Een nieuwe Hongerblokkade. Ingezonden Stukken. Predikbeurten. Uit onze Omgeving. De Tuinbouwnood en de Microfoon. DIRKSHORN. Juli 1932. Mijnheer de Redacteur. Hiermede zag ik gaarne eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad bij voorbaat mijn dank. Ik heb jn uw courant van Dinsdag 19 Juli het verslag der raadsvergadering van Harenkarspel gelezen, en zag jk tot mijn grootste verbazing, dat het raadslid Bakker nogal eens onbedachtzaam heeft gesproken, o.a. over het dempen en uitbaggeren van vieze en ongezonde slooten (waarbij zelfs verscheidene slooten in den zo mer droogliggen, dus liever gezegd dan tot rotten en stinken overgaan). Als dat dan nog geen productief werk is, dan weet ik, en vele anderen met mij, niet, wat of dan wel productief werk is. Maar nog grooter heb ik opgekeken en zelfs wel drie maal overgelezen, voor ik het goed begrepen had, of liever gezegd, begrijpen kan ik het nog niet, hoe of de heer Bakker zooiets als raadslid kan zeggen, dat de gemeente de arbeiders, zooals verleden jaar, weer bij de bouwers te laten werken, absoluut de toezegging van de Landarbeidersbonden niet heeft gekregen, om daar aan de hulp te verleenen. Hiermee -wil ik niet zeggen dat er op de conferentie van de Landarbeidersbonden niet over deze tewerkstelling is gesproken, er is zelfs veel over gesproken, maar met een heel andere regeling zooals verleden jaar is geschied, wat ook den heer Bak ker duidelijk bekend is gemaakt. Daarom gevoel ik mij verplicht, om als voorzitter van den Modernen Landar- beidersbond, dit even bekend te maken. Mijnheer de Redacteur, nogmaals mijn dank voor de plaatsing. N. FREDERIKS. ZONDAG 24 JULI 1932. NED. HEBV. GEMEENTE te: Scha gen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Barsingerhorn, geen dienst. Slootdorp (Wieringermeer), nam. 314 uur, Ds. Eikema. Huisduinen en Julianadorp, geen dienst. Burgerbrug, zie Sint Maartensbrug. St. Maartensbrug, voorm. 10% uur. Ds. Vorstman. Oudesluis, nam. 2% uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. Callantsoog, geen dienst. Petten, geen dienst. Wieringerwaard, voorm. 10% uur, Ds. Witkop. Eenigenburg, nam. 8 uur, Ds. H. A. Enklaar. Dirkshorn, geen samenkomst. Oude Niedorp, voorm. 10% uur, Ds. de Leeuw. Noordscharwoude, geen Samenkomst. Hoogwoud, nam. 8 uur, Ds. Los. Warmenhuizen, voorm. 10% uur. Ds. Seulljn. Winkel, voorm. 10% uur, Ds. Eoeke. Egmond-Binnen, voorm. 10.15 uur, Ds. Nobel. Heerhugowaard, voorm. 10% uur, Ds. Bloemhof. Anna Paulowna. geen dienst. Wieringen, geen dienst. -s Oudkarspel, geen dienst. Sint Maarten, voorm. 10% uur. Ds. Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE tfi: Barsingerhorn, geen dienst. Hippolytushoef, voorm. 10% uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp. geen dienst. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10% uur, de heer Hofmeester, v. A'dam. Nam. 5% uur, de heer Hofmeester. Breezand. voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, Ds. Vaandrager, v. Helder. Doop. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. Langereis (Gebouw „de Vrede"), nam. 2 uur (o. t.) de heer G. P. Buijse van Br. op Langendijk. Winkel, (tegenover Raadhuis), nam. 7 uur, J. J. Ruys, Vrij Evang. Pred. THE STAR OF HOPE MISSIOH. Julianadorp, nam. 8 uur, de heer L. Brasser, v. Helder. WIERINGERMEER SLOOTDORP. Vele zelfbinders (graanmaaiers) zijn Maandag en Dinsdag ln werking gesteld voor de rogge-oogst. Alle zelfbinders worden door z.g.n. trekkers voortbewogen en per binder kan ongeveer 6 tot 8 H.A. per dag gemaaid worden, zoodat ook de rogge-oogst vlug zal afloopen bij goed oogst-weer. Gecombineerde vergadering van het bestuur van de begrafenisvereeniging van Wieringerwaard met in gezetenen van Wieringermeer op Maandagavond, in het lokaal voor Maatschappelijke Belangen te Slootdorp. Aansluiting bij bovengenoemde vereeniging door inwo ners van Wieringermeer was aanleiding voor deze bij eenkomst. Onder zeer billijke voorwaarden werd door 't bestuur van Wieringerwaard spontaan aangeboden lid te worden van hun vereeniging tot zoolang hier ter plaatse voor een dergelijke vereeniging levensvatbaar heid blijkt te zijn. Uit de statuten werden nog enkele bepalingen behandeld. De algemeene gedachte was, deze gelegenheid met beide handen aan te grijpen. Gezien de grootere afstand zullen er finantieele of fers gebracht moet worden. Zoolang hier geen begraaf plaats is in Wieringermeer, was men het er over eens, aan de Wieringermeer-directie subsidie te vragen bij eventueel overlijden. Nadat de heeren uit Wieringerwaard hartelijk voor hunne medewerking in deze werden bedankt, gingen ze huistoe en werden door ingezetenen van Slootdorp nog enkele andere maatschappelijke belangen bespro ken, als Boerenleenbank, aansluiting bij een Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging, wat inmiddels is aangevraagd doch waar nog geen antwoord op is ingekomen. Ook het ophalen van vuilnis, wat in een dringende behoefte zou voorzien, werd onder de loupe genomen. Besloten is op Zaterdag 30 Juli, 's avonds 7 uur. in hetzelfde lokaal een openbare vergadering te houden voor alle ingezetenen van Wieringermeer. om alle bo vengenoemde zaken te bespreken en zich aan te slui ten. Laat een ieder blijk geven van belangstelling. WIERINGEN tnst. v. Arbeidersontwikkeling. Op 24 Juli a.s. wordt het. zomerfeest van het in stituut dit jaar gehouden te Schoorl en wel op 't Hoogje. De afd. Wieringen organiseert dien dag een fietstocht daarheen. Bij voldoende deelname zal ook een autobus rijden. Liefhebbers voor dit reisje kunnen zich bij een der bestuursleden aanmelden tot 22 Juli. Sportnieuws. L. Rijvereeniging „Wieringen", rijles op Donderdag avond half acht in de manége. Dinsdag jl. hebben de kinderen der hoogste klasse van de R.K. school te Hippolytushoef hun eerste schoolreisje gehad. Om ongeveer 9 uur vertrokken zij per autobus naar Alkmaar. Na daar aangekomen te zijn, werden o.a. de Waag met de bekende ruitertjes bezichtigd. Daarna zette men koers naar het herten kamp. De Katteberg te Heiloo werd ook bezocht. Waar de kinderen vrij konden spelen naar hartelust. In Castricum werden eenige versnaperingen uitgedeeld. Vandaar werd naar Bakkum a. Zee gereden, waar men gretig gebruik maakte van het strand en het water. Toen nog naar Bergen. Daar werd de speeltuin van hotel „Duinvermaak" bezocht, ook daar werd volop genoten. Om ongeveer 7 uur n.ra. ging men de terugreis aanvangen. Om 9 uur kwamen allen vroo- lijk binnen. Bij elkaar genomen is het een mooien dag geweest. Donderdag, heden, is het schoolfeest voor de klein tjes der R.K. school en wel naar Huisduinen. Vertrek om 11 uur 's morgens. Indien het weer net zoo is als dat van Dinsdag, zullen ook zij een mooi reisje hebben. ZIJRE Van de ingeschrevenen voor den dienstplicht in deze gemeente, lichting 1933 zijn bestemd tot: gewoon dienstplichtige: Jan de Boer, Willem Hel der. Enno Christiaan Berend Holema, Johannes Met selaar, Jan Nierop, Lourens van der Oord, Jacob Spierdijk, Pieter Jacobus Vriesman, Andreas Wilhel mus de Wit en Wilhelmus Andreas de Wit: buitengewoon dienstplichtige: Dirk Albertus Mat- thëus Bakker, Nicolaas Bakker, Jan Cornelis Bellis, Cornelis Bleeker, Dirk Brak, Pieter Brak, Johannes Breed. Jacob Brommer, Bertus Del ver. Petrus Dig- num. Adrianus Druijven. Jacob Eriks, Cornelis Kruit, Cornelis Lenghaus, Simon Roozendaal, Hendrik Cor nelis van Schaik, Jacobus Schouw vlieger, Lambertus Veltman. Leendert Gerrit Verschoor. Bernardus Euty- chius Vredenburg, Hielke van der Wal. Geert Witte- veen, Jacob van Woesik, Marten Woudstra, Jacob Zander, Jacob Zeeman en Willem Zuidscherwoude. SCHAGERBRUG. Aan de R.H.B.S. te Alkmaar zijn o.m. bevorderd: van de 4e naar de 5e klasse: C. de Moor en P. Ott; van de 3e naar de 4e klasse: P. Schoorl; van de 2e naar de 3o klasse: C. Nap: allen alhier wonende. BURGERBRUG. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Tiessen Jbz., korporaal-telegrafist te Den Helder, is benoemd tot Rijksveldwachter te Amsterdam. PETTEN. Maandag ondernamen de oudere leerlingen der lagere school met hun geleiders hun jaarlijksche schoolreisje. Met één der geriefelijke bussen van de firma Kok en Tuinman ging de tooht naar Den Haag, waar de In dische tentoonstelling bezocht werd. een bezoek, dat bo venal uit onderwijskundig oogpunt alle aanbeveling ver dient. In Den Haag bezocht het gezelschap verder nog het bekende Binnenhof, waarna Scheveningen aan de beurt kwam. Het weer was vrij gunstig, zoodat een wandeling op de Pier een aangenaam tijdverdrijf was. Wat spelen in „De Bataaf', met het verrukkelijke ezel tje-rijden en dan was het tijd voor den terugtocht, die in Haarlem nog enkele oogenblikken prettig werd on derbroken. Dinsdag was de beurt aan de kleinen in een tien tal auto's hun rijtoer aanvingen. Bergen was de eerste pleisterplaats, waar speeltuin en bosch voor de gezellig heid zorgden. Van hier even een kort bezoek aan Eg- mond aan Zee, waarna Alkmaar opgezocht werd. Een kalme rondgang om den hertenkamp en niet te verge- RONDWANDEUNG IN ALKMAAR, BERGEN EN OMGEVING. Sinds enkele dagen zitten wij midden in de va cau ties, midden in het hoogseizoen. Onze badplaatsen heb ben haar tallooze vreemdelingen getrokken, die uit rusten van hun werk en nu genieten van de zee, het bosch en de duinen. Onze inwoners zelf zijn wegge trokken of hebben plannen gemaakt, om hun vacantie in eigen omgeving door te brengen. Voor beide cate gorieën heeft de A.N.W.B. iets bizonder aardigs ineen gezet. Deze bond is van de gedachte uitgegaan, dat niemand met vacantie in eigen huis wil blijven zitten. De bond weet, dat iedereen wil genieten van de vrije natuur en de bond wil, dat iedereen zijn eigen omgeving kent. Daarom heeft de A.N.W.B. een prachtige rond wandeling in elkaar gezet, waarmee bereikt wordt, dat elke natuurliefhebber eenige dagen buiten is en zonder inspanning ontdekt, hoe mooi ons eigen landje ls, sterker nog, hoe mooi de onmiddellijke omgeving van Alkmaar is. Een rondwandeling dus rondom Alkmaar. Wie die rondwandeling maakt, zal ongeveer 73 K.M. afgelegd hebben en een groot deel van het natuurschoon van Alkmaar, Bergen, Egmond, Schoorl, Heiloo en ande re plaatsen hebben doorkruist. Onwillekeurig schrikt men terug voor zoo'n tippel van meer dan 70 K.M. Echter, zoo erg is 't niet. want deze tocht is verdeeld in 9 trajecten en men kan er zoo lang over doen, als men wil, mits men maar voor 31 Oet. het geheele traject heeft afgelegd. Als men dus vandaag een traject neemt, vervolgt men morgen of overmorgen of de volgende week met zijn tweede tocht. Hoe men precies moet loopen, vindt men lp een gidsje, waarin zelfs de noodige wandelkaartjes afgedrukt zijn. Trouwens, in dat gidsje vindt men alles, wat men weten wil en weten moet. En nu de belooning! Ieder, die deze tocht geheel maakt (en daarvoor behoeft men geen lid te zijn van den A.N.W.B.!) krijgt een bronzen A.N.W.B.-plaquette. Inlichtingen en deelnemerskaarten zijn verkrijgbaar aan de V.V.V.-bureaux van Alkmaar, Bergen en bij den A.N.W.B. zelf. terwijl controleposten zijn in Alkmaar. Bergen, Schoorl. Camperduin, Egmond a. d. Hoef, Cas tricum en Heiloo. ten een bezoek aan de apenkooi brachten de kinderen in verrukking. In opgewekte stemming toog men naar den speeltuin te Sohoorl. waar de kinderen nogmaals naar hartelust konden genieten. De daverende hoera's waren niet van de lucht, toen men tenslotte de reis naar Pet ten aanvaardde, waar vele ouders reeds in spanning de kinderen wachtten. De werkzaamheden aan de kanaaloevers, 3de perceel, zijn na openbare aanbesteding gegund aan de heeren E. Roozing en J. Vriendjes. Aan de R.H.B.S. te Alkmaar werden bevorderd onze plaatsgenooten S. M. Eriks van de 1ste naar de 2e klasse. J. Jansma van de 2e naar de 3e en M. S. Eriks van de 3e naar de 4e klasse. ANNA PAULOWNA Geslaagd voor het eindexamen Openb. Hoogere Handelsschool, 5-jarigen cursus te Alkmaar: H. Jon ker Sz. Geslaagd voor het eindexamen R.H.B.S. met 5-j. cursus te Den Helder: H. Jonker Hz. Bevorderd aan de M.T.S. te Haarlem van de 3e naar de 4e klasse: J. Raap. Bevorderd aan de Openbare Hoogere Handelsschool te Den Helder P. Crum, met lof, van 2 naar 3; W. Egmond van 1 naar 2. Bevorderd aan de M.U.L.O. té Den Helder: M. Kaan Vd. van 3 naar 4; H. Stammes van 2 naar 3: E. Daal der'Vaii 1 naar 2; G. Slikker van 1 naar 2: T. Blaau- boer van 1 naar 2; A. Brugman van 1 naar 2. De a-s. kermis. Zal er druk kermis gevierd worden? We gelooven het niet. In dezen tijd, nu we elk dubbeltje wel tweemaal omkeeren eer we het uitgeven, zal er dunkt ons, niet veel geld stuk gemaakt worden op de kermis. Maar misschien zeggen anderen wel: „We willen tenminste een paar dagen alle narigheid vergeten en eens flink de bloemetjes buiten zetten" en daarom willen we toch maar weer. als andere jaren, even vertellen wat er al zoo zal zijn. De trouwe bezoekers van Schinkei's Cinema zullen deze weer present vinden. Ook de andere vermakelijk heden zijn vrijwel dezelfde als die van verleden jaar: luchtschommel, zweefmolen, Turksche schommel, Luna park en de inrichting, waarin ge u in de rondte kunt laten slingeren en waarvan ons de naam onbekend is. Voor de sportliefhebbers en krachtmenschen zijn er schiettenten, werptenten, slagmachins oftewel kop van Jut en het sportkanon. En natuurlijk zal er ook gelegen heid zijn z'n hart op te halen aan de heerlijkheden van gebak-, paling- en fruitkramen. Wat onze zaalhouders aangaat, vernamen we, dat de heer Jonker in de groote tent een uitstekende band zal laten spelen, terwijl men ook zal kunnen dansen op de electrisch opgenomen en weergegeven muziek, die uit verschillende in de zaal opgestelde luidsprekers zal schallen. De heer Slikker heeft Willy Derby geënga- De onhoudbare toestanden in den tuinbouw heb ben aanleiding gegeven, dat naar allerlei middelen wordt uitgezien, om tot een behoorlijke verbetering te komen. De regeering moet er van worden over tuigd, dat de groote agitatie, die in tuinbouwkrin- i gen heerscht, niet is en ook niet kan zijn een storm in een glas water, maar wel degelijk berust op wer- I kelijk ongekende omstandigheden. Thans zal de heer J. Roselaar, te Hoorn, daartoe t uitgenoodigd. een rede houden, waarbij enkele re-1 cente feiten uit den oogenblikkelijken toestand wor-i den naar voren gebracht. De rede, die de heer Rose- Ij laar zich voorstelt vrij te houden van elk theoretisch 1 inzicht, en een naakt expose zal zijn van wat zich I heden voordoet, zal worden uitgesproken op 24 Au- 1 gustus a.s., 's avonds 6 uur. geerd en bij den heer W. Kossen spelen weer de beken de harmonica-vlrtuosen The Three Williams en zal de soubrette Mimi Höfer met haar lidejes afwisseling in het programma brengen. Loop der bevolking. Ingekomen: H. Raap van 's Gravenhage; J. Visser en echtg. van 's Gravenhage; Ab. Amat en echtg. van j 's Gravenhage. Vertrokken: K. Schiphof en gezin naar Wieringen; A. J. Bruin en gezin naar Barsingerhorn; Mej. G. E. Kiers naar Noorddijk. Burgerlijke Stand, Ondertrouwd: D. van Dam en P. K. M. van Dijk. R.K. Voetbal De wedstrijd Z.A.P. IAlways Forward I (Hoorn) werd geleid door den heer A. Weijers. Z.A.P. won den toss en verkoos eerst met wind mee te spelen. Niettegenstaande het windvoordeel moest de plaatselijke club toch bijna voortdurend de meer- i derheid van A.F. erkennen. Vóór de rust wist A.F. reeds driemaal te scoren, terwijl Z.A.P. daar niets I tegenover kon stellen. Na de rust. toen A.F. dus met I den wind in den rug speelde, wist de Hoornsche voor hoede nog viermaal het net, te vinden en ook un weer gelukte 't Z.A.P. niet 'n teg^npunt te maken om daar mee ook maar eenigszins de eer te redden. Met een I 7—0 overwinning van Always Forward kwam dus het einde. Het tweede elftal van Z.A.P. bracht het er nog slechter af. Het speelde nl. tegen Always Forward II waarvan het maar even met 130 verloor. Met de rust was de stand reeds 60 voor A. F. II. BREEZAND. Verkooplng. Ten overstaan van notaris J. Koomen van Wieringer waard had Woensdagavond de veiling plaats van: een huis met een perceel bouwland, groot 1.00.60 H.A. en een perceel bouwland, groot 1.31.30 H.A., eigendom van den heer P. Wagemaker. De inzetten waren resp. f 2600, en t 1450. Er werd niet afgemijnd, zoodat een en ander gecombineerd voor f 4050 overging aan de heeren D. j van Duin van Wieringen, D. Kooij van Nieuwesluis en L. Raven te Breezand. Dinsdagavond werd de heer A. Borst, rijdende niet een vrachtwagen in den Meerweg, bij het passeeren van de auto van den heer J. Benema, welke oestuua j door J. H., gedwongen zoover van den weg af te wijken, dat hij tegen een paal van het electrisch licht botste. De achterwand van de cabine werd losgescheurd. Persoon lijke ongelukkig kwamen niet voor. De heer Meeldijk, pas een week rijdende met z'n j mooie, nieuwe bestelwagen, botste op „Cérès" bij het achteruitrijden tegen de stilstaande auto van den heer Zwagerman uit Den Helder. Een groote buil in de ca- rosserie en het ontzetten van een deur van de nieuwe auto en een gehavend spatbord aan de auto van den heer Z. waren de gevolgen. WIERINGERWAARD Wiensdagavbnd heeft ten overstaan van den alhier gevestigden notaris J. Koorr.en in het lokaal van den heer Jb. Borst te Breezand. de afslag plaats gehad van een huis, schuur en bouwland, tezamen groot 2.31.90 H.A., aan den Balg weg te Breezand, eigendom van den heer P. Wagemakcr. Vorige week was het huis met schuur en erf inge zet op f2600 en 1.31X1 H.A. bouwland op f1450.—. De uitslag was dat bij combinatie niets werd ge boden en evenmin gemijnd. Er was veel publiek, doch er werd geen bod ge daan, zoodat het geheel eigendom is gebleven van de heeren D. Kooij Cz. te Wieringerwaard, L. Raven te Breezand en D. Duin te Wieringen. HET DURE LEVEN IN DUITSOKLAND. BERLIJN ALS CONFECTIE-CENTRUM. Het is onder dit weinig opbeurende opschrift, dat de Berlijnsche correspondent der Maasbode aan zijn blad de volgende brief zond: In verband met de moeilijkheden, waarin het vis- «chersbedrijf te IJmuiden en elders verkeert, is het wellicht nuttig te signaleeren. dat er in Duitschland plannen in de maak zijn om de invoerrechten op haring te verhoogen. Op het oogenblik bedragen deze rechten 3 mark per ton, hetgeen op ongeveer een halven pen ning per vischje neerkomt. Men wil ze nu op 9 mark brengen en dat zal zich in de praktijk ongeveer met een verdüurdering van 2 penning per stuk uitwerken. Haring is in Duitschland een volksvoedsel en door dezen maatregel drukt de regeering von Papen haar tegenstanders opnieuw een scherp wapen in de handen, want 2 penning beteekent voor duizenden huishoudens een zóó grooten post, dat de huishoudboekjes er door ln de war gebracht worden. Door deze verduurdering zal de consumptie belangrijk dalen en wordt de voeding van het Duitsche volk nog schaarscher. Indertijd hebben zekere Duitsche kringen veel lawijd tegen de Engelsche hongerblokakde gemaakt en men vond zelfs de leuze „Gott straffe England!" uit. Het is opvallend, dat deze zelfde kringen er nu niet voor schroomen het volk aah een nieuwe hongerkuur te on derwerpen. Het onmisbare zout is al met een extra be lasting verduurderd. De margarine wil men ook gaan treffen en men doet dat dubbel graag, eerstens om den prijs van de boter hoog te houden en verder om het vele buitenlandsche kapitaal, dat in de margarinenijver heid steekt, een poets te bakken. Aardappelen, spek, reuzel en dergelijke artikelen, om van het eenvoudige broodkoren maar te zwijgen, kosten in Duitschland veel duurder dan elders. Van groenten en fruit kan precies hetzelfde gezegd worden. Maar intusscheo zijn er artsen, die verklaren, dat de ondervoeding al ongeveer dezelfde proporties aangenomen heeft als tijdens de hongerblokkade en de inflatie. Zoo juist worden er cijfets gepubliceerd, die een blik vergunnen op den catastrofalen toestand, waarin een der voornaamste nijverheidstakken, te weten het bouw bedrijf, verkeert. In de Duitsche steden van middel matige grootte werden in Mei nog maar 3200 woningen afgeleverd of te wel 53 pet. minder dan in de corres- pondeerende maand van het vorig jaar, toen de toe stand al als uiterst slecht werd aangezien. Bij deze inzinking in het bouwbedrijf moet men drie factoren onderscheiden. Eerstens natuurlijk is er geen geld voorhanden noch om te bouwen, nooh om gereed ge komen woningen te betrekken. Ten tweede wordt men met den dag huiveriger nieuwe huizen te bouwen, wijl de statistici met altijd grooter wordende klem voor een voor de deur staande bevolkingsvermindering waarschu wen. Momenteel heerscht er nog wel een nijpende wo ningnood. maar volgens de profeten moet deze zeer spoedig luwen, want de menschen hebben geen geld meer om te trouwen en wanneer ze dat toch doen, heb ben zij zeer zeker geen lust met kinderen gezegend te worden. Tenslotte bestaat er nog en dit geldt vooral voor grootere steden het nieuwe verschijnsel van de vlucht naar het land. Brüning heeft de verdienste goe de kanalen gegraven te hebben, waarlangs groote dee- len van de overbodig geworden stadsbevolking weer naar het land terug kunnen vloeien. De bouwpolitie is ook tot het inzicht gekomen, dat zij zich aan de eischen van den dag behoort aan te passen en zoo geschiedt het, dat duizenden gezinnen hun stedelijke huurkazernes verlaten om aan den rand der gemeenten met eigen handen een huisje te bouwen. Deze beweging staat nog slechts in haar begin en de groote moot ervan moest onaangeroerd blijven lig gen. Maar dat is. misschien toch slechts voorloopig. De failliette Oost-Pruische grondbezitters zullen er toch niet in alle eeuwigheid in slagen zich door middel van douanerechten en politieke kuiperijen op hun kasteel te handhaven en hun gronden slecht te bewerken. Een maal moet daarin een terugslag intreden en dan komen er tienduizenden H.A. vrij ter stilling van den land- honger, die in de laatste jaren ln de steden ingetreden is. Deze drie factoren werken verlammend op het bouw bedrijf, dat daardoor dan ook harder door de malaise getroffen is dan eenige andere tak van nijverheid. Tenslotte moet nog deze bijzonderheid gememoreerd worden. In het gansche regeeringsprogram von Papen komt maar één artikel voor, dat de werkloosheid op positieve wijze aangrijpt. Er zullen n.1. honderd millioen mark ter zijde worden gezet om groote woningen te splitsen of ze c.q. op te kalefateren. Voor de bezitters van die huizen is dat een buitenkansje, want te ver huren waren ze niet meer. In vele gevallen dreigden die woningen zonder meer in puin te vallen, wijl niemand lust had een penning voor reparatie uit te geven. Voor de bouwarbeiders is deze maatregel echter een zegen met een luchtje eraan, want het spreekt vanzelf, dat aan de splitsing van een oude woning in twee deelen heel wat minder werk zit dan aan het bouwen van twee nieuwe huizen. Wanneer men nu dan ook leest, dat ln de eerste vijf maanden van het loopende jaar 50 pet. minder wonin gen afgeleverd werden dan in de vijf correspondeerende maanden van 1931. dan heeft men de maat der inkrim ping nog niet voldoende gemeten, want in die nieuw afgeleverde woningen steken 4400 omgebouwde wonin gen. Worden de 100 millioen. waarvan boven sprake, eenmaal mobiel, dan zal die ombouwerij een groote vaart aannemen en een nieuwen druk op het normale bouw wezen uitoefenen. Waarmede echter niets tegen de nut tigheid van bedoelden post gezegd zij. Van openbare en industrieele werken kan natuurlijk bijna heelemaal geen sprake zijn. Hier en daar worden nog openbare werken uitgevoerd om de werkloosheid te lenigen, maar desondanks is er 'n vermindering vast te stellen, die tot 60 pet. reikt.altijd in vergelijking met het vorig jaar, toen de toestand al als catastrophaal werd aangezien. Berlijn is waarschijnlijk wel het voornaamste centrum der wereld van damesconfectie. Deze branche is in verschillende afdeelingen onderverdeeld en wel met dien verstande dat de beste voortbrengselen ervan in het bin nenland geconsumeerd worden en de hobbezakken naar Nederland gaan. De tussohenmoot wordt veelal in Scan dinavië afgezet, in Italië, terwijl ook Frankrijk dat op 't gebied van dameskleeding een roep van élégance en oorspronkelijkheid hoog te houden heeft, een goede klant was in de engros-huizen rond om de Berlijnsche Dön- hoffplatz. In deze export is nu ook de klad gekomen en dat hebben de Denen op hun geweten. De Denen zijn erg boos vanwege de boter en de Deensche vrouwen stellen hooge eischen- op 't stuk van haar uiterlijk. Ko- penhagen is een zeer élégante stad en de Duitsche con- fectionnair dacht er niet aan zijn clandisie aldaar voort te zetten, wat hij in Amsterdam of in Den Haag zoo makkelijk kwijt raakt. Maar lastige klanten zijn vaak ook goede en voordeelige klanten, daarom is er groot ver driet in de rijen der Berlijnsche dameskleermakers ont staan op het bericht, dat de Denen tot de installatie van eigen confectie-industrie zijn overgegaan. Naar verluidt, hebben de Denen de zaak flink aangepakt. Zij handelen j met de japonnen net als indertijd met de koeien. In- I dertijd wist een Deen nauwelijks hoe een koe er uitzag. Hij leefde van brood alleen met het gevolg, dat hij erg honger begon te lijden, toen er op een goeden dag een kink in den kabel van de graanproductle kwam. Maar ijlings stelde de Deensohe boer zich toen op de zuivel- industrie in en hij deed dat zóó flink en ooi' 'eelkundig, j dat de Deensche koe na verloop van een ymr jaar 1 meer melk leverde dan eenige andere koe in de wereld, I en dat de oudste en beroemdste botorlanden van de heele aarde door de Deensche industrie uit het veld I werden gedrongen. Volgens de Berlijnsche inzichten gaat het met d« confectie een zelfde richting uit. Deze industrie is daar tip top in elkaar gezet en werkt met de beste er nieuw ste snufjes op het gebed der mode. Ook de heerencon- fectie is meteen maar aangepakt en Berlijn geeft zon der omwegen toe, dat het uit de Deensche markt ge worpen is om er nimmer meer terug te keeren. De Zweden hebben van hun kant ook een poging in- i geluid, zich van de Duitsohe confectie onafhankelijk te I maken. Maar voor deze poging koesteren de Duitschers voorloopig nog geen vrees, want de kwaliteit van de geproduceerde waren laat veel te wenschen over en de smaak nog een beetje meer. Misschien slagen de Zwe den erin deze euvels te repareeren, maar makkelijk zal hun dat niet vallen, want vooral het teekenen, kleuren enz., van damesjaponnen, is een gave, die maar niet zoo aangewaaid komt In Noorwegen staan de zaken weer anders geschapen. Hier begint eveneens een eigen jurken-industrie op te bloeien, maar het initiatief daarvan is niet van een of ander engroshandelaar uitgegaan, maar veeleer van de winkels zelf. Deze trachten een eigen, Noorsche produc tie achter zich op te bouwen, maar in hoeverre dat luk- ken zal, is nog geheel onzeker.

Schager Courant | 1932 | | pagina 6