Alltlttl Billis- iliraiii- S: LaiiMiil Onze Minister-President voor de microfoon. Uilgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Sombere stemming. Het economisch leven ontwricht WAT STAAT ER IN DUITSCHLAND TE GEBEUREN?? Fa. Gebr. ROTGANS De Ontwapeningsconferentie. Nieuwe opstandige beweging in Peru onderdrukt. Woensdag 20 Juli 1932. SC1AEEI 75ste Jaargang No. 9109 CTüïaït. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekende DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De.»' .jdagavond heeft onze minister-president, Jhr. ftuys de Beerenbrouck een radiorede gehouden over den toestand van ona land. De minister zeide: ..Landgenooten! Het is de tijd met een nucbteren blik op de werkelijkheid, vast te stellen, dat de toestand des lands zorgwekkend is", aldus ving minister Ruys do Beerenbrouck aan. „Het Is de tijd, dat dit feit door de openbare meening wordt aanvaard, met zin voor de wer kelijkheid en verantwoordelijkheidsbesef, gegrond op eigen inzicht, of op gepast vertrouwen in hen, die dat inzicht hebben te vestigen." Hierna vergeleek spreker de crisis met een ziekte beeld onzer samenleving, waarvan het stellen van de diagnose onvermijdelijk is. Naarmate ons land zich in den loop der tijden aan welvaartstoestanden aanpaste, stoort .en gewent het zich thans trager aan een opge drongen teruggang. Nederland is door zijn positie aangewezen op zijn plaats in den wereldhandel en heeft daarom des te meer te lijden van het gedesorganiseerd wereldverkeer en van de handelsbelemmeringen, welke de staten, die kortzichtig hun nationale bedrijven, industrie en land bouw tot ontwikkeling wenschten te brengen, hebben -üavi streefde daarnaast naar het handhaven van het geen tijdens den oorlog op industrieel gebied nieuw was opgegroeid. De verfoeilijke nalatenschap uit den ver foeiden wereldoorlog: de internationale schuldverhou dingen drongen den goederenstroom in gedwongen ba nen, welken men door het optrekken van tolmuren we derom trachtte tegen te gaan. Handhaving van de na den wereldoorlog ontstane schulden, welke een econo- jnischen grondslag missen, het opleggen van reparatie verplichtingen en het streven, om door protectie te ver hinderen dat deze schuldverhoudingen is goederenle veranties een einde vonden, dat zijn de hoofdfactoren, welke het evenwicht in de weceldhuishouding hebben verbroken. De industrieele en landbouwproductie, welke door den technisch en vooruitgang op ongekende wijze de wereld welvaart hadden kunnen vermeerderen, kwamen tus- schen de opgeworpen hindernissen dusdanig in de knel, dat de internationale prijsverhoudingen geheel uit haar voegen raakten en het geld- en credietwezen in de meeste landen gedesorganiseerd werd. Hoezeer de wereldcrisis op zorgwekkende wijze Ne derland teistert, is den laatsten tijd bij herhaling aan getoond en uiteengezet aan de hand van feiten en cij- 'fers, welke zonder eenige misleiding waarschuwend spre ken. Achtereenvolgens zijn schier alle takken van het bedrijfsleven aangetast: scheepvaart, scheepsbouw, bank bedrijf, industrie in vrijwel haar geheelen omvang, land bouw en veeteelt, de ooft- en tuinbouw, visscheri] en veenderij. Alle ondervinden den looden druk van den crisislast. De economische toestand in Nederlandsoh-Indlë ver toont al een even troosteloos beeld. Ook daar is een schrikbarende teruggang, zich uitend in de Indische begrooting met haar belangrijk deficit, zóó dat de In dische regeering zich genoodzaakt zag met betrekking tot de voorziening in haar kasbehoeften een beroep op de Nederlandsche schatkist te doen. Men denke met gepasten ernst over een toestand, welke de voor ons land zoo beteekenisvolle inkomstenbron van de Indische baten goeddeels deed opdrogen. Daarnaast drukt ook onze gemeenschap op zorgelijke wijze de wreede plaag der werkloosheid, welke aan de Bteuncapaciteit der overheidslichamen ongewoon zware elschen is gaan stellen. Onder deze onheilspellende omstandigheden heeft de overheid, bewust va.n haar steeds zwaarder wordende taak, haar standpunt moeten bepalen, terwijl zij In den loop van haar optreden de crisiswolk steeds zwarter zag worden. Geheel abnormale en onberekenbare tegenstroo- mingen hebben haar met de uiterste behoedzaamheid, ingegeven door haar verantwoordelijkheid voor de ge- heele bevolking, de vaart door het onstuimige water doen kiezen. Reeds is in onze dagen het gebied der overheidsbe moeiing uitgegroeid tot een omvang, welke de redelijke vraag doet stellen, of eene gewijzigde ordening niet tot een passende ontlasting van de staatstaak, met name van diens uitvoerenden arbeid zou kunnen leiden. Tot welke afmetingen onder deze abnormale omstan digheden de overheidstaak is uitgegroeid, laat zich ge makkelijk denken. Hierbij gold het telkens <Je helpende band beheerscht uit te steken en daarbij het óog op het algemeen belang gericht te houden. Het verieenen van 8teun moet echter zoodanig zijn, dat gezond herstel daardoor niet wordt vertraagd. De Contingienteerteigmaatxeg'elen. Contingenteeringsmaatregelen zijn noodig geweest om te voorkomen, dat een aantal takken van industrie misschien voor altijd vernietigd zouden worden. De overheid staat voor de uiterst moeilijke taak: het mid del van invoerbeperking zoodanig toe te passen, dat al len het abnormale wordt geweerd. In een maatschappij, welke in haar ontwikkeling niet geremd wordt door factoren buiten de sfeer der eco nomie, gaat een toeneming van den invoer gepaard met vermeerdering van den uitvoer. Wij beleven thans ech- er tijden, waarin destructieve factoren vaak overheer- schend zijn. Om deze destructie te voorkomen, dient de regeering maatregelen te nemen, Qoch men bedenke, dat te sterke doordrijving van de contingen teering, onzen uitvoer zou kunnen schaden. Een en ander baart de regeering de grootste zorg. Dikwijls ontmoet men, zeide de minister, bij groepen, die om steun vra gen, een groote onwetendheid omtrent den nood van andere geroepen van ons bedrijfsleven. Daarbij komt, dat men vergeet, dat alleen het wegnemen der oorzaken vol doende kan baten. Handel, scheepvaart en bankwezen hebben alle groote moeilijkheden, die alleen opgelost kunnen worden, wanneer de poorten naar het buiten land weer open gaan. Onze geldmiddelen. Een pijnlijke tegenstrijdigheid vervult den toestand der publieke geldmiddelen met zorg. Eenerzijds wordt •in verband met den abnormalen nood een steeds drin gender beroep op de openbare middelen gedaan, ander zijds slinkt het volksvermogen onrustbarend ten ge volge van het opdrogen van verschillende welvaarts bronnen. Bij 'n optimistische berekening moet de daling van het belastbaar volksinkomen op ongeveer 30 pet. worden geschat. Beziet men dan de uitgavencijfers alleen reeds van werkloozensteun, van openbare en particuliere armen zorg, van steunmaatregelen aan den landbouw en houdt men daarbij in het oog wat aan rijks-, provincie- en gemeentebelasting moet worden opgebracht, dan kan geen redelijk beoordeelaar ontkomen aan de klemmen de noodzaak tot versobering en besnoeiing vai) de col lectieve behoeften, waarin moet worden voorzien. Immers bij een dusdanige krimpende middelenposi- tie dringt zich naar voren de zorg der overheid, die op de allereerste plaats haar helpend vermogen zooveel mogelijk ongeschonden wenscht te houden. Dit feit ver plicht haar desnoods tot duren prijs te waken voor het financieel evenwicht harer zwaar belaste huishouding, hetgeen veronderstelt de meest doelmatige en sobere or ganisatie dier huishouding, de handhaving niet alleen van 's lands credietwaardigheid, doch veeleer nog het voorkomen eener massale volksverarming. Waarschuwende voorbeelden voor de inflatie onzer munteenheid zijn er afdoende. Zij en de volksvertegen woordiging, die tot de noodzakelijke besnoeiing ge noopt worden en de verantwoordelijkheid daarvoor dra gen, weten deze pijnlijke taak verlicht door de erkende zakelijkheid van allen, wier inzicht hen in staat stelt de feiten te onderkennen, zooals deze in werkelijkheid zijn. Vaak wordt er geklaagd, dat de regeering nog niet voldoende maatregelen ter bescherming van het eco nomische leven heeft genomen. Veeal openbaart zich daarbij het bekende verschijnsel, dat de stuurmans kunst simpeler lijkt aan den wal, dan zij op de brug van het schip in waarheid is. Zware offers geëischt Het uithoudingsvermogen van ons volk, dat uit de ge schiedenis blijkt, schenkt de regeering den moed om den moeilijken weg van versobering en doelmatige be zuiniging in te slaan. Nu de financieele toestand van rijk en gemeenten zulks gebiedt, verstaat de overheid haar pijnlijken plicht, offers, zware offers te verlangen. Zij betreurt het, dat zij oodgedwongen leed moet veroor zaken en teleurstelling wekken. Als de noodtoestand menschelijk gevoel en harden plicht in conflict brengen, staat zelfs de maatregel, die tijdig erger lead voorkomt, al spoedig onder den schijn van harteloosheid. Dien schijn zelfs wijst de regeering met eerlijke overtuiging af, omdat zij met diep ge voeld meeleven beseft, welk leed die harde plicht voor velen medebrengt. Dit medegevoel geldt niet in het minst die groep jonge mannen, die de werkloosheid treft en die de beste jaren buiten hun schuld In ge dwongen ledigheid verloren doen gaan. Zoo ergens, dan doet hier boerenmacht pijn!, die bruikbaren hand- en hoofdarbeid meedoogenloos afwijst. De juist dezen en den komenden tijd, beheersohenden vraag blijft: zal dit moeilijke en veeleischende tijdsge wricht een klein of een groot geslacht vinden? Ons volk duldt geen blaam op de geschiedenis die het thans te maken heeft. Het is bereid zijn reserve aan dappere offergezindheid en saamhoorlgheid aan te spreken om zijn toekomst op herstel en opleving voor te bereiden. Met allen ernst, dien de tijd verlangt, klinke dan een beroep op allen, vooral op hen. die zijn geroepen de openbare meening voor te lichten en leiding te ge ven aan volksgroepen. Laat ons niet alleen de hoogste eischen stellen aan de vorming van eigen inzicht en oordeel waar het thans meer dan ooit de moeilijkste en venvikkeldste vraagstukken betreft, doch laat ons bovendien iedere eenzijdigheid afleggen, „zonder oogkleppen door het leven gaan" en beseffen den ge wetensplicht, dat onze voorlichting op zuivere >»n vol ledige documentatie beruste! .Laat men doorzicht en ordelijkheid betrachten bij het tot uiting brengen van wat de bevolking te zeggen en te wenschen heeft, niet van wat haar in strijd met de feiten wordt opgedrongen! Met het vertrouwen in die, van burgerzin getuigen de medewerking, weet de overheid haar moeilijke taak verlicht en houdt zij hare schouders recht onder den zwaren tijd, omdat zij op Gods kracht en steun mag rekenen. HERSTEL DER MONARCHIE? DE OPMARSCH DER NAZI'S NAAR BERLIJN VOORBEREID? Het zijn zeer verontrustende en sensationeele be richten die door onze socialistische pers werden ver spreid over wat er aanstonds in Düitschland staat te gebeuren. Op 31 Juli a.s. is de stemming voor den Rijksdag en als de uitslag daarvan voor de nationaal-socia- Iisten, de mannen van Ilittler, gunstig is, dan heet het, zou er in de regeeringswijze van dat groote Rijk een geheele ommekeer plaats hebben. De Hittleriaan- sche stormtroepen staan klaar om de regeering te dwingen haar bevoegdheden over te dragen aan do Rijksweer. Generaal Schleicher, de rijksweerministor, zou dan de man zijn die de teugels in handen nam, De machtsmiddelen van de Nat. Soc. zouden sterk genoeg zijn om deze krachtproef te wagen. Alles heet voorbereid om regeeringsgebouwen, ra diostations, vliegvelden, spoorwegknooppunten enz. te bezetten, en een regeering onder voorzitterschap van den ex-Kroonprins te vormen. Natuurlijk zullen de hoofdmannen der andere par tijen worden gearresteerd. Men beschikt over vol doende munitie en ongeveer 400.000 man troepen. In hoeverre deze alarmeerende berichten op waar heid gronden, is door qns niet te zeggen. Van andere zijden wordt er nog niet veel over ge meld, alleen wijst, de correspondent van de Daily Herald er op. dat de ex-Kroonprins nu van deze heele beweging op de hoogte heet te zijn, omdat men onder zijn leiding do monarchie wil herstellen, zich weder om naar Nederland heeft begeven, om met den ex- keizer te confereeren. Ook prins Oscar is te Doorn aangekomen. Zooals bekend, heeft de ex-kroonprins de vorige maand reeds een geheim bezoek gebracht aan zijn vader, toen deze te Zandvoort vertoefde. Vader en zoon hadden een onderhoud, waarbij de uitbreiding der monarchistische beweging en de taak van den ex-kroonprins in Düitschland besproken werden. Er gaan th'ans, aldus de correspondent, wederom hardnekkige geruchten, dat de dynastie der Hohcn- zollern den 31sten Juli, den datum der rijksdag verkiezingen. of althans spoedig daarna in Düitsch land zal worden hersteld. De aangekondigde ITittler-revoluties zijn reeds legio, en het zal wel 't best zijn, af te wachten hoe de toe stand zich in Düitschland zal ontplooien. Na de onlusten te Altona. Te Altona is nog oen der zwaargewonden overleden, zoodat het aantal slachtoffers van de onlusten van Zondag tot 16 is gestegen. Het verhoor van de 91 aangehouden verdachten heeft gisteren den geheelen dag voortgeduurd. Tegen alle tot dusver verhoorden is rechtsingang verleend. Het verhoor zal vandaag worden voortgezet. De Hamburgsche politie heeft gister een conferen tie van communistische leiders, die de incidenten te Altona bespraken, overrompeld. Bij deze gelegenheid werd Schubert, lid van den Pruisischen Landdag, ge arresteerd. Hoe overigens ook de nationaal-socialisten zich voor den strijd te Altona hadden uitgerust, blijkt hieruit dat op een vrachtauto waarmede de S. A. mannen uit Itzehoe naar Altona waren gekomen, niet minder dan 5 revolvers in beslag zijn genomen. GROOTE METEOORSTEEN GEVALLEN. Uit Neustadt a. d. Hardt, 19 Juli: In den afgeloo- pen nacht is een eroote meteoorsteen gevallen. De meteoor viel in verschillende stukken uiteen, welke zich opnieuw splitsten en dan vermoedelijk op de aarde terecht kwamen. De meteoor heeft in den don keren nachthemel een lichten schijn veroorzaakt. De liemel was zoo helder als overdag. 20 Juli, Sinte-Margrietsdag, begin van de honds dagen. Barometerstand op Woensdagmorgen 9 uur: 766 m.M. Vooruitzichten: Iets warmer. Temperatuur: 16^ gr C. is 61 gr. F. SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEL. Kodak-, Agla-, Gevaert-, Lumière-, Seliofilms, 6 X 9. 60 cent. Hoogglans afdrukken, 6 X 9, 8 cent. Goedkoops en toch uitstekende CAMERA'S. Ontwikkel- en Afdrnkinrichting. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN Het verdagingsbeslult; Gerieve, 19 Juli (V.D.) De vertegenwoordigers van Duischlamd, Frankrijk, Italië en de Vereenigde Staten hebben hedenmiddag een streng vertrouwelijke zitting gehouden, waaraan werd deelgenomen door Simon, Her- riot, Balbo, Gibson en Norman Davies. Over het resul taat der ritting wordt zoowel van Fransche als van Amerikaansche rijde medegedeeld, dat tusschen de vier groote mogendheden een volledige overeenstemming tot stand is gekomen over den tekst van het verdagingsbe- sluit, waarbij alleen nog geen oplossing is gevonden voor de kwestie der vermindering van het zware gesehut. De vertrouwelijke besprekingen tusschen de groote mogendheden zullen worden voortgezet. De tekst van het besluit bevat geen verwijzing naar de Duitsche eisehen tot gelijkgerechtigdheid en alelen de clausule.dat het indienen van voorstellen blijft voorbehouden. In leidende conferentiekringen wordt "verklaard, dat de onderhandelingen in de hoofdcommissie onder alle omstandigheden nog in den loop van deze week beëin digd zullen worden. De conferentie zal dan voor eenige maanden worden verdaagd. De Ontwapeningsconferentie zal naar het plan der leiding Zaterdag zonder termijn verdaagd worden, wan neer in den loop van vandaag het verdagingsbesluit van Benesj zal tot stand komen. In dit besluit zal men alleen in zooverre rekening houden met de Duitsche belangen, dat de afzonderlijke delegatie ook verder nog voorstellen kunnen indienen. De situatie heeft zich sinds het persoonlijk ingrijpen! van Herriot voor de Duitsche delegatie ongetwijfeld, buitengewoon verscherpt De sedert vijf maanden steeds weer uitgestelde beslissing omtrent de Duitsche gelijk gerechtigdheid en de ondubbelzinnige vaststelling of het toekomstige ontwapeningsaccoord ook de grenzen aan geeft "?\>or de Duitsche bewapening, en of verder de ontwapeningsbetalingon van Versailles alleen voor Düitschland vam kracht blijven mag onder geen om standigheden verder uitgesteld worden. Een langer op sleeptouw houden van deze beslissing, aldus wordt van Duitsche zijde beweerd, zou de op het oogenblik zeer moeilijke en gevaarlijke situatie van Düitschland op de ontwapeningsconferentie zoozeer verergeren, dat de be vrijding van Düitschland van de boeien waarin het tot nu toe was geklonken, zeer dubieus zou worden. Een speciale commissie voor dit werk. I Nadat slechts enkele dagen geleden een communis tische opstandige beweging in de Peruaansche stad Trujillo moest worden onderdrukt, werd, naar uit Lima wordt gemeld, in den nacht op Dinsdag te Huaraz van militaire zijde een opstandige beweging aangemoedigd, welke eveniwel direct door de regeering kon worden onderdrukt. Insurgenten bezetten de tusschen Lima en Trujillo gelegen stad Huara, en de omgeving. Direct stelden zij een eigen kabinet samen, dat de belastingverordeningen afkondigde. Regeeringstroepen konden de opstandelin gen evenwel op de vlucht drijven. Verscheidene insurgenten werden gedood en gewond. De leider van den opstand is er in geslaagd te ontko men. De regeering van Peru heeft thans een speciale commissie samengesteld om revoluties te onderdrukken. President Cerro heeft gewezen op de noodzakelijkheid dat gezamenlijk moet worden opgetreden tegen het communistische gevaar. De eerste taak der commissie is een openbare leening uit te schrijven ten einde vlieg tuigen aan te koopen, welke bestemd zijn om direct handelend tegen opstandelingen te kunnen optreden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1