. welk proces in eerste en tweede instantie ge wonnen werd, doch de suoorwegmaatschappij zette de zaak door "t rijksgerechtshof, dat tenslotte besliste, dat de dame zelf de schuld voor het ongeval droog, daar zij weliswaar volgens de wetten van de mode, doch niet volgens de wetten van den staat hakken droeg, die 7 tot 8 c.M. hoog waren. Door het dragen van dergelijke hakken heeft zij niet voldoende rekening gehouden met de voorzich tigheid. die in liet verkeer noodig is en heeft zij na gelaten de noodige en van haar te verwachten maat regelen te nemen, om een gevaar af tc wenden. Wie zich zonder noodzakelijhcid aan een dergelijk gevaar blootstelt, handelt op schuldige wijze. Dien tengevol ge werd de eisch in hoogste instantie afgewezen. De algemeens raad der socialistische partij en het dagelijksch bestuur van dc vakverecnigingen heb ben tijdens een gemeenschappelijke zitting van Za terdagmiddag besloten tot de arbeiders van hol ge- heele land den oproep tc richten, benevens tot alle industrieën, het werk woer te hervatten. Duitscher komt by zün In Holland wonende familie geld afpersen. Vuurgevecht met de politie. Te Hilversum werden de nationale athletiekwedstryden gehouden om den Prins-Hendrikbeker. Het nummer 6 KM. werd gewonnen door Jan Zeegers (links). T 8 Dooc'on. Bi.i Leemvdoorns, op 250 K.M. van joliannesfuug, Zuid-Afrika, is een trein, bestaande uit :52 met dyna miet geladen wagons, in de lucht gevlogen, s perso nen werden gedood. De spoordijk is volkomen ver woest. Een Duitsche familie in de Duvenvoordestraat te Haarlem ontving drie weken geleden bezoek van een familielid ui: Duitschland. welk bezoek tenslotte een onaangename wending nam, omdat de man, de 31-jarige D., wien het in zijn vaderland lang niet voor den wind ging, zich dreigend aanstelde en geld eischte, dat hem evenwel niet werd gegeven, zoodat hij onverrichterzake naar Duitschland terugkeerde, aldus nieldt de N.R.Ct. In Duitschland maakte D. intusschen op zijn rondzwer vingen kennis met den 28-jarigen L., die hem behalve dan dat hij zijn naam kende, overigens geheel onbekend was. Samen togen zij er op uit en reisden na eenige we derwaardigheden naar Nederland af. waar zij nogmaals zouden probeeren bij het familielid geld los te maken. Zoo kwamen beide mannen Vrijdagnacht omstreeks vijf uur in de Duivenvoordestraat te Haarlem, waar D. aanbelde met het verzoek om een flink bedrag in geld te mogen ontvangen, bij gebreke waarvan hij niet zou na laten, den heer des huizes te vermoorden. De eisch werd kracht bijgezet door hevige schoppen tegen de deur. De familie, die wel inzag, dat het beiden individuen ernst was. riep de hulp van de politie in, die per auto ter plaatste verscheen. Toen een inspecteur en twee re chercheurs in de Duivenvoordestraat arriveerden, von den zij daar de beide Duitschers schuilend voor den regen in een portiek. Zij werden oogenblikkelijk door de recherche gefouilleerd, wat D. zich vloekend en drei gend liet welgevallen. L. bleef evenwel de rechterhand in zijn zak houden, zonder aan de herhaalde sommatie, de handen omhoog te steken, te voldoen. Plotseling greep de rechercheur, die met de fouilleering van L. .belast was, diens hand vast en trok deze uit zijn zak. L. rukte zich toen los, sprong achteruit en begon uit een brow ning te schieten. Van de op deze wijze ontstane verwar ring maakte hij gebruik op de vlucht te slaan, achter volgd door twee rechercheurs, terwijl de inspecteur een worsteling met D. begon, die spoedig overmeesterd werd en in de auto kon worden gestopt. De inspecteur plaatste znch vervolgens achter het stuur met D. achterzlch, die zioh kalm hield, en nam deel aan de achtervolging van L. De vluchteling richtte zich naar de Nicolaas v. d. Laanstraat, waar hij na om den hoek te zijn verdwenen, achter een huis verschool en het vuur opende, toen zijn achtervolgers in het zicht kwamen. De rechercheurs be antwoordden het vuur. toen L. opeens weer op de vlucht sloeg. L. had zich op deze wijze een nieuwe kleine voor sprong weten te verzekeren en nogmaals weg te vluch ten. Hij verdween opnieuw in de Duvenoordestraat maai ditmaal konden zijn achtervolgers hem niet meer vinden, toen zij in deze straat waren aangekomen. Men zocht de omgeving met koortsachtigen ijver af, maar de man was en bleef weg. Do politie, die inmid dels versterking had ontvangen zette de geheele om geving af en stelde een uitgebreid onderzoek met hulp van politiehonden in. Huis na huis is aan een onderzoek onderworpen, maar L. bleef weg. De poli tie kon niet verklaren, hoe L. kans gezien heeft te verdwijnen. Wij hoorden de veronderstelling uiten, dat L. misschien kans gezien heeft zich aan een voorbij rijdende auto vast te klemmen, maar dit is niet waarschijnlijk, omdat de politie de auto dan had opge merkt. De politie is in het bezit van het paspoort van L. Zijn signalement luidt als volgt: lang pl.m. 1.75 M.. flink gebouwd, grijze oogen, donkerblond haar, bloots hoofd, khakinkleurige broek, bruinachtige sportkou sen, vermoedelijk zwarte schoenen, colbertjasje van blauw geruie stof, getatoërd aan beide armen. D. is naar het bureau van politie overgebracht, waar bleek, dat hij in het bezit was van een breek ijzer, zaklantaarn, gummihandschoenen en schroeven draaiers. Hij is voorloopig vastgehouden. In vrband met deze schietpartij waarschuwdee gis teravond een bewoonster uit de Stuverstraat de poli tie, dat zij uit den tuinpoort van een huis, waarvan de bewoners tijdelijk afwezig waren, een persoon met een heerenfiets had zien komen, waarvan het signa lement klopte met dat van den voortvluchtigen L. De politie stelde een onderzoek in en vond, dat de voordeur van het huis geopend was met een valschen sleutel. Kasten en laden van een kamer van het huis waren doorzocht. Uit een beurs werd eenig geld vermist. De andere kamers waren nog gesloten. Ook de heerenfiets moet uit het huis gestolen zijn. Verder vond men nog een revolverfoetdraal in stof. Het vermoeden bestaat dat L. zich reeds voor de schietpartij in het huis moet hebben opgehouden en dat bij de achtervplging zich daar schuil heeft gehou den. Hij wordt door de politie opgespoord. Te Rotterdam heeft de internationale bokswedstrijd plaats gehad tusschen Bep van Klaveren en den Italiaan Locatelll om het kampioenschap van Europa, dat gewonnen werd door Locatelll. Een snapshot tydens de match. Vermindering van werkloosheid. Dezer dagen is een bespreking gehouden tusschen een delegatie uit het bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen. bestaande uit F. van de Walle en S. de la Bella en den voorzitter van den raad van ministers, jhr. Ruys de Beerenbrouck. Deze bespreking was een uitvloeisel van de resolutie inzake de arbeids-tijd-verkorting, welke op het laatstc- congres van het N.V.V. is aangenomen. Van de zijde van de delegatie is bij monde van Van de Walle het standpunt van het N.V.V. uiteengezet, waarbij gewezen is op de noodzakelijkheid om te trachten, door arbeidstijdsverkorting tot vermindering van de werkloos heid te komen. Hierbij werd niet alleen gewezen op de arbeidstijden, welke uitgaan, soms zeer belangrijk uitgaan, boven de uur, zooals die in ons land nog bestaan, maar ook op den eisch der moderne vakbeweging, welke beoogt to« de 40-urige werkweek te komen, welke eisch reeds in verscheidene landen practisch aan de orde is gesteld. Er werd bij den minister op aangedrongen, tc bevor deren, dat de regeering werkgevers- en werknemers-ver tegenwoordigers van hiervoor in aanmerking komende bedrijven bijeenroept, om na te gaan of, en zoo ja, op welke wijze arbeidstijdverkorting kan worden verwezen lijkt De minister was van oordeel, dat het hier inderdaad een belangrijk vraagstuk betreft en verklaarde zich be reid, deze aangelegenheid in den raad van ministers- te bespreken en het N.V.V. omtrent het resultaat hiervan nader te berichten. Inmiddels is, naar ht Volk meldt, bij het Vcrbonds- bestuur de mededeeling ingekomen, dat naar aanleiding van bovenstaande onderhoud, de minister van oecono- mische zaken en arbeid Vrijdag 22 Juli een bespreking zal hebben met een delegatie uit het bestuur van het N.V.V. over hetzelfde onderwerp. Oorclerw yzeres verbrand. Mej. G. H. Gerdink, onderwijzeres te Zwolle, lag ziek te bed in de alkoof van haar pension in de Enk-, straat aldaar. Door een ongelukkig toeval is Zaterdag morgen een dicht bij haar bed staand geneeskundig instrument, in brand geraakt. Dit had tot gevolg, dat Mej. G. zoodanige brandwonden bekwam, dat zij spoedig na het gebeurde overleed. Per politiebrancard is het stoffelijk overschot naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Het volpompen Is gestaakt. De brand ii gebluscht. Uit Amsterdam wordt nader gemeld dat Zaterdag ge« durende een groot deel van den dag de brandweer is bezig geweest, de „Moldanger" vol te pompen, om de slagzij te doen verminderen. Dit is inderdaad gelukt» Toen is het volpompen gestaakt. De brandweerlieden zijn. thans van boord gegaan. Hier en daar smeult het nog. Die smeulende resten is men bezig te dooven. s' Avonds is voorzichtig begonnen met het leegpompen van het schip. Zondag is het groote materiaal der brandweer: ingerukt. De schade aan het schip is grooter dan werd ver wacht. De machinekamer van de vries afdeeling is door het vuur geheel vernield. Hoe groot de schade in da machinekamer is kon op het oogenblik nog niet worden vastgesteld. Uit Soesterberg, 17 Juli. Zaterdagnacht omstreeks J uur heeft een tot dusver onbekend gebleven persooï» zich door inklimming toegang verschaft tot het Kin derhuis „Kinabau", waar hij een zuster, die geheel alleen in het gebouw was. ter verpleging van een ziek kind. heeft aangerand. Toen de man de vlucht genomen had, heeft de zuster om hulp geroepen. De heer Kramer, die in de nabijheid woont, snelde daar op toe en heeft onmiddellijk de politie tc Amersfoort en Soesterberg gewaarschuwd. Deze waren spoedig met een politiehond ter plaatse. Het onderzoek heeft echter geen enkel resultaat opgeleverd. I DE WERKLOOSHEID. Het departement van binnenlandsche zaken heeft aan alle gemeenten verzocht, in de eerste week van Juli op te geven, hoeveel geheel- en gedeeltelijk werkloozen op 23 Juni 1932 als werkzoekenden bij de plaatselijke orga nen cler arbeidsbemiddeling iinclusief het aantal tewerk- gestelden bij de werkverschaffingen) waren ingeschre ven. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gege vens ontvangen van 996 gemeenten. In die gemeenten stonden op 25 Juni 1932 ingeschreven: 244.557 geheel werkloozen en 18.618 gedeeltelijk werkloozen. Van 81 gemeenten met rond 237.557 inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9