LINNEN THEEKLEED MET VINGERDOEKJES. Naar een eenvoudiger mode? jfjet de mooiste, maar de 't best te gebruiken kleeren. door J. DE BOER VAN STRIEN. Er is ontegenzeggelijk in de mode van dit ogenblik een tendens merkbaar om wat «eer terug te keeren naar den eenvoud. al omdat zoovele kleedingtoelagen over e gansche wereld belangrijk verlaagd zijn 0 allerwege de tering naar de nering dient 1 worden gezet. Intusschen is het even waar de groote Parijsche modehuizen welis- Jar een, voor hun doen, vrij eenvoudige volgen voor de bovenkleeding, doch dat Jssous en lingeries en wat daarbij behoort, [compliceerder en geraffineerder zijn dan t en met evenveel zorg worden ontworpen I avondtoiletten. Niemand minder dan zelf ontwerpt lingeriestukken en noirs en het ligt voor de hand, dat zij jen koopje zijn. Maar daartegenover staat, jit natuurlijk het aantal vrouwen, dat zich ftgelljke dingen kan veroorloven uitermate •ring is en dat de meerdere eenvoud, bij Fbovenkleeding ten toon gespreid, een ingenaam nieuwtje is voor degenen, die Ich uit bescheiden beurs goed willen klee- cn. In het algemeen bestaat er een neiging m eenvoudige en goedkoope stoffen te ver- zerken voor allerlei kleedingstukken. Ge- •oon bedrukt katoen wordt voor morgen- i namiddag japonnetjes gebruikt en onlangs ras er een kleermaker te Londen, die op- angmaakte met mantelcostuumpjes uit.... kuw beddetijd gemaakt l Nu geldt het weer voor het nieuwste van eb nieuwste om aan een mondain strand te ■schijnen in een zelfgebreid jurkje van igebleekt katoen. Het model is uiterst een- judig en doet terugdenken aan de dagen sr robes-chemlses. De rok wordt in een erticalen ribbel gebreid, het korte lijfje iet een horizontalen ribbel, maar men breit, 6 beide gedeelten aan elkaar vast, zoodat k nergens een naad is, behalve opzij. De Blsuitsnij.ding is ietwat wijd gehouden en Ut zoogenaamd „gedrapeerd" neer en aouwen ontbreken. Bij dit jurkje wordt dan èn breede ceintuur van rood lak gedragen |n het wordt gecompleteerd met een lange ps van koningsblauwe frotté-stof. Natuurlijk kan men de japon ook uit ge katoen breien. Er bestaan tegenwoor- Ug in dat materiaal heel wat mooie kleurtjes, wasch- en zonecht zijn. Maar in alle neme men den steek eenvoudig, *ant deze katoenen japonnetjes schijnen fceu waott tegennanger te moeten worden van de wotten jumpertjes, in kantstof- patronen gebreid, waarmee we dezen voor zomer allemaal bezig zijn geweest en die onze aigeheele aandacht opeischten. Dat het de mode wel eenigszins ernst is met het lanceeren van een wat simpeler bovenkleeding kan ook blijken uit de om- tandigheid, dat men in Parijs en in Londen hans heel wat avondtoiletjes ziet van fttoen of mousseline. Dikwijls wordt hier- oor een wit fond gebruikt, met bloempjes rerstrooid, maar er zijn ook smalle streep- 6 en bijna steeds heeft de draagster een reede ceintuur van lint of fluweel omge- jnden, die het beste overeenkomt met onze iderwetsche „sjerp". Ook ziet men heel »el katoenen voilestoffen dragen in de dit lar zoo geliefde groote moezen. Overigens doen de knapste experts op iodegebied dezer dagen trouw haar best n mlss-1932 te leeren niet dié kleeren te jopen, die ze het mooiste vindt, maar gene, welke ze het best gebruiken kan. et andere woorden: het is voor een jong leisje in ons veranderlijk klimaat veel aktischer om een keurig wandelcostuum- e te hebben dat ze óók bij regenweer kan agen, dan dat ze een compleet bezit van onne en wolkige stof met al het bijbe- oorende aan schoentjes, hoed, hand- ipenen etc., dat heel geschikt is om de ":ennen op een mooien dag bij te wonen, r voor de rest niet bruikbaar. Die irts wijzen er met klem van redenen op, dwaas en slechtgekleed het staat om een zeer lang japonnetje van gebloem- e georgette een gewonen donkeren mantel i moeten dragen en een parapluieHet thoort juist tot de bedoelingen der mode, *~;gen zij, dat we dezer dagen alleen dié igen kiezen, die we ook goed toepassen ""ten. En hoe fraai op zichzelf stijljapon- stijlhoed, opengewerkte sandaaltjes en 'at dies meer zij, ook wezen mogen, wan- *er we geen groote tuinpartijen o.i.d. op ns zomerprogram hebben staan, doen we Ijzer als we daarvoor in de plaats iets «aders koopen, dat praktischer is. Het zelfmaken van een gekleede blouse. Op verzoek van verschillende lezeressen leven wij hier een eenvoudige doch gekleede «ouse, die tevens zeer flatteus is, zoowel om ledragen te worden bij een tweed rok als 'ij de meer gekleede rok van het mantel- ostuum. Het prettige is, dat deze blouse heel ge ldelijk te maken is en tevens zeer vol- Hoofdzaak is, dat de kleur gekozen wordt 1®en tint, die bij de rok past, hetgeen ons •"ter geen hoofdbrekens kost, daar de vele ueraardigste zomerzijdjes voor niet veel Bid te kust en te keur in allerlei tinten en jeurschakeeringen te koopen zijn. Aangezien wij meermalen vragen krijgen jntrent het in elkander zetten van klee- mgstukken zullen wij deze blouse eens ttnen gaan maken. We hebben de blouse, ie uit voorpand, rug, mouwen, manchet- m en shawlkraag bestaat geknipt en be- mnen te naaien. We zorgen, dat ons naai- «osje met centimeter, zijde, spelden, schaar Deze afbeelding geeft een afgewerkt kleed te zien, dat bijzonder mooi is als kleed met vingerdoekjes voor een namiddag-thee- uurtje. Men kan het zóó maken, dat elk vierkantje apart gewerkt wordt, en het ge heel bestaande uit de blokjes aan elkander gehaakt wordt en omgewerkt met een een voudige kant: elk vierkant kan weer dienen om op een vingerdoekje gewerkt te worden, b.v. in het niidden met een gedeelte der stof er omheen en een breede zoom als af werking. Het hierbij gevoegde voorbeeld moet 18 c.M. in het vierkant worden, dus zóó ver groot worden dat het de dubbele grootte krijgt. De donkere vakken, die de bloem motieven voorstellen zijn een applicatie van rose gekleurd linnen, terwijl de gearceerde deelen in den platten steek gewerkt worden in twee tinten groen en het middengedeelte zacht geel wordt gehouden. De bloemen kunnen met een festonsteek op het linnen bevestigd worden, hetgeen veel meer arbeid lijkt, dan inderdaad het geval is. De kleine blaadjes op zijde van de stelen worden met den steelsteek omgewerkt en opgevuld met kleine knoopjes, terwijl om het geheele kleed een breede rand rose of zacht groen linnen gezet wordt, hetgeen men desverkiezende ook bij de vingerdoekjes kan doen. Een andere mogelijkheid om dit motief tot een mooi geheel te verwerken is, om slechts een rand van vierkantjes te werken om de lengte- en breedte-kanten, zoodat het middengedeelte vrij blijftde grootte van het aangegeven motief, zooals het voor beeld het aangeeft, kan dan overgebracht worden op het Éleed en op het vingerdoekje. We maken in de lengte en in de breedte van het kleed acht motieven, zoodat we met den gekleurden rand mede gerekend toch op een breedte van plm. 85 c.M. komen. (C. S. M.) en naalden bij de hand staat en we niet tel kens behoeven op te staan om een of ander te halen, dat niet alleen tijdverlies betee- kent, maar tevens niet prettig werkt. We zorgen er tevens voor, dat strijkplank en ijzer bij de hand zijn. We nemen het voorpand en halen de schouder met een rijgsteek in, op ongeveer 1 cM. van de schoudernaad af en beginnen te rijgen op 5 cM. vanaf de hals en eindigen 3A cM. vanaf het armsgat; hieronder vol gen nog drie rijgdraadjes op yK cM. af stand van elkander. Het is noodig om te zor gen, dat de rijgsteken regelmatig onder elkander vallen, zoodat de opgenomen ste ken juist onder elkander komen. De schou der wordt nu ingehaald op de breedte der schouders van de rug; ook de andere rijg draden worden op die breedte ingetrokken en de naaizijde op den verkeerden kant af gehecht. We maken deze blouse van dunne zijde en kunnen Engelsche naden maken, waardoor de binnenkant er netjes uitziet. We rijgen schouder en zijnaden van voor en achter op de rechte kant en stikken deze op de ma chine over, strijken de naden uit, knippen ze op A cM. gelijk af en maken de tweede naad op den verkeerden kant. Nu de kraag. Hiervoor stikken we den buitenkant (recht op recht) op den ver keerden kant, geven aan de ronding wat inknipjes, waardoor we een mooiere lijn krijgen, strijken de naad, keeren de kraag om en nu rijgen wij deze op de blouse. We leggen den rechten kant langs de binnen zijde der halsuitsnijding, bepalen eerst het midden van hals en kraag en spelden dit op elkander, evenals de uiteinden bij het midden vóór, brengen hier en daar een speld aan en rijgen de kraag eerst op, daarna wordt deze gestikt, uitgestreken, ingeknipt en op den rechten kant der blouse met kleine zoomsteken op de stiksteken gehecht. We moeten vooral zorgen, dat de schutnè halslijn niet uitrekt onder het werken en deze losjes voor de hand weg opwerken. Voor de mouwen maken wij eerst weer een Engelsche naad, strijken deze uit en rimpe len den onderkant. De manchetten worden in de breedte dubbel gevouwen en de kleine zijnaadjes gestikt, gestreken en omgekeerd en op den mouw geregen (recht op recht), en gestikt, nadat de ruimte verdeeld is; de binnenkant wordt opgezoomd; een paar knoopjes en knoopsgaatjes dienen als slui ting. De onderkant der blouse wordt ge zoomd (IA cM.) en hierdoor wordt een elastiek gehaald, waardoor de blouse eenigs zins ruim overvalt. Voor de strik hebben we een lange reep, die we eerst in de lengte op den verkeerden kant stikken en daarna aan den smallen kant dichtmaken. Om deze reep nu gemakkelijk te keeren, bevestigen we aan het smalle eind een veiligheidspeld en halen deze binnen door de reep, daardoor v/ij den rechten kant boven krijgen en deze plat strijken, de uiteinden met onzichtbare steekjes tegen elkander zoomen en de reep in een vlugge strik leggen, die op de blouse wordt bevestigd. We hebben onze blouse nu kant en klaar, strijken haar nog eens vlug op en zullen zeker wel voldaan zijn over ons werkstuk, dat zoo vlug en netjes klaar was. Geschikt voor de maten 42 tot en met 50. ROOM. Onder de producten der melkerij komt hoe langer hoe meer de room naar voren. Aan den éénen kant is het de medicus, die er de aandacht van zijn patiënten op vestigt, wanneer hij onder „versterkende middelen" ook room voorschrijft. Aan den anderen kant is het ook de kok of kookster, die voor de minder alledaag- sche gerechten al spoedig geneigd is den room te hulp te roepen als een middel ter volmaking van de spijsbereiding. Is het dan wonder, dat ook de oogen van de huisvrouw meer en meer geopend worden voor de goede kansen die de room haar biedt Onze melkinrichtingen, die het product steeds naast hun andere verkoopsartikelen in voorraad hebben, maken het nemen van een proef gemakkelijk genoeg, vooral ook door het feit, dat zelfs in zeer kleine hoe veelheden (fleschjes van 1/8 liter) de room reeds verkrijgbaar is gesteld. In Denemarken met Nederland het land dat in Europa zich het meest op zui velbereiding heeft toegelegd kent men het algemeene en zeer aanbevelenswaardige gebruik, om verschillende vruchten (speci aal allerlei „besvruchten") steeds vergezeld te doen gaan van een kannetje room. Ieder bedient zich van de aardbeien, de bochbessen, de bramen, of wat de vruchten schaal anders biedt en giet er dan op het bord een scheutje room over. Niet alleen is deze toevoeging bijzonder smakelijk, maar ze schijnt ook uit hygiëni sche overwegingen te kunnen worden aan geraden. Hetzelfde gebruik bestaat in Denemarken ook bij het voordienen van verschillende soorten vruchtenmoes, (appelmoes, rhabar- bermoes, enz., enz.), terwijl tenslotte zelfs bij vruchtenpudding de bij ons gebruikelijke vanillesaus door een kannetje room wordt vervangen. Een bepaald dure methode is dit niet, rekent men de verschillende benoodigdheden voor de vanillesaus bij elkaar de melk, de eieren, de suiker, de vanille en weet men, dat men met een kannetje room van L. een zes- a achttal gasten gemakkelijk 'kan voorzien dan zal het verschil in prijs tusschen de beide niet groot zijn. Tegenover den slagroom is ons standpunt misschien eenigszins anders, dien beschou wen we wel min of meer als luxe. Maarer doen zich nu eenmaal in het dagelijksche leven nu en dan omstandig heden voor, dat een luxe-artikel noodig is: dat we om bij de voeding te blijven in onzen maaltijd wat meer moeten „uithalen" dan gewoonlijk. In zoo'n geval blijft het vrijwel gelijk, of we een nagerecht kiezen, dat met veel eieren of veel boter wordt bereid, dan wel of we bijv. een pudding of een crème met geslagen room klaarmaken Gewoonlijk helpt ons de slagroom juist aan gerechten, die heel weinig tijd voor hun bereiding vragen en dat is voor de huis vrouw van tegenwoordig toch zeker heel wat waard. Alles samen genomen, lijken mij de kah- sen voor het gebruik van room wel zóó, dat eenige „beproefde" recepten niet overbodig zullen zijn. Ik hoop, dat ze voor de huisvrouw een aanleiding worden, om in dezelfde rich ting nog méér mogelijheden voor 't gebruik van room te ontdekkenwant er zijn er nog velen Martine Wittop Koning. Thermosflesschen. Eenige wenken voor het schoonhouden. Bij wandeltochten of pic-nics is men heel vaak op thermosflesschen aangewezen. Wan neer men deze echter niet met zorg behan delt, komt men vaak tot de minder aange name ontdekking, dat er een smaakje aan den inhoud is of wel, dat de flesch gebroken is. Indien de inhoud muf smaakt, is dit toe te schrijven aan een onvoldoend reinigen der flesch, in hoofdzaak van de kurk. Deze toch neemt heel gauw de zure of welke smaak ook, van den inhoud aan en moet daarom na 't gebruik geregeld in zout water worden uitgekookt, terwijl men als verdere voorzorgsmaatregel de kurk met vochtig perkamentpapier moet omwoelen en dit bij ieder gebruik moet vernieuwen. De flesch moet men zóó vullen, dat er ongeveer 1 c.M. speling is tusschen vloeistof en kurk, waardoor de inhoud minder aan schudden onderhevig is. De vloeistof, die men er in giet, kan zeer warm of ijskoud zijn, hierdoor zal de flesch niet springen, hetgeen echter wel kan ge schieden bij het reinigen, indien men bij het omschudden de hand zóó stijf op de opening houdt, dat de lucht geen uitweg kan vinden. Onmiddellijk na het gebruik moet de flesch grondig schoongemaakt worden en omge keerd weggezet om te drogen. Meisjesjurk. Lieve zomerjurk van gebloemd cretonne voor meisjes van zes tot 12 jaar. Het jurkje bestaat uit een bovendeel met aangeknipt mouwtje en eenvoudig punt- halsje; om mouwen en hals zijn biezen in de hoofdtint der jurk gelegd, waarop als gar neering kleine knoopen; het rokje heeft platte plooien, die deels gestikt en verder goed ingeperst worden. Ceintuur van dezelfde stof. WENKEN. Schoonmaken van spiegelglas. Een oud, beproefd middel om spiegels en vensterglas goed te reinigen is de bijvoeging van een eetlepel azijn in een halve liter water, men doopt hierin een prop kranten papier en veegt de voorwerpen hiermede af, nawrijven met een schoone krant. Mooie japon. Ook voor gezette dames. Zeer geschikt, ook voor meer gezette dames is deze aardige, eenvoudige zomer japon, die zoowel van eenvoudige voile als van zijde gemaakt kan worden. Indien men voile of een andere waschstof kiest, zouden wij willen aanraden, als af werking langs hals en jabot een smal af stekend biesje te maken, doch voor een zijden japonnetje is een heel smalle plissé als garneering gekleeder. Wij zouden dan aan den opslag van de mouw eveneens een nlissé nemen, of geen opslag en 'n breedere plissé aan de onderzijde, die naar verkiezing ook tot aan de elleboog of wel als lange aan gesloten mouw gemaakt kan worden; bij de laatste kan dan een plissé uit de elleboog naad komen. De japon is verder uiterst eenvoudig te maken, het rechter voorpand sluit met een aangeknipte punt over het linker, terwijl een kleine volant een aardige garneering geeft; het heupstuk sluit strak om de heupen en de rok valt in klokken, terwijl de overtollige ruimte aan de blouse wordt ingehaald op de wijdte van het heupstuk; een ceintuur van dezelfde stof maakt de japon af. Deze japon kleedt alleen in de maten 46 tot en met 52. Te dikke kaarsen. Kaarsen, die te dik zijn om in kandelaars of luchters te zetten, moet men niet afkras- sen, doch met het ondereinde in heet wate< houden. Het op deze wijze verwarmde ge« deelte kan men nu zonder eenige moeite in de opening plaatsen en wanneer de stearint geheel koud is, zit de kaars goed vast in dt kandelaar. Schoonmaken van rieten zittingen. Rietenzittingen van stoelen kunnen zeei goed schoon gemaakt worden wanneer men een zeepoplossing vermengt met geest van salmiak (op 1 L. 2 eetlepels). Wordt de kleur niet licht genoeg na de behandeling, dan koopt men wat rietlak en strijkt deze over het vlechtwerk, dat er weer als nieuw uit gaat zien. Het verwijderen van roestvlekken. Roestvlekken in waschgoed verwijdert men op de volgende wijze de roestvlek wordt op een natte doek gelegd en rijkelijk met citroensap bedruppeld, daarna wordt er een natte doek overheen gelegd. Tenslotte strijkt men er met een zeer heet strijkijzer ovw- heen. Ook oudere roestvlekken worden op deze wijze verwijderd, zonder dat het weefsel er onder lijdt. NIEUWE PATRONEN. AARDIGE VLOTTE MODELLEN. Hoe te bestellen Deze week beelden wij enkele aantrekke lijke modellen af. We hebben zoowel aan zwaardere als aan slankere figuren gedacht. Vooral de slankmakende Japon voor zwaar dere figuren kunnen wij aanbevelen. Van de genummerde modellen zijn deze week wederom zéér billijke knippatronen verkrijg-- baar tegen inzending van een bedrag van ƒ0.58 per postwissel of in postzegels aan de Moderedactrice van dit blad, Joan v. Maoï st^ c kerstraat 96, den Haag. De maat (heupwijdte en borstwijdte) en het nummer van het gewenschte model moe ten met Uw naam en adres op het postwis^ selstrookje of in brief worden vermeld.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7