Beroemde Opsnijders. Vuurwerk. Hei Pad langs de Klip Donderdag 21 Juli 1932 SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9110 ten nachtelijk congres. Abonnementsgelden. INTERMEZZO. Een enorm gelach barstte los na den ver rassenden afloop van Tartarin's verhaal. Ten slotte gelukte het Münchhausen. zijn vroolijk- heid meester te worden en te zeggen: „Stilte voor Old Shatterhand!" De groote reiziger en held staarde even dioomerig voor zich uit, hief dan het gelaat op en sprak: vn. OLD SHATTERIIAND. DE STRIJDER VAN HET WILDE WESTEN. Mijn verhaal speelt in den tyd, dien ik den Winnetou- tijd zou willen noemen. Ik bevond mij juist alleen in de uitgestrekte prairie; door een of ander toeval was ik mijn metgezellen kwijtgeraakt, nadat wij den gebruike- lijken strijd op leven en dood met den vijand hadden gestreden. Ik had mij in het gras uitgestrekt, om wat uit te rusten, toen een talrijke groep ruiters onder wild gehuil op mij toe kwam rijden. Het waren Comanchen, die woest en dreigend met hun wapens zwaaiden. Ik bleef rustig zitten, ook toen de voorsten, vier opper hoofden, eenvoudig met hun paarden over mij heen sprongen, want men mag tegenover een Indiaan nooit eenige vrees toonen. Mijn houding had dan ook de ver wachte uitwerking. „Waarom staat de witte man niet op?" vroegen de opperhoofden wat verbaasd, nadat zü van hun paarden gesprongen waren. „Waarom zetten de roode broeders zich niet naast mij neer?' sprak ik in de Comanchentaal natuurlijk. „De opperhoofden der Comanchen zetten zich alleen neer naast een opperhoofd", luidde het antwoord. Ik nam mijn tomahawk in de hand en sprak: „Een op perhoofd moet sterk en dapper zijn. Als de roode man nen niet gelooven, dat ik een opperhoofd ben, laat zo dan met mij vechten, dan zullen ze spoedig genoeg merken, wie en wat ik kan. „Hau. hoe is de naam van het bleekgezicht?" „De roode en de blanke krijgers noemen mij Old Shat terhand!" Dat scheen te helpen. „De groote Old Shatterhan? Ha, het bleekgezicht zal zich dien beroemden naam wel aan gematigd hebben". „Als de opper hoofden der Comanchen met mij willen vechten .mogen zij den tomahawk en het mes nemen: ik heb genoeg aan mijn eigen hand. Hau!" „Het bleekgezicht spreekt trotsche woorden. HU zal ze door daden moeten bewijzen. Hij stijge te paard en kome in ons lager!" In het lager wees men mij een tent aan. en daar sliep ik, hoewel ik onder vreemde en vijandige Indianen vertoef de, rustig en koelbloedig in. Den vol genden morgen wilde ik uit mijn tent naar buiten treden. Maar daar kwam een der beide wachten, die voor den Ingang stonden, met zijn lana op mij af, als wilde hij mij doorboren. Te koekoek, dat mocht een Old Shat terhand zich niot laten welgevallen. Ik dus de lans niet ver van de punt met belde handen beet. stootte haar van mij af en trok haar dan plotseling weor naar mij toe, zoodat de roode krijger moest loslaten en vlak voor mün voeten neerviel. „Oef!" brulde hij en wilde mij met het mes te lijf. „Ooef!" brulde Ik ook, trok eveneens het mes, wierp de lans in mijn tent en deed den tweeden wach ter, die zijn makker te hulp kwam, het zelfde lot ondergaan. De beiden stootten daarop schrille geluiden uit, en in een oogenblik was het geheele kamp op de oeen. Nu, ook daarvan trok ik mij weinig aan. Ik haalde mijn geweren uit mijn tent en wilde mij daarna uit het kamp verwijderen. Maar ik zag mij om ringd door een woud van lansen. Ik greep mijn karabijn, nam hem ln twee stukken uit elkaar en hield die met dreigend gebaar mijn tegen standers voor, terwijl ik uitriep: „Halt! Anders zijn alle zonen der Comanchen ver loren!" Zij deinsden werkelijk terug, want zij hielden de ka rabijn voor een tooverinstrument met een gevaarlijke werking. Ik maakte onmiddellijk van de situatie gebruik FEUILLETON. UIT HET ENGELSCH VAN J. S. F L E T C H E R. 6. „Meneer Pike", vroeg Letty na een oogenblik van zwijgend nadenken, „was u nog aanwezig bij het einde van het gesprek tusschen mijn vader en Sir Cheville? Hoorde u mijn vader zeggen, dat er tenslotte niet an ders voor hem oppt dan Sir Cheville toch maar in ver trouwen te nemen." „Dat heb ik gehoord," was het antwoord. „Hebt u er eenig idee van, wat hij bedoelde?" was Letty's volgende vraag. „Geen flauw idee! Maar dit kan Ik u wel vertellen. In het oude gedeelte van de fabriek heeft uw vader een kamer, waar nooit iemand dan hij zelf mag komen .Een jaar of twee geleden heeft hij een speciale deur ervooi laten maken, met stalen platen bekleed, volkomen ge- luiddicht en met een dubbel veiligheidsslot. En toen uw vader vanmiddag Sir Cheville meenam, gingen zij in de richting van die kamer." „Maar maar. waarom houdt mijn vader een der gelijke kamer er op na?" riep Letty verbijsterd. „Het lijkt een mysterie „Er is een mysterie," viel Pike haar in de rede. „HU brengt het grootste deel van den tijd in die kamer door. Wat hij er uitvoert, kan ik u niet zeggen; ik ben niet alwetend. Ik kom trouwens nooit in dat gedeelte van de fabriek ik heb mijn werk op kantoor. Maar wat ik maar al te goed weet is, dat het geld ergens anders heengaat, waar het niet behoort hoopen geld, juf frouw Letty. En het wordt niet per cheque uitbetaald: uw vader neemt sommen op in contanten in bank papier en waar hij het laat, dat mag Joost weten. Zoo- als nu bijvoorbeeld „Nu, zooals", herhaalde Letty, toen Pike abrupt op hield. blijkbaar niet zeker of hij er goed aan deed meer e zeggen. „Nu u zooveel hebt losgelaten, hoeft u verder „Oef!" schreeuwde ik. „Old Shatterhand is een groot medicijnman onder de bleekgezichten; hij zal den roo- den mannen toonen, dat hij alle zielen der Comanchen kan dooden. Ik zette den karabijn weer in elkaar en nam mijn re peteergeweer. „Laat de roode mannen letten op den paal daar vóór die tent." Ik wees hun op een paal. die op grooten afstand stond. Toen schoot ik. De paal werd aan de spits doorboord. Büvalsgemompel Het tweede schot trof een hal ve centimeter onder het eerste; het derde op gelijken afstand onder het tweede. Er heerschte een doodsche stilte, meer vanwege het feit, dat ik schoot zonder te laden wat wisten die wilden van de constructie van een repeteergeweer dan om mijn geniale trefkunst. Ik loste twaalf schoten snel achtereen, hing toen het geweer rustig over den schouder en sprak: „Zien de roode mannen nu, dat Old Shatterhand een groot medi cijnman ls? Wie hem wil aanvallen, moet sterven. Hau." En waardig en kalm schreed ik door' de menigte, zon der dat er één ook maar de geringste poging deed, om mij, den meest beroemden jager en strijder van het Wilde Westen, tegen te houden. De vrouwen en meisjes staarden mij aan, alsof ik een hooger wezen was. Nog eenmaal betooverde ik ze met mijn ernstigen blik, die niet zonder dreiging was en toen was ik vrij. Plotseling sprongen de zeven opsnijders tegelijk op. want uit het struikgewas was vriendelijk groetend, een kleine dike man in een sportpak te voorschijn getre den. Beleefd sprak hij: „Mijne heeren. het verheugt mij, met U allen persoonlijk kennis te kunnen maken; met veel genoegen heb ik naar Uw opsnijderijen geluisterd." „Wie bent U?" vroeg Münchhausen dreigend. „Mijn naam is Modernicus, als U er niets tegen hebt. Ik ben hedenavond hier heen komen vliegen Een laoh barstte los. „Gevlogen heeft hij", schaterde Gulliver. „ho- ha. die kerel hoort bü ons!" De heer Modernicus keek Münchhausen verwonderd aan. „Nu wat is daar voor vreemds aan? Ik sprak van middag met de Wereldfilmmaatschappij te New York. „Hahaha, goede hemel, die kan het; vanuit Europa ge sproken met iemand in New York!" „Ik kreeg opdracht dit congres van opsnijders te toon- filmen en zoo heb ik gedaan." Het gelach werd steeds heviger. „Wat is dat, getoonfilmd?" vroeg Münchhausen. „Getoonfilmd. Wel, binnen een paar dagen zult U Uw geschiedenis nogmaals vertellen, en wel tegelijkertijd te Berlijn, te New York, te Londen, te Amsterdam, te Rome, te Yokohama..." Hij kon niet tot het einde spreken, want de zeven opsnijders raasden, tierden, vielen om van het lachen, van het schateren: Old Shatterhand reikt Modernicus de medaille over. „Hahahaha hahahaha hahahaha." Nog nooit te voren had de wereld zoo'n laohwaanzin meegemaakt. Totdat Old Shatterhand zich zoo goed mogelijk herstelde, een zware gouden medaille voor den dag haalde en haar den verbaasden heer Modernicus overreikte. Op de medaille stond: Aan den wereldkampioen opsnijder. Het nachtelijk congres 1932. niets te verzwijgen. Het is heusch beter dat ik alles weet" „Wel, op het oogenblik ls hij ook weer dringend om contanten verlegen." ging Pike voort. „Ik weet het. En toch. de zaak gaat goed, of beter gezegd, zou heel goed gaan. als er niet zooveel kapitaal aan werd onttrokken. Maar tenslotte gaat het mij niets aan en welbeschouwd is het verkeerd dat ik u zooveel gezegd heb. Maar ja, u vroeg ernaar en u is natuurlijk ongerust. Ik ben het ook zooals ik u al zei. Want ziet u. ik heb zoo mijn eigen ldeën; u zou ze ook droomen kunnen noemen, juffrouw Letty." De lekke band was nu gerepareerd, en Pike's dunne vingers bevestigden deze weer om het wiel. Er was haast iets hypnotiseerends in deze broze en toch blykbaar zoo sterke vingers, en Letty kon er haar oogen niet af hou den. terwijl ze met hun arbeid bezig waren. „Ja droomen," herhaalde Pike op peinzenden toon, toen de band vastzat. „Wat voor droomen?" vroeg Letty nieuwsgierig, „ik had nooit gedacht, dat u een droomer was, meneer Pieke." „Men moet zün medemenschen niet naar het uiterlük beoordeelen." antwoordde de secretaris. Hy boog zijn lange gestalte naar haar toe. terwijl hy zijn handen op het stuur van het rijwiel liet rusten. Voor het eerst merkte Letty op, dat hij vreemde, groene oogen had, welke op een eigenaardige manier glansden en fonkel den. „De meeste menschen, die mij kennen, juffrouw Letty," ging hij voort, „denken dat ik een vrek en een geldschraper ben. Ik drink niet ik heb in mijn heele leven zelfs geen glas bier aangeraakt ik rook niet, zelf geen goedkoope sigaretten, kortom ik spaar iedere penny, die ik kan sparen. Maar dat is geen gierigheid, neen, ik heb een doel voor oogen. Ik wil iemand van beteekenis worden en ik heb mij voorgenomen dat ide aal te verwezenlijken. En de laatste jaren heD ik dik wijls gedacht," ik zal het niet ontkennen, dat ik mijn plannen een bepaalde richting moet geven." „O." zei Letty. Het gesprek nam een persoonlijke wending aan die haar niet aanstond. Maar het was moei lijk er abrupt een einde aa,n te maken* vooral omdat zij het zelf begonnen was en daar Pike haar zooeven had te kennen gegeven dat. hij voor haar vader, zijn patroon, zooveel sympathie voelde, kon ze hem niét voor 't hoofd stooten. Dus vroeg ze. beleefdheidshalve: „Wat voor richting dan? Ik hoop dat u succes hebt. meneer Pike." „Meent u dat heusch, juffrouw Letty?" Er was iets gretigs in zijn stem, toen hij dit zei. „Dat is heel vriendelijk van u. Ik weet eigenlijk niet of ik u wel durf vertellen in welke richting mijn gedachten en ambities den laatsten tijd uit gegaan. Enfin! hij aarzelde UITGEVONDEN DOOR ITALIANEN? HET KOST VEEL GELD. GEHEIMEN DER PYROTECHNIEK. Wie stak de eerste vuurpeil af? Er zijn historici, die beweren, dat de Ouden het vuur werk hebben gekend. Dit blijft evenwel een zeer ge waagde veronderstelling, want in de oudheid wist men in elk geval niet. wat kruit voor iets was. Wat wel vast staat is. dat de Chineezen. die de Europeanen steeds in alle opzichten vóór waren, lang geleden de kunst van het vuurwerk maken reeds hebben beoefend. Enkelen zijn van meening, dat Italië de pyrotechniek voor 't eerst in Europa bracht. Zelfs wordt er wel eens gezegd, dat Michel Angelo de uitvinder zou zijn van den vuur pijl etc. Dit laatste ls echter onmogelijk, want op den 16en Juli 1465 zooals de kroniekschrijver vertelt hadden er reeds feestelijkheden plaats, die eindigden met een knaleffect. Er gebeurde namelijk het volgende. De graaf van Charolai, de latere Karei de Stoute, ontving te Etampes, den Hertog van Berry en organiseerde, ter eere van den doorluchtigen gast, verscheidene feesten en tournooien. Toen de avond was gevallen en de vorsten op het balcon den sterrenhemel stonden te bewonderen, za gen zy plotseling dat een vurige slang zich in de lucht verhief en vervolgens uiteenspatte in vlammenbundels en vonken. De veroorzaker van dit ongewone gebeuren, was niemand anders dan Jan Stokebrand (Jean Bou- tefeu), een gewoon soldaat, die beroemd was om de fraaiigheden, welke hij wist te voorschijn te tooveren met behulp van een vuursteen, een lont en wat brand bare stof. Hy werd onmiddellijk bij den koning geroepen en kreeg een goed gevulde beurs ten geschenke. Sedert dien kwam het vuurwerk in zwang. Het hof van Valois had een aparten pyrotechnicus in zyn dienst Het was een Duitscher uit Neurenberg, die zich Henri Clarner noemde. Het mooiste vuurwerk der geheele 16de eeuw werd afgestoken in het jaar 1598. De gemeente Parijs droeg de kosten. Het voornaamste stuk stelde een lange guir lande voor, bestaande uit olijftakken, in het midden be vond zich een tot aan de tanden gewapend man. omge ven door lansen, pieken, sabels, hellebaarden en andere aanvalswapenen. Uit de guirlande schoten naar alle kanten de vlam men, die het gewapende individu volkomen vernietig den. De lezer zal waarschijnlijk niet in staat zijn te ra den. wat dit alles moest beteekenen Wij willen hem niet lang in de onzekerheid laten en verklappen, dat dit kunststukje 'n allegorische weergave was van den vrede, die den oorlog overwint! Het verdrag van Vervins was juist tot stand gekomen en men verkondigde overal, dat er nooit meer oorlog zou worden gevoerd. Helaas in haar geestdrift vergat de menigte, dat de krans van olijftakken eveneens uiteenspatte in vonken en sterrejes, Dc Ruggieri. Gedurende de heele 18de eeuw beleefde de pyrotech niek een tijdperk van bloei. Petronio Ruggieri, de eerste uit een geslacht van beroemde vuurwerkmakers, werd naar "Parijs geroepen en organiseerde aldaar schitterende feesten, alles natuurlijk op hoog vezoek des konings. Lodewijk XV gaf hem. uit dankbaarheid het kasteel des Porcherons ten geschenke en kende hem voorts zes dui zend franken pensioen toe. Den 24sten Januari 1730 werd ter gelegenheid van 's prinsen geboorte een groot vuurwerk afgestoken op de tegenwoordige qui Malaquais, die toen nog quai des Theatres heette. Twintig jaar later werd op de Place de Grève dezelfde waar vele jaren de St. Jansvu ren werden gebrand een nieuwe vertooning ten bes te gegeven onder de beproefde leiding van Ruggieri. Vuurwerk. Intusschen werd er heel wat geld aan deze dingen uitgegeven. Meer dan eens werden er honderdduizend francs neergeteld teneinde den hof-pyrotechnicus voor zijn goede diensten te beloonen. Het vuurwerk, dat werd afgestoken by het huwelijk tusschen Elizabeth van Frankrijk en Don Philippus van Spanje kostte hon derd-twintig-duizend francs. Toen de Dauphin werd gedoopt was de rekening, die de heer de La Varinière inleverde, niet veel kleiner. Zelfs de revolutie heeft aan de traditie geen eind gemaakt. Zij had hier een prachtige gelegenheid om haar zin voor symboliek tot uitdrukking te brengen. even laat ik er maar rond voor uitkomen, dat ik zelfs heb durven hopen dat uw vader my als compagnon in de zaak zou willen nemen. Etherton en Pike. eh. jufrouw Letthy, dat zou nog zoo slecht niet zijn, wel?" „O, maar meneer Pike, dat is een kwestie die myn vader aangaat." probeerde Letty af te weren. „Maar u zelf?" hield Pike aan. „U zoudt er toch niets tegen hebben? Uw vader heeft geen zoon nietwaar, geen opvolger. O, juffrouw Letty, ik zou een goede zoon voor hem zijn als ik mocht!" Letty duwde haar fiets een paar meter vooruit en maakte aanstalten om op te stappen. Er was iets in Pike's groene oogen, een uitdrukking om zijn dunne lippen, dat haar een onbehaaglijk gevoel gaf en haar deed verlangen zoo spoedig mogelijk van hem weg te komen. „Dat zijn allemaal dingen, die de zaak betreffen, me neer Pike", zei ze zich dwingend om op onverschilligen toon te praten. ,.U moet er met mijn vader over spreken ik sta daar geheel en al buiten." „Toch niet heelemaal." braoht Pike in het midden. „De tyd kan komen..." „Wat bedoelt u?" viel ze hem haastig in de rede, één voet op het pedaal en zonder het hoofd om te wenden. Pike bracht zijn fiets dioht bij de hare, en ondanks het feit. dat er geen levend wezen dan zij beiden te bekennen viel. liet hij zijn stem dalen tot gefluister. „Zou u het niet prettig vinden, als ik voor u te weten kon komen, wat dat geheim van uw vader precies is?" vroeg hij dringend. „U weet, dat u erover tobt. Ik kan er achter komen er is niet veel wat ik in dit opzicht niet kan. als ik persé wil." „Neen. ik zou het zeker niet prettig vinden." ver klaarde Letty koel. „De geheimen van mijn vader zijn zijn eigendom, meneer Pike." „Waren zijn eigendom, juffrouw Letty", verbeterde de secretaris, met een veelbeteekenenden glimlach. „Hij gaf ze vanmiddag prijs aan den ouden Sir Cheville. om dat hij dezen vijfduizend pond schuldig is. Toch had hij eenige minuten tevoren nog met den meesten nadruk verklaard, dat hij hem niets zou vertellen, al moest Sir Oheville vijftigduizend pond van hem hebben." „Dat doet niets af aan het feit dat de zaak alleen myn vader raakt," zei Letty stroef. Ze ging op het zadel zitten en trapte aan. „Goeden avond, meneer Pike," riep ze over haar schouder. „Een oogenblik," Pike strekte een van zijn lange ar men uit en legde een belemmerende hand op haar stuur. „U gaat naar meneer Getherfield, nietwaar juffrouw Letty?" vervolgde hij, zijn gezicht dichter by het hare dan haar lief was. Op zekeren avond verscheen Robespierre in eigen per soon met een soort brandende toorts, de „de fakkel der rede" moest verbeelden. Met deze toorts werd een heele rij figuren in brand gestoken: het atheïsme, de eer zucht, het egoïsme, enz., enz.; alleen het standbeeld van de wijsheid behield zijn plaats op den troon en bleef schitteren te midden der ruïne. Niet alleen in Frankrijk, ook elders werden er gewel dige sommen besteed, wanneer een buitengewoon effect moest worden bereikt. Zoo had de stad Weenen er 80.000 gulden voor over om den Sjah van Perzië een grandiooze ontvangst te bereiden. Het resultaat was echter minder bevredigend dan men wel had gehoopt. Het vuurwerk maakte zoo'n lawaai, dat de Sjah zich watten in zijn ooren liet stoppen. Onder zijn gevolg brak zelfs een paniek uit. Het geknal wekte bij de dienaren herinneringen op, aan bepaalde gebeurtenissen in hun vaderland en de goede lieden verkeerden in de vaste overtuiging, dat er op hen werd geschoten. Geheimen van het vuurwerk maken. De moderne pyrotechniek is er dan ook op uit de ge heele geschiedenis onhoorbaar te doen verloopen. Wij weten echter niet, of het groote publiek dit zeer op prijs zal stellen. Het is Immers iedereen bekend, dat het ge knetter, gekraak en gefluit juist een ongewone attractie is. De in Berlijn zeer populaire pyrotechnicus Lindler is echter van plan het geruischlooze vuurwerk in te voeren. Pogingen in deze richting hebben reeds succee gehad. Italiaansche pyrotechnici verstaan de kunst om met behulp van geheime recepten stukken te vervaardigen, die zonder geluid te geven twaalf verschillende ge daanten aannemen. Lindner is bezig met een soort gelijk experiment. Hij wil een „stijgende en vallende kroon" vervaardigen. Dit meesterwerk zal zich op en. neer bewegen zonder de toeschouwers aan het schrikken, te maken door luid geraas. De pyrotechniek is overigens een zeer moeilijke wetenschap, te lastiger omdat haar beoefenaren moeten zijn toegerust met de noodige artistieke bekwaamheden. Verder dient de vuurwerkmaker een voorzichtig menscb te zijn en hij moet de salpeter, de zwavel en de kool stof in de juiste verhouding weten te mengen. Wie nu nog beschikt over wat keukenzout (voor de gele kleur), een beetje salpeter (om er een róse tintje aan te geven.) een paar gram zink (voor 't blauw) en een weinig ko- percarbonaat (voor 't groen), die kan zioh gaan wijden, aan de kunst van het vuurwerkmaken. Hij zorge alleen, dat het tem niet ga als Barthold Schwarz, want in dat geval zou het geraas en getier niet van de lucht zijn, hetgeen de pyrotechniek achteruit zou brengen. Men trachte integendeel het werk van Lindler en dat der Italianen te verbeteren en de „Rolls-Royce-vuurpijT® in het leven te roepen. Betaling 2e kwartaal 1932. Aan onze lezers buiten Schagen doen wi| het veï- zoek het abonnementsgeld der Schager Courant over het tweede kwartaal 1932, ten bedrage van il.80 (voor courant met Zondagsblad 12.53). vóór 1 Augustus a.s. aan ons Bureau te betalen, óf over te maken per postwissel óf over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. Voor alle abonné's die gewoon zijn hot couranten* geld aan onzo Agenten (de plaatselijke kantoorhoa* ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode blad, Gracieuse, enz. zijn geabonneerd, kunnen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 2e kwartaal 1932, op dezelfde wijze toezenden. Na genoemden datum wordt beschikt met f0.1l verhooging. Toezending is dus voordeelig! Voor Dn Prins Is hef bedrag f2-t* Voor Het Nieuwe Modeblad f 1.25 Voor Gracieust* f2.15 Voor Panorama 12.60 Voor Het Leven f 2J30 DE ADMINISTRATIE. „En wat zou dat?" vroeg ze half boos. „Dus u gaat erheen." concludeerde Pike. „Nu, als ik in uw plaats was, zou ik niets tegen meneer Getherfield zeggen van hetgeen u vanmiddag gehoord hebt, of van wat wy samen besproken hebben. U herinnert u wat uw vader tegen Sir Cheville zei, namelijk dat als Birch, de advocaat van de geschiedenis hoorde, al zijn plannen in de war zou sturen. Meneer Etherton wil niet, dat iemand ervan weet. Laten wij daarom voor onszelf houden, wat we gehoord hebben. Bij mij is het veilig." Terwijl hij sprak, liet hy haar stuur los en Letty maakte hiervan gebruik om door te trappen. „Goeden avond, meneer Pike," herhaalde zij. Pike zei niets meer; nam alleen zijn hoed af en Letty vervolgde snel haar eenzamen weg, nog meer van streek dan toen ze van huis ging. HOOFDSTUK IV. Foxden Manor. Nadat ze een poos over den verlaten, geleidelijk bre^ der wordende weg had voortgereden, begon pas da ware beteekenis van wat Bradwell Pike zyn droomen had genoemd, tot Letty door te dringen. Zij had straks zyn bedoeling niet begreepn; nu ineens kwam het. als met een schok, tot haar. Pike had deze methode gevolgd, om haar te doen weten, dat hij van haar hield! Een onbe stemd gevoel van afkeer beving haar, maar werd dade lijk weer verdrongen door een eveneens vaag gevoel van vrees. Wat jammer, onuitsprekelijk jammer, dacht zij, dat de secretaris zooveel afwist van de zaken van zijn pa troon. Het gaf hem vat op hem. een soort overmacht en dat vond Letty. nu zy wist dat er iets niet in den haak was, buitengewoon onplezierig. Ze dacht aan de opmerking die haar vader terloops tegen Sir Cheville had gemaakt: „die secretaris van mij loopt zoo zacht als een kat", en het gaf haar een visioen van Pike'a groene oogen, die uit een donkeren hoek de dingen om hem heen beloerden en wat zij zagen snel overbrach ten naar zijn sluwe hersens, opdat hij er zijin voordeel mee zou kunnen doen. Ze zag Pike, den rustigen gere- serveerden secretaris, opeens als een listigen intrigant, voor wien men op zijn hoede moest zyn en ze beschouw de het als een geluk bij een ongeluk, dat hij zich, door zijn gesprek met haar, min of meer in de kaart had laten kU'ken. „Ik zal meneer Getherfield alles vertellen," besloot ze, terwijl ze snel doortrapte. „Hij zal alles beter be grijpen dan ik." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5