„SGHAGER ROOSJES" De uitvoering van de Crisis-Pachtwet Werkloozenrelletjes in Den Haag. Een complete veldslag. Minister ie ele crisis Italië. ONRUST IN DU1TSCHLAND. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Uitslag van den Goodyear Goud- Briefwedstrijd. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Waarom heeft de regeering de door deze wet voorgeschreven kamers voor crisis pachtzaken bl] het kantongerecht nog niet ^..mengasteld? Het Eerste Kamerlid Mondeis heeft tot den Minis ter van Justitie de volgende schriftelijke vragen ge- rl<jht Is het den minister bekend, dat de „kamers TOor crisispachtzaken bij het kantongerecht" nog niet rijn saam gestold, althans bij het kantongerecht te Amsterdam zulk een kamer nog niet bestaat., omdat de benoeming der twee deskundige leden, die volgens 'art. 5 der Crisispachtwet 1932 met den kantonrechter Mie Kamer zouden vormen, nog niet heeft plaats ge- Is het den minister bekend, dat zich reeds ge vallen hebben voorgedaan, waarbij de kantonrechter partijen niet tot een schikking heeft weten te bren gen. weshalve hij die partijen volgens genoemd wets artikel, 1ste alinea, ton spoedigste behoorde op te roe pen ter zitting van de kamer voor crisispachtzaken, idoch dat hem zulks onmogelijk is geweest, omdat dergelijk rechtscollege nog slechts op papier, doch (niet in werkelijkheid bestond? 3. Acht de minister het duldbaar, dat de wet een rechtsprocedure in werking doet treden zonder dat de regeering te voren of tegelijkertijd zorg draagt, dat de colleges, die ten deze recht hebben te spreken, look inderdaad zijn gevormd en in staat zijn te func- itionneeren? 4 Is de minister bereid te bevorderen, dat aan deze processueelen wantoestand onverwijld een einde kome? N.R.Crt. Oproerige demonstranten. Het werkloozen strijdcomité had tegen gistermid dag op de Prinsegracht een demonstratie georgani seerd. Eenige honderden werkloozen waren daar bij een gekomen, en wenschten. naar het Binnenhof te trekken, hetgeen door de politie niet. werd toegestaan. Ook moesten op bevel van de politie verschillende borden met opschriften worden verwijderd. Dearna werden de demonstranten door de talrijk aanwezige politie over Brouwersgracht en Zuid Bui tensingel naar het Vaillantplein geleid, waar de be- toogers weigerden zich verder naar de leiding der po litie te voegen en den door deze aangegeven weg te DE STRIJD OM GROENLAND. Noorwegen legt beslag op de Oostelijke helft. In dit warme jaargetijde zal de lezer ongetwijfeld een aangenaam gevoel krijgen, wanneer hü den naam Groenland hoort noemen. Onwillekeurig denkt hij daar bij aan koelte; steenachtige kusten, woest land en ijs. eeuwig ijs. Men vraagt zich Intusschen af. welke eco nomische aantrekkelijkheden dit eiland toch wel heeft M Of het wel de moeite waard la om er eeuwen lang ■euzie óvtïr tB maken. En toch sinds het oogenblik, dat Groenland (na Australië het grootste eiland der wereld) op de land kaart niet meer werd aangegeven als een witte vlek, maar als een stuk aardoppervlakte, waarvan de gren zen bekend zijn, hebben eenige mogendheden elkaar het recht betwist om over dit gebied te heerscht-n. Intusschen ls het bijna duizend jaar geleden, dat dit eiland werd ontdekt door IJslander», die op hun beurt weer van Scandinavisohe afkomst waren. De ontdek- i king geschiedde bij toeval, zooals dat meestal gaat i Daar men evenwel plotseling beschikte over een nieuw land, zag men zioh gedwongen, er het een of ander mee te beginnen. Allereerst trokken er dan ook IJslander» en Moren hoen. Bijna twee honderd jaar later, ln 1261. hadden de plannen in zooverre vasten vorm aangenomen, dat het loonend scheen om den grond in bezit te nemen. Haa- ken de Oude van Noorwegen werd tot heersoher uit geroepen. Weer verliepen er honderd jaar. Toen gebeurde er Iets merkwaardigs, dat van invloed zou zijn op de ge- j heele verdere ontwikkeling der gebeurtenissen: de Unie van Kalmar werd gesloten en hierdoor ontstond nauwere aaneensluiting tusschen de drie Scandinavische landen. AI bleef de binnenlandsche politiek der verbonden sta ten ook gescheiden, het was weldra een uitgemaakte zaak, dat alle de voordeelen mochten genieten van de „kolonie" Groenland. Het gevolg was, dat Zweden als ook Denemarken een deel der kolonie voor zichzelf op- eischten. Deze omstandigheid gaf later aanleiding tot vele onprettige verwikkelingen, die, zooals de jongste gebeurtenissen wel aantoonen, ook nu nog niet uit de wereld zijn. Het verbond tussdhen Zweden, Noorwegen en Dene marken bleek op den duur onhoudbaar te zijn. Zweden werd in den loop der tijden een „eerste-rangs" mogend heid en de beide andere staten, vooral Noorwegen, werden heelemaal op den achtergrond gedrongen. In 1520 had de ontbinding der Unie plaats en zestien jaren later werd Noorwegen zelfs een provincie van Denemarken. Wat moest er nu met Groenland gebeu ren? Was het nu een deel van het Deensche gewest Noorwegen, of was het onderworpen aan het Dultsche moederland, om van Zweden maar niet eens te spreken. Zoo bleef dit conflict eeuwen lang bestaan. Na den wereldoorlog zou het tot een oplossing komen en het was Denemarken, dat de eerste stap deed. Deze stap was even verbazingwekkend als gevaarlijk: in het jaar 1921 verklaarde de Deensche regeering eenvoudig weg dat Groenland het eigendom was van Denemarken. Noorwegen, dat Intusschen al lang weer een onaf hankelijke natie was geworden, teekende natuurlijk pro test aan. Na lang heen en weer gepraat kwam in 1924 het zoogenaamde Groenland-tractaat tot stand. Dene marken moest het feit bekrachtigen, dat Noorwegen recht had op bepaalde Oostelijke gedeelten van het eiland en moest verder den Noorschen immigranten volledig burgerrecht verleenen. Zij moesten huizen kun nen bouwen, vrij kunnen jagen en visschen en zonder concessie handel dryven. Voor Denemarken bleven een paar kleine stukken over. die de Denen op eigen kosten hoopten te exploiteeren. Dit compromis was vanzelf sprekend slechts van tijdelüken aard en bleek op den duur. evenals alle andere verdragen, een bron te zijn van nieuwe misverstanden en ruzies. In dit geval was het van belang, dat Denemarken vrijwillig afstand deed, tenminste voor een tijdperk van twintig jaar. In de laatste jaren bleek het echter, dat de belangen der twee staten met betrekking tot Groenland een le venskwestie. Noorwegen is immers van nature eng be grensd en de arbeidsmogelijkheden zijn er weinige. Daarbij komt. dat de maatschappelijke crisis er evenal» elders geducht wordt gevoeld. Wanneer Noorwegen dus een economische catastro- phe wil voorkomen, dan zal het genoodzaakt zijn beslag ie leggen op geheel Groenland, Denemarken beschikt nog over andere hulpmiddelen en zou in het uiterste geval van Groenland afstand kunnen doen zonder dat dit een nationale ramp tefigevolge zou hebben. Wij hopen, dat het kale, ongastvrije eiland in het Noor den, geen aanleiding zal geven tot een politiek conflict. Dit zou wel eens op Zuidelijker gelegen streken kun nen overslaan en in deze benarde tijden, is zooieta on* gewenschter dan ooit. volgen. De politie verbood daarop om verder te trek ken, hetgeen ernstige ongeregeldheden tengevolge had. De politie veegde daarna met blanke sabel en gummistok het Vaillantplein en naaste omgeving schoon, waarbij harde klappen werden uitgedeeld. In ware paniekstemming vluchtten de aanwezigen de zijstraten en gangen en portieken in welke later ook door de politie werden ontruimd. Het bleef nog geruimen tijd hierna in deze omge ving zeer rumoerig. De Zuid Buitensingel is eenigen tijd door de po litie afgezet. DE RAADSELACHTIGE ZAAK IS OPGELOST. Nader wordt omtrent de schietpartij in een café in Den Haag gemeld, dat P. V. gisterochtend tegen 12 uur heeft bekend, het revolverschot te hebben gelost. Hij beweerde, in dronkenschap te hebben gehandeld en kon geen motief voor zijn daad opgeven. De re volver en de kogel zijn nog niet gevonden: wel de huls van den revolverpatroon, die in het café op den grond werd aangetroffen. De andere aanvankelijk aangehoudene is thans op vrije voeten gesteld. De zeelui leden het onderspit. Naar aanleiding van een aanrijding ontstond te Delfzijl een woordenwisseling tusschen een aantal leerlingen van de zeevaartschool aldaar en den aan gereden jongen. De woordenwisseling ging weldra over in een vechtpartij De leerlingen van de zee vaartschool haalden versterking en ook de jongeman kreeg van eenige familieleden en vrienden hulp, zoo dat het langzamerhand een complete veldslag werd, met aan de eene zijde een groot aantal burgers en aan de andere zijde de vrienden van den zeevaart scholier. De messen werden zelfs voor den dag ge haald. doch tenslotte moesten de leerlingen van de zeevaartschool het onderspit delven en door een over haaste vlucht naar het Internaat hun aftocht dek ken. Behalve blauwe oogen en verstuikte enkels had den drie leerlingen een snede met een mes bekomen. Zij werden door Dr. Rutgers verbonden. Van de tegenpartij werd een jongeman tijdens de vechtpartij door een auto aangereden, terwijl een jon gen. die den twist als toeschouwer meemaakte, zooda nig in het gedrang eeraakte, dat hij tegen een muur werd geslingerd en zijn pols op twee plaatsen brak. Het bleef ook verder in den avond eenigszins on rustig. Nieuwe krachten acht Mussolini noodlg. Het agentschap Stefani meldt, dat de koning het ontslag van Grandi, minister va.n buitenlandsche zaken. Mosconi. minister van financiën, Rocco, minister van justitie. Giuliano, minister van onderwijs, en Botta, mi nister van corjjoratiewezen, heeft aangenomen. Hij heeft Mussolini benoemd tot minister van buiten landsche zaken. Hierdoor is de macht van Mussolini nog grooter ge worden. Men spreekt ervan dat de krachtige figuur van Grandi op zij gezet moest worden; de groote man was bang voor overvleugeling door deze bekende figuur. Het aftreden van den Italiaanschen minister van bui- tenlandsche zaken Grandi en zijn collega's heeft in Volkenbondskringen groote verwondering gewekt. In het algemeen wordt dit als een overwinning ^van de extremistisohe elementen der Fascistische Partij be schouwd. die met de betrekkelijk gematigde politiek van de afgetreden staatslieden geen genoemen namen. DYNAMIETONTPLOFFING. 11 Dooden. Volgens een bericht uit Ottawa heeft gisteren op de St. Laurens aan boord van een stoomschip een dv- namietontploffing plaats gehad, waardoor, 11 perso nen gedood en 5 zwaar gewond werden. Tot nu toe zijn 2 lijken geborgen. Dc oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld. NOG STEEDS BOTSINGEN. Communistische onlusten te Weiswaseer. Een doode, talrijke gewonden. In verband met een Dinsdagavond te Weiswasser ge houden nationaal socialistische meeting kwam het tot samenscholingen van communisten. De politie werd herhaalde malen met steenen gegooid, waarna ai ar in schoten werden gelost. Hierna werd ook uit de menigte geschoten. De leider der jeugdige communisten uit Weisswasser, Kanitz, werd gedood, terwijl talrijke an dere personen, o.w. ook politie-beambten, werden ge wond. Verscheidene personen werden gearresteerd. OVERVAL OP NATIONAAL-SOCIALISTEN. Twaalf communisten gearresteend. Dinsdag hebben ongeveer 30 communisten ln de buurt van Buetzling een aanval gedaan op een troep nationaal-socialisten die van een vergadering naar huis terugkeerden. Een man werd gearresteerd. Op hem werd een actenmap aangetroffen inhoudende communistische pamfletten. De Landjagerel en de politie werden ge alarmeerd. Nog in den afgeloopen nacht werden huis zoekingen verricht bij een aantal communisten. Er zijn twee geweren en een hoeveelheid munitie gevonden. Twaalf communisten zijn gearresteerd, terwijl een groot aantal anderen voortvluchtig ls. EEN SCHIETPARTIJ IN HET BOSCH. 1 Doode. Na een vergadering der nationaal-socialisten ontving de politie te Stralsund van verschillende zijden uit Ne- gast berichten, volgens welke op de Negaster Chaussee een groot aantal personen samenschoolde. Het te Stral sund aanwezige commando van de politie uit Stettin ging naar Negast en werd daar door een brandweerwa gen gewaarschuwd, dat in het bosch schoten vielen. Toen de politie voorzichtig naderbij kwam, werd zij uit het bosch besohoten. De politie beantwoordde het vuur en kon de in het bosch verscholen personen ar resteeren. Tegen de verwachting in dat het communisten waren, werd met zekerheid vastgesteld, dat het leden van de sociaal-democratische partij waren. Alle zich in het bosch bevindende personen werden gearresteerd. In totaal waren het ongeveer honderd personen, o.w. twee sociaal-democratische gemeenteraadsleden van Stralsund. De politie vond ln het bosch verstopt zes pi stolen. 77 vullingen munitie voor pistolen, 14 dolkmes sen, 5 gummistokken, 5 ploertendooders, 34 houten knup pels, waarin gedeeltelijk spijkers geslagen waren en an dere strijdmiddelen. Van de sociaal-democraten werden er twee gewond, van wie reed» één overleden ls. ZUID-AMERIKAANSCH VERKEERSVLIEGTUIG VERONGELUKT. De tien inzittenden omgekomen. Uit Valparaiso, 16 Juli: Het verkeersvliegtuig San Jose van de Pan-American Airways, dat Zaterdag, op de vlucht van Santiago naar Buenos Aires, verdwenen was, is in de sneeuw begraven gevonden, volledig verongelukt, in de Las Conohas-vallei 40 mijl ten noord-oosten van Santiago. Van de tien in zittenden was niemand meer in leven. Het schijnt, dat de machine, bezwaard door een afzetting van ijs, in den strijd tegen den storm verpletterd is, terwijl de bestuur der naar een landingsplaats zocht. BRUTALE BANDIETEN. Te New York en in Brooklvn hebben de laatste da gen bandieten brutale diefstallen gepleegd. In een bekende juwelierszaak terroriseerden drie mannen de bedienden en namen voor 'n waarde van 100.000 aan diamanten en andere sieraden mee. Te Brooklyn waren drie boeven binnengedrongen in 'n pandjeshuis. Zij trokken den bedienden de klee- ren uit om te voorkomen, dat zij zouden worden ach tervolgd. Zij stalen voor 35.000. Dit waren twee brutale stukjes, maar het waren er slechts enkele uit vele. Of w. De directeur begon te grijnzen Zag hoe langzaam de aap opstond En toen naar Wim begon te kruipen Die hem aankeek met open mond. „Help mij, meneer," riep vol angst de jongen, Straf mij niet op die manier." Nee, riep de boosaardige kerel, Jjj blijft hier voor mijn plezier. 300. De negers, met speer en schild gewapend, Schreuwend en dreigend met den dood, Achtervolgend, zoekend en snel loopend De arme Plm en de Piloot. Dreunend klonken hun harde stappen Op den haj-den, drogen grond. Zoekend, speurend, loerend, kijkend Of men beide blanken vond. Uit de tallooze goede antwoorden heeft de Jury thans de 23 prijswinnaars aangewezen. Eerste prijs: Ir. H. von Essen, Rijswijk; tweede prijs: W. van Moorsel, Eindhoven; derde prijs: P. S. Moor, Den Haag. Voorts zijn nog 20 kleinere prijzen uitgereikt. Duizenden automobilisten en motorrijders in Ne derland hebben geantwoord op de vraag: „Waarom rijden over de geheele wereld meer men- schen op Goodyear banden dan op eenig ander merk?" Mede door het aantal en de kwaliteit der brieven heeft het 10 dagen geduurd, vóór de Jury door haar taak was heengewo.'steld. SCHAGEN. 21 Juli. Aanvoer: 40 stuks paarden f 130375, 7 gelde koeien (magere) f 110—170, 90 idem (vette) f 180—290. 14 kalf- koeien f 160210, pinkstieren f 6090. 47 nuchtere kal veren f 310, 25 magere schapen f 1113. 28 vette scha pen f 1214, 55 lammeren f 610. 23 magere varkens f 812, 38 vette varkens per Kg. 29—34 ct., 120 biggen f 5—8, 24 kipen f 0.50—0.75. EIERVEILING SCHAGEN, 21 Juli. Aangevoerd zijn 120 partijen 108.00 stuks kipeieren, 18 partijen 1500 stuks eendeieren. 7 kalkoeneieren. De prijs liep van: kipeieren f 2.602.70, eendeieren f 2.10. kalkoeneieren f 4.50. De veiling duurt voort. AMSTERDAM, 20 Juli 1932. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer etl prijzen als volgt: 353 vette kalveren, le kw. 4045 ct., 2e kw. 3539 ct., 3e kw. 2534 ct. per K.G., levend gewicht: 47 nuchtere kalveren f 2.505, 700 varkens, vleeschvarkens. wegende van 90110 Kg.. 3638 cent, zware 3335 cent en vette 3032 cent per K.G. slacht- gewicht. Aangevoerd 6 wagons geslachte runderen uit Denemarken. WINKEL, 20 Juli. Aalbessen f 5—15. kruisbessen f 36, frambozen f 20 —30. aardbeziën f 1011. kersen f 2023. tomaten f 8— 10. slaboonen f 58. snijboonen f 1012, tuinboonen f 11.20, aardappelen f 12.20, per 100 pond; kropsla f 23. komkommers f 68 per 100 stuks. WARM EN HUIZEN. 20 Juli. Aangevoerd: 41733 Kg. aardappelen: schotsche muizen f 1.10—2.50, drielingen f 1.80—2.20, grove f 1.40—1.80, eigenheimers f 1.803.30, bl. aardappelen f 2.603.20, 1800 Kg. roode kool f 0.600.80, zilvernep f 1112.10. BROEK OP LANGENDLJK. 20 Juli. Aangevoerd: 170000 Kg. aardappelen: schotsche mui zen f 1.202.60, schoolmeesters f 2.70, bl. eigenh. f 2.20 —3.80, drielingen f 2.30—2.50, 50000 Kg. roode kool f 0.60 —0.80, 5600 Kg. gele kool f 0.60—0.80, 2600 Kg. witte kool f 0.600.70. 5000 stuks bloemkool I f 4.6011.10, II f 1.10—1.70, 1475 Kg. zilveruien: zilvernep f 10—11.60, zilverdrielingen f 5.506.30. 225 Kg. slaboonen f 10.10— 11, 750 bos peen f 2.20—2.70. NOORDSCHARWOUDE, 20 Juli. Aanvoer: 249600 Kg. aardappelen: gr. sch. m. f 1.50— L80, schotsche muizen f 1.303.20, drielingen f 22.50, eigenheimers f 1.702.40, bl. eigenheimers f 2.403.50, 180 Kg. spercieboonen f 88.80. 50 Kg. tuinboonen f 1.30, 7100 Kg. zilvernep f 8.70—12.50, drielingen f 4.60—6.40, 250 Kg. kroten f 2.60, 1400 Kg. roode kool f 0.60. 3000 Kg. gew. witte kool f 0.90. 325 Kg. gele kool f 0.80, 270 stuks bloemkool f 66.10. ALKMAAR, 20 Juli 1932. Aardappelen f 1.103.40 per 100 K.G., aardbeien 2757 ct. per slof, aalbessen f 59 per 100 pond. andij vie f 1.10—3.80 per 100 stuks, bloemkool I f 6.5013, II f 2 per 100 stuks, doperwten f 110 per 100 pond, druiven f 35 per 100 pond, kropsla f 14 per 100 stuks, komkommers f 1.505.50 er 100 stuks, meloenen f 834 per 100 stuks, perziken 48 ct. per stuk, postelein 2156 ct. per bakje, peulen f 214 per 100 pond. ra barber f 1 4 per 100 bos, roode kool f 1.80—-3.90 per 100 stuks, selderie f 0.501.30 per 100 bos, spinazie 26 90 ct. per bak, snijboonen f 5.5013.50 per 100 pond, dubbele spercieboonen f 56 per 100 pond, tuinboonen f 0.151 per zak, uien f 3.804.80 per 100 bos, wortelen f 1—1.30 per 100 bos. NIEUWE KEGELCLUBS. Naar we uit goeden bron vernemen, zijn er. dank zij 't groote concours, wederom eenige kegelclubs in oprichting. Het zal dan ook niet lang meer duren of alle avonden zullen bezet zijn door plaatselijke vereenigingen. De eigenaar van „Vredelust" over weegt de mogelijkheid een permanente derde baan aan de zaak te verbinden. Zondagavond zal het kegelconcours worden be ëindigd met de eere-wedstrijden. Deze zullen worden gehouden tusschen de winnaars der diverse afdeelin- gen en plaatsen. Ook dan is de toegang voor a.s. ke gelaars vrij. Een gezellig onderonsje wordt aan de zen avond verbonden. POLITIE. Gevonden: Een slofje. Verloren: Een vulpenhouder. Schager Roosjes. TE KOOP: prachtig nieuw Radiotoestel in Salonkast, met E. D. Luidspreker, f 165.—. Zeer geschikt voor café. Br. onder lett. H 8, bur. v. d. blad. TE KOOP: een in prima staat verkeerend Mo torbootje en een 5 P.K. Citroën 2 p. auto, bij S. KUIPER, Kolhorn. Gevraagd, voor direct een net dagmeisje, 15 a 16 jaar, en een werkvrouw, 1 dag per week. bij S. KUIPER, Kolhorn. Onder de worden alleen adver tenties opgenomen van vraag en aanbod, dienst betrekkingen enz. Alle zakenadvertenties etc. kunnen vallen. hier niet onder DE UiTG.

Schager Courant | 1932 | | pagina 3